PORT PC, SPIUG i KAN inicjują aktualizację danych meteorologicznych w Polsce. Fot. Unsplash
Jedną z istotnych barier rozwoju efektywnych budynków są mocno nieaktualne dane meteorologiczne związane z tzw. typowym rokiem meteorologicznym. W stosunku do występujących w ostatnim dziesięcioleciu warunków meteorologicznych mogą one zawyżać obliczeniowe (projektowe) zużycie ciepła na potrzeby ogrzewania budynków na poziomie ok. 15%, powodując wiele negatywnych konsekwencji użytkowych świadectw charakterystyki energetycznej np. zawyżając wskaźniki EP, EU, EK dotyczące ogrzewania budynków.
Od 1 lipca 2022 r. w instalacjach wodociągowych przeciwpożarowych mogą być montowane pompy oraz zespoły pompowe mające Krajową Deklarację Właściwości Użytkowych.
Od 1 lipca 2022 r. w instalacjach wodociągowych przeciwpożarowych mogą być montowane pompy oraz zespoły pompowe mające Krajową Deklarację Właściwości Użytkowych.
Firmy Klima-Therm i Reflex, dostarczające zaawansowane rozwiązania w dziedzinie systemów i instalacji HVACR, zrealizowały cykl szkoleń kierowanych do projektantów. Motywem przewodnim partnerskiego projektu...
Firmy Klima-Therm i Reflex, dostarczające zaawansowane rozwiązania w dziedzinie systemów i instalacji HVACR, zrealizowały cykl szkoleń kierowanych do projektantów. Motywem przewodnim partnerskiego projektu szkoleniowego pt. „Akademia Projektanta” były nowoczesne instalacje grzewcze w budownictwie komercyjnym i wielorodzinnym.
Obecnie używane w Polsce dane dot. typowego roku meteorologicznego pochodzą z okresu 1971-2000. W większości krajów w Unii Europejskiej nastąpiła już aktualizacja danych meteorologicznych.
Czołowe polskie organizacje branżowe: Polska Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła oraz Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Urządzeń Grzewczych wraz z firmą KAN sp. z o.o. zleciły dr Piotrowi Narowskiemu z Politechniki Warszawskiej wykonanie opracowania aktualnych danych meteorologicznych, zgodnych z aktualnie obowiązującymi normami i standardami z okresu 2001-2020. Autor opracowania w 2006 roku przygotował dla Ministerstwa Infrastruktury aktualnie obowiązujące dane dotyczące typowego roku meteorologicznego w kilkudziesięciu lokalizacjach w Polsce. Planowany termin zakończenia prac to koniec czerwca 2022 roku. Jednym z zamierzeń jest opublikowanie danych w otwartej formule, z bezpłatnym udostępnieniem danych (arkusze kalkulacyjne) na stronach portpc.pl i spiug.pl oraz w programie Audytor firmy Sankom.
Jednocześnie organizacje wystosowały list z propozycją bezpośredniego i bezpłatnego wykorzystania tych danych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii w przyszłej, kolejnej wersji metodologii świadectw charakterystyki energetycznej budynków.
PORT PC, SPIUG i KAN planują też kolejne działania w II połowie 2022 roku. Chodzi o aktualizację projektowych (obliczeniowych) temperatur zewnętrznych, które mogłyby zastąpić aktualne dane w załączniku do normy PN-EN 12831.
Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. otrzymała wyróżnienie w konkursie „Diamenty Sustainable Economy 2022”. Nagroda została przyznana w kategorii „Lider doradztwa dla zrównoważonego rozwoju”. Wręczenie...
Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. otrzymała wyróżnienie w konkursie „Diamenty Sustainable Economy 2022”. Nagroda została przyznana w kategorii „Lider doradztwa dla zrównoważonego rozwoju”. Wręczenie nagród odbyło się podczas uroczystej gali, która odbyła się 30 maja 2022 r. w hotelu Sheraton Grand Warsaw.
31 marca 2022 r. NFOŚiGW zakończył nabór wniosków wstępnych (fiszek) do programu „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC (Energy Performance Contract) Plus”. Program ten powstał na bazie międzynarodowego...
31 marca 2022 r. NFOŚiGW zakończył nabór wniosków wstępnych (fiszek) do programu „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC (Energy Performance Contract) Plus”. Program ten powstał na bazie międzynarodowego projektu FinEERGo-Dom koordynowanego przez Krajową Agencję Poszanowania Energii.
1 czerwca 2022 roku odbyła się gala wręczenia nagród 14. edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Uroczystość, podczas której laureaci osobiście odebrali nagrody, Grupa Sztuka Architektury zorganizowała...
1 czerwca 2022 roku odbyła się gala wręczenia nagród 14. edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Uroczystość, podczas której laureaci osobiście odebrali nagrody, Grupa Sztuka Architektury zorganizowała już po raz piąty.
W marcu 2021 roku nastąpiły zmiany dotyczące etykiety energetycznej. Niektóre grupy urządzeń zostały objęte w UE nowym systemem etykietowania, a inne pozostały przy starym. Część z nich oznaczona jest...
W marcu 2021 roku nastąpiły zmiany dotyczące etykiety energetycznej. Niektóre grupy urządzeń zostały objęte w UE nowym systemem etykietowania, a inne pozostały przy starym. Część z nich oznaczona jest jeszcze klasami A+, A++ i A+++, a dla innych system klas został już przeskalowany i najwyższą klasą jest teraz klasa A.
Krajowa Agencja Poszanowania Energii, Forum Energii oraz Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej współpracowały przy opracowaniu raportu „Miasto z klimatem. Neutralny klimatycznie system ciepłowniczy...
Krajowa Agencja Poszanowania Energii, Forum Energii oraz Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej współpracowały przy opracowaniu raportu „Miasto z klimatem. Neutralny klimatycznie system ciepłowniczy w Warszawie”. Opracowanie przedstawia dwie skrajne koncepcje zasilania Warszawy w bezemisyjne ciepło w roku 2050.
Program pod nazwą „Ciepłe Mieszkanie” to nowy program priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który ma ruszyć w drugiej połowie 2022 r. Celem programu „Ciepłe Mieszkanie”...
Program pod nazwą „Ciepłe Mieszkanie” to nowy program priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który ma ruszyć w drugiej połowie 2022 r. Celem programu „Ciepłe Mieszkanie” będzie wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych.
W Sokołowie Podlaskim 7 czerwca odbyło się wydarzenie inaugurujące rozpoczęcie projektu „Bezpieczna i Czysta Energia dla Sokołowa”, w ramach przedsięwzięcia „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym”,...
W Sokołowie Podlaskim 7 czerwca odbyło się wydarzenie inaugurujące rozpoczęcie projektu „Bezpieczna i Czysta Energia dla Sokołowa”, w ramach przedsięwzięcia „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym”, realizowanym przez NCBR w ramach środków z Funduszy Europejskich – Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
Przez ostatnie dwa lata obserwowaliśmy ewolucję rynku biurowego. Pandemia zmieniła rzeczywistość i zainicjowała wiele zmian, które wpłynęły na podejście inwestorów, deweloperów, ale również zarządców oraz...
Przez ostatnie dwa lata obserwowaliśmy ewolucję rynku biurowego. Pandemia zmieniła rzeczywistość i zainicjowała wiele zmian, które wpłynęły na podejście inwestorów, deweloperów, ale również zarządców oraz najemców budynków biurowych. Czynniki środowiskowe, zrównoważone budownictwo, zielone rozwiązania oraz dekarbonizacja zdominowały rynkowe trendy w tym roku.
W Akademii Klima-Therm w Gdańsku – jednym z trzech ośrodków szkoleniowych Grupy Klima-Therm – oddano do użytku nowoczesną przestrzeń wystawową prezentującą oferowane przez firmę rozwiązania z grupy odnawialnych...
W Akademii Klima-Therm w Gdańsku – jednym z trzech ośrodków szkoleniowych Grupy Klima-Therm – oddano do użytku nowoczesną przestrzeń wystawową prezentującą oferowane przez firmę rozwiązania z grupy odnawialnych źródeł energii (OZE).
27 maja odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby i fabryki firmy SMAY w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej w Podłężu koło Krakowa. W otwarciu wzięło udział kilkaset osób z Polski i zagranicy. Głównymi...
27 maja odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby i fabryki firmy SMAY w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej w Podłężu koło Krakowa. W otwarciu wzięło udział kilkaset osób z Polski i zagranicy. Głównymi wydarzeniami tego wieczoru były wystąpienia właścicieli i zarządu, uroczyste przecięcie wstęgi i podziękowania, a także znakomita inscenizacja, która pozwoliła zaprezentować przestrzeń nowej fabryki SMAY.
30 czerwca 2022 r. upływa termin składania deklaracji dla źródeł ogrzewania zainstalowanych przed 1 lipca 2021 r. Na początku czerwca ruszyła szeroka kampania informacyjno-promocyjna w mediach telewizyjnych...
30 czerwca 2022 r. upływa termin składania deklaracji dla źródeł ogrzewania zainstalowanych przed 1 lipca 2021 r. Na początku czerwca ruszyła szeroka kampania informacyjno-promocyjna w mediach telewizyjnych i radiowych, a także w prasie i social media na temat obowiązku zgłoszenia do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – CEEB.
NIK skontrolował cztery przedsiębiorstwa wodociągowe pod kątem gospodarowania zasobami wodnymi. W wyniku kontroli stwierdzono, że przedsiębiorstwa wodociągowe w gminach wiejskich nie gospodarowały efektywnie...
NIK skontrolował cztery przedsiębiorstwa wodociągowe pod kątem gospodarowania zasobami wodnymi. W wyniku kontroli stwierdzono, że przedsiębiorstwa wodociągowe w gminach wiejskich nie gospodarowały efektywnie zasobami wodnymi, a znaczną część zadań w tym obszarze realizowały nieprawidłowo. Ponadto nadzór nad zbiorowym zaopatrzeniem w wodę był sprawowany nieskutecznie.
W dniach 10-13 czerwca otrzymasz -10% do Księgarni Technicznej na wszystkie publikacje wydawnictwa Grupa Medium. Promocja obejmuje książki, wydania specjalne i e-booki.
W dniach 10-13 czerwca otrzymasz -10% do Księgarni Technicznej na wszystkie publikacje wydawnictwa Grupa Medium. Promocja obejmuje książki, wydania specjalne i e-booki.
Projekt rekuperacji ciepła powstającego podczas wytopu aluminium realizuje Volkswagen Poznań razem z przedsiębiorstwem Veolia Energia Poznań. Odzyskane ciepło ogrzeje 4,5 tys. mieszkań.
Projekt rekuperacji ciepła powstającego podczas wytopu aluminium realizuje Volkswagen Poznań razem z przedsiębiorstwem Veolia Energia Poznań. Odzyskane ciepło ogrzeje 4,5 tys. mieszkań.
Uponor, w ramach integracji z firmą Capricorn S.A., której udziały nabył w minionym roku, otworzył nowy magazyn w Świebodzicach. Nowa lokalizacja pozwoli na podwojenie możliwości magazynowych firmy w Europie.
Uponor, w ramach integracji z firmą Capricorn S.A., której udziały nabył w minionym roku, otworzył nowy magazyn w Świebodzicach. Nowa lokalizacja pozwoli na podwojenie możliwości magazynowych firmy w Europie.
Premiery i nowości, strefy tematyczne, konferencje branżowe, konkursy, a przede wszystkim długo wyczekiwane spotkania – tak od 25 do 27 kwietnia w Poznaniu świętowali wystawcy i instalatorzy.
Premiery i nowości, strefy tematyczne, konferencje branżowe, konkursy, a przede wszystkim długo wyczekiwane spotkania – tak od 25 do 27 kwietnia w Poznaniu świętowali wystawcy i instalatorzy.
Niezależne raporty naukowe wskazują na elektryfikację jako kierunek modernizacji sektora ciepła i chłodu. Wodór znajduje zastosowanie w innych sektorach – głównie w przemyśle wymagającym procesów wysokotemperaturowych...
Niezależne raporty naukowe wskazują na elektryfikację jako kierunek modernizacji sektora ciepła i chłodu. Wodór znajduje zastosowanie w innych sektorach – głównie w przemyśle wymagającym procesów wysokotemperaturowych oraz w transporcie na dalekie dystanse.
W dniu 4 maja 2022 roku doszło do połączenia firmy Atlantic Polska Sp. z o.o. z firmą ACV Polska Sp. z o.o. Połączenia dokonano w trybie uproszczonym określonym, tj. poprzez przeniesienie całego majątku...
W dniu 4 maja 2022 roku doszło do połączenia firmy Atlantic Polska Sp. z o.o. z firmą ACV Polska Sp. z o.o. Połączenia dokonano w trybie uproszczonym określonym, tj. poprzez przeniesienie całego majątku ACV do Atlantic.
Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych przygotowało podsumowanie I kwartału 2022 w branży instalacyjno-grzewczej. W I kwartale 2022 roku sytuacja w branży instalacyjno-grzewczej była...
Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych przygotowało podsumowanie I kwartału 2022 w branży instalacyjno-grzewczej. W I kwartale 2022 roku sytuacja w branży instalacyjno-grzewczej była według ogromnej większości zebranych opinii bardzo dobra, aczkolwiek z nieco słabszą dynamiką w porównaniu do poprzednich kwartałów.
9 czerwca 2022 r. w siedzibie Bosch w Warszawie odbyła się gala finałowa VIII edycji Programu Bosch Termotechnika Szkoli. W tej edycji zostało wyłonionych 15 laureatów, a wśród nich 5 najlepszych otrzymało...
9 czerwca 2022 r. w siedzibie Bosch w Warszawie odbyła się gala finałowa VIII edycji Programu Bosch Termotechnika Szkoli. W tej edycji zostało wyłonionych 15 laureatów, a wśród nich 5 najlepszych otrzymało voucher na kurs oraz egzamin dający uprawnienia wykonywania zawodu instalatora urządzeń grzewczych. Nagrodzonych zostało również 5 najlepszych szkół z całej Polski.
Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad technologią, która pozwoli na mniej kosztowną produkcję wodoru. Rozwiązanie to oparte jest na połączeniu disiarczku molibdenu z nanomateriałami węglowymi....
Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad technologią, która pozwoli na mniej kosztowną produkcję wodoru. Rozwiązanie to oparte jest na połączeniu disiarczku molibdenu z nanomateriałami węglowymi. Zastosowany w ogniwach paliwowych wodór może być wykorzystywany do zasilania samochodów i domów.
PGE Toruń ma w tegorocznych planach wymianę i budowę łącznie około 7 km ciepłociągów. Powstanie też około 70 węzłów indywidualnych z automatyką pogodową. Dzięki modernizacji zmniejszone zostaną straty...
PGE Toruń ma w tegorocznych planach wymianę i budowę łącznie około 7 km ciepłociągów. Powstanie też około 70 węzłów indywidualnych z automatyką pogodową. Dzięki modernizacji zmniejszone zostaną straty ciepła podczas przesyłania nowymi ciepłociągami, dlatego mniej energii pierwotnej wykorzystanej zostanie do produkcji ciepła.
Około 70% domów jednorodzinnych (3,8 miliona) w Polsce jest nieefektywnych energetycznie. Żeby budownictwo stało się częścią rozwiązania, a nie problemu, niezbędna jest fala renowacji polegająca m.in....
Około 70% domów jednorodzinnych (3,8 miliona) w Polsce jest nieefektywnych energetycznie. Żeby budownictwo stało się częścią rozwiązania, a nie problemu, niezbędna jest fala renowacji polegająca m.in. na termomodernizacji budynków i mieszkań. W trend wyznaczony przez strategię Europejskiego Zielonego Ładu wpisują się prace innowatorów, którzy pod skrzydłami NCBR pokazują, jak to zrobić w sposób przyjazny dla mieszkańców, środowiska i klimatu.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.