RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Kiedy ceny mieszkań zaczną spadać?

Redakcja RI | 2023-05-25
Kiedy ceny mieszkań zaczną spadać?

Kiedy ceny mieszkań zaczną spadać?

Z roku na rok do użytku oddawanych jest coraz więcej lokali, jednak zbyt mała liczba mieszkań wciąż jest w Polsce palącym problemem. Zbiurokratyzowane procedury, niejasne przepisy, czasem czynniki ludzki – to wszystko blokuje rozwój budownictwa mieszkaniowego. Do tego dokładają się wysokie ceny mieszkań. Kiedy zakup nieruchomości stanie się łatwiejszy?

Zobacz także

Kanlux SA news Polska Fabryka Kanlux

Polska Fabryka Kanlux Polska Fabryka Kanlux

Podczas realizacji inwestycji budowlanej ważnych jest wiele czynników. Jednym z nich jest terminowość i szybkość dostarczenia niezbędnych komponentów. Nie bez znaczenia jest też spełnienie (specyficznych...

Podczas realizacji inwestycji budowlanej ważnych jest wiele czynników. Jednym z nich jest terminowość i szybkość dostarczenia niezbędnych komponentów. Nie bez znaczenia jest też spełnienie (specyficznych często) wymogów projektu. Oczywiście liczy się też niezawodność, i bezawaryjność dostarczonych produktów.

BMETERS POLSKA sp. z o.o. news HYDROCAL M4 RADIO

HYDROCAL M4 RADIO HYDROCAL M4 RADIO

HYDROCAL M4 RADIO to ciepłomierz kompaktowy typu combo do pomiaru energii ciepła i chłodu. W standardzie ma wbudowany moduł radiowy WMBUS i LoRAWAN, oraz interfejs NFC służący do konfiguracji.

HYDROCAL M4 RADIO to ciepłomierz kompaktowy typu combo do pomiaru energii ciepła i chłodu. W standardzie ma wbudowany moduł radiowy WMBUS i LoRAWAN, oraz interfejs NFC służący do konfiguracji.

Kanlux SA news TEKNO – oszczędność czasu, łatwość montażu

TEKNO – oszczędność czasu, łatwość montażu TEKNO – oszczędność czasu, łatwość montażu

MOWION to marka osprzętu elektroinstalacyjnego stworzona przez Kanlux. Oferujemy w niej rozwiązania nie tylko do wnętrz, ale również zewnętrzne. Do tych zadań przeznaczyliśmy serię TEKNO.

MOWION to marka osprzętu elektroinstalacyjnego stworzona przez Kanlux. Oferujemy w niej rozwiązania nie tylko do wnętrz, ale również zewnętrzne. Do tych zadań przeznaczyliśmy serię TEKNO.

Gdy przyjrzeć się bliżej czynnikom hamującym rozwój rynku mieszkaniowego, nasuwa się wniosek, że większość z nich da się wyeliminować, a dzięki temu skutecznie odpowiadać na potrzeby społeczeństwa.

Więcej gruntów

Żeby było więcej mieszkań, musi być więcej gruntów pod budowy. Można powiedzieć, że to już przecież było, wszyscy to wiedzą, ale… to jest realny i poważny czynnik utrudniający rozwój budownictwa mieszkaniowego. Rozwiązanie? Uwolnienie ziem zarezerwowanych m.in. pod program Mieszkanie Plus.

„Branża deweloperska od samego początku podkreślała, że założenia, na których oparty był program Mieszkanie Plus, nie pozwalają na to, żeby mógł odnieść sukces. Jednym z jego efektów było natomiast podniesienie cen gruntów – nagle bowiem z obrotu wyeliminowano wiele terenów, które można było przeznaczyć pod budownictwo wielorodzinne. Mniejsza podaż ziemi istotnie wpłynęła na jej ceny. Zapowiedziany kilka dni temu koniec programu to szansa, żeby doprowadzić do stabilizacji cen gruntów. Jeśli oczywiście rządzący zdecydują się na uwolnienie zarezerwowanych dotąd terenów” – mówi Grzegorz Kiełpsz, prezes zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Receptą na brak potrzebnych gruntów mogłoby być także urealnienie programu „Lokal za Grunt”, który zakłada budowę nowych inwestycji mieszkaniowych przez prywatne firmy na samorządowych terenach w zamian za przekazanie na rzecz gmin części mieszkań powstałych w nowych budynkach. Tu też ciężko mówić o masowym zainteresowaniu ofertą, jeśli w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy funkcjonowania ustawy „Lokal za grunt”, uchwały zmierzające do zaoferowania ziemi pod projekty mieszkaniowe podjęły… trzy gminy [1].

Renowacje pustostanów

Powszechną wiedzą jest, że mimo rozwoju budownictwa, mieszkań w stosunku do potrzeb Polaków wciąż brakuje. Brak dostępnych lokali boli jeszcze mocniej przy świadomości, że w niektórych miejscach są one dostępne, ale niestety niewykorzystane.

Z danych Narodowego Spisu Powszechnego wynika, że w Polsce mamy wiele pustostanów [2]. Statystyki nie informują, dlaczego dany lokal jest zaliczany do tej grupy. W samej Warszawie jest jednak prawie 450 pustych kamienic i budynków [3]. Ale nie jest to problem tylko dużych miast. W o wiele mniejszym Kaliszu znajduje się 257 pustostanów do remontu [4]. I 700 osób czekających na mieszkanie komunalne. Inwentaryzacja i renowacja gminnych pustostanów znacząco zwiększyłyby polską bazę mieszkaniową. A na jej rozrost wciąż czekają tysiące osób. Dziś to natomiast rynek deweloperski w większości zaspokaja potrzeby mieszkaniowe Polaków – nie jest jednak w stanie odpowiedzieć na potrzeby wszystkich. Dlatego konieczne jest wprowadzenie rozwiązań, które uruchomią środki finansowe pozwalające na szeroką skalę budować, czy przeprowadzać renowacje gminnych zasobów, a także uwolnią potencjał budownictwa społecznego, czy spółdzielczego.

Wsparcie w zakupie mieszkania

Każdy chce mieć swój kąt. Nie każdy może sobie jednak na niego pozwolić. Coraz większą grupę stanową ci, którzy mimo, iż sumiennie i ciężko pracują, są za biedni na kredyt, ale za dobrze sytuowani na pomoc państwa. Sprawę rozwiązać mogłyby programy wspierające aktywnych Polaków.

Ważne, aby te programy były oderwane od kadencyjności. Dziś wiele pomysłów kończy się, tam gdzie zaczyna się nowa nominacja czy nowy konkurs. Inwestorom urzędy kojarzą się głównie z miejscem, w którym na wydanie niezbędnych decyzji czeka się latami, bijąc kolejne niechlubne rekordy i koncepcjami zmieniającymi się razem z nazwiskami urzędników na drzwiach. Jeśli w myśleniu o polityce mieszkaniowej przeszlibyśmy od kadencyjności do konsekwencji i skuteczności – czyli de facto do długofalowej strategii, wiele mogłoby się zmienić. Na lepsze.

Plany zagospodarowania przestrzennego

Wiele zmieniłoby także objęcie Polski miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Tymczasem na mapie kraju wciąż więcej jest białych plam niż tych, gdzie o ład dba MPZP. W całości pokrytych planami miejscowymi jest zaledwie 317 gmin w kraju. Na 2,5 tys. wszystkich.

Już w 2017 r. Najwyższa Izba Kontroli ostrzegała, że funkcjonujący system planowania i zagospodarowania przestrzennego nie zapewnia racjonalnego gospodarowania przestrzenią jako dobrem publicznym. „Polska przestrzeń jest źle zarządzana, a chaos i brak ładu przestrzennego negatywnie wpływają na szeroko rozumianą jakość życia mieszkańców” – ostrzegał w swym raporcie NIK. Niewiele się od 2017 roku zmieniło. Planami objęta jest wciąż niecała jedna trzecia Polski. Czy zatem uporządkowanie przeznaczenia terenów planem zagospodarowania to mission impossible? Nie! W województwach śląskim, małopolskim i dolnośląskim plany miejscowe ma ponad 65 proc. powierzchni. Najlepiej radzi sobie Kraków. Tu planem objęto aż 72,9 proc. [5]. Dlaczego więc i inne miasta nie mogłyby pójść w ślady dawnej stolicy Polski?

Pomóc mogłoby też wprowadzenie zmian w zakresie pobierania opłaty planistycznej – tak aby gmina zawsze w przypadku uchwalenia planu miejscowego, mogła pobierać opłatę z tytułu wzrostu wartości gruntu, dzięki czemu miałaby środki np. na infrastrukturę techniczną (drogi, wodociągi) i społeczną (budowa szkół czy szpitali) na swoim terenie. Takie rozwiązanie przewidywał pierwotnie projekt nowej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Niestety wersja procedowana aktualnie w sejmie już go nie zawiera. Nowe prawo to jednak wciąż szansa na poprawę jakości przestrzeni i zatrzymanie rozlewania się zabudowy.

„Uzgodnienia drogowe i ogromne koszty partycypacji inwestora w budowie infrastruktury to kolejny hamulcowy rozwoju budownictwa mieszkaniowego. Dlatego powinny być stworzone jasne zasady partycypacji w kosztach infrastruktury i ład w… planowaniu ładu przestrzennego. Szukajmy rozwiązań, a nie wymówek” – mówi Rafał Zarzycki, wiceprezes Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Zarzycki dodaje, że w codziennej pracy spotyka wiele przykładów uznaniowości i nieprawidłowości oraz braku świadomości, że na te mieszkania, drogi i ułatwienia czeka… „zwykły” Kowalski.

REIT-y

Siedem lat temu dużo mówiło się o wizji spółek – specjalnych funduszy, których celem jest inwestowanie w nieruchomości. REIT-y w polskim wydaniu miały przyjąć formę notowanych na giełdzie spółek akcyjnych, a zyski czerpać z długoterminowego wynajmu nieruchomości komercyjnych, a na skutek proponowanych później zmian, także inwestować w mieszkania na wynajem. Na tym pomyśle skorzystać miało wielu. Tyle, że Ministerstwo Finansów prace nad REIT-ami „tymczasowo wstrzymało”, argumentując decyzje strachem przed działalnością zagranicznych funduszów, które miałyby masowo wykupować lokale, pogłębiając niedobór tychże dla Polaków.

Szkopuł w tym, że niedobór jak był, tak jest. Wciąż też brakuje przepisów, które pozwoliłby każdemu Polakowi inwestować na rynku nieruchomości. Z pożytkiem dla marzących o własnych mieszkaniach.

Przeczytaj także: Dane GUS pokazują mocne wyhamowanie na rynku mieszkaniowym

Urbanistyka kształtowana przez gminy

Interes jednostki jest ważny. Ale problem pojawia się wtedy, kiedy przez ten interes cierpi ogół. Tworzenie przemyślanych, dużych, miastotwórczych projektów deweloperskich jest dziś bowiem ograniczone przez rozproszenie własności.

W efekcie, zamiast realizacji spójnej wizji urbanistycznej przez jeden lub kilka podmiotów działających wedle wyznaczonego planu, tworzona jest chaotyczna zabudowa o patchworkowym charakterze, o kształcie determinowanym w głównej mierze przez geometrię działek.

Zdarza się, że przekorne działanie choćby jednego z właścicieli może blokować powstanie większego założenia lub realizację planów, które założyła sobie gmina. Rozwiązaniem takiej sytuacji byłoby wprowadzenie mechanizmu przymusowych wywłaszczeń i scaleń gruntów przez gminę.

Oczywiście działania te musiałyby być proporcjonalne i realizowane w konkretnym celu społecznym, definiowanym jako dążenie do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. Mechanizm z całą pewnością przyczyniłby się do powstawania zrównoważonych, dobrze rozplanowanych osiedli wyposażonych w niezbędną infrastrukturę drogową, edukacyjną czy usługową – takich jak np. wrocławskie Nowe Żerniki.

Ecofriendly, czyli bez miejsca postojowego

W 1990 roku po polskich drogach jeździło 5 mln samochodów osobowych. Teraz jest ich prawie 20 mln. Jak podaje GUS, w przeliczeniu na jednego mieszkańca w rodzimych aglomeracjach jest ok. 600 aut na tysiąc mieszkańców, w Warszawie ponad 800 na tysiąc mieszkańców. W stolicy tylko w ubiegłym roku zarejestrowano niemal 135 tys. nowych pojazdów, prawie dwukrotnie więcej niż w poprzednim roku, co sprawia, że w samej Warszawie zarejestrowanych jest ponad 2,1 mln aut [6]. Mamy jeden z najwyższych wskaźników motoryzacji w Europie. Wszystkie te auta muszą gdzieś parkować. A mało kto zdaje sobie sprawę, że koszt wybudowania jednego miejsca postojowego w garażu podziemnym sięga już 100 tysięcy złotych.  Dlaczego Polacy tak „chętnie” tłoczą się w korku we własnych autach? Bo nie mają alternatywy. Kulejąca komunikacja publiczna, niedostosowane do niczego rozkłady jazdy sprawiają, że poruszanie się autem staje się koniecznością. 

Czy i kiedy spadną ceny mieszkań?

„To, w jaki sposób będą kształtowały się ceny mieszkań na polskim rynku nieruchomości zależy od  wielu czynników, w tym m.in. od lokalizacji mieszkania i jego standardu, od poziomu inflacji, od kosztów budowy, wysokości podstawowych stóp procentowych banku centralnego, popytu na kredyty udzielane w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%, wydarzeń za naszą wschodnią granicą. Z pewnością decydującą rolę będzie odgrywać inflacja. Przy utrzymującej się dwucyfrowej inflacji nie ma co liczyć na spadek cen – zwłaszcza w największych aglomeracjach” – wskazuje prof. dr hab. Anna Szelągowska z Katedry Miasta Innowacyjnego Szkoły Głównej Handlowej.

I dodaje, że na rynku pierwotnym w jej przekonaniu nie dojdzie do spadku cen – przynajmniej do końca tego roku. Na wtórnym zaś będzie to uzależnione od tego, jak duży będzie popyt kredytowy w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%. Do tego czasu rynek będzie w stanie oczekiwania, a ceny na rynku wtórnym mogą pozostać stabilne do jesieni 2023.

Zdaniem Grzegorza Kiełpsza inflacja i brak równowagi na rynku mieszkaniowym, to główne powody tego, że najbliższym czasie nie można liczyć na obniżki na rynku pierwotnym.

„Dopóki na rynku mieszkaniowym nie dojdzie do poziomu stałej równowagi, to jest stanu, w którym mamy na tyle dużo mieszkań w ofercie, że do jej wyprzedania dochodzi w trakcie 4-5 kwartałów, ceny mieszkań będą dalej rosnąć” – mówi.

I przypomina, że dziś w Warszawie wyprzedaż oferty następuje w trakcie półtora kwartału, w przypadku Krakowa to 2,8 kwartału.

„Jest więc wiele do zrobienia. To jasny sygnał, że należy szybko zwiększyć podaż
i doprowadzić do większej konkurencji na rynku, co zagwarantuje stabilność cen” – mówi prezes PZFD.

 

[1] „Lokal za grunt. Trudny start programu - uchwały podjęły tylko trzy gminy” Gazeta Prawna https://www.gazetaprawna.pl/firma-i-prawo/artykuly/8335307,lokal-za-grunt-o-co-chodzi-ustawa-gmina-deweloper.html
[2]  „Nie sprzedam ani nie wynajmę. Prawie 2 mln mieszkań w Polsce stoi pustych” Wyborcza.biz https://wyborcza.biz/biznes/7,147758,28945308,nie-sprzedam-ani-nie-wynajme-dlaczego-mieszkania-stoja-puste.html
[3] "Sytuacja mieszkaniowa w Warszawie jest katastrofalna". Ratusz odmraża pustostany” wyborcza.pl/warszawa https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,29572033,sytuacja-mieszkaniowa-w-warszawie-jest-katastrofalna-ratusz.html
[4] 257 pustostanów do remontu w Kaliszu, a środków brak. Radni Polska 2050 mają pomysł jak oddać je mieszkańcom w ciągu kilku lat” Calisia.pl https://calisia.pl/257-pustostanow-do-remontu-w-kaliszu-a-srodkow-brak-radni-polska-2050-maja-pomysl-jak-oddac-je-mieszkancom-w-ciagu-kilku-lat,61627
[5] „NIK pozytywnie o ochronie terenów zielonych w Krakowie” Kraków.pl https://www.krakow.pl/aktualnosci/259572,29,komunikat,nik_pozytywnie_o_ochronie_terenow_zielonych_w_krakowie.html?_ga=2.177751213.906298501.1650884587-600435929.1650884587
[6] „Ponad 2,1 mln aut zarejestrowanych w Warszawie. Samochodoza większa niż w Berlinie czy Nowym Jorku” wyborcza.pl/warszawa https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,29430864,ponad-2-1-mln-aut-zarejestrowanych-w-warszawie-i-jeszcze-jedno.html


źródło: PZFD

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI news Ranking Banków – XVI edycja

Ranking Banków – XVI edycja Ranking Banków – XVI edycja

Polski Związek Firm Deweloperskich ogłosił wyniki XVI edycji Rankingu Banków, którego celem jest wskazanie banków najlepiej współpracujących z deweloperami przy finansowaniu ich inwestycji. Na podium znalazły...

Polski Związek Firm Deweloperskich ogłosił wyniki XVI edycji Rankingu Banków, którego celem jest wskazanie banków najlepiej współpracujących z deweloperami przy finansowaniu ich inwestycji. Na podium znalazły się PKO Bank Polski, Alior Bank oraz mBank.

HEWALEX Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa news Automatyczna diagnostyka Hewalex EKONTROL sposobem na niskie koszty serwisu pomp ciepła

Automatyczna diagnostyka Hewalex EKONTROL sposobem na niskie koszty serwisu pomp ciepła Automatyczna diagnostyka Hewalex EKONTROL sposobem na niskie koszty serwisu pomp ciepła

Pompa ciepła pracuje zazwyczaj 2 do 2,5 tys. godzin rocznie. To znacznie dłużej niż praca silnika w prywatnym samochodzie, co do którego właściciel nie ma wątpliwości o potrzebie wykonywania okresowych...

Pompa ciepła pracuje zazwyczaj 2 do 2,5 tys. godzin rocznie. To znacznie dłużej niż praca silnika w prywatnym samochodzie, co do którego właściciel nie ma wątpliwości o potrzebie wykonywania okresowych przeglądów.

wj news WEBUILD 2023

WEBUILD 2023 WEBUILD 2023

Na tegoroczne targi energooszczędności WEBUILD w Wels w Austrii (3–5 marca 2023) przybyło 78 tys. zwiedzających, zainteresowanych odnawialnymi źródłami energii, nowoczesnymi systemami grzewczymi oraz energooszczędnym...

Na tegoroczne targi energooszczędności WEBUILD w Wels w Austrii (3–5 marca 2023) przybyło 78 tys. zwiedzających, zainteresowanych odnawialnymi źródłami energii, nowoczesnymi systemami grzewczymi oraz energooszczędnym budownictwem.

Redakcja RI news Diizocyjaniany i nowe wymagania

Diizocyjaniany i nowe wymagania Diizocyjaniany i nowe wymagania

Komisja Europejska w 2020 roku rozporządzeniem (UE) 2020/1149 zmieniła załącznik XVII rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń...

Komisja Europejska w 2020 roku rozporządzeniem (UE) 2020/1149 zmieniła załącznik XVII rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) w odniesieniu do diizocyjanianów.

Jacek Sawicki news Targowa „Wiosna Budowlana ‘23” w Bielsku-Białej za nami

Targowa „Wiosna Budowlana ‘23” w Bielsku-Białej za nami Targowa „Wiosna Budowlana ‘23” w Bielsku-Białej za nami

Corocznie od 1992 roku na wiosnę i jesień Hala pod Dębowcem w Bielsku-Białej staje się miejscem targowych spotkań branży budowlanej. W dniach 10-12 marca 2023 r. zorganizowana została ich 61 edycja. „Międzynarodowe...

Corocznie od 1992 roku na wiosnę i jesień Hala pod Dębowcem w Bielsku-Białej staje się miejscem targowych spotkań branży budowlanej. W dniach 10-12 marca 2023 r. zorganizowana została ich 61 edycja. „Międzynarodowe Targi Budownictwa TWÓJ DOM 2023” – bo tak brzmi oficjalna nazwa tej imprezy – zawsze są znaczącymi wydarzeniami gospodarczymi dla branży budowlanej nie tylko dla regionu śląskiego, ale też dla rynków czeskich, słowackich i austriackich.

Jacek Sawicki news Poprawka o elektrowniach wiatrowych w Prawie budowlanym

Poprawka o elektrowniach wiatrowych w Prawie budowlanym Poprawka o elektrowniach wiatrowych w Prawie budowlanym

Dziennik Ustaw z dnia 23 marca 2023 roku, poz. 553, zamieścił ustawę z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw.

Dziennik Ustaw z dnia 23 marca 2023 roku, poz. 553, zamieścił ustawę z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw.

Redakcja RI news Wiosenne Spotkanie Ciepłowników w Zakopanem

Wiosenne Spotkanie Ciepłowników w Zakopanem Wiosenne Spotkanie Ciepłowników w Zakopanem

W Zakopanem, w dniach 25-27 kwietnia 2023 r. odbędzie się jubileuszowe XXX Sympozjum Naukowo-Techniczne Wiosenne Spotkanie Ciepłowników. Tematem przewodnim wydarzenia są nowe wyzwania, strategie i rozwiązania...

W Zakopanem, w dniach 25-27 kwietnia 2023 r. odbędzie się jubileuszowe XXX Sympozjum Naukowo-Techniczne Wiosenne Spotkanie Ciepłowników. Tematem przewodnim wydarzenia są nowe wyzwania, strategie i rozwiązania dla branży ciepłowniczej.

Redakcja RI news Nabór wniosków do programu dla młodych naukowców LIDER

Nabór wniosków do programu dla młodych naukowców LIDER Nabór wniosków do programu dla młodych naukowców LIDER

Celem programu LIDER jest poszerzenie kompetencji młodych naukowców w samodzielnym planowaniu prac badawczych oraz zarządzaniu własnym zespołem badawczym podczas realizacji projektów badawczych, których...

Celem programu LIDER jest poszerzenie kompetencji młodych naukowców w samodzielnym planowaniu prac badawczych oraz zarządzaniu własnym zespołem badawczym podczas realizacji projektów badawczych, których wyniki mogą mieć zastosowanie praktyczne i posiadają potencjał wdrożeniowy. Maksymalna wysokość dofinansowania projektu wynosi 1,8 mln zł.

Redakcja RI news Trendy w branży grzewczej okiem ekspertów

Trendy w branży grzewczej okiem ekspertów Trendy w branży grzewczej okiem ekspertów

Ostatnie tygodnie dla branży grzewczej były bardzo intensywne. Niedawno zakończyły się targi ENEX związane z Odnawialnymi Źródłami Energii. Do kalendarza w tradycyjnej formule wróciło również jedno z najważniejszych...

Ostatnie tygodnie dla branży grzewczej były bardzo intensywne. Niedawno zakończyły się targi ENEX związane z Odnawialnymi Źródłami Energii. Do kalendarza w tradycyjnej formule wróciło również jedno z najważniejszych wydarzeń – targi ISH we Frankfurcie. Obie inicjatywy to dobry punkt wyjścia do refleksji nad kierunkami rozwoju technologii grzewczej. Jak sytuację oceniają eksperci?

Redakcja RI news Dopłaty do pomp ciepła w „Moim Prądzie” 5.0

Dopłaty do pomp ciepła w „Moim Prądzie” 5.0 Dopłaty do pomp ciepła w „Moim Prądzie” 5.0

Jak poinformował Paweł Mirowski, wiceszef NFOŚiGW, dopłaty do pomp ciepła w piątej odsłonie programu „Mój prąd" mogą wynieść od 4,4 tys. zł do 28 tys. zł, a do kolektorów słonecznych do 3,5 tys. zł. Zgodnie...

Jak poinformował Paweł Mirowski, wiceszef NFOŚiGW, dopłaty do pomp ciepła w piątej odsłonie programu „Mój prąd" mogą wynieść od 4,4 tys. zł do 28 tys. zł, a do kolektorów słonecznych do 3,5 tys. zł. Zgodnie z zapowiedziami „Mój prąd" 5.0 ma ruszyć w drugiej połowie kwietnia.

Redakcja RI news Nowa generacja systemu MiNi-SMMS firmy Toshiba

Nowa generacja systemu MiNi-SMMS firmy Toshiba Nowa generacja systemu MiNi-SMMS firmy Toshiba

Firma Toshiba Air Conditioning rozszerza linię produktów wykorzystujących czynnik chłodniczy R32 o kompaktowy system VRF MiNi-SMMS do małych obiektów komercyjnych i luksusowych budynków mieszkalnych.

Firma Toshiba Air Conditioning rozszerza linię produktów wykorzystujących czynnik chłodniczy R32 o kompaktowy system VRF MiNi-SMMS do małych obiektów komercyjnych i luksusowych budynków mieszkalnych.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Najnowsza generacja pomp ciepła Aquarea od Panasonic

Najnowsza generacja pomp ciepła Aquarea od Panasonic Najnowsza generacja pomp ciepła Aquarea od Panasonic

27 marca 2023 roku, podczas konferencji dla partnerów biznesowych i mediów w warszawskim Novotelu, producent nakreślił zieloną strategię rozwoju firmy i zaprezentował najnowszą serię urządzeń Aquarea –...

27 marca 2023 roku, podczas konferencji dla partnerów biznesowych i mediów w warszawskim Novotelu, producent nakreślił zieloną strategię rozwoju firmy i zaprezentował najnowszą serię urządzeń Aquarea – nowoczesną generację K i L.

ESBE Inteligentny, energooszczędny i bezpieczny system grzewczy ESBE

Inteligentny, energooszczędny i bezpieczny system grzewczy ESBE Inteligentny, energooszczędny i bezpieczny system grzewczy ESBE

Sterowniki serii CRx200 charakteryzują się łatwą obsługą i systemem samoadaptacyjnym ESBE. W ofercie znajduje się kilka modeli sterowników, które zwiększają efektywność różnych systemów grzewczych i ciepłej...

Sterowniki serii CRx200 charakteryzują się łatwą obsługą i systemem samoadaptacyjnym ESBE. W ofercie znajduje się kilka modeli sterowników, które zwiększają efektywność różnych systemów grzewczych i ciepłej wody użytkowej.

Joanna Ryńska news WaterFolder Day 2023

WaterFolder Day 2023 WaterFolder Day 2023

Blisko 750 fachowców spotkało się w Gdańsku w dniach 28-29 marca 2023 roku, wynosząc z WaterFolder Day wiedzę, inspiracje i cenne kontakty.

Blisko 750 fachowców spotkało się w Gdańsku w dniach 28-29 marca 2023 roku, wynosząc z WaterFolder Day wiedzę, inspiracje i cenne kontakty.

Redakcja RI news Prawie 180 mln zł na OZE na Lubelszczyźnie

Prawie 180 mln zł na OZE na Lubelszczyźnie Prawie 180 mln zł na OZE na Lubelszczyźnie

Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w kwietniu przeprowadzi nabór wniosków o dofinansowanie OZE z programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021–2027.

Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w kwietniu przeprowadzi nabór wniosków o dofinansowanie OZE z programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021–2027.

Redakcja RI news Antysmogowy lider 2022 roku

Antysmogowy lider 2022 roku Antysmogowy lider 2022 roku

Ranking aktywności gmin w programie „Czyste Powietrze” za rok 2022 wskazuje, że liderami pod względem liczby złożonych wniosków w programie „Czyste Powietrze” są gminy województwa śląskiego.

Ranking aktywności gmin w programie „Czyste Powietrze” za rok 2022 wskazuje, że liderami pod względem liczby złożonych wniosków w programie „Czyste Powietrze” są gminy województwa śląskiego.

Redakcja RI news Czy zakaz F-gazów wpłynie na serwis pomp ciepła?

Czy zakaz F-gazów wpłynie na serwis pomp ciepła? Czy zakaz F-gazów wpłynie na serwis pomp ciepła?

Ostatnio w mediach i wypowiedziach polityków pojawiły się informacje, jakoby Unia Europejska miała wprowadzić przepisy utrudniające serwisowanie pomp ciepła. Według Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii...

Ostatnio w mediach i wypowiedziach polityków pojawiły się informacje, jakoby Unia Europejska miała wprowadzić przepisy utrudniające serwisowanie pomp ciepła. Według Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), spodziewane zmiany w rozporządzeniu F-gazowym nie wpłyną na serwisowanie sprzedawanych obecnie pomp ciepła, ponieważ nie przewidują żadnych ograniczeń w użytkowaniu pomp ciepła z syntetycznymi czynnikami chłodniczymi.

Redakcja RI news IEO policzył wszystkie elektrownie PV i wiatrowe w Polsce

IEO policzył wszystkie elektrownie PV i wiatrowe w Polsce IEO policzył wszystkie elektrownie PV i wiatrowe w Polsce

Instytut Energetyki Odnawialnej przeanalizował dwie bazy danych: „Funkcjonujące instalacje fotowoltaiczne” i „Funkcjonujące instalacje wiatrowe”, zaktualizowane w marcu 2023 roku. Z analizy wynika, że...

Instytut Energetyki Odnawialnej przeanalizował dwie bazy danych: „Funkcjonujące instalacje fotowoltaiczne” i „Funkcjonujące instalacje wiatrowe”, zaktualizowane w marcu 2023 roku. Z analizy wynika, że w Polsce funkcjonuje obecnie 3404 profesjonalnych instalacji PV i 1347 instalacji wiatrowych.

Redakcja RI news Wyniki badań branży projektowej HVAC

Wyniki badań branży projektowej HVAC Wyniki badań branży projektowej HVAC

Firma SMAY publikuje raport z badań przeprowadzonych pod koniec 2022 r. wśród projektantów instalacji sanitarnych. W raporcie oprócz podsumowań i wniosków płynących z odpowiedzi ankietowanych znalazły...

Firma SMAY publikuje raport z badań przeprowadzonych pod koniec 2022 r. wśród projektantów instalacji sanitarnych. W raporcie oprócz podsumowań i wniosków płynących z odpowiedzi ankietowanych znalazły się komentarze ekspertów z branży projektowej. Materiał stanowi doskonałe źródło wiedzy na temat tego, jak w rzeczywistości wygląda praca projektantów instalacji sanitarnych w Polsce.

Redakcja RI news Viessmann podczas ISH 2023

Viessmann podczas ISH 2023 Viessmann podczas ISH 2023

Premiera nowej generacja pomp ciepła z naturalnym czynnikiem chłodniczym od Viessmann była jednym z najważniejszych wydarzeń na tegorocznych, międzynarodowych targach ISH 2023 we Frankfurcie nad Menem....

Premiera nowej generacja pomp ciepła z naturalnym czynnikiem chłodniczym od Viessmann była jednym z najważniejszych wydarzeń na tegorocznych, międzynarodowych targach ISH 2023 we Frankfurcie nad Menem. Kolejna zaprezentowana przez markę nowość ‒ Viessmann Invisible ‒ ma szansę zrewolucjonizować technikę grzewczą.

Redakcja RI news Sytuacja w branży budowlanej: rosną ceny i koszty

Sytuacja w branży budowlanej: rosną ceny i koszty Sytuacja w branży budowlanej: rosną ceny i koszty

Mimo że ceny materiałów budowlanych wciąż rosną, wzrost ten w ostatnich miesiącach spowolnił. Skończyły się też problemy z dostępnością. Maleje jednak liczba zakontraktowanych inwestycji, tych dużych i mniejszych....

Mimo że ceny materiałów budowlanych wciąż rosną, wzrost ten w ostatnich miesiącach spowolnił. Skończyły się też problemy z dostępnością. Maleje jednak liczba zakontraktowanych inwestycji, tych dużych i mniejszych. Mimo okresowych stabilizacji, koniunktura w budownictwie znów hamuje, a część branż niewielkie spadki. Trudne miesiące w branży budowlanej przewidują eksperci ze Stowarzyszenia Wykonawców Elewacji.

Redakcja RI news Już 1000 urzędników przeszkolonych z systemu ZONE

Już 1000 urzędników przeszkolonych z systemu ZONE Już 1000 urzędników przeszkolonych z systemu ZONE

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zakończył serię szkoleń z systemu ZONE dla urzędników i przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego (JST) w na Pomorzu, Warmii i Mazurach. GUNB zrealizował już szkolenia...

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zakończył serię szkoleń z systemu ZONE dla urzędników i przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego (JST) w na Pomorzu, Warmii i Mazurach. GUNB zrealizował już szkolenia stacjonarne w pięciu regionach i aż 1000 uczestników warsztatów miało okazję zapoznać się z systemem w praktyce.

Redakcja RI news KESSEL AG w gronie Przedsiębiorstw Chroniących Klimat

KESSEL AG w gronie Przedsiębiorstw Chroniących Klimat KESSEL AG w gronie Przedsiębiorstw Chroniących Klimat

17 marca podczas oficjalnej uroczystości w Berlinie, Federalna Minister Środowiska Steffi Lemke uhonorowała firmę KESSEL AG certyfikatem Przedsiębiorstwa Chroniącego Klimat. Spośród 200 kandydatów, ekspert...

17 marca podczas oficjalnej uroczystości w Berlinie, Federalna Minister Środowiska Steffi Lemke uhonorowała firmę KESSEL AG certyfikatem Przedsiębiorstwa Chroniącego Klimat. Spośród 200 kandydatów, ekspert odwadniania z Lenting był jedyną bawarską firmą w gronie dziesięciu nowych członków, którzy zostali włączeni do międzybranżowej sieci przedsiębiorstw, działających na rzecz osiągnięcia celów polityki klimatycznej Niemiec.

Redakcja RI news Nowe normy – kwiecień 2023 r.

Nowe normy – kwiecień 2023 r. Nowe normy – kwiecień 2023 r.

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN...

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.

Wybrane dla Ciebie

100% wydajności grzewczej w bardzo niskiej temperaturze »

100% wydajności grzewczej w bardzo niskiej temperaturze » 100% wydajności grzewczej w bardzo niskiej temperaturze »

Dołącz do grona elektro - wykonawców »

Dołącz do grona elektro - wykonawców » Dołącz do grona elektro - wykonawców  »

Bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Bezpłatny audyt fotowoltaiki » Bezpłatny audyt fotowoltaiki  »

Czego nie może zabraknąć w elektro narzędziach »

Czego nie może zabraknąć w elektro narzędziach » Czego nie może zabraknąć w elektro narzędziach  »

Czego może brakować w kominie?

Czego może brakować w kominie? Czego może brakować w kominie?

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych » Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Co zrobić by zatrzymać ciepło w domu »

Co zrobić by zatrzymać ciepło w domu » Co zrobić by zatrzymać ciepło w domu  »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem » Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” »

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” » Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV”  »

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe »

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe » Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe  »

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego » Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Jakie urządzenia pomogą w kontrolowaniu przepływu energii »

Jakie urządzenia pomogą w kontrolowaniu przepływu energii » Jakie urządzenia pomogą w kontrolowaniu przepływu energii  »

Zostań Instalatorem HVAC »

Zostań Instalatorem HVAC » Zostań Instalatorem HVAC  »

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O. »

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O. » Jak skutecznie oczyścić instalację C.O.  »

Uzyskaj zwrot z programu czyste powietrze »

Uzyskaj zwrot z programu czyste powietrze » Uzyskaj zwrot z programu czyste powietrze  »

Czy wiesz, jak utrzymać ciśnienie w wodociągu?

Czy wiesz, jak utrzymać ciśnienie w wodociągu? Czy wiesz, jak utrzymać ciśnienie w  wodociągu?

Jaki grzejnik wybrać? Stalowy czy aluminiowy?

Jaki grzejnik wybrać? Stalowy czy aluminiowy? Jaki grzejnik wybrać? Stalowy czy aluminiowy?

Jak szybko i sprawnie pozyskać elementy do systemu klimatyzacji »

Jak szybko i sprawnie pozyskać elementy do systemu klimatyzacji » Jak szybko i sprawnie pozyskać elementy do systemu klimatyzacji  »

Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie »

Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie » Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie  »

Poznaj sposób na usprawnienie opomiarowania budynku »

Poznaj sposób na usprawnienie opomiarowania budynku » Poznaj sposób na usprawnienie opomiarowania budynku »

Steruj urządzeniami z jednego miejsca

Steruj urządzeniami z jednego miejsca Steruj urządzeniami z jednego miejsca

Pompa ciepła w nowym domu, czy to się opłaca

Pompa ciepła w nowym domu, czy to się opłaca Pompa ciepła w nowym domu, czy to się opłaca

Najnowsze produkty i technologie

Kanlux SA news Polska Fabryka Kanlux

Polska Fabryka Kanlux Polska Fabryka Kanlux

Podczas realizacji inwestycji budowlanej ważnych jest wiele czynników. Jednym z nich jest terminowość i szybkość dostarczenia niezbędnych komponentów. Nie bez znaczenia jest też spełnienie (specyficznych...

Podczas realizacji inwestycji budowlanej ważnych jest wiele czynników. Jednym z nich jest terminowość i szybkość dostarczenia niezbędnych komponentów. Nie bez znaczenia jest też spełnienie (specyficznych często) wymogów projektu. Oczywiście liczy się też niezawodność, i bezawaryjność dostarczonych produktów.

IZOMIX sp. z o.o. IZOMIX SP. Z O.O. – firma stawiająca na intensywny rozwój, jakość i zadowolenie klienta!

IZOMIX SP. Z O.O. – firma stawiająca na intensywny rozwój, jakość i zadowolenie klienta! IZOMIX SP. Z O.O. – firma stawiająca na intensywny rozwój, jakość i zadowolenie klienta!

Izolacja rurociągów przemysłowych, izolacje na statkach, montaż płaszczy blaszanych czy przemysłowe instalacje chłodnicze i wentylacyjne to tylko część zagadnień, którymi zajmują się monterzy izolacji...

Izolacja rurociągów przemysłowych, izolacje na statkach, montaż płaszczy blaszanych czy przemysłowe instalacje chłodnicze i wentylacyjne to tylko część zagadnień, którymi zajmują się monterzy izolacji przemysłowych oraz blacharze. Wysokiej jakości materiały i możliwość skorzystania z fachowych porad zapewni im sklep IZOMIX.

KFA Armatura Obalamy mity o grzejniku aluminiowym

Obalamy mity o grzejniku aluminiowym Obalamy mity o grzejniku aluminiowym

Grzejniki aluminiowe są jednymi z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w domach i mieszkaniach. Choć są znane od lat i sprawdzone przez miliony użytkowników, to wciąż wokół nich krąży wiele mitów...

Grzejniki aluminiowe są jednymi z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w domach i mieszkaniach. Choć są znane od lat i sprawdzone przez miliony użytkowników, to wciąż wokół nich krąży wiele mitów oraz fałszywych przekonań. Postanowiliśmy więc obalić niektóre z nich i podzielić się wiedzą, podając kilka niezaprzeczalnych faktów.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Świeże powietrze wolne od wirusów z klimatyzatorem Hisense Fresh Master

Świeże powietrze wolne od wirusów z klimatyzatorem Hisense Fresh Master Świeże powietrze wolne od wirusów z klimatyzatorem Hisense Fresh Master

Każdy chce, aby jego dom był bezpiecznym i zdrowym miejscem, w którym będzie czuć się bezpieczny – chroniony przed różnymi zagrożeniami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego. To poczucie komfortu jest...

Każdy chce, aby jego dom był bezpiecznym i zdrowym miejscem, w którym będzie czuć się bezpieczny – chroniony przed różnymi zagrożeniami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego. To poczucie komfortu jest związane z jakością powietrza, którym oddychasz. Dlatego tak ważne jest, aby każdego dnia zapewniać sobie i swojej rodzinie czyste i świeże powietrze. Tu z pomocą przychodzi innowacyjny i inteligentny klimatyzator Hisense Fresh Master.

BMETERS POLSKA sp. z o.o. news HYDROCAL M4 RADIO

HYDROCAL M4 RADIO HYDROCAL M4 RADIO

HYDROCAL M4 RADIO to ciepłomierz kompaktowy typu combo do pomiaru energii ciepła i chłodu. W standardzie ma wbudowany moduł radiowy WMBUS i LoRAWAN, oraz interfejs NFC służący do konfiguracji.

HYDROCAL M4 RADIO to ciepłomierz kompaktowy typu combo do pomiaru energii ciepła i chłodu. W standardzie ma wbudowany moduł radiowy WMBUS i LoRAWAN, oraz interfejs NFC służący do konfiguracji.

Kanlux SA news TEKNO – oszczędność czasu, łatwość montażu

TEKNO – oszczędność czasu, łatwość montażu TEKNO – oszczędność czasu, łatwość montażu

MOWION to marka osprzętu elektroinstalacyjnego stworzona przez Kanlux. Oferujemy w niej rozwiązania nie tylko do wnętrz, ale również zewnętrzne. Do tych zadań przeznaczyliśmy serię TEKNO.

MOWION to marka osprzętu elektroinstalacyjnego stworzona przez Kanlux. Oferujemy w niej rozwiązania nie tylko do wnętrz, ale również zewnętrzne. Do tych zadań przeznaczyliśmy serię TEKNO.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.