W dniach 22-24 czerwca w Warszawie odbędzie się Forum Ciepła i Gazu pod hasłem „Rola paliw gazowych w procesie transformacji polskiego ciepłownictwa”. Organizatorem wydarzenia jest Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie wraz ze Studiem 4U.
1 czerwca 2022 r. ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu”. Program skierowany jest do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą...
1 czerwca 2022 r. ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu”. Program skierowany jest do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii, o zainstalowanej mocy cieplnej i/lub elektrycznej źródeł energii nie mniejszej niż 50 MW. Wnioski o dofinansowanie w formie dotacji i pożyczki będzie można składać w trybie ciągłym do 16 grudnia 2022 r. lub do wyczerpania alokacji środków.
Santander Consumer Bank proponuje kredyt Czyste Powietrze, w ramach którego klienci mogą skorzystać z pożyczki w wysokości od 10 tys. do 100 tys. zł – z dopłatą do 37 tys. z rządowego programu dopłat do...
Santander Consumer Bank proponuje kredyt Czyste Powietrze, w ramach którego klienci mogą skorzystać z pożyczki w wysokości od 10 tys. do 100 tys. zł – z dopłatą do 37 tys. z rządowego programu dopłat do wymiany źródła ogrzewania.
15 lipca NFOŚiGW rozpocznie pierwszy nabór w programie priorytetowym „Elektroenergetyka – Inteligentna infrastruktura energetyczna”. To propozycja dla operatorów systemu dystrybucyjnego (OSD), którzy będą...
15 lipca NFOŚiGW rozpocznie pierwszy nabór w programie priorytetowym „Elektroenergetyka – Inteligentna infrastruktura energetyczna”. To propozycja dla operatorów systemu dystrybucyjnego (OSD), którzy będą mogli otrzymać dotacje na zakup i instalację u odbiorców końcowych liczników zdalnego odczytu energii oraz na modernizację i dostosowanie sieci energetycznej do użytkowania tych nowoczesnych urządzeń pomiarowych. Budżet programu wynosi 1 mld złotych i pozwoli na zakup 3,8 mln liczników.
Polityka energetyczna Polski w najbliższym dziesięcioleciu będzie koncentrować się na zainicjowaniu i przeprowadzeniu transformacji energetycznej polegającej na ograniczaniu roli węgla, aż do jego całkowitego wycofania w 2049 r. W najnowszym projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku gaz ziemny określony został mianem paliwa pomostowego w procesie transformacji energetycznej. Gaz ziemny powinien także odegrać istotną rolę w transformacji polskiego ciepłownictwa, zastępując w okresie przejściowym na dużą skalę węgiel kamienny.
Przygotowywane wystąpienia i prezentacje oraz towarzyszące im panele dyskusyjne koncentrować się będą na próbie skonfrontowania percepcji problemu, oraz poglądów dotyczących transformacji ciepłownictwa wśród przedstawicieli branży ciepłowniczej i branży gazowniczej. Przeanalizowane zostaną możliwości i modele finansowania transformacji ciepłownictwa z udziałem technologii gazowych, jak również rozpoznane ewentualne bariery infrastrukturalne, technologiczne, logistyczne i regulacyjne. Przedstawione zostaną aspekty techniczne i ekonomiczne transformacji ciepłownictwa z udziałem paliw gazowych, a także programy wsparcia inwestycji w ciepłownictwie z udziałem gazu ziemnego, biometanu oraz wodoru.
Konferencja kierowana jest do przedstawicieli branży ciepłowniczej (ciepłownictwo systemowe), przedstawicieli branży gazowniczej (dostawcy, operatorzy) firm projektowych i budowlanych specjalizujących się w usługach dla branży ciepłowniczej, kancelarii prawnych, instytucji finansowych, administracji rządowej i samorządowej oraz producentów urządzeń do ciepłownictwa.
Tematy wystąpień
Wizja, założenia i cele transformacji energetycznej według „Europejskiego Zielonego Ładu”, a przyszłość polskiego ciepłownictwa.
Rola gazu ziemnego w aktualnej strategii klimatycznej Unii Europejskiej.
Gaz ziemny „paliwem pomostowym” w transformacji ciepłownictwa w świetle „Polskiej Polityki Energetycznej do 2040 r.”
Potrzeby inwestycyjne ciepłownictwa związane z jego transformacją. Jaki może być potencjał zapotrzebowania na paliwa gazowe?
Instrumenty wsparcia finansowego Unii Europejskiej dla transformacji ciepłownictwa.
Oferta handlowa dla ciepłownictwa
Rozwój i optymalizacja pracy sieci przesyłowych gazu w kontekście transformacji ciepłownictwa w oparciu o paliwo gazowe.
Rozwój sieci dystrybucyjnych w kontekście potrzeb związanych z transformacją ciepłownictwa.
Transformacja polskiej energetyki i ciepłownictwa, a plany rozwoju krajowej sieci przesyłowej gazu.
Wpływ biometanu i wodoru na pracę sieci gazowniczej.
Uwarunkowania regulacyjne transformacji ciepłownictwa w Polsce
Małe i średnie jednostki kogeneracyjne na paliwa gazowe.
Panele dyskusyjne
Praktyczne aspekty wdrożenia paliw gazowych w ciepłownictwie systemowym
poprawa efektywności,
zmniejszenie emisyjności,
ekonomia paliwa gazowego w ciepłownictwie,
konkurencyjność paliwa gazowego,
dostęp do sieci gazowniczej.
Biometan i wodór rozwiązaniem dla transformacji ciepłownictwa i gazownictwa
źródła biometanu i zielonego wodoru – dostępność „zielnych gazów”
horyzont czasowy upowszechnienia biometanu i zielonego wodoru,
instrumenty wsparcia,
model handlu i kreacji ceny biometanu i zielonego wodoru.
Partnerem głównym wydarzenia jest PGNiG. Patronat honorowy objęły: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Urząd Regulacji Energetyki, Izba Gospodarcza Gazownictwa.
Na wniosek minister Anny Moskwy projekt nowelizacji ustawy z 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych został przekazany do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w celu kontynuowania...
Na wniosek minister Anny Moskwy projekt nowelizacji ustawy z 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych został przekazany do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w celu kontynuowania prac legislacyjnych. Za ich finalizację odpowiedzialny będzie Pełnomocnik Rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.
Niezależne raporty naukowe wskazują elektryfikację jako kierunek modernizacji sektora ciepła i chłodu. Miejsce wodoru jest w innych sektorach – głównie w przemyśle wymagającym procesów wysokotemperaturowych...
Niezależne raporty naukowe wskazują elektryfikację jako kierunek modernizacji sektora ciepła i chłodu. Miejsce wodoru jest w innych sektorach – głównie w przemyśle wymagającym procesów wysokotemperaturowych oraz w transporcie na dalekie dystanse. Taka jest konkluzja głównych niezależnych europejskich raportów naukowych o efektywności technologii ogrzewania budynków.
Fortum ogłosiło strategiczne kierunki rozwoju i dekarbonizacji swojego biznesu ciepłowniczego w Polsce. Właściciel elektrociepłowni w Częstochowie i Zabrzu planuje odejście od węgla na rzecz źródeł odnawialnych...
Fortum ogłosiło strategiczne kierunki rozwoju i dekarbonizacji swojego biznesu ciepłowniczego w Polsce. Właściciel elektrociepłowni w Częstochowie i Zabrzu planuje odejście od węgla na rzecz źródeł odnawialnych i elektryfikacji systemów.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rozwoju i technologii. Rząd chce wprowadzić kolejny etap cyfryzacji procesów...
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rozwoju i technologii. Rząd chce wprowadzić kolejny etap cyfryzacji procesów administracyjnych dotyczących budownictwa.
Konkurs LIDER INSTALACJI jest organizowany przez redakcję „Rynku Instalacyjnego”, a laureaci są nagradzani co 2 lata podczas Targów Instalacje. W tym roku jury konkursu zwróciło szczególną uwagę na działania...
Konkurs LIDER INSTALACJI jest organizowany przez redakcję „Rynku Instalacyjnego”, a laureaci są nagradzani co 2 lata podczas Targów Instalacje. W tym roku jury konkursu zwróciło szczególną uwagę na działania podejmowane w zakresie transformacji energetycznej gospodarki oraz jakości środowiska wewnętrznego w nowych i modernizowanych budynkach, a także usprawniania współpracy w branży instalacyjnej i tym samym pracy wykonawców instalacji wentylacyjnych i grzewczych.
Trzy dwuosobowe zespoły studentów reprezentujących Politechniki Wrocławską i Śląską wywalczyły awans do globalnego finału Saint-Gobain Architecture Students Contest, który odbędzie się w czerwcu 2022 r.,...
Trzy dwuosobowe zespoły studentów reprezentujących Politechniki Wrocławską i Śląską wywalczyły awans do globalnego finału Saint-Gobain Architecture Students Contest, który odbędzie się w czerwcu 2022 r., po raz pierwszy w Polsce. Warszawa będzie gościć kilkuset finalistów z ponad 40 krajów, reprezentujących najlepsze ośrodki akademickie na świecie, których zadaniem był koncept architektoniczny dotyczący Warszawy. Konkurs organizowany jest od 2004 roku.
Mamy zasoby, tylko na razie mało z nich korzystamy – to główny wniosek z kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli. W latach 2015-2021 nie osiągnięto planowanego wykorzystania zasobów geotermalnych.
Mamy zasoby, tylko na razie mało z nich korzystamy – to główny wniosek z kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli. W latach 2015-2021 nie osiągnięto planowanego wykorzystania zasobów geotermalnych.
W ciągu roku podrożały wszystkie nośniki energii wykorzystywane do ogrzewania budynków mieszkalnych i przygotowania ciepłej wody. Skala wzrostów cen paliw jest różna – od ponad 100% dla węgla, gazu płynnego...
W ciągu roku podrożały wszystkie nośniki energii wykorzystywane do ogrzewania budynków mieszkalnych i przygotowania ciepłej wody. Skala wzrostów cen paliw jest różna – od ponad 100% dla węgla, gazu płynnego i peletu do 30% dla gazu ziemnego i 5% dla energii elektrycznej. Wiele wskazuje, że to nie koniec zmian cen paliw i energii. Dlatego udostępniony przez POBE kalkulator kosztów ogrzewania będzie aktualizowany co kwartał.
Koronawirus, rosnąca inflacja, szalejące ceny surowców i energii, a teraz i niepewna sytuacja geopolityczna na świecie spowodowały ogromne zakłócenia w globalnym łańcuchu dostaw. Dotychczas prężnie działający...
Koronawirus, rosnąca inflacja, szalejące ceny surowców i energii, a teraz i niepewna sytuacja geopolityczna na świecie spowodowały ogromne zakłócenia w globalnym łańcuchu dostaw. Dotychczas prężnie działający producenci nie są w stanie wywiązać się z wcześniej zawartych umów handlowych głównie z braku komponentów, na które wcześniej nie musieli czekać.
10. edycja raportu Instytut Energetyki Odnawialnej o rynku fotowoltaiki pojawi się w maju, gdy moc PV przekroczy 15% całkowitej mocy zainstalowanej w Polsce, a energia z instalacji fotowoltaicznych już...
10. edycja raportu Instytut Energetyki Odnawialnej o rynku fotowoltaiki pojawi się w maju, gdy moc PV przekroczy 15% całkowitej mocy zainstalowanej w Polsce, a energia z instalacji fotowoltaicznych już teraz jest tańsza w porównaniu do średnich cen energii.
Z okazji Światowego Dnia Ziemi Polski Związek Firm Deweloperskich zorganizował akcję sprzątania świata w 6 miastach, w których działają lokalne oddziały PZFD.
Z okazji Światowego Dnia Ziemi Polski Związek Firm Deweloperskich zorganizował akcję sprzątania świata w 6 miastach, w których działają lokalne oddziały PZFD.
Marka GROHE dołączyła do WorldSkills International – globalnego projektu edukacyjnego mającego na celu podnoszenie kwalifikacji zawodowych, wymiany dobrych praktyk oraz budowanie wizerunku szkolnictwa...
Marka GROHE dołączyła do WorldSkills International – globalnego projektu edukacyjnego mającego na celu podnoszenie kwalifikacji zawodowych, wymiany dobrych praktyk oraz budowanie wizerunku szkolnictwa branżowego, jako jej globalny partner branżowy.
Producent klimatyzacji i pomp ciepła Rotenso rozpoczął intensywne działania marketingowe. Od początku kwietnia do końca listopada konsumenci usłyszą o marce na antenie największych rozgłośni radiowych...
Producent klimatyzacji i pomp ciepła Rotenso rozpoczął intensywne działania marketingowe. Od początku kwietnia do końca listopada konsumenci usłyszą o marce na antenie największych rozgłośni radiowych w naszym kraju. Promocji w radiu towarzyszą publikacje w drukowanych magazynach branżowych, ogólnobudowlanych, architektonicznych oraz działania w obszarze digital marketingu.
Otwarta została kolejna, szósta edycja konkursu TOPTEN-HACKS OKNA 2022. Konkurs jest realizowany w ramach unijnego projektu badań i innowacji Horizon 2020.
Otwarta została kolejna, szósta edycja konkursu TOPTEN-HACKS OKNA 2022. Konkurs jest realizowany w ramach unijnego projektu badań i innowacji Horizon 2020.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zaprasza do współpracy gminy chcące promować nowatorskie, ekologiczne domy jednorodzinne zaprojektowane przez polskich przedsiębiorców. Jednostki samorządu terminalnego...
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zaprasza do współpracy gminy chcące promować nowatorskie, ekologiczne domy jednorodzinne zaprojektowane przez polskich przedsiębiorców. Jednostki samorządu terminalnego mogą zostać partnerami strategicznymi NCBR w przedsięwzięciu „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”. Termin składania ofert upływa 23 maja 2022 r.
Wbrew powszechnej opinii w ciągu ostatnich ośmiu lat jakość powietrza w Polsce poprawiła się, o czym mówi raport „Oddychaj Polsko!” przygotowany przez Airly, firmę monitorującą jakość powietrza. Poprawę...
Wbrew powszechnej opinii w ciągu ostatnich ośmiu lat jakość powietrza w Polsce poprawiła się, o czym mówi raport „Oddychaj Polsko!” przygotowany przez Airly, firmę monitorującą jakość powietrza. Poprawę zawdzięczamy programom zwalczającym niską emisję wdrażanym przez miasta, np. ograniczeniom w stosowaniu węgla do ogrzewania. Wciąż jednak Polska ma jedne z najgorszych statystyk jakości powietrza w Europie.
Santander Consumer Bank proponuje kredyt Czyste Powietrze, w ramach którego klienci mogą skorzystać z pożyczki w wysokości od 10 tys. do 100 tys. zł – z dopłatą do 37 tys. z rządowego programu dopłat do...
Santander Consumer Bank proponuje kredyt Czyste Powietrze, w ramach którego klienci mogą skorzystać z pożyczki w wysokości od 10 tys. do 100 tys. zł – z dopłatą do 37 tys. z rządowego programu dopłat do wymiany źródła ogrzewania.
Do 5 maja liczba deklaracji składanych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wyniosła 3 307 385. Czas na złożenie deklaracji o źródle ogrzewania upływa 30 czerwca 2022 r.
Do 5 maja liczba deklaracji składanych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wyniosła 3 307 385. Czas na złożenie deklaracji o źródle ogrzewania upływa 30 czerwca 2022 r.
W liście skierowanym do Komisji Europejskiej pięć państw Unii Europejskiej (Austria, Belgia, Litwa, Luksemburg i Hiszpania) wzywa do wyraźnego przyspieszenia inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne, aby...
W liście skierowanym do Komisji Europejskiej pięć państw Unii Europejskiej (Austria, Belgia, Litwa, Luksemburg i Hiszpania) wzywa do wyraźnego przyspieszenia inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne, aby zdynamizować transformację energetyczną i uniezależnić się od rosyjskich surowców energetycznych. Chcą, by na koniec obecnej dekady moc elektrowni PV w UE wzrosła do poziomu 1 TW.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zwiększy z 300 do 480 mln zł budżet programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zwiększy z 300 do 480 mln zł budżet programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”.
Grupa PSB Handel S.A. śledzi ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu.
Grupa PSB Handel S.A. śledzi ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.