PGE Polska Grupa Energetyczna, PGE Energia Ciepła, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Geotermia Polska deklarują podpisanie porozumienia, sygnowanego przez wojewodę zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego, dotyczącego rozwoju źródeł geotermalnych w Szczecinie. Fot. PGE
Uwarunkowania geologiczne oraz techniczne wskazują na obiecujące perspektywy wykorzystania źródeł geotermalnych dla zapewnienia potrzeb ciepłowniczych w regionie Szczecina. PGE, NFOŚiGW oraz Geotermia Polska postanowili zawiązać bliższą współpracę w celu kontynuowania prac i doprowadzenia do rzeczywistego rozpoznania pokładów geotermalnych i rzeczywistych wydajności technicznych.
„Wody termalne stanowią cenny, cieszący się rosnącym zainteresowaniem ze strony inwestorów surowiec wykorzystywany w wielu dziedzinach gospodarki krajowej. Potencjał geotermalny ma wg szacunków prawie połowa obszaru Polski. Dlatego też niezbędny jest stały rozwój ich wykorzystania, wpisujący się w politykę pilnego uniezależniania naszej gospodarki i jej krytycznej gałęzi, jaką stanowią energetyka i ciepłownictwo, od surowców zewnętrznych, zwłaszcza pochodzących zza naszej wschodniej granicy. Warto pamiętać, że geotermia, choć dość kosztowna w pierwszej fazie realizacji projektów, jest nieoceniona jako stabilne, efektywne i ekonomiczne w eksploatacji zeroemisyjne źródło OZE. Co ważne, to źródło zupełnie niekontrowersyjne z punktu widzenia społeczności lokalnej, a perspektywiczne jako źródło ciepła systemowego czy w przyszłości – pod określonymi warunkami – także np. energii elektrycznej czy rekreacji” – podkreśla Małgorzata Golińska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
„Na podpisanie dzisiejszego porozumienia należy patrzeć w znacznie szerszym kontekście. W czasie trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę chcemy jak najszybciej stać się niezależnym energetycznie państwem. To szczególnie ważne, byśmy mogli poczuć się w pełni bezpieczni, odporni na jakiekolwiek zewnętrzne szantaże” – mówi wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. „Zastosowanie energii geotermalnej w ciepłownictwie przynosi wiele korzyści. Naturalnie gorąca woda będzie pochodzić z odwiertu zlokalizowanego w Szczecinie, a więc jej wydobycie i dystrybucja będzie odbywać się na miejscu. Wykorzystanie wód geotermalnych przyczyni się do rozwoju gospodarczego Pomorza Zachodniego oraz podniesienia jakości życia mieszkańców. Co więcej, ciepłownictwo geotermalne nie wyczerpuje się oraz nie zanieczyszcza atmosfery. Jest to bardzo ważne dla ochrony naszego środowiska.”
PGE Energia Ciepła, spółka z Grupy PGE, oraz Geotermia Polska planują utworzenie wspólnej spółki celowej, której zadaniem będzie budowa ciepłowni opartej na cieple z wód termalnych pochodzących z wnętrza ziemi, przy wykorzystaniu wsparcia pochodzącego ze środków NFOŚiGW.
Obecnie planowane jest przeprowadzenie studium wykonalności oraz realizacja pierwszego badawczego otworu, na podstawie którego przeprowadzona zostanie weryfikacja uwarunkowań geologiczno-technicznych na potrzeby przyszłej pełnoskalowej ciepłowni.
Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. otrzymała wyróżnienie w konkursie „Diamenty Sustainable Economy 2022”. Nagroda została przyznana w kategorii „Lider doradztwa dla zrównoważonego rozwoju”. Wręczenie...
Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. otrzymała wyróżnienie w konkursie „Diamenty Sustainable Economy 2022”. Nagroda została przyznana w kategorii „Lider doradztwa dla zrównoważonego rozwoju”. Wręczenie nagród odbyło się podczas uroczystej gali, która odbyła się 30 maja 2022 r. w hotelu Sheraton Grand Warsaw.
31 marca 2022 r. NFOŚiGW zakończył nabór wniosków wstępnych (fiszek) do programu „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC (Energy Performance Contract) Plus”. Program ten powstał na bazie międzynarodowego...
31 marca 2022 r. NFOŚiGW zakończył nabór wniosków wstępnych (fiszek) do programu „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC (Energy Performance Contract) Plus”. Program ten powstał na bazie międzynarodowego projektu FinEERGo-Dom koordynowanego przez Krajową Agencję Poszanowania Energii.
1 czerwca 2022 roku odbyła się gala wręczenia nagród 14. edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Uroczystość, podczas której laureaci osobiście odebrali nagrody, Grupa Sztuka Architektury zorganizowała...
1 czerwca 2022 roku odbyła się gala wręczenia nagród 14. edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Uroczystość, podczas której laureaci osobiście odebrali nagrody, Grupa Sztuka Architektury zorganizowała już po raz piąty.
W marcu 2021 roku nastąpiły zmiany dotyczące etykiety energetycznej. Niektóre grupy urządzeń zostały objęte w UE nowym systemem etykietowania, a inne pozostały przy starym. Część z nich oznaczona jest...
W marcu 2021 roku nastąpiły zmiany dotyczące etykiety energetycznej. Niektóre grupy urządzeń zostały objęte w UE nowym systemem etykietowania, a inne pozostały przy starym. Część z nich oznaczona jest jeszcze klasami A+, A++ i A+++, a dla innych system klas został już przeskalowany i najwyższą klasą jest teraz klasa A.
Krajowa Agencja Poszanowania Energii, Forum Energii oraz Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej współpracowały przy opracowaniu raportu „Miasto z klimatem. Neutralny klimatycznie system ciepłowniczy...
Krajowa Agencja Poszanowania Energii, Forum Energii oraz Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej współpracowały przy opracowaniu raportu „Miasto z klimatem. Neutralny klimatycznie system ciepłowniczy w Warszawie”. Opracowanie przedstawia dwie skrajne koncepcje zasilania Warszawy w bezemisyjne ciepło w roku 2050.
Program pod nazwą „Ciepłe Mieszkanie” to nowy program priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który ma ruszyć w drugiej połowie 2022 r. Celem programu „Ciepłe Mieszkanie”...
Program pod nazwą „Ciepłe Mieszkanie” to nowy program priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który ma ruszyć w drugiej połowie 2022 r. Celem programu „Ciepłe Mieszkanie” będzie wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych.
W Sokołowie Podlaskim 7 czerwca odbyło się wydarzenie inaugurujące rozpoczęcie projektu „Bezpieczna i Czysta Energia dla Sokołowa”, w ramach przedsięwzięcia „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym”,...
W Sokołowie Podlaskim 7 czerwca odbyło się wydarzenie inaugurujące rozpoczęcie projektu „Bezpieczna i Czysta Energia dla Sokołowa”, w ramach przedsięwzięcia „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym”, realizowanym przez NCBR w ramach środków z Funduszy Europejskich – Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
Przez ostatnie dwa lata obserwowaliśmy ewolucję rynku biurowego. Pandemia zmieniła rzeczywistość i zainicjowała wiele zmian, które wpłynęły na podejście inwestorów, deweloperów, ale również zarządców oraz...
Przez ostatnie dwa lata obserwowaliśmy ewolucję rynku biurowego. Pandemia zmieniła rzeczywistość i zainicjowała wiele zmian, które wpłynęły na podejście inwestorów, deweloperów, ale również zarządców oraz najemców budynków biurowych. Czynniki środowiskowe, zrównoważone budownictwo, zielone rozwiązania oraz dekarbonizacja zdominowały rynkowe trendy w tym roku.
W Akademii Klima-Therm w Gdańsku – jednym z trzech ośrodków szkoleniowych Grupy Klima-Therm – oddano do użytku nowoczesną przestrzeń wystawową prezentującą oferowane przez firmę rozwiązania z grupy odnawialnych...
W Akademii Klima-Therm w Gdańsku – jednym z trzech ośrodków szkoleniowych Grupy Klima-Therm – oddano do użytku nowoczesną przestrzeń wystawową prezentującą oferowane przez firmę rozwiązania z grupy odnawialnych źródeł energii (OZE).
27 maja odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby i fabryki firmy SMAY w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej w Podłężu koło Krakowa. W otwarciu wzięło udział kilkaset osób z Polski i zagranicy. Głównymi...
27 maja odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby i fabryki firmy SMAY w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej w Podłężu koło Krakowa. W otwarciu wzięło udział kilkaset osób z Polski i zagranicy. Głównymi wydarzeniami tego wieczoru były wystąpienia właścicieli i zarządu, uroczyste przecięcie wstęgi i podziękowania, a także znakomita inscenizacja, która pozwoliła zaprezentować przestrzeń nowej fabryki SMAY.
30 czerwca 2022 r. upływa termin składania deklaracji dla źródeł ogrzewania zainstalowanych przed 1 lipca 2021 r. Na początku czerwca ruszyła szeroka kampania informacyjno-promocyjna w mediach telewizyjnych...
30 czerwca 2022 r. upływa termin składania deklaracji dla źródeł ogrzewania zainstalowanych przed 1 lipca 2021 r. Na początku czerwca ruszyła szeroka kampania informacyjno-promocyjna w mediach telewizyjnych i radiowych, a także w prasie i social media na temat obowiązku zgłoszenia do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – CEEB.
NIK skontrolował cztery przedsiębiorstwa wodociągowe pod kątem gospodarowania zasobami wodnymi. W wyniku kontroli stwierdzono, że przedsiębiorstwa wodociągowe w gminach wiejskich nie gospodarowały efektywnie...
NIK skontrolował cztery przedsiębiorstwa wodociągowe pod kątem gospodarowania zasobami wodnymi. W wyniku kontroli stwierdzono, że przedsiębiorstwa wodociągowe w gminach wiejskich nie gospodarowały efektywnie zasobami wodnymi, a znaczną część zadań w tym obszarze realizowały nieprawidłowo. Ponadto nadzór nad zbiorowym zaopatrzeniem w wodę był sprawowany nieskutecznie.
W dniach 10-13 czerwca otrzymasz -10% do Księgarni Technicznej na wszystkie publikacje wydawnictwa Grupa Medium. Promocja obejmuje książki, wydania specjalne i e-booki.
W dniach 10-13 czerwca otrzymasz -10% do Księgarni Technicznej na wszystkie publikacje wydawnictwa Grupa Medium. Promocja obejmuje książki, wydania specjalne i e-booki.
Projekt rekuperacji ciepła powstającego podczas wytopu aluminium realizuje Volkswagen Poznań razem z przedsiębiorstwem Veolia Energia Poznań. Odzyskane ciepło ogrzeje 4,5 tys. mieszkań.
Projekt rekuperacji ciepła powstającego podczas wytopu aluminium realizuje Volkswagen Poznań razem z przedsiębiorstwem Veolia Energia Poznań. Odzyskane ciepło ogrzeje 4,5 tys. mieszkań.
Uponor, w ramach integracji z firmą Capricorn S.A., której udziały nabył w minionym roku, otworzył nowy magazyn w Świebodzicach. Nowa lokalizacja pozwoli na podwojenie możliwości magazynowych firmy w Europie.
Uponor, w ramach integracji z firmą Capricorn S.A., której udziały nabył w minionym roku, otworzył nowy magazyn w Świebodzicach. Nowa lokalizacja pozwoli na podwojenie możliwości magazynowych firmy w Europie.
Premiery i nowości, strefy tematyczne, konferencje branżowe, konkursy, a przede wszystkim długo wyczekiwane spotkania – tak od 25 do 27 kwietnia w Poznaniu świętowali wystawcy i instalatorzy.
Premiery i nowości, strefy tematyczne, konferencje branżowe, konkursy, a przede wszystkim długo wyczekiwane spotkania – tak od 25 do 27 kwietnia w Poznaniu świętowali wystawcy i instalatorzy.
Niezależne raporty naukowe wskazują na elektryfikację jako kierunek modernizacji sektora ciepła i chłodu. Wodór znajduje zastosowanie w innych sektorach – głównie w przemyśle wymagającym procesów wysokotemperaturowych...
Niezależne raporty naukowe wskazują na elektryfikację jako kierunek modernizacji sektora ciepła i chłodu. Wodór znajduje zastosowanie w innych sektorach – głównie w przemyśle wymagającym procesów wysokotemperaturowych oraz w transporcie na dalekie dystanse.
W dniu 4 maja 2022 roku doszło do połączenia firmy Atlantic Polska Sp. z o.o. z firmą ACV Polska Sp. z o.o. Połączenia dokonano w trybie uproszczonym określonym, tj. poprzez przeniesienie całego majątku...
W dniu 4 maja 2022 roku doszło do połączenia firmy Atlantic Polska Sp. z o.o. z firmą ACV Polska Sp. z o.o. Połączenia dokonano w trybie uproszczonym określonym, tj. poprzez przeniesienie całego majątku ACV do Atlantic.
Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych przygotowało podsumowanie I kwartału 2022 w branży instalacyjno-grzewczej. W I kwartale 2022 roku sytuacja w branży instalacyjno-grzewczej była...
Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych przygotowało podsumowanie I kwartału 2022 w branży instalacyjno-grzewczej. W I kwartale 2022 roku sytuacja w branży instalacyjno-grzewczej była według ogromnej większości zebranych opinii bardzo dobra, aczkolwiek z nieco słabszą dynamiką w porównaniu do poprzednich kwartałów.
9 czerwca 2022 r. w siedzibie Bosch w Warszawie odbyła się gala finałowa VIII edycji Programu Bosch Termotechnika Szkoli. W tej edycji zostało wyłonionych 15 laureatów, a wśród nich 5 najlepszych otrzymało...
9 czerwca 2022 r. w siedzibie Bosch w Warszawie odbyła się gala finałowa VIII edycji Programu Bosch Termotechnika Szkoli. W tej edycji zostało wyłonionych 15 laureatów, a wśród nich 5 najlepszych otrzymało voucher na kurs oraz egzamin dający uprawnienia wykonywania zawodu instalatora urządzeń grzewczych. Nagrodzonych zostało również 5 najlepszych szkół z całej Polski.
Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad technologią, która pozwoli na mniej kosztowną produkcję wodoru. Rozwiązanie to oparte jest na połączeniu disiarczku molibdenu z nanomateriałami węglowymi....
Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad technologią, która pozwoli na mniej kosztowną produkcję wodoru. Rozwiązanie to oparte jest na połączeniu disiarczku molibdenu z nanomateriałami węglowymi. Zastosowany w ogniwach paliwowych wodór może być wykorzystywany do zasilania samochodów i domów.
PGE Toruń ma w tegorocznych planach wymianę i budowę łącznie około 7 km ciepłociągów. Powstanie też około 70 węzłów indywidualnych z automatyką pogodową. Dzięki modernizacji zmniejszone zostaną straty...
PGE Toruń ma w tegorocznych planach wymianę i budowę łącznie około 7 km ciepłociągów. Powstanie też około 70 węzłów indywidualnych z automatyką pogodową. Dzięki modernizacji zmniejszone zostaną straty ciepła podczas przesyłania nowymi ciepłociągami, dlatego mniej energii pierwotnej wykorzystanej zostanie do produkcji ciepła.
Około 70% domów jednorodzinnych (3,8 miliona) w Polsce jest nieefektywnych energetycznie. Żeby budownictwo stało się częścią rozwiązania, a nie problemu, niezbędna jest fala renowacji polegająca m.in....
Około 70% domów jednorodzinnych (3,8 miliona) w Polsce jest nieefektywnych energetycznie. Żeby budownictwo stało się częścią rozwiązania, a nie problemu, niezbędna jest fala renowacji polegająca m.in. na termomodernizacji budynków i mieszkań. W trend wyznaczony przez strategię Europejskiego Zielonego Ładu wpisują się prace innowatorów, którzy pod skrzydłami NCBR pokazują, jak to zrobić w sposób przyjazny dla mieszkańców, środowiska i klimatu.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.