RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Szczelność kanalizacji

Większość problemów związanych z kanalizacją ma wspólną przyczynę – brak szczelności. Infiltracja czy eksfiltracja wód gruntowych prowadzi do wymywania gruntu i w konsekwencji do zapadania się kanałów i studni. Spragnione wody drzewa i krzewy penetrują swoimi korzeniami każdą, najmniejszą nawet szczelinę i zaczynają rozrastać się wewnątrz kanalizacji. Wpływająca woda powoduje zamulenie bądź zapiaszczenie kanałów, a w konsekwencji ich niedrożność.Z punktu widzenia technicznego problem nie jest aż tak wielki. Zapchaną kanalizację można oczyścić, a korzenie wyciąć. Sam kanał czy studnię można naprawić jedną z licznych metod bezwykopowych lub tradycyjnych. Koszty będą mniejsze lub większe, ale raczej nie spowoduje to katastrofy finansowej. Ważna jest jednak jeszcze inna kwestia – co na to prawo? Czy mając nieszczelną kanalizację, nieświadomie nie narażamy się na astronomicznie wysokie kary, odszkodowania lub wręcz utratę wolności?

Zobacz także

HP - Hydraulika Siłowa i Mechanika Maszyn S.C. Rodzaje i zastosowanie przewodów hydraulicznych

Rodzaje i zastosowanie przewodów hydraulicznych Rodzaje i zastosowanie przewodów hydraulicznych

Przewody hydrauliczne są bardzo ważnymi elementami, które znaleźć można w maszynach rolniczych, sprzętach budowlanych i różnego rodzaju urządzeniach, korzystających ze sterowania lub napędu hydraulicznego....

Przewody hydrauliczne są bardzo ważnymi elementami, które znaleźć można w maszynach rolniczych, sprzętach budowlanych i różnego rodzaju urządzeniach, korzystających ze sterowania lub napędu hydraulicznego. Są one wykorzystywane w wielu branżach, między innymi w transporcie, budownictwie, rolnictwie, motoryzacji, leśnictwie itp. Ich zadaniem jest przetłaczanie olejów oraz innych substancji pochodnych, zasilających układy hydrauliczne w maszynach rolniczych, a także wielu urządzeń. Węże hydrauliczne,...

Wilo Polska Sp. z o.o. Isar BOOST5 gwarancją stabilnego ciśnienia w domu

Isar BOOST5 gwarancją stabilnego ciśnienia w domu Isar BOOST5 gwarancją stabilnego ciśnienia w domu

Nowy hydrofor Wilo-Isar BOOST5 nadaje się do uniwersalnego zastosowania w domowym systemie zaopatrzenia w wodę i zapewnia w każdym czasie i w każdym punkcie czerpalnym stałe ciśnienie wody.

Nowy hydrofor Wilo-Isar BOOST5 nadaje się do uniwersalnego zastosowania w domowym systemie zaopatrzenia w wodę i zapewnia w każdym czasie i w każdym punkcie czerpalnym stałe ciśnienie wody.

Perfexim Nowa linia baterii łazienkowych NEXE

Nowa linia baterii łazienkowych NEXE Nowa linia baterii łazienkowych NEXE

PERFEXIM przedstawia nową linię wzorniczą baterii łazienkowych i kuchennych sygnowaną marką NEXE New Line oraz nową reklamę

PERFEXIM przedstawia nową linię wzorniczą baterii łazienkowych i kuchennych sygnowaną marką NEXE New Line oraz nową reklamę

Z punktu widzenia technicznego problem nie jest aż tak wielki. Zapchaną kanalizację można oczyścić, a korzenie wyciąć. Sam kanał czy studnię można naprawić jedną z licznych metod bezwykopowych lub tradycyjnych. Koszty będą mniejsze lub większe, ale raczej nie spowoduje to katastrofy finansowej. Ważna jest jednak jeszcze inna kwestia – co na to prawo? Czy mając nieszczelną kanalizację, nieświadomie nie narażamy się na astronomicznie wysokie kary, odszkodowania lub wręcz utratę wolności?

Przepisy prawne

Zastanawiające jest to, że w żadnych aktach prawnych kwestia odpowiedzialności nie jest w zasadzie sformułowana wprost. Jeśli jednak spojrzymy na nieszczelną kanalizację jako na źródło zanieczyszczeń gleby i wód gruntowych oraz przyczynę zmian stosunków wodnych, to sytuacja zaczyna wyglądać poważnie. Warto zacytować kilka obowiązujących aktów prawnych, ocenę ich wymowy pozostawiając czytelnikom.

Kodeks karny [1]

Art. 182.
§ 1. Kto zanieczyszcza wodę, powietrze lub ziemię substancją albo promieniowaniem jonizującym w takiej ilości lub w takiej postaci, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu wielu osób lub spowodować zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Art.186.
§ 1. Kto wbrew obowiązkowi nie utrzymuje w należytym stanie lub nie używa urządzeń zabezpieczających wodę, powietrze lub ziemię przed zanieczyszczeniem lub urządzeń zabezpieczających przed promieniowaniem radioaktywnym lub jonizującym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto oddaje lub wbrew obowiązkowi dopuszcza do użytkowania obiekt budowlany lub zespół obiektów nie mających wymaganych prawem urządzeń określonych w § 1.
§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 działa nieumyślnie, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

Prawo ochrony środowiska [2]

Art. 6
1. Kto podejmuje działalność mogącą negatywnie oddziaływać na środowisko, jest obowiązany do zapobiegania temu oddziaływaniu.
2. Kto podejmuje działalność, której negatywne oddziaływanie na środowisko nie jest jeszcze w pełni rozpoznane, jest obowiązany, kierując się przezornością, podjąć wszelkie możliwe środki zapobiegawcze.

Art. 7
1. Kto powoduje zanieczyszczenie środowiska, ponosi koszty usunięcia skutków tego zanieczyszczenia.
2. Kto może spowodować zanieczyszczenie środowiska, ponosi koszty zapobiegania temu zanieczyszczeniu.

Art. 76
1. Nowo zbudowany lub przebudowany obiekt budowlany, zespół obiektów lub instalacja nie mogą być oddane do użytkowania, jeżeli nie spełniają wymagań ochrony środowiska, o których mowa w ust. 2.
2. Wymaganiami ochrony środowiska dla nowo zbudowanego lub przebudowanego obiektu budowlanego, zespołu obiektów lub instalacji są:

1) wykonanie wymaganych przepisami lub określonych w decyzjach administracyjnych środków technicznych chroniących środowisko;
2) zastosowanie odpowiednich rozwiązań technologicznych, wynikających z ustaw lub decyzji;
3) uzyskanie wymaganych decyzji określających zakres i warunki korzystania ze środowiska;
4) dotrzymywanie na etapie wymaganych prawem badań i sprawdzeń, wynikających z mocy prawa standardów emisyjnych oraz określonych w pozwoleniu warunków emisji.

Art. 138
1. Eksploatacja instalacji oraz urządzenia zgodnie z wymaganiami ochrony środowiska jest, z zastrzeżeniem art. 139, obowiązkiem ich właściciela, chyba że wykaże on, iż władającym instalacją lub urządzeniem jest na podstawie tytułu prawnego inny podmiot.

Art. 322
Do odpowiedzialności za szkody spowodowane oddziaływaniem na środowisko stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej.

Art. 323
1. Każdy, komu przez bezprawne oddziaływanie na środowisko bezpośrednio zagraża szkoda lub została mu wyrządzona szkoda, może żądać od podmiotu odpowiedzialnego za to zagrożenie lub naruszenie przywrócenia stanu zgodnego z prawem i podjęcia środków zapobiegawczych, w szczególności przez zamontowanie instalacji lub urządzeń zabezpieczających przed zagrożeniem lub naruszeniem; w razie gdy jest to niemożliwe lub nadmiernie utrudnione, może on żądać zaprzestania działalności powodującej to zagrożenie lub naruszenie.
2. Jeżeli zagrożenie lub naruszenie dotyczy środowiska jako dobra wspólnego, z roszczeniem, o którym mowa w ust. 1, może wystąpić Skarb Państwa, jednostka samorządu terytorialnego, a także organizacja ekologiczna.

Art. 325
Odpowiedzialności za szkody wyrządzone oddziaływaniem na środowisko nie wyłącza okoliczność, że działalność będąca przyczyną powstania szkód jest prowadzona na podstawie decyzji i w jej granicach.

Prawo wodne [3]

Art. 39.
Zabrania się wprowadzania ścieków:
1) bezpośrednio do poziomów wodonośnych wód podziemnych, do wód powierzchniowych oraz do ziemi.

Prawo budowlane [4]

Art. 62. 1. Obiekty powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę:

1) okresowej kontroli, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:

a) elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,
b) instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska.

Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków [5]

Art. 5. 1. Przedsiębiorstwo wodociągowo- -kanalizacyjne ma obowiązek zapewnić zdolność kanalizacyjnych do realizacji dostaw wody w wymaganej ilości i pod odpowiednim ciśnieniem oraz dostaw wody i odprowadzania ścieków w sposób ciągły i niezawodny, a także zapewnić należytą jakość dostarczanej wody i odprowadzanych ścieków.

Kodeks cywilny [6]

Art. 433. Za szkodę wyrządzoną wyrzuceniem, wylaniem lub spadnięciem jakiegokolwiek przedmiotu z pomieszczenia jest odpowiedzialny ten, kto pomieszczenie zajmuje, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą zajmujący pomieszczenie nie ponosi odpowiedzialności i której działaniu nie mógł zapobiec.

Art. 434. Za szkodę wyrządzoną przez zawalenie się budowli lub oderwanie się jej części odpowiedzialny jest samoistny posiadacz budowli, chyba że zawalenie się budowli lub oderwanie się jej części nie wynikło ani z braku utrzymania budowli w należytym stanie, ani z wady w budowie.

Badanie szczelności

Przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne i firmy budujące kanalizację najczęściej poszukują kamer z możliwością pomiaru spadków. Inwestor bowiem często żąda przy odbiorze nowej sieci przedstawienia wykresu z przebiegiem spadków jako gwarancji prawidłowego wykonania prac. Jest to na pewno słuszne i zmusza wykonawcę do rzetelnej pracy.

Jednak uczestnicząc w kilku odbiorach z demonstracją oprogramowania WinCan z modułem do pomiaru spadków, zdarzało mi się widzieć takie wyniki, które sprawiały, że wykres wyglądał jak oszalały wąż i odcinki na pewno nie miały prawa być odebrane, a jednak odebrane zostały. Czy ktoś w cudowny sposób „wygładził” segmenty rur, które wcześniej różniły się spadkami od –3 do +3%? I jak rozumieć częste pytania: „Czy można w programie WinCan ingerować w wyniki pomiaru spadków, tak aby było dobrze?”. Pozostawię je bez komentarza.

Od pewnego czasu można zauważyć zwiększone zainteresowanie przyrządami do pomiaru szczelności rurociągów (z góry zaznaczę, że w te wyniki nie da się ingerować). Świadczy to o tym, że coraz większa liczba inwestorów wymaga przy odbiorze protokołów z badania szczelności. Polska Norma PN-EN 1610 [7] bardzo dokładnie określa sposób przeprowadzenia takiej próby. Badanie może być przeprowadzone z użyciem wody – „metodą W” lub powietrza – „metodą L”. Metoda L ma jeszcze cztery warianty LA, LB, LC, LD zależne od ciśnienia, przy którym jest przeprowadzana.

W razie niepowodzenia przy przeprowadzaniu próby powietrznej należy przeprowadzić próbę wodną i jej wynik jest decydujący. Kwestia wyboru wariantu próby powietrznej powinna być określona przez szczegółowe wytyczne. Schemat doboru próby szczelności oraz jej wykonania zgodnie z normą przedstawiono na rys. 1 i 2.

Wielkość ciśnienia próby, czas jej przeprowadzenia oraz dopuszczalne wartości spadku ciśnienia dla różnych wariantów próby i średnic kanałów od DN 100 do DN 1000 określa norma w tabeli 1. Szczegółowe informacje znaleźć można w najnowszym wydaniu normy PN-EN 1610:2002.

proba powietrzna

Rys. 1. Diagram stosowania próby powietrznej
Źródło: archiwum autora

próba wodna

Rys. 2. Diagram stosowania próby wodnej
Źródło: archiwum autora

wartosci spadku cisnienia

Tabela 1. Dopuszczalne wartości spadku ciśnienia
Źródło: archiwum autora

Pojawia się jednak pewien problem, a mianowicie, jak postępować w przypadku średnic niewyszczególnionych w normie. Wydaje się, że dla średnic z zakresu normy, czyli od DN 100 do DN 1000, najbezpieczniej będzie przyjąć wartości czasu pomiaru i dopuszczalnego spadku ciśnienia z najbliższej większej średnicy podawanej przez normę. A co ze średnicami powyżej DN 1000?

Proponuję następujące rozwiązanie: można przedstawić parametry podane w normie w formie wykresu (rys. 3) i ekstrapolując ten wykres, znaleźć dane dla szukanych średnic. Dla bezpieczeństwa można dodać do otrzymanych wartości 10% i zaokrąglić do pełnych jednostek. Chętnie usłyszałbym opinie o tym rozwiązaniu doświadczonych inspektorów.

Podstawą sukcesu przy badaniu szczelności jest zastosowanie odpowiednich, szczelnych zamknięć mechanicznych lub pneumatycznych [8]. Przy korzystaniu z przyrządów kontrolujących ciśnienie w korkach pneumatycznych i automatycznie je uzupełniających należy zwrócić uwagę, czy uzupełniając powietrze w korku, który jest np. nieszczelny od strony kanału, nie zakłócamy pomiaru szczelności. Przyrządy do pomiaru szczelności oferowane są m.in. przez firmy: Szklarz, Ehle, JT Elektronik, Härke, MesSen Nord, PressLab. Część z tych firm oferuje własne oprogramowanie, a inne korzystają z produktu WinCan PIT szwajcarskiej firmy CD Lab.

W zasadzie wszystkie przyrządy i programy działają podobnie. Najpierw należy przeprowadzić prace przygotowawcze polegające na zamknięciu badanego odcinka korkami, napełnieniu go powietrzem i podłączeniu przyrządu pomiarowego. Następnie do komputera przyrządu (jeśli posiada wewnętrzny komputer) lub komputera sterującego zewnętrznego należy wprowadzić dane. Tu zastosowane oprogramowanie może już się znacząco różnić.

Najprostsze programy pozwalają na wprowadzenie tylko podstawowych danych odcinka, takich jak średnica, długość i materiał rury oraz lokalizacja miejsca przeprowadzenia próby. Najbardziej rozbudowane oprogramowanie umożliwia tworzenie baz danych zlecających i wykonawców, zapamiętywanie i porównywanie wyników prób oraz miejsc ich wykonywania.

Programy wyliczają i podają objętość i powierzchnię zwilżoną badanych odcinków łącznie z przyłączami. Określają czas napełniania kanału powietrzem, stabilizacji ciśnienia i czas trwania próby zgodnie z wybraną normą. Na koniec podają wynik próby i sporządzają wykres. Najważniejsze, że wszystkie programy pozwalają na wydrukowanie protokołu potwierdzającego szczelność lub nieszczelność badanego odcinka rurociągu wraz z wykresem przedstawiającym przebieg spadku ciśnienia w czasie próby.

Jednym z poręcznych i niedrogich przyrządów posiadających procesor wewnętrzny i pracujących z komputerem zewnętrznym jest MPG firmy MesSen Nord. Przyrząd zamknięty jest w szczelnej i wytrzymałej walizce z tworzywa sztucznego. Ma wbudowaną małą drukarkę pozwalającą na wydruk na taśmie papierowej uproszczonego protokołu próby, oraz pamięć wewnętrzną na 50 pomiarów.

Po połączeniu z zewnętrznym komputerem można wydrukować pełen protokół z dużym wykresem (rys. 4). Oprogramowanie umożliwia tworzenie bazy danych: zamawiających, wykonawców, oraz zapamiętanie na dysku komputera dowolnej ilości pomiarów. Pozwala na pracę z normami PN-EN 1610, ATV M-143, LfW 4.3-8 1999 lub przeprowadzenie próby według dowolnie określonych parametrów.

Czasy prób szczelności

Rys. 3. Wykresy czasów prób szczelności
Źródło: archiwum autora

protokol proby szczelnosci

Rys. 4. Protokół próby szczelności zgodnej całej próby szczelności z normą PN-EN 1610:2002
Źródło: archiwum autora

Po wprowadzeniu średnicy i długości odcinka program wylicza objętość odcinka w litrach. Po wyborze normy i wariantu próby program podaje ciśnienie próby, czas jej trwania próby oraz okres stabilizacji ciśnienia. Po rozpoczęciu pomiaru program automatycznie nadzoruje proces, pokazując równocześnie na monitorze dane liczbowe oraz wykres wartości ciśnienia w funkcji czasu.

Sądzę, że stosowanie takich przyrządów przyczyni się do prawidłowego budowania kanalizacji i skutecznego przeprowadzanie remontów i renowacji. Nie ma chyba lepszego kryterium oceny poprawności naprawy kanału niż obiektywne stwierdzenie, że jest on szczelny. I jeszcze raz powtórzę, uprzedzając ewentualne pytania: wyników tych pomiarów nie da się „podrasować”.

Porównanie próby powietrznej i wodnej

Wiele osób krzywi się, gdy słyszy o badaniu szczelności powietrzem: „Potrzebny jest drogi sprzęt, a my spokojnie dajemy sobie radę przy przeprowadzaniu prób wodnych. A przecież i tak w razie niepomyślnego wyniku próby powietrznej należy przeprowadzić próbę wodną i ona jest decydująca”. To prawda, ale próbę powietrzną przeprowadza się zdecydowanie szybciej. Porównajmy.

Odcinki przewodu ze studniami

Rys. 5. Schemat odcinków przewodu ze studniami
Źródło: archiwum autora

Mamy przewód o średnicy DN 250 mm ze studniami o średnicy 800 mm i głębokość studni 4 m (rys. 5). Próbę powietrzną odcinków AB i BC przeprowadzamy kolejno. Zamykamy kanał w studniach A i C korkami zamykającymi i przez korek przelotowy w studni B napełniamy odcinek powietrzem. Przy średnicy DN 250 mm odcinek o długości 42,6 m ma objętość V = 2,091 m3.

Napełnianie tego odcinka do nadciśnienia P = 200 mbarów (wariant próby LD) zajmuje ok. 1 min. Czas uspokojenia ciśnienia to ok. 2 min. Czas pomiaru według PN-EN 1610 – 1,5 min. Czas obniżenia ciśnienia – 0,5 min. A więc wykonanie próby trwa około 5 min. Czas potrzebny na założenie korków to około 10 min, w sumie daje to 15 min. Powtórzenie operacji dla dwóch odcinków – 30 min.

Przeanalizujmy przeprowadzanie próby wodnej. Zgodnie z treścią normy musimy wytworzyć ciśnienie, które „jest ciśnieniem uzyskanym z wypełnienia badanego odcinka przewodu wodą do poziomu terenu odpowiednio w dolnej lub górnej studzience”. Aby tego dokonać, zamykamy przewody korkami w studniach A i C, a przez studnię B wlewamy wodę.

Policzmy objętość badanych rur oraz studni. Do wyliczenia spadku ciśnienia potrzebna będzie także powierzchnia wewnętrzna rur i studni, czyli powierzchnia zwilżona wodą. Aby nie komplikować obliczeń, przyjmijmy, że studnie są walcami.

Obliczenia objętości:

gdzie:
VAB – objętość odcinka,
D – średnica odcinka lub studni, 
∏ = 3,14
L – długość odcinka lub głębokość studni. 

Obliczenia powierzchni zwilżonej:

 

gdzie:
SAB – powierzchnia wewnętrzna odcinka lub części bocznej studni,
D – średnica odcinka lub studni, 
∏ = 3,14,
L – długość odcinka lub głębokość studni.

 Wlanie do kanału 6 ton wody (to jest 30 dwustulitrowych beczek) zajmie około 30 minut przy wydajnym hydrancie. Czas uspokojenia (zależny od porowatości rur) – zwykle dla wilgotnego betonu lub materiałów nieporowatych norma zaleca 1 godzinę. Czas przeprowadzenia próby to 30 min. Czas opróżnienia to około 10 min (chyba że w ryzykowny sposób gwałtownie usuniemy jeden z korków zamykających). Jak by nie liczyć, czas operacji wynosi ok. 130 min, czyli jest ponad czterokrotnie dłuższy niż próby powietrznej.

Warto przy tej okazji dokładniej omówić sposób przeprowadzania próby wodnej. Ciśnienie próby wytwarzane przez słup wody musi zawierać się w przedziale 10–50 kPa. Dopuszczalny ubytek wody to 0,2 l/m2 w ciągu 30 min. Dla tej przykładowej sytuacji to: ΔV = S zwilzona x  0,2 = 15,48 litra

W przeliczeniu na różnicę poziomu wody w studni daje to:

Δh= ΔV/ S dna =  0,031m (3,1cm )

Ciśnienie musi być utrzymywane z dokładnością do 1 kPA (to znaczy do 10 cm słupa wody), czyli występujący w trakcie próby spadek poziomu wody nie wymaga jej uzupełniania.

Pozostaje pytanie, jak mierzyć występujący spadek poziomu. Ubytek wielkości 3,1 cm można zmierzyć „calówką” z dokładnością teoretyczną 0,5 mm. A co, jeśli spadek jest większy, ale po cichu ktoś doleje wody? Pełen obiektywizm pomiaru zapewni tylko zautomatyzowany ciągły pomiar, pokazujący liczbowo oraz graficznie zmianę poziomu wody w czasie.

Wartość zmian poziomu mierzona jest najczęściej laserem lub ultradźwiękami. Dokładność pomiaru to 0,02 mm. Zaawansowane systemy pozwalają na przedstawienie na wykresie różnic ciśnienia czy różnic poziomu wody zarówno w czasie pomiaru ich spadku, jak i w trakcie napełniania oraz opróżniania układu (rys. 6). To gwarantuje, że każda próba uzupełnienia medium będzie zarejestrowana. Niektórzy inwestorzy żądają takich rozszerzonych wykresów w celu zapewnienia całkowitej obiektywności badań.

ciśnienie w próbie szczelności

Rys. 6. Wykres przebiegu ciśnienia w trakcie całej próby szczelności
Źródło: archiwum autora

Literatura

  1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (DzU nr 88, poz. 553).

  2. Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (DzU nr 62, poz. 627).

  3. Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (DzU nr 115, poz. 1229).

  4. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (DzU nr 89, poz. 414, ze zm.).

  5. Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (DzU nr 72, poz. 747).

  6. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (DzU nr 16, poz. 93, ze zm.)

  7. Polska Norma PN-EN 1610:2002 – Budowa i badania przewodów kanalizacyjnych.

  8. MPG Przyrząd do pomiaru szczelności – instrukcja obsługi, MesSen Nord 2008.

  9. WinCan PIT – instrukcja obsługi, CD Lab 2008.

  10. PdPS 1 – instrukcja obsługi, PressLab 2009.

  11. Andrzejewski M., Nie ma takiej rury na świecie, której nie można zatkać, „Inżynieria Bezwykopowa” nr 4/2007

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Waldemar Joniec Separatory ścieków

Separatory ścieków Separatory ścieków

Stosowanie separatorów do podczyszczania ścieków zawierających substancje ropopochodne i organiczne oraz tłuszcze nie tylko umożliwia odprowadzanie ścieków o wymaganych parametrach, ale przyczynia się...

Stosowanie separatorów do podczyszczania ścieków zawierających substancje ropopochodne i organiczne oraz tłuszcze nie tylko umożliwia odprowadzanie ścieków o wymaganych parametrach, ale przyczynia się do ochrony wód powierzchniowych oraz sprawniejszej i dłuższej eksploatacji instalacji kanalizacyjnej i nie zakłóca pracy oczyszczalni ścieków.

Jerzy Kosieradzki Instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku wysokim

Instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku wysokim Instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku wysokim

W przypadku instalacji w budynkach wysokich jednym z najważniejszych zadań projektantów jest prawidłowe ustalenie stref i ich zasilania w wodę i ciepło oraz odprowadzania ścieków. Jak to wygląda w praktyce,...

W przypadku instalacji w budynkach wysokich jednym z najważniejszych zadań projektantów jest prawidłowe ustalenie stref i ich zasilania w wodę i ciepło oraz odprowadzania ścieków. Jak to wygląda w praktyce, można się przekonać na przykładzie koncepcji instalacji wod-kan dla budynku o wysokości 176 m (z 54 kondygnacjami nadziemnymi). Projekt instalacji wykonali inżynierowie Jacek Wierzbicki i Sławomir Sawicki z biura projektów Pol-Con Consulting.

Zenon Świgoń Gospodarowanie ściekami dowożonymi

Gospodarowanie ściekami dowożonymi Gospodarowanie ściekami dowożonymi

Problem niewłaściwego oddziaływania ścieków dowożonych na pracę grupowych oczyszczalni ścieków jest wciąż aktualny, często mówi się też o niewłaściwym gospodarowaniu tymi ściekami. Nie można jednak analizować...

Problem niewłaściwego oddziaływania ścieków dowożonych na pracę grupowych oczyszczalni ścieków jest wciąż aktualny, często mówi się też o niewłaściwym gospodarowaniu tymi ściekami. Nie można jednak analizować tej kwestii bez odwoływania się do obowiązującego prawa.

Waldemar Joniec Systemy zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych

Systemy zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych Systemy zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych

Zdalny odczyt urządzeń mierzących zużycie mediów komunalnych staje się standardem. Producenci i dostawcy wody i ciepła oraz gazu i energii elektrycznej w rozliczeniach z odbiorcami oraz administratorzy...

Zdalny odczyt urządzeń mierzących zużycie mediów komunalnych staje się standardem. Producenci i dostawcy wody i ciepła oraz gazu i energii elektrycznej w rozliczeniach z odbiorcami oraz administratorzy naliczający opłaty mieszkańcom stosują urządzenia wykorzystujące przewodową i bezprzewodową technologię odczytu. Prognozy wskazują na stały wzrost zapotrzebowania na urządzenia i usługi tego typu. Rozwój elektroniki i informatyki umożliwia dostawcom oferowanie coraz bardziej funkcjonalnych urządzeń...

Anna Stochaj Urządzenia przeciwzalewowe

Urządzenia przeciwzalewowe Urządzenia przeciwzalewowe

Krótkotrwałe, ale intensywne opady deszczu stają się charakterystyczne dla naszej strefy klimatycznej. Skutki takich silnych opadów często bywają katastrofalne, gdyż powodują przeciążenie kanalizacji....

Krótkotrwałe, ale intensywne opady deszczu stają się charakterystyczne dla naszej strefy klimatycznej. Skutki takich silnych opadów często bywają katastrofalne, gdyż powodują przeciążenie kanalizacji. Napierająca woda, zamiast swobodnie spływać do kanału, cofa się i wdziera do piwnic oraz innych nisko usytuowanych pomieszczeń, powodując ich zalanie, a w efekcie częściowe bądź całkowite zniszczenie.

dr inż. Grażyna Sakson Wykorzystanie wód opadowych w budynkach

Wykorzystanie wód opadowych w budynkach Wykorzystanie wód opadowych w budynkach

W ostatnich latach rośnie zainteresowanie systemami służącymi do wykorzystania wód opadowych, które z jednej strony pozwalają na ograniczenie zużycia wody wodociągowej, a z drugiej wpływają na ograniczenie...

W ostatnich latach rośnie zainteresowanie systemami służącymi do wykorzystania wód opadowych, które z jednej strony pozwalają na ograniczenie zużycia wody wodociągowej, a z drugiej wpływają na ograniczenie maksymalnego odpływu ścieków deszczowych do kanalizacji miejskiej.

Materiały PR Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych

Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych

Niezbędnym elementem instalacji jest armatura zaporowa, zamykająca i otwierająca przepływy. Pracujące urządzenia powinny powodować jak najniższe opory hydrauliczne, a co za tym idzie, straty energii.

Niezbędnym elementem instalacji jest armatura zaporowa, zamykająca i otwierająca przepływy. Pracujące urządzenia powinny powodować jak najniższe opory hydrauliczne, a co za tym idzie, straty energii.

Piotr Sęk Uniwersalne złączki zaciskowe i obejmy naprawcze

Uniwersalne złączki zaciskowe i obejmy naprawcze Uniwersalne złączki zaciskowe i obejmy naprawcze

Firma AGAflex wprowadziła w ubiegłym roku na rynek żeliwne złączki do modernizacji i napraw rur stalowych i z tworzywa sztucznego w rozmiarach od 1/2" do 2". W ofercie znalazły się również obejmy naprawcze...

Firma AGAflex wprowadziła w ubiegłym roku na rynek żeliwne złączki do modernizacji i napraw rur stalowych i z tworzywa sztucznego w rozmiarach od 1/2" do 2". W ofercie znalazły się również obejmy naprawcze i montażowo-naprawcze stosowane do napraw uszkodzonych fragmentów rur oraz rozbudowy rurociągu o odejście z gwintem wewnętrznym w rozmiarach od 1/2" do 2". Wraz z początkiem nowego roku firma rozszerzyła asortyment proponowanych złączek i obejm.

Zenon Świgoń Indywidualne systemy oczyszczania ścieków

Indywidualne systemy oczyszczania ścieków Indywidualne systemy oczyszczania ścieków

Polska, podpisując traktat akcesyjny, zobowiązała się do wdrożenia m.in. tzw. dyrektywy ściekowej [1], której art. 3 brzmi: „W przypadku gdy ustanowienie systemu zbierania nie jest uzasadnione, jako że...

Polska, podpisując traktat akcesyjny, zobowiązała się do wdrożenia m.in. tzw. dyrektywy ściekowej [1], której art. 3 brzmi: „W przypadku gdy ustanowienie systemu zbierania nie jest uzasadnione, jako że nie przyniosłoby korzyści dla środowiska lub powodowałoby nadmierne koszty, należy zastosować pojedyncze systemy lub inne właściwe systemy zapewniające ten sam poziom ochrony środowiska”. Jednoznacznie nakazuje ona na terenach, na których budowa kanalizacji jest nieuzasadniona, budowę lokalnych oczyszczalni...

Jacek Derendarz Obejmy naprawcze Gebo Unifix®

Obejmy naprawcze Gebo Unifix® Obejmy naprawcze Gebo Unifix®

W artykule omówiono budowę i obszar zastosowań obejm naprawczych ze stali nierdzewnych Gebo Unifix®.

W artykule omówiono budowę i obszar zastosowań obejm naprawczych ze stali nierdzewnych Gebo Unifix®.

Małgorzata Kasper System instalacyjny z rur wielowarstwowych Perfekt System

System instalacyjny z rur wielowarstwowych Perfekt System System instalacyjny z rur wielowarstwowych Perfekt System

Perfekt System firmy Perfexim Ltd Sp. z o.o. to nowoczesny, kompletny system przeznaczony do instalacji grzewczych (ogrzewania grzejnikowego i podłogowego) i wodociągowych (ciepłej i zimnej wody) obejmujący...

Perfekt System firmy Perfexim Ltd Sp. z o.o. to nowoczesny, kompletny system przeznaczony do instalacji grzewczych (ogrzewania grzejnikowego i podłogowego) i wodociągowych (ciepłej i zimnej wody) obejmujący rury wielowarstwowe PeX/Al/PeX i bardzo szeroki asortyment złączek dostępnych w wersji do skręcania i zaprasowywania.

Jarosław Czapliński Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci...

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci wodociągu lecz również od tego, przez co przepływa, zanim dotrze do kranu. A więc od rodzaju i jakości instalacji wewnętrznej.

Perfexim Nowa linia baterii łazienkowych NEXE

Nowa linia baterii łazienkowych NEXE Nowa linia baterii łazienkowych NEXE

PERFEXIM przedstawia nową linię wzorniczą baterii łazienkowych i kuchennych sygnowaną marką NEXE New Line oraz nową reklamę

PERFEXIM przedstawia nową linię wzorniczą baterii łazienkowych i kuchennych sygnowaną marką NEXE New Line oraz nową reklamę

Joanna Ryńska Cicha praca instalacji kanalizacyjnej w budynkach nowych i modernizowanych

Cicha praca instalacji kanalizacyjnej w budynkach nowych i modernizowanych Cicha praca instalacji kanalizacyjnej w budynkach nowych i modernizowanych

Wyposażenie techniczne nie może powodować większego hałasu, niż określono w normach – jest to uwarunkowane nie tylko przepisami prawa, ale także względami komfortu i zdrowia użytkowników pomieszczeń. Hałas...

Wyposażenie techniczne nie może powodować większego hałasu, niż określono w normach – jest to uwarunkowane nie tylko przepisami prawa, ale także względami komfortu i zdrowia użytkowników pomieszczeń. Hałas od kanalizacji może być szczególnie uciążliwy, bardziej niż np. zewnętrzny hałas komunikacyjny. Na rynku dostępne są rozwiązania, które pomogą skutecznie wyciszyć kanalizację zarówno wewnątrz nowego, jak i modernizowanego budynku.

Joanna Ryńska Podczyszczanie ścieków z zakładów przemysłu spożywczego i obiektów gastronomicznych

Podczyszczanie ścieków z zakładów przemysłu spożywczego i obiektów gastronomicznych Podczyszczanie ścieków z zakładów przemysłu spożywczego i obiektów gastronomicznych

W wielu obiektach powstają ścieki o składzie mogącym negatywnie wpływać na sieci i instalacje kanalizacyjne, a zwłaszcza na pracę oczyszczalni ścieków. Powinny być one zatem odseparowane lub podczyszczone...

W wielu obiektach powstają ścieki o składzie mogącym negatywnie wpływać na sieci i instalacje kanalizacyjne, a zwłaszcza na pracę oczyszczalni ścieków. Powinny być one zatem odseparowane lub podczyszczone przed odprowadzeniem do sieci. Należą do nich ścieki pochodzące z zakładów przemysłu spożywczego i z szeroko pojętej gastronomii, wymagające usunięcia tłuszczów i cukrów złożonych.

Joanna Ryńska Kanalizacja niskoszumowa – standard nowoczesnych budynków

Kanalizacja niskoszumowa – standard nowoczesnych budynków Kanalizacja niskoszumowa – standard nowoczesnych budynków

Hałas powodowany przez wyposażenie techniczne budynków, w tym instalacje kanalizacyjne, jest przez ich użytkowników odbierany jako bardziej uciążliwy niż np. zewnętrzny hałas komunikacyjny. Dlatego w projektowaniu...

Hałas powodowany przez wyposażenie techniczne budynków, w tym instalacje kanalizacyjne, jest przez ich użytkowników odbierany jako bardziej uciążliwy niż np. zewnętrzny hałas komunikacyjny. Dlatego w projektowaniu instalacji budynkowych, a zwłaszcza kanalizacji, dąży się do zapewnienia ich jak najcichszej pracy.

Szperacz Po co komu WT?

Po co komu WT? Po co komu WT?

Zdjęcie nieco nieostre, jednak dość czytelne. Jest kratka wentylacyjna. Są rury i kształtki. Chociaż nieznacznie "pomajstrowałem" z fotką, pewnie domyślicie się, jaka to instalacja :)

Zdjęcie nieco nieostre, jednak dość czytelne. Jest kratka wentylacyjna. Są rury i kształtki. Chociaż nieznacznie "pomajstrowałem" z fotką, pewnie domyślicie się, jaka to instalacja :)

Szperacz Syfon. Prosta sprawa?

Syfon. Prosta sprawa? Syfon. Prosta sprawa?

"Mimo że pracuję w branży wiele lat, to jeszcze takiego bubla nie widziałem." - tak skomentował nadesłane do nas zdjęcie p. Ryszard.

"Mimo że pracuję w branży wiele lat, to jeszcze takiego bubla nie widziałem." - tak skomentował nadesłane do nas zdjęcie p. Ryszard.

Szperacz Kanalizacja na wesoło

Kanalizacja na wesoło Kanalizacja na wesoło

Dzisiaj trochę lżejszy temat. Instalacja kanalizacyjna, która działa, ale...

Dzisiaj trochę lżejszy temat. Instalacja kanalizacyjna, która działa, ale...

Szperacz Na skrzyżowaniu

Na skrzyżowaniu Na skrzyżowaniu

Co zrobić, gdy instalacje uparcie się ze sobą krzyżują i nie chcą iść na współpracę?

Co zrobić, gdy instalacje uparcie się ze sobą krzyżują i nie chcą iść na współpracę?

Szperacz Jak instalacja wewnętrzna może "wyjść" na dwór

Jak instalacja wewnętrzna może "wyjść" na dwór Jak instalacja wewnętrzna może "wyjść" na dwór

Jak pomysłowi mogą być wykonawcy instalacji wodnych i kanalizacyjnych?

Jak pomysłowi mogą być wykonawcy instalacji wodnych i kanalizacyjnych?

Waldemar Joniec news VIII Konferencja Naukowo-Techniczna „Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja” – relacja

VIII Konferencja Naukowo-Techniczna „Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja” – relacja VIII Konferencja Naukowo-Techniczna „Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne  – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja” – relacja

W dniach 8 i 9 maja 2019 r. w Zegrzu odbyła się VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pod tytułem: „Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonanie, eksploatacja”. Organizatorem konferencji...

W dniach 8 i 9 maja 2019 r. w Zegrzu odbyła się VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pod tytułem: „Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonanie, eksploatacja”. Organizatorem konferencji był Zakład Zaopatrzenia w Wodę i Odprowadzania Ścieków Politechniki Warszawskiej.

Redakcja RI VIII Ogólnokrajowa Konferencja Naukowo-Techniczna "Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja"

VIII Ogólnokrajowa Konferencja Naukowo-Techniczna "Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja" VIII Ogólnokrajowa Konferencja Naukowo-Techniczna "Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja"

W dniach 9-10 maja 2019 roku w ośrodku konferencyjnym k/Warszawy odbędzie się VIII Ogólnokrajowa Konferencja Naukowo-Techniczna pt.: Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo,...

W dniach 9-10 maja 2019 roku w ośrodku konferencyjnym k/Warszawy odbędzie się VIII Ogólnokrajowa Konferencja Naukowo-Techniczna pt.: Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja. Wydarzenie organizuje Zakład Zaopatrzenia w Wodę i Odprowadzania Ścieków Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.

Redakcja RI Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja - konferencja 2017

Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja - konferencja 2017 Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja - konferencja 2017

VII Konferencja Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja odbędzie się w dniach 10-12 maja 2017 r. w ośrodku konferencyjnym w Dębem k/Warszawy.

VII Konferencja Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja odbędzie się w dniach 10-12 maja 2017 r. w ośrodku konferencyjnym w Dębem k/Warszawy.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.