Komisja Europejska planuje redukcję zużycia gazu o 15 proc.

Komisja Europejska planuje redukcję zużycia gazu o 15 proc. Fot. Unsplash
Komisja Europejska chce ograniczenia zużycia gazu w krajach Unii Europejskiej o 15% w okresie od 1 sierpnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. W tym celu Bruksela ma wprowadzić rozporządzenie w sprawie skoordynowanych środków redukcji popytu na gaz. KE zachęca również kraje członkowskie do oszczędzania energii, kampanii promujących ograniczenia ogrzewania i chłodzenia, a także przyspieszenie przechodzenia na odnawialne źródła energii.
Nowym narzędziem legislacyjnym, zaproponowanym przez KE, jest rozporządzenie Rady w sprawie skoordynowanych środków redukcji popytu na gaz. Narzędzie to umożliwiłoby również Komisji ogłoszenie, po konsultacjach z państwami członkowskimi, alertu o bezpieczeństwie dostaw, nakładając obowiązkową redukcję zapotrzebowania na gaz we wszystkich państwach członkowskich. Union Alert będzie mógł zostać uruchomiony, gdy zaistnieje znaczne ryzyko poważnego niedoboru gazu lub wyjątkowo wysokiego zapotrzebowania na gaz.
Rozporządzenie wymaga zatwierdzenia przez większość krajów UE (poparcia przez co najmniej 72 proc. państw członkowskich UE reprezentujących 65 proc. ludności). Dyplomaci krajów UE mają przedyskutować propozycję w 22 lipca, aby zatwierdzić plan na nadzwyczajnym spotkaniu ministrów energetyki krajów 26 lipca.
Plan zmniejszenia zużycia gazu
Aby pomóc państwom członkowskim w osiągnięciu niezbędnego ograniczenia popytu na gaz, Komisja przyjęła również europejski plan, który określa środki, zasady i kryteria skoordynowanej redukcji popytu.
Plan skupia się na zastąpieniu gazu innymi paliwami oraz ogólnej oszczędności energii we wszystkich sektorach. Ma ona na celu ochronę dostaw do gospodarstw domowych i kluczowych użytkowników, takich jak szpitale, ale także do branż, które mają decydujące znaczenie dla dostarczania podstawowych produktów i usług dla gospodarki, a także dla łańcuchów dostaw UE.
Czytaj także: Przyjęto projekt ustawy wzmacniającej ochronę odbiorców gazu ziemnego
Plan opiera się na zasadzie solidarności
Każde państwo członkowskie będzie musiało zmniejszyć swoje krajowe zużycie gazu, aby przyczynić się do zlikwidowania luki między podażą a popytem w UE, niezależnie od tego, gdzie ta luka się pojawia lub jest największa. Bruksela wskazała, że działania będą projektowane na poziomie krajowym.
Zdaniem KE państwa członkowskie powinny zaktualizować swoje krajowe plany na wypadek sytuacji nadzwyczajnej do końca września, aby pokazać, w jaki sposób zamierzają osiągnąć cel redukcji, i co dwa miesiące powinny składać Komisji sprawozdania z postępów. Państwa członkowskie wnioskujące o solidarne dostawy gazu będą musiały wykazać środki, które podjęły w celu zmniejszenia popytu na rynku krajowym.
Kampanie promujące oszczędzanie energii
Komisja wskazała też, że – aby złagodzić zagrożenie dla społeczeństwa i gospodarki – państwa członkowskie mogą uruchomić np. systemy aukcji lub przetargów, aby zachęcić przemysł do ograniczania zużycia energii.
Kolejnym ważnym filarem oszczędzania energii jest redukcja ogrzewania i chłodzenia. Urzędnicy z Brukseli wezwali wszystkie państwa członkowskie do rozpoczęcia kampanii uświadamiających w celu promowania ograniczenia ogrzewania i chłodzenia.
Aby dać przykład, państwa członkowskie mogą nakazać ukierunkowane obniżenie ogrzewania i chłodzenia w budynkach obsługiwanych przez władze publiczne.
Pierwszeństwo dla OZE
Bruksela zwróciła uwagę, że przed rozważeniem ograniczeń państwa członkowskie powinny wyczerpać wszystkie możliwości zastępowania gazu alternatywnymi źródłami energii. Tam, gdzie to możliwe, pierwszeństwo należy przyznać przejściu na odnawialne źródła energii lub czystsze, mniej emisyjne lub zanieczyszczające opcje.
Komisja w swoim komunikacie przypomniała również, co do tej pory zrobiła, aby zabezpieczyć dostawy energii. Jednym z działań było wdrożenie REPowerEU, którego celem jest przyspieszenie rozwoju instalacji pozyskujących energię ze źródeł odnawialnych w całej UE oraz wdrożanie inwestycji w efektywność energetyczną.
Obecnie ponad 20% energii w UE pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Komisja zaproponowała ponad dwukrotne zwiększenie tej wartości do co najmniej 45% do 2030 r. Ten cel w ubiegłym tygodniu poparła jedna z komisji Parlamentu Europejskiego, a podniesienie celu OZE będzie głosowane na posiedzeniu plenarnym PE we wrześniu.
Szacuje się, że od początku roku na terenie Unii Europejskiej dodano około 20 GW mocy w zakresie energii odnawialnej. Produkcja ze źródeł o takiej mocy stanowi równowartość zużycia ponad 4 mld m3 gazu ziemnego przez energetykę.
źródło: gramwzielone.pl