RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Raport IEA: kryzys energetyczny przyczyną wzrostu popularności pomp ciepła

Redakcja RI | 2022-12-02
Specjalny raport MAE (IEA) dotyczący przyszłości pomp ciepła to pierwsze kompleksowe i globalne opracowanie tego tematu. Źródło: MAE

Specjalny raport MAE (IEA) dotyczący przyszłości pomp ciepła to pierwsze kompleksowe i globalne opracowanie tego tematu. Źródło: MAE

30 listopada 2022 r. Międzynarodowa Agencja Energetyczna MAE (IEA) opublikowała specjalny raport pt. „The Future of Heat Pumps” omawiający przyszłość pomp ciepła. Według raportu, w obliczu kryzysu energetycznego sprzedaż pomp ciepła ma osiągnąć nowy rekord, co przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, istotne oszczędności energii i redukcję emisji CO2.

Rekordowy sprzedaż pomp ciepła i oszczędności gazu

W najbliższych latach sprzedaż pomp ciepła na całym świecie osiągnie rekordowy poziom, ponieważ globalny kryzys energetyczny przyspiesza ich upowszechnienie ‒ stwierdza Międzynarodowa Agencja Energii MAE (IEA) w opublikowanym 30 listopada 2022 r. specjalnym raporcie o przyszłości pomp ciepła „The Future of Heat Pumps”. Raport powstał w ramach publikacji WEO 2022 i stanowi opierwsze kompleksowe i globalne spojrzenie na ten temat.

Jak wskazuje MAE, ogrzewanie większości budynków na świecie, takich jak domy, biura, szkoły i fabryki, nadal opiera się na paliwach kopalnych, zwłaszcza na gazie ziemnym. Obszar do wprowadzania zmian przy wykorzystaniu technologii pomp ciepła jest więc ogromny. Pompy ciepła są niezwykle efektywnym i przyjaznym dla klimatu rozwiązaniem, które pomaga konsumentom zaoszczędzić pieniądze i umożliwia krajom zmniejszenie zależności od importowanych paliw kopalnych. Dlatego też rynek pomp ciepła w ostatnich latach silnie się rozwija, również dzięki spadającym kosztom inwestycji i silnym zachętom do stosowania technologii. Globalna sprzedaż pomp ciepła wzrosła o prawie 15% w 2021 r. i jest to dwukrotnie więcej niż średnia z ostatniej dekady. Z kolei w krajach Unii Europejskiej sprzedaż pomp ciepła wzrosła średnio w 2021 r. o około 35% i w związku z kryzysem energetycznym będzie dalej przyspieszać.

Dane wskazują, że w 2022 r. sprzedaż pomp ciepła osiągnie rekordowy poziom, zwłaszcza w Europie, gdzie niektóre kraje, w tym Polska, Holandia, Włochy i Austria, już obserwują podwojenie sprzedaży w I połowie 2022 r. w porównaniu z tym samym okresem w 2021 r.

Przeczytaj także: Spektakularny wzrost sprzedaży pomp ciepła w trzech kwartałach 2022 r.

Do 2030 r. roczna sprzedaż pomp ciepła w krajach Unii Europejskiej może wzrosnąć nawet do 7 mln urządzeń (wobec nieznacznie ponad 2 mln w 2021 r.), jeśli rządom uda się osiągnąć cele związane z redukcją emisji i bezpieczeństwem energetycznym. A jest o co zawalczyć, ponieważ samo ogrzewanie budynków odpowiada dziś za jedną trzecią zapotrzebowania na gaz w UE. Upowszechnienie technologii pomp ciepła, zgodnie z założeniami KE, mogłoby do 2025 r. zmniejszyć zapotrzebowanie na gaz do celów grzewczych o prawie 7 mld m3 ‒ to mniej więcej tyle, ile wynosi ilość gazu ziemnego dostarczonego przez gazociąg transadriatycki w 2021 r. Ta roczna oszczędność gazu wzrosłaby do co najmniej 21 mld m3 do 2030 r., jeśli cele klimatyczne UE zostaną osiągnięte.

Niezbędne systemowe wsparcie pomp ciepła

„Pompy ciepła są niezbędnym elementem każdego planu redukcji emisji i zużycia gazu ziemnego, a także pilnym priorytetem w Unii Europejskiej w dzisiejszych czasach” ‒ podkreślił Fatih Birol, dyrektor wykonawczy IEA. „Technologia ta jest sprawdzona i przetestowana, nawet w najzimniejszym klimacie. Decydenci powinni wspierać tę technologię, która obecnie przeżywa bezprecedensowy rozkwit. Pompy ciepła będą miały kluczowe znaczenie dla wysiłków zmierzających do zapewnienia wszystkim możliwości ogrzewania domów tej i następnej zimy, ochrony wrażliwych gospodarstw domowych i przedsiębiorstw przed wysokimi cenami oraz realizacji celów klimatycznych.”

Pompy ciepła zazwyczaj kosztują mniej w cyklu swojego życia niż kotły na paliwa kopalne, dzięki wyższej efektywności. Przy dzisiejszych cenach energii, roczne oszczędności na zaopatrzeniu w ciepło gospodarstw domowych, które przejdą z ogrzewania kotłem na ogrzewanie pompą ciepła, mogą wynosić od 300 USD w Stanach Zjednoczonych do 900 Euro w Europie.

Konieczne jest jednak wsparcie ze strony polityki rządowej, aby pomóc konsumentom w pokonaniu wyższych kosztów początkowych inwestycji w pompę ciepła w porównaniu z rozwiązaniami alternatywnymi. Koszty zakupu i instalacji pompy ciepła mogą być dwu-, a nawet czterokrotnie wyższe niż koszty kotła gazowego. Warto zauważyć, że zachęty finansowe dla pomp ciepła są już dostępne w ponad 30 krajach na świecie, które łącznie pokrywają ponad 70% zapotrzebowania na ogrzewanie w skali światowej. Wiele z tych krajów zapewnia również dodatkowe wsparcie dla gospodarstw domowych o niskich dochodach, w których oszczędności energii wynikające z zastosowania pompy ciepła mogą być znaczące, wynosząc od 2 do 6% dochodu gospodarstwa domowego.

Znaczące zmniejszenie emisji dwutlenku węgla

W scenariuszu, w którym wszystkie rządy w pełni realizują swoje zobowiązania energetyczne i klimatyczne, pompy ciepła stają się głównym sposobem dekarbonizacji ogrzewania pomieszczeń i wody na całym świecie. IEA szacuje, że pompy ciepła mają potencjał zmniejszenia globalnej emisji dwutlenku węgla (CO2) o co najmniej 500 mln ton w 2030 r., co równa się aktualnej rocznej emisji CO2 ze wszystkich samochodów w Europie. Już obecnie emisja CO2 z jednostki ciepła (1 kWh) z elektrycznych pomp ciepła jest już ponad 3-krotnie niższa niż z emisja z 1 kWh ciepła z kotła kondensacyjnego kotła gazowego, a w ciągu najbliższych 8-10 lat stanie 10-krotnie niższa.

Wiodący producenci dostrzegają obiecujące sygnały, że dzisiejszy rozmach i wsparcie polityczne mogą wprowadzić branżę pomp ciepła na ścieżkę, która potroi sprzedaż tych urządzeń do 2030 r. i w związku z tym ogłosili plany zainwestowania ponad 4 mld dolarów w rozszerzenie produkcji pomp ciepła i związane z tym działania, głównie w Europie.

Pompy ciepła również w sektorze przemysłowym

Spore możliwości istnieją również w kwestii upowszechnienia technologii pomp ciepła w zakresie dostarczania ciepła niskotemperaturowego ‒ w sektorach przemysłowych, zwłaszcza w przemyśle papierniczym, spożywczym i chemicznym. W samej Europie można by zainstalować pompy ciepła o łącznej mocy aż 15 GW, w trzech tysiącach zakładów we wspomnianych trzech sektorach, które mocno odczuły ostatnie podwyżki cen gazu ziemnego.

Jak pokonać bariery szybkiego rozwoju rynku pomp ciepła?

Szybki rozwój rynku pomp ciepła wiąże się z pewnymi wyzwaniami, ale w raporcie przedstawiono rozwiązania pozwalające na pokonanie tych barier.

Przede wszystkim wiadomo, że pompy ciepła nieuchronnie zwiększą zapotrzebowanie na energię elektryczną, jednak z drugiej strony ‒ zwiększanie efektywności energetycznej budynków może znacznie ograniczyć to zapotrzebowanie (a tym samym ograniczyć negatywny wpływ upowszechnienia technologii pomp ciepła na sieć elektroenergetyczną), zapewniając lepsze planowanie rozwoju sieci energetycznej.

Kolejnym wyzwaniem jest zapewnienie odpowiednich zasobów fachowych pracowników. Globalne dostawy i instalacja pomp ciepła mogą wymagać ponad 1,3 mln pracowników do 2030 r., czyli prawie trzykrotnie więcej niż obecnie, co stwarza możliwość niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej, zwłaszcza instalatorów. Stworzenie specjalnych programów szkoleniowych oraz włączenie pomp ciepła do certyfikatów dla instalatorów urządzeń i inżynierów elektryków mogłoby znacznie ograniczyć to ryzyko.

Analizując bariery, warto też zauważyć, że dodatkowe, globalne, początkowe inwestycje w pompy ciepła, wymagane do realizacji ogłoszonych zobowiązań klimatycznych, sięgają 160 mld USD rocznie do 2030 r. Koszty te są jednak przeważone przez ogólnogospodarcze oszczędności na paliwie, zwłaszcza jeśli ceny energii pozostaną na poziomie zbliżonym do obecnego.

„Wszystkie elementy są na miejscu, aby rynek pomp ciepła zaczął się rozwijać, przypominając trajektorię, którą widzieliśmy w innych kluczowych technologiach klimatycznych, takich jak fotowoltaika i pojazdy elektryczne” ‒ zaznaczył dr Birol. I dodał:

„Pompy ciepła odpowiadają na wiele najpilniejszych obaw decydentów dotyczących przystępności cen energii, bezpieczeństwa dostaw i kryzysu klimatycznego. Środki polityczne istnieją już dziś, ale należy je pilnie wzmocnić, aby pompy ciepła mogły spełnić swój znaczący potencjał gospodarczy i środowiskowy.”

Kamienie milowe neutralności klimatycznej MAE

W 2021 r. Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) opublikowała tzw. mapę drogową dojścia do neutralności klimatycznej „Net Zero by 2025” (wydaną również w j. polskim w lutym 2022 r. dzięki staraniom Ministerstwa Klimatu i Środowiska). Wskazuje tam na kluczową rolę pomp ciepła w transformacji energetycznej budynków oraz definiuje kamienie milowe, m.in. zaprzestanie sprzedaży nowych kotłów spalających paliwa kopalne do 2025 r. oraz zrealizowanie 50% zapotrzebowania na ogrzewanie za pomocą elektrycznych pomp ciepła w 2045 r., zakładając, że w krajach rozwiniętych udział pomp ciepła w ogrzewaniu budynków w 2050 r. będzie stanowił ok. 65%. Według tego założenia łączna liczba zainstalowanych pomp ciepła zwiększy się ponad czterokrotnie, z 180 mln sztuk w 2020 r. do 600 mln sztuk w 2030 r. , oraz dziesięciokrotnie ‒ do 1,8 mld sztuk ‒ w latach 2020-2050 r.

Źródło informacji: IEA (2022), „Przyszłość pomp ciepła”, IEA, Paryż https://www.iea.org/reports/the-future-of-heat-pumps, Licencja: CC BY 4.0

110-stronnicowy raport IEA dostępny jest pod poniższym linkiem:
https://www.iea.org/news/the-global-energy-crisis-is-driving-a-surge-in-heat-pumps-bringing-energy-security-and-climate-benefits

źródło: PORT PC

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI news „Podstawy teoretyczne i praktyka – wykonywanie świadectw charakterystyki energetycznej”

„Podstawy teoretyczne i praktyka – wykonywanie świadectw charakterystyki energetycznej” „Podstawy teoretyczne i praktyka – wykonywanie świadectw charakterystyki energetycznej”

Niniejszy poradnik stanowi kompendium wiedzy praktycznej związanej z problematyką charakterystyki energetycznej budynków. Książka w prosty i przyjazny sposób przedstawia teorię związaną z tym tematem,...

Niniejszy poradnik stanowi kompendium wiedzy praktycznej związanej z problematyką charakterystyki energetycznej budynków. Książka w prosty i przyjazny sposób przedstawia teorię związaną z tym tematem, metodologię obliczeń opisaną w obowiązujących przepisach prawnych i normach oraz inne zagadnienia pokrewne. Przeznaczona jest zarówno dla osób, które na co dzień sporządzają świadectwa charakterystyki energetycznej, jak i tych, które zamierzają je sporządzać.

Redakcja RI news Dekarbonizacja systemu ciepłowniczego w Kraśniku

Dekarbonizacja systemu ciepłowniczego w Kraśniku Dekarbonizacja systemu ciepłowniczego w Kraśniku

Veolia zakończyła pierwszy etap dekarbonizacji miejskiego systemu ciepłowniczego w Kraśniku. W ramach inwestycji uruchomiono kotły gazowe oraz przeprowadzono konwersję kotła, co oznacza, że węgiel został...

Veolia zakończyła pierwszy etap dekarbonizacji miejskiego systemu ciepłowniczego w Kraśniku. W ramach inwestycji uruchomiono kotły gazowe oraz przeprowadzono konwersję kotła, co oznacza, że węgiel został zastąpiony biomasą.

Redakcja RI news Technologie Wodorowe i Transformacja Energetyczna – nowy kierunek na Politechnice Śląskiej

Technologie Wodorowe i Transformacja Energetyczna – nowy kierunek na Politechnice Śląskiej Technologie Wodorowe i Transformacja Energetyczna – nowy kierunek na Politechnice Śląskiej

Politechnika Śląska we współpracy z Grupą Veolia Polska otwiera nowy profil studiów MBA: Technologie Wodorowe i Transformacja Energetyczna. Celem jest kształcenie kompetencji menadżerskich w zakresie optymalnego...

Politechnika Śląska we współpracy z Grupą Veolia Polska otwiera nowy profil studiów MBA: Technologie Wodorowe i Transformacja Energetyczna. Celem jest kształcenie kompetencji menadżerskich w zakresie optymalnego zarządzania produkcją, logistyką i magazynowaniem energii pozyskiwanej z różnych źródeł, w tym z zastosowaniem technologii wodorowych.

Redakcja RI news Jak zmieniały się ceny materiałów budowlanych w styczniu 2023 r.?

Jak zmieniały się ceny materiałów budowlanych w styczniu 2023 r.? Jak zmieniały się ceny materiałów budowlanych w styczniu 2023 r.?

Grupa PSB Handel S.A. śledzi ceny najważniejszych materiałów budowlanych oraz do domu i ogrodu, dzięki czemu możemy zaobserwować zmiany trendów.

Grupa PSB Handel S.A. śledzi ceny najważniejszych materiałów budowlanych oraz do domu i ogrodu, dzięki czemu możemy zaobserwować zmiany trendów.

Redakcja RI news IX konferencja „Kliwent Event”

IX konferencja „Kliwent Event” IX konferencja „Kliwent Event”

W dniach 22-26 maja 2023 roku odbędzie się IX edycja konferencji „Kliwent Event”, organizowana przez Studenckie Koło Naukowe „Kliwent” działające przy Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami...

W dniach 22-26 maja 2023 roku odbędzie się IX edycja konferencji „Kliwent Event”, organizowana przez Studenckie Koło Naukowe „Kliwent” działające przy Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Redakcja RI news Nowe normy – luty 2023 r.

Nowe normy – luty 2023 r. Nowe normy – luty 2023 r.

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN...

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.

Redakcja RI news Kampania „All you need is… OZE”

Kampania „All you need is… OZE” Kampania „All you need is… OZE”

Ruszyła kampania promująca odnawialne źródła energii. Akcja pod hasłem “All you need is… OZE” została zapoczątkowana zielonymi akcentami, które 14 lutego pojawiły się w wybranych miejscach Krakowa. Twórcy...

Ruszyła kampania promująca odnawialne źródła energii. Akcja pod hasłem “All you need is… OZE” została zapoczątkowana zielonymi akcentami, które 14 lutego pojawiły się w wybranych miejscach Krakowa. Twórcy kampanii przekonują, że odnawialne źródła energii (OZE) są nam dzisiaj potrzebne do życia tak samo jak miłość.

Redakcja RI news Międzynarodowa Konwencja Budownictwo Polska-Ukraina na Targach BUDMA

Międzynarodowa Konwencja Budownictwo Polska-Ukraina na Targach BUDMA Międzynarodowa Konwencja Budownictwo Polska-Ukraina na Targach BUDMA

Najważniejszemu wydarzeniu budowlanemu w naszej części Europy – Międzynarodowym Targom Budownictwa i Architektury BUDMA towarzyszyło szereg merytorycznych spotkań z autorytetami branży budowlanej i architektonicznej,...

Najważniejszemu wydarzeniu budowlanemu w naszej części Europy – Międzynarodowym Targom Budownictwa i Architektury BUDMA towarzyszyło szereg merytorycznych spotkań z autorytetami branży budowlanej i architektonicznej, jak również konferencji dotyczących aktualnych trendów i wyzwań stojących przed tymi sektorami przemysłu. Jednym z najważniejszych wydarzeń była dwudniowa (30-31 stycznia 2023 r.) konferencja budowlana – pierwszego dnia skupiona wokół spraw polskich (Forum BUILD4FUTURE), zaś drugiego...

news Ponad 30 tys. „kopciuchów” w stolicy i podwarszawskich gminach wciąż działa

Ponad 30 tys. „kopciuchów” w stolicy i podwarszawskich gminach wciąż działa Ponad 30 tys. „kopciuchów” w stolicy i podwarszawskich gminach wciąż działa

Antysmogowi aktywiści z Warszawy Bez Smogu sprawdzili w CEEB, ile jest jeszcze pozaklasowych kotłów w województwie mazowieckim. W warszawskim „obwarzanku” działają jeszcze 26 204 „kopciuchy”, w stolicy...

Antysmogowi aktywiści z Warszawy Bez Smogu sprawdzili w CEEB, ile jest jeszcze pozaklasowych kotłów w województwie mazowieckim. W warszawskim „obwarzanku” działają jeszcze 26 204 „kopciuchy”, w stolicy kolejne 4428, natomiast na Mazowszu pracuje aż 280 000 sztuk! w rzeczywistości może być ich jeszcze więcej, ponieważ spora część źródeł ciepła nie została zgłoszona do CEEB. Według uchwały antysmogowej kotły te powinny zostać wymienione jak najszybciej.

Redakcja RI news Dopłaty do wymiany ogrzewania w Lublinie

Dopłaty do wymiany ogrzewania w Lublinie Dopłaty do wymiany ogrzewania w Lublinie

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. proponuje dopłaty do zmiany sposobu ogrzewania na bardziej efektywne, np. poprzez przyłączenie się do ciepła systemowego, montaż pompy ciepła czy nowoczesnego...

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. proponuje dopłaty do zmiany sposobu ogrzewania na bardziej efektywne, np. poprzez przyłączenie się do ciepła systemowego, montaż pompy ciepła czy nowoczesnego kotła gazowego. Dopłaty są niezależne od wszystkich pozostałych programów dofinansowań na wymianę urządzeń grzewczych.

Redakcja RI news Kredyt na fotowoltaikę w Banku Millennium

Kredyt na fotowoltaikę w Banku Millennium Kredyt na fotowoltaikę w Banku Millennium

Bank Millennium uruchamia kredyty na realizację projektów fotowoltaicznych. Dostępne są dwa warianty pożyczki – do 2 mln zł, bez wkładu własnego i dodatkowych zabezpieczeń (100% energii na potrzeby własne)...

Bank Millennium uruchamia kredyty na realizację projektów fotowoltaicznych. Dostępne są dwa warianty pożyczki – do 2 mln zł, bez wkładu własnego i dodatkowych zabezpieczeń (100% energii na potrzeby własne) oraz do 20 mln zł, z wkładem własnym od 10% do 20% i minimalną autokonsumpcją energii na poziomie 50%.

Redakcja RI news Bank Pocztowy udostępnia kredyt na termomodernizację

Bank Pocztowy udostępnia kredyt na termomodernizację Bank Pocztowy udostępnia kredyt na termomodernizację

Bank Pocztowy zawarł umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), dzięki której wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym łatwiej będzie uzyskać kredyt, a dzięki nowemu grantowi z BGK – wyższą premię na...

Bank Pocztowy zawarł umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), dzięki której wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym łatwiej będzie uzyskać kredyt, a dzięki nowemu grantowi z BGK – wyższą premię na termomodernizację.

Redakcja RI news SANPLAST SA i HOESCH razem na ISH 2023

SANPLAST SA i HOESCH razem na ISH 2023 SANPLAST SA i HOESCH razem na ISH 2023

W dniach 13-17 marca 2023 roku we Frankfurcie nad Menem odbędzie się kolejna edycja Targów ISH, które po kilkuletniej przerwie wracają do tradycyjnej formy. Wśród wystawców znajdziemy firmę HOESCH wchodzącą...

W dniach 13-17 marca 2023 roku we Frankfurcie nad Menem odbędzie się kolejna edycja Targów ISH, które po kilkuletniej przerwie wracają do tradycyjnej formy. Wśród wystawców znajdziemy firmę HOESCH wchodzącą w skład grupy SANPLAST. Polski producent będzie współwystawcą stoiska targowego na którym zaprezentowane zostaną rozwiązania do łazienki.

Redakcja RI news Danfoss pomoże odbudować Ukrainę

Danfoss pomoże odbudować Ukrainę Danfoss pomoże odbudować Ukrainę

Odbudowa zniszczonej infrastruktury ukraińskich miast i przywrócenie dostępu do mieszkań, ogrzewania czy wody wymaga holistycznego podejścia i efektywnych energetycznie technologii. Podczas międzynarodowej...

Odbudowa zniszczonej infrastruktury ukraińskich miast i przywrócenie dostępu do mieszkań, ogrzewania czy wody wymaga holistycznego podejścia i efektywnych energetycznie technologii. Podczas międzynarodowej konferencji Rebuild Ukraine 2023, Danfoss zaprezentował plan odbudowy, który przyspieszy zieloną transformację Ukrainy.

Redakcja RI news SolarEdge uruchamia pierwszą bateryjną wirtualną elektrownię

SolarEdge uruchamia pierwszą bateryjną wirtualną elektrownię SolarEdge uruchamia pierwszą bateryjną wirtualną elektrownię

SolarEdge Technologies ogłosił uruchomienie pierwszej wirtualnej elektrowni bateryjnej wspierającej brytyjski system ESO Demand Flexibility Service („DFS”). Usługa jest dostępna dla tysięcy właścicieli...

SolarEdge Technologies ogłosił uruchomienie pierwszej wirtualnej elektrowni bateryjnej wspierającej brytyjski system ESO Demand Flexibility Service („DFS”). Usługa jest dostępna dla tysięcy właścicieli baterii domowych SolarEdge w całej Wielkiej Brytanii, którzy mogą korzystać z zachęt finansowych, wykorzystując zmagazynowaną energię podczas szczytów zapotrzebowania DFS, co zostanie wykorzystane do stabilizacji sieci.

Redakcja RI news E-książka obiektu i elektroniczny dziennik budowy coraz bardziej popularne

E-książka obiektu i elektroniczny dziennik budowy coraz bardziej popularne E-książka obiektu i elektroniczny dziennik budowy coraz bardziej popularne

Cyfryzacja w budownictwie postępuje. Od 1 stycznia działają cyfrowe książki obiektu budowlanego (założono ich już 500), a od 27 stycznia właściciele i zarządcy nieruchomości mogą też w wersji cyfrowej...

Cyfryzacja w budownictwie postępuje. Od 1 stycznia działają cyfrowe książki obiektu budowlanego (założono ich już 500), a od 27 stycznia właściciele i zarządcy nieruchomości mogą też w wersji cyfrowej prowadzić dzienniki budowy.

Redakcja RI news NCBR ogłasza konkursy IPCEI oraz IPCEI wodorowy

NCBR ogłasza konkursy IPCEI oraz IPCEI wodorowy NCBR ogłasza konkursy IPCEI oraz IPCEI wodorowy

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza nabór wniosków do konkursów w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki – IPCEI oraz IPCEI wodorowy. To szansa dla polskich przedsiębiorców...

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza nabór wniosków do konkursów w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki – IPCEI oraz IPCEI wodorowy. To szansa dla polskich przedsiębiorców na realizację zaawansowanych projektów badawczo-rozwojowych.

Redakcja RI news Warszawskie Wodociągi ruszają z zapisami na program edukacji ekologicznej

Warszawskie Wodociągi ruszają z zapisami na program edukacji ekologicznej Warszawskie Wodociągi ruszają z zapisami na program edukacji ekologicznej

1 marca rozpoczynają się zapisy na semestr letni Programu Edukacji Ekologicznej „Z Wisły do Wisły – podróże z Kropelkiem” prowadzonego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie...

1 marca rozpoczynają się zapisy na semestr letni Programu Edukacji Ekologicznej „Z Wisły do Wisły – podróże z Kropelkiem” prowadzonego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. Zajęcia przeznaczone są dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z aglomeracji warszawskiej. Zapisy będą prowadzone drogą elektroniczną.

Redakcja RI news 93 mln zł na inwestycje wod-kan na Dolnym Śląsku

93 mln zł na inwestycje wod-kan na Dolnym Śląsku 93 mln zł na inwestycje wod-kan na Dolnym Śląsku

27 projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej na Dolnym Śląsku otrzymało dotacje w łącznej wysokości 93 mln zł. Zakres inwestycji obejmuje budowę, przebudowę lub wyposażenie obiektów budowlanych służących...

27 projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej na Dolnym Śląsku otrzymało dotacje w łącznej wysokości 93 mln zł. Zakres inwestycji obejmuje budowę, przebudowę lub wyposażenie obiektów budowlanych służących do zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania i oczyszczania ścieków lub gromadzenia wód opadowych lub roztopowych, a także zakup i montaż urządzeń oraz instalacji kanalizacyjnych lub wodociągowych.

ESBE news Szybkie zawory do CWU

Szybkie zawory do CWU Szybkie zawory do CWU

Firma ESBE wprowadza na rynek zawory serii SLD130 – bardzo szybkie i kompaktowe zawory mieszająco-przełączające do instalacji CWU lub systemów grzewczych.

Firma ESBE wprowadza na rynek zawory serii SLD130 – bardzo szybkie i kompaktowe zawory mieszająco-przełączające do instalacji CWU lub systemów grzewczych.

Redakcja RI news Top w 2023 – na co warto postawić w branży instalacyjnej

Top w 2023 – na co warto postawić w branży instalacyjnej Top w 2023 – na co warto postawić w branży instalacyjnej

Decyzje podejmowane przez instalatorów i projektantów mają znaczny wpływ na jakość życia i komfort w domach, miejscach pracy i w obiektach użyteczności publicznej. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań instalacyjnych...

Decyzje podejmowane przez instalatorów i projektantów mają znaczny wpływ na jakość życia i komfort w domach, miejscach pracy i w obiektach użyteczności publicznej. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań instalacyjnych sprawia, że w budynku poprawia się jakość powietrza, ogrzewanie jest możliwie tanie i wydajne, zmniejsza się zapotrzebowanie na wodę i energię, a sterowanie urządzeniami jest maksymalnie ułatwione. Na jakie urządzenia i materiały warto zwrócić uwagę, by budynki były energooszczędne i komfortowe...

Redakcja RI news Rozliczenie dodatkowej dotacji z programu „Mój Prąd”

Rozliczenie dodatkowej dotacji z programu „Mój Prąd” Rozliczenie dodatkowej dotacji z programu „Mój Prąd”

Ci, którzy skorzystali w 2022 r. z dotacji z „Mojego Prądu”, mogą uwzględnić poniesione koszty w uldze termomodernizacyjnej. Beneficjenci obecnej edycji „Mojego Prądu”, którzy złożyli wnioski o dotację...

Ci, którzy skorzystali w 2022 r. z dotacji z „Mojego Prądu”, mogą uwzględnić poniesione koszty w uldze termomodernizacyjnej. Beneficjenci obecnej edycji „Mojego Prądu”, którzy złożyli wnioski o dotację przed 15 grudnia 2022 r., będą mogli skorzystać z jej podwyższenia. Ministerstwo Finansów wyjaśnia, jak rozliczyć ulgę termomodernizacyjną w zeznaniu podatkowym za ubiegły rok, jeśli część dotacji została wypłacona w 2022 roku, a dodatkowe środki zostaną wypłacone w roku 2023.

Redakcja RI news Konferencja GROHE X Summit „Caring for Water”

Konferencja GROHE X Summit „Caring for Water” Konferencja GROHE X Summit „Caring for Water”

Konferencja GROHE X Summit „Caring for Water” odbędzie się w dniach 7-9 marca 2023 r. na platformie GROHE X. Wszystkie wydarzenia będą transmitowane będzie w formie online. Każdy dzień konferencji GROHE...

Konferencja GROHE X Summit „Caring for Water” odbędzie się w dniach 7-9 marca 2023 r. na platformie GROHE X. Wszystkie wydarzenia będą transmitowane będzie w formie online. Każdy dzień konferencji GROHE X Summit poświęcony jest jednemu z makrotrendów: urbanizacji, zrównoważonemu rozwojowi oraz zdrowiu i dobremu samopoczuciu.

Redakcja RI news Mocne wyhamowanie na rynku mieszkaniowym

Mocne wyhamowanie na rynku mieszkaniowym Mocne wyhamowanie na rynku mieszkaniowym

W styczniu rozpoczęła się budowa zaledwie 5 817 mieszkań, co oznacza spadek o ponad 20 procent w stosunku do stycznia 2022 r. Widoczne mocne wyhamowanie rynku deweloperskiego może oznaczać poważne problemy...

W styczniu rozpoczęła się budowa zaledwie 5 817 mieszkań, co oznacza spadek o ponad 20 procent w stosunku do stycznia 2022 r. Widoczne mocne wyhamowanie rynku deweloperskiego może oznaczać poważne problemy z pracą dla wszystkich zawodów związanych z budownictwem. Liczba zatrudnionych w budownictwie rosła od 2017 roku, a obecnie pracę w sektorze znajduje około 500 tys. osób (dane GUS za III kw. 2022 r.), z czego 217 tys. zatrudnionych jest w samej tylko branży deweloperskiej, wznoszącej budynki wielorodzinne,...

Wybrane dla Ciebie

Czy wiesz, jakie urządzenie jest najbardziej efektywne energetycznie?

Czy wiesz, jakie urządzenie jest najbardziej efektywne energetycznie? Czy wiesz, jakie urządzenie jest najbardziej efektywne energetycznie?

Dołącz do grona elektro - wykonawców

Dołącz do grona elektro - wykonawców Dołącz do grona elektro - wykonawców

Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę

Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę

Jak uprościć pomiary stężenia spalin?

Jak uprościć pomiary stężenia spalin? Jak uprościć pomiary stężenia spalin?

Jak układać maty grzewcze pod panele

Jak układać maty grzewcze pod panele Jak układać maty grzewcze pod panele

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych » Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym »

Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym » Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem » Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” "

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” " Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” "

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego » Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Jakie urządzenia pomogą w kontrolowaniu przepływu energii

Jakie urządzenia pomogą w kontrolowaniu przepływu energii Jakie urządzenia pomogą w kontrolowaniu przepływu energii

Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego?

Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego? Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego?

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O.

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O. Jak skutecznie oczyścić instalację C.O.

Gdzie najskuteczniej sprawdzi się system wody lodowej?

Gdzie najskuteczniej sprawdzi się system wody lodowej? Gdzie najskuteczniej sprawdzi się system wody lodowej?

Pomagamy dobrać inwerter do systemu fotowoltaicznego

Pomagamy dobrać inwerter do systemu fotowoltaicznego Pomagamy dobrać inwerter do systemu fotowoltaicznego

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy

Jak szybko i sprawnie pozyskać elementy do systemu klimatyzacji

Jak szybko i sprawnie pozyskać elementy do systemu klimatyzacji Jak szybko i sprawnie pozyskać elementy do systemu klimatyzacji

Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie

Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie

Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła

Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła

Co zrobić, by zatrzymać ciepło w domu

Co zrobić, by zatrzymać ciepło w domu Co zrobić, by zatrzymać ciepło w domu

Którą pompę wybrać i w jakiej cenie?

Którą pompę wybrać i w jakiej cenie? Którą pompę wybrać i w jakiej cenie?

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła? Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?

Jak zainstalować i skonfigurować grzejnik elektryczny

Jak zainstalować i skonfigurować grzejnik elektryczny Jak zainstalować i skonfigurować grzejnik elektryczny

Najnowsze produkty i technologie

Zakład Produkcyjny Blachotrapez Sp. z o.o. Montaż fotowoltaiki – schematy, zasada działania i niezbędne wyposażenie

Montaż fotowoltaiki – schematy, zasada działania i niezbędne wyposażenie Montaż fotowoltaiki – schematy, zasada działania i niezbędne wyposażenie

Źródła odnawialnej energii cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów jedno- i wielorodzinnych. Instalacja fotowoltaiki domowej pozwala ograniczyć rachunki za energię elektryczną praktycznie...

Źródła odnawialnej energii cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów jedno- i wielorodzinnych. Instalacja fotowoltaiki domowej pozwala ograniczyć rachunki za energię elektryczną praktycznie do zera. Chcesz się dowiedzieć się, jak przebiega montaż modułów PV oraz jak są projektowane schematy instalacji fotowoltaicznej? Przeczytaj poniższy artykuł!

Zielona Firma Sp. z.o.o Znamy najlepszego instalatora PV w 2023 roku

Znamy najlepszego instalatora PV w 2023 roku Znamy najlepszego instalatora PV w 2023 roku

Zielona Firma z Krakowa zwyciężyła w zmaganiach o tytuł „Instalatora roku”. To szósta już edycja konkursu organizowanego przez firmę Corab – lidera rynku dystrybucji komponentów PV. Szósta, i jak dotąd,...

Zielona Firma z Krakowa zwyciężyła w zmaganiach o tytuł „Instalatora roku”. To szósta już edycja konkursu organizowanego przez firmę Corab – lidera rynku dystrybucji komponentów PV. Szósta, i jak dotąd, najtrudniejsza.

HEWALEX Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa news Automatyczna diagnostyka Hewalex EKONTROL sposobem na niskie koszty serwisu pomp ciepła

Automatyczna diagnostyka Hewalex EKONTROL sposobem na niskie koszty serwisu pomp ciepła Automatyczna diagnostyka Hewalex EKONTROL sposobem na niskie koszty serwisu pomp ciepła

Pompa ciepła pracuje zazwyczaj 2 do 2,5 tys. godzin rocznie. To znacznie dłużej niż praca silnika w prywatnym samochodzie, co do którego właściciel nie ma wątpliwości o potrzebie wykonywania okresowych...

Pompa ciepła pracuje zazwyczaj 2 do 2,5 tys. godzin rocznie. To znacznie dłużej niż praca silnika w prywatnym samochodzie, co do którego właściciel nie ma wątpliwości o potrzebie wykonywania okresowych przeglądów.

BIM ALLY Sp. z o. o. Trendy marketingowe wśród producentów materiałów budowlanych w 2023

Trendy marketingowe wśród producentów materiałów budowlanych w 2023 Trendy marketingowe wśród producentów materiałów budowlanych w 2023

W dzisiejszych czasach marketing stał się jednym z najważniejszych narzędzi w promowaniu biznesu. Branża budowlana, która jeszcze kilka lat temu była dość konserwatywna w swoich podejściach do reklamy...

W dzisiejszych czasach marketing stał się jednym z najważniejszych narzędzi w promowaniu biznesu. Branża budowlana, która jeszcze kilka lat temu była dość konserwatywna w swoich podejściach do reklamy i promocji, obecnie w coraz większym stopniu korzysta z różnych form działań marketingowych. Jakie grupy docelowe są najistotniejsze według przedstawicieli firm produkujących materiały budowlane? Z jakich narzędzi do optymalizacji działań marketingowych korzystają? Jakie poparcie ma technologia BIM...

PHU DAMBAT Pompy obiegowe – przegląd

Pompy obiegowe – przegląd Pompy obiegowe – przegląd

Pompy obiegowe są ważnym elementem instalacji ogrzewania oraz chłodzenia i klimatyzacji. Zadaniem pomp jest zapewnienie ciągłego obiegu nośnika energii wewnątrz instalacji. Dzięki temu zasilane urządzenia...

Pompy obiegowe są ważnym elementem instalacji ogrzewania oraz chłodzenia i klimatyzacji. Zadaniem pomp jest zapewnienie ciągłego obiegu nośnika energii wewnątrz instalacji. Dzięki temu zasilane urządzenia mogą przekazywać odpowiednie ilości energii dla zapewniania komfortu.

PHU DAMBAT Problem z dostępnością pomp obiegowych

Problem z dostępnością pomp obiegowych Problem z dostępnością pomp obiegowych

W ostatnich latach zauważalny jest znaczny wzrost zapotrzebowania na pompy obiegowe, które są ważnym elementem systemów grzewczych i klimatyzacyjnych. Pompy obiegowe są niezbędne do napędzania cyrkulacji...

W ostatnich latach zauważalny jest znaczny wzrost zapotrzebowania na pompy obiegowe, które są ważnym elementem systemów grzewczych i klimatyzacyjnych. Pompy obiegowe są niezbędne do napędzania cyrkulacji wody w systemie grzewczym, co oznacza, że są one kluczowymi elementami w zapewnianiu wydajnego działania instalacji. Niestety, wraz ze wzrostem zapotrzebowania na te pompy, narastały również problemy z ich dostępnością.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.