Bosch wchodzi na rynek elektrolizy wodorowej. Fot. Bosch
Bosch opracuje stos ogniwa paliwowego – podstawowy element elektrolizera. Firma zainwestuje nawet 500 milionów euro w ten obszar działalności do końca dekady.
1 czerwca 2022 r. ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu”. Program skierowany jest do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą...
1 czerwca 2022 r. ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu”. Program skierowany jest do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii, o zainstalowanej mocy cieplnej i/lub elektrycznej źródeł energii nie mniejszej niż 50 MW. Wnioski o dofinansowanie w formie dotacji i pożyczki będzie można składać w trybie ciągłym do 16 grudnia 2022 r. lub do wyczerpania alokacji środków.
Santander Consumer Bank proponuje kredyt Czyste Powietrze, w ramach którego klienci mogą skorzystać z pożyczki w wysokości od 10 tys. do 100 tys. zł – z dopłatą do 37 tys. z rządowego programu dopłat do...
Santander Consumer Bank proponuje kredyt Czyste Powietrze, w ramach którego klienci mogą skorzystać z pożyczki w wysokości od 10 tys. do 100 tys. zł – z dopłatą do 37 tys. z rządowego programu dopłat do wymiany źródła ogrzewania.
Jesteśmy w okresie przełomu, w czasie pełnym wyzwań związanych z bezpieczeństwem w Europie i na świecie, nie tylko w sensie geopolitycznym, ale i klimatycznym. Agresja Rosji na Ukrainę i lawina skutków...
Jesteśmy w okresie przełomu, w czasie pełnym wyzwań związanych z bezpieczeństwem w Europie i na świecie, nie tylko w sensie geopolitycznym, ale i klimatycznym. Agresja Rosji na Ukrainę i lawina skutków sankcji zastosowanych wobec Moskwy wywołały bardzo szybkie globalne zmiany na rynku surowców energetycznych oraz konieczność nowego określenia bezpieczeństwa energetycznego.
Bosch przyspiesza rozwój działalności w obszarze produkcji zielonego wodoru: w trosce o klimat planuje nie tylko wykorzystywać nowe paliwo, ale także być jedną z firm uczestniczących w jego produkcji. Dlatego koncern opracowywuje komponenty do elektrolizerów. To dzięki nim, w procesie elektrolizy, woda rozdzielana jest na wodór i tlen. Jeśli potrzebna do tej reakacji energia pochodzi z odnawialnych źródeł, w procesie uzyskujemy tzw. zielony wodór. „Nie możemy sobie pozwolić na dalsze opóźnianie działań na rzecz klimatu, dlatego naszym celem jest wykorzystanie technologii Bosch do wspierania szybkiego rozwoju produkcji wodoru w Europie” – powiedział podczas prezentacji rocznych wyników firmy dr Stefan Hartung, prezes zarządu Robert Bosch GmbH. „W tym celu wykorzystamy nasze know-how w obszarze technologii ogniw paliwowych” – dodał dr Markus Heyn, członek zarządu Bosch i szef sektora Mobility Solutions, który będzie odpowiedzialny za produkcję stosów.
Bosch zainwestuje w rozwój komponentów do elektrolizerów nawet 500 milionów euro do końca obecnej dekady. W związku z potrzebą dywersyfikacji źródeł energii, odejścia od paliw kopalnych i ograniczenia emisji CO2, zapotrzebowanie na zielony wodór gwałtownie rośnie – nie tylko w przemyśle, ale też w sektorze nieruchomości. Według UE, popyt ma wzrosnąć do około 10 milionów ton metrycznych rocznie do 2030 roku. Bosch prognozuje, że światowy rynek komponentów elektrolizerów zwiększy się w tym samym okresie do około 14 miliardów euro, a Europa odnotuje najwyższe tempo wzrostu. Bosch zamierza zainwestować w ciągu najbliższych trzech lat około trzech miliardów euro w technologie neutralne dla klimatu, takie jak elektryfikacja i wodór.
Bosch opracuje tzw. stos – podstawowy element elektrolizera
Podobnie jak w ogniwie paliwowym, kluczowym elementem elektrolizera jest stos, który składa się z kilkuset pojedynczych ogniw połączonych szeregowo. W każdej z tych komórek energia elektryczna jest wykorzystywana do rozbijania wody na wodór i tlen. Jest to odwrotność tego, co dzieje się w ogniwie paliwowym, gdzie energia elektryczna jest wytwarzana przez połączenie wodoru i tlenu. W obu przypadkach reakcję chemiczną ułatwia membrana do wymiany protonów (PEM). Bosch współpracuje z wieloma partnerami, aby opracować sposób połączenia stosu elektrolizera z jednostką sterującą, energoelektroniką i różnymi czujnikami w celu stworzenia „inteligentnego modułu”. Firma planuje dostarczać te inteligentne moduły producentom instalacji elektrolizy i dostawcom usług przemysłowych od 2025 roku, a projekty pilotażowe rozpoczną się już w przyszłym roku.
Bosch wprowadzi na rynek kilka kompaktowych modułów, które będzie można w łatwy sposób integrować. Można je będzie stosować w mniejszych jednostkach o mocy do 10 megawatów, jak i w elektrowniach lądowych i morskich o mocy gigawatów. Moduły Bosch znajdą zastosowanie zarówno w nowych projektach, jak i w istniejących zakładach produkujących ekologiczny wodór. Aby zmaksymalizować wydajność produkcji wodoru i wydłużyć żywotność stosu, inteligentne moduły mają być połączone z chmurą Bosch. Zastosowanie modułowej konstrukcji elektrolizerów ma uelastycznić konserwację: wszelkie zaplanowane prace będą wymagały wyłączenia tylko niektórych sekcji zakładu, a nie całego obiektu. Bosch pracuje również nad koncepcjami usług, które obejmą recykling komponentów, aby wspierać gospodarkę obiegu zamkniętego.
W przeciwieństwie do wielu elementów elektrolizerów dostępnych obecnie na rynku, inteligentne moduły Bosch będą produkowane masowo. W związku z tym produkcja skorzysta z efektu skali. „Przy zwiększaniu produkcji wodoru rolę odgrywają dwa kluczowe czynniki: prędkość i koszt” – powiedział Heyn. „W tym miejscu możemy wykorzystać nasze mocne strony, nasze doświadczenie w produkcji masowej i nasz know-how w dziedzinie motoryzacji”. Bosch planuje jak najszybciej rozpocząć masową produkcję modułów w kilku europejskich lokalizacjach. Należą do nich Bamberg i Feuerbach (Niemcy), Tilburg (Holandia), Linz (Austria) i Czeskie Budziejowice (Czechy).
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozpoczęło nabór do programu NEON mającego na celu wsparcie badań naukowych i prac rozwojowych dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. Przedsięwzięcie realizowane jest...
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozpoczęło nabór do programu NEON mającego na celu wsparcie badań naukowych i prac rozwojowych dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. Przedsięwzięcie realizowane jest w partnerstwie z PKN ORLEN. Pierwszy konkurs dotyczy projektów związanych z pozyskiwaniem i wykorzystaniem biomasy.
Uwarunkowania geologiczne oraz techniczne wskazują na obiecujące perspektywy wykorzystania źródeł geotermalnych dla zapewnienia potrzeb ciepłowniczych w regionie Szczecina. PGE, NFOŚiGW oraz Geotermia...
Uwarunkowania geologiczne oraz techniczne wskazują na obiecujące perspektywy wykorzystania źródeł geotermalnych dla zapewnienia potrzeb ciepłowniczych w regionie Szczecina. PGE, NFOŚiGW oraz Geotermia Polska postanowili zawiązać bliższą współpracę w celu kontynuowania prac i doprowadzenia do rzeczywistego rozpoznania pokładów geotermalnych i rzeczywistych wydajności technicznych.
4 kwietnia w warszawskim Hotelu Polonia Palace odbyła się zorganizowana przez Krajową Agencję Poszanowania Energii S.A. ceremonia wręczenia certyfikatów Europejskiej Nagrody Energetycznej (eea). Wśród...
4 kwietnia w warszawskim Hotelu Polonia Palace odbyła się zorganizowana przez Krajową Agencję Poszanowania Energii S.A. ceremonia wręczenia certyfikatów Europejskiej Nagrody Energetycznej (eea). Wśród wyróżnionych gmin znalazły się Gdynia, Olsztyn i Lublin, które z sukcesem przeszły proces certyfikacji eea potwierdzający wysoką jakość realizowanych działań z zakresu polityki energetyczno-klimatycznej.
W tegorocznej, 18. edycji ogólnopolskiego konkursu „LAUR KLIENTA 2022” marka KAISAI zdobyła Złote Godło w kategorii Jakość i innowacyjność branży budowlanej oraz wyróżnienie Top Marka 2022.
W tegorocznej, 18. edycji ogólnopolskiego konkursu „LAUR KLIENTA 2022” marka KAISAI zdobyła Złote Godło w kategorii Jakość i innowacyjność branży budowlanej oraz wyróżnienie Top Marka 2022.
Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała swoich faworytów z puli ponad 60 realizacji zgłoszonych w trzech kategoriach: kubatura,...
Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała swoich faworytów z puli ponad 60 realizacji zgłoszonych w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz. Zwycięzców głosowania jury oraz zdobywcę nagrody Grand Prix 2021 poznamy na uroczystej Gali, która odbędzie się w maju 2022 r.
Grupa PSB Handel S.A. śledzi ceny wiodących materiałów budowlanych oraz do domu i ogrodu, co pozwala obserwować zmiany trendów. Jak zmieniły się ceny w marcu 2022 r.?
Grupa PSB Handel S.A. śledzi ceny wiodących materiałów budowlanych oraz do domu i ogrodu, co pozwala obserwować zmiany trendów. Jak zmieniły się ceny w marcu 2022 r.?
Już tylko dziewięć miesięcy pozostało na wymianę tzw. kopciuchów w Warszawie. Od początku roku zlikwidowano tylko 8 takich kotłów, a pozostało ich 10803. Ich likwidację do 31 grudnia 2022 r. wymusza uchwała...
Już tylko dziewięć miesięcy pozostało na wymianę tzw. kopciuchów w Warszawie. Od początku roku zlikwidowano tylko 8 takich kotłów, a pozostało ich 10803. Ich likwidację do 31 grudnia 2022 r. wymusza uchwała antysmogowa.
Polski Alarm Smogowy zlecił badanie cen paliw stałych: węgla, pelletu i drewna kawałkowego. Wzrosty cen są alarmujące – od stycznia 2021 r. cena węgla wzrosła o ponad 100%. W związku z tym Polski Alarm...
Polski Alarm Smogowy zlecił badanie cen paliw stałych: węgla, pelletu i drewna kawałkowego. Wzrosty cen są alarmujące – od stycznia 2021 r. cena węgla wzrosła o ponad 100%. W związku z tym Polski Alarm Smogowy ponownie wystosował apel do premiera Morawieckiego o intensywne działania rządu dla zwiększenia efektywności energetycznej w Polsce.
W ciągu najbliższych 10 lat w Polsce czeka nas nieunikniona rewolucja w ciepłownictwie i ogrzewnictwie. Przestarzała infrastruktura w ciepłowniach i budynkach osiąga kres swojej użyteczności. Według najnowszego...
W ciągu najbliższych 10 lat w Polsce czeka nas nieunikniona rewolucja w ciepłownictwie i ogrzewnictwie. Przestarzała infrastruktura w ciepłowniach i budynkach osiąga kres swojej użyteczności. Według najnowszego raportu Forum Energii na konieczne inwestycje trzeba będzie przeznaczać 52 mld zł rocznie.
Jedną z istotnych barier rozwoju efektywnych budynków są mocno nieaktualne dane meteorologiczne związane z tzw. typowym rokiem meteorologicznym. W stosunku do występujących w ostatnim dziesięcioleciu warunków...
Jedną z istotnych barier rozwoju efektywnych budynków są mocno nieaktualne dane meteorologiczne związane z tzw. typowym rokiem meteorologicznym. W stosunku do występujących w ostatnim dziesięcioleciu warunków meteorologicznych mogą one zawyżać obliczeniowe (projektowe) zużycie ciepła na potrzeby ogrzewania budynków na poziomie ok. 15%, powodując wiele negatywnych konsekwencji użytkowych świadectw charakterystyki energetycznej np. zawyżając wskaźniki EP, EU, EK dotyczące ogrzewania budynków.
Emerson obchodzi w tym roku setną rocznicę powstania marki Copeland™ – synonimu niezawodnych i energooszczędnych sprężarek do systemów klimatyzacji, ogrzewania i chłodzenia.
Emerson obchodzi w tym roku setną rocznicę powstania marki Copeland™ – synonimu niezawodnych i energooszczędnych sprężarek do systemów klimatyzacji, ogrzewania i chłodzenia.
W 2021 roku prawie 80% z 16 tys. pracowników Xylem na całym świecie zaangażowało się w działania wolontariackie, aby wspomóc rozwiązywanie bieżących problemów związanych z wodą.
W 2021 roku prawie 80% z 16 tys. pracowników Xylem na całym świecie zaangażowało się w działania wolontariackie, aby wspomóc rozwiązywanie bieżących problemów związanych z wodą.
Wojny? Będą o wszystko – nie tylko o demokrację. Nie zawsze strony będą sięgać po broń, częściej po instrumenty ekonomiczne, ale walka będzie zacięta, toczy się bowiem o zasoby – paliwa, surowce, wodę....
Wojny? Będą o wszystko – nie tylko o demokrację. Nie zawsze strony będą sięgać po broń, częściej po instrumenty ekonomiczne, ale walka będzie zacięta, toczy się bowiem o zasoby – paliwa, surowce, wodę. Przestrzeń nie ma już takiego znaczenia jak dawnej.
Od 15 kwietnia można składać wnioski za pośrednictwem Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD) dostępnego na stronie NFOŚiGW. Wsparcie finansowe obejmie teraz nie tylko domowe mikroinstalacje fotowoltaiczne...
Od 15 kwietnia można składać wnioski za pośrednictwem Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD) dostępnego na stronie NFOŚiGW. Wsparcie finansowe obejmie teraz nie tylko domowe mikroinstalacje fotowoltaiczne (PV), ale także magazyny energii i ciepła oraz inteligentne systemy zarządzania energią. Maksymalne dofinansowanie z NFOŚiGW na panele wraz ze zintegrowanymi urządzeniami może sięgnąć nawet ponad 20 tys. złotych.
Data uruchomienia rządowych dopłat do pomp ciepła była już przesuwana – pierwotnie start programu miał nastąpić na przełomie marca i kwietnia. Na ostatnim posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu Antysmogowego...
Data uruchomienia rządowych dopłat do pomp ciepła była już przesuwana – pierwotnie start programu miał nastąpić na przełomie marca i kwietnia. Na ostatnim posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu Antysmogowego Paweł Mirowski z NFOŚiGW zapowiedział jednak, że otwarcie programu nastąpi „pod koniec kwietnia”.
Rozpoczęły się Dni Otwarte Hurtowni Iglotech, na których prezentowane są nowości z oferty, innowacyjne rozwiązania technologiczne. Podczas tegorocznych spotkań odbędą się również panele eksperckie, a także...
Rozpoczęły się Dni Otwarte Hurtowni Iglotech, na których prezentowane są nowości z oferty, innowacyjne rozwiązania technologiczne. Podczas tegorocznych spotkań odbędą się również panele eksperckie, a także liczne konkursy! Dni Otwarte w hurtowni wentylacyjno-klimatyzacyjnej to doskonała okazja, aby jeszcze przed rozpoczynającym się sezonem poznać najnowsze rozwiązania technologiczne czy też sprawdzić nowości produktowe.
22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. O zmianach klimatu powinniśmy pamiętać nie tylko przy okazji tego święta. Są one coraz bardziej widoczne. Gwałtowne zjawiska pogodowe, fale upałów, susze...
22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. O zmianach klimatu powinniśmy pamiętać nie tylko przy okazji tego święta. Są one coraz bardziej widoczne. Gwałtowne zjawiska pogodowe, fale upałów, susze – to ich najbardziej odczuwalne skutki.
Na wniosek minister Anny Moskwy projekt nowelizacji ustawy z 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych został przekazany do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w celu kontynuowania...
Na wniosek minister Anny Moskwy projekt nowelizacji ustawy z 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych został przekazany do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w celu kontynuowania prac legislacyjnych. Za ich finalizację odpowiedzialny będzie Pełnomocnik Rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.
Niezależne raporty naukowe wskazują elektryfikację jako kierunek modernizacji sektora ciepła i chłodu. Miejsce wodoru jest w innych sektorach – głównie w przemyśle wymagającym procesów wysokotemperaturowych...
Niezależne raporty naukowe wskazują elektryfikację jako kierunek modernizacji sektora ciepła i chłodu. Miejsce wodoru jest w innych sektorach – głównie w przemyśle wymagającym procesów wysokotemperaturowych oraz w transporcie na dalekie dystanse. Taka jest konkluzja głównych niezależnych europejskich raportów naukowych o efektywności technologii ogrzewania budynków.
Fortum ogłosiło strategiczne kierunki rozwoju i dekarbonizacji swojego biznesu ciepłowniczego w Polsce. Właściciel elektrociepłowni w Częstochowie i Zabrzu planuje odejście od węgla na rzecz źródeł odnawialnych...
Fortum ogłosiło strategiczne kierunki rozwoju i dekarbonizacji swojego biznesu ciepłowniczego w Polsce. Właściciel elektrociepłowni w Częstochowie i Zabrzu planuje odejście od węgla na rzecz źródeł odnawialnych i elektryfikacji systemów.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rozwoju i technologii. Rząd chce wprowadzić kolejny etap cyfryzacji procesów...
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rozwoju i technologii. Rząd chce wprowadzić kolejny etap cyfryzacji procesów administracyjnych dotyczących budownictwa.
Konkurs LIDER INSTALACJI jest organizowany przez redakcję „Rynku Instalacyjnego”, a laureaci są nagradzani co 2 lata podczas Targów Instalacje. W tym roku jury konkursu zwróciło szczególną uwagę na działania...
Konkurs LIDER INSTALACJI jest organizowany przez redakcję „Rynku Instalacyjnego”, a laureaci są nagradzani co 2 lata podczas Targów Instalacje. W tym roku jury konkursu zwróciło szczególną uwagę na działania podejmowane w zakresie transformacji energetycznej gospodarki oraz jakości środowiska wewnętrznego w nowych i modernizowanych budynkach, a także usprawniania współpracy w branży instalacyjnej i tym samym pracy wykonawców instalacji wentylacyjnych i grzewczych.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.