RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wewnętrzne przecieki powietrza w centralach wentylacyjnych

Wpływ na pogorszenie jakości powietrza wewnętrznego oraz zwiększenie zużycia energii

Zasada działania sektora czyszczącego, źródło: Eurovent 17/11 – 2015

Zasada działania sektora czyszczącego, źródło: Eurovent 17/11 – 2015

Zarówno przy projektowaniu, jak i regulacji instalacji przyjmuje się zazwyczaj, że przecieki wewnętrzne w centralach nie występują bądź są na tyle małe, że można je pominąć. Jednak w procesie projektowania i doboru urządzeń oraz rozruchu instalacji wentylacyjnych z centralami wyposażonymi w wymienniki do odzysku ciepła należy zwracać uwagę na kwestię ich szczelności. Wewnętrzne przecieki mogą bowiem powodować zwiększone zużycie energii elektrycznej, co wpływa na bilans energetyczny oraz spadek jakości powietrza wewnętrznego. W najbliższych dwóch latach spodziewane jest wprowadzenie zmian w prawie i normach ułatwiających identyfikację i rozwiązanie tych zagadnień na etapie projektowania instalacji i doboru central.

Zobacz także

Flowair Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube

Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube

W czasach, kiedy coraz większy nacisk kładziony jest na terminy realizacji inwestycji, poszukuje się rozwiązań maksymalnie upraszczających proces projektowania i wykonawstwa. Jednym z nich jest zastosowanie...

W czasach, kiedy coraz większy nacisk kładziony jest na terminy realizacji inwestycji, poszukuje się rozwiązań maksymalnie upraszczających proces projektowania i wykonawstwa. Jednym z nich jest zastosowanie rooftopów Cube firmy FLOWAIR.

VTS Polska Sp. z o.o. VOLCANO i WING z silnikami EC w standardzie - energooszczędna nagrzewnica i kurtyna powietrzna VTS wyznacza nowy rynkowy trend

VOLCANO i WING z silnikami EC w standardzie - energooszczędna nagrzewnica i kurtyna powietrzna VTS wyznacza nowy rynkowy trend VOLCANO i WING z silnikami EC w standardzie - energooszczędna nagrzewnica i kurtyna powietrzna VTS wyznacza nowy rynkowy trend

Znaczący udział w poborze energii elektrycznej na świecie mają silniki stosowane w przemyśle. Wartości te są na tyle duże, że ich zmniejszeniem zainteresowani są nie tylko ponoszący koszty użytkownicy...

Znaczący udział w poborze energii elektrycznej na świecie mają silniki stosowane w przemyśle. Wartości te są na tyle duże, że ich zmniejszeniem zainteresowani są nie tylko ponoszący koszty użytkownicy silników, ale też parlamenty wielu krajów. Unia Europejska wydaje odpowiednie przepisy nakładające na producentów urządzeń elektrycznych obowiązek stosowania coraz bardziej sprawnych napędów. Firma VTS – podążając za swoją długotrwałą strategią, odpowiadając na potrzeby swoich wieloletnich klientów...

Rosenberg Polska sp. z o.o. CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie

CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie

Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii...

Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii przy jednoczesnej ochronie klimatu wewnętrznego i zwiększeniu komfortu ludzi.

W artykule:

• Wskaźnik przecieków wewnętrznych
• Typowe wartości EATR i OACF
• Wpływ OACF i EATR na zużycie energii, projektowanie i regulację systemu

Zadaniem wentylacji mechanicznej jest skuteczna wymiana zużytego powietrza wewnętrznego dzięki zakładanej ilości powietrza zewnętrznego. Jednym z problemów podczas realizacji tego celu są przecieki powietrza występujące w sieci kanałów oraz w centralach wentylacyjnych. Przecieki w centralach dzielą się na zewnętrzne (przez obudowę) oraz wewnętrzne pomiędzy strumieniami powietrza, przede wszystkim w sekcji wymiennika do odzysku ciepła. O ile zagadnienie nieszczelności w przewodach wentylacyjnych oraz zewnętrznych przecieków w centralach jest uregulowane w wielu normach [8,10,11,12,13], o tyle kwestia przecieków wewnętrznych może wymagać większej uwagi przy projektowaniu, doborze i rozruchu urządzeń. W Polsce rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [5] określa co prawda w § 151.2 dopuszczalne przecieki dla wymienników płytowych i obrotowych, nie podaje jednak normy odniesienia, co w praktyce ogranicza możliwość stosowania i weryfikacji tych wymogów.

Nieuwzględnienie przecieków

Rys. 1. Nieuwzględnienie przecieków i ich wypływu na zużycie energii i IAQ; Źródło: Eurovent 6/15 – 2020 [2]

Wewnętrzne przecieki w centralach wentylacyjnych mogą powodować:

  • zwiększone zużycie energii elektrycznej,
  • niedostarczenie zakładanej ilości powietrza zewnętrznego do pomieszczeń, a tym samym pogorszenie jakości powietrza wewnętrznego (indoor air quality – IAQ).

Kolejną istotną kwestią, związaną z bezpieczeństwem epidemiologicznym w kontekście trwającej pandemii COVID-19, jest ograniczanie potencjalnego ryzyka transmisji infekcji drogą powietrzną [3].

Zazwyczaj zarówno przy projektowaniu, jak i regulacji instalacji przyjmuje się, że przecieki wewnętrzne w centralach nie występują bądź są pomijalnie małe. W rzeczywistości jednak w przypadku nieprawidłowo zaprojektowanych i źle wyregulowanych urządzeń przecieki wewnętrzne mogą być istotne i ich wpływ nie powinien być ignorowany.

Przykładowe przecieki wewnętrzne

Rys. 2. Przykładowe rzeczywiste przecieki wewnętrzne w centrali; Źródło: Eurovent 6/15 – 2020 [2]

Problem przecieków wewnętrznych dotyczy najczęściej urządzeń wyposażonych w wymienniki obrotowe, jeśli nie zostaną zastosowane odpowiednie rozwiązania mające na celu minimalizację tego zjawiska. Wymienniki obrotowe mają szereg zalet, takich jak wysoki odzysk ciepła, niskie opory przepływu, odzysk wilgoci, odporność na zamarzanie czy kompaktowe wymiary, są jednak najbardziej podatne na przecieki. Biorąc pod uwagę fakt, że zgodnie ze statystykami rynkowymi Eurovent Market Intelligence ok. 45% central instalowanych na terenie UE jest wyposażonych w wymienniki obrotowe, skala problemu jest istotna.

Wskaźnik przecieków wewnętrznych

Do określania przecieków wewnętrznych w wymienniku regeneracyjnym powszechnie stosuje się wskaźniki EATR i OACF. Zostały one określone w normie PN-EN 16798-3 [6] i od wielu lat wykorzystywane są w programie certyfikacji Eurovent dla obrotowych wymienników ciepła.

Dodatnia różnica ciśnień

Rys. 3. Zachowanie przecieków przy dodatniej ∆p22–11; Źródło: Eurovent 6/15 – 2020 [2]

Ulepszone definicje tych wskaźników podane zostały w projekcie nowelizacji normy prEN 308 [7], której publikacja spodziewana jest w 2022 roku. Norma ta zakłada, że EATR i OACF będą miały zastosowanie również do wymienników płytowych, jeśli przeciek mierzony statyczną metodą ciśnieniową będzie przekraczał 3%. Ponadto norma wprowadza procedurę badania wymiennika zabudowanego w centrali, co oznacza, że przecieki występujące poza samym wymiennikiem również będą uwzględnione.

Definicje tych wskaźników są następujące:

OACF (Outdoor Air Correction Factor) to stosunek pomiędzy strumieniem masowym powietrza zewnętrznego (ZEW) i strumieniem masowym powietrza nawiewanego (NAW). Dostarcza on informacji nt. sumy (po obu stronach wymiennika) przecieków pomiędzy strumieniami powietrza. Wartość OACF > 1 oznacza przeciek ze strony nawiewu na stronę wywiewu. Wartość OACF < 1 oznacza przeciek ze strony wywiewu na stronę nawiewu. OACF jest funkcją różnicy ciśnień (p22 – p11).

EATR (Exhaust Air Transfer Ratio) to stosunek ilości powietrza wywiewanego w strumieniu powietrza nawiewanego do strumienia powietrza nawiewanego, z uwzględnieniem przenoszenia powietrza w obracającym się wirniku (carry over). Określa on poziom zanieczyszczenia powietrza nawiewanego powietrzem wywiewanym. EATR jest funkcją różnicy ciśnień (p22 – p11), a jego wartość mierzy się za pomocą gazu znacznikowego.

Różnica ciśnień

Rys. 4. Zachowanie przecieków przy ∆p22–11 bliskiej zeru; Źródło: Eurovent 6/15 – 2020 [2]

Pomiędzy EATR i OACF istnieje korelacja. Gdy OACF spada poniżej 1,0–1,05, to EATR zaczyna gwałtownie rosnąć. Przy wysokim OACF EATR dąży do 0%, nie osiągając jednak tej wartości ze względu na zjawisko carry over. Zredukowanie EATR do wartości bliskiej 0% jest możliwe dzięki zastosowaniu sektora czyszczącego.

Ogólna charakterystyka przecieków wewnętrznych w wymienniku obrotowym przy zbilansowanych przepływach i bez sektora czyszczącego dla różnych zakresów ∆p22–11 przedstawiona została na rys. 3–5.

Zdecydowana większość producentów wymienników obrotowych (w tym wszyscy certyfikowani przez Eurovent) podaje wartości EATR i OACF dla swoich produktów. Większość producentów central wentylacyjnych również pokazuje te parametry przy doborach swoich urządzeń. Oczekuje się, że znowelizowane rozporządzenie Komisji (EU) 1254/2014 [4] zostanie opublikowane w 2022 roku i wprowadzi wymóg przedstawiania EATR i OACF w dokumentacji technicznej i przy doborach central wentylacyjnych. Prawdopodobne jest również, że rozporządzenie to określi dopuszczalne wartości EATR i OACF.

Ujemna różnica ciśnień

Rys. 5. Zachowanie przecieków przy ujemnej ∆p22–11; Źródło: Eurovent 6/15 – 2020 [2]

Typowe wartości EATR i OACF

Wartości EATR i OACF zależą przede wszystkich od umiejscowienia wentylatora nawiewnego i wyciągowego w centrali.

Obydwa wentylatory za wymiennikiem

Zdecydowanie najkorzystniejszą z punktu widzenia minimalizacji przecieków wewnętrznych jest konfiguracja z obydwoma wentylatorami umieszczonymi za wymiennikiem w kierunku przepływu powietrza (rys. 6).

Rozkład ciśnień

Rys. 6. Najkorzystniejsza pozycja wentylatorów. Rozkład ciśnień przy typowych oporach w kanałach; Źródło: Eurovent 6/15 – 2020 [2]

Przy takiej konfiguracji występuje zwykle nieznacznie wyższe ciśnienie po stronie nawiewu. Zależy to oczywiście również od oporu przepływu w poszczególnych kanałach. Praktyka pokazuje jednak, że różnica p22–11 może być ujemna i potrzebne jest zastosowanie dodatkowych środków, aby zrównoważyć ciśnienie i zminimalizować EATR. Typowe wartości OACF i EATR dla tej konfiguracji w zależności od ∆p22–11 pokazuje tabela 1.

Obydwa wentylatory po stronie budynku

Z kolei zdecydowanie najgorszą z punktu widzenia przecieków wewnętrznych jest konfiguracja z obydwoma wentylatorami zlokalizowanymi od strony budynku.

Wentylator wyciągowy powoduje w większości przypadków znaczne nadciśnienie po stronie wywiewu (p22–11 jest ujemne). W tym przypadku EATR jest wysoki, a OACF poniżej 1,0. Typowe wartości OACF i EATR dla tej konfiguracji pokazuje tabela 2.

Ze względów konstrukcyjnych przy takiej konfiguracji centrala może być zazwyczaj bardziej kompaktowa i krótsza, a tym samym tańsza. Z tego powodu układ ten wybierany jest przez projektantów i inwestorów dążących do optymalizacji kosztowej. Dodatkowo w przypadku urządzeń montowanych na zewnątrz często korzysta się z odstępstwa w Warunkach Technicznych i stosuje „zintegrowaną” czerpnio-wyrzutnię, zakładając, że zapewni ona skuteczny rozdział strumieni powietrza (co jest często dalekie od prawdy). Pozwala to na eliminację kanałów powietrza zewnętrznego i wyrzutowego i dodatkowe obniżenie kosztów inwestycji. Nie bierze się jednak pod uwagę, że (jak pokazuje tabela 2) centrala zaprojektowana jako nawiewno-wywiewna bez recyrkulacji w praktyce może realizować recyrkulację na poziomie nawet 25% (a przy uwzględnieniu mieszania na „zintegrowanej” czerpnio-wyrzutni jeszcze większym). Stawia to pod dużym znakiem zapytania możliwość dostarczenia do budynku zakładanych ilości powietrza zewnętrznego wymaganych przepisami.

Inne lokalizacje wentylatorów

Pozostałe dwie możliwe konfiguracje, czyli z obydwoma wentylatorami po stronie zewnętrznej lub z obydwoma wentylatorami przed wymiennikiem, występują raczej rzadko i charakteryzują się niskim przeciekiem powietrza usuwanego do powietrza nawiewanego (EATR), ale przy wysokiej wartości OACF (do 1,5).

Wpływ OACF i EATR na zużycie energii, projektowanie i regulację systemu

Jak pokazano powyżej, nawet przy najkorzystniejszej konfiguracji wentylatorów wewnętrzne przecieki mogą być istotne. Oznacza to, że strumienie powietrza na poszczególnych króćcach centrali będą inne niż projektowane strumienie powietrza wentylacyjnego dostarczanego i usuwanego z budynku.

Biorąc pod uwagę, że zadaniem urządzenia wentylacyjnego jest dostarczenie do budynku wymaganej ilości powietrza zewnętrznego, przy wysokich wartościach EATR i OACF powinno się uwzględnić kompensację strumieni powietrza na wszystkich przyłączeniach centrali.

Skorygowane strumienie można obliczyć z następujących zależności:

qNAWkor = qNAW · (1+ EATR)

qWYWkor = qWYW + qNAW · EATR

qZEWkor = qNAWkor · OACF

qWYRkor = qWYWkor + qNAWkor · (OACF – 1)

Przykładowo dla EATR = 5% i OACF = 1,1 po kompensacji przepływ powietrza nawiewanego i wywiewanego wzrośnie o 5%, a przepływ powietrza zewnętrznego i wyrzutowego o 15,5%.

Taka kompensacja zapewniająca dostarczenie zakładanej ilości powietrza zewnętrznego ma oczywisty wpływ na wzrost zużycia energii elektrycznej do napędu wentylatorów. Skorygowany pobór mocy wynikający ze zwiększonych przepływów oraz zwiększonych oporów wewnętrznych centrali i spadków ciśnień w sieci kanałów powinien zostać uwzględniony przy doborze centrali.

Zwiększenie poboru mocy zależy każdorazowo od parametrów urządzenia i jego punktu pracy. Można jednak orientacyjne przyjąć, że dla konfiguracji wzorcowej [4], obejmującej dwa wentylatory, wymiennik od odzysku ciepła i filtry powietrza, przy sprężu zewnętrznym 200 Pa, EATR = 5% i OACF = 1,1, pobór mocy wentylatora nawiewnego wzrośnie o ok. 9%, a wentylatora wyciągowego o ok. 29%. Przekłada się to odpowiednio na wzrost SPFV o ok. 19% i SFPwew na poziomie 28%. Są to liczby, które trudno zlekceważyć w bilansie energetycznym.

Przecieki wewnętrzne należy również odpowiednio uwzględnić przy rozruchu i regulacji instalacji. Jest to szczególnie istotne przy konfiguracji z obydwoma wentylatorami po stronie budynku (rys. 7), gdzie wewnętrzny przeciek powietrza wywiewanego do powietrza nawiewanego może dochodzić do 25%. Nawet jeśli zakładany wydatek centrali zostanie potwierdzony pomiarami na kanale nawiewnym i wywiewnym, w rzeczywistości do budynku może zostać dostarczone jedynie 75% zakładanej ilości powietrza zewnętrznego. Przy takiej konfiguracji zalecane jest skontrolowanie przepływów powietrza zewnętrznego i wyrzutowego.

Rys. 7.  Najbardziej niekorzystna konfiguracja wentylatorów. Rozkład ciśnień przy typowych oporach 
w kanałach

Rys. 7.  Najbardziej niekorzystna konfiguracja wentylatorów. Rozkład ciśnień przy typowych oporach w kanałach; Źródło: Eurovent 6/15 – 2020 [2]

Minimalizacja przecieków wewnętrznych

Pozycja wentylatorów

Zasadniczym warunkiem zapewnienia niskich przecieków wewnętrznych w centralach z wymiennikiem obrotowym jest odpowiednia lokalizacja wentylatorów. Najbardziej zalecana jest konfiguracja z obydwoma wentylatorami za wymiennikiem (rys. 6). Umożliwia ona łatwe zbilansowanie różnicy ciśnień dla zminimalizowania EATR i uzyskania niskiego OACF.

Zbilansowanie ciśnień

Kolejnym krokiem jest zapewnienie odpowiedniej różnicy pomiędzy stroną nawiewu i wywiewu. Optymalna ∆P22–11 dla ograniczenia EATR i OACF mieści się w zakresie 0–20 Pa (wyższe ciśnienie po stronie nawiewu). W razie potrzeby, przy konfiguracji wentylatorów jak na rys. 6, wartość taką należy ustalić przy rozruchu urządzenia za pomocą dławienia po stronie wywiewu (np. przepustnicą lub przesłoną perforowaną) bądź przez odpowiednie zwymiarowanie kanałów wywiewnych. Rozwiązaniem może być też zastosowanie filtra wywiewnego o wyższym spadku ciśnienia. Dla pozycji wentylatorów jak na rys. 7 dławienie w celu zbilansowania ciśnień nie jest możliwe.

Odpowiednie zastosowanie sektora czyszczącego

Sektor czyszczący jest elementem wymiennika obrotowego pozwalającym na zminimalizowanie przecieku spowodowanego przenoszeniem powietrza przy obrocie rotora (carry over) do wartości poniżej 0,5%. Dla skutecznego działania sektor ten musi zostać odpowiednio zlokalizowany, a jego kąt prawidłowo ustawiony (jeśli jest regulowany), zgodnie z wytycznymi producenta.

Należy pamiętać, że jeśli nadciśnienia po stronie wywiewu nie da się wyeliminować, sektor czyszczący powoduje zwiększenie przecieku i nie należy go stosować. Zasadę działania sektora czyszczącego i jego wpływ na EATR oraz OACF pokazano na rys. 8.

Zasada działania sektora czyszczącego

Rys. 8. Zasada działania sektora czyszczącego oraz jego wpływa na EATR i OACF; Źródło: Eurovent 17/11 – 2015 [1]

Uszczelnienia rotora

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na ograniczenie przecieków są prawidłowe uszczelnienia rotora (obwodowe i belki dzielącej). Z czasem uszczelnienia ulegają zużyciu, a ich efektywność spada. Z tego względu uszczelnienia należy regularnie kontrolować zgodnie z zaleceniami producenta, a w razie potrzeby wymienić. Dobrej jakości uszczelnienie pozwala uzyskać OACF na poziomie znacznie poniżej 1,1, do wartości bliskiej 1,0 (przy ∆p22–11 > 0).

Oczekiwane zmiany normatywne oraz prawne

Wspomniana wcześniej norma PN-EN 308 z 1997 roku jest w trakcie nowelizacji, a publikacja zaktualizowanej wersji spodziewana jest w 2022 roku. Wprowadzi ona ulepszone metody określania EATR i OACF oraz nowe procedury badania parametrów wymienników zamontowanych w centralach wentylacyjnych, w tym wartości OACF i EATR.

Trwa również rewizja rozporządzenia Komisji (EU) 1253/2014, które określa minimalne wymagania ekoprojektu dla central wentylacyjnych wprowadzanych na rynek Unii Europejskiej. Oczekuje się, że znowelizowane rozporządzenie wprowadzi obowiązek deklarowania wartości OACF i EATR dla central wentylacyjnych do budynków niemieszkalnych (w zależności od wyboru producenta – o wydatku powyżej 250 lub 1000 m3/h) oraz zdefiniuje ich dopuszczalne wartości. Możliwe jest również, że wprowadzony zostanie wymóg korygowania wewnętrznej jednostkowej mocy wentylatorów (SFPwew) ze względu na wewnętrzne przecieki. Publikacja zaktualizowanego rozporządzenia spodziewana jest w ciągu najbliższych dwóch lat.

Podsumowanie i wnioski

Wewnętrzne przecieki w centralach wentylacyjnych z wymiennikiem odzysku ciepła (w szczególności obrotowym) mogą mieć istotny wpływ na ograniczenie efektywnie dostarczanego do budynku strumienia powietrza zewnętrznego (pogorszenie IAQ) i zwiększone zużycie energii do napędu wentylatorów. Dla zminimalizowania przecieków wewnętrznych i ich konsekwencji przy projektowaniu i rozruchu instalacji należy dążyć do osiągnięcia prawidłowych wartości EATR (optymalnie poniżej 1%) oraz OACF (optymalnie w zakresie 1,0–1,05). W tym celu należy zwrócić uwagę na prawidłową lokalizację wentylatorów (optymalnie: obydwa za wymiennikiem) oraz prawidłowe wyregulowanie różnicy ciśnień ∆p22–11 (optymalnie: 0–20 Pa), mając na względzie fakt, że zwymiarowanie spadków ciśnienia w poszczególnych podłączonych do centrali kanałach również przyczynia się do zbilansowania ciśnień wokół wymiennika. Należy również zwrócić uwagę na prawidłową lokalizację i ustawienie sektora czyszczącego (minimalizacja EATR) oraz jakość i stan uszczelnień wymiennika obrotowego (OACF).

Nie wolno także zapominać, że do określenia wartości EATR i OACF konieczna jest znajomość oporów przepływu oddzielnie w przewodach po stronie budynku oraz po stronie zewnętrznej.

Literatura

  1. Eurovent 17/11 – 2015, Guidelines for Heat Reco­very, https://eurovent.me/?q=content/eurovent-1711-2015-guidelines-heat-recovery (dostęp: 12.01.2020).
  2. Eurovent 6/15 – 2020, Air leakages in Air Handling Units. Guidelines for improving indoor air quality and correcting performance, https://eurovent.eu/?q=content/eurovent-615-2021-air-leakages-air-handling-units-first-edition
  3. REHVA COVID-19 Guidance – version 4.0, How to operate HVAC and other building service systems to prevent the spread of the coronavirus (SARS-CoV-2) disease (COVID-19) in workplaceshttps://www.rehva.eu/activities/covid-19-guidance (dostęp: 12.01.2020).
  4. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1253/2014 z dnia 7 lipca 2014 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla systemów wentylacyjnych (tekst skonsolidowany: https://eur-lex.europa.eu/eli/reg/2014/1253/2020-07-30?locale=pl, dostęp: 12.01.2020).
  5. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU 2002, nr 75, poz. 690, z poźn. zm.).
  6. PN-EN 16798-3:2017-09E Charakterystyka energetyczna budynków. Wentylacja budynków. Część 3: Wentylacja budynków niemieszkalnych. Wymagania dotyczące właściwości systemów wentylacji i klimatyzacji pomieszczeń (Moduł M5-1, M5-4).
  7. prEN 308:2020 (E) Heat exchangers – Test procedures for establishing performance of air to air and flue gases heat recovery devices.
  8. PN-EN 1886:2008E Wentylacja budynków. Centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne. Właściwości mechaniczne.
  9. PN-EN 12599: 2013-04E Wentylacja budynków. Procedury badań i metody pomiarowe dotyczące odbioru wykonanych instalacji wentylacji i klimatyzacji.
  10. PN-EN 1507:2007 Wentylacja budynków. Przewody wentylacyjne z blachy o przekroju prostokątnym. Wymagania dotyczące wytrzymałości i szczelności.
  11. PN-EN 17192:2019-01E Wentylacja budynków. Sieć przewodów. Przewody niemetalowe. Wymagania i metody badań.
  12. PN-EN 13180:2004 Wentylacja budynków. Sieć przewodów. Wymiary i wymagania mechaniczne dotyczące przewodów giętkich.
  13. PN-EN 12237:2005 Wentylacja budynków. Sieć przewodów. Wytrzymałość i szczelność przewodów z blachy o przekroju kołowym.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr hab. inż. Andrzej Jedlikowski, mgr inż. Demis Pandelidis, dr Michał Karpuk Zamarzanie rekuperacyjnych wymienników ciepła

Zamarzanie rekuperacyjnych wymienników ciepła Zamarzanie rekuperacyjnych wymienników ciepła

Rosnące ceny paliw i regulacje prawne dotyczące ochrony środowiska skłaniają do wdrażania rozwiązań energooszczędnych we wszystkich sektorach gospodarki. Prowadzone są także działania mające na celu poprawę...

Rosnące ceny paliw i regulacje prawne dotyczące ochrony środowiska skłaniają do wdrażania rozwiązań energooszczędnych we wszystkich sektorach gospodarki. Prowadzone są także działania mające na celu poprawę jakości funkcjonowania układów wentylacji i klimatyzacji, które zużywają duże ilości energii elektrycznej i ciepła w sektorze budownictwa, w tym przy cieplno-wilgotnościowej obróbce powietrza w centralach wentylacyjnych. Zużycie energii można obniżyć poprzez instalowanie wymienników do odzysku...

Piotr Tarnawski Analiza CFD wydajności rurowego wymiennika ciepła

Analiza CFD wydajności rurowego wymiennika ciepła Analiza CFD wydajności rurowego wymiennika ciepła

Celem analizy było oszacowanie wydajności rurowego gruntowego wymiennika ciepła dla domu jednorodzinnego o powierzchni 170 m2. Przeanalizowano dogrzewanie powietrza wentylacyjnego w okresie zimowym. Obliczono...

Celem analizy było oszacowanie wydajności rurowego gruntowego wymiennika ciepła dla domu jednorodzinnego o powierzchni 170 m2. Przeanalizowano dogrzewanie powietrza wentylacyjnego w okresie zimowym. Obliczono temperaturę na wyjściu z wymiennika, ilość uzyskanej energii w kWh oraz związane z tym zyski ekonomiczne. Symulację przeprowadzono dla nominalnego przepływu powietrza 350 m3/h oraz o połowę mniejszego – 175 m3/h.

dr inż. Maria Kostka, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Obliczenia energetyczne gruntowych rurowych wymienników ciepła

Obliczenia energetyczne gruntowych rurowych wymienników ciepła Obliczenia energetyczne gruntowych rurowych wymienników ciepła

Autorki w oparciu o przywołaną w literaturze normę techniczną dotycząca metody obliczania strat energii w budynkach spowodowanych wentylacją i infiltracją powietrza dokonały obliczeń energetycznych strumienia...

Autorki w oparciu o przywołaną w literaturze normę techniczną dotycząca metody obliczania strat energii w budynkach spowodowanych wentylacją i infiltracją powietrza dokonały obliczeń energetycznych strumienia ciepła przepływającego z gruntu do powietrza przez gruntowe wymienniki ciepła. Tę metodę można także stosować przy obliczeniach dla central wentylacyjnych.

Igor Sikończyk Czy centrale wentylacyjne będą musiały być większe? Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej dla systemów wentylacyjnych

Czy centrale wentylacyjne będą musiały być większe? Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej dla systemów wentylacyjnych Czy centrale wentylacyjne będą musiały być większe? Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej dla systemów wentylacyjnych

Nowe zasady oceny efektywności energetycznej oraz wymagania wobec systemów wentylacyjnych w budynkach spowodują, że od początku przyszłego roku producenci nie będą mogli wprowadzać do obrotu urządzeń niespełniających...

Nowe zasady oceny efektywności energetycznej oraz wymagania wobec systemów wentylacyjnych w budynkach spowodują, że od początku przyszłego roku producenci nie będą mogli wprowadzać do obrotu urządzeń niespełniających ustanowionych dla nich minimalnych wymagań. Oznacza to, że wszystkie opracowywane obecnie projekty dla obiektów, które będą realizowane dopiero w przyszłym roku, już dziś powinny uwzględniać nowe wymagania.

mgr inż. Kamil Więcek Koszty wentylacji i ogrzewania hal basenowych przy zastosowaniu central o różnych konstrukcjach

Koszty wentylacji i ogrzewania hal basenowych przy zastosowaniu central o różnych konstrukcjach Koszty wentylacji i ogrzewania hal basenowych przy zastosowaniu central o różnych konstrukcjach

Na rynku central klimatyzacyjnych występują zasadniczo dwa rozwiązania technologiczne, różniące się stopniem złożoności konstrukcji oraz kosztami eksploatacji. Porównanie ich pod tym ostatnim względem...

Na rynku central klimatyzacyjnych występują zasadniczo dwa rozwiązania technologiczne, różniące się stopniem złożoności konstrukcji oraz kosztami eksploatacji. Porównanie ich pod tym ostatnim względem pozwala uzyskać odpowiedź na pytanie, zastosowanie którego z nich jest bardziej opłacalne.

dr inż. Jarosław Müller, prof. PK Wentylacja basenu – czy warto stosować centrale bez pompy ciepła?

Wentylacja basenu – czy warto stosować centrale bez pompy ciepła? Wentylacja basenu – czy warto stosować centrale bez pompy ciepła?

Instalacja wentylacji basenu ma zapewnić założone warunki cieplno-wilgotnościowe w hali poprzez nawiew odpowiednio przygotowanego powietrza.

Instalacja wentylacji basenu ma zapewnić założone warunki cieplno-wilgotnościowe w hali poprzez nawiew odpowiednio przygotowanego powietrza.

dr inż. Anna Charkowska Metody nawilżania powietrza w systemach klimatyzacyjnych – wiadomości ogólne

Metody nawilżania powietrza w systemach klimatyzacyjnych – wiadomości ogólne Metody nawilżania powietrza w systemach klimatyzacyjnych – wiadomości ogólne

Zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza to zagadnienie rozważane zarówno w kontekście obiektów przemysłowych (niezbędne ze względu na prawidłowy przebieg procesów produkcyjnych i właściwe magazynowanie),...

Zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza to zagadnienie rozważane zarówno w kontekście obiektów przemysłowych (niezbędne ze względu na prawidłowy przebieg procesów produkcyjnych i właściwe magazynowanie), jak i jeden z najważniejszych problemów dotyczących utrzymania parametrów komfortu cieplno-wilgotnościowego dla użytkowników pomieszczeń.

dr inż. Maria Kostka, dr inż. Agnieszka Zając Eksploatacja central wentylacyjnych a dotacje dla domów energooszczędnych

Eksploatacja central wentylacyjnych a dotacje dla domów energooszczędnych Eksploatacja central wentylacyjnych a dotacje dla domów energooszczędnych

Budownictwo energooszczędne i pasywne to obecnie jeden z najgłośniejszych i najbardziej spornych tematów w branży budowlanej i instalacyjnej. Planowana zmiana rozporządzenia w sprawie warunków technicznych,...

Budownictwo energooszczędne i pasywne to obecnie jeden z najgłośniejszych i najbardziej spornych tematów w branży budowlanej i instalacyjnej. Planowana zmiana rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, oraz system dotacji dla budownictwa energooszczędnego i pasywnego spowodowały, że producenci prześcigają się wręcz w doskonaleniu swoich wyrobów. Również wśród inwestorów możliwość otrzymania dodatkowych funduszy na budowę domu jedno- bądź wielorodzinnego...

dr inż. Anna Charkowska Wentylacja fasadowa

Wentylacja fasadowa Wentylacja fasadowa

We współczesnej architekturze dominują budynki z coraz większymi powierzchniami szklanymi. Zgodnie z wymaganiami prawnymi muszą to być obiekty energooszczędne, w których dzięki zastosowaniu nowoczesnych...

We współczesnej architekturze dominują budynki z coraz większymi powierzchniami szklanymi. Zgodnie z wymaganiami prawnymi muszą to być obiekty energooszczędne, w których dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii uzyskuje się wysoki komfort cieplny przy niskim zużyciu energii. Wymóg ograniczenia zużycia energii dotyczy także instalacji wentylacyjnych budynków, w tym wentylacji i klimatyzacji. Ze względu na konieczność wymiany powietrza wewnętrznego na świeże niezbędne jest zapewnienie sprawnej...

dr inż. Jarosław Müller, prof. PK Ile kosztuje wentylacja w budynku pasywnym?

Ile kosztuje wentylacja w budynku pasywnym? Ile kosztuje wentylacja w budynku pasywnym?

W budynkach mieszkalnych występują różne zanieczyszczenia (od ludzi, zwierząt, wyposażenia itp.). W normach i przepisach znaleźć można projektowe wartości minimalnego strumienia powietrza świeżego uzależnione...

W budynkach mieszkalnych występują różne zanieczyszczenia (od ludzi, zwierząt, wyposażenia itp.). W normach i przepisach znaleźć można projektowe wartości minimalnego strumienia powietrza świeżego uzależnione od założonej kategorii pomieszczenia. Jednym z najczęściej spotykanych, nie tylko w Polsce, rozwiązań jest wentylacja grawitacyjna. Wentylacja naturalna nie zawsze zapewnia wymagany strumień powietrza, dlatego w budynkach, w których została zastosowana, występować może syndrom chorego budynku,...

Waldemar Joniec Montaż rekuperatora w remontowanym domu

Montaż rekuperatora w remontowanym domu Montaż rekuperatora w remontowanym domu

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze...

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Redakcja RI Nowoczesne centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne

Nowoczesne centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne Nowoczesne centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne

Jak pogodzić często wykluczające się zadania: minimalizację kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych i jednoczesne zapewnienie komfortu? Z tym dylematem projektanci zmagają się każdego dnia. Ich decyzje...

Jak pogodzić często wykluczające się zadania: minimalizację kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych i jednoczesne zapewnienie komfortu? Z tym dylematem projektanci zmagają się każdego dnia. Ich decyzje muszą wynikać z wnikliwej analizy, w której nie można pomijać m.in. specyficznych cech danego obiektu, oczekiwanych parametrów powietrza wewnętrznego, okresu użytkowania urządzeń i instalacji oraz możliwości ich rozbudowy lub modernizacji.

Jakub Jankowski Zamarzanie central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła

Zamarzanie central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła Zamarzanie central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła

Podczas zimy miewamy do czynienia z bardzo niskimi temperaturami powietrza zewnętrznego, dochodzącymi nawet do –25°C. Tak niskie temperatury do dobry sprawdzian poprawności doboru i dokładności montażu...

Podczas zimy miewamy do czynienia z bardzo niskimi temperaturami powietrza zewnętrznego, dochodzącymi nawet do –25°C. Tak niskie temperatury do dobry sprawdzian poprawności doboru i dokładności montażu instalacji wentylacyjnych.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Wentylacja izolatek szpitalnych (cz. 2)

Wentylacja izolatek szpitalnych (cz. 2) Wentylacja izolatek szpitalnych (cz. 2)

W artykule (cz. 1 w RI 12/2011) opisano systemy wentylacyjne stosowane w izolatkach septycznych i aseptycznych oraz w innych pomieszczeniach szpitalnych oddziałów zakaźnych. Ponieważ za pomocą powietrza...

W artykule (cz. 1 w RI 12/2011) opisano systemy wentylacyjne stosowane w izolatkach septycznych i aseptycznych oraz w innych pomieszczeniach szpitalnych oddziałów zakaźnych. Ponieważ za pomocą powietrza przenoszone są drobnoustroje chorobotwórcze, instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne tych pomieszczeń muszą spełniać odpowiednie wymagania techniczne i sanitarne.

Waldemar Joniec Centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne

Centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne Centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne

Przed każdym projektantem i inwestorem stoi zadanie jednoczesnego zminimalizowania kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych. W większości wypadków te cele wykluczają się nawzajem, gdyż rozwiązanie tanie...

Przed każdym projektantem i inwestorem stoi zadanie jednoczesnego zminimalizowania kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych. W większości wypadków te cele wykluczają się nawzajem, gdyż rozwiązanie tanie w inwestycji okazuje się przeważnie drogie w eksploatacji. Wybór powinien być zatem poprzedzony wnikliwą analizą, w której nie można pomijać konkretnych uwarunkowań danego obiektu i zakładanego okresu użytkowania urządzeń oraz instalacji, a także potencjalnej możliwości jej rozbudowy lub przyszłej...

Maciej Kosowski Kominek w domu z rekuperatorem

Kominek w domu z rekuperatorem Kominek w domu z rekuperatorem

„Energooszczędność przede wszystkim” – jest to hasło coraz bardziej popularne wśród inwestorów indywidualnych. Tanim, dodatkowym źródłem ciepła jest kominek, a znaczne obniżenie kosztów ogrzewania można...

„Energooszczędność przede wszystkim” – jest to hasło coraz bardziej popularne wśród inwestorów indywidualnych. Tanim, dodatkowym źródłem ciepła jest kominek, a znaczne obniżenie kosztów ogrzewania można uzyskać dzięki wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Ale jak pogodzić obie te instalacje tak, aby ich użytkowanie nie stanowiło problemu?

Materiały PR Systemy dystrybucji powietrza

Systemy dystrybucji powietrza Systemy dystrybucji powietrza

System dystrybucji powietrza to element całościowego systemu komfortowej wentylacji, montowanego zgodnie z wymaganiami klienta. System wentylacji obejmuje centralną jednostkę wentylacyjną, innowacyjny...

System dystrybucji powietrza to element całościowego systemu komfortowej wentylacji, montowanego zgodnie z wymaganiami klienta. System wentylacji obejmuje centralną jednostkę wentylacyjną, innowacyjny system dystrybucji powietrza oraz wymiennik gruntowy.

mgr inż. Marcin Łuczak Triki automatyki

Triki automatyki Triki automatyki

W artykule scharakteryzowano rozwiązania zmierzające do optymalizacji zużycia energii przy wykorzystaniu odpowiednich algorytmów sterowania centralą wentylacyjną, czyli bez konieczności ponoszenia dodatkowych...

W artykule scharakteryzowano rozwiązania zmierzające do optymalizacji zużycia energii przy wykorzystaniu odpowiednich algorytmów sterowania centralą wentylacyjną, czyli bez konieczności ponoszenia dodatkowych nakładów inwestycyjnych na urządzenia.Więcej na str. 75 Rynku Instalacyjnego 9/2009

EBM-PAPST Polska Sp. z o.o., Jacek Skotak Wentylatory typu „Plug Fans”

Wentylatory typu „Plug Fans” Wentylatory typu „Plug Fans”

Nowe wentylatory typu „Plug Fans” firmy ebm-papst zostały specjalnie zaprojektowane tak, by spełnić wymagania nowoczesnych central wentylacyjnych, ale mogą być także używane tam, gdzie wymagane są: wysoka...

Nowe wentylatory typu „Plug Fans” firmy ebm-papst zostały specjalnie zaprojektowane tak, by spełnić wymagania nowoczesnych central wentylacyjnych, ale mogą być także używane tam, gdzie wymagane są: wysoka sprawność, wydajność, możliwość sprostania dużym oporom przepływu, kompaktowa konstrukcja i płynna regulacja prędkości.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.)

Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.) Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.)

W niniejszym artykule przedstawione są dodatkowe informacje na temat projektowania rurociągów instalacji chłodniczych. Po obliczeniu średnic rurociągów instalacji chłodniczej i ustaleniu ich odpowiednich...

W niniejszym artykule przedstawione są dodatkowe informacje na temat projektowania rurociągów instalacji chłodniczych. Po obliczeniu średnic rurociągów instalacji chłodniczej i ustaleniu ich odpowiednich długości oraz po narysowaniu podstawowego schematu ich przebiegu należy przemyśleć szczegóły rozwiązania instalacji. Dodatkowe informacje zamieszczone poniżej przydadzą się podczas tej fazy projektowania...

dr inż. Anna Charkowska Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.)

Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.) Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.)

Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają...

Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają we wnętrzu instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych lub są przenoszone do pomieszczeń. Osiadłe w instalacjach zanieczyszczenia stałe, namnażające się drobnoustroje świadczą o stanie higienicznym instalacji, który wpływa na czystość oraz jakość powietrza nawiewanego do wentylowanych lub klimatyzowanych...

dr inż. Anna Charkowska Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1)

Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1) Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1)

W pierwszej części artykułu podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W kolejnych częściach cyklu zostaną zawarte...

W pierwszej części artykułu podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W kolejnych częściach cyklu zostaną zawarte informacje o materiałach stosowanych obecnie do wykonania filtrów powietrza, a także o budowie filtrów powietrza oraz podstawowe wymagania dotyczące odbioru instalacji zawierających filtry powietrza.

dr inż. Anna Charkowska Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach...

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach „Rynku Instalacyjnego” zagadnień związanych z czystością i czyszczeniem instalacji. Przedstawione zostaną najnowsze informacje na ten temat, wynikające m.in. z pojawienia się w lipcu 2008 r. wersji roboczej normy europejskiej dotyczącej czystości instalacji.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Tłumiki akustyczne w instalacjach wentylacyjnych

Tłumiki akustyczne w instalacjach wentylacyjnych Tłumiki akustyczne w instalacjach wentylacyjnych

Na coraz powszechniejsze stosowanie wentylacji mechanicznej wpływa poprawianie się szczelności budynków, spowodowane działaniami energooszczędnościowymi, takimi jak wymiana stolarki okiennej i drzwiowej...

Na coraz powszechniejsze stosowanie wentylacji mechanicznej wpływa poprawianie się szczelności budynków, spowodowane działaniami energooszczędnościowymi, takimi jak wymiana stolarki okiennej i drzwiowej na bardziej szczelną, wykonanie termoizolacji budynku itp. jednak instalacja wentylacyjna może stać się przyczyną zwiększonego poziomu hałasu w pomieszczeniu. Aby temu zapobiec, wszędzie tam, gdzie tłumienie dźwięków okazuje się niewystarczające, należy wprowadzić dodatkowy element konstrukcyjny...

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.