Rusza czwarta edycja programu „Mój Prąd”. Fot. Unsplash
15 kwietnia startuje czwarty już nabór wniosków dla osób fizycznych w popularnym programie „Mój Prąd”. Wsparcie dotyczyć będzie nie tylko domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych, ale także magazynów energii i ciepła, które zwiększają autokonsumpcję energii elektrycznej wytworzonej z własnych paneli PV. Dotację będzie można także uzyskać na zintegrowane z urządzeniami inteligentne systemy zarządzania energią.
Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy zaprezentował zbiór wytycznych, które w procesie kreowania polityk sektorowych czy tworzenia prawa mogą stanowić wsparcie realizacji przez Polskę...
Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy zaprezentował zbiór wytycznych, które w procesie kreowania polityk sektorowych czy tworzenia prawa mogą stanowić wsparcie realizacji przez Polskę założeń unijnej polityki klimatycznej. Eksperci zwracają szczególną uwagę na adaptację do zmian klimatu jako kryterium klimatyczne, które powinno stanowić ważny element podczas procesu prawodawczego, co aktualnie nie zawsze jest uwzględniane.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) prowadzą konsultacje projektu Planu rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na lata 2023-2032.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) prowadzą konsultacje projektu Planu rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na lata 2023-2032.
Brak zapłaty za wysłany towar lub wykonaną usługę – to częste problemy, z którymi zmagają się przedsiębiorstwa. Nie ma wątpliwości, że ryzyko niewypłacalności kontrahenta jest trwale wpisane w obrót gospodarczy....
Brak zapłaty za wysłany towar lub wykonaną usługę – to częste problemy, z którymi zmagają się przedsiębiorstwa. Nie ma wątpliwości, że ryzyko niewypłacalności kontrahenta jest trwale wpisane w obrót gospodarczy. Jak minimalizować zatory płatnicze, a także jak ich unikać – radzi Szymon Kobierski, dyrektor Działu Dochodzenia Roszczeń PRAGMA INKASO SA.
Maksymalne dofinansowanie na mikroinstalacje wraz z magazynami energii może sięgnąć nawet ponad 20 tys. złotych. Te propozycje będą skierowane do prosumentów rozliczających się z wyprodukowanej energii elektrycznej w nowym systemie net-billing.
Czwarty nabór wniosków w programie „Mój Prąd” rozpocznie się 15 kwietnia 2022 r. i będzie prowadzony w trybie ciągłym. Kluczowym celem programu, który ma być realizowany do roku 2023, jest zwiększenie w Polsce produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych, wzrost autokonsumpcji wytworzonej energii poprzez jej magazynowanie, a także zwiększenie efektywności zarządzania energią elektryczną.
Program w nowej odsłonie nadal adresowany będzie do osób fizycznych mających zawartą umowę kompleksową lub umowy sprzedaży z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej (OSD), ale obecnie – poza dofinansowaniem do mikroinstalacji fotowoltaicznej – będzie można również uzyskać dofinansowanie do nowych komponentów, sprzyjających upowszechnianiu w kraju bezpiecznej, przemyślanej i dzięki temu efektywnej energetyki rozproszonej. Wsparcie w formie bezzwrotnej dotacji obejmie urządzenia do magazynowania energii elektrycznej oraz ciepła bezpośrednio u prosumenta, dzięki którym sieć elektroenergetyczna przestanie być „wirtualnym magazynem energii”. Dodatkowo będzie można uzyskać dofinansowanie do urządzeń umożliwiających racjonalne zarządzanie wytworzoną energią elektryczną. Reasumując, do dofinansowania z NFOŚiGW kwalifikowane będą następujące koszty: zakup, transport i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych (panele z niezbędnym oprzyrządowaniem) oraz zakup, transport i montaż urządzeń służących magazynowaniu energii elektrycznej/ciepła i/lub zarządzania wytworzoną energią.
Źródło: NFOŚiGW
Budżet na realizację czwartej edycji programu „Mój Prąd” ma wynieść około 350 mln zł. Po pierwszej fazie wdrożeniowej nastąpi jednak weryfikacja oczekiwań rynku – po to, aby reagować proporcjonalnie do potrzeb i dostępnej alokacji środków. Nabór będzie prowadzony przez NFOŚiGW od 15 kwietnia br. do wyczerpania przygotowanej puli pieniędzy. Okres kwalifikowalności kosztów liczony ma być od 1 lutego 2020 r. O dofinansowanie nowych, dodatkowych komponentów (magazynów energii/ciepła i systemów zarządzania energią) będą mogli ubiegać się również dotychczasowi beneficjenci, którzy skorzystali z dotacji we wcześniejszych odsłonach programu.
Net-billing: nowy system rozliczeń dla prosumentów
Co istotne, czwarta edycja programu „Mój Prąd” będzie przeznaczona dla osób fizycznych, których mikroinstalacja fotowoltaiczna zostanie podłączona do nowego systemu rozliczeń net-billing, a także dla prosumentów w dotychczasowym systemie opustów (tzw. net metering) – jednak pod warunkiem przejścia na nowy system rozliczeń, potwierdzonego przez OSD. Na czym polega nowy system net-billing? To rozwiązanie oparte na wartościowym rozliczeniu energii wyprodukowanej przez prosumenta w oparciu o wartość energii ustaloną docelowo według ceny z Rynku Dnia Następnego (RDN).
Źródło: NFOŚiGW
Źródło: NFOŚiGW
Program ma na celu promowanie nowego systemu rozliczania się prosumentów, czyli net-billingu. Dlatego też nabór wniosków rozpocznie się 15 kwietnia 2022 r., aby umożliwić wdrożenie nowego systemu rozliczeń również w okresie przejściowym. Dodatkowo finasowaniem zostaną objęci wnioskodawcy, którzy z własnej inicjatywy postanowią z już funkcjonującą fotowoltaiką przejść na system rozliczania net-billing. Ten nowy system ma motywować do zwiększania konsumpcji energii wyprodukowanej przez prosumenta i magazynowania jej nadwyżek.
Czy zmieni się sytuacja osób, które chcą użytkować domową fotowoltaikę na starych zasadach rozliczeniowych? Dotychczasowi prosumenci, jak również ci, którzy do 31 marca 2022 r. złożą kompletne i poprawne zgłoszenie do Operatora Sieci Dystrybucyjnej o przyłączenie mikroinstalacji do sieci, pozostaną w systemie opustów. Będą mogli z niego korzystać przez kolejne 15 lat.
„Mój Prąd” – kluczowy element wsparcia OZE
Warto podkreślić, że tak jak w poprzednich edycjach programu „Mój Prąd”, możliwe będzie połączenie dofinasowania z ulgą termomodernizacyjną, o ile koszty przedstawione do rozliczenia zostaną pomniejszone o kwotę przyznanej dotacji z NFOŚiGW. Wysokość ulgi będzie zależała od zakresu rzeczowego inwestycji. W przypadku wcześniejszego skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, prosument powinien doliczyć dofinansowanie do podstawy opodatkowania za 2022 r. w zeznaniu podatkowym składanym w przyszłym roku.
Nabór w najnowszej edycji programu „Mój Prąd” rozpocznie się 15 kwietnia 2022 r., natomiast dokumentacja programu będzie dostępna od 1 kwietnia na stronie internetowej mojprad.gov.pl oraz na witrynie NFOŚiGW.
Instalatorzy szybko dostrzegli korzyści ze stosowania technik zaciskowych i skręcanych przy montażu instalacji i stopniowo odchodzą od zgrzewania, lutowania i spawania – oczywiście tam, gdzie jest to możliwe.
Instalatorzy szybko dostrzegli korzyści ze stosowania technik zaciskowych i skręcanych przy montażu instalacji i stopniowo odchodzą od zgrzewania, lutowania i spawania – oczywiście tam, gdzie jest to możliwe.
Technologia higrosterowania bazuje na wykorzystaniu poziomu wilgotności jako kryterium dostosowania ilości powietrza wentylacyjnego do potrzeb użytkowników. Tym sposobem systemy wentylacji higrosterowanej...
Technologia higrosterowania bazuje na wykorzystaniu poziomu wilgotności jako kryterium dostosowania ilości powietrza wentylacyjnego do potrzeb użytkowników. Tym sposobem systemy wentylacji higrosterowanej pracują tylko wtedy, gdy jest to konieczne.
W artykule opisano instalację wodno-kanalizacyjną zaprojektowaną dla zespołu wysokich budynków biurowych Warsaw Spire Tower. Autorem projektu instalacji jest mgr inż. Jacek Piątkowski z pracowni Pol-Con....
W artykule opisano instalację wodno-kanalizacyjną zaprojektowaną dla zespołu wysokich budynków biurowych Warsaw Spire Tower. Autorem projektu instalacji jest mgr inż. Jacek Piątkowski z pracowni Pol-Con. Consulting Sp. z o.o. Projekt budowlany wykonała firma Waterman International Polska Sp. z o.o.
Instalator, wykonując określone prace, musi zadbać o usługi na najwyższym poziomie. Powinien zwracać uwagę nawet na najdrobniejsze szczegóły, które mają wpływ na końcową jakość prac. Od tego m.in. zależy...
Instalator, wykonując określone prace, musi zadbać o usługi na najwyższym poziomie. Powinien zwracać uwagę nawet na najdrobniejsze szczegóły, które mają wpływ na końcową jakość prac. Od tego m.in. zależy jego renoma, sukces zawodowy i... finansowy.
Zapewnienie odpowiedniej jakości wody wymaga zabezpieczenia instalacji przed zanieczyszczeniem na skutek przepływu zwrotnego. Przepływ ten najczęściej występuje przy nagłym obniżeniu ciśnienia w instalacji,...
Zapewnienie odpowiedniej jakości wody wymaga zabezpieczenia instalacji przed zanieczyszczeniem na skutek przepływu zwrotnego. Przepływ ten najczęściej występuje przy nagłym obniżeniu ciśnienia w instalacji, spowodowanym np. pęknięciem rurociągu lub nagłymi wahaniami ciśnienia.
Wężyki gumowe w oplocie metalowym z końcówkami przyłączeniowymi służą do podłączania armatury i elementów instalacji wody zimnej i ciepłej. Są niezastąpione w miejscach trudno dostępnych i skracają czas...
Wężyki gumowe w oplocie metalowym z końcówkami przyłączeniowymi służą do podłączania armatury i elementów instalacji wody zimnej i ciepłej. Są niezastąpione w miejscach trudno dostępnych i skracają czas montażu przyborów sanitarnych. Wykonanie takiego połączenia jest łatwe i nie wymaga specjalnych narzędzi. Jednak wężyk wężykowi nierówny i warto zwracać uwagę na jakość wyrobu, a nie na jego niską cenę.
Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń wykorzystujących różne technologie, ale określanych wspólnym mianem „pomp ciepła”. Niezależnie od zastosowanych rozwiązań pompy ciepła łączy fakt, że czerpią energię...
Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń wykorzystujących różne technologie, ale określanych wspólnym mianem „pomp ciepła”. Niezależnie od zastosowanych rozwiązań pompy ciepła łączy fakt, że czerpią energię z dolnego źródła i przekazują ją (pompują) do źródła górnego. Dolnym źródłem może być powietrze, woda albo grunt, a górne to instalacja c.o. lub c.w.u. Nawet w chłodnym powietrzu i chłodnej wodzie jest dużo energii - problem w tym, jak ją zmusić do przepływu w odwrotnym kierunku, niż się to odbywa...
Klienci oczekują ciepłomierzy dokładnych, trwałych, o coraz niższych kosztach odczytu, a także pozwalających na stały monitoring pracy sieci czy instalacji. Spełnienie tych oczekiwań jest możliwe dzięki...
Klienci oczekują ciepłomierzy dokładnych, trwałych, o coraz niższych kosztach odczytu, a także pozwalających na stały monitoring pracy sieci czy instalacji. Spełnienie tych oczekiwań jest możliwe dzięki rozwijaniu elektroniki, stale doskonalonej w urządzeniach, oraz sieci umożliwiających dwustronną komunikację.
Przy projektowaniu obiektów oraz instalacji do produkcji i przetwarzania żywności, a także instalacji wentylacyjnych i sanitarnych w budynkach o takim przeznaczeniu powinny zostać uwzględnione nowe regulacje,...
Przy projektowaniu obiektów oraz instalacji do produkcji i przetwarzania żywności, a także instalacji wentylacyjnych i sanitarnych w budynkach o takim przeznaczeniu powinny zostać uwzględnione nowe regulacje, zwłaszcza dotyczące materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Należy przestrzegać norm regulujących wymagania higieniczne dla maszyn do przemysłu spożywczego oraz procedur systemu HACCP, a także przepisów ustawy regulującej bezpieczeństwo żywności i żywienia.
Praktyka wskazuje, że najlepszym rozwiązaniem jest opracowanie koncepcji całkowitego odwadniania i odprowadzania ścieków sanitarnych, wód opadowych i roztopowych z danego budynku i przyległego terenu....
Praktyka wskazuje, że najlepszym rozwiązaniem jest opracowanie koncepcji całkowitego odwadniania i odprowadzania ścieków sanitarnych, wód opadowych i roztopowych z danego budynku i przyległego terenu. Należy przy tym ustalić obecny i planowany system odbioru ścieków (w zależności od rodzaju sieci kanalizacyjnej – ogólnospławnej, sanitarnej czy deszczowej) oraz poziom zalewania i określić przeznaczenie poszczególnych części budynku, by dobrać dla nich optymalne urządzenia, m.in. przeciwzalewowe.
Brak zapłaty za wysłany towar lub wykonaną usługę – to częste problemy, z którymi zmagają się przedsiębiorstwa. Nie ma wątpliwości, że ryzyko niewypłacalności kontrahenta jest trwale wpisane w obrót gospodarczy....
Brak zapłaty za wysłany towar lub wykonaną usługę – to częste problemy, z którymi zmagają się przedsiębiorstwa. Nie ma wątpliwości, że ryzyko niewypłacalności kontrahenta jest trwale wpisane w obrót gospodarczy. Jak minimalizować zatory płatnicze, a także jak ich unikać – radzi Szymon Kobierski, dyrektor Działu Dochodzenia Roszczeń PRAGMA INKASO SA.
Przed wyborem klimatyzatora należy przede wszystkim jak najdokładniej ustalić wielkość zapotrzebowania pomieszczenia lub obiektu na moc chłodniczą, a także oczekiwania użytkowników. Zdarza się, że instalatorzy...
Przed wyborem klimatyzatora należy przede wszystkim jak najdokładniej ustalić wielkość zapotrzebowania pomieszczenia lub obiektu na moc chłodniczą, a także oczekiwania użytkowników. Zdarza się, że instalatorzy montują urządzenia bez obliczania zapotrzebowania na moc, opierając się na analogiach lub niepewnych szacunkach.
Nowoczesne instalacje c.o. wykorzystują rożne grzejniki – płytowe, członowe, konwektorowe czy płaszczyznowe (podłogowe, ścienne i sufitowe). W budynkach znajdują się pomieszczenia o różnych wymaganiach,...
Nowoczesne instalacje c.o. wykorzystują rożne grzejniki – płytowe, członowe, konwektorowe czy płaszczyznowe (podłogowe, ścienne i sufitowe). W budynkach znajdują się pomieszczenia o różnych wymaganiach, w których niekiedy dodatkowo wydziela się poszczególne strefy. Sprawne działanie takich systemów ogrzewania zależy m.in. od prawidłowego dostarczania ciepła do poszczególnych obiegów grzewczych. Rozdzielacze umożliwiają połączenie w jeden system różnych obwodów i stref instalacyjnych oraz różnych...
Pomimo że instalacje z polipropylenu typu 3 (znanego najczęściej pod skróconą nazwą PPR) funkcjonują na polskim rynku instalacyjnym już ok. 20 lat, to nadal wiele emocji wśród potencjalnych użytkowników....
Pomimo że instalacje z polipropylenu typu 3 (znanego najczęściej pod skróconą nazwą PPR) funkcjonują na polskim rynku instalacyjnym już ok. 20 lat, to nadal wiele emocji wśród potencjalnych użytkowników. Również wśród instalatorów wywołują dyskusje na temat wydłużeń termicznych, a co za tym idzie, ich kompensacji.
Nowych klientów zdobywa się nie ceną, ale jakością pracy. Tę jakość zapewniają nie tylko wiedza i doświadczenie, ale także specjalistyczne i profesjonalne narzędzia.
Nowych klientów zdobywa się nie ceną, ale jakością pracy. Tę jakość zapewniają nie tylko wiedza i doświadczenie, ale także specjalistyczne i profesjonalne narzędzia.
Stelaże instalacyjne umożliwiają projektantom dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a instalatorom ułatwiają montaż urządzeń sanitarnych. Z kolei użytkownicy...
Stelaże instalacyjne umożliwiają projektantom dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a instalatorom ułatwiają montaż urządzeń sanitarnych. Z kolei użytkownicy mogą dzięki nim korzystać z estetycznych i łatwych do utrzymania w czystości łazienek i toalet.
Częstym problemem w wentylacji naturalnej (grawitacyjnej) są zaburzenia siły ciągu w kanałach wywiewnych. Powoduje to brak odpowiedniej wymiany powietrza w budynku, a skutkiem tego są zawilgocenia i zła...
Częstym problemem w wentylacji naturalnej (grawitacyjnej) są zaburzenia siły ciągu w kanałach wywiewnych. Powoduje to brak odpowiedniej wymiany powietrza w budynku, a skutkiem tego są zawilgocenia i zła jakość powietrza, które negatywnie wpływają na samopoczucie i zdrowie mieszkańców. Wraz ze zjawiskiem osłabienia ciągu kominowego występuje często odwracanie kierunku przepływu powietrza w kanałach wywiewnych. Do zapobiegania tym negatywnym zjawiskom stosuje się nasady kominowe.
Rosnące wymagania w zakresie gospodarowania energią na cele grzewcze i c.w.u. oraz konieczność zapewnienia komfortu mieszkańcom skłaniają inwestorów i administratorów budynków do stosowania nowoczesnych...
Rosnące wymagania w zakresie gospodarowania energią na cele grzewcze i c.w.u. oraz konieczność zapewnienia komfortu mieszkańcom skłaniają inwestorów i administratorów budynków do stosowania nowoczesnych węzłów. Stosowanie tych urządzeń zmniejsza ryzyko ekonomiczne w przypadku konieczności dopasowania węzła do zmieniających się warunków oraz w razie potrzeby modernizacji całego układu.
Firma instalująca system dystrybucji gorącego powietrza (DGP) powinna dostarczyć klientowi instrukcję użytkowania wraz z informacją, które czynności konserwacyjne użytkownik może wykonać sam, a co powinien...
Firma instalująca system dystrybucji gorącego powietrza (DGP) powinna dostarczyć klientowi instrukcję użytkowania wraz z informacją, które czynności konserwacyjne użytkownik może wykonać sam, a co powinien powierzyć specjaliście.
Podejmując decyzję, jakiej izolacji cieplnej użyć, projektant powinien zastanowić się, czy zaproponowane przez niego rozwiązanie jest najlepsze pod względem technicznym. Nie bez znaczenia jest także cena....
Podejmując decyzję, jakiej izolacji cieplnej użyć, projektant powinien zastanowić się, czy zaproponowane przez niego rozwiązanie jest najlepsze pod względem technicznym. Nie bez znaczenia jest także cena. Jak postępować, by podjąć prawidłową decyzję?
Wymóg stosowania klap przeciwpożarowych w przewodach wentylacji i klimatyzacji wprowadza rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1]. Przepisy te zacytowano poniżej w obszernych fragmentach, gdyż...
Wymóg stosowania klap przeciwpożarowych w przewodach wentylacji i klimatyzacji wprowadza rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1]. Przepisy te zacytowano poniżej w obszernych fragmentach, gdyż uległy one pewnym zmianom, wprowadzonym 12 marca 2009 r.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.