RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Klimatyzacja nowoczesnych szpitali

Fot. J. Kosieradzki

Fot. J. Kosieradzki

Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz pacjentom – na salach operacyjnych i w każdym innym pomieszczeniu.

Zobacz także

Flowair Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube

Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube

W czasach, kiedy coraz większy nacisk kładziony jest na terminy realizacji inwestycji, poszukuje się rozwiązań maksymalnie upraszczających proces projektowania i wykonawstwa. Jednym z nich jest zastosowanie...

W czasach, kiedy coraz większy nacisk kładziony jest na terminy realizacji inwestycji, poszukuje się rozwiązań maksymalnie upraszczających proces projektowania i wykonawstwa. Jednym z nich jest zastosowanie rooftopów Cube firmy FLOWAIR.

VTS Polska Sp. z o.o. VOLCANO i WING z silnikami EC w standardzie - energooszczędna nagrzewnica i kurtyna powietrzna VTS wyznacza nowy rynkowy trend

VOLCANO i WING z silnikami EC w standardzie - energooszczędna nagrzewnica i kurtyna powietrzna VTS wyznacza nowy rynkowy trend VOLCANO i WING z silnikami EC w standardzie - energooszczędna nagrzewnica i kurtyna powietrzna VTS wyznacza nowy rynkowy trend

Znaczący udział w poborze energii elektrycznej na świecie mają silniki stosowane w przemyśle. Wartości te są na tyle duże, że ich zmniejszeniem zainteresowani są nie tylko ponoszący koszty użytkownicy...

Znaczący udział w poborze energii elektrycznej na świecie mają silniki stosowane w przemyśle. Wartości te są na tyle duże, że ich zmniejszeniem zainteresowani są nie tylko ponoszący koszty użytkownicy silników, ale też parlamenty wielu krajów. Unia Europejska wydaje odpowiednie przepisy nakładające na producentów urządzeń elektrycznych obowiązek stosowania coraz bardziej sprawnych napędów. Firma VTS – podążając za swoją długotrwałą strategią, odpowiadając na potrzeby swoich wieloletnich klientów...

Rosenberg Polska sp. z o.o. CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie

CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie

Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii...

Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii przy jednoczesnej ochronie klimatu wewnętrznego i zwiększeniu komfortu ludzi.

Duża liczba i różnorodność wymagań dla poszczególnych pomieszczeń, począwszy od sal operacyjnych, izb chorych, poprzez laboratoria i gabinety lekarskie, po magazyny i miejsca usuwania odpadów, to dla projektantów instalacji duże i odpowiedzialne wyzwanie. W Polsce brakuje jednoznacznych, zebranych w jednym opracowaniu i aktualnych wymagań, dlatego projektanci bardzo często korzystają z wytycznych innych krajów.

Inwestor – projektant – projekt

Optymalnym rozwiązaniem jest sytuacja, gdy inwestor już przy wstępnym projekcie bardzo ściśle współpracuje nie tylko z architektem, ale także z projektantem HVAC.

Zdarza się, że na wstępnym etapie projektowania obiektu nie uwzględnia się w pełni specyficznych wymagań, jakim w obiektach służby zdrowia muszą sprostać systemy wentylacji, klimatyzacji, ogrzewania i ciepłej wody oraz gazów technicznych, a także całej infrastruktury energetycznej i komunikacyjnej, w tym przesyłu danych. Wymagają one przestrzeni oraz umożliwienia przeprowadzania czynności koniecznych na etapie eksploatacji – serwisowania, remontowania, czyszczenia, konserwacji itd.

Lokowanie takich pomieszczeń jak np. sale operacyjne czy izolatki w obiekcie powinno być powiązane z zapewnieniem im niezbędnej infrastruktury technicznej. Konieczne jest też zapewnienie wygodnego dostępu dla obsługi.

Wiedza, jak dużo przestrzeni wymagają poszczególne urządzenia techniczne, nie jest niestety powszechna i na tym tle powstają niekiedy niepotrzebne napięcia między architektem a projektantem klimatyzacji, który staje przed problemem nie tylko miejsca na centralę klimatyzacyjną, ale także dostarczenia powietrza do odpowiedniej strefy szpitala.

Czystość powietrza

Ustalenie koncentracji zanieczyszczeń w powietrzu, które będzie zasysane przez instalację klimatyzacyjną, nie jest wbrew pozorom łatwe.

Rzadko mamy do dyspozycji wyniki pomiaru zanieczyszczeń i przede wszystkim informację o ich rodzaju. Z tego względu w trakcie eksploatacji instalacji mogą wystąpić problemy wynikające z przyjęcia w projekcie danych rażąco różniących się od rzeczywistych parametrów.

Dane rzeczywiste możemy ustalić, dokonując odpowiednich pomiarów dopiero po oddaniu instalacji do użytku. Znany jest przypadek szpitala powstałego wcześniej niż otaczające go budynki. Rozpoczęcie budowy w jego pobliżu spowodowało znaczny wzrost zanieczyszczeń w czerpanym powietrzu, a przez to szybsze, niż założono w projekcie, wymiany filtrów.

Zainstalowanie dodatkowego stopnia filtracji było konieczne, by instalacja pracowała poprawnie. Nie tylko powietrze zewnętrzne podlega filtrowaniu. Zadaniem wentylacji w obiektach służby zdrowia jest bowiem także wyeliminowanie ryzyka wystąpienia zakażeń przenoszonych drogą powietrzną. Są oddziały i laboratoria, gdzie usuwane powietrze musi być filtrowane, by potencjalne źródło zakażeń nie rozprzestrzeniało się po szpitalu i jego otoczeniu.

Przy projektowaniu filtracji powietrza stosuje się stopniowanie filtrów, tak aby uniknąć szybkiego zapychania się ich przez cząsteczki, które można łatwo wychwycić wcześniej.

Filtracja kaskadowa obejmuje najczęściej trzy stopnie filtracji: wstępną, dokładną oraz absolutną – realizowaną za pomocą filtrów HEPA lub ULPA.

Zaleca się badanie jakości powietrza dostarczanego przez instalację klimatyzacyjną po zainstalowaniu filtrów, by móc odpowiednio wcześnie reagować i nie dopuścić do obniżenia skuteczności filtracji, wzrostu oporów na filtrze ponad dopuszczalną dla danej instalacji wartość oraz uszkodzeń mechanicznych filtrów.

Temperatura i wilgotność powietrza

Przygotowywana jest norma europejska, która ma jednoznacznie ustalić zasady projektowania, budowy, klasyfikacji oraz działania systemów wentylacji i klimatyzacji obsługującej budynki szpitalne, gabinety lekarskie z salami zabiegowymi, centra dializy itp. Projekt normy dzieli pomieszczenia na klasy – każda ma przypisane wartości temperatury i zawartości wilgoci (minimum i maksimum dla lata i zimy).

Dla przykładu parametry powietrza dla pomieszczeń określonych literą H1a – obszar chroniony w salach operacyjnych – to: temperatura powietrza 22–24°C, zawartość wilgoci w zimie 6,5 g/kg, w lecie 11,5 g/kg. Z kolei według normy niemieckiej DIN 1946-2 temperatura dopuszczalna wynosi 26°C.

Projektanci korzystają też z francuskiej normy NF S 90-351, która m.in. określa rygorystyczne wymagania związane z ochroną przed skażeniem przenoszonym drogą powietrzną. Wyznacza ona cztery strefy poziomu ryzyka (od minimalnego – strefa 1, do bardzo wysokiego – strefa 4), na jakie narażony jest pacjent przebywający w poszczególnych pomieszczeniach obiektów ochrony zdrowia. Strefa 4 obejmuje m.in. sale operacyjne i transplantacyjne [2].

Nawiewniki i kratki wywiewne

Projektant ma do dyspozycji wiele rozwiązań rozdziału powietrza w klimatyzowanym pomieszczeniu, takich jak np. nawiewniki z filtrem HEPA (lub bez – w zależności od przeznaczenia danej strefy w szpitalu) czy stropy laminarne, które doprowadzają powietrze do strefy roboczej strumieniem laminarnym.

Nawiewniki montuje się najczęściej w sufitach podwieszonych przystosowanych do sal operacyjnych, które zapewniają nie tylko przykrycie kanałów i innych elementów klimatyzacji oraz instalacji, pełnią także funkcję tłumików akustycznych [3].

Stosowanie sufitów podwieszanych w pomieszczeniach o bardzo wysokim ryzyku infekcji było dotychczas stosunkowo rzadkie. Oferta rynkowa jest jednak coraz szersza i obejmuje np. płyty pokryte farbą antybakteryjną, z silikonowymi połączeniami uszczelniającymi, które jednocześnie zapewniają dostęp do przestrzeni ponadsufitowej (płyty uchylne).

Ciśnienie a sąsiednie pomieszczenia

Sposób usuwania powietrza zależy od rodzaju i funkcji pomieszczeń. Jedne pracują przy nadciśnieniu w stosunku do pomieszczeń sąsiednich, inne w podciśnieniu. Wzajemne relacje ciśnieniowe sąsiadujących ze sobą pomieszczeń powinny być ustalone już na etapie projektu wstępnego.

Architekt i technolog powinni poinformować projektanta klimatyzacji, jak będzie przebiegać komunikacja między poszczególnymi pomieszczeniami, czy tylko poprzez otwarcie drzwi, czy też potrzebna będzie śluza. Zbyt duża różnica ciśnień może spowodować utrudnione otwieranie drzwi lub wystąpienie nadciśnienia w momencie otwarcia drzwi do pomieszczenia, które ma ciśnienie niższe.

Utrzymanie odpowiednich relacji ciśnieniowych wymaga bardzo starannej analizy, uwzględniającej sytuacje, gdy personel zapomina o zamknięciu drzwi lub transport chorego trwa zbyt długo.

Eksploatacja instalacji

Na przykładzie warszawskiego szpitala Medicover można pokazać, jak działa instalacja HVAC w nowoczesnym szpitalu. Wentylacja i klimatyzacja sal operacyjnych to układ w całości oparty na świeżym powietrzu.

Piętro techniczne, gdzie znajdują się centrale klimatyzacyjne, to przykład dobrego zagospodarowania powierzchni – wszystkie urządzenia mieszczą się tam bez problemu (fot. 1 i 2).

Przykład wykonania instalacji

Przykład wykonania instalacji MEDICOVER


Źródło: Fot. autora

Przykład rozwiązania systemu klimatyzacyjnego

Przykład rozwiązania systemu klimatyzacyjnego w jednej z sal operacyjnych szpitala w Sosnowcu


Źródło: Fot. Armstrong

Przygotowane powietrze jest doprowadzane nawiewnikami laminarnymi do sal operacyjnych. Zastosowano automatyczną ilościową i jakościową kontrolę nawiewanego powietrza.

Utrzymywana jest stała różnica ciśnień bez względu na warunki atmosferyczne występujące na zewnątrz budynku. Jest to układ samoregulujący się do warunków atmosferycznych i niezależny od stanu filtrów.

W salach operacyjnych możliwa jest regulacja parametrów powietrza w pełnym zakresie. Nowoczesny system BMS (fot. 5) pozwala stale kontrolować ilość, temperaturę i wilgotność powietrza oraz stan zabrudzenia filtrów.

 Komputerowy schemat systemu wentylacji

Przykładowy komputerowy schemat systemu wentylacji w jednej z placówek szpitalnych Medicover


Źródło: fot. autora

Literatura

  1.  Kaiser K., Filtry powietrza w szpitalnych instalacjach klimatyzacji i wentylacji, „Rynek Instalacyjny” nr 3 i 4/2012.
  2. Charkowska A., Klimatyzacja i wentylacja w szpitalach, „Rynek Instalacyjny” nr 3/2011.
  3. Materiały techniczne firmy Armstrong.
  4. www.clinikka.pl/utrzymanie-czystosci-powietrza-w-bloku-operacyjnym.
  5. PN-EN 1822-1:2009 Wysokoskuteczne filtry powietrza (EPA, HEPA, ULPA). Część 1. Klasyfikacja, badanie parametrów, znakowanie (ang.)
  6. Charkowska A., Metody czyszczenia instalacji klimatyzacyjnych, „Rynek Instalacyjny” nr 11 i 12/2009.
  7. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 listopada 2006 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej (DzU nr 213, poz. 1568, z późn. zm.).

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Flamco news Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE Flamco Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są...

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są elastyczne w podłączaniu, łatwe w montażu i obsłudze i efektywne w użyciu. Umożliwiają o 50% szybsze spuszczenie wody z kotłów lub zbiorników magazynowych dowolnej wielkości niż w przypadku innych porównywalnych zaworów.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny...

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej z odnowionym adaptacyjnym systemem spalania, aż po nowy panel z możliwością sterowania dotykowego.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck rozpoczął na początku kwietnia swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła...

Beretta Show Truck rozpoczął na początku kwietnia swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła typu split Exclusive Agile, kocioł kondensacyjny Mynute Evo X (NOWOŚĆ!) oraz klimatyzację Breva odwiedzi kilkudziesięciu Autoryzowanych Dystrybutorów w całym kraju.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków...

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków oraz minimalizacji ryzyka awarii. Elektroniczny panel sterujący DAB NGPanel, w połączeniu z zaawansowanym systemem zarządzania DAB Virtual Cockpit, oferuje zupełnie nowy wymiar kontroli i komfortu w obsłudze kluczowych elementów instalacji.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Redakcja RI news Konferencja „Medycyna w architekturze” – retransmisja

Konferencja „Medycyna w architekturze” – retransmisja Konferencja „Medycyna w architekturze” – retransmisja

24 października 2023 w Centrum Olimpijskim odbyła się pierwsza edycja konferencji Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych, poruszająca temat związków pomiędzy...

24 października 2023 w Centrum Olimpijskim odbyła się pierwsza edycja konferencji Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych, poruszająca temat związków pomiędzy medycyną a architekturą. Wzięło w niej udział ponad 200 uczestników – architektów, menedżerów branży medycznej, lekarzy, przedstawicieli firm wykonawczych oraz producentów materiałów budowlanych.

Redakcja RI news Konferencja „Medycyna w architekturze”

Konferencja „Medycyna w architekturze” Konferencja „Medycyna w architekturze”

Konferencja na temat medycyny w architekturze odbędzie się 24 października 2023 o godz. 9:00 w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Jednym z elementów koncepcji VBC (Value Based Healthcare, medycyny opartej...

Konferencja na temat medycyny w architekturze odbędzie się 24 października 2023 o godz. 9:00 w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Jednym z elementów koncepcji VBC (Value Based Healthcare, medycyny opartej na wartościach) jest na pewno architektura. W czasie konferencji organizatorzy będą badać, jaki jest dzisiaj stan rozważań na ten temat oraz jakie wskazówki praktyczne wypływają z połączenia współczesnej architektury oraz medycyny typu VBC. Aby wziąć udział w spotkaniu, trzeba się zarejestrować.

mgr inż. Kamil Kowalczyk Modernizacja wentylacji w szpitalu

Modernizacja wentylacji w szpitalu Modernizacja wentylacji w szpitalu

Obiekty służby zdrowia mają wysokie wymagania sanitarno-higieniczne. Podczas modernizacji oddziałów szpitalnych należy dążyć do wykonania skutecznej instalacji wentylacyjnej z zachowaniem zasad podziału...

Obiekty służby zdrowia mają wysokie wymagania sanitarno-higieniczne. Podczas modernizacji oddziałów szpitalnych należy dążyć do wykonania skutecznej instalacji wentylacyjnej z zachowaniem zasad podziału na strefy i doborem rozwiązań ekonomicznych podczas eksploatacji.

Redakcja RI news II Konferencja Naukowo-Techniczna „Klimatyzacja obiektów szpitalnych”

II Konferencja Naukowo-Techniczna „Klimatyzacja obiektów szpitalnych” II Konferencja Naukowo-Techniczna „Klimatyzacja obiektów szpitalnych”

W marcu 2021 r. odbyła się pierwsza edycja konferencji „Klimatyzacja obiektów szpitalnych”. W związku z dużym zainteresowaniem tematyką konferencji, organizatorzy podjęli decyzję o organizacji II edycji...

W marcu 2021 r. odbyła się pierwsza edycja konferencji „Klimatyzacja obiektów szpitalnych”. W związku z dużym zainteresowaniem tematyką konferencji, organizatorzy podjęli decyzję o organizacji II edycji konferencji. Wydarzenie odbędzie się w terminie 25.03.2022 r. Ponownie konferencja odbędzie się wyłącznie on-line.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Stosowanie lamp bakteriobójczych w salach operacyjnych szpitali

Stosowanie lamp bakteriobójczych w salach operacyjnych szpitali Stosowanie lamp bakteriobójczych w salach operacyjnych szpitali

W artykule omówiono wpływ stosowania lamp bakteriobójczych UVC na czystość mikrobiologiczną powietrza sal operacyjnych szpitali, w których stosowane są instalacje klimatyzacji-wentylacji. Biorąc pod uwagę,...

W artykule omówiono wpływ stosowania lamp bakteriobójczych UVC na czystość mikrobiologiczną powietrza sal operacyjnych szpitali, w których stosowane są instalacje klimatyzacji-wentylacji. Biorąc pod uwagę, że obecnie każda sala operacyjna w szpitalu powinna być wyposażona w instalację klimatyzacji-wentylacji zapewniającą właściwą jakość powietrza w pomieszczeniu, pojawia się często pytanie użytkowników o sens stosowania w tych salach lamp bakteriobójczych.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.)

Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.) Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.)

W niniejszym artykule przedstawione są dodatkowe informacje na temat projektowania rurociągów instalacji chłodniczych. Po obliczeniu średnic rurociągów instalacji chłodniczej i ustaleniu ich odpowiednich...

W niniejszym artykule przedstawione są dodatkowe informacje na temat projektowania rurociągów instalacji chłodniczych. Po obliczeniu średnic rurociągów instalacji chłodniczej i ustaleniu ich odpowiednich długości oraz po narysowaniu podstawowego schematu ich przebiegu należy przemyśleć szczegóły rozwiązania instalacji. Dodatkowe informacje zamieszczone poniżej przydadzą się podczas tej fazy projektowania...

dr inż. Anna Charkowska Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.)

Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.) Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.)

Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają...

Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają we wnętrzu instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych lub są przenoszone do pomieszczeń. Osiadłe w instalacjach zanieczyszczenia stałe, namnażające się drobnoustroje świadczą o stanie higienicznym instalacji, który wpływa na czystość oraz jakość powietrza nawiewanego do wentylowanych lub klimatyzowanych...

dr inż. Anna Charkowska Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1)

Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1) Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1)

W pierwszej części artykułu podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W kolejnych częściach cyklu zostaną zawarte...

W pierwszej części artykułu podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W kolejnych częściach cyklu zostaną zawarte informacje o materiałach stosowanych obecnie do wykonania filtrów powietrza, a także o budowie filtrów powietrza oraz podstawowe wymagania dotyczące odbioru instalacji zawierających filtry powietrza.

dr inż. Anna Charkowska Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach...

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach „Rynku Instalacyjnego” zagadnień związanych z czystością i czyszczeniem instalacji. Przedstawione zostaną najnowsze informacje na ten temat, wynikające m.in. z pojawienia się w lipcu 2008 r. wersji roboczej normy europejskiej dotyczącej czystości instalacji.

Najnowsze produkty i technologie

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.