RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Dobra stolarka budowlana

Konkurs TopTen HACKS Okna 2022

Rys. 1. Udział w punktacji poszczególnych składników oceny okien

Rys. 1. Udział w punktacji poszczególnych składników oceny okien

W krajach UE na ogrzewanie i chłodzenie przeznacza się prawie połowę zużycia energii końcowej, z czego 80% przypada na budynki. Powszechne stosowanie energooszczędnych rozwiązań w dobie kryzysu energetycznego i ekonomicznego powinno być zwłaszcza w budownictwie działaniem priorytetowym. Na stolarkę okienną i drzwiową przypada od 15 do 30% strat całkowitego zużycia energii w istniejących budynkach.

Zobacz także

FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami...

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami – musisz o nie zadbać, aby podczas składowania nie straciły swoich właściwości.

ADEY Innovation SAS ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego

ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego

ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie...

ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie do ochrony środowiska naturalnego, z dużym naciskiem na poprawę jakości powietrza (umożliwiają obniżenie emisji CO2 o ok. 250 kg rocznie z pojedynczego gospodarstwa domowego).

Alfa Laval Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej

Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej

Światowe zapotrzebowanie na energię nie staje się coraz mniejsze – wręcz przeciwnie. W nadchodzących latach coraz trudniej będzie utrzymać konkurencyjność, ponieważ firmy na każdym rynku i w każdej branży...

Światowe zapotrzebowanie na energię nie staje się coraz mniejsze – wręcz przeciwnie. W nadchodzących latach coraz trudniej będzie utrzymać konkurencyjność, ponieważ firmy na każdym rynku i w każdej branży poszukują nowych sposobów maksymalizacji wydajności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów energii i udoskonaleniu swojego wizerunku w zakresie ochrony środowiska. Wyzwania te będą złożone i wieloaspektowe.

Kraje Unii Europejskiej zobowiązały się osiągnąć „neutralność klimatyczną” do roku 2050. Zgodnie z szacunkami UE przywoływanymi w komunikacie „Fala renowacji”, co roku renowacji podlega ok. 11% budynków, ale działania zmierzające do poprawy efektywności energetycznej budynków stanowią tylko 1%. Pomocą w podjęciu właściwej decyzji przy wyborze stolarki okiennej i drzwiowej może być konkurs TopTen HACKS 2022, w ramach którego wyłaniane są najlepsze produkty dostępne na polskim rynku. Zadaniem projektu HACKS (Heating and Cooling Know-how and Solutions – ogrzewanie i chłodzenie: wiedza i rozwiązania) jest wspieranie konsumentów w wymianie urządzeń grzewczych i chłodzących na nowe i energooszczędne, poprzez porady i wskazówki oraz dostarczanie narzędzi ułatwiających wybór najbardziej efektywnych rozwiązań.

W 2022 roku Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska oraz Fundacja Efektywnego Wykorzystania Energii zorganizowały szóstą edycję konkursu na najlepszą stolarkę budowlaną – TopTen HACKS Okna. Produkty oceniane były w ramach pięciu kategorii: okna pionowe drewniane, okna pionowe aluminiowe, okna pionowe PVC, okna dachowe oraz drzwi zewnętrzne. Zasadą konkursu jest niezależna i bezstronna ocena stolarki, oparta na analizie deklarowanych przez producentów parametrów technicznych, potwierdzanych w trakcie badań przeprowadzanych w renomowanych, akredytowanych jednostkach.

Ocenie poddawane są podstawowe parametry użytkowe stolarki okiennej i drzwiowej, w szczególności: bezpośredni wpływ na zużycie energii, pośredni wpływ na zużycie energii i inne właściwości użytkowe. Udział w punktacji poszczególnych składników oceny okien ilustruje rys. 1.

Po przerwie spowodowanej pandemią tegoroczna edycja konkursu TopTen HACKS Okna wskazuje, że w czasie ostatnich trzech lat właściwie nie wprowadzono na rynek nowych konstrukcji czy nowego szklenia. Nie odnotowano też szczególnych innowacji. Systemy rozpoznawania linii papilarnych oferuje już większość firm produkujących stolarkę drzwiową. Podobnie jest z dostępnością nawiewników z filtrami antysmogowymi, ukrytymi zawiasami czy fabrycznie montowanymi refleksolami. Izolacja termiczna okien o współczynniku przenikania ciepła UW ≤ 0,9 W/(m2 · K) oraz drzwi UD ≤ 1,3 W/(m2 · K) to dziś standard wymagany prawnie. Zaskakuje jednak, że producenci nadal mają w ofertach stolarkę okienną o UW ≥ 1,1 W/(m2 · K).

Zobcz także: Domy zeroemisyjne i program „Moje Ciepło”

Przy wyborze stolarki często bierze się pod uwagę współczynnik przenikania ciepła. Prawo budowlane stanowi, że w przypadku okien wartość UW nie powinna przekraczać 0,9 W/(m2 · K), a dla drzwi Ud ≤ 1,3 W/(m2 · K). O energochłonności stolarki decydują także inne parametry, których wpływ uwzględniono w bilansie energetycznym i w etykiecie energetycznej, jednak wciąż brakuje umiejętności ich właściwego wykorzystania, szczególnie w przypadku okien. Należą do nich: współczynnik przepuszczalności energii promieniowania słonecznego – g, szczelność powietrzna stolarki – L100, geometria okna i profili – należy je wybrać tak, aby stosunek powierzchni szyby do powierzchni okna był optymalny, izolacyjność termiczna ramki dystansowej ψ, sposób i jakość montażu.

W trakcie konkursu uznano, że stolarkę okienną i drzwiową powinno się poddać wielokryterialnej ocenie w odniesieniu do czterech podstawowych grup kryteriów:

1. Efektywność energetyczna (o wadze 47%), określona jako zbiór parametrów energetycznych mających wpływ na zużycie energii na ogrzewanie, chłodzenie i oświetlenie oraz przepuszczalność światła widzialnego i szczelność powietrzną stolarki.

2. Drugą grupę stanowią parametry wytrzymałościowe (mające wagę 20%): odporność na obciążenie wiatrem i wodoszczelność. Mają one też pośredni wpływ na efektywność energetyczną stolarki.

3. Trzecia grupa to parametry użytkowe (o wadze 18%), w skład których wchodzą: izolacyjność akustyczna, fabrycznie dostępne dla okien osłony przeciwsłoneczne, możliwość zastosowania nawiewników antysmogowych, możliwość wiernego oddawania barwy przez szyby oraz zastosowanie ukrytych okuć.

4. Ostatnią grupę stanową koszty oferowanej przez dostawców stolarki okiennej (15% punktów możliwych do zdobycia w konkursie).

Wyniki konkursu TopTen HACKS Okna 2022 przedstawione zostaną w listopadzie br. 

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI Rusza program ECO-MIASTO 2017

Rusza program ECO-MIASTO 2017 Rusza program ECO-MIASTO 2017

Startuje V edycja programu ECO-MIASTO, jednego z największych projektów popularyzujących ideę zrównoważonego rozwoju miast w Polsce. Program obejmuje konkurs dla miast, projekt edukacyjny dla szkół oraz...

Startuje V edycja programu ECO-MIASTO, jednego z największych projektów popularyzujących ideę zrównoważonego rozwoju miast w Polsce. Program obejmuje konkurs dla miast, projekt edukacyjny dla szkół oraz – od tego roku – ogólnopolską konferencję, która odbędzie się w Warszawie w listopadzie 2017 roku.

Redakcja RI VI konferencja "Inżynieria Środowiska - Młodym Okiem"

VI konferencja "Inżynieria Środowiska - Młodym Okiem" VI konferencja "Inżynieria Środowiska - Młodym Okiem"

W dniu 26 maja 2017 roku na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej odbyła się VI edycja konferencji "Inżynieria Środowiska - Młodym Okiem".

W dniu 26 maja 2017 roku na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej odbyła się VI edycja konferencji "Inżynieria Środowiska - Młodym Okiem".

Redakcja RI TOPTEN Okna 2017 - znamy laureatów

TOPTEN Okna 2017 - znamy laureatów TOPTEN Okna 2017 - znamy laureatów

Dnia 31 maja 2017 r. w Hotelu MDM w Warszawie odbyła się gala TOPTEN Okna 2017, podczas której zostały ogłoszone wyniki czwartej edycji konkursu na najlepszą stolarkę budowlaną.

Dnia 31 maja 2017 r. w Hotelu MDM w Warszawie odbyła się gala TOPTEN Okna 2017, podczas której zostały ogłoszone wyniki czwartej edycji konkursu na najlepszą stolarkę budowlaną.

Redakcja RI Studenci PW w konkursie ASHRAE

Studenci PW w konkursie ASHRAE Studenci PW w konkursie ASHRAE

Grupa studentów Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej wzięła udział w studenckim konkursie projektowym organizowanym przez ASHRAE, trwającym od...

Grupa studentów Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej wzięła udział w studenckim konkursie projektowym organizowanym przez ASHRAE, trwającym od października 2016 do maja 2017.

Redakcja RI JUNKERS SZKOLI i nagradza uczniów

JUNKERS SZKOLI i nagradza uczniów JUNKERS SZKOLI i nagradza uczniów

Zakończyła się III edycja programu edukacyjnego JUNKERS SZKOLI. W gronie laureatów znalazło się 15 uczniów techników z całej Polski. Pięciu uczniów z najlepszym wynikiem w konkursie otrzymało od firmy...

Zakończyła się III edycja programu edukacyjnego JUNKERS SZKOLI. W gronie laureatów znalazło się 15 uczniów techników z całej Polski. Pięciu uczniów z najlepszym wynikiem w konkursie otrzymało od firmy Bosch voucher na kurs i egzamin dający uprawnienia do wykonywania zawodu instalatora urządzeń grzewczych. Nagrodami dla wszystkich laureatów były elektronarzędzia Bosch. Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród odbyło się 26 maja w siedzibie firmy w Warszawie.

Redakcja RI Zbieraj punkty i wygraj podróż do Maroka

Zbieraj punkty i wygraj podróż do Maroka Zbieraj punkty i wygraj podróż do Maroka

Kupuj produkty DABROwent i zbieraj punkty - zwycięzca poleci do Maroka z osobą towarzyszącą.

Kupuj produkty DABROwent i zbieraj punkty - zwycięzca poleci do Maroka z osobą towarzyszącą.

Redakcja RI Od teorii do praktyki - konkurs

Od teorii do praktyki - konkurs Od teorii do praktyki - konkurs

Kończysz studia i zastanawiasz się, jak potoczy się Twoja kariera? Chcesz zdobyć cenne doświadczenie zawodowe? Zgłoś swoją pracę dyplomową do konkursu "Od teorii do praktyki" organizowanego przez Polsko-Szwajcarską...

Kończysz studia i zastanawiasz się, jak potoczy się Twoja kariera? Chcesz zdobyć cenne doświadczenie zawodowe? Zgłoś swoją pracę dyplomową do konkursu "Od teorii do praktyki" organizowanego przez Polsko-Szwajcarską Izbę Gospodarczą.

Redakcja RI Wygraj wycieczkę do Paryża dla 2 osób

Wygraj wycieczkę do Paryża dla 2 osób Wygraj wycieczkę do Paryża dla 2 osób

Wystarczy kupić urządzenia klimatyzacyjne marki Haier i odpowiedzieć na pytanie konkursowe.

Wystarczy kupić urządzenia klimatyzacyjne marki Haier i odpowiedzieć na pytanie konkursowe.

Redakcja RI Wygraj weekend w Hotelu Gołębiewskim podczas 74. Rajdu Polski

Wygraj weekend w Hotelu Gołębiewskim podczas 74. Rajdu Polski Wygraj weekend w Hotelu Gołębiewskim podczas 74. Rajdu Polski

Wystarczy zakupić systemy klimatyzacji Fuji Electric i wymyślić hasło reklamujące firmę.

Wystarczy zakupić systemy klimatyzacji Fuji Electric i wymyślić hasło reklamujące firmę.

Honeywell III edycja konkursu fotograficznego Kalendarz Honeywell

III edycja konkursu fotograficznego Kalendarz Honeywell III edycja konkursu fotograficznego Kalendarz Honeywell

Firma Honeywell zaprasza do uczestnictwa w III edycji Konkursu Fotograficznego "Kalendarz Honeywell"!

Firma Honeywell zaprasza do uczestnictwa w III edycji Konkursu Fotograficznego "Kalendarz Honeywell"!

Danfoss Poland sp. z o.o. Konkurs: Zaprojektuj swoje zwycięstwo

Konkurs: Zaprojektuj swoje zwycięstwo Konkurs: Zaprojektuj swoje zwycięstwo

Wygraj 1 z 10 supernagród a dla każdego uczestnika nagroda gwarantowana! Zaprojektuj zwycięstwo w 3 krokach i dynamicznie pokonaj konkurencję.

Wygraj 1 z 10 supernagród a dla każdego uczestnika nagroda gwarantowana! Zaprojektuj zwycięstwo w 3 krokach i dynamicznie pokonaj konkurencję.

dr inż. Bogdan Nowak, dr inż. Grzegorz Bartnicki Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych...

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych wariantów zaopatrzenia w ciepło i ewentualnie podjąć decyzję o korekcie dotychczasowych warunków eksploatacji systemu. Wśród rozważanych przypadków mogą znaleźć się bardzo radykalne takie jak zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło [1], ale również rozwiązania sprowadzające się wyłącznie do wymiany...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą?

Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą? Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą?

Funkcjonowanie sieci ciepłowniczych na terenie zakładów zawsze przysparzało sporo problemów. Wiele sieci od samego początku nie funkcjonuje optymalnie. Nie wynika to jednak tylko z błędów projektantów,...

Funkcjonowanie sieci ciepłowniczych na terenie zakładów zawsze przysparzało sporo problemów. Wiele sieci od samego początku nie funkcjonuje optymalnie. Nie wynika to jednak tylko z błędów projektantów, ale głównie z warunków, w jakich takie sieci są tworzone. Zła praca systemu ciepłowniczego może wynikać ze złego bilansu cieplnego całego układu, z nieprawidłowej regulacji, z wadliwych przepływów (zły rozdział ciśnienia), a do tego najczęściej dochodzi jeszcze nieprawidłowa eksploatacja. Autor omawia...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Artykuł jest kontynuacją publikacji o tej tematyce, ale stanowi odrębną całość. Określono w nim parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach zależące od warunków dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców....

Artykuł jest kontynuacją publikacji o tej tematyce, ale stanowi odrębną całość. Określono w nim parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach zależące od warunków dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców. Należy wziąć pod uwagę rodzaj kotłów (stało- lub zmiennoprzepływowych) oraz wahania przepływu wody sieciowej i powodowane przez to wahania ciśnień piezometrycznych. Skupiono się na ciepłowniach z kotłami wodnorurkowymi, które są najczęściej stosowane w Polsce (typu WR i WLM). Szczegółowo przeanalizowano...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania...

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania pompami. Określono również obniżenie mocy elektrycznej napędu pomp obiegowych uzyskiwane dzięki wprowadzeniu przepompowni w systemach ciepłowniczych. W zależności od konkretnego systemu ciepłowniczego zmniejszenie mocy może wynosić od 10 do 20%.

Jerzy Kosieradzki Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Biomasa jako paliwo (cz. 1) Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych...

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji [1] paliwem jest również biomasa, rozumiana jako produkty składające się w całości lub w części z substancji roślinnych pochodzących z rolnictwa lub leśnictwa używane w celu odzyskania zawartej w nich energii, a zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 9 grudnia 2004...

prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, mgr inż. Weronika Lewandowska-Iwaniak, dr Anna Melcer Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko...

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko poszczególnych pomieszczeń, ale również całych budynków, w których materiały te zostały zastosowane.

dr inż. Grzegorz Bartnicki, dr inż. Bogdan Nowak Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego

Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego

W kolejnych artykułach poruszaliśmy różne zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło. Obecnie omówiony zostanie problem wynikający z niedostosowania średnic przyłączy...

W kolejnych artykułach poruszaliśmy różne zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło. Obecnie omówiony zostanie problem wynikający z niedostosowania średnic przyłączy ciepłowniczych do mocy zamówionej odbiorców końcowych. W efekcie ciągłej poprawy ochrony cieplnej budynków, ich potrzeby maleją – nie zawsze to jednak wpływa na historycznie ukształtowane zasady dotyczące projektowania.

prof. dr hab. inż. Stanisław Nawrat Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla

Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla

Od wielu lat w polskich kopalniach węgla kamiennego następuje stopniowy rozwój odmetanowania podziemnego i gospodarczego wykorzystania ujętego metanu w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych. Wiele samorządów...

Od wielu lat w polskich kopalniach węgla kamiennego następuje stopniowy rozwój odmetanowania podziemnego i gospodarczego wykorzystania ujętego metanu w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych. Wiele samorządów gminnych rozpoczęło prace w celu wykorzystania metanu (po wtłoczeniu do sieci gazowych) w ogrzewaniu kompleksów budynków.

prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie? Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków...

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków kwestionujących sens tej walki [1–3]. Komisja Europejska dąży do podwyższenia przyjętego celu redukcyjnego emisji CO2 z 20 do 30% w 2020 r. i 80% w 2050 r., głównie poprzez intensywny rozwój OZE. Miałyby one zastąpić zwalczane coraz mocniej elektrownie węglowe i jądrowe, których udział w światowej...

prof. dr hab. inż. Janusz Skorek Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy

Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy

W ostatnich dwóch dekadach obserwuje się w Polsce wyraźny przyrost liczby i mocy zainstalowanej układów energetyki gazowej, zwłaszcza kogeneracyjnych. W tej grupie coraz bardziej znaczący staje się udział...

W ostatnich dwóch dekadach obserwuje się w Polsce wyraźny przyrost liczby i mocy zainstalowanej układów energetyki gazowej, zwłaszcza kogeneracyjnych. W tej grupie coraz bardziej znaczący staje się udział układów CHP małej mocy wpisujących się w obszar energetyki rozproszonej.

Adam Pytlik, Jiří Koníček, Radek Dvořák Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji

Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji

W artykule opisano system kogeneracji czeskiej spółki Green Gas DPB wykorzystujący gaz kopalniany z czynnych oraz zamkniętych kopalń węgla kamiennego, funkcjonujący w Ostrawsko-Karwińskim Zagłębiu Węglowym.

W artykule opisano system kogeneracji czeskiej spółki Green Gas DPB wykorzystujący gaz kopalniany z czynnych oraz zamkniętych kopalń węgla kamiennego, funkcjonujący w Ostrawsko-Karwińskim Zagłębiu Węglowym.

dr inż. arch. Marta Skiba Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście?

Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście? Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście?

Jak przeprowadzić audyt energetyczny w mieście i sprawić, aby energia była w nim efektywnie użytkowana?

Jak przeprowadzić audyt energetyczny w mieście i sprawić, aby energia była w nim efektywnie użytkowana?

dr Artur Miros Preizolowane rury giętkie – badania własności

Preizolowane rury giętkie – badania własności Preizolowane rury giętkie – badania własności

Autor omawia zmiany procedur badawczych określania przewodności cieplnej rur preizolowanych oraz nowe wytyczne kontroli ich jakości i wprowadzania na rynek.

Autor omawia zmiany procedur badawczych określania przewodności cieplnej rur preizolowanych oraz nowe wytyczne kontroli ich jakości i wprowadzania na rynek.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.