RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Opomiarowanie mediów

Prawne oraz konstrukcyjne aspekty instalacji wodomierzy, ciepłomierzy i podzielników kosztów ogrzewania

Piotr Komoniewski | 2012-07-24
Prawne oraz konstrukcyjne aspekty instalacji wodomierzy, ciepłomierzy i podzielników kosztów ogrzewania
www.sxc.hu

Prawne oraz konstrukcyjne aspekty instalacji wodomierzy, ciepłomierzy i podzielników kosztów ogrzewania


www.sxc.hu

Głównym elementem składowym naliczanych czynszów w budynkach wielolokalowych jest ciepło, dlatego istotne jest jego prawidłowe i sprawiedliwe naliczenie. Do tego celu potrzebny jest dobrze dobrany system rozliczeniowy oraz urządzenie, którego powtarzalność pomiaru, a przez to sposób naliczania zużycia jest wysoce precyzyjny.

Zobacz także

BMETERS POLSKA sp. z o.o. news HYDROCAL M4 RADIO

HYDROCAL M4 RADIO HYDROCAL M4 RADIO

HYDROCAL M4 RADIO to ciepłomierz kompaktowy typu combo do pomiaru energii ciepła i chłodu. W standardzie ma wbudowany moduł radiowy WMBUS i LoRAWAN, oraz interfejs NFC służący do konfiguracji.

HYDROCAL M4 RADIO to ciepłomierz kompaktowy typu combo do pomiaru energii ciepła i chłodu. W standardzie ma wbudowany moduł radiowy WMBUS i LoRAWAN, oraz interfejs NFC służący do konfiguracji.

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Przyszłość ciepłownictwa dostępna już dziś – ciepłomierz kompaktowy PolluCom® F z odczytem zdalnym

Przyszłość ciepłownictwa dostępna już dziś – ciepłomierz kompaktowy PolluCom® F z odczytem zdalnym Przyszłość ciepłownictwa dostępna już dziś – ciepłomierz kompaktowy  PolluCom® F z odczytem zdalnym

Zgodnie z unijną dyrektywą 2018/2002 EED (Energy Efficiency Directive) od 25 października 2020 roku nowo instalowane ciepłomierze muszą mieć możliwość zdalnego odczytu wskazań. W 2027 roku obowiązek ten...

Zgodnie z unijną dyrektywą 2018/2002 EED (Energy Efficiency Directive) od 25 października 2020 roku nowo instalowane ciepłomierze muszą mieć możliwość zdalnego odczytu wskazań. W 2027 roku obowiązek ten będzie dotyczył wszystkich zainstalowanych urządzeń. Warto wybrać rozwiązanie, które zapewnia najszersze możliwości odczytu danych i gwarantuje najwyższą jakość pracy.

Testo Sp. z o.o. Pirometry testo 835 Nowa technologia pomiarowa do szybkich i precyzyjnych pomiarów temperatury oraz wilgotności na podczerwień

Pirometry testo 835 Nowa technologia pomiarowa do szybkich i precyzyjnych pomiarów temperatury oraz wilgotności na podczerwień Pirometry testo 835 Nowa technologia pomiarowa do szybkich i precyzyjnych pomiarów temperatury oraz wilgotności na podczerwień

Testo, specjalista w dziedzinie technologii pomiarowej, wprowadza na rynek nową serię pirometrów, przeznaczoną do szerokiej gamy aplikacji w przemyśle. Przyrządy zasługują na uwagę ze względu na swoją...

Testo, specjalista w dziedzinie technologii pomiarowej, wprowadza na rynek nową serię pirometrów, przeznaczoną do szerokiej gamy aplikacji w przemyśle. Przyrządy zasługują na uwagę ze względu na swoją szybkość i precyzję działania, a ponadto oferują szereg funkcji mających zastosowanie np. do bezkontaktowego pomiaru wilgotności powierzchni w branży budowlanej lub do pomiarów w wyjątkowo wysokich zakresach temperatur, nawet do +1500°C, np. w przemyśle szklarskim, ceramicznym i metalowym.

Mimo tego, iż ciepło jest coraz droższe, nie wszystkie spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe decydują się na indywidualne opomiarowanie ciepła, korzystając jednocześnie ze starego modelu rozliczenia ciepła w zależności od powierzchni lokalu.

Taki sposób naliczania kosztów ogrzewania jest marnotrawstwem ciepła, nie wskazując jednocześnie właścicielowi mieszkania prawidłowego sposobu postępowania z ciepłem, nie wywołując energooszczędnej i ekologicznej postawy.

Właściciele i zarządcy budynków mają ustawowy obowiązek rozliczać koszty ogrzewania w budynkach mieszkalnych zgodnie z ich zużyciem, wprowadzając wewnętrzny regulamin rozliczeń ciepła przeznaczonego na ogrzewanie tego budynku i przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

Podzielniki kosztów ciepła

Indywidualne rozliczanie kosztów ogrzewania lokali w budynkach wielolokalowych wymagane jest przepisami ustawy Prawo energetyczne. Podstawowym przepisem regulującym kwestie rozliczania kosztów ciepła są wymagania zawarte w art. 45 a tejże ustawy, które regulują:

  • art. 45a ust. 4: „Koszty zakupu, o których mowa w ust. 2, są rozliczane w opłatach pobieranych od osób, o których mowa w ust. 2 (czyli od lokatorów – przyp. aut.). Wysokość opłat powinna być ustalana w taki sposób, aby zapewniała wyłącznie pokrycie ponoszonych przez odbiorcę kosztów zakupu paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła”;
  • art. 45a ust. 8: „Koszty zakupu ciepła, o których mowa w ust. 2, rozlicza się w części dotyczącej:
    1. ogrzewania, stosując metody wykorzystujące:
      1.  dla lokali mieszkalnych i użytkowych:
        • wskazania ciepłomierzy,
        • wskazania urządzeń wskaźnikowych niebędących przyrządami pomiarowymi w rozumieniu przepisów metrologicznych, wprowadzonych do obrotu na zasadach i w trybie określonych w przepisach o systemie oceny zgodności,
        • powierzchnię lub kubaturę tych lokali (...)”;
  • art. 45a ust. 9.: „Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego dokonuje wyboru metody rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale mieszkalne i użytkowe w tym budynku tak, aby wybrana metoda, uwzględniając współczynniki wyrównawcze zużycia ciepła na ogrzewanie, wynikające z położenia lokalu w bryle budynku przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowych warunków eksploatacji budynku określonych w odrębnych przepisach, stymulowała energooszczędne zachowania oraz zapewniała ustalanie opłat, o których mowa w ust. 4, w sposób odpowiadający zużyciu ciepła na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej”;
  • art. 45a ust. 10: Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego wprowadza wybraną metodę, o której mowa w ust. 9, w formie wewnętrznego regulaminu rozliczeń ciepła przeznaczonego na ogrzewanie tego budynku i przygotowanie ciepłej wody użytkowej (...)”.

Ponadto, zarządcę/właściciela budynku obowiązuje Rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 12.04.2002 r., nr 75, poz. 690), w którym w § 135 ust. 2 pkt 2 i ust. 3 pkt 2 zapisano, że w budynkach z instalacją ogrzewczą wodną powinny znajdować się urządzenia umożliwiające indywidualne rozliczanie ­kosztów ogrzewania poszczególnych mieszkań lub lokali użytkowych w budynku.

W polskim prawie funkcjonują jeszcze 2 normy PN-EN 834:1999 i PN-EN 835:1999, dotyczące podzielników kosztów ogrzewania (odpowiednio: zasilanych energią elektryczną i działających na zasadzie parowania dyfuzyjnego), które są oficjalnymi tłumaczeniami norm europejskich EN 834:1994 i EN 835:1994.

W związku z trwającymi działaniami nowelizującymi Ustawę energetyczną pod kątem energooszczędności dotychczasowe przepisy niejednoznacznie zalecające stosowanie urządzeń pomiarowych lub wskazujących ulegną zmianie. Takie działanie Ministerstwa Gospodarki ma swój początek w działaniu Unii Europejskiej oraz odgórnym nakazie ograniczenia emisji CO2.

Obecnie obowiązujące w Niemczech rozporządzenie nakazuje rejestrowanie zużycia ciepła oraz rozliczanie kosztów według zużycia w przypadku grupowego zaopatrywania lokali w ciepło. Przy rozdziale kosztów na stałe i zmienne obowiązuje zasada, że od 50 do 70% całkowitych kosztów ciepło ma być rozliczane według zarejestrowanego zużycia (podzielniki elektroniczne).

W ostatnich latach weszła nowelizacja powyższych przepisów uszczegóławiająca konieczność stosowania podziału kosztów 70:30 w przypadku:

  • budownictwa ogrzewanego gazem lub olejem opałowym,
  • budownictwa, w którym rury grzewcze są izolowane,
  • dla budynków wybudowanych przed rokiem 1995 i niemodernizowanych.

Taka postawa jednoznacznie wskazuje administratorom, a przez nich lokatorom, kierunek szukania oszczędności poprzez umiejętne wykorzystywanie ciepła.

Wodomierze i ciepłomierze

W Polsce unormowana prawnie jest sytuacja, dotycząca wodomierzy oraz ciepłomierzy w przeciwieństwie do podzielników, które są głównym urządzeniem służącym do opomiarowania ciepła w budynkach wielolokalowych. Zarówno dla konstrukcji wodomierzowej, jak i ciepłomierzowej obowiązują dyrektywy zawierające szczególne wymagania oraz bardzo ścisłe normy, precyzujące parametry metrologiczne urządzeń.

Brak natomiast jest tak szczegółowej dokumentacji konstrukcyjnej oraz określenia prawnego dla podzielników kosztów ogrzewania. Aby wprowadzić na rynek wodomierz lub ciepłomierz obligatoryjnie należy wykonać szereg badań w celu zatwierdzenia typu urządzenia metrologicznego. Dodatkowo producent jest zobligowany do wystawienia deklaracji zgodności dla wodomierzy według ścisłych przepisów budowlanych.

Podzielnik kosztów ogrzewania ze względu na brak narzuconych parametrów, które musi spełniać – poza bardzo ogólnymi przepisami zawierającymi się w przywoływanej już normie PN-EN834 – często jest urządzeniem, do którego zarządcy wspólnot i spółdzielni nie mają żadnych wymagań, co jest winą właśnie wybrakowanego ustawodawstwa.

Głównymi parametrami metrologicznymi dla wodomierzy są:

  • przepływ minimalny,w którego zakresie obligatoryjnym jest utrzymanie maksymalnie 5% błędu pomiarowego,
  • przepływ pośredni, w którym błąd może wynosić maksymalnie 2%,
  • przepływ maksymalny, który jest granicą wytrzymałości konstrukcji wodomierza w celu utrzymania parametrów metrologicznych,
  • zakres pomiarowy, który jest wyznacznikiem klasy urządzenia pomiarowego.

Podobnie sytuacja kształtuje się w przypadku ciepłomierzy, gdzie dyrektywa oraz norma PN-EN1434 określa parametry, które są istotne dla konstrukcji urządzenia takie jak: przepływ minimalny, dynamika przepływu oraz klasa ciepłomierza.

Na podstawie powyższych wytycznych zarządca jest w stanie określić charakterystykę metrologiczną urządzenia, które spełni jego oczekiwania względem mieszkańców.

Niestety taka sytuacja nie ma miejsca w przypadku podzielników kosztów ogrzewania. Należy sobie zdać sprawę, iż podzielnik to urządzenie precyzyjnie mierzące temperaturę w czasie oraz na tej podstawie wyznaczające zliczone jednostki.

W przypadku zastosowanych drugorzędnych klasowo elementów podzielnika nie ma możliwości utrzymania określonej charakterystyki pomiarowej urządzenia. Dlatego też, tak istotnym jest wybór odpowiedniego podzielnika, który będzie gwarantował powtarzalny, poprawny metrologicznie pomiar temperatury. Ten to pomiar jest elementem wyjściowym do naliczania jednostek wskazywanych przez podzielnik.

Artykuł pochodzi z miesięcznika Administrator

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • Jacek Mszyca Jacek Mszyca, 25.07.2012r., 21:10:16 Moim zdaniem, jeżeli przestrzegane byłyby wymagania norm PN-EN834 i 835, które określają wymagania, nie tylko dla samych [podzielników, ale też całego systemu (w tym wymagań instalacji), to byłoby o niebo lepiej. Ponadto, wymagania dla podzielników nie mogą być takie jak dla wodomierzy, czy ciepłomierzy z oczywistej przyczyny. Wodomierz i ciepłomierz, to urządzenia pomiarowe. Podzielnik jest urządzeniem wskaźnikowym i w oderwaniu od cech technicznych instalacji jest bezwartościowy. Podzielnik i konkretna instalacja w budynku tworzą system umożliwiający podział kosztów. Tu nie mówimy o bezpośrednim pomiarze. W tym tkwi zasadnicza różnica. Nawet jeżeli sam podzielnik spełnia określone, nawet najostrzejsze wymagania, to źle wykorzystywany, jest nic nie wart.
  • Zbigniew Grzegorzewski Zbigniew Grzegorzewski, 27.07.2012r., 20:04:20 Rozliczanie kosztów w budynkach wielomieszkalnych (szczególnie we wspolnotach mieszkaniwyh) jest iluzorycznym odniesieniem do sprawiedliwego podziału kosztów zużycia energii. Wystarczy, że mamy do czynienia z beztroskimi sąsiadami, ktorzy w zimie mają cały czas uchylone okna, lub prowadzą dyskusję przy otwartych drzwiach w lokalu i na klatce schodowej. Co z tego, że my zaoszczędzimy, jak i tak trzeba zapłacić za całe ciepło zużyte w budynku. W moim odczuciu muszą minąć dwa pokolenia, aby następne nauczyło się rzeczywistego oszczędzania i dbania o najlepsze rozwiązania techniczne. Ponadto zarządcy budynków, są szczególnie niefrasobliwi, mają lekceważące podejćie do oszczędzania i nie intereują ich nowatorskie technologie. Zużycie energii odnoszą do zużytych kosztów i dzielą je na poszczególne lokale, albo na m.kw. i problem rozwiązany. Prosto, latwo i przyjemnie. Tak działa 90% zarządców. Liczniki ciepła będą powszechnie stosowane jeśli spadnie ich cena jednostkowa. Przy kosztach ca. 200zł/szt napewno ich zastosowanie się upowszechni na skalę masową. Podzielniki ciepła nie dokońca spełniają oczekiwania właścicieli lokali, ale póki co innego rozwiązania nie wymyślono. Najpelszym rozwiązaniem ś tzw. Budynki inteligentne" z całodobowym opomiarowaniem wszystkich mediow i całego budynku. Koszt takich rozwiązań jest niestety nie adekwatny do osiąganych zysków energetycznych. Jednak wszystko wskazuje na to, że koszty takich instalacji bądą spadały, a to pozwoli na coraz większe zastosowanie takich rozwiązań - szczególnei gdy chodzi o wykozrystanie energii słonecznej i Odnawialnych Źródeł Energii

Powiązane

mgr inż. Bożena Blum Rozliczanie kosztów ciepła

Rozliczanie kosztów ciepła Rozliczanie kosztów ciepła

Racjonalne gospodarowanie energią i wodą w budynku wielorodzinnym nie jest możliwe bez wyodrębnienia obiektu, zaopatrzenia go w licznik ciepła i wody, a w budynkach z centralnym przygotowaniem ciepłej...

Racjonalne gospodarowanie energią i wodą w budynku wielorodzinnym nie jest możliwe bez wyodrębnienia obiektu, zaopatrzenia go w licznik ciepła i wody, a w budynkach z centralnym przygotowaniem ciepłej wody w liczniki do rozdziału ciepła na cele centralnego ogrzewania i na podgrzanie wody wodociągowej. W Polsce stan wyposażenia budynków w liczniki ciepła jest niewystarczający.

Redakcja RI news Rozporządzenie w sprawie montażu podzielników ciepła

Rozporządzenie w sprawie montażu podzielników ciepła Rozporządzenie w sprawie montażu podzielników ciepła

Opublikowano rozporządzenie regulujące montaż podzielników kosztów ogrzewania, ciepłomierzy i wodomierzy. Określenie maksymalnej i minimalnej opłaty za ciepło w przeliczeniu na metr kwadratowy mieszkania...

Opublikowano rozporządzenie regulujące montaż podzielników kosztów ogrzewania, ciepłomierzy i wodomierzy. Określenie maksymalnej i minimalnej opłaty za ciepło w przeliczeniu na metr kwadratowy mieszkania ma uniemożliwić oszustwa na podzielnikach ciepła stosowanych powszechnie w budynkach wielorodzinnych.

dr hab. inż. Paweł Michnikowski, dr inż. Maciej Grzywacz Sprawdzanie poprawności rozliczania kosztów ogrzewania na podstawie wskazań podzielników

Sprawdzanie poprawności rozliczania kosztów ogrzewania na podstawie wskazań podzielników Sprawdzanie poprawności rozliczania kosztów ogrzewania na podstawie wskazań podzielników

W artykule opisano najczęstsze przyczyny błędów w rozliczaniu indywidualnych kosztów ogrzewania na podstawie odczytów podzielników montowanych na grzejnikach. Wskazano problemy lokatorów wynikające z błędnych...

W artykule opisano najczęstsze przyczyny błędów w rozliczaniu indywidualnych kosztów ogrzewania na podstawie odczytów podzielników montowanych na grzejnikach. Wskazano problemy lokatorów wynikające z błędnych rozliczeń lokali w budynkach wielorodzinnych.

Jerzy Kosieradzki Ciepłomierze i ich rola w instalacji c.o.

Ciepłomierze i ich rola w instalacji c.o. Ciepłomierze i ich rola w instalacji c.o.

Oszczędzanie energii to chyba najczęściej poruszana kwestia w licznych dodatkach technicznych do pism codziennych. Z pewnością każdy, kto ma do czynienia z płatnościami za różne nośniki energii, chętnie...

Oszczędzanie energii to chyba najczęściej poruszana kwestia w licznych dodatkach technicznych do pism codziennych. Z pewnością każdy, kto ma do czynienia z płatnościami za różne nośniki energii, chętnie dowie się, co zrobić, by płacić jak najmniej. Nie wszystkie propozycje w tych poradnikach zawarte to rzeczywiście dobre rady, gdyż zbyt często dotyczą wyłącznie kosztów eksploatacyjnych, z pominięciem nakładów inwestycyjnych. Nie dotyczy to jednak ciepłomierzy, w budowie i działaniu których nastąpił...

Joanna Ryńska Zdalny odczyt zużycia mediów jako element inteligentnych budynków i zrównoważonego rozwoju

Zdalny odczyt zużycia mediów jako element inteligentnych budynków i zrównoważonego rozwoju Zdalny odczyt zużycia mediów jako element inteligentnych budynków i zrównoważonego rozwoju

Wiedza o faktycznym zużyciu mediów, takich jak zimna i ciepła woda, energia cieplna czy chłód, daje użytkownikom końcowym motywację do zmiany zachowań na sprzyjające oszczędzaniu, a zarządcom budynków...

Wiedza o faktycznym zużyciu mediów, takich jak zimna i ciepła woda, energia cieplna czy chłód, daje użytkownikom końcowym motywację do zmiany zachowań na sprzyjające oszczędzaniu, a zarządcom budynków informacje na temat obszarów, gdzie możliwa jest optymalizacja zużycia wody i energii oraz zwiększenie efektywności energetycznej. Systemy indywidualnego opomiarowania ze zdalnym odczytem są bardzo pomocnym i skutecznym narzędziem w realizacji tych zadań.

Joanna Ryńska Jak opomiarować zużycie wody, by uzyskać jej oszczędności

Jak opomiarować zużycie wody, by uzyskać jej oszczędności Jak opomiarować zużycie wody, by uzyskać jej oszczędności

Od ponad 30 lat nieustannie zmniejsza się zużycie wody, szczególnie na cele bytowo-gospodarcze. Badania, analizy i doświadczenia wykazują, że bardzo ważnym aspektem rozsądnego gospodarowania wodą jest...

Od ponad 30 lat nieustannie zmniejsza się zużycie wody, szczególnie na cele bytowo-gospodarcze. Badania, analizy i doświadczenia wykazują, że bardzo ważnym aspektem rozsądnego gospodarowania wodą jest odpowiednie opomiarowanie jej zużycia.

Waldemar Joniec Opomiarowanie ścieków

Opomiarowanie ścieków Opomiarowanie ścieków

Prawo wodne przewiduje stosowanie przyrządów umożliwiających pomiar ilości pobranej wody oraz ścieków wprowadzonych do wód lub ziemi. Obowiązek ich stosowania został odroczony do 2027 roku z powodu braku...

Prawo wodne przewiduje stosowanie przyrządów umożliwiających pomiar ilości pobranej wody oraz ścieków wprowadzonych do wód lub ziemi. Obowiązek ich stosowania został odroczony do 2027 roku z powodu braku regulacji w zakresie prawa dotyczącego metrologii. Ale technicznie zaawansowane urządzenia do pomiaru ilości ścieków są już dostępne, pozwalając obciążyć dany podmiot opłatą za ścieki rzeczywiście przezeń wyprodukowane. Pomiary przepływu ścieków są także konieczne w relacjach z instytucjami zajmującymi...

Waldemar Joniec Pomiar mediów komunalnych

Pomiar mediów komunalnych Pomiar mediów komunalnych

Wraz z postępem technologicznym prawo stawia nowe wyzwania dostawcom i odbiorcom wody, ciepła czy energii. Nowe wymagania służą m.in. optymalizacji dostaw oraz obniżaniu kosztów wytwarzania i dystrybucji....

Wraz z postępem technologicznym prawo stawia nowe wyzwania dostawcom i odbiorcom wody, ciepła czy energii. Nowe wymagania służą m.in. optymalizacji dostaw oraz obniżaniu kosztów wytwarzania i dystrybucji. Stają się też wsparciem przy budowaniu systemów inteligentnych budynków i miast. Są również narzędziem służącym wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju i dbałości o środowisko.

wj Zdalny odczyt zużycia mediów komunalnych

Zdalny odczyt zużycia mediów komunalnych Zdalny odczyt zużycia mediów komunalnych

Inteligentne liczniki wody i ciepła z systemami informatyczno-komunikacyjnymi to obecnie nieodzowny element optymalizacji kosztów i zużycia mediów. Informacja o zużywanych mediach służy m.in. do optymalizacji...

Inteligentne liczniki wody i ciepła z systemami informatyczno-komunikacyjnymi to obecnie nieodzowny element optymalizacji kosztów i zużycia mediów. Informacja o zużywanych mediach służy m.in. do optymalizacji ich dostaw oraz obniżania kosztów wytwarzania i dystrybucji. Staje się też podstawą do budowania nie tylko systemów inteligentnych budynków, ale i miast.

dr inż. Ryszard Śnieżyk Dostawa ciepłej wody zasilanej gazowym kotłem kondensacyjnym

Dostawa ciepłej wody zasilanej gazowym kotłem kondensacyjnym Dostawa ciepłej wody zasilanej gazowym kotłem kondensacyjnym

Główną ideą przedsięwzięcia było maksymalne wykorzystanie gazu ziemnego za pomocą kotła kondensacyjnego [1]. W artykule [2] opisano dostawę ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania w tym obiekcie.

Główną ideą przedsięwzięcia było maksymalne wykorzystanie gazu ziemnego za pomocą kotła kondensacyjnego [1]. W artykule [2] opisano dostawę ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania w tym obiekcie.

mgr inż. Bożena Blum Wymiana instalacji wody i kanalizacji w budynku

Wymiana instalacji wody i kanalizacji w budynku Wymiana instalacji wody i kanalizacji w budynku

Podstawowym standardem wyposażenia budynków mieszkalnych wielorodzinnych są instalacje wodno-kanalizacyjne. Nie najlepsza jakość wody oraz wątpliwej jakości materiały używane w latach ubiegłych powodują,...

Podstawowym standardem wyposażenia budynków mieszkalnych wielorodzinnych są instalacje wodno-kanalizacyjne. Nie najlepsza jakość wody oraz wątpliwej jakości materiały używane w latach ubiegłych powodują, że instalacjami sprawiającymi najwięcej problemów technicznych są instalacje c.o. i właśnie instalacje wod-kan.

Redakcja RI Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Ciepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i nowoczesne wzornictwo, ponadto...

Ciepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i nowoczesne wzornictwo, ponadto nadają się do montażu w starych sieciach grzewczych. Sprawdź, jaki ciepłomierz będzie dla Ciebie najlepszy.

dr inż. Bogusław Maludziński Opłacalność stosowania ciepłomierzy i podzielników kosztów ogrzewania

Opłacalność stosowania ciepłomierzy i podzielników kosztów ogrzewania Opłacalność stosowania ciepłomierzy i podzielników kosztów ogrzewania

Idea wykorzystania podzielników do indywidualnego rozliczania kosztów ciepła w budynkach wielolokalowych zaczęła być realizowana w Polsce w połowie lat 90., przede wszystkim za sprawą regulacji zawartej...

Idea wykorzystania podzielników do indywidualnego rozliczania kosztów ciepła w budynkach wielolokalowych zaczęła być realizowana w Polsce w połowie lat 90., przede wszystkim za sprawą regulacji zawartej w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych z 1994 roku. Od tego czasu w budowie podzielników i technice ich stosowania zaszły spore zmiany, które powinny zostać uwzględnione w aktualnych przepisach.

Redakcja RI news Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Ciepłomierze to urządzenia elektroniczne służące do rejestracji poboru ciepła. Nowoczesne ciepłomierze dają nie tylko podstawę do rozliczeń odbiorcy z dostawcą energii, ale także stanowią element systemów...

Ciepłomierze to urządzenia elektroniczne służące do rejestracji poboru ciepła. Nowoczesne ciepłomierze dają nie tylko podstawę do rozliczeń odbiorcy z dostawcą energii, ale także stanowią element systemów smart building i ułatwiają obniżenie kosztów eksploatacji.

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Przyszłość ciepłownictwa dostępna już dziś – ciepłomierz kompaktowy PolluCom® F z odczytem zdalnym

Przyszłość ciepłownictwa dostępna już dziś – ciepłomierz kompaktowy PolluCom® F z odczytem zdalnym Przyszłość ciepłownictwa dostępna już dziś – ciepłomierz kompaktowy  PolluCom® F z odczytem zdalnym

Zgodnie z unijną dyrektywą 2018/2002 EED (Energy Efficiency Directive) od 25 października 2020 roku nowo instalowane ciepłomierze muszą mieć możliwość zdalnego odczytu wskazań. W 2027 roku obowiązek ten...

Zgodnie z unijną dyrektywą 2018/2002 EED (Energy Efficiency Directive) od 25 października 2020 roku nowo instalowane ciepłomierze muszą mieć możliwość zdalnego odczytu wskazań. W 2027 roku obowiązek ten będzie dotyczył wszystkich zainstalowanych urządzeń. Warto wybrać rozwiązanie, które zapewnia najszersze możliwości odczytu danych i gwarantuje najwyższą jakość pracy.

Joanna Ryńska Nowoczesne ciepłomierze – zdalny odczyt i dwustronna komunikacja

Nowoczesne ciepłomierze – zdalny odczyt i dwustronna komunikacja Nowoczesne ciepłomierze – zdalny odczyt i dwustronna komunikacja

Zgodnie z prawem unijnym, w którym widać dążenie do zwiększania energooszczędności i tzw. inteligencji budynków, ciepłomierze (podobnie jak i inne liczniki stosowane w budynkach) albo już muszą zapewniać...

Zgodnie z prawem unijnym, w którym widać dążenie do zwiększania energooszczędności i tzw. inteligencji budynków, ciepłomierze (podobnie jak i inne liczniki stosowane w budynkach) albo już muszą zapewniać zdalny odczyt wskazań, albo będą musiały zostać wyposażone w tę funkcjonalność wkrótce.

Joanna Ryńska Ciepłomierze indywidualne – wybrane prawne i ekonomiczne aspekty doboru, montażu i eksploatacji

Ciepłomierze indywidualne – wybrane prawne i ekonomiczne aspekty doboru, montażu i eksploatacji Ciepłomierze indywidualne – wybrane prawne i ekonomiczne aspekty doboru, montażu i eksploatacji

Wymagania prawne dla dostawców ciepła i jego odbiorców rosną wraz z wdrażaniem nowych rozwiązań, są także narzędziem służącym wprowadzaniu zasad zrównoważonego rozwoju i dbałości o środowisko. Nowe ciepłomierze...

Wymagania prawne dla dostawców ciepła i jego odbiorców rosną wraz z wdrażaniem nowych rozwiązań, są także narzędziem służącym wprowadzaniu zasad zrównoważonego rozwoju i dbałości o środowisko. Nowe ciepłomierze są również elementem systemów inteligentnych budynków i mają się przyczyniać nie tylko do zwiększenia komfortu, ale i obniżania kosztów eksploatacji.

kr Inteligentne ciepłomierze

Inteligentne ciepłomierze Inteligentne ciepłomierze

Ogrzewanie budynków wielorodzinnych wymaga odpowiedniego opomiarowania – jego brak utrudnia rozliczenie poszczególnych lokali. Ciepło pobierane przez lokatorów mierzone jest za pomocą ciepłomierzy, które...

Ogrzewanie budynków wielorodzinnych wymaga odpowiedniego opomiarowania – jego brak utrudnia rozliczenie poszczególnych lokali. Ciepło pobierane przez lokatorów mierzone jest za pomocą ciepłomierzy, które obecnie dają wiele możliwości sprawnego odczytu danych.

Waldemar Joniec Narzędzia energooszczędnej eksploatacji systemów ciepłowniczych i instalacji c.o.

Narzędzia energooszczędnej eksploatacji systemów ciepłowniczych i instalacji c.o. Narzędzia energooszczędnej eksploatacji systemów ciepłowniczych i instalacji c.o.

Wytwarzanie ciepła i jego dystrybucja są drogie, towarzyszy im zatem stale poszukiwanie możliwych oszczędności. W wielu wypadkach potencjał oszczędności jest wciąż spory, wymaga to jednak dokładnego opomiarowania...

Wytwarzanie ciepła i jego dystrybucja są drogie, towarzyszy im zatem stale poszukiwanie możliwych oszczędności. W wielu wypadkach potencjał oszczędności jest wciąż spory, wymaga to jednak dokładnego opomiarowania i rozpoznania funkcjonowania sieci i instalacji oraz ich stałego monitorowania. Systemy zdalnego odczytu i sterowanie pracą sieci wprowadzane jest w wielu miastach. Końcowy efekt ma być wynikiem synergii najnowszych osiągnięć technologii, automatyki, informatyki i telekomunikacji do sterowania...

wj Inteligentne sieci i systemy pomiarowe

Inteligentne sieci i systemy pomiarowe Inteligentne sieci i systemy pomiarowe

Inteligentne liczniki wody, ciepła i energii elektrycznej wraz z systemami informatyczno-komunikacyjnymi są nieodzowne do optymalizacji kosztów i zużycia mediów. Pełne opomiarowanie i wiedza o zużywanych...

Inteligentne liczniki wody, ciepła i energii elektrycznej wraz z systemami informatyczno-komunikacyjnymi są nieodzowne do optymalizacji kosztów i zużycia mediów. Pełne opomiarowanie i wiedza o zużywanych mediach są także niezbędne do realizacji takich ambitnych celów, jak pakiet energetyczny 3×20 (20% mniej emisji CO2, 20% energii ze źródeł odnawialnych i 20-proc. wzrost efektywności energetycznej). Cel ten wymaga działania zarówno ze strony konsumentów, jak i producentów urządzeń oraz dostawców...

Redakcja RI Smart metering ciepła

Smart metering ciepła Smart metering ciepła

Nowoczesne technologie opomiarowania mediów coraz dynamiczniej wkraczają na rynek. Smart metering jest pojęciem używanym na razie głównie w kontekście liczników energii elektrycznej, ale inteligentne opomiarowanie...

Nowoczesne technologie opomiarowania mediów coraz dynamiczniej wkraczają na rynek. Smart metering jest pojęciem używanym na razie głównie w kontekście liczników energii elektrycznej, ale inteligentne opomiarowanie wkracza także do przesyłu i zużycia ciepła, wody i gazu. Za kilka lat standardem będą kompleksowe systemy zbierania, przesyłania i przetwarzania danych wraz z całą infrastrukturą komunikacyjną i urządzeniami pomiarowymi.

mgr inż. Katarzyna Rybka Inteligentne liczniki. Ciepłomierze

Inteligentne liczniki. Ciepłomierze Inteligentne liczniki. Ciepłomierze

Dobry ciepłomierz jest możliwie dokładny, bezawaryjny i wyposażony w opcję zdalnego odczytu. Jeszcze lepiej, gdy producent dostarcza urządzenie razem z odpowiednim oprogramowaniem, wtedy zarządca budynku...

Dobry ciepłomierz jest możliwie dokładny, bezawaryjny i wyposażony w opcję zdalnego odczytu. Jeszcze lepiej, gdy producent dostarcza urządzenie razem z odpowiednim oprogramowaniem, wtedy zarządca budynku lub sieci sam może dokonywać odczytów. System może stanowić uzupełnienie inteligentnego budynku – takie rozwiązania są możliwe dzięki rozwojowi elektroniki i automatyki procesów.

mgr inż. Katarzyna Rybka Bezinwazyjny odczyt licznika

Bezinwazyjny odczyt licznika Bezinwazyjny odczyt licznika

W dobie mobilnego przesyłu danych i coraz większej automatyzacji procesów kwestią czasu było wykorzystanie tych technik w urządzeniach pomiarowych. Producenci oferują wiele urządzeń i systemów przeznaczonych...

W dobie mobilnego przesyłu danych i coraz większej automatyzacji procesów kwestią czasu było wykorzystanie tych technik w urządzeniach pomiarowych. Producenci oferują wiele urządzeń i systemów przeznaczonych do zdalnego odczytu – wybór zależy od specyfiki układu, w którym miałyby one zostać zastosowane. Na szczególną uwagę zasługują sieci M-Bus i Ethernet oraz coraz bardziej rozwijana bezprzewodowa technologia GSM.

Redakcja RI Technologie pomiaru ciepła

Technologie pomiaru ciepła Technologie pomiaru ciepła

Rozwój elektroniki stosowanej w przelicznikach ciepłomierzy oraz ciągle doskonalone przetworniki przepływu i obustronna komunikacja zapewniają nie tylko pomiar zużycia ciepła, ale też stały monitoring...

Rozwój elektroniki stosowanej w przelicznikach ciepłomierzy oraz ciągle doskonalone przetworniki przepływu i obustronna komunikacja zapewniają nie tylko pomiar zużycia ciepła, ale też stały monitoring pracy sieci, węzłów cieplnych oraz instalacji. Nowe urządzenia dają ciepłownikom i zarządcom budynków narzędzie pozwalające na planowanie dostaw oraz szybkie i adekwatne do zdarzenia reakcje na stany awaryjne. Oferowanych jest wiele technologii pomiaru oraz odczytu i transmisji danych.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.