RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wymiana zaworu przełączającego – to warto sprawdzić

ESBE | 2023-01-09
Zawór przełączający serii VZD. Fot. ESBE

Zawór przełączający serii VZD. Fot. ESBE

Odpowiednio dobrane i poprawnie działające zawory przełączające mają wpływ na wydajną pracę systemu grzewczego. Jeżeli zajdzie konieczność wymiany takiego zaworu, warto zwrócić uwagę na 5 podstawowych kwestii.

treść sponsorowana

Podstawową informacją na temat tego, z jakim produktem mamy do czynienia w instalacji, jest jej opis techniczny lub zasada działania. Powinna ona znajdować się w dokumentacji projektowej, jednak w razie potrzeby można kierować się oznaczeniem produktu.

1. Oznaczenie produktowe

Oznaczenie zaworu przełączającego (nazwa, numer indeksu, najważniejsze parametry) znajduje się zwykle na siłowniku. Wyjątkiem są zawory przełączające, które współpracują z odrębnym siłownikiem. Wtedy należy zawsze sprawdzić zarówno model zaworu, jak i tabliczkę znamionową siłownika. Znając dokładniejsze dane, można sprawdzić, czy siłownik występuje w aktualnej ofercie producenta, czy należy szukać zamiennika.

2. Przydatne zamienniki

W odnalezieniu zamiennika pomocne są tzw. katalogi lub listy zamienników. Przykładowym zaworem przełączającym, który został wycofany z oferty, jest zawór ESBE serii VZB. Serią, która zastępuje serię VZB, jest seria VZD. Może zdarzyć się na przykład, że jeden produkt będzie dobrym odpowiednikiem zaworów o różnych parametrach (np. ESBE VZD162  dla VZB162 DN15 Kvs 3,5 m3/h G ¾" IP40 oraz VZB162 DN20 Kvs  6,5 m3/h G 1" IP40). W razie potrzeby warto sięgać również po doradztwo techniczne, gdyż nie wszystkie stare zawory przełączające mają swoich „następców”.

rys1 przyklad zamiennikow

Rys. 1 Przykład zamienników dla zaworów przełączających ESBE serii VZB

3. Kluczowe parametry

Podstawową kwestią związaną z wymianą zaworu przełączającego jest pytanie o parametry instalacji. Są to m.in. wartość Kvs wyrażane w m3/h, DN, rodzaj przyłącza, gwintu lub złączki. Należy również uwzględniać ewentualne zmiany w instalacji, które mogą mieć np. wpływ na wartość Kvs albo wybór innego typu zaworu (z dodatkowym złączem elektrycznym). Istnieją również systemy, w których wymagane są specyficzne zawory przełączające. Są to np. instalacje z obiegami zamkniętymi, gdzie stosuje się zawory strefowe z napędem elektrycznym i sprężyną zwrotną.

Ważnymi parametrami dla inwestora są również szczelność oraz wytrzymałość zaworu przełączającego. Tym bardziej, jeśli jest on stosowany w instalacji grzewczej, która z założenia ma być instalacją energooszczędną i bezawaryjną (np. instalacja z pompą ciepła). Warto także wiedzieć, że zdecydowana większość zaworów przełączających jest odporna na korozję (dzięki temu, że została wyprodukowana z odpowiedniego surowca lub ma powłokę wykonaną np. z niklu).

4. Części zapasowe

Zdarza się, że instalator nie musi wymieniać całego zaworu przełączającego. Najczęściej możliwa jest wymiana wnętrza zaworu oraz siłownika, z którym współpracuje. Dużym plusem jest, jeśli siłownik można wymienić za pomocą kilku prostych kroków bez demontażu całego zaworu (jest to m.in. możliwe w zaworze ESBE serii VZD). W wyjątkowych sytuacjach instalator musi wymienić zamontować w instalacji nowy produkt.

rys2 silownik do zaworu vzd

Rys. 2 Siłownik do zaworu ESBE serii VZD

5. Inne kwestie

Zawór przełączający, który wymaga wymiany, to nie tylko zawór, który jest już wyeksploatowany. Inne objawy, które wskazują na potrzebę sprawdzenia i naprawy zaworu lub jego wymiany to przepuszczanie wody lub zacinanie się zaworu.

Zawór można wymienić zarówno na nowy model, jak i na inny produkt, który spełnia wszystkie wymagania techniczne. Przykładowo, w instalacjach z pompami ciepła, zamiast zaworów serii VZD wykorzystuje się także nieco wolniejsze, ale równie wytrzymałe zawory serii MBA130.

Niezależnie od dokonanego wyboru należy zadbać o właściwy montaż nowego zawory przełączającego oraz zapewnienie odpowiednich warunków w pomieszczeniu, w którym będzie pracować. Zawsze należy upewnić się, że warunki temperaturowe pomieszczenia są odpowiednie, a poziom wilgoci utrzymuje się na poziomie niewpływającym na prawidłową eksploatację urządzeń. Ujemne temperatury i inne niekorzystne warunki otoczenia negatywnie wpływają na pracę siłownika. W niektórych modelach (gdy siłowniki stanowią odrębny produkt), temperatura otoczenia może spaść do -5 °C. Im dłużej zawór będzie bezawaryjnie pracował po wymianie części lub po całkowitej zamianie, tym lepiej dla inwestora.

Komentarze

Powiązane

ESBE news Rusza atrakcyjna promocja ESBE dla instalatorów

Rusza atrakcyjna promocja ESBE dla instalatorów Rusza atrakcyjna promocja ESBE dla instalatorów

Na początku lipca firma ESBE ogłosiła promocję MIX na zawory i grupy pompowe. Wystarczy, że instalator zakupi min. 2 produkty objęte promocją i zarejestruje je na stronie internetowej ESBE. Nagroda jest...

Na początku lipca firma ESBE ogłosiła promocję MIX na zawory i grupy pompowe. Wystarczy, że instalator zakupi min. 2 produkty objęte promocją i zarejestruje je na stronie internetowej ESBE. Nagroda jest tym większa, im większe są zakupy w ramach akcji. Na najlepszego uczestnika czeka smartfon Samsung Galaxy A34 5G.

ESBE news Firma ESBE AB z tytułem Sweden's Best Managed Companies

Firma ESBE AB z tytułem Sweden's Best Managed Companies Firma ESBE AB z tytułem Sweden's Best Managed Companies

Od 2020 r. firma ESBE corocznie otrzymuje tytuł Sweden's Best Managed Companies, co w tym roku przełożyło się na uzyskanie statusu złotego członka programu. Wyróżnikami naszej firmy są długoletnia, stabilna...

Od 2020 r. firma ESBE corocznie otrzymuje tytuł Sweden's Best Managed Companies, co w tym roku przełożyło się na uzyskanie statusu złotego członka programu. Wyróżnikami naszej firmy są długoletnia, stabilna i bezpieczna historia, dbałość o markę ESBE oraz o plany na przyszłość. Nieustannie udoskonalamy nasze zasoby, wdrażając innowacje, modele biznesowe i strategię, a także ulepszając produktywność.

ESBE news Grupy pompowe serii GRC200 ze sterownikami CRx

Grupy pompowe serii GRC200 ze sterownikami CRx Grupy pompowe serii GRC200 ze sterownikami CRx

ESBE serii GRC200 to grupy pompowe wyposażone w obrotowy zawór mieszający i sterownik, które są przeznaczone do systemów grzewczych wymagających sterowania pogodowego lub sterowania z połączonym czujnikiem...

ESBE serii GRC200 to grupy pompowe wyposażone w obrotowy zawór mieszający i sterownik, które są przeznaczone do systemów grzewczych wymagających sterowania pogodowego lub sterowania z połączonym czujnikiem pogodowym i czujnikiem temperatury wewnętrznej.

ESBE Inteligentny, energooszczędny i bezpieczny system grzewczy ESBE

Inteligentny, energooszczędny i bezpieczny system grzewczy ESBE Inteligentny, energooszczędny i bezpieczny system grzewczy ESBE

Sterowniki serii CRx200 charakteryzują się łatwą obsługą i systemem samoadaptacyjnym ESBE. W ofercie znajduje się kilka modeli sterowników, które zwiększają efektywność różnych systemów grzewczych i ciepłej...

Sterowniki serii CRx200 charakteryzują się łatwą obsługą i systemem samoadaptacyjnym ESBE. W ofercie znajduje się kilka modeli sterowników, które zwiększają efektywność różnych systemów grzewczych i ciepłej wody użytkowej.

ESBE news Promocja ESBE na grupy pompowe

Promocja ESBE na grupy pompowe Promocja ESBE na grupy pompowe

6 marca 2023 wystartowała promocja na grupy pompowe firmy ESBE. Aby wziąć w niej udział, należy kupić minimum dwie grupy pompowe producenta.

6 marca 2023 wystartowała promocja na grupy pompowe firmy ESBE. Aby wziąć w niej udział, należy kupić minimum dwie grupy pompowe producenta.

ESBE news Szybkie zawory do CWU

Szybkie zawory do CWU Szybkie zawory do CWU

Firma ESBE wprowadza na rynek zawory serii SLD130 – bardzo szybkie i kompaktowe zawory mieszająco-przełączające do instalacji CWU lub systemów grzewczych.

Firma ESBE wprowadza na rynek zawory serii SLD130 – bardzo szybkie i kompaktowe zawory mieszająco-przełączające do instalacji CWU lub systemów grzewczych.

ESBE Co warto wiedzieć o konstrukcji termostatycznych zaworów mieszających?

Co warto wiedzieć o konstrukcji termostatycznych zaworów mieszających? Co warto wiedzieć o konstrukcji termostatycznych zaworów mieszających?

Termostatyczne zawory mieszające pełnią ważną funkcję w każdym systemie CWU lub instalacji z ogrzewaniem podłogowym. Jest to m.in. funkcja mieszająca i funkcja ochronna (zabezpieczenie użytkownika oraz...

Termostatyczne zawory mieszające pełnią ważną funkcję w każdym systemie CWU lub instalacji z ogrzewaniem podłogowym. Jest to m.in. funkcja mieszająca i funkcja ochronna (zabezpieczenie użytkownika oraz instalacji przed nadmiernym wzrostem temperatury). Bardzo ważnym aspektem, którego nie widać na „pierwszy rzut oka”, jest konstrukcja termostatycznych zaworów mieszających.

ESBE Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji?

Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji? Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji?

W instalacjach z kolektorami słonecznymi wykorzystywane są zwykle zawory do ogrzewania słonecznego. Jeżeli jest to jednak system grzewczy z kotłem na paliwo stałe i kolektorami słonecznymi, po stronie...

W instalacjach z kolektorami słonecznymi wykorzystywane są zwykle zawory do ogrzewania słonecznego. Jeżeli jest to jednak system grzewczy z kotłem na paliwo stałe i kolektorami słonecznymi, po stronie kotła montuje się zawór temperaturowy.

Najnowsze produkty i technologie

Energynat Jesienna edycja SOFAR ROADSHOW 2023 za nami – kolejny sukces SOFAR i Energynat Trade

Jesienna edycja SOFAR ROADSHOW 2023 za nami – kolejny sukces SOFAR i Energynat Trade Jesienna edycja SOFAR ROADSHOW 2023 za nami – kolejny sukces SOFAR i Energynat Trade

W ubiegłym tygodniu zakończyła się jesienna edycja SOFAR Roadshow – kultowego cyklu spotkań szkoleniowo-networkingowych organizowanych przez markę SOFAR wraz z oficjalnym dystrybutorem urządzeń SOFAR,...

W ubiegłym tygodniu zakończyła się jesienna edycja SOFAR Roadshow – kultowego cyklu spotkań szkoleniowo-networkingowych organizowanych przez markę SOFAR wraz z oficjalnym dystrybutorem urządzeń SOFAR, firmą Energynat Trade. Wydarzenie po raz kolejny zakończyło się sukcesem – swoją wiedzę pogłębiło kilkuset instalatorów z różnych miast Polski.

Grupa Pracuj S.A. W jakich branżach znajdzie zastosowanie chatGPT?

W jakich branżach znajdzie zastosowanie chatGPT? W jakich branżach znajdzie zastosowanie chatGPT?

W 2022 roku naukowcy z amerykańskiego laboratorium OpenAI zaprezentowali światu prototyp inteligentnego chatbota GPT. Nikt wówczas nie przypuszczał, że narzędzie to zrewolucjonizuje sposób postrzegania...

W 2022 roku naukowcy z amerykańskiego laboratorium OpenAI zaprezentowali światu prototyp inteligentnego chatbota GPT. Nikt wówczas nie przypuszczał, że narzędzie to zrewolucjonizuje sposób postrzegania chatbotów. Obecnie coraz więcej branż korzysta z rozwiązania, jakim jest inteligentny, cyfrowy rozmówca. O jakich branżach mowa? Sprawdź.

BayWa r.e. Solar Systems System Dach zielony novotegra – debiut na polskim rynku

System Dach zielony novotegra – debiut na polskim rynku System Dach zielony novotegra – debiut na polskim rynku

To pierwsza taka instalacja w Polsce! Nowy system montażowy na dach zielony od firmy novotegra miał swój debiut w Poznaniu na dachu jednego z biurowców. Instalację wykonała firma D3RS Czymbor, Koperski...

To pierwsza taka instalacja w Polsce! Nowy system montażowy na dach zielony od firmy novotegra miał swój debiut w Poznaniu na dachu jednego z biurowców. Instalację wykonała firma D3RS Czymbor, Koperski Sp. j.

ECO Comfort Fotowoltaika na gruncie – inwestuj i oszczędzaj!

Fotowoltaika na gruncie – inwestuj i oszczędzaj! Fotowoltaika na gruncie – inwestuj i oszczędzaj!

Montaż instalacji fotowoltaicznej to doskonałe remedium na rosnące ceny prądu oraz limity zużycia, z gwarantowaną stawką za kilowatogodzinę. W dobie niepewnych czasów na rynku energetycznym oraz ciągle...

Montaż instalacji fotowoltaicznej to doskonałe remedium na rosnące ceny prądu oraz limity zużycia, z gwarantowaną stawką za kilowatogodzinę. W dobie niepewnych czasów na rynku energetycznym oraz ciągle rosnącej inflacji, takie rozwiązanie pozwala cieszyć się spokojem i niezależnością. Choć najczęstszym sposobem montażu instalacji fotowoltaicznej jest konstrukcja na dachu, istnieją wskazania i okoliczności, by zamontować panele fotowoltaiczne na gruncie. W jakich sytuacjach sprawdzą się stelaże naziemne?...

karnix.pl Kombinacja rolet i karniszy - jak stworzyć spójną dekorację okienną?

Kombinacja rolet i karniszy - jak stworzyć spójną dekorację okienną? Kombinacja rolet i karniszy - jak stworzyć spójną dekorację okienną?

Spójna dekoracja okna zależy od wielu czynników, ale często i przede wszystkim od tego, jakiego typu rolety i karnisze dopasujemy. Różnorodna oferta dostępnych produktów umożliwia przygotowanie innowacyjnej...

Spójna dekoracja okna zależy od wielu czynników, ale często i przede wszystkim od tego, jakiego typu rolety i karnisze dopasujemy. Różnorodna oferta dostępnych produktów umożliwia przygotowanie innowacyjnej i ciekawej aranżacji, dlaczego jednak nie zawsze daje ona tak duże wrażenie estetyczne? Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak udekorować okno wykonując aranżację okna pod klucz to koniecznie zajrzyj do dalszej części tego poradnika.

IMMERGAS POLSKA Sp. z o.o. Hybrydowa pompa ciepła

Hybrydowa pompa ciepła Hybrydowa pompa ciepła

Wyobraź sobie, że w 2030 r. po europejskich drogach nie jeździ ani jeden samochód. Dzięki temu do atmosfery nie trafia 500 mln ton dwutlenku węgla. Czy taki kompromis byłby satysfakcjonujący? Na szczęście...

Wyobraź sobie, że w 2030 r. po europejskich drogach nie jeździ ani jeden samochód. Dzięki temu do atmosfery nie trafia 500 mln ton dwutlenku węgla. Czy taki kompromis byłby satysfakcjonujący? Na szczęście nie jest konieczny - według szacunków Międzynarodowej Agencji Energetycznej taki sam potencjał zmniejszenia emisji CO2 mają pompy ciepła.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.