Jubileusz 15-lecia NCBR

Jubileusz 15-lecia NCBR
„Horyzont Innowacji” to konferencja towarzysząca obchodom 15-lecia Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. 27–28 października 2022 r. w Warszawie nie tylko podsumowano dokonania, ale i prezentowano kolejne działania.
Zobacz także
HEWALEX Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa news Automatyczna diagnostyka Hewalex EKONTROL sposobem na niskie koszty serwisu pomp ciepła

Pompa ciepła pracuje zazwyczaj 2 do 2,5 tys. godzin rocznie. To znacznie dłużej niż praca silnika w prywatnym samochodzie, co do którego właściciel nie ma wątpliwości o potrzebie wykonywania okresowych...
Pompa ciepła pracuje zazwyczaj 2 do 2,5 tys. godzin rocznie. To znacznie dłużej niż praca silnika w prywatnym samochodzie, co do którego właściciel nie ma wątpliwości o potrzebie wykonywania okresowych przeglądów.
BIM ALLY Sp. z o. o. Trendy marketingowe wśród producentów materiałów budowlanych w 2023

W dzisiejszych czasach marketing stał się jednym z najważniejszych narzędzi w promowaniu biznesu. Branża budowlana, która jeszcze kilka lat temu była dość konserwatywna w swoich podejściach do reklamy...
W dzisiejszych czasach marketing stał się jednym z najważniejszych narzędzi w promowaniu biznesu. Branża budowlana, która jeszcze kilka lat temu była dość konserwatywna w swoich podejściach do reklamy i promocji, obecnie w coraz większym stopniu korzysta z różnych form działań marketingowych. Jakie grupy docelowe są najistotniejsze według przedstawicieli firm produkujących materiały budowlane? Z jakich narzędzi do optymalizacji działań marketingowych korzystają? Jakie poparcie ma technologia BIM...
RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Zostań Autoryzowanym Instalatorem pomp ciepła Beretta

Polska jest największym i najszybciej rozwijającym się rynkiem pomp ciepła w Europie. Liczba zamontowanych pomp ciepła w 2022 r. wyniosła 180 000, tym samym sprzedaż w roku 2022 względem 2021 wzrosła o...
Polska jest największym i najszybciej rozwijającym się rynkiem pomp ciepła w Europie. Liczba zamontowanych pomp ciepła w 2022 r. wyniosła 180 000, tym samym sprzedaż w roku 2022 względem 2021 wzrosła o 140%. Dofinansowanie na pompy ciepła i programy współfinansujące termomodernizację skutkują 60-procentowym udziałem pomp ciepła we wnioskach do programu „Czyste Powietrze”. W odpowiedzi na rosnące potrzeby rynku marka Beretta proponuje szkolenia dla instalatorów i szereg korzyści wynikających ze współpracy.
W wydarzeniu uczestniczyli m.in. eksperci rynkowi oraz beneficjenci programów NCBR, którzy prezentowali efekty swoich innowacyjnych projektów, realizowanych również ze wsparciem środków Funduszy Europejskich. Pierwszy dzień konferencji został podzielony na dwie sceny – krajową i międzynarodową. W ramach tej pierwszej polscy eksperci reprezentujący różne branże dzielili się doświadczeniem i spostrzeżeniami, a także informacjami o tym, co może nam przynieść przyszłość. Dyskutowano m.in. o dążeniu do piątej rewolucji przemysłowej zwiastującej współpracę między maszyną a człowiekiem. Paneliści wskazywali m.in. na medycynę, inżynierię biomedyczną, finanse i handel jako branże, w których najszybciej dokona się kolejny przeskok technologiczny.
Drugi dzień poświęcono start-upom i zielonej energetyce oraz przedstawieniu efektów działań Centrum w ramach programu „Inteligentny Rozwój”. Dla branży HVAC i wod-kan ważne są projekty realizowane w duchu strategii Europejskiego Zielonego Ładu. Prezentowali je kierownicy projektów, którzy podkreślali ich wpływ nie tylko na poprawę stanu środowiska, ale również na gospodarkę. Zamawiającym technologie jest NCBR. Centrum definiuje problem badawczo-rozwojowy wynikający z realnych potrzeb polskiej gospodarki, a podmioty zainteresowane rozwiązaniem tego problemu uczestniczą w procesie, którego efektem końcowym jest demonstracja opracowanego rozwiązania, niedostępnego dziś na rynku. Są to następujące projekty:
Innowacyjna biogazownia wykorzystująca odpady organiczne rolnicze i miejskie oraz produkująca wysokiej jakości biometan, który będzie mógł być sprzężony lub wprowadzany do gazowej sieci dystrybucyjnej w Polsce, a następnie wykorzystywany w transporcie lub przemyśle, gdzie zastąpi gaz ziemny.
Ciepłownia i elektrociepłownia przyszłości w lokalnym systemie energetycznym, czyli system ciepłowniczy, który będzie dostarczał ciepło ze źródeł odnawialnych o udziale OZE, jak wskazują wyniki, średnio 95%. Oba przedsięwzięcia pozwolą na stworzenie innowacyjnych rozwiązań umożliwiających modernizację istniejących krajowych systemów ciepłowniczych bazujących na paliwach kopalnych. Projekty te opisywaliśmy w poprzednich numerach „RI”.
Oczyszczalnia przyszłości to innowacyjna i całkowicie bezodpadowa technologia oczyszczania ścieków, umożliwiająca zagospodarowanie oczyszczonych ścieków (odzysk wody), ograniczenie utraty pierwiastków biogennych oraz zanieczyszczenia nimi środowisk wodnych (odzysk biogenów), a także usunięcie ze ścieków mikrozanieczyszczeń i efektywne zagospodarowanie powstałych osadów. Obecnie w Polsce oczyszczalnie miejskie czy wiejskie zmagają się z gigantyczną ilością nadmiernego osadu. Gminy ponoszą koszty utylizacji każdej tony takich osadów. Stworzenie nowej technologii pozwoli zamienić „problem” w przychody dla gminy ze sprzedaży czystych i ekologicznych nawozów naturalnych. Opracowane technologie mają mieć charakter uniwersalny, tak aby można było je wykorzystywać na terenie całego kraju w komunalnych oczyszczalniach ścieków.
Może Cię zainteresuje: Konkurs NCBR: nowoczesne technologie pomp ciepła w innowacyjnych modelach produkcji
Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo, czyli opracowanie technologii projektowania oraz budowania tanich w utrzymaniu, modułowych budynków jedno- i wielorodzinnych, uwzględniających potrzeby mieszkańców, dla których są przeznaczone, np. młodych rodzin albo seniorów. Domy te będą produkować więcej energii, niż zużywają jej mieszkańcy. Użytkowanie budynku będzie niemal bezkosztowe ze względu na jego samowystarczalność energetyczną i gospodarkę wodą.
Magazynowanie energii elektrycznej to opracowanie technologii innowacyjnych ogniw galwanicznych (baterii) oraz systemu magazynowania energii elektrycznej dla stacjonarnych zastosowań domowych oraz przemysłowych. Technologia umożliwi rozwiązanie problemu znacznego zapotrzebowania na magazynowanie energii elektrycznej dla zastosowań domowych i przemysłowych instalacji PV. W ramach przedsięwzięcia powstanie całościowy produkt – zarówno magazyn chemiczny, jak i element sterujący i elektrotechniczny niezbędny do podłączenia do sieci. Chemiczny magazyn energii będzie bazował na surowcach dostępnych w Polsce, które będzie można odzyskać prawie w 100%.
Magazynowanie ciepła i chłodu to przedsięwzięcie, w ramach którego zaplanowano opracowanie technologii utrzymania komfortu cieplnego w domach i biurach na bazie pomp ciepła oraz magazynów ciepła i chłodu w cyklu sezonowym i krótkoterminowym, czyli dobowym lub tygodniowym. Wariant sezonowy umożliwi akumulację ciepła w lecie i jego dystrybucję zimą lub magazynowanie chłodu, kiedy jest zimno, i korzystanie z niego latem. Opracowywana technologia pozwoli na wyeliminowanie paliw kopalnych w procesach utrzymania komfortu cieplnego w budynkach.
Technologie domowej retencji, czyli innowacyjne systemy do magazynowania, oczyszczania i wykorzystania wody deszczowej. Zapewnią minimalizację poboru wody z sieci wodociągowej, oszczędność cennych zasobów wód głębinowych oraz zmniejszenie ilości ścieków oddawanych do sieci kanalizacyjnej. Ponadto zagwarantują możliwość magazynowania i zatrzymywania wody z deszczy nawalnych. Systemy retencji będą też przeciwdziałać skutkom suszy. Opracowana technologia ma pozwalać na trzystopniowy obieg odzyskiwanej wody: najpierw wykorzystywana będzie do mycia i potencjalnie do picia, w kolejnym obiegu do spłukiwania toalety, a finalnie po lokalnym oczyszczeniu do podlewania ogrodu.
Wentylacja dla szkół i domów, czyli opracowanie efektywnych ekonomicznie technologii wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i regulacją temperatury powietrza nawiewanego, przeznaczonych dla istniejących już budynków mieszkalnych i szkół. Będą one gwarantować wysoką jakość powietrza poprzez obniżanie poziomu stężenia CO2 oraz zanieczyszczeń mikrobiologicznych, a także filtrację zanieczyszczeń pyłowych PM2,5 i PM10. W starych budynkach nie można zainstalować dostępnych obecnie na rynku systemów wentylacji, które mają charakter scentralizowany i wymagają dużej kubatury do poprowadzenia izolowanych kanałów wentylacyjnych. Nowe rozwiązania mają obejmować systemy rozproszone, czyli jednostki wentylacyjne, które instaluje się w każdym mieszkaniu czy klasie szkolnej. Systemy te będą wspomagać proces termomodernizacji budynków, sprawiając, że ciepło nie będzie uchodzić przez wentylację.
Magazynowanie wodoru, którego celem jest innowacyjny system zasobnika wodoru z przeznaczeniem do zasilania ogniw paliwowych w obiektach mobilnych.
System ostrzegania o zagrożeniach smogowych – w całej Polsce działa już ponad 2800 czujników, a dostępną dla każdego aplikację na urządzenia mobilne pobrano ponad 500 tys. razy. Problem zanieczyszczonego powietrza dotyczy nie tylko dużych aglomeracji, lecz także mniejszych miast i miasteczek. Smog i zanieczyszczenia powietrza należą obecnie do pierwszoplanowych kwestii dotyczących ochrony zdrowia Polaków.
Konferencję zakończyła dyskusja o tym, co jest nieodłączne przy prowadzeniu innowacyjnej działalności, czyli o porażkach oraz sposobach przekuwania ich w sukces. Więcej na https://www.gov.pl/web/ncbr/green-deal