Elektroniczne protokoły, czym są i jak je wprowadzić w firmie instalacyjnej
Minęło już ponad 50 lat, odkąd Ray Tomlinson z Departamentu Obrony USA wysłał pierwszy na świecie e-mail, a ponad 30 lat od momentu, gdy fizyk Rafał Pietrak z Uniwersytetu Warszawskiego zrobił to samo jako pierwszy w Polsce. Wydarzenia te zapoczątkowały marsz ku cyfryzacji dotykający każdej dziedziny naszego życia, a szczególnie widoczny w działalności biznesowej.
1 czerwca 2022 r. ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu”. Program skierowany jest do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą...
1 czerwca 2022 r. ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu”. Program skierowany jest do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii, o zainstalowanej mocy cieplnej i/lub elektrycznej źródeł energii nie mniejszej niż 50 MW. Wnioski o dofinansowanie w formie dotacji i pożyczki będzie można składać w trybie ciągłym do 16 grudnia 2022 r. lub do wyczerpania alokacji środków.
Santander Consumer Bank proponuje kredyt Czyste Powietrze, w ramach którego klienci mogą skorzystać z pożyczki w wysokości od 10 tys. do 100 tys. zł – z dopłatą do 37 tys. z rządowego programu dopłat do...
Santander Consumer Bank proponuje kredyt Czyste Powietrze, w ramach którego klienci mogą skorzystać z pożyczki w wysokości od 10 tys. do 100 tys. zł – z dopłatą do 37 tys. z rządowego programu dopłat do wymiany źródła ogrzewania.
Z ponad 500 tysięcy złotych dotacji do wymiany ogrzewania skorzystali już beneficjenci programu „Ogrzej się z TAURONEM”. Firma zleciła badania pokazujące, że prawie 40 procent wymieniających ogrzewanie...
Z ponad 500 tysięcy złotych dotacji do wymiany ogrzewania skorzystali już beneficjenci programu „Ogrzej się z TAURONEM”. Firma zleciła badania pokazujące, że prawie 40 procent wymieniających ogrzewanie robi to, aby wygenerować długofalowe oszczędności.
Elektroniczne dokumenty, zestawienia czy raporty stały się nieodłącznym elementem pracy biurowej. Kluczową rolę w cyfryzacji firm odegrały dwa kolejne zjawiska – rozpowszechnienie się chmury obliczeniowej, a co za tym idzie rozwój oprogramowania dostępnego jako usługa (SaaS, czyli software as a service), oraz szeroki dostęp do smartfonów, tabletów i innych urządzeń przenośnych.
Model chmury obliczeniowej (cloud computing) zakłada przechowywanie nieograniczonych ilości zasobów danych, plików i aplikacji na serwerach rozmieszczonych po całym świecie, poza lokalną siecią firmową, bez konieczności zakupu serwerów. Usługi „w chmurze” umożliwiły pracownikom zdalny dostęp do zasobów ich firm i pracę z każdego miejscai na każdym urządzeniu. Rozwój technologiczny i masowe wykorzystanie urządzeń przenośnych sprawiły, że firmy zaczęły coraz śmielej wykorzystywać procesy cyfryzacji w kolejnych obszarach swojej działalności – od produkcji i logistyki po handel. Z tych nowych możliwości korzystają także firmy serwisowe i instalacyjne.
Większość usług serwisowych kończy się wypełnieniem formularza zlecenia serwisowego, zawierającego podstawowe dane dotyczące zgłoszenia, listę przeprowadzonych czynności oraz podsumowanie usługi. Wprowadzenie jednolitego dokumentu służy przede wszystkim uproszczeniu rozliczeń z klientami, ma także ułatwiać weryfikację wykonania usługi oraz przyspieszyć raportowanie. Formularze różnią się w zależności od rodzaju wykonywanej usługi oraz serwisowanego urządzenia. Nierzadko składają się z kilku stron, szczególnie gdy dotyczą przeglądów okresowych lub gwarancyjnych, kiedy wymagane jest sprawdzenie szczegółowych parametrów technicznych.
Papierowe protokoły są powszechne w firmach serwisowych i nieodzowne w momencie zatrudnienia pierwszych pracowników, których pracę trzeba zweryfikować i rozliczyć. Ograniczenia wiążące się z papierową formą dokumentu firmy starają się obejść, tworząc swoisty model hybrydowy, w którym protokoły są przez pracowników skanowane (wykorzystuje się do tego najczęściej zwykły aparat w telefonie komórkowym) i wysyłane elektronicznie do biur. Przyspiesza to komunikację, ale wiąże się z dodatkowym nakładem pracy zarówno dla pracowników biurowych, którzy np. muszą odczytywać wypełnione ręcznie dokumenty, jak i pracowników terenowych, dla których są to dodatkowe czynności polegające np. na ręcznym uzupełnianiu danych i dołączaniu zdjęć.
Wyzwania i koszty związane z obiegiem papierowych formularzy były od początku mocnym argumentem na rzecz ich cyfryzacji, a „śmierć” papieru ogłaszana była już wielokrotnie, jednak jak dotąd trzymał się on mocno, zapełniając kolejne segregatory i coraz większe szafy. W ostatnich dwóch latach na rynku widać już jednak wyraźną zmianę podejścia. Coraz mniejsze firmy realizujące usługi w terenie zaczynają odważnie sięgać po cyfrowe rozwiązania. Dla wielu z nich szczególnie dotkliwe było zakłócenie normalnego funkcjonowania biura podczas pandemii Covid-19 oraz problemy z szybkim reagowaniem i brakiem elastyczności.
Na popularności zyskują formularze, które można wypełnić w formie cyfrowej na urządzeniu przenośnym, najczęściej tablecie lub smartfonie. Producenci oprogramowania dostarczają narzędzia coraz przyjaźniejsze, niewymagające specjalistycznej wiedzy. Przykładem może być program Adobe Acrobat, za pomocą którego można utworzyć formularz w następujący sposób: przekonwertować istniejący dokument elektroniczny (np. dokument programu Microsoft Word lub Microsoft Excel) na formularz PDF lub zeskanować formularz papierowy i przekonwertować go na formularz PDF. Po przekonwertowaniu istniejącego dokumentu na formularz PDF można dodać do niego odpowiednie pola w celu przekształcenia go w formularz interaktywny. Takie interaktywne formularze mogą być wypełniane przy użyciu komputera i przesyłane za pośrednictwem internetu lub sieci lokalnej. Często przechowywane są w oparciu o rozwiązania „w chmurze”, na wirtualnych dyskach firmowych, np. Google czy Microsoft Outlook. Wykorzystanie samego kreatora elektronicznych protokołów i wdrożenie cyfrowej obsługi klienta już jest sporą rewolucją, ale często pozostawia niedosyt. Takie protokoły niepodłączone do żadnego systemu zarządzania wymagają wciąż sporego nakładu pracy w celu ich właściwego przetwarzania i archiwizacji. Rozwiązaniem może być system mający wbudowane moduły elektronicznych protokołów wraz z najważniejszymi funkcjonalnościami, takimi jak mapa, kalendarz czy baza obiektów i urządzeń.
Pracownicy firmy Locatick, oferującej m.in. wygodną aplikację mobilną dla serwisantów i instalatorów, podkreślają, że elektroniczne protokoły to często jeden z głównych powodów, dla których firmy decydują się na wdrożenie tego typu aplikacji. Klienci doceniają takie zalety elektronicznych protokołów jak:
szybsze fakturowanie – nie trzeba czekać, aż papierowe protokoły zostaną dostarczone do biura, usługi mogą być fakturowa ne na bieżąco, co wpływa na sytuację finansową firm; nadal zdarzają się bowiem przypadki, że serwisanci wyjeżdżają na kilkudniowe czy tygodniowe tournée po kraju lub regionie, a dokumenty przesyłane są np. na koniec miesiąca;
mniej błędów i standaryzacja – elektroniczne protokoły mają możliwość zastosowania pól obowiązkowych, bez wypełnienia których nie ma możliwości zamknięcia zadania. Jednocześnie firmy często traktują te protokoły jak swoiste listy kontrolne, zlecając pracownikom podczas wizyty w obiekcie każdorazowe sprawdzenie ściśle określonych elementów infrastruktury, żeby zagwarantować swoim klientom wysoką jakość i powtarzalność usługi;
elastyczność – protokół tworzony jest w wygodnym kreatorze i może zostać dostosowany do różnych kategorii zadań i urządzeń (np. uruchomienie, serwis, przegląd). Technik może na miejscu skorzystać z wyznaczonego protokołu lub pobrać dowolny inny związany z wykonaną usługą dodatkową.
Elektroniczne protokoły szybko stają się standardem wśród dużych i średnich firm. W przypadku mniejszych, szczególnie tych nastawionych na innowacje i niebojących się wyzwań, jest to element budowania przewagi konkurencyjnej na dynamicznym rynku. Te firmy, które sprawnie wdrożą cyfrową realizację usług, skorzystają na szybszym planowaniu i skuteczniejszej weryfikacji wykonania oraz rozliczenia.
Również firmy produkujące tablety i smartfony oferują specjalne modele dla monterów, instalatorów czy mechaników. Urządzenia te mają m.in. wzmocnione obudowy i są bardziej odporne na uszkodzenia w wyniku upadku.
4 kwietnia w warszawskim Hotelu Polonia Palace odbyła się zorganizowana przez Krajową Agencję Poszanowania Energii S.A. ceremonia wręczenia certyfikatów Europejskiej Nagrody Energetycznej (eea). Wśród...
4 kwietnia w warszawskim Hotelu Polonia Palace odbyła się zorganizowana przez Krajową Agencję Poszanowania Energii S.A. ceremonia wręczenia certyfikatów Europejskiej Nagrody Energetycznej (eea). Wśród wyróżnionych gmin znalazły się Gdynia, Olsztyn i Lublin, które z sukcesem przeszły proces certyfikacji eea potwierdzający wysoką jakość realizowanych działań z zakresu polityki energetyczno-klimatycznej.
W tegorocznej, 18. edycji ogólnopolskiego konkursu „LAUR KLIENTA 2022” marka KAISAI zdobyła Złote Godło w kategorii Jakość i innowacyjność branży budowlanej oraz wyróżnienie Top Marka 2022.
W tegorocznej, 18. edycji ogólnopolskiego konkursu „LAUR KLIENTA 2022” marka KAISAI zdobyła Złote Godło w kategorii Jakość i innowacyjność branży budowlanej oraz wyróżnienie Top Marka 2022.
Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała swoich faworytów z puli ponad 60 realizacji zgłoszonych w trzech kategoriach: kubatura,...
Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała swoich faworytów z puli ponad 60 realizacji zgłoszonych w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz. Zwycięzców głosowania jury oraz zdobywcę nagrody Grand Prix 2021 poznamy na uroczystej Gali, która odbędzie się w maju 2022 r.
Grupa PSB Handel S.A. śledzi ceny wiodących materiałów budowlanych oraz do domu i ogrodu, co pozwala obserwować zmiany trendów. Jak zmieniły się ceny w marcu 2022 r.?
Grupa PSB Handel S.A. śledzi ceny wiodących materiałów budowlanych oraz do domu i ogrodu, co pozwala obserwować zmiany trendów. Jak zmieniły się ceny w marcu 2022 r.?
Już tylko dziewięć miesięcy pozostało na wymianę tzw. kopciuchów w Warszawie. Od początku roku zlikwidowano tylko 8 takich kotłów, a pozostało ich 10803. Ich likwidację do 31 grudnia 2022 r. wymusza uchwała...
Już tylko dziewięć miesięcy pozostało na wymianę tzw. kopciuchów w Warszawie. Od początku roku zlikwidowano tylko 8 takich kotłów, a pozostało ich 10803. Ich likwidację do 31 grudnia 2022 r. wymusza uchwała antysmogowa.
Polski Alarm Smogowy zlecił badanie cen paliw stałych: węgla, pelletu i drewna kawałkowego. Wzrosty cen są alarmujące – od stycznia 2021 r. cena węgla wzrosła o ponad 100%. W związku z tym Polski Alarm...
Polski Alarm Smogowy zlecił badanie cen paliw stałych: węgla, pelletu i drewna kawałkowego. Wzrosty cen są alarmujące – od stycznia 2021 r. cena węgla wzrosła o ponad 100%. W związku z tym Polski Alarm Smogowy ponownie wystosował apel do premiera Morawieckiego o intensywne działania rządu dla zwiększenia efektywności energetycznej w Polsce.
W ciągu najbliższych 10 lat w Polsce czeka nas nieunikniona rewolucja w ciepłownictwie i ogrzewnictwie. Przestarzała infrastruktura w ciepłowniach i budynkach osiąga kres swojej użyteczności. Według najnowszego...
W ciągu najbliższych 10 lat w Polsce czeka nas nieunikniona rewolucja w ciepłownictwie i ogrzewnictwie. Przestarzała infrastruktura w ciepłowniach i budynkach osiąga kres swojej użyteczności. Według najnowszego raportu Forum Energii na konieczne inwestycje trzeba będzie przeznaczać 52 mld zł rocznie.
Jedną z istotnych barier rozwoju efektywnych budynków są mocno nieaktualne dane meteorologiczne związane z tzw. typowym rokiem meteorologicznym. W stosunku do występujących w ostatnim dziesięcioleciu warunków...
Jedną z istotnych barier rozwoju efektywnych budynków są mocno nieaktualne dane meteorologiczne związane z tzw. typowym rokiem meteorologicznym. W stosunku do występujących w ostatnim dziesięcioleciu warunków meteorologicznych mogą one zawyżać obliczeniowe (projektowe) zużycie ciepła na potrzeby ogrzewania budynków na poziomie ok. 15%, powodując wiele negatywnych konsekwencji użytkowych świadectw charakterystyki energetycznej np. zawyżając wskaźniki EP, EU, EK dotyczące ogrzewania budynków.
Emerson obchodzi w tym roku setną rocznicę powstania marki Copeland™ – synonimu niezawodnych i energooszczędnych sprężarek do systemów klimatyzacji, ogrzewania i chłodzenia.
Emerson obchodzi w tym roku setną rocznicę powstania marki Copeland™ – synonimu niezawodnych i energooszczędnych sprężarek do systemów klimatyzacji, ogrzewania i chłodzenia.
W 2021 roku prawie 80% z 16 tys. pracowników Xylem na całym świecie zaangażowało się w działania wolontariackie, aby wspomóc rozwiązywanie bieżących problemów związanych z wodą.
W 2021 roku prawie 80% z 16 tys. pracowników Xylem na całym świecie zaangażowało się w działania wolontariackie, aby wspomóc rozwiązywanie bieżących problemów związanych z wodą.
Wojny? Będą o wszystko – nie tylko o demokrację. Nie zawsze strony będą sięgać po broń, częściej po instrumenty ekonomiczne, ale walka będzie zacięta, toczy się bowiem o zasoby – paliwa, surowce, wodę....
Wojny? Będą o wszystko – nie tylko o demokrację. Nie zawsze strony będą sięgać po broń, częściej po instrumenty ekonomiczne, ale walka będzie zacięta, toczy się bowiem o zasoby – paliwa, surowce, wodę. Przestrzeń nie ma już takiego znaczenia jak dawnej.
Od 15 kwietnia można składać wnioski za pośrednictwem Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD) dostępnego na stronie NFOŚiGW. Wsparcie finansowe obejmie teraz nie tylko domowe mikroinstalacje fotowoltaiczne...
Od 15 kwietnia można składać wnioski za pośrednictwem Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD) dostępnego na stronie NFOŚiGW. Wsparcie finansowe obejmie teraz nie tylko domowe mikroinstalacje fotowoltaiczne (PV), ale także magazyny energii i ciepła oraz inteligentne systemy zarządzania energią. Maksymalne dofinansowanie z NFOŚiGW na panele wraz ze zintegrowanymi urządzeniami może sięgnąć nawet ponad 20 tys. złotych.
Data uruchomienia rządowych dopłat do pomp ciepła była już przesuwana – pierwotnie start programu miał nastąpić na przełomie marca i kwietnia. Na ostatnim posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu Antysmogowego...
Data uruchomienia rządowych dopłat do pomp ciepła była już przesuwana – pierwotnie start programu miał nastąpić na przełomie marca i kwietnia. Na ostatnim posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu Antysmogowego Paweł Mirowski z NFOŚiGW zapowiedział jednak, że otwarcie programu nastąpi „pod koniec kwietnia”.
Rozpoczęły się Dni Otwarte Hurtowni Iglotech, na których prezentowane są nowości z oferty, innowacyjne rozwiązania technologiczne. Podczas tegorocznych spotkań odbędą się również panele eksperckie, a także...
Rozpoczęły się Dni Otwarte Hurtowni Iglotech, na których prezentowane są nowości z oferty, innowacyjne rozwiązania technologiczne. Podczas tegorocznych spotkań odbędą się również panele eksperckie, a także liczne konkursy! Dni Otwarte w hurtowni wentylacyjno-klimatyzacyjnej to doskonała okazja, aby jeszcze przed rozpoczynającym się sezonem poznać najnowsze rozwiązania technologiczne czy też sprawdzić nowości produktowe.
22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. O zmianach klimatu powinniśmy pamiętać nie tylko przy okazji tego święta. Są one coraz bardziej widoczne. Gwałtowne zjawiska pogodowe, fale upałów, susze...
22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. O zmianach klimatu powinniśmy pamiętać nie tylko przy okazji tego święta. Są one coraz bardziej widoczne. Gwałtowne zjawiska pogodowe, fale upałów, susze – to ich najbardziej odczuwalne skutki.
Na wniosek minister Anny Moskwy projekt nowelizacji ustawy z 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych został przekazany do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w celu kontynuowania...
Na wniosek minister Anny Moskwy projekt nowelizacji ustawy z 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych został przekazany do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w celu kontynuowania prac legislacyjnych. Za ich finalizację odpowiedzialny będzie Pełnomocnik Rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.
Niezależne raporty naukowe wskazują elektryfikację jako kierunek modernizacji sektora ciepła i chłodu. Miejsce wodoru jest w innych sektorach – głównie w przemyśle wymagającym procesów wysokotemperaturowych...
Niezależne raporty naukowe wskazują elektryfikację jako kierunek modernizacji sektora ciepła i chłodu. Miejsce wodoru jest w innych sektorach – głównie w przemyśle wymagającym procesów wysokotemperaturowych oraz w transporcie na dalekie dystanse. Taka jest konkluzja głównych niezależnych europejskich raportów naukowych o efektywności technologii ogrzewania budynków.
Fortum ogłosiło strategiczne kierunki rozwoju i dekarbonizacji swojego biznesu ciepłowniczego w Polsce. Właściciel elektrociepłowni w Częstochowie i Zabrzu planuje odejście od węgla na rzecz źródeł odnawialnych...
Fortum ogłosiło strategiczne kierunki rozwoju i dekarbonizacji swojego biznesu ciepłowniczego w Polsce. Właściciel elektrociepłowni w Częstochowie i Zabrzu planuje odejście od węgla na rzecz źródeł odnawialnych i elektryfikacji systemów.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rozwoju i technologii. Rząd chce wprowadzić kolejny etap cyfryzacji procesów...
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rozwoju i technologii. Rząd chce wprowadzić kolejny etap cyfryzacji procesów administracyjnych dotyczących budownictwa.
Konkurs LIDER INSTALACJI jest organizowany przez redakcję „Rynku Instalacyjnego”, a laureaci są nagradzani co 2 lata podczas Targów Instalacje. W tym roku jury konkursu zwróciło szczególną uwagę na działania...
Konkurs LIDER INSTALACJI jest organizowany przez redakcję „Rynku Instalacyjnego”, a laureaci są nagradzani co 2 lata podczas Targów Instalacje. W tym roku jury konkursu zwróciło szczególną uwagę na działania podejmowane w zakresie transformacji energetycznej gospodarki oraz jakości środowiska wewnętrznego w nowych i modernizowanych budynkach, a także usprawniania współpracy w branży instalacyjnej i tym samym pracy wykonawców instalacji wentylacyjnych i grzewczych.
Trzy dwuosobowe zespoły studentów reprezentujących Politechniki Wrocławską i Śląską wywalczyły awans do globalnego finału Saint-Gobain Architecture Students Contest, który odbędzie się w czerwcu 2022 r.,...
Trzy dwuosobowe zespoły studentów reprezentujących Politechniki Wrocławską i Śląską wywalczyły awans do globalnego finału Saint-Gobain Architecture Students Contest, który odbędzie się w czerwcu 2022 r., po raz pierwszy w Polsce. Warszawa będzie gościć kilkuset finalistów z ponad 40 krajów, reprezentujących najlepsze ośrodki akademickie na świecie, których zadaniem był koncept architektoniczny dotyczący Warszawy. Konkurs organizowany jest od 2004 roku.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.