RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Energooszczędne sterowanie rekuperacją

Energooszczędne sterowanie rekuperacją
Fot. rekuperatory.pl

Energooszczędne sterowanie rekuperacją


Fot. rekuperatory.pl

Instalacja wentylacji, żeby działać sprawnie i oszczędnie, musi być prawidłowo regulowana. W niewielkich budynkach rolę urządzenia odpowiedzialnego za wentylację przejmują rekuperatory – jeśli są prawidłowo sterowane, pozwalają osiągnąć wyższą niż w przypadku wentylacji grawitacyjnej
jakość powietrza.

Zobacz także

SITACO Systemy wentylacji z odzyskiem ciepła

Systemy wentylacji z odzyskiem ciepła Systemy wentylacji z odzyskiem ciepła

Brink to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła na rynku europejskim. Centrale rekuperacyjne Brink są stale rozwijane technologicznie, co znajduje...

Brink to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła na rynku europejskim. Centrale rekuperacyjne Brink są stale rozwijane technologicznie, co znajduje odzwierciedlenie w kolejnych, coraz doskonalszych produktach. Liczne certyfikaty potwierdzają wysoką jakość i parametry tych urządzeń, a szeroki asortyment oraz zakres wydajności pozwalają zastosować je w budynkach nowych lub modernizowanych, o małych i dużych kubaturach.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o. Rekuperacja dla każdego domu lub pomieszczenia – propozycje marki Alnor

Rekuperacja dla każdego domu lub pomieszczenia – propozycje marki Alnor Rekuperacja dla każdego domu lub pomieszczenia – propozycje marki Alnor

Centrale rekuperacyjne w zależności od wielkości i wykonania umożliwiają uzyskanie czystego i zdrowego powietrza w każdym domu – nowym lub remontowanym. W ofercie firmy Alnor znajdziemy kilka propozycji...

Centrale rekuperacyjne w zależności od wielkości i wykonania umożliwiają uzyskanie czystego i zdrowego powietrza w każdym domu – nowym lub remontowanym. W ofercie firmy Alnor znajdziemy kilka propozycji rozwiązań technicznych, pasujących do różnych oczekiwań i różnych możliwości.

Heatpex Sp. z o.o. NOWOŚĆ – Izolowany system rozprowadzania powietrza do rekuperacji HEATPEX ARIA ADURO

NOWOŚĆ – Izolowany system rozprowadzania powietrza do rekuperacji HEATPEX ARIA ADURO NOWOŚĆ – Izolowany system rozprowadzania powietrza do rekuperacji HEATPEX ARIA ADURO

Szybki montaż, wysoka izolacyjność oraz szczelność systemu to tylko niektóre zalety naszego rozwiązania. Poznaj je wszystkie!

Szybki montaż, wysoka izolacyjność oraz szczelność systemu to tylko niektóre zalety naszego rozwiązania. Poznaj je wszystkie!

Nowoczesne budownictwo stawia na rozwiązania zużywające jak najmniej energii, zapewniając przy tym komfort użytkownikom. Budujemy coraz szczelniej, stosujemy lepsze materiały izolacyjne, minimalizujące niekontrolowane straty ciepła zarówno przez przegrody, jak i infiltrację poprzez stolarkę okienną. Tym samym zachodzi konieczność doprowadzenia do pomieszczeń świeżego powietrza o odpowiednich parametrach.

W domach jednorodzinnych oraz niewielkich obiektach rozwiązaniem zapewniającym energooszczędną wentylację są tzw. rekuperatory, czyli domowe centrale nawiewno-wywiewne z odzyskiem ciepła, które pozwalają odzyskać część ciepła z powierza wywiewanego z budynku i wykorzystać do ogrzania nawiewanego powietrza świeżego.

Rekuperacja jest też jednym z koniecznych rozwiązań stosowanych w budynku ubiegającym się o miano pasywnego. Zapewnienie dopływu świeżego powietrza w szczelnych budynkach jest konieczne ze względu na komfort i zdrowie mieszkańców. Dobra wentylacja pozwoli uniknąć m.in. rozwoju pleśni i grzybów, które mogą być przyczyną różnego rodzaju alergii i chorób układu oddechowego.

Bezpieczeństwo

Nowoczesne technologie odzysku ciepła stosowane w rekuperatorach pozwalają uzyskiwać bardzo wysoką sprawność pracy tych urządzeń. Jednak nie tylko czynnik technologiczny ma znaczenie przy oszczędzaniu energii, ale również, a może i przede wszystkim – eksploatacja.

Postępująca na każdym kroku automatyzacja procesów w znacznym stopniu ułatwia sterowanie urządzeniem, przez co jest ono bardziej efektywne oraz lepiej dostosowuje się do aktualnych potrzeb w budynku.

Regulacja pracy rekuperatora jest konieczna nie tylko ze względu na komfortowe warunki temperatury w pomieszczeniach, ale także zapewnienie jego bezpiecznego działania poprzez ochronę wymiennika przed zamarzaniem lub wyłączenie wentylatorów na wypadek pożaru. W praktyce oznacza to, że należy zastosować sterownik oraz czujniki, które będą wysyłać impulsy sygnalizacyjne, przetwarzane następnie w impulsy wykonawcze.

Realizacja funkcji ochrony przed zamarzaniem może być prowadzona przez zastosowanie czujników temperatury powietrza nawiewanego oraz silników wentylatorów nawiewnego i wywiewnego, jako urządzeń wykonawczych.

Gdy temperatura powietrza dopływającego do wymiennika rekuperatora osiągnie wartość, która może przyczynić się do szronienia wymiennika, sygnał wysyłany jest do centralki, z której generowane są sygnały do wentylatora nawiewnego - zatrzymuje się on, a wentylator wywiewny zaczyna pracować ze zwiększoną wydajnością, by roztopić powstający lód.

Funkcja może być realizowana czasowo, do momentu, aż temperatura na wymienniku nie wzrośnie. Innym sposobem uniknięcia zamarzania wymiennika jest zastosowanie - przeważnie elektrycznej - nagrzewnicy wstępnej lub by-passu omijającego wymiennik.

Komfort

Rekuperatory, by skutecznie dostosować dystrybucję świeżego powietrza do potrzeb użytkowników, powinny zostać wyposażone w system sterowania komfortem. Składa się on z szeregu czujników, m.in. temperatury w pomieszczeniach i obecności mieszkańców (w postaci sensorów CO2 lub wilgoci). Czujniki montuje się wewnątrz budynku w miejscach, w których pomiary nie będą przekłamane przez np. ewentualne przeciągi lub urządzenia emitujące ciepło.

Dopasowanie strumienia świeżego powietrza powinno uwzględniać faktyczne zapotrzebowanie w danym momencie, czyli liczbę osób znajdujących się w pomieszczeniu. Rekuperacja jest wtedy najbardziej efektywna i energooszczędna. Dobrze jest zatem mieć możliwość podłączenia czujników do pełnego systemu sterowania urządzeniem, który będzie regulował pracę wentylatorów.

Gdy nikogo nie ma w domu, wentylatory mogą zostać wyłączone lub pracować z minimalną prędkością, by zapewnić podstawową wymianę powietrza. Pozwala to osiągnąć dość znaczne oszczędności energii, ponieważ to właśnie praca wentylatorów generuje najwyższe koszty pracy instalacji wentylacyjnej, a użytkownik powinien decydować, jakie parametry chce mieć w pomieszczeniu.

Do regulacji pracy instalacji stosuje się ścienne panele umieszczane w dostępnym miejscu, by użytkownik mógł samodzielnie nastawiać odpowiednie parametry, np. temperaturę, oraz kontrolować pracę całego układu. Może dzięki temu w każdej chwili sprawdzić, na jakim biegu działa w danym momencie wentylator lub czy konieczna jest już wymiana filtra.

Na panelu wyświetlana może być też sprawność chwilowa rekuperatora, dzięki czemu użytkownik wie, jak efektywne jest jego urządzenie. Działanie rekuperatora można w wygodny sposób kontrolować także poprzez podpięcie systemu w jeden układ sterowania budynkiem BMS, jeżeli sterownik jest wyposażony w odpowiedni interfejs, np. M-Bus. Dzięki temu możliwe jest zintegrowane sterowanie wszystkimi procesami w budynku, łącznie z rekuperacją.

Wykorzystanie rekuperacji jest coraz częstszą praktyką przy projektowaniu wentylacji w niewielkich obiektach, takich jak domy jednorodzinne. Osiągnięcie korzyści ekonomicznych, a także komfortu jest możliwe przy zastosowaniu odpowiedniego systemu sterowania, który pozwoli dostosować pracę urządzenia do faktycznego zapotrzebowania.

Nawet najlepsze parametry osiągane w warunkach laboratoryjnych nie gwarantują oszczędnej eksploatacji, o ile nie zostanie zapewnione dobre sterowanie. To ono decyduje o zaoszczędzonej energii, która nie jest tracona np. na pracę wentylatorów, w sytuacji gdy dostarczenie świeżego powietrza nie jest konieczne. Najnowsze technologie automatyki znacznie upraszczają skomplikowany proces programowania sterowników i minimalizują ilość elementów składowych układu sterowania.

Komentarze

  • Piotrek Piotrek, 04.12.2014r., 12:16:32 Czy ktoś sprawdza te artykuły przed publikacją? Artykuł słaby merytorycznie. Dwa przykłady: Realizacja funkcji ochrony przed zamarzaniem może być prowadzona przez zastosowanie czujników powietrza nawiewanego oraz siłowników wentylatorów nawiewnego i wywiewnego jako urządzeń wykonawczych. [/cytat] Co to są siłowniki wentylatorów? [cytat] właśnie praca wentylatorów generuje najwyższe koszty pracy instalacji wentylacyjnej w wentylacji mechanicznej w okresie zimowym największe straty są związane z ciepłem uciekającym wraz z powietrzem a nie wentylatorami - nawet w przypadku zastosowania wymienników do odzysku ciepła.
  • krybka krybka, 04.12.2014r., 14:40:13 Dziękujemy za zwrócenie uwagi, wkradła się pomyłka. Już poprawione.
  • Piotrek Piotrek, 04.12.2014r., 15:10:24 Niestety jest tutaj więcej nieścisłości które rażą oko inżyniera np. "zastosowanie czujników powietrza nawiewanego " - słyszałem o czujnikach temperatury, ciśnienia lub wilgotności powietrza, nigdy nie słyszałem o czujnikach samego powietrza. Artykuły na Waszej stronie są czytane przez wiele osób i wypadałoby być trochę staranniejszym w ich redagowaniu. W artykule jest napisane: "Gdy temperatura powietrza dopływającego do wymiennika rekuperatora osiągnie wartość, która może przyczynić się do szronienia wymiennika, sygnał wysyłany jest do centralki, z której generowane są sygnały do wentylatora nawiewnego - zatrzymuje się on, a wentylator wywiewny zaczyna pracować ze zwiększoną wydajnością, by roztopić powstający lód. Funkcja może być realizowana czasowo, do momentu aż temperatura na wymienniku nie wzrośnie, lub przy użyciu presostatu." Sugeruje to załączenie zabezpieczenia pod wpływem temperatury powietrza przed wymiennikiem na wlocie nawiewu, a wyłączenie po pewnym czasie, gdy wzrośnie temperatura na wymienniku (w którym miejscu???) lub gdy obniży się spadek ciśnienia na wymienniku. Jest tutaj pomieszane kilka sposobów zabezpieczeń - jestem przekonany że osoba która chce się czegoś dowiedzieć z artykułu będzie po jego przeczytaniu mniej wiedziała niż przed jego przeczytaniem.

Powiązane

mgr inż. Zuzanna Babicz, mgr inż. Ewa Żołnierska, dr inż. Jerzy Sowa Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy...

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy zaprojektować system wentylacji i klimatyzacji, który podoła dużej dynamice zmian środowiska wewnętrznego i uwzględni zyski ciepła i wilgoci oraz emisję biozanieczyszczeń generowanych przez użytkowników.

mgr inż. Demis Pandelidis Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy...

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy chłodnicze w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, dlatego coraz częściej stosuje się rozwiązania wykorzystujące energię odnawialną. Pozwala to zredukować koszty eksploatacyjne tego typu systemów. Jedną z możliwości, atrakcyjną zarówno inwestycyjnie, jak i eksploatacyjnie, jest wykorzystanie...

Waldemar Joniec Rynek stawia na jakość, trwałość i ekologię

Rynek stawia na jakość, trwałość i ekologię Rynek stawia na jakość, trwałość i ekologię

Rozmowa z Piotrem Dałkiem, prezesem zarządu Fläkt Bovent Sp. z o.o.

Rozmowa z Piotrem Dałkiem, prezesem zarządu Fläkt Bovent Sp. z o.o.

dr inż. Piotr Jadwiszczak Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki Wentylacja i klimatyzacja

Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki Wentylacja i klimatyzacja Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki Wentylacja i klimatyzacja

Obowiązujące od początku br. zmiany wprowadzone do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych (WT) mają na celu poprawę charakterystyki energetycznej budynków. W części dotyczącej wentylacji i klimatyzacji...

Obowiązujące od początku br. zmiany wprowadzone do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych (WT) mają na celu poprawę charakterystyki energetycznej budynków. W części dotyczącej wentylacji i klimatyzacji jako wyposażenia technicznego budynków zmieniono tylko trzy paragrafy i załącznik, jednak waga tych zmian jest duża. Nowe przepisy m.in. dopuszczają nowe rozwiązania, zwiększają też wymagania w zakresie regulacji wydajności wentylatorów i stosowania odzysku ciepła oraz zapobiegania kondensacji...

dr hab. inż. Wojciech Ozgowicz, dr inż. Elżbieta Kalinowska-Ozgowicz, dr inż. Sabina Lesz, mgr inż. Aleksander Kowalski Przewody wentylacyjne krytej pływalni – możliwości materiałowe i technologiczne

Przewody wentylacyjne krytej pływalni – możliwości materiałowe i technologiczne Przewody wentylacyjne krytej pływalni – możliwości materiałowe i technologiczne

Dobór materiału na przewody instalacji wywiewnej z hal basenowych to istotny aspekt projektowania instalacji wentylacyjnej krytej pływalni. Analiza rozwiązań materiałowych kanałów wentylacyjnych hali...

Dobór materiału na przewody instalacji wywiewnej z hal basenowych to istotny aspekt projektowania instalacji wentylacyjnej krytej pływalni. Analiza rozwiązań materiałowych kanałów wentylacyjnych hali basenowej wymaga uwzględnienia jednocześnie takich czynników, jak: uzdatnianie powietrza, jego wilgotność oraz środki chemiczne stosowane do uzdatniania wody basenowej.

dr inż. Szymon Firląg, dr inż. Ewa Witkowska Instalacje c.o., c.w.u. i wentylacji w budynkach energooszczędnych NF40 i NF15

Instalacje c.o., c.w.u. i wentylacji w budynkach energooszczędnych NF40 i NF15 Instalacje c.o., c.w.u. i wentylacji w budynkach energooszczędnych NF40 i NF15

W ramach Konkursu na Energooszczędny Dom Dostępny architekci mieli zaprojektować jednorodzinny budynek mieszkalny w standardzie NF40 lub NF15 o powierzchni ok. 150 m2, którego koszt budowy nie przekroczy...

W ramach Konkursu na Energooszczędny Dom Dostępny architekci mieli zaprojektować jednorodzinny budynek mieszkalny w standardzie NF40 lub NF15 o powierzchni ok. 150 m2, którego koszt budowy nie przekroczy 500 tys. zł netto. W artykule omówiono rozwiązania instalacyjne najczęściej stosowane w tych projektach.

Bartosz Pijawski Marmaray – projekt, który zmienił standardy wentylacji tunelowej

Marmaray – projekt, który zmienił standardy wentylacji tunelowej Marmaray – projekt, który zmienił standardy wentylacji tunelowej

4 sierpnia br. przeprowadzono pierwszy próbny przejazd kolei podmiejskiej ze wschodniej części Stambułu do zachodnich dzielnic. Zrealizowano w ten sposób projekt, który był marzeniem mieszkańców tureckiej...

4 sierpnia br. przeprowadzono pierwszy próbny przejazd kolei podmiejskiej ze wschodniej części Stambułu do zachodnich dzielnic. Zrealizowano w ten sposób projekt, który był marzeniem mieszkańców tureckiej stolicy od ponad stu lat. Obie części Stambułu rozdziela cieśnina Bosfor – wymagało to wykonania tunelu o długości ponad 13 km w strefie często nawiedzanej przez trzęsienia ziemi i z natężonym ruchem nawodnym. Tunel znajduje się 60 m poniżej poziomu morza, a jego strop 5 m pod morskim dnem....

Maciej Danielak Akustyka w aspekcie komfortu wewnętrznego

Akustyka w aspekcie komfortu wewnętrznego Akustyka w aspekcie komfortu wewnętrznego

Obok komfortu termicznego oraz właściwego oświetlenia bardzo ważnym parametrem kształtującym właściwe samopoczucie użytkownika jest akustyka danego pomieszczenia. Poziom ciśnienia akustycznego wywoływany...

Obok komfortu termicznego oraz właściwego oświetlenia bardzo ważnym parametrem kształtującym właściwe samopoczucie użytkownika jest akustyka danego pomieszczenia. Poziom ciśnienia akustycznego wywoływany różnymi źródłami hałasu nie może przekroczyć zdefiniowanej wartości, zależnej m.in. od przeznaczenia pomieszczenia.

dr inż. Anna Charkowska Metody nawilżania powietrza w systemach klimatyzacyjnych – wiadomości ogólne

Metody nawilżania powietrza w systemach klimatyzacyjnych – wiadomości ogólne Metody nawilżania powietrza w systemach klimatyzacyjnych – wiadomości ogólne

Zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza to zagadnienie rozważane zarówno w kontekście obiektów przemysłowych (niezbędne ze względu na prawidłowy przebieg procesów produkcyjnych i właściwe magazynowanie),...

Zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza to zagadnienie rozważane zarówno w kontekście obiektów przemysłowych (niezbędne ze względu na prawidłowy przebieg procesów produkcyjnych i właściwe magazynowanie), jak i jeden z najważniejszych problemów dotyczących utrzymania parametrów komfortu cieplno-wilgotnościowego dla użytkowników pomieszczeń.

dr hab. inż. Edward Przydróżny, dr inż. Sylwia Szczęśniak Wyznaczanie gradientu temperatury powietrza w pomieszczeniach wysokich

Wyznaczanie gradientu temperatury powietrza w pomieszczeniach wysokich Wyznaczanie gradientu temperatury powietrza w pomieszczeniach wysokich

Wentylacja wiąże się z wymianą powietrza w pomieszczeniach. Jednak w sensie technicznym pojęcie to obejmuje całokształt zabiegów, które łącznie z wymianą powietrza pozwalają na uzyskanie jego żądanego...

Wentylacja wiąże się z wymianą powietrza w pomieszczeniach. Jednak w sensie technicznym pojęcie to obejmuje całokształt zabiegów, które łącznie z wymianą powietrza pozwalają na uzyskanie jego żądanego stanu w całym pomieszczeniu lub jego części.

Waldemar Joniec Wentylatory – przesłanki doboru

Wentylatory – przesłanki doboru Wentylatory – przesłanki doboru

Tak jak u człowieka o wydolności organizmu decydują serce, krążenie i system oddechowy, tak za możliwości instalacji wentylacyjnych odpowiadają przewody i wentylatory. Prawidłowy dobór tych ostatnich wymaga...

Tak jak u człowieka o wydolności organizmu decydują serce, krążenie i system oddechowy, tak za możliwości instalacji wentylacyjnych odpowiadają przewody i wentylatory. Prawidłowy dobór tych ostatnich wymaga sprecyzowania celu i przeanalizowania kilkunastu kryteriów, począwszy od wydajności i sprężu po rodzaj zabezpieczeń i sterowania silnikiem.

dr Michał Michałkiewicz, dr inż. Magorzata Basińska Ocena jakości powietrza wewnętrznego w budynku pasywnym

Ocena jakości powietrza wewnętrznego w budynku pasywnym Ocena jakości powietrza wewnętrznego w budynku pasywnym

Tematem przeprowadzonych badań było mikrobiologiczne skażenie powietrza oraz zróżnicowanie wybranych parametrów klimatycznych w budynku pasywnym oraz jego środowisku zewnętrznym.

Tematem przeprowadzonych badań było mikrobiologiczne skażenie powietrza oraz zróżnicowanie wybranych parametrów klimatycznych w budynku pasywnym oraz jego środowisku zewnętrznym.

dr inż. Anna Charkowska Wentylacja fasadowa

Wentylacja fasadowa Wentylacja fasadowa

We współczesnej architekturze dominują budynki z coraz większymi powierzchniami szklanymi. Zgodnie z wymaganiami prawnymi muszą to być obiekty energooszczędne, w których dzięki zastosowaniu nowoczesnych...

We współczesnej architekturze dominują budynki z coraz większymi powierzchniami szklanymi. Zgodnie z wymaganiami prawnymi muszą to być obiekty energooszczędne, w których dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii uzyskuje się wysoki komfort cieplny przy niskim zużyciu energii. Wymóg ograniczenia zużycia energii dotyczy także instalacji wentylacyjnych budynków, w tym wentylacji i klimatyzacji. Ze względu na konieczność wymiany powietrza wewnętrznego na świeże niezbędne jest zapewnienie sprawnej...

Maciej Danielak SFP – wskaźnik sprawności instalacji wentylacyjnych

SFP – wskaźnik sprawności instalacji wentylacyjnych SFP – wskaźnik sprawności instalacji wentylacyjnych

Rozwój branży budowlanej wiąże się z sukcesywnym zmniejszaniem zapotrzebowania na energię grzewczą (chłodniczą) budynków. Rośnie zatem znaczenie poziomu konsumpcji energii elektrycznej – wielkość jej zużycia...

Rozwój branży budowlanej wiąże się z sukcesywnym zmniejszaniem zapotrzebowania na energię grzewczą (chłodniczą) budynków. Rośnie zatem znaczenie poziomu konsumpcji energii elektrycznej – wielkość jej zużycia przez systemy wentylacyjno-klimatyzacyjne jest coraz ważniejszym aspektem doboru urządzeń.

dr inż. Jacek Biskupski Ogrzewanie w domu zautomatyzowanym

Ogrzewanie w domu zautomatyzowanym Ogrzewanie w domu zautomatyzowanym

Artykuł stanowi kolejną część w cyklu publikacji na temat inteligentnego budynku mieszkalnego (patrz RI 3/2012). Opisano w nim rzeczywisty system grzewczy działający w energooszczędnym domu zautomatyzowanym,...

Artykuł stanowi kolejną część w cyklu publikacji na temat inteligentnego budynku mieszkalnego (patrz RI 3/2012). Opisano w nim rzeczywisty system grzewczy działający w energooszczędnym domu zautomatyzowanym, czerpiącym energię ze źródeł odnawialnych.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Filtry powietrza w szpitalnych instalacjach klimatyzacji i wentylacji (cz. 2)

Filtry powietrza w szpitalnych instalacjach klimatyzacji i wentylacji (cz. 2) Filtry powietrza w szpitalnych instalacjach klimatyzacji i wentylacji (cz. 2)

Stosowanie filtrów powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych obiektów służby zdrowia jest konieczne ze względu na wymagania higieniczno-epidemiologiczne dotyczące czystości powietrza dostarczanego...

Stosowanie filtrów powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych obiektów służby zdrowia jest konieczne ze względu na wymagania higieniczno-epidemiologiczne dotyczące czystości powietrza dostarczanego do pomieszczeń oraz wyprowadzanego. W części 1 (RI 3/2012) podane zostały informacje na temat procesów wpływających na czystość mikrobiologiczną powietrza, podstawowych mechanizmów filtracji i jej stopni, rodzajów i klasyfikacji oraz najważniejszych parametrów filtrów.

Maciej Danielak Centralne dostarczanie powietrza z rozproszonym grzaniem lub chłodzeniem

Centralne dostarczanie powietrza z rozproszonym grzaniem lub chłodzeniem Centralne dostarczanie powietrza z rozproszonym grzaniem lub chłodzeniem

Współczesne ceny surowców energetycznych, ale i rosnące wymagania użytkowników stawiają projektantów nowych inwestycji budowlanych przed coraz większymi wyzwaniami. Inwestorzy zdają sobie sprawę z rosnącej...

Współczesne ceny surowców energetycznych, ale i rosnące wymagania użytkowników stawiają projektantów nowych inwestycji budowlanych przed coraz większymi wyzwaniami. Inwestorzy zdają sobie sprawę z rosnącej konkurencji na rynku mieszkaniowym i biurowym, szukają zatem rozwiązań technicznych wyróżniających ich inwestycję na tle innych. Rozwiązaniem optymalnym jest takie, które w fazie eksploatacji pochłania najmniejsze kwoty (niezawodne, energooszczędne) i pozwala na szybkie dopasowanie się do zmian...

dr inż. Jacek Biskupski Zarządzanie wentylacją w domu zautomatyzowanym

Zarządzanie wentylacją w domu zautomatyzowanym Zarządzanie wentylacją w domu zautomatyzowanym

Tematem nowego cyklu artykułów są możliwości zautomatyzowanych budynków mieszkalnych, nazywanych umownie „budynkami inteligentnymi”. Zostaną one opisane na przykładzie funkcjonującego już od 10 lat jednorodzinnego...

Tematem nowego cyklu artykułów są możliwości zautomatyzowanych budynków mieszkalnych, nazywanych umownie „budynkami inteligentnymi”. Zostaną one opisane na przykładzie funkcjonującego już od 10 lat jednorodzinnego domu energooszczędnego. System wentylacji jest w tym wypadku fragmentem większego zintegrowanego systemu HVAC, odpowiedzialnego za zapewnienie komfortu klimatycznego w pomieszczeniach poprzez zautomatyzowane ogrzewanie, chłodzenie, nawilżanie i wentylację całego budynku. W artykule opisano...

mgr inż. Krzysztof Kaiser Filtry powietrza w szpitalnych instalacjach klimatyzacji i wentylacji (cz. 1)

Filtry powietrza w szpitalnych instalacjach klimatyzacji i wentylacji (cz. 1) Filtry powietrza w szpitalnych instalacjach klimatyzacji i wentylacji (cz. 1)

Stosowanie filtrów w instalacji klimatyzacji i wentylacji jest nieodzowne m.in. dla zapewnienia ochrony przed zanieczyszczeniami osadzającymi się na jej elementach, prowadzącymi do uszkodzenia elementów...

Stosowanie filtrów w instalacji klimatyzacji i wentylacji jest nieodzowne m.in. dla zapewnienia ochrony przed zanieczyszczeniami osadzającymi się na jej elementach, prowadzącymi do uszkodzenia elementów składowych instalacji. Jednak głównym powodem, dla którego stosuje się filtry powietrza w instalacjach wentylacyjnych służby zdrowia, są wymagania higieniczno-epidemiologiczne, dotyczące zarówno czystości powietrza dostarczanego do pomieszczeń, jak i usuwanego.

Jakub Jankowski Zamarzanie central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła

Zamarzanie central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła Zamarzanie central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła

Podczas zimy miewamy do czynienia z bardzo niskimi temperaturami powietrza zewnętrznego, dochodzącymi nawet do –25°C. Tak niskie temperatury do dobry sprawdzian poprawności doboru i dokładności montażu...

Podczas zimy miewamy do czynienia z bardzo niskimi temperaturami powietrza zewnętrznego, dochodzącymi nawet do –25°C. Tak niskie temperatury do dobry sprawdzian poprawności doboru i dokładności montażu instalacji wentylacyjnych.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Wentylacja izolatek szpitalnych (cz. 2)

Wentylacja izolatek szpitalnych (cz. 2) Wentylacja izolatek szpitalnych (cz. 2)

W artykule (cz. 1 w RI 12/2011) opisano systemy wentylacyjne stosowane w izolatkach septycznych i aseptycznych oraz w innych pomieszczeniach szpitalnych oddziałów zakaźnych. Ponieważ za pomocą powietrza...

W artykule (cz. 1 w RI 12/2011) opisano systemy wentylacyjne stosowane w izolatkach septycznych i aseptycznych oraz w innych pomieszczeniach szpitalnych oddziałów zakaźnych. Ponieważ za pomocą powietrza przenoszone są drobnoustroje chorobotwórcze, instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne tych pomieszczeń muszą spełniać odpowiednie wymagania techniczne i sanitarne.

Jacek Kowalski Ogrzewanie powietrzne hali przemysłowej

Ogrzewanie powietrzne hali przemysłowej Ogrzewanie powietrzne hali przemysłowej

W artykule przedstawiono projekt ogrzewania hali przemysłowej, w której zastosowano gazowe nagrzewnice powietrza oraz tzw. destratyfikatory, których zadaniem jest wtłaczanie powietrza ciepłego z górnej...

W artykule przedstawiono projekt ogrzewania hali przemysłowej, w której zastosowano gazowe nagrzewnice powietrza oraz tzw. destratyfikatory, których zadaniem jest wtłaczanie powietrza ciepłego z górnej do dolnej strefy hali. Urządzenia te nie są jeszcze często stosowane. W celu popularyzacji tych rozwiązań poniżej omówiono projekt autorstwa mgr. inż. Krzysztofa Kotlarskiego z firmy PROBAD-BIS z Warszawy.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Wentylacja izolatek szpitalnych (cz. 1)

Wentylacja izolatek szpitalnych (cz. 1) Wentylacja izolatek szpitalnych (cz. 1)

W artykule opisano systemy wentylacyjne stosowane w izolatkach septycznych i aseptycznych oraz w innych pomieszczeniach szpitalnych oddziałów zakaźnych. Za pomocą powietrza przenoszone są drobnoustroje...

W artykule opisano systemy wentylacyjne stosowane w izolatkach septycznych i aseptycznych oraz w innych pomieszczeniach szpitalnych oddziałów zakaźnych. Za pomocą powietrza przenoszone są drobnoustroje chorobotwórcze, dlatego instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne tych pomieszczeń muszą spełniać odpowiednie wymagania techniczne i sanitarne.

Redakcja RI Elektronika w inspekcji HVAC

Elektronika w inspekcji HVAC Elektronika w inspekcji HVAC

Coraz więcej pracy instalatorów dotyczy zleceń związanych ze zwiększaniem efektywności energetycznej budynków i systemów ogrzewania, wentylacji oraz klimatyzacji. Według danych Komisji Europejskiej budynki...

Coraz więcej pracy instalatorów dotyczy zleceń związanych ze zwiększaniem efektywności energetycznej budynków i systemów ogrzewania, wentylacji oraz klimatyzacji. Według danych Komisji Europejskiej budynki są odpowiedzialne za 42% zużycia energii i 35% emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie. W nich upatruje się największego potencjału oszczędności energii poprzez wzrost efektywności jej wykorzystania. Unijne i krajowe prawo stawia coraz wyższe wymagania, które powinny budynki spełniać.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.