RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Kompleksowa termomodernizacja budynku WBiIŚ Cz. 1. Stan istniejący na podstawie dokumentacji archiwalnej i pomiarów

Budynek WBiIŚ przed termomodernizacją

Budynek WBiIŚ przed termomodernizacją

Termomodernizacja to zespół zabiegów, których celem jest poprawa charakterystyki energetycznej budynku. Mowa tu nie tyle o przywróceniu pierwotnych cech projektowych pogorszonych w trakcie eksploatacji (działanie takie to termorenowacja), ale o osiągnięciu lepszej jakości energetycznej, niż zakładał projekt wyjściowy budynku.

Zobacz także

PAROC Polska Sp z o.o. Jak wybrać izolację termiczną zewnętrznych instalacji HVAC?

Jak wybrać izolację termiczną zewnętrznych instalacji HVAC? Jak wybrać izolację termiczną zewnętrznych instalacji HVAC?

Instalacje biegnące na zewnątrz budynków wymagają odpowiedniej izolacji termicznej, a jej charakter powinien odpowiadać wymogom wynikającym z obowiązujących przepisów. Jak i czym izolować instalacje HVAC,...

Instalacje biegnące na zewnątrz budynków wymagają odpowiedniej izolacji termicznej, a jej charakter powinien odpowiadać wymogom wynikającym z obowiązujących przepisów. Jak i czym izolować instalacje HVAC, żeby straty ciepła były jak najmniejsze?

PAROC Polska Sp z o.o. Jak dobrać grubość izolacji do instalacji HVAC?

Jak dobrać grubość izolacji do instalacji HVAC? Jak dobrać grubość izolacji do instalacji HVAC?

Przepisy dotyczące projektowania instalacji HVAC są co jakiś czas nowelizowane, ale nadal nie precyzują w dokładny sposób wszystkich zagadnień. Jedną z kwestii, która budzi niekiedy wątpliwości projektantów...

Przepisy dotyczące projektowania instalacji HVAC są co jakiś czas nowelizowane, ale nadal nie precyzują w dokładny sposób wszystkich zagadnień. Jedną z kwestii, która budzi niekiedy wątpliwości projektantów i wykonawców, jest izolacja termiczna elementów instalacji grzewczych, wentylacyjnych czy klimatyzacyjnych. Na jakiej podstawie ustalić, jak grube powinny być izolacje techniczne kanałów i urządzeń?

Termo Organika Sp. z o.o. Ocieplenie styropianem grafitowym – inwestycja w ciepły dom

Ocieplenie styropianem grafitowym – inwestycja w ciepły dom Ocieplenie styropianem grafitowym – inwestycja w ciepły dom

Wykonanie izolacji budynku dobrej jakości styropianem pozwala uzyskać wysoki komfort termiczny i jednocześnie zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku. Tym samym to doskonały sposób, by...

Wykonanie izolacji budynku dobrej jakości styropianem pozwala uzyskać wysoki komfort termiczny i jednocześnie zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku. Tym samym to doskonały sposób, by obniżyć rachunki i ograniczyć zjawisko smogu. Alternatywą dla tradycyjnego białego styropianu jest styropian grafitowy, który charakteryzuje się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi. Kwota zainwestowana w ocieplenie budynku styropianem grafitowym szybko się zwróci się, a budynkowi zapewni skuteczną...

Termomodernizacja z założenia powinna być działaniem kompleksowym, obejmującym zarówno przedsięwzięcia ingerujące w bryłę budynku, jak i jego instalacje wewnętrzne, tj. system wentylacji i ogrzewania oraz instalację ciepłej wody użytkowej. Tylko takie podejście gwarantuje osiągnięcie maksimum oczekiwanych efektów.

W celu określenia uzasadnionych ekonomicznie parametrów technicznych proponowanego zakresu prac termomodernizacyjnych wykonuje się audyt energetyczny. Jest to opracowanie, którego jednym z głównych celów jest określenie możliwych do realizacji elementów składających się na tzw. wariant optymalny, charakteryzujący się najkorzystniejszą relacją poniesionych nakładów do osiąganych efektów.

Kryterium decyzyjnym przy wyborze optymalnego wariantu jest zazwyczaj opłacalność ekonomiczna, choć o zakresie działań termomodernizacyjnych mogą decydować inne czynniki, np. oszczędność energii, komfort eksploatacji czy względy ekologiczne.

Celem audytu jest też wskazanie możliwych źródeł finansowania inwestycji termomodernizacyjnej. W przypadku budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego oraz stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego, służących wykonywaniu przez nie zadań publicznych, inwestor ma możliwość skorzystania z ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów [6].

Inwestycje realizowane w ramach tej ustawy i spełniające pewne dodatkowe warunki mogą liczyć na środki z funduszu termomodernizacji sięgające 16% wartości inwestycji (spłata części kredytu zaciągniętego na termomodernizację). Z tej formy pomocy wykluczona jest jednak dość liczna grupa budynków niemieszkalnych będących własnością jednostek budżetowych.

W odniesieniu do tych obiektów, dofinansowania szuka się więc w innych programach wspierających inwestycje w oszczędność energii, tj. w funduszach pomocowych, programach infrastrukturalnych, dotacjach celowych itd. Politechnika Białostocka, jako instytucja budżetowa, pozbawiona jest możliwości wsparcia finansowego w ramach ustawy termomodernizacyjnej, dlatego skorzystała z pomocy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego we wdrożeniu projektu poprawy efektywności energetycznej infrastruktury Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska.

Charakterystyka budynku WBiIŚ

Budynek Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej wchodzi w skład głównego kampusu akademickiego usytuowanego w obrębie ulic Wiejskiej, Zwierzynieckiej i Świerkowej. Powierzchnia zabudowy budynku WBiIŚ wynosi 6421 m2.

Zintegrowany budynek WBiIŚ składa się z części wysokiej (A i A1 – fot. 1) o trzech kondygnacjach nadziemnych oraz jedno- i dwukondygnacyjnej części niskiej (B i B1 – fot. 2). Część wysoka jest całkowicie podpiwniczona, a niska częściowo. Obie części połączone są dwoma łącznikami – parterowymi podpiwniczonymi (fot. 3). Łączna kubatura ogrzewanej części budynku części A i B wynosi 63 024 m3, a powierzchnia użytkowa 12 278,50 m2.

Część A (A i A1) budynku została oddana do użytku w 1988 r., a B (B i B1) w latach 90. ubiegłego wieku. Budynek wykonano w systemie żelbetowej konstrukcji szkieletowej z wypełnieniem. Ściany zewnętrzne piwnic części A (gr. 30 cm) poprzeczne wykonane są z betonu, natomiast podłużne dodatkowo z cegły dziurawki grubości 12 cm.

 

 

Ściany zewnętrzne piwnic części B i B1 są żelbetowe, z warstwą styropianu grubości 8 cm, obłożone klinkierową cegłą licówką. Należy zaznaczyć, że od momentu wzniesienia zewnętrzne przegrody pełne obiektu nie były poddawane istotnym pracom renowacyjnym, a jedynie doraźnym naprawom elewacji. Nie dziwi więc występowanie uszkodzeń tynków i miejscowych ubytków klinkierowej warstwy fakturowej (fot. 4).

Ściany zewnętrzne podłużne kondygnacji nadziemnych części A składają się z gazobetonu o grubości 36 cm, cegły ceramicznej o grubości 6,5 cm, ceramicznych płytek elewacyjnych (od strony zewnętrznej). Ściany zewnętrzne poprzeczne kondygnacji nadziemnych części A wykonane są z: gazobetonu grubości 36 cm i ceramicznych płytek elewacyjnych (od strony zewnętrznej). Natomiast ściany zewnętrzne parteru części B i B1 wykonano z: cegły ceramicznej o grubości 25 cm (miejscami z gazobetonu o grubości 24 cm), warstwy wełny mineralnej o grubości 8 cm, a częściowo od zewnątrz z klinkierowej licówki.

Stropy w budynku są żelbetowe, wykonane z płyt kanałowych bądź płytowe. W części A stropodachy pełne kryte papą docieplone są wełną mineralną: nad aulą grubości 4 cm, w pozostałych miejscach 8 cm. W części B i B1 stropodachy docieplone są wełną mineralną grubości 16 cm i pokryte papą [1].

Do części A opisywanego budynku wchodzi się przez wiatrołapy. Drzwi wejściowe na elewacji frontowej zostały wymienione na nowe, z PVC. Pozostałe drzwi w budynku są drewniane. W części A cała stolarka okienna została wymieniona na nową, szczelną, z PVC (niestety bez nawiewników).

Nad aulą i klatkami schodowymi znajdują się świetliki dachowe z poliwęglanu wielokanałowego (zostały wymienione na nowe). W części B budynku znajduje się stolarka okienna charakterystyczna dla IV strefy klimatycznej w okresie wznoszenia budynku (drewniana, jednoramowa, trójszybowa). Jest ona w znacznym stopniu wyeksploatowana.

Współczynniki przenikania ciepła poszczególnych przegród budynku na ogół odpowiadają wymaganiom obwiązującym w czasie projektowania (lata 80. – budynek A i początek lat 90. – budynek B). Na podstawie projektów archiwalnych zgodnie z normą PN-EN ISO 6946 [2] wyznaczono m.in. następujące wartości:

  • ściany zewnętrzne piwnic części A – 0,97 i 1,43 W/m2  K;
  • ściany zewnętrzne piwnic części B – 0,41 W/m2  K;
  • ściany zewnętrzne klatek schodowych – 1,14 W/m2  K;
  • ściany zewnętrzne kondygnacji nadziemnych części A – 0,76 i 0,84 W/m2  K;
  • ściany zewnętrzne parteru części B – 0,36 i 0,37 W/m2  K;
  • dach nad aulą w części A – 0,50 W/m2  K;
  • stropodach części A – 0,31 W/m2  K;
  • dach części B – 0,23 W/m2  K;
  • okna w części A – 1,70 W/m2  K;
  • okna w części B – 2,60 W/m2  K.

Takie wartości obliczeniowe współczynników przenikania ciepła przegród w znacznym stopniu odbiegają od standardów określonych przez obecnie obowiązujące wymagania dotyczące ochrony cieplnej. Są to jednak wartości charakterystyczne dla poziomu izolacyjności wyznaczonego przepisami obowiązującymi w czasie kolejnych etapów wznoszenia ­obiektu.

Ocena jakości energetycznej budynku WBiIŚ w stanie istniejącym

Kolejnym etapem przygotowania programu termomodernizacji analizowanego budynku było wyznaczenie jego charakterystyki energetycznej wyrażonej zapotrzebowaniem na ciepło Qh do ogrzewania i wentylacji grawitacyjnej, zapotrzebowaniem na moc cieplną q oraz pochodnym wskaźnikiem jednostkowego zapotrzebowania na energię użytkową EUco (przy założeniu obliczeniowych wartości U przegród zewnętrznych).

Obliczenia sezonowego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynku wykonano zgodnie z normą PN-EN ISO 13790 [4], a szczytowej mocy grzewczej na podstawie PN-EN ISO 12831 [5].

Projektowe obciążenie cieplne budynku w stanie istniejącym wyniosło 620,24 kW, zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania i wentylacji grawitacyjnej w sezonie standardowym (bez uwzględnienia sprawności systemu grzewczego) 2919,0 GJ/rok [5], co dało wartość wskaźnika EUco = 54,5 kWh/m2 a. Po uwzględnieniu ilości ciepła na cele wentylacji mechanicznej [1], wynoszącej 2486 GJ/rok, całkowity wskaźnik EUco analizowanego budynku w stanie istniejącym wynosi 101,0 kWh/m2 rok.

W ramach oceny stanu technicznego budynku WBiIŚ przed termomodernizacją przeprowadzono wyrywkowe badania sprawdzające mające na celu określenie faktycznej jakości termicznej ścian zewnętrznych w chwili obecnej. Najpierw zmierzono gęstość strumienia cieplnego w punktach pomiarowych zlokalizowanych na reprezentatywnych fragmentach ścian zewnętrznych budynku. 

Do pomiarów strumienia ciepła wykorzystano mobilny zestaw diagnostyki cieplnej składający się z rejestratora, płyty do pomiaru przepływu ciepła o wymiarach 12×12 cm oraz czujników temperatury powietrza wewnętrznego i zewnętrznego.

Na podstawie uzyskanych wyników pomiarów obliczono rzeczywiste współczynniki przenikania ciepła U w poszczególnych punktach pomiarowych: 

  • ściany zewnętrzne części nadziemnej budynku A – 0,55 − 0,75 W/m2  K;
  • ściany zewnętrzne klatek schodowych budynku A – 1,39 W/m2  K; 
  • ściany zewnętrzne części nadziemnej budynku B – 0,67 W/m2  K; 
  • ściany zewnętrzne piwnic budynku B – 0,48 oraz 1,55 W/m2  K;
  • stare okna w części B – 2,10 W/m2 dla szkła, co daje wartość współczynnika przenikania ciepła U dla całego okna 2,6 W/m2  K [3].

Wyniki te odbiegają w pewnym stopniu od wartości obliczeniowych. Powodów może być kilka: mogą to być różnice w użytych materiałach bądź ich charakterystykach, inna niż przewidziana w projekcie geometria przekrojów, wpływ wykonawstwa, zużycie eksploatacyjne i oddziaływanie czynników zewnętrznych (atmosferycznych) lub pomiar przeprowadzony w miejscu występowania mostka cieplnego itd.

Kolejnym badaniem była ocena termowizyjna obudowy budynku. Wykonano ją przy użyciu nowoczesnej kamery.

Na fot. 5 widoczny jest nierównomierny rozkład temperatury na powierzchni ściany szczytowej budynku A, świadczący o zróżnicowanych własnościach izolacyjnych (miejscowym pogorszeniu jakości termicznej fragmentów tej przegrody). W okolicy wieńców I piętra , parteru oraz osadzenia okien widoczne są najintensywniejsze straty ciepła.

Na fot. 6 można zauważyć znaczne straty ciepła w miejscu, gdzie od strony wewnętrznej znajdują się grzejniki zamontowane we wnękach, co powoduje, że ściana ma zmniejszoną izolacyjność cieplną – efekt takiego usytuowania grzejników widoczny jest na termogramie. Ściana klatki schodowej po prawej stronie także wykazuje znaczną nierównomierność izolacyjności cieplnej.

Na fot. 7 widoczna jest wada ocieplenia wykonanego metodą lekką mokrą – poniżej górnego fragmentu ściany wykończonego płytkami elewacyjnymi. Można zauważyć ponadto nierównomierny rozkład temperatury na powierzchni płytek elewacyjnych.

Obliczeniowa charakterystyka budynku po uwzględnieniu wyników badań

W związku z różnicami między obliczeniami wykonanymi na podstawie dostępnej, archiwalnej dokumentacji technicznej budynku a zmierzonymi izolacyjnościami cieplnymi przegród zewnętrznych postanowiono wykonać drugi wariant obliczeń zapotrzebowania na ciepło Qh do ogrzewania i wentylacji grawitacyjnej, zapotrzebowania na moc cieplną q oraz pochodnego wskaźnika jednostkowego zapotrzebowania na energię użytkową EUco przy założonej wartości U oraz wartości wyznaczonej na podstawie pomiarów (tabela 1).

Zaobserwowane rozbieżności w obliczeniowych i pomierzonych wartościach współczynnika przenikania ciepła niektórych przegród zewnętrznych odbijają się na wynikowej charakterystyce energetycznej budynku. 

W wariancie obliczeń przy założeniu obliczeniowych wartości U przegród zewnętrznych wyznaczonych z pomiarów zapotrzebowanie na ciepło oraz na moc cieplną jest o blisko 4% większe niż otrzymane z obliczeń przy założeniu obliczeniowych wartości U (przy uwzględnieniu jedynie bryły budynku).

Podsumowanie

Żeby ocenić stan budynku WBiIŚ PB, przeprowadzono: analizę projektów archiwalnych, wyrywkowe pomiary strumienia cieplnego (na podstawie których wyznaczono współczynniki przenikania ciepła w badanych miejscach), przegląd termowizyjny przegród zewnętrznych oraz obliczenia zapotrzebowania na ciepło budynku z zastosowaniem skorygowanych parametrów (uzyskanych z pomiarów).

Aktualny stan termiczny budynku znacząco odbiega od obecnych standardów, co pozwala założyć, że zabiegi poprawiające jego charakterystykę energetyczną przyniosą nie tylko efekty energetyczne i ekologiczne, ale będą również efektywne pod względem ekonomicznym.

Wykonano w ramach pracy statutowej KPBiFB PB oraz projektu „Badanie skuteczności aktywnych i pasywnych metod poprawy efektywności energetycznej infrastruktury z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007–2013 Osi Priorytetowej I. Wzrost innowacyjności i wspierania przedsiębiorczości w regionie. Działania 1.1 Tworzenie warunków dla rozwoju innowacyjności B – DO-120.362/40/14

Literatura

1. Sadowska B., Piotrowska-Woroniak J., Sarosiek W., Audyt energetyczny budynku Wydziału Budownictwa Politechniki Białostockiej, NAPE S.A., Białystok 2012.
2. PN-EN ISO 6946:2008 Komponenty budowlane i elementy budynku. Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. Metoda obliczeń.
3. Robakiewicz M., Ocena jakości energetycznej budynków. Wymagania, dane, obliczenia, Biblioteka Fundacji Poszanowania Energii, Zrzeszenie Audytorów Energetycznych, Warszawa 2004.
4. PN-EN ISO 13790:2009 Energetyczne właściwości użytkowe budynków. Obliczanie zużycia energii na potrzeby ogrzewania i chłodzenia.
5. PN-EN ISO 12831:2006 Instalacje ogrzewcze w budynkach. Metoda obliczania projektowanego obciążenia cieplnego.
6. Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów (DzU nr 223/2008, poz. 1459, z późn. zm.).

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

NIBE-BIAWAR SP. Z O.O. news Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ!

Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ! Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ!

Dnia 15 marca 2024 r. wystartowała nowa edycja Szwedzkiej promocji pomp ciepła NIBE, organizowana przez spółkę NIBE-BIAWAR, będącą częścią szwedzkiego koncernu NIBE AB.

Dnia 15 marca 2024 r. wystartowała nowa edycja Szwedzkiej promocji pomp ciepła NIBE, organizowana przez spółkę NIBE-BIAWAR, będącą częścią szwedzkiego koncernu NIBE AB.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic

Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic

Pompy ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions oferują wysokowydajne i energooszczędne rozwiązanie dla każdego domu i lekkich zastosowań komercyjnych. To innowacyjny system...

Pompy ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions oferują wysokowydajne i energooszczędne rozwiązanie dla każdego domu i lekkich zastosowań komercyjnych. To innowacyjny system o niskim zużyciu energii, zaprojektowany w celu zapewnienia idealnej temperatury i ciepłej wody w domu, nawet przy ekstremalnych temperaturach zewnętrznych. Seria Aquarea oferuje szeroki wybór urządzeń o mocy od 3 kW do 30 kW, dzięki czemu można dobrać najodpowiedniejsze rozwiązanie do domu – niezależnie...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Partnerstwo Panasonic i tado°

Partnerstwo Panasonic i tado° Partnerstwo Panasonic i tado°

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania...

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania i zarządzania energią. To część misji obu firm, mającej na celu dekarbonizację domów i pomoc klientom w oszczędzaniu na kosztach energii.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

ECO Comfort Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora? Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do...

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do domów i firm sprawiły, że montaż klimatyzatora jest niemalże standardem w nowoczesnym budownictwie, a sam koszt założenia klimatyzacji nie należy do wysokich, ponadto zakup klimatyzatora wraz z usługą montażu jest objęty programami dofinansowującymi inwestycję.

Flamco news Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE Flamco Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są...

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są elastyczne w podłączaniu, łatwe w montażu i obsłudze i efektywne w użyciu. Umożliwiają o 50% szybsze spuszczenie wody z kotłów lub zbiorników magazynowych dowolnej wielkości niż w przypadku innych porównywalnych zaworów.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny...

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej z odnowionym adaptacyjnym systemem spalania, aż po nowy panel z możliwością sterowania dotykowego.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck rozpoczął, z początkiem kwietnia, swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę...

Beretta Show Truck rozpoczął, z początkiem kwietnia, swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła typu split Exclusive Agile, kocioł kondensacyjny Mynute Evo X (NOWOŚĆ!) oraz klimatyzację Breva odwiedzi kilkudziesięciu Autoryzowanych Dystrybutorów w całym kraju.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków...

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków oraz minimalizacji ryzyka awarii. Elektroniczny panel sterujący DAB NGPanel, w połączeniu z zaawansowanym systemem zarządzania DAB Virtual Cockpit, oferuje zupełnie nowy wymiar kontroli i komfortu w obsłudze kluczowych elementów instalacji.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Moris.eu Zakupy stali online – dlaczego warto?

Zakupy stali online – dlaczego warto? Zakupy stali online – dlaczego warto?

Czy zastanawialiście się, dlaczego zakupy stali online stają się coraz popularniejsze? Ponieważ ten kanał dystrybucji daje nie tylko szeroki wybór produktów, ale także wygodę i konkurencyjne ceny. Przekonajmy...

Czy zastanawialiście się, dlaczego zakupy stali online stają się coraz popularniejsze? Ponieważ ten kanał dystrybucji daje nie tylko szeroki wybór produktów, ale także wygodę i konkurencyjne ceny. Przekonajmy się, jak zakupy w hurtowni Moris.eu przez internet mogą ułatwić i usprawnić Twoje przedsięwzięcia budowlane lub produkcyjne.

Testo Sp. z o.o. Kompaktowe przyrządy pomiarowe do instalacji HVAC

Kompaktowe przyrządy pomiarowe do instalacji HVAC Kompaktowe przyrządy pomiarowe do instalacji HVAC

Kompaktowe przyrządy pomiarowe do instalacji HVAC dostarczą precyzyjnych wyników wszędzie tam, gdzie ich potrzebujesz – szybko, elastycznie, w sposób przyjazny dla użytkownika i w połączeniu z Twoim smartfonem....

Kompaktowe przyrządy pomiarowe do instalacji HVAC dostarczą precyzyjnych wyników wszędzie tam, gdzie ich potrzebujesz – szybko, elastycznie, w sposób przyjazny dla użytkownika i w połączeniu z Twoim smartfonem. Pomiary nie mogą być już prostsze.

Piotr Narowski Nowe typowe lata meteorologiczne dla Polski

Nowe typowe lata meteorologiczne dla Polski Nowe typowe lata meteorologiczne dla Polski

Powszechnie wykorzystywane obecnie w Polsce dane dotyczące typowego roku meteorologicznego pochodzą z lat 1971–2000. W obliczu warunków meteorologicznych występujących w ostatnim dziesięcioleciu mogą one...

Powszechnie wykorzystywane obecnie w Polsce dane dotyczące typowego roku meteorologicznego pochodzą z lat 1971–2000. W obliczu warunków meteorologicznych występujących w ostatnim dziesięcioleciu mogą one istotnie zawyżać obliczeniowe zużycie ciepła na potrzeby ogrzewania budynków, dlatego konieczna jest ich aktualizacja.

Testo Sp. z o.o. Jak za sprawą jednej aplikacji dokonano rewolucji na rynku pomiarów termicznych?

Jak za sprawą jednej aplikacji dokonano rewolucji na rynku pomiarów termicznych? Jak za sprawą jednej aplikacji dokonano rewolucji na rynku pomiarów termicznych?

Profesjonalna technologia pomiarowa dla instalatorów wentylacji, klimatyzacji, chłodnictwa i ogrzewnictwa – z nowymi SmartSondami teraz bardziej mobilna niż kiedykolwiek.

Profesjonalna technologia pomiarowa dla instalatorów wentylacji, klimatyzacji, chłodnictwa i ogrzewnictwa – z nowymi SmartSondami teraz bardziej mobilna niż kiedykolwiek.

Testo Sp. z o.o. Technologia pomiarowa Testo do serwisowania systemów grzewczych i pomp ciepła

Technologia pomiarowa Testo do serwisowania systemów grzewczych i pomp ciepła Technologia pomiarowa Testo do serwisowania systemów grzewczych i pomp ciepła

W nadchodzącym sezonie grzewczym przed specjalistami z branży grzewczej staną szczególne wyzwania. Klienci są wymagający i oczekują obsługi na najwyższym poziomie, a jednocześnie liczą na minimalizację...

W nadchodzącym sezonie grzewczym przed specjalistami z branży grzewczej staną szczególne wyzwania. Klienci są wymagający i oczekują obsługi na najwyższym poziomie, a jednocześnie liczą na minimalizację kosztów.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.