Prognoza PORT PC dot. rynku pomp ciepła w 2022 r. w Polsce po trzech kwartałach 2022 r.
W pierwszych trzech kwartałach 2022 r. sprzedaż pomp ciepła typu powietrze-woda w Polsce zwiększyła się aż o 140% w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 r. Cały rynek pomp ciepła wzrósł w tym czasie o 121%, a pomp ciepła do ogrzewania budynków o 133%. Według prognoz PORT PC w całym 2022 roku sprzedaż pomp ciepła ma wzrosnąć o 130%.
Pompa ciepła pracuje zazwyczaj 2 do 2,5 tys. godzin rocznie. To znacznie dłużej niż praca silnika w prywatnym samochodzie, co do którego właściciel nie ma wątpliwości o potrzebie wykonywania okresowych...
Pompa ciepła pracuje zazwyczaj 2 do 2,5 tys. godzin rocznie. To znacznie dłużej niż praca silnika w prywatnym samochodzie, co do którego właściciel nie ma wątpliwości o potrzebie wykonywania okresowych przeglądów.
W dzisiejszych czasach marketing stał się jednym z najważniejszych narzędzi w promowaniu biznesu. Branża budowlana, która jeszcze kilka lat temu była dość konserwatywna w swoich podejściach do reklamy...
W dzisiejszych czasach marketing stał się jednym z najważniejszych narzędzi w promowaniu biznesu. Branża budowlana, która jeszcze kilka lat temu była dość konserwatywna w swoich podejściach do reklamy i promocji, obecnie w coraz większym stopniu korzysta z różnych form działań marketingowych. Jakie grupy docelowe są najistotniejsze według przedstawicieli firm produkujących materiały budowlane? Z jakich narzędzi do optymalizacji działań marketingowych korzystają? Jakie poparcie ma technologia BIM...
Polska jest największym i najszybciej rozwijającym się rynkiem pomp ciepła w Europie. Liczba zamontowanych pomp ciepła w 2022 r. wyniosła 180 000, tym samym sprzedaż w roku 2022 względem 2021 wzrosła o...
Polska jest największym i najszybciej rozwijającym się rynkiem pomp ciepła w Europie. Liczba zamontowanych pomp ciepła w 2022 r. wyniosła 180 000, tym samym sprzedaż w roku 2022 względem 2021 wzrosła o 140%. Dofinansowanie na pompy ciepła i programy współfinansujące termomodernizację skutkują 60-procentowym udziałem pomp ciepła we wnioskach do programu „Czyste Powietrze”. W odpowiedzi na rosnące potrzeby rynku marka Beretta proponuje szkolenia dla instalatorów i szereg korzyści wynikających ze współpracy.
W pierwszych trzech kwartałach 2022 r., w stosunku do danych z analogicznego okresu w 2021 r., sprzedaż pomp ciepła w Polsce wzrosła ogólnie o 121%. W zakresie urządzeń przeznaczonych do centralnego ogrzewania (c.o.) wodnego wzrost sięgnął 133%. Jeszcze więcej – bo aż o 140% ‒ wzrosła sprzedaż pomp ciepła typu powietrze-woda. Znacząco zwiększyła się też sprzedaż gruntowych pomp ciepła – o 40% dla urządzeń typu solanka-woda. Minimalnie lepsze wyniki odnotowały pompy ciepła typu powietrze-woda przeznaczone tylko do przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) – wzrost sprzedaży o ok. 5%.
W ujęciu liczbowym dane przedstawiają się następująco: w 2021 r. sprzedano łącznie blisko 93 tys. pomp ciepła. Według zaktualizowanych prognoz PORT PC, w całym 2022 r. ich sprzedaż sięgnie ok. 200 tys. szt., w tym 185-190 tys. szt. w zakresie urządzeń typu powietrze-woda. Oznacza to, że udział pomp ciepła w ogólnej liczbie urządzeń grzewczych sprzedanych w 2022 r. na polskim rynku (uwzględniając jej nieznaczny spadek w stosunku do 2021 r.) może wynieść blisko 30%.
Analizy PORT PC wskazują, że już w 2021 r. liczba sprzedanych pomp ciepła do ogrzewania budynków w Polsce, w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, stała się wyższa niż w Niemczech, a w 2022 r. znacząco zbliży się ona do poziomu sprzedaży tych urządzeń w Niemczech (niemieckie stowarzyszenie BWP przewiduje sprzedaż ok. 230-250 tys. pomp ciepła do c.o. w 2022 r.). Warto przy tym przypomnieć, że rząd Niemiec już w grudniu 2021 r. postawił w swojej strategii energetycznej na szybki rozwój tej technologii, zakładając, że w 2024 r. sprzedaż pomp ciepła ma sięgnąć ponad 500 tys. szt. rocznie (wzrost ponad 3-4 krotny w ciągu 3 lat). Do 2030 r. w budynkach w Niemczech ma być zamontowanych w budynkach nawet 5-6 mln elektrycznych pomp ciepła.
Prognoza PORT PC dot. rynku pomp ciepła w 2022 r. w Polsce po trzech kwartałach 2022 r.
Co wpływa na zwiększenie popularności technologii pomp ciepła?
Podobnie jak w 2021 r., głównymi czynnikami wpływającymi na tak istotne wzrosty sprzedaży pomp ciepła typu powietrze-woda w Polsce jest ich atrakcyjność użytkowa, w tym wysoki komfort obsługi i wielofunkcyjność, korzystniejsze koszty ogrzewania w porównaniu do innych źródeł ciepła oraz rosnące zaufanie do tej technologii, zarówno wśród użytkowników, jak i instalatorów. Na popyt istotnie wpływa także zainteresowanie inwestorów bezemisyjnymi systemami grzewczymi i wzrost świadomości ekologicznej Polaków. Pompa ciepła zamontowana w budynku nie powoduje bowiem żadnej tzw. niskiej emisji zanieczyszczeń powietrza.
W tym roku na wyraźny wzrost zainteresowania pompami ciepła niewątpliwie przełożyły się znaczne podwyżki cen nośników energii i paliw, które sięgnęły nawet ponad 100% (rok do roku). Istotne znaczenie miała też ulga termomodernizacyjna oraz zmiana w programie „Czyste Powietrze” (od maja 2020 r.), zwiększająca finansowe wsparcie dla pomp ciepła. Zaobserwowaliśmy znaczący wzrost udziału wniosków o dofinansowanie do pomp ciepła w tym programie, szczególnie gdy w ramach pakietu REPowerEU z 18 maja 2022 r., wobec napaści Rosji na Ukrainę, Komisja Europejska zapowiedziała m.in. szybkie odejście od stosowania paliw kopalnych w budynkach. W październiku 2022 br. udział pomp ciepła wyniósł aż 63% w ogólnej liczbie wniosków na wymianę źródeł ciepła, podczas gdy w styczniu 2022 r. było to zaledwie 28%.
Warto też wspomnieć o wzmożonym zainteresowaniu produkcją energii elektrycznej na własne potrzeby w ramach dynamicznie rozwijającej się energetyki obywatelskiej, np. poprzez montaż systemów fotowoltaicznych na dachach budynków mieszkalnych. Jest to wspierane zarówno przez program „Czyste Powietrze”, jak i program „Mój Prąd”, który promuje rozwój prosumenckich instalacji fotowoltaicznych w oparciu o nowy system rozliczeń tzw. net-billing (co prawda mniej korzystny niż poprzedni system rozliczeń, tzw. net-metering, ale nadal bardziej opłacalny niż kupowanie całej energii elektrycznej od operatorów sieci elektroenergetycznej).
Dynamika wzrostu zainteresowania montażem pomp ciepła w ramach wymiany źródła ciepła w budynkach jednorodzinnych w Polsce w kolejnych miesiącach 2022 r. – na podstawie wniosków składanych w programie „Czyste Powietrze” (źródło: PORT PC wg danych NFOŚiGW)
Sprzedaż pomp ciepła będzie dalej rosnąć
Pompy ciepła zostały uznane za kluczowe rozwiązania dekarbonizacyjne w ogrzewaniu w głównych strategiach „Europejskiego Zielonego Ładu”, czyli w strategii dotyczącej integracji sektora energetycznego (lipiec 2020 r.) i sektorowej strategii budynkowej Komisji Europejskiej, tzw. Fali Renowacji. Obydwie strategie w spójny sposób przedstawiają, jaki będzie model transformacji energetycznej w Unii Europejskiej. Polega on na produkcji energii elektrycznej z OZE i łączeniu sektorów energetycznych z zachowaniem zasady „Efektywność energetyczna przede wszystkim”, czyli przede wszystkim efektywna elektryfikacja transportu, ogrzewnictwa indywidualnego i ciepłownictwa systemowego.
Według najnowszych informacji z think tanku Ember, zebranych na podstawie zaktualizowanych krajowych planów na rzecz energii i klimatu (przygotowanych przez kraje członkowskie UE), w 2030 r. udział tzw. czystej energii elektrycznej może wynieść przeciętnie 83%, a średni udział OZE w produkcji energii elektrycznej w miksie energetycznym aż 63%. Zdecydowana większość krajów UE zapowiada pełną dekarbonizację energii elektrycznej w swoich miksach energetycznych pomiędzy 2035 a 2040 r. Oznacza to m.in. zrealizowanie pełnej dekarbonizacji przekazywanego ciepła przez elektryczne pompy ciepła czy elektrycznego transportu elektrycznego.
Kluczowe znaczenie dla rozwoju rynku pomp ciepła w Europie w najbliższych latach ma dokument wydany 18 maja 2021 r. przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (IEA), tzw. mapa drogowa „Net Zero by 2050”. Potwierdza to kolejny dokument, wydany w październiku 2022 r., „World Energy Outlook 2022” (WEO). Według tych opracowań elektryczne pompy ciepła mają zaspokajać połowę globalnego zapotrzebowania na ciepło do 2045 r. i dostarczać blisko 2/3 ciepła w krajach rozwiniętych (OECD) w 2050 r. Łączna liczba zainstalowanych pomp ciepła powinna w związku z tym zwiększyć się ze 180 mln sztuk w 2020 r. do 600 mln sztuk w 2030 r. (niemal czterokrotnie), a następnie wzrosnąć 10-krotnie, do 1,8 mld sztuk w 2050 r. Jednocześnie Międzynarodowa Agencja Energetyczna wzywa wszystkie kraje rozwinięte do zakończenia sprzedaży samodzielnych kotłów gazowych, olejowych i węglowych w 2025 r. Według pakietu REPowerEU taki plan ma być zrealizowany w 2029 r. we wszystkich krajach Unii Europejskiej, poprzez zmianę przepisów ekoprojektu w przypadku urządzeń grzewczych.
Również projekt nowej europejskiej dyrektywy EPBD z grudnia 2021 r. jednoznacznie wspiera tzw. nowy unijny standard bezemisyjnych/zeroemisyjnych budynków ZEB (zero emision building) ‒ spełniających wyższe wymogi niż te wynikające z aktualnie obowiązujących Warunków Technicznych WT 2021 (EP<55 kWh/(m2rok)) oraz takich, w których zamontowane są bezemisyjne źródła ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, niepowodujące emisji dwutlenku węgla na miejscu (w budynkach). W standard bezemisyjnych budynków mieszkalnych ZEB doskonale wpisuje się uruchomiony w kwietniu 2022 r. przez NFOŚiGW program priorytetowy „Moje Ciepło”, zapewniający dofinansowanie dla nowych budynków jednorodzinnych z pompami ciepła. Pozwala on na uzyskanie korzystniejszych warunków kredytowych na cały budynek, ze względu na spełnienie warunków taksonomii zrównoważonego finansowania (energia pierwotna EP<63 kWh/(m2rok)). Według aktualnych informacji z NFOŚiGW program ten cieszy się dużym zainteresowaniem beneficjentów. Od jego uruchomienia pod koniec kwietnia 2022 r. do połowy listopada 2022 r. złożono już 7,5 tys. wniosków na dofinansowanie do montażu pomp ciepła w „zielonym” standardzie nowych budynków jednorodzinnych.
Perspektywy na IV kw. 2022 r. i kolejne miesiące
Jak przewiduje PORT PC, w IV kwartale 2022 r. należy spodziewać się dalszych znacznych wzrostów sprzedaży pomp ciepła typu powietrze-woda, na poziomie 135-140% w stosunku do IV kwartału 2021 r., oraz wzrostu sprzedaży gruntowych pomp ciepła ‒ o około 40%.
Głównymi czynnikami napędzającymi sprzedaż pomp ciepła będzie atrakcyjność kosztów ogrzewania przy wykorzystaniu tej technologii w najbliższych latach i europejskie plany odejścia od stosowania paliw kopalnych w budynkach. Istotną barierą upowszechniania technologii może natomiast okazać się deficyt wykwalifikowanych instalatorów montujących pompy ciepła. Może to stanowić wąskie gardło dla dalszego rozwoju rynku. Niezbędne jest zatem podjęcie w tym zakresie intensywnych działań. Na początku 2023 r. PORT PC zaprezentuje plany szeregu działań dotyczących szkoleń branży instalacyjnej i przedstawi perspektywy rozwoju rynku pomp ciepła w 2023 r. i kolejnych latach.
Niniejszy poradnik stanowi kompendium wiedzy praktycznej związanej z problematyką charakterystyki energetycznej budynków. Książka w prosty i przyjazny sposób przedstawia teorię związaną z tym tematem,...
Niniejszy poradnik stanowi kompendium wiedzy praktycznej związanej z problematyką charakterystyki energetycznej budynków. Książka w prosty i przyjazny sposób przedstawia teorię związaną z tym tematem, metodologię obliczeń opisaną w obowiązujących przepisach prawnych i normach oraz inne zagadnienia pokrewne. Przeznaczona jest zarówno dla osób, które na co dzień sporządzają świadectwa charakterystyki energetycznej, jak i tych, które zamierzają je sporządzać.
Veolia zakończyła pierwszy etap dekarbonizacji miejskiego systemu ciepłowniczego w Kraśniku. W ramach inwestycji uruchomiono kotły gazowe oraz przeprowadzono konwersję kotła, co oznacza, że węgiel został...
Veolia zakończyła pierwszy etap dekarbonizacji miejskiego systemu ciepłowniczego w Kraśniku. W ramach inwestycji uruchomiono kotły gazowe oraz przeprowadzono konwersję kotła, co oznacza, że węgiel został zastąpiony biomasą.
Politechnika Śląska we współpracy z Grupą Veolia Polska otwiera nowy profil studiów MBA: Technologie Wodorowe i Transformacja Energetyczna. Celem jest kształcenie kompetencji menadżerskich w zakresie optymalnego...
Politechnika Śląska we współpracy z Grupą Veolia Polska otwiera nowy profil studiów MBA: Technologie Wodorowe i Transformacja Energetyczna. Celem jest kształcenie kompetencji menadżerskich w zakresie optymalnego zarządzania produkcją, logistyką i magazynowaniem energii pozyskiwanej z różnych źródeł, w tym z zastosowaniem technologii wodorowych.
W dniach 22-26 maja 2023 roku odbędzie się IX edycja konferencji „Kliwent Event”, organizowana przez Studenckie Koło Naukowe „Kliwent” działające przy Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami...
W dniach 22-26 maja 2023 roku odbędzie się IX edycja konferencji „Kliwent Event”, organizowana przez Studenckie Koło Naukowe „Kliwent” działające przy Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.
W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN...
W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.
Ruszyła kampania promująca odnawialne źródła energii. Akcja pod hasłem “All you need is… OZE” została zapoczątkowana zielonymi akcentami, które 14 lutego pojawiły się w wybranych miejscach Krakowa. Twórcy...
Ruszyła kampania promująca odnawialne źródła energii. Akcja pod hasłem “All you need is… OZE” została zapoczątkowana zielonymi akcentami, które 14 lutego pojawiły się w wybranych miejscach Krakowa. Twórcy kampanii przekonują, że odnawialne źródła energii (OZE) są nam dzisiaj potrzebne do życia tak samo jak miłość.
Najważniejszemu wydarzeniu budowlanemu w naszej części Europy – Międzynarodowym Targom Budownictwa i Architektury BUDMA towarzyszyło szereg merytorycznych spotkań z autorytetami branży budowlanej i architektonicznej,...
Najważniejszemu wydarzeniu budowlanemu w naszej części Europy – Międzynarodowym Targom Budownictwa i Architektury BUDMA towarzyszyło szereg merytorycznych spotkań z autorytetami branży budowlanej i architektonicznej, jak również konferencji dotyczących aktualnych trendów i wyzwań stojących przed tymi sektorami przemysłu. Jednym z najważniejszych wydarzeń była dwudniowa (30-31 stycznia 2023 r.) konferencja budowlana – pierwszego dnia skupiona wokół spraw polskich (Forum BUILD4FUTURE), zaś drugiego...
Antysmogowi aktywiści z Warszawy Bez Smogu sprawdzili w CEEB, ile jest jeszcze pozaklasowych kotłów w województwie mazowieckim. W warszawskim „obwarzanku” działają jeszcze 26 204 „kopciuchy”, w stolicy...
Antysmogowi aktywiści z Warszawy Bez Smogu sprawdzili w CEEB, ile jest jeszcze pozaklasowych kotłów w województwie mazowieckim. W warszawskim „obwarzanku” działają jeszcze 26 204 „kopciuchy”, w stolicy kolejne 4428, natomiast na Mazowszu pracuje aż 280 000 sztuk! w rzeczywistości może być ich jeszcze więcej, ponieważ spora część źródeł ciepła nie została zgłoszona do CEEB. Według uchwały antysmogowej kotły te powinny zostać wymienione jak najszybciej.
Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. proponuje dopłaty do zmiany sposobu ogrzewania na bardziej efektywne, np. poprzez przyłączenie się do ciepła systemowego, montaż pompy ciepła czy nowoczesnego...
Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. proponuje dopłaty do zmiany sposobu ogrzewania na bardziej efektywne, np. poprzez przyłączenie się do ciepła systemowego, montaż pompy ciepła czy nowoczesnego kotła gazowego. Dopłaty są niezależne od wszystkich pozostałych programów dofinansowań na wymianę urządzeń grzewczych.
Bank Millennium uruchamia kredyty na realizację projektów fotowoltaicznych. Dostępne są dwa warianty pożyczki – do 2 mln zł, bez wkładu własnego i dodatkowych zabezpieczeń (100% energii na potrzeby własne)...
Bank Millennium uruchamia kredyty na realizację projektów fotowoltaicznych. Dostępne są dwa warianty pożyczki – do 2 mln zł, bez wkładu własnego i dodatkowych zabezpieczeń (100% energii na potrzeby własne) oraz do 20 mln zł, z wkładem własnym od 10% do 20% i minimalną autokonsumpcją energii na poziomie 50%.
Bank Pocztowy zawarł umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), dzięki której wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym łatwiej będzie uzyskać kredyt, a dzięki nowemu grantowi z BGK – wyższą premię na...
Bank Pocztowy zawarł umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), dzięki której wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym łatwiej będzie uzyskać kredyt, a dzięki nowemu grantowi z BGK – wyższą premię na termomodernizację.
W dniach 13-17 marca 2023 roku we Frankfurcie nad Menem odbędzie się kolejna edycja Targów ISH, które po kilkuletniej przerwie wracają do tradycyjnej formy. Wśród wystawców znajdziemy firmę HOESCH wchodzącą...
W dniach 13-17 marca 2023 roku we Frankfurcie nad Menem odbędzie się kolejna edycja Targów ISH, które po kilkuletniej przerwie wracają do tradycyjnej formy. Wśród wystawców znajdziemy firmę HOESCH wchodzącą w skład grupy SANPLAST. Polski producent będzie współwystawcą stoiska targowego na którym zaprezentowane zostaną rozwiązania do łazienki.
Odbudowa zniszczonej infrastruktury ukraińskich miast i przywrócenie dostępu do mieszkań, ogrzewania czy wody wymaga holistycznego podejścia i efektywnych energetycznie technologii. Podczas międzynarodowej...
Odbudowa zniszczonej infrastruktury ukraińskich miast i przywrócenie dostępu do mieszkań, ogrzewania czy wody wymaga holistycznego podejścia i efektywnych energetycznie technologii. Podczas międzynarodowej konferencji Rebuild Ukraine 2023, Danfoss zaprezentował plan odbudowy, który przyspieszy zieloną transformację Ukrainy.
SolarEdge Technologies ogłosił uruchomienie pierwszej wirtualnej elektrowni bateryjnej wspierającej brytyjski system ESO Demand Flexibility Service („DFS”). Usługa jest dostępna dla tysięcy właścicieli...
SolarEdge Technologies ogłosił uruchomienie pierwszej wirtualnej elektrowni bateryjnej wspierającej brytyjski system ESO Demand Flexibility Service („DFS”). Usługa jest dostępna dla tysięcy właścicieli baterii domowych SolarEdge w całej Wielkiej Brytanii, którzy mogą korzystać z zachęt finansowych, wykorzystując zmagazynowaną energię podczas szczytów zapotrzebowania DFS, co zostanie wykorzystane do stabilizacji sieci.
Cyfryzacja w budownictwie postępuje. Od 1 stycznia działają cyfrowe książki obiektu budowlanego (założono ich już 500), a od 27 stycznia właściciele i zarządcy nieruchomości mogą też w wersji cyfrowej...
Cyfryzacja w budownictwie postępuje. Od 1 stycznia działają cyfrowe książki obiektu budowlanego (założono ich już 500), a od 27 stycznia właściciele i zarządcy nieruchomości mogą też w wersji cyfrowej prowadzić dzienniki budowy.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza nabór wniosków do konkursów w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki – IPCEI oraz IPCEI wodorowy. To szansa dla polskich przedsiębiorców...
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza nabór wniosków do konkursów w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki – IPCEI oraz IPCEI wodorowy. To szansa dla polskich przedsiębiorców na realizację zaawansowanych projektów badawczo-rozwojowych.
1 marca rozpoczynają się zapisy na semestr letni Programu Edukacji Ekologicznej „Z Wisły do Wisły – podróże z Kropelkiem” prowadzonego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie...
1 marca rozpoczynają się zapisy na semestr letni Programu Edukacji Ekologicznej „Z Wisły do Wisły – podróże z Kropelkiem” prowadzonego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. Zajęcia przeznaczone są dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z aglomeracji warszawskiej. Zapisy będą prowadzone drogą elektroniczną.
27 projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej na Dolnym Śląsku otrzymało dotacje w łącznej wysokości 93 mln zł. Zakres inwestycji obejmuje budowę, przebudowę lub wyposażenie obiektów budowlanych służących...
27 projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej na Dolnym Śląsku otrzymało dotacje w łącznej wysokości 93 mln zł. Zakres inwestycji obejmuje budowę, przebudowę lub wyposażenie obiektów budowlanych służących do zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania i oczyszczania ścieków lub gromadzenia wód opadowych lub roztopowych, a także zakup i montaż urządzeń oraz instalacji kanalizacyjnych lub wodociągowych.
Firma ESBE wprowadza na rynek zawory serii SLD130 – bardzo szybkie i kompaktowe zawory mieszająco-przełączające do instalacji CWU lub systemów grzewczych.
Firma ESBE wprowadza na rynek zawory serii SLD130 – bardzo szybkie i kompaktowe zawory mieszająco-przełączające do instalacji CWU lub systemów grzewczych.
Decyzje podejmowane przez instalatorów i projektantów mają znaczny wpływ na jakość życia i komfort w domach, miejscach pracy i w obiektach użyteczności publicznej. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań instalacyjnych...
Decyzje podejmowane przez instalatorów i projektantów mają znaczny wpływ na jakość życia i komfort w domach, miejscach pracy i w obiektach użyteczności publicznej. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań instalacyjnych sprawia, że w budynku poprawia się jakość powietrza, ogrzewanie jest możliwie tanie i wydajne, zmniejsza się zapotrzebowanie na wodę i energię, a sterowanie urządzeniami jest maksymalnie ułatwione. Na jakie urządzenia i materiały warto zwrócić uwagę, by budynki były energooszczędne i komfortowe...
Ci, którzy skorzystali w 2022 r. z dotacji z „Mojego Prądu”, mogą uwzględnić poniesione koszty w uldze termomodernizacyjnej. Beneficjenci obecnej edycji „Mojego Prądu”, którzy złożyli wnioski o dotację...
Ci, którzy skorzystali w 2022 r. z dotacji z „Mojego Prądu”, mogą uwzględnić poniesione koszty w uldze termomodernizacyjnej. Beneficjenci obecnej edycji „Mojego Prądu”, którzy złożyli wnioski o dotację przed 15 grudnia 2022 r., będą mogli skorzystać z jej podwyższenia. Ministerstwo Finansów wyjaśnia, jak rozliczyć ulgę termomodernizacyjną w zeznaniu podatkowym za ubiegły rok, jeśli część dotacji została wypłacona w 2022 roku, a dodatkowe środki zostaną wypłacone w roku 2023.
Konferencja GROHE X Summit „Caring for Water” odbędzie się w dniach 7-9 marca 2023 r. na platformie GROHE X. Wszystkie wydarzenia będą transmitowane będzie w formie online. Każdy dzień konferencji GROHE...
Konferencja GROHE X Summit „Caring for Water” odbędzie się w dniach 7-9 marca 2023 r. na platformie GROHE X. Wszystkie wydarzenia będą transmitowane będzie w formie online. Każdy dzień konferencji GROHE X Summit poświęcony jest jednemu z makrotrendów: urbanizacji, zrównoważonemu rozwojowi oraz zdrowiu i dobremu samopoczuciu.
W styczniu rozpoczęła się budowa zaledwie 5 817 mieszkań, co oznacza spadek o ponad 20 procent w stosunku do stycznia 2022 r. Widoczne mocne wyhamowanie rynku deweloperskiego może oznaczać poważne problemy...
W styczniu rozpoczęła się budowa zaledwie 5 817 mieszkań, co oznacza spadek o ponad 20 procent w stosunku do stycznia 2022 r. Widoczne mocne wyhamowanie rynku deweloperskiego może oznaczać poważne problemy z pracą dla wszystkich zawodów związanych z budownictwem. Liczba zatrudnionych w budownictwie rosła od 2017 roku, a obecnie pracę w sektorze znajduje około 500 tys. osób (dane GUS za III kw. 2022 r.), z czego 217 tys. zatrudnionych jest w samej tylko branży deweloperskiej, wznoszącej budynki wielorodzinne,...
Źródła odnawialnej energii cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów jedno- i wielorodzinnych. Instalacja fotowoltaiki domowej pozwala ograniczyć rachunki za energię elektryczną praktycznie...
Źródła odnawialnej energii cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów jedno- i wielorodzinnych. Instalacja fotowoltaiki domowej pozwala ograniczyć rachunki za energię elektryczną praktycznie do zera. Chcesz się dowiedzieć się, jak przebiega montaż modułów PV oraz jak są projektowane schematy instalacji fotowoltaicznej? Przeczytaj poniższy artykuł!
Zielona Firma z Krakowa zwyciężyła w zmaganiach o tytuł „Instalatora roku”. To szósta już edycja konkursu organizowanego przez firmę Corab – lidera rynku dystrybucji komponentów PV. Szósta, i jak dotąd,...
Zielona Firma z Krakowa zwyciężyła w zmaganiach o tytuł „Instalatora roku”. To szósta już edycja konkursu organizowanego przez firmę Corab – lidera rynku dystrybucji komponentów PV. Szósta, i jak dotąd, najtrudniejsza.
Pompa ciepła pracuje zazwyczaj 2 do 2,5 tys. godzin rocznie. To znacznie dłużej niż praca silnika w prywatnym samochodzie, co do którego właściciel nie ma wątpliwości o potrzebie wykonywania okresowych...
Pompa ciepła pracuje zazwyczaj 2 do 2,5 tys. godzin rocznie. To znacznie dłużej niż praca silnika w prywatnym samochodzie, co do którego właściciel nie ma wątpliwości o potrzebie wykonywania okresowych przeglądów.
W dzisiejszych czasach marketing stał się jednym z najważniejszych narzędzi w promowaniu biznesu. Branża budowlana, która jeszcze kilka lat temu była dość konserwatywna w swoich podejściach do reklamy...
W dzisiejszych czasach marketing stał się jednym z najważniejszych narzędzi w promowaniu biznesu. Branża budowlana, która jeszcze kilka lat temu była dość konserwatywna w swoich podejściach do reklamy i promocji, obecnie w coraz większym stopniu korzysta z różnych form działań marketingowych. Jakie grupy docelowe są najistotniejsze według przedstawicieli firm produkujących materiały budowlane? Z jakich narzędzi do optymalizacji działań marketingowych korzystają? Jakie poparcie ma technologia BIM...
Pompy obiegowe są ważnym elementem instalacji ogrzewania oraz chłodzenia i klimatyzacji. Zadaniem pomp jest zapewnienie ciągłego obiegu nośnika energii wewnątrz instalacji. Dzięki temu zasilane urządzenia...
Pompy obiegowe są ważnym elementem instalacji ogrzewania oraz chłodzenia i klimatyzacji. Zadaniem pomp jest zapewnienie ciągłego obiegu nośnika energii wewnątrz instalacji. Dzięki temu zasilane urządzenia mogą przekazywać odpowiednie ilości energii dla zapewniania komfortu.
W ostatnich latach zauważalny jest znaczny wzrost zapotrzebowania na pompy obiegowe, które są ważnym elementem systemów grzewczych i klimatyzacyjnych. Pompy obiegowe są niezbędne do napędzania cyrkulacji...
W ostatnich latach zauważalny jest znaczny wzrost zapotrzebowania na pompy obiegowe, które są ważnym elementem systemów grzewczych i klimatyzacyjnych. Pompy obiegowe są niezbędne do napędzania cyrkulacji wody w systemie grzewczym, co oznacza, że są one kluczowymi elementami w zapewnianiu wydajnego działania instalacji. Niestety, wraz ze wzrostem zapotrzebowania na te pompy, narastały również problemy z ich dostępnością.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.