RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Raport „Budynki w pułapce gazowej. Dlaczego rozwój mikroinstalacji i pomp ciepła w Polsce spowalnia?”

Redakcja RI | 2024-02-19
Porównanie rocznych kosztów ogrzewania domu jednorodzinnego gazem i pompą ciepła. Źródło: Forum Energii

Porównanie rocznych kosztów ogrzewania domu jednorodzinnego gazem i pompą ciepła. Źródło: Forum Energii

Wysokie rachunki za energię odbiorców, którzy postawili na czyste technologie, połączone ze zmianą sposobu rozliczania prosumentów sprawiły, że w 2023 r. wyraźnie spowolnił rozwój mikroinstalacji fotowoltaicznych oraz pomp ciepła. Na popularności znów zyskują technologie oparte na gazie ziemnym – których koszty eksploatacji pod koniec dekady zaczną szybko rosnąć. Jak rozwiązać ten problem, piszą autorzy raportu przygotowanego przez Forum Energii.

Zobacz także

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Promocja Cashback od Panasonic

Promocja Cashback od Panasonic Promocja Cashback od Panasonic

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Majówka z Hisense Easy Smart

Majówka z Hisense Easy Smart Majówka z Hisense Easy Smart

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Ceny energii elektrycznej i ciepła od wielu miesięcy pozostają jednym z najważniejszych tematów rozmów Polek i Polaków. Dzięki wprowadzanym w ostatnich latach mechanizmom mrożenia, wiele rodzin zostało tymczasowo ochronionych przed skutkami skokowego wzrostu cen energii. Rząd pracuje właśnie nad rozwiązaniami, które mają obowiązywać od drugiej połowy tego roku.

W dotychczasowych pakietach osłonowych pominięto jednak coraz liczniejszą grupę obywateli, którzy konsumują dużo energii elektrycznej, ponieważ postawili na czyste technologie – pompy ciepła. Wysokie rachunki w tej grupie odbiorców, połączone ze zmianą sposobu rozliczania prosumentów sprawiły, że w 2023 r. wyraźnie spowolnił rozwój mikroinstalacji fotowoltaicznych oraz pomp ciepła. Na popularności znów zyskują technologie oparte na gazie ziemnym – których koszty eksploatacji pod koniec dekady zaczną szybko rosnąć.

Polacy w pułapce inwestycyjnej

Polki i Polacy znaleźli się w pułapce inwestycyjnej. W najnowszym raporcie Forum Energii przygląda się przyczynom tego stanu rzeczy oraz szukamy rozwiązań, które pozwolą utrzymać dobre tempo oddolnej transformacji.

Sytuacja, w której się znaleźliśmy, jak w soczewce skupia w sobie główny problem transformacji w Polsce: państwo podchodzi do niej wyrywkowo, bez ustrukturyzowanego planu i bez oceny skutków wprowadzanych rozwiązań. Boom technologiczny z ostatnich lat związany rozwojem fotowoltaiki na dachach oraz pomp ciepła był pożądaną reakcją obywateli na światowe megatrendy, dodatkowo wspieraną dotacjami z programów takich jak „Mój prąd” czy „Czyste powietrze”. Argumentem było to, że produkcja OZE na własne potrzeby oraz elektryfikacja ogrzewania i transportu samochodowego to niezbędne elementy transformacji, które pozytywnie będą wpływać na ograniczanie emisji i poprawę jakości powietrza – a także obniżać koszty użytkowania domu opartego na nowoczesnych technologiach.

Kryzys energetyczny i skokowy wzrost cen paliw kopalnych oraz energii elektrycznej poddał te założenia trudnej próbie – choć częścią problemów można było zarządzić. Np. systemy wsparcia, które zachęcały do kupna niskoemisyjnych urządzeń – pozostawiły później użytkowników samym sobie, często bez wsparcia technicznego pozwalającego wykorzystywać urządzenia w najbardziej efektywny sposób. Dodatkowo, w 2022 r. państwo zmieniło reguły rozliczeń prosumentów na mniej korzystny, a później nie ochroniło użytkowników pomp ciepła przed gwałtownym wzrostem rachunków za energię. W efekcie obserwujemy odwrót od inwestycji w czyste technologie.

Przeczytaj także: Nowy raport Forum Energii: Przyszłość bez gazu i węgla. Strategia dla sektora ciepła | RynekInstalacyjny.pl

Pozorna oszczędność na gazie

Im wolniej rozwijają się systemy grzewcze oparte o energię elektryczną z OZE, tym szybciej przybywa rozwiązań opartych na gazie. Gospodarstwa domowe, dokonując dziś kalkulacji na podstawie niespójnych i zaburzonych sygnałów rynkowych nt. cen energii elektrycznej i surowców – upatrują oszczędności w instalacji kotła na błękitne paliwo. Są to jednak oszczędności pozorne i krótkoterminowe. Już po roku 2027 korzystanie z gazu ziemnego i węgla będzie stawało się coraz droższe, ponieważ zaczną obowiązywać opłaty za emisje z budynków (tzw. ETS 2).

Eliminacja gazu z ogrzewnictwa indywidualnego jest jedną z kluczowych zmian, jaka musi się dokonać naszym w kraju w procesie transformacji energetycznej. Pozwoli to ograniczyć import tego surowca oraz zredukować emisje. Trzeba mieć także na uwadze, że zgodnie z przyjętą nowelizacją dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, do 2040 r. budynki nie powinny już być ogrzewane paliwami kopalnymi.

„Znajdujemy się pułapce gazowej. Ci, którzy teraz zainwestują w przyłącze i kocioł gazowy, w przyszłości będą płacić coraz więcej ze względu na nadchodzące opłaty za emisje, a finalnie będą musieli znów wymienić źródło ogrzewania. To oznacza, że konieczna jest interwencja rządu, która oprócz komunikowania nadchodzących zmian, powinna polegać na wyrównaniu kosztów eksploatacji pomp ciepła i gazu w obecnym okresie przejściowym, żeby krótkoterminowe sygnały cenowe nie narażały inwestorów na wyższe koszty w dłuższym horyzoncie czasowym” – wyjaśnia Tobiasz Adamczewski. 

Przywracanie zaufania

Z analiz Forum Energii wynika, że tempo zastępowania emisyjnych źródła ciepła pompami ciepła powinno wynosić ok. 260 tysięcy sztuk na rok. W zeszłym roku rozwój ten był o ponad połowę mniejszy. Aby przywrócić zaufanie właścicieli budynków do państwa i unijnej polityki klimatycznej oraz uwypuklić sensowność inwestycji w nowoczesne technologie, rząd powinien wdrożyć kompleksowy pakiet dla obywateli i inwestorów biznesowych, który pomoże im przejść przez transformację energetyczną, akcentując nie tylko z korzyści środowiskowe, ale także ekonomiczne.

W raporcie pt. „Budynki w pułapce gazowej. Dlaczego rozwój mikroinstalacji i pomp ciepła w Polsce spowalnia?” Forum Energii rekomenduje wprowadzenie: 

  • stałej lub minimalnej stawki odkupu energii pochodzącej z mikroinstalacji fotowoltaicznych;
  • specjalnej taryfy, pozbawionej kosztu CO2, dla ogrzewania pompami ciepła;
  • wyższego limitu mrożonych cen energii elektrycznej dla posiadaczy pomp ciepła;
  • mechanizmów ochrony inwestorów w pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne, objętych dotacją.

Ważne będzie też wycofanie dotacji dla instalacji gazowych, a w przyszłości wsparcie wymiany kotłów gazowych na urządzenia zeroemisyjne.

Transformacji energetycznej nie uda się przeprowadzić bez zaangażowania obywateli. Dlatego rząd musi kompleksowo przyjrzeć się barierom i zadbać o spójną legislację. Rozwój przydomowej fotowoltaiki, pomp ciepła, ale także samochodów elektrycznych musi być zakotwiczony w strategiach klimatyczno-energetycznych państwa. Systemy wsparcia zachęcające do inwestycji w niskoemisyjne technologie powinny być przejrzyste, wsparte przewidywalnym systemem rozliczeń – tak, aby dawały inwestorom poczucie bezpieczeństwa oraz przewagi nad wyborem energii z węgla, gazu czy biomasy.

Raport do pobrania: https://www.forum-energii.eu/budynki-w-pulapce-gazowej

źródło: Forum Energii

Komentarze

Powiązane

mat. pras. news Konferencja Panasonic podczas Mostra Convengno Expocomfort w Mediolanie

Konferencja Panasonic podczas Mostra Convengno Expocomfort w Mediolanie Konferencja Panasonic podczas Mostra Convengno Expocomfort w Mediolanie

Podczas konferencji prasowej w Mostra Convengno Expocomfort w Mediolanie, Panasonic Heating & Cooling Solutions zaprezentował kolejną fazę swojej długoterminowej wizji, kładąc nacisk na inicjatywy zrównoważonego...

Podczas konferencji prasowej w Mostra Convengno Expocomfort w Mediolanie, Panasonic Heating & Cooling Solutions zaprezentował kolejną fazę swojej długoterminowej wizji, kładąc nacisk na inicjatywy zrównoważonego rozwoju i strategiczną współpracę. Konferencja dotyczyła kwestii tworzenia przyszłości o zerowej emisji dwutlenku węgla netto), a kierownictwo firmy Panasonic nakreśliło strategiczną mapę drogową firmy.

Redakcja RI news Kompaktowe chłodnice GÜNTNER serii GACC i GASC dostępne od ręki

Kompaktowe chłodnice GÜNTNER serii GACC i GASC dostępne od ręki Kompaktowe chłodnice GÜNTNER serii GACC i GASC dostępne od ręki

Linia kompaktowych produktów GÜNTNER to seria chłodnic do standardowych zastosowań, dostępna prosto z magazynu, z korzystną ceną w stosunku do jakości. Przeznaczone są do małych i średnich komór chłodniczych,...

Linia kompaktowych produktów GÜNTNER to seria chłodnic do standardowych zastosowań, dostępna prosto z magazynu, z korzystną ceną w stosunku do jakości. Przeznaczone są do małych i średnich komór chłodniczych, przystosowane do kontaktu z produktami spożywczymi. Zostały wykonane z materiałów, które spełniają surowe wytyczne dotyczące warunków higienicznych. Wyposażone w wentylatory klasy ErP, dostępne w technologii AC (prąd przemienny) lub EC (elektronicznie komutowane).

Redakcja RI news Fortum rezygnuje z budowy elektro­cie­płowni na paliwo z odpadów w Biskupicach

Fortum rezygnuje z budowy elektro­cie­płowni na paliwo z odpadów w Biskupicach Fortum rezygnuje z budowy elektro­cie­płowni na paliwo z odpadów w Biskupicach

Nie powstanie planowana przez Fortum elektrociepłownia zasilana paliwami alternatywnymi w Biskupicach w gminie Wisznia Mała. Decyzja firmy wynika z przedłużającego się procesu administracyjnego.

Nie powstanie planowana przez Fortum elektrociepłownia zasilana paliwami alternatywnymi w Biskupicach w gminie Wisznia Mała. Decyzja firmy wynika z przedłużającego się procesu administracyjnego.

mat. pras. news Dwukrotna złota medalistka olimpijska Hannah Mills w Teamie Panasonic

Dwukrotna złota medalistka olimpijska Hannah Mills w Teamie Panasonic Dwukrotna złota medalistka olimpijska Hannah Mills w Teamie Panasonic

Hannah Mills dołącza do światowej klasy sportowców należących do europejskiego Teamu Panasonic u boku mistrzyni olimpijskiej Malaiki Mihambo oraz mistrzyni paraolimpijskiej Hannah Cockroft. Wykorzystując...

Hannah Mills dołącza do światowej klasy sportowców należących do europejskiego Teamu Panasonic u boku mistrzyni olimpijskiej Malaiki Mihambo oraz mistrzyni paraolimpijskiej Hannah Cockroft. Wykorzystując moc i pasję sportu, mistrzynie wraz z firmą wykorzystają wysokoprofilową platformę sportu, aby zachęcać do działań na rzecz klimatu na całym świecie podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Redakcja RI news Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym Branży Budowlanej

Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym Branży Budowlanej Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym Branży Budowlanej

Firma SMAY wraz z Tomaszem Marczyńskim organizuje I Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym Branży Budowlanej, których celem jest zebranie funduszy na pomoc potrzebujących i wsparcie Fundacji Rodziny...

Firma SMAY wraz z Tomaszem Marczyńskim organizuje I Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym Branży Budowlanej, których celem jest zebranie funduszy na pomoc potrzebujących i wsparcie Fundacji Rodziny Maj im. Piotra Maja. W programie wydarzenia m.in. emocjonujący wyścig kolarski, budujący networking oraz wieczorna gala charytatywna.

Redakcja RI news Nowoczesne laboratorium OZE na Politechnice Opolskiej

Nowoczesne laboratorium OZE na Politechnice Opolskiej Nowoczesne laboratorium OZE na Politechnice Opolskiej

Na Politechnice Opolskiej otwarto nowoczesne laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii. W skład laboratorium, wartego ponad pół miliona złotych, wchodzą nowoczesne stanowiska, które umożliwiają eksperymenty...

Na Politechnice Opolskiej otwarto nowoczesne laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii. W skład laboratorium, wartego ponad pół miliona złotych, wchodzą nowoczesne stanowiska, które umożliwiają eksperymenty i badania w zakresie technologii odnawialnych źródeł energii.

mat. pras. news Saint-Gobain Isover inwestuje 70 mln złotych w Gliwicach

Saint-Gobain Isover inwestuje 70 mln złotych w Gliwicach Saint-Gobain Isover inwestuje 70 mln złotych w Gliwicach

Ponad 70 milionów złotych to koszt hybrydyzacji pieca w fabryce wełny szklanej w gliwickim zakładzie Isover, marki należącej do Grupy Saint-Gobain. Inwestycja zwiększa moce produkcyjne zakładu, zmniejszając...

Ponad 70 milionów złotych to koszt hybrydyzacji pieca w fabryce wełny szklanej w gliwickim zakładzie Isover, marki należącej do Grupy Saint-Gobain. Inwestycja zwiększa moce produkcyjne zakładu, zmniejszając jednocześnie emisję dwutlenku węgla. To pierwszy projekt tego typu w ramach Grupy na świecie i najważniejszy od 15 lat w Gliwicach.

Redakcja RI news Stan wód powierzchniowych w Polsce

Stan wód powierzchniowych w Polsce Stan wód powierzchniowych w Polsce

Mimo ogromnych postępów, jakie się dokonały w ciągu kilku dekad, sytuacja polskich wód powierzchniowych jest raczej zła, choć nie odbiegamy w tym względzie od zachodu Europy. Wiele można zmienić prostymi...

Mimo ogromnych postępów, jakie się dokonały w ciągu kilku dekad, sytuacja polskich wód powierzchniowych jest raczej zła, choć nie odbiegamy w tym względzie od zachodu Europy. Wiele można zmienić prostymi metodami - uważa ekohydrolog dr Paweł Jarosiewicz z Uniwersytetu Łódzkiego.

Redakcja RI news Coraz więcej samorządów zainteresowanych spółdzielniami energetycznymi

Coraz więcej samorządów zainteresowanych spółdzielniami energetycznymi Coraz więcej samorządów zainteresowanych spółdzielniami energetycznymi

Spółdzielnie energetyczne i inne formy energetyki obywatelskiej mogą stać się ważnym elementem polskiej transformacji energetycznej. Wciąż jednak napotykają wiele barier, w tym m.in. brak instytucjonalnego...

Spółdzielnie energetyczne i inne formy energetyki obywatelskiej mogą stać się ważnym elementem polskiej transformacji energetycznej. Wciąż jednak napotykają wiele barier, w tym m.in. brak instytucjonalnego wsparcia i ograniczenia prawne, a także brak szerszej świadomości zalet takiego rozwiązania wśród samorządów. Przeszkodą nie jest za to dostępność środków finansowych. Jak zauważa Joanna Furmaga, prezeska Polskiej Zielonej Sieci, w najbliższych latach mamy w sumie ponad 2 mld zł, które mogą być...

Redakcja RI news LG z nagrodą AHRI Performance

LG z nagrodą AHRI Performance LG z nagrodą AHRI Performance

Firma LG Electronics już po raz siódmy otrzymała Air-Conditioning, Heating & Refrigeration Institute (AHRI) Performance Award. Nagroda ta jest wyrazem uznania dla rozwiązań LG w zakresie ogrzewania, wentylacji...

Firma LG Electronics już po raz siódmy otrzymała Air-Conditioning, Heating & Refrigeration Institute (AHRI) Performance Award. Nagroda ta jest wyrazem uznania dla rozwiązań LG w zakresie ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC).

Redakcja RI news Wystartowała kampania informacyjna PORT PC „Pompuj ciepło z głową”

Wystartowała kampania informacyjna PORT PC „Pompuj ciepło z głową” Wystartowała kampania informacyjna PORT PC „Pompuj ciepło z głową”

22 marca 2024 r. wystartowała kampania informacyjna „Pompuj ciepło z głową”, której inicjatorem jest Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Akcja skierowana jest do indywidualnych...

22 marca 2024 r. wystartowała kampania informacyjna „Pompuj ciepło z głową”, której inicjatorem jest Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Akcja skierowana jest do indywidualnych inwestorów – przede wszystkim do tych, którzy są na etapie wyboru urządzenia grzewczego do swojego domu lub właśnie zdecydowali się na instalację pompy ciepła, ale również do tych, którzy od niedawna użytkują pompę ciepła. Kampania potrwa do końca 2024 r.

NIBE-BIAWAR SP. Z O.O. news Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ!

Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ! Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ!

Dnia 15 marca 2024 r. wystartowała nowa edycja Szwedzkiej promocji pomp ciepła NIBE, organizowana przez spółkę NIBE-BIAWAR, będącą częścią szwedzkiego koncernu NIBE AB.

Dnia 15 marca 2024 r. wystartowała nowa edycja Szwedzkiej promocji pomp ciepła NIBE, organizowana przez spółkę NIBE-BIAWAR, będącą częścią szwedzkiego koncernu NIBE AB.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic

Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic

Pompy ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions oferują wysokowydajne i energooszczędne rozwiązanie dla każdego domu i lekkich zastosowań komercyjnych. To innowacyjny system...

Pompy ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions oferują wysokowydajne i energooszczędne rozwiązanie dla każdego domu i lekkich zastosowań komercyjnych. To innowacyjny system o niskim zużyciu energii, zaprojektowany w celu zapewnienia idealnej temperatury i ciepłej wody w domu, nawet przy ekstremalnych temperaturach zewnętrznych. Seria Aquarea oferuje szeroki wybór urządzeń o mocy od 3 kW do 30 kW, dzięki czemu można dobrać najodpowiedniejsze rozwiązanie do domu – niezależnie...

mat. pras. news Kompleksowe Deklaracje Środowiskowe Produktu dla systemów zaprasowywanych Viega

Kompleksowe Deklaracje Środowiskowe Produktu dla systemów zaprasowywanych Viega Kompleksowe Deklaracje Środowiskowe Produktu dla systemów zaprasowywanych Viega

Zrównoważone budownictwo w istotny sposób przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Kluczowe w tym kontekście są oszczędzające zasoby materiały budowlane i instalacyjne, takie jak systemy złączek...

Zrównoważone budownictwo w istotny sposób przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Kluczowe w tym kontekście są oszczędzające zasoby materiały budowlane i instalacyjne, takie jak systemy złączek zaprasowywanych Viega, dla których opracowano już Deklaracje Środowiskowe Produktu (EPD). Można je łatwo pobrać ze strony internetowej w formie plików PDF. Deklaracje systemów zaprasowywanych Viega spełniają rygorystyczne kryteria typu III i będą sukcesywnie wdrażane również dla innych obszarów produktowych.

Redakcja RI news Dofinansowanie do magazynów energii i ciepła na Mazowszu

Dofinansowanie do magazynów energii i ciepła na Mazowszu Dofinansowanie do magazynów energii i ciepła na Mazowszu

W ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 beneficjenci z regionu mogą otrzymać dofinansowanie na inwestycje w magazyny energii i ciepła.

W ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 beneficjenci z regionu mogą otrzymać dofinansowanie na inwestycje w magazyny energii i ciepła.

Waldemar Joniec news Subiektywny przegląd wydarzeń 3/24

Subiektywny przegląd wydarzeń 3/24 Subiektywny przegląd wydarzeń 3/24

W ostatnich tygodniach pojawiło się sporo doniesień nt. protestów w UE, w tym w Polsce, przeciwko Europejskiemu Zielonemu Ładowi. Mamy z nim do czynienia raptem od 2019 roku, ale wiele działań, z których...

W ostatnich tygodniach pojawiło się sporo doniesień nt. protestów w UE, w tym w Polsce, przeciwko Europejskiemu Zielonemu Ładowi. Mamy z nim do czynienia raptem od 2019 roku, ale wiele działań, z których się składa, realizujemy znacznie dłużej, zwłaszcza w energetyce i budownictwie oraz transporcie.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Partnerstwo Panasonic i tado°

Partnerstwo Panasonic i tado° Partnerstwo Panasonic i tado°

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania...

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania i zarządzania energią. To część misji obu firm, mającej na celu dekarbonizację domów i pomoc klientom w oszczędzaniu na kosztach energii.

Redakcja RI news Nowe Warunki Techniczne od 1 sierpnia 2024

Nowe Warunki Techniczne od 1 sierpnia 2024 Nowe Warunki Techniczne od 1 sierpnia 2024

Wejście w życie rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z 27 października 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie,...

Wejście w życie rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z 27 października 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zostało przesunięte. Rozwiązania przeciwdziałające tzw. patodeweloperce zaczną obowiązywać nie 1 kwietnia, a 1 sierpnia 2024 r.

mat. pras. news Dyrektywa EPBD: jakie będą koszty termomodernizacji?

Dyrektywa EPBD: jakie będą koszty termomodernizacji? Dyrektywa EPBD: jakie będą koszty termomodernizacji?

Przyjęta przez Parlament Europejski nowelizacja dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków wymusi termomodernizację zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i niemieszkalnych. Przeciwnicy...

Przyjęta przez Parlament Europejski nowelizacja dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków wymusi termomodernizację zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i niemieszkalnych. Przeciwnicy dyrektywy alarmują o wysokich kosztach. Jednak w wielu przypadkach jest to szansa na spełnienie celów ESG założonych w przedsiębiorstwie. Poza tym dzisiejsze inwestycje w modernizację oznaczają przyszłe zyski wynikające z oszczędności energii.

Redakcja RI news Rekordowy przyrost mocy elektrowni wiatrowych w 2023

Rekordowy przyrost mocy elektrowni wiatrowych w 2023 Rekordowy przyrost mocy elektrowni wiatrowych w 2023

Według najnowszej bazy danych Instytu Energetyki Odnawialnej „Funkcjonujące Elektrownie i Farmy Wiatrowe w Polsce 2024”, w marcu 2024 r. funkcjonowało 1400 instalacji wiatrowych przyłączonych do sieci...

Według najnowszej bazy danych Instytu Energetyki Odnawialnej „Funkcjonujące Elektrownie i Farmy Wiatrowe w Polsce 2024”, w marcu 2024 r. funkcjonowało 1400 instalacji wiatrowych przyłączonych do sieci elektroenergetycznej, z czego 799 (8 923,7MW) to instalacje powyżej 1 MW. Łączna moc zainstalowana wyniosła 9320,4 MW.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

Waldemar Joniec news Moc energii na targach ENEX

Moc energii na targach ENEX Moc energii na targach ENEX

W tym roku ekspozycje 350 wystawców z 15 państw zajmowały wszystkie hale Targów Kielce. Targi odnawialnej energetyki prosumenckiej i zawodowej odwiedziło 20 tys. osób.

W tym roku ekspozycje 350 wystawców z 15 państw zajmowały wszystkie hale Targów Kielce. Targi odnawialnej energetyki prosumenckiej i zawodowej odwiedziło 20 tys. osób.

Waldemar Joniec news Warsaw HVAC Expo 2024

Warsaw HVAC Expo 2024 Warsaw HVAC Expo 2024

Pomimo dopiero dwóch edycji Międzynarodowe Targi Techniki Grzewczej, Wentylacji i Klimatyzacji Warsaw HVAC Expo w Nadarzynie już osiągnęły pozycję jednego z najważniejszych w kraju oraz naszym regionie...

Pomimo dopiero dwóch edycji Międzynarodowe Targi Techniki Grzewczej, Wentylacji i Klimatyzacji Warsaw HVAC Expo w Nadarzynie już osiągnęły pozycję jednego z najważniejszych w kraju oraz naszym regionie Europy wydarzeń związanych z ogrzewaniem i wentylacją.

mat. pras. news Nowe centrum szkoleniowe dla projektantów i instalatorów Thermia

Nowe centrum szkoleniowe dla projektantów i instalatorów Thermia Nowe centrum szkoleniowe dla projektantów i instalatorów Thermia

Thermia uruchomiła w Gdyni centrum szkoleniowe dla projektantów i instalatorów, w którym również indywidualni klienci mają możliwość uzyskać wsparcie w zakresie projektowania systemów ogrzewania, działających...

Thermia uruchomiła w Gdyni centrum szkoleniowe dla projektantów i instalatorów, w którym również indywidualni klienci mają możliwość uzyskać wsparcie w zakresie projektowania systemów ogrzewania, działających w oparciu o pompy ciepła. Jednym z prezentowanych urządzeń będzie gruntowa pompa ATLAS, której współczynnik SCOP przekracza wartość 6, co jest najlepszym wynikiem na rynku.

Wybrane dla Ciebie

Jak wybrać odpowiednie urządzenie »

Jak wybrać odpowiednie urządzenie » Jak wybrać odpowiednie urządzenie »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

HOMEKONCEPT Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety! Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni...

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni z komfortem i funkcjonalnością. Projekty domów piętrowych, skupiające się na optymalnym wykorzystaniu powierzchni budynku, oferują przemyślane układy przestrzenne.

ECO Comfort Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i...

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i okresy długotrwałych upałów są silnie odczuwalne nawet w nowoczesnych, dobrze izolowanych budynkach wyposażonych w rolety zewnętrzne lub wewnętrzne, dlatego nowoczesne systemy klimatyzacji są coraz chętniej wybierane przez inwestorów, którzy budują lub modernizują swoje domy.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Promocja Cashback od Panasonic

Promocja Cashback od Panasonic Promocja Cashback od Panasonic

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024! Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki...

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki nie ograniczają się jedynie do pojedynczych zadań.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Majówka z Hisense Easy Smart

Majówka z Hisense Easy Smart Majówka z Hisense Easy Smart

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.