RynekInstalacyjny.pl

Na co warto zwrócić uwagę, projektując system PV

Na co warto zwrócić uwagę, projektując system PV Na co warto zwrócić uwagę, projektując system PV

Zymetric Pompa ciepła ogrzewa polski rynek

Pompa ciepła ogrzewa polski rynek Pompa ciepła ogrzewa polski rynek

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system, wykorzystywany na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też – chłodzenia pomieszczeń. Te intuicyjne urządzenia pojawiają...

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system, wykorzystywany na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też – chłodzenia pomieszczeń. Te intuicyjne urządzenia pojawiają się w coraz to większej ilości domów, starych i nowych. To głównie rozwiązania proekologiczne, prosty montaż, serwis i obsługa, a także możliwości dofinansowań przekonują, że zakup właśnie takiego źródła ciepła może być strzałem w dziesiątkę!

Orole.pl Osuszanie powietrza w domu, czyli jak radzić sobie z wilgocią na oknach i pleśnią

Osuszanie powietrza w domu, czyli jak radzić sobie z wilgocią na oknach i pleśnią Osuszanie powietrza w domu, czyli jak radzić sobie z wilgocią na oknach i pleśnią

Gdy na zewnątrz występują niskie temperatury, w budynkach mogą pojawić się problemy z poziomem wilgotności.Woda zbiera się na oknach, pranie nie wysycha po rozwieszeniu, pojawiają się pierwsze oznaki pleśni...

Gdy na zewnątrz występują niskie temperatury, w budynkach mogą pojawić się problemy z poziomem wilgotności.Woda zbiera się na oknach, pranie nie wysycha po rozwieszeniu, pojawiają się pierwsze oznaki pleśni w postaci zapachu i czarnych kropek w rogach pomieszczeń.

Nowości w programie „Czyste Powietrze” w 2021 roku

fot. Unsplash

fot. Unsplash

Druga odsłona programu rządowego „Czyste Powietrze” (uruchomiona w maju 2020 roku) przyniosła wiele zmian. Część z nich już funkcjonuje, pozostałe są stopniowo wprowadzane. W pierwszym kwartale bieżącego roku mamy zarówno nowości, jak i zapowiedzi kolejnych zmian.

Zobacz także

ECO Comfort Dofinansowanie ekologicznego ogrzewania – Sprawdź jak je uzyskać!

Dofinansowanie ekologicznego ogrzewania – Sprawdź jak je uzyskać! Dofinansowanie ekologicznego ogrzewania – Sprawdź jak je uzyskać!

W wielu gminach ruszył program dofinansowania ekologicznego ogrzewania. Jest to forma pomocy dla osób posiadających stare piece. Ekologiczne ogrzewanie jest droższe od ogrzewania starego typu, kiedy to...

W wielu gminach ruszył program dofinansowania ekologicznego ogrzewania. Jest to forma pomocy dla osób posiadających stare piece. Ekologiczne ogrzewanie jest droższe od ogrzewania starego typu, kiedy to w piecu spalane były, w ramach oszczędności, śmieci czy węgiel niskiej jakości. Dlatego niektóre gminy uruchomiły również Programy osłonowe mające pomóc w pokryciu kosztów eksploatacji ekologicznego ogrzewania.

Joanna Ryńska Program „Czyste Powietrze” – nowości w drugim półroczu 2021

Program „Czyste Powietrze” – nowości w drugim półroczu 2021 Program „Czyste Powietrze” – nowości w drugim półroczu 2021

Funkcjonujący od 2018 roku rządowy program „Czyste Powietrze” wciąż jest udoskonalany, co ma zwiększyć zainteresowanie odbiorców i promować niskoemisyjne źródła ciepła, a tym samym zwiększyć skuteczność...

Funkcjonujący od 2018 roku rządowy program „Czyste Powietrze” wciąż jest udoskonalany, co ma zwiększyć zainteresowanie odbiorców i promować niskoemisyjne źródła ciepła, a tym samym zwiększyć skuteczność programu. Kolejne zmiany zaczynają obowiązywać od 1 lipca 2021.

Redakcja RI Czy będą zmiany w programie „Czyste powietrze”?

Czy będą zmiany w programie „Czyste powietrze”? Czy będą zmiany w programie „Czyste powietrze”?

Ministerstwo klimatu zapowiedziało zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Wiceminister poinformował, że chce zastąpić sprawdzanie dokumentów finansowych oświadczeniami potencjalnych beneficjentów.

Ministerstwo klimatu zapowiedziało zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Wiceminister poinformował, że chce zastąpić sprawdzanie dokumentów finansowych oświadczeniami potencjalnych beneficjentów.

Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów – wskazówka dla beneficjenta

Od połowy lutego 2021 r. działa w pełni wykaz produktów, które spełniają wymagania programu „Czyste Powietrze”. Jest to Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM), która znajduje się pod adresem https://lista-zum.ios. edu.pl/. Została ona przygotowana przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy. Urządzenia do wykazu dobrowolnie zgłaszają producenci, a zgłoszenia weryfikuje IOŚ-PIB. Jeśli zatem urządzenie figuruje na liście, na pewno spełnia wymagania programu „Czyste Powietrze”. Wcześniejsza lista „Czyste Urządzenia” została wygaszona. Producenci, których wyroby znajdowały się na tej liście, muszą – jeśli chcą znaleźć się na liście ZUM – ponownie wysłać zgłoszenie.

Lista ZUM obejmuje następujące grupy urządzeń: węzły cieplne, pompy ciepła, kotły, ogrzewanie elektryczne, kolektory słoneczne, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, mikroinstalacje fotowoltaiczne oraz materiały budowlane (materiały izolacyjne, okna/ drzwi balkonowe/drzwi tarasowe oraz drzwi zewnętrzne/bramy garażowe).

Warto dodać, że ponieważ wpis na listę jest dobrowolny, brak na niej produktu nie oznacza, iż nie spełnia ono wymagań technicznych programu.Pierwszy kwartał tego roku przyniósł kolejne zmiany, które mają zwiększyć zainteresowanie programem „Czyste Powietrze”, a także ułatwić obywatelom składanie poprawnie wypełnionych wniosków o dofinansowanie i tym samym przyspieszyć ich obsługę.

Ponadto od października 2020 r. funkcjonuje tzw. podwyższony poziom dofinansowania – wyższe dotacje dla osób o niższych dochodach.Osoba fizyczna uprawniona do dofinansowania:

  • o dochodzie rocznym do 100 000 zł – może się starać o podstawowe dofinansowanie;
  • o dochodzie miesięcznym na osobę do 1960 zł (gospodarstwa domowe jednoosobowe) lub do 1400 zł (gospodarstwa wieloosobowe) – może się starać o dofinansowanie podwyższone.

Różnicę w intensywności i wysokości maksymalnego dofinansowania dla przykładowych urządzeń ilustruje tabela.

Wniosek o dofinansowanie na podwyższonym poziomie wymaga przedstawienia zaświadczenia o dochodach, wydawanego przez gminy. Nie jest to jednak jedyne zadanie gmin przy obsłudze programu „Czyste Powietrze”.

Składanie wniosków za pośrednictwem gminy – ułatwienie dla beneficjenta

Ponieważ składanie wniosków o dofinansowanie w programie „Czyste Powietrze” było dla wielu beneficjentów trudne, wprowadzono możliwość składania wniosku za pośrednictwem gminy. Takie rozwiązanie oferowane jest w gminach, które mają podpisane porozumienie o współpracy z odpowiednim Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Podpisane porozumienie gwarantuje gminie fundusze na obsługę programu – z punktu widzenia potencjalnych beneficjentów najważniejsza jest możliwość uruchomienia punktu konsultacyjno- informacyjnego, za którego pośrednictwem mieszkańcy mogą uzyskać informacje o programie oraz złożyć wniosek (o dofinansowanie i o płatność), z pomocą przeszkolonego pracownika punktu.

Gminy miały czas na zgłoszenie chęci zawarcia porozumienia do końca marca 2021 r.

„Stop Smog” dla ubogich energetycznie

Od 1 stycznia 2021 r. gminy mogą współpracować z NFOŚiGW także w ramach programu „Stop Smog” (wcześniej był on prowadzony przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii). Jest to program bezzwrotnej dotacji (nawet do 100% kosztów inwestycji) dla osób ubogich energetycznie będących właścicielami domów jednorodzinnych. Dotacje te przeznaczone są na finansowanie termomodernizacji oraz likwidacji lub wymiany źródeł ciepła na niskoemisyjne. Gminy otrzymują z budżetu państwa dofinansowanie umożliwiające pokrycie 70% kosztów inwestycji, pozostałe 30% pokrywają ze środków własnych.

Dotacja na spłatę części kredytu antysmogowego

Na drugi kwartał 2021 r. przewidziany jest start nowego instrumentu finansowego – dotacji z przeznaczeniem na częściową spłatę kredytu bankowego, tzw. kredytu antysmogowego. Będzie to specjalna pożyczka uzyskiwana na przedsięwzięcia zgodne z programem „Czyste Powietrze”, objęta gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego (co ma zapewnić lepsze warunki finansowania), z możliwością uzyskania dotacji przeznaczonej na częściową spłatę tego kredytu. Inwestor, składając wniosek o kredyt, będzie mógł złożyć także wniosek o dotację na jego częściową spłatę. Banki będą przekazywać wnioski do WFOŚiGW.Nowy instrument finansowy będzie dostępny w następujących bankach: Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone Banki Spółdzielcze, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz Banki Spółdzielcze SGB. Kolejne banki komercyjne rozważają dołączenie do tej sieci jeszcze w bieżącym roku. Na realizację tej części „Czystego Powietrza” przewidziano w latach 2021–2022 1,5 mld zł.

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI news Banki zaproszone do programu „Czyste Powietrze”

Banki zaproszone do programu „Czyste Powietrze” Banki zaproszone do programu „Czyste Powietrze”

W dniu 2 lutego ruszył nabór wniosków dla banków, które chcą dołączyć do programu „Czyste Powietrze”, a od połowy roku planowane jest udostępnienie pierwszych środków kredytowych dla Polaków. To kolejne...

W dniu 2 lutego ruszył nabór wniosków dla banków, które chcą dołączyć do programu „Czyste Powietrze”, a od połowy roku planowane jest udostępnienie pierwszych środków kredytowych dla Polaków. To kolejne ważne ułatwienie w sięganiu po wsparcie na wymianę tzw. kopciuchów i termomodernizację domów jednorodzinnych. Zainteresowane banki – zarówno komercyjne, jak i zrzeszenia banków spółdzielczych – na złożenie swoich aplikacji mają czas do 23 lutego 2021 r.

Redakcja RI news Kraków przeznaczy 50 mln zł na wymianę kotłów w ramach programu „Stop Smog”

Kraków przeznaczy 50 mln zł na wymianę kotłów w ramach programu „Stop Smog” Kraków przeznaczy 50 mln zł na wymianę kotłów w ramach programu „Stop Smog”

W ciągu trzech lat, Kraków – zasilony 34,5 mln zł dofinansowania z Funduszu Termomodernizacji i Remontów w ramach programu „Stop Smog” – planuje zrealizować 944 przedsięwzięcia niskoemisyjne, w ramach...

W ciągu trzech lat, Kraków – zasilony 34,5 mln zł dofinansowania z Funduszu Termomodernizacji i Remontów w ramach programu „Stop Smog” – planuje zrealizować 944 przedsięwzięcia niskoemisyjne, w ramach których liczba wymienionych nieefektywnych źródeł ciepła wyniesie 756, a budynków poddanych termomodernizacji – 289. Poza wsparciem, które przekazuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, miasto wyłoży na ten cel 15,5 mln zł jako wkład własny.

dr inż. Maciej Robakiewicz news Forum Termomodernizacja 2021 – podsumowanie

Forum Termomodernizacja 2021 – podsumowanie Forum Termomodernizacja 2021 – podsumowanie

XX FORUM TERMOMODERNIZACJA 2021 zorganizowane przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych (ZAE). odbyło się 6 października 2021 w Warszawie. Było to kolejne – od 20 lat organizowane corocznie – spotkanie...

XX FORUM TERMOMODERNIZACJA 2021 zorganizowane przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych (ZAE). odbyło się 6 października 2021 w Warszawie. Było to kolejne – od 20 lat organizowane corocznie – spotkanie audytorów energetycznych i projektantów przy udziale przedstawicieli władz państwowych i banków.

Redakcja RI news Rusza program „Stop Smog” 2.0 z nowymi, ulepszonymi zasadami

Rusza program „Stop Smog” 2.0 z nowymi, ulepszonymi zasadami Rusza program „Stop Smog” 2.0 z nowymi, ulepszonymi zasadami

31 marca 2021 r. startuje druga odsłona programu „Stop Smog”, dotyczącego niskoemisyjnych przedsięwzięć, realizowanych przez gminy na obszarach, gdzie obowiązują tzw. uchwały antysmogowe. O dotacje na...

31 marca 2021 r. startuje druga odsłona programu „Stop Smog”, dotyczącego niskoemisyjnych przedsięwzięć, realizowanych przez gminy na obszarach, gdzie obowiązują tzw. uchwały antysmogowe. O dotacje na likwidację lub wymianę źródeł ciepła na niskoemisyjne oraz termomodernizację w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych osób najmniej zamożnych mogą starać się: gminy, związki międzygminne, powiaty, a także związek metropolitalny w województwie śląskim.

Redakcja RI news Rządowy program „Stop Smog” – nabór dla gmin

Rządowy program „Stop Smog” – nabór dla gmin Rządowy program „Stop Smog” – nabór dla gmin

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podpisało porozumienie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w sprawie współfinansowania przedsięwzięć niskoemisyjnych...

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podpisało porozumienie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w sprawie współfinansowania przedsięwzięć niskoemisyjnych ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów.

Redakcja RI news Tysiąc gmin w programie „Czyste powietrze”

Tysiąc gmin w programie „Czyste powietrze” Tysiąc gmin w programie „Czyste powietrze”

Program „Czyste powietrze”, najważniejszy projekt służący walce ze smogiem w Polsce, czekają kolejne usprawnienia. „Świętochłowice to tysięczna gmina, podpisująca porozumienie z WFOŚiGW w programie „Czyste...

Program „Czyste powietrze”, najważniejszy projekt służący walce ze smogiem w Polsce, czekają kolejne usprawnienia. „Świętochłowice to tysięczna gmina, podpisująca porozumienie z WFOŚiGW w programie „Czyste Powietrze”. Dzięki zawartym porozumieniom gminy ułatwiają mieszkańcom dostęp do niego, co usprawnia proces jego wdrażania na ich terenie i poprawia jakość życia Polaków” – zaznaczył minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas spotkania z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, które...

Redakcja RI news Obowiązkowa rejestracja urządzeń grzewczych

Obowiązkowa rejestracja urządzeń grzewczych Obowiązkowa rejestracja urządzeń grzewczych

Utworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wprowadziła ustawa z dnia 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw (DzU 2020,...

Utworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wprowadziła ustawa z dnia 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw (DzU 2020, poz. 2127). CEEB będzie narzędziem wspierającym wymianę tak zwanych „kopciuchów” w celu walki ze smogiem i wprowadzenia jak najlepszej polityki antysmogowej. Budowa nowego systemu została powierzona Głównemu Urzędowi Nadzoru Budowlanego. Docelowo będzie to system elektronicznego rejestru, obsługiwanego...

Redakcja RI news NFOŚiGW poszukuje ekspertów efektywności energetycznej w ramach programu „Czyste Powietrze”

NFOŚiGW poszukuje ekspertów efektywności energetycznej w ramach programu „Czyste Powietrze” NFOŚiGW poszukuje ekspertów efektywności energetycznej w ramach programu „Czyste Powietrze”

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchamia Platformę Ekspertów Efektywności Energetycznej (PEEE) – internetowy rejestr ekspertów efektywności energetycznej, łączący specjalistów...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchamia Platformę Ekspertów Efektywności Energetycznej (PEEE) – internetowy rejestr ekspertów efektywności energetycznej, łączący specjalistów z potencjalnymi klientami planującymi termomodernizację domu. Platforma jest dostępna pod adresem www.peee.gov.pl. Ułatwi przyszłym beneficjentom np. programu „Czyste Powietrze” znalezienie i kontakt z wiarygodnym ekspertem, który udzieli wsparcia w podjęciu decyzji o inwestycji zmierzającej...

Redakcja RI news Kredyt z dotacją w ramach „Czystego Powietrza” już dostępny w Banku BPS

Kredyt z dotacją w ramach „Czystego Powietrza” już dostępny w Banku BPS Kredyt z dotacją w ramach „Czystego Powietrza” już dostępny w Banku BPS

W Zrzeszeniu BPS ruszyła ścieżka bankowa programu „Czyste Powietrze”. Klienci pierwszych Banków Spółdzielczych Zrzeszenia BPS i Banku BPS mogą już składać wnioski o Kredyt Czyste Powietrze i jednocześnie...

W Zrzeszeniu BPS ruszyła ścieżka bankowa programu „Czyste Powietrze”. Klienci pierwszych Banków Spółdzielczych Zrzeszenia BPS i Banku BPS mogą już składać wnioski o Kredyt Czyste Powietrze i jednocześnie wnioski o dotację w ramach programu.

Redakcja RI news Akademia Czystego Powietrza – wiedza o programie „Czyste Powietrze” dla wszystkich

Akademia Czystego Powietrza – wiedza o programie „Czyste Powietrze” dla wszystkich Akademia Czystego Powietrza – wiedza o programie „Czyste Powietrze” dla wszystkich

Zasady programu „Czyste Powietrze”, Kredyt Czyste Powietrze, wniosek o dofinansowanie i płatność, zachęty dla gmin i wymiana dobrych praktyk między JST, elektryfikacja w ogrzewnictwie, termomodernizacja,...

Zasady programu „Czyste Powietrze”, Kredyt Czyste Powietrze, wniosek o dofinansowanie i płatność, zachęty dla gmin i wymiana dobrych praktyk między JST, elektryfikacja w ogrzewnictwie, termomodernizacja, rola ekodoradców, uchwały antysmogowe, Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków – to tylko niektóre z tematów omówionych podczas tegorocznych spotkań pn. Akademia Czystego Powietrza. Webinaria, prezentacje i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania są już dostępne – bezpłatnie, dla każdego i w...

Redakcja RI news Ranking programu „Czyste Powietrze” – województwo śląskie w czołówce

Ranking programu „Czyste Powietrze” – województwo śląskie w czołówce Ranking programu „Czyste Powietrze” – województwo śląskie w czołówce

W najnowszym rankingu programu „Czyste Powietrze” zdecydowanie wygrywają gminy województwa śląskiego – zajmują one ponad połowę miejsc w pierwszej setce zestawienia. Zwycięzcą w trzecim kwartale 2021 roku...

W najnowszym rankingu programu „Czyste Powietrze” zdecydowanie wygrywają gminy województwa śląskiego – zajmują one ponad połowę miejsc w pierwszej setce zestawienia. Zwycięzcą w trzecim kwartale 2021 roku została gmina Godów. Co więcej, badania pokazują, że mieszkańcy Śląska popierają odejście od ogrzewania węglem swoich domów – w badaniu opinii publicznej za zakazem węgla opowiedziało się aż 65% respondentów.

Redakcja RI news Fuji Electric na Liście ZUM programu „Czyste Powietrze”

Fuji Electric na Liście ZUM programu „Czyste Powietrze” Fuji Electric na Liście ZUM programu „Czyste Powietrze”

Klimatyzatory ścienne Fuji Electric KMCDN Nordic spełniają wszystkie wymogi techniczne programu dotacyjnego i zostały pozytywnie zweryfikowane przez niezależnych ekspertów, dzięki czemu zostały zamieszczone...

Klimatyzatory ścienne Fuji Electric KMCDN Nordic spełniają wszystkie wymogi techniczne programu dotacyjnego i zostały pozytywnie zweryfikowane przez niezależnych ekspertów, dzięki czemu zostały zamieszczone na liście Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM) przygotowanej przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy. Jest ona jedyną oficjalną bazą urządzeń spełniających wymogi techniczne rządowego programu dofinansowań „Czyste Powietrze”.

Redakcja RI news Wyższe dotacje z programu „Czyste Powietrze” dla najuboższych

Wyższe dotacje z programu „Czyste Powietrze” dla najuboższych Wyższe dotacje z programu „Czyste Powietrze” dla najuboższych

Rząd reaguje na perspektywę wzrostu cen energii dla odbiorców energii, który ma być konsekwencją dużego wzrostu cen energii na rynkach hurtowych. Planuje wydać do 1,5 mld zł na pakiet pomocowy skierowany...

Rząd reaguje na perspektywę wzrostu cen energii dla odbiorców energii, który ma być konsekwencją dużego wzrostu cen energii na rynkach hurtowych. Planuje wydać do 1,5 mld zł na pakiet pomocowy skierowany do najuboższych. Oprócz dopłat, w planach Ministerstwa Klimatu i Środowiska jest zwiększenie dla tej grupy poziomu dotacji na termomodernizację i modernizację źródeł ogrzewania w programie „Czyste Powietrze”.

Redakcja RI news BNP Paribas w programie „Czyste Powietrze”

BNP Paribas w programie „Czyste Powietrze” BNP Paribas w programie „Czyste Powietrze”

Na początku lipca kredyt, którego kapitał może zostać częściowo spłacony dotacją z programu „Czyste Powietrze”, jako pierwsze udostępniły BOŚ i Alior Bank. Teraz BNP Parbias udostępnił klientom możliwość...

Na początku lipca kredyt, którego kapitał może zostać częściowo spłacony dotacją z programu „Czyste Powietrze”, jako pierwsze udostępniły BOŚ i Alior Bank. Teraz BNP Parbias udostępnił klientom możliwość wnioskowania o kredyty w ramach programu „Czyste Powietrze”. Kapitał kredytu może zostać pomniejszony o dotację z programu w wysokości nawet 37 tys. zł.

Redakcja RI news Najaktywniejsze gminy w programie „Czyste Powietrze”

Najaktywniejsze gminy w programie „Czyste Powietrze” Najaktywniejsze gminy w programie „Czyste Powietrze”

Polski Alarm Smogowy we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opracował ranking gmin, w których złożono najwięcej wniosków o dofinansowanie w programie „Czyste Powietrze”....

Polski Alarm Smogowy we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opracował ranking gmin, w których złożono najwięcej wniosków o dofinansowanie w programie „Czyste Powietrze”. W gminie, która została liderem zestawienia, złożono 120 wniosków. Na końcu rangingu jest 31 gmin, z którego nie wpłynął żaden wniosek.

Redakcja RI news Już ponad 300 tys. wniosków w programie „Czyste Powietrze”

Już ponad 300 tys. wniosków w programie „Czyste Powietrze” Już ponad 300 tys. wniosków w programie „Czyste Powietrze”

Jak poinformował NFOŚiGW, w ramach programu antysmogowego „Czyste Powietrze” złożono ponad 308 tys. wniosków na wymianę źródła ciepła oraz termomodernizację domu. Wnioski opiewają na ponad 5,3 mld zł,...

Jak poinformował NFOŚiGW, w ramach programu antysmogowego „Czyste Powietrze” złożono ponad 308 tys. wniosków na wymianę źródła ciepła oraz termomodernizację domu. Wnioski opiewają na ponad 5,3 mld zł, z czego wypłacono beneficjentom 1,9 mld zł.

Redakcja RI news W 17 małopolskich gminach w 2020 r. nie zlikwidowano żadnego „kopciucha”

W 17 małopolskich gminach w 2020 r. nie zlikwidowano żadnego „kopciucha” W 17 małopolskich gminach w 2020 r. nie zlikwidowano żadnego „kopciucha”

W całym województwie małopolskim spada tempo wymiany nieekologicznych pieców. W 2019 r. wymieniono ich ponad 15 tys., tymczasem w 2020 r. już tylko 10,2 tys. – takie dane przytacza Krakowski Alarm Smogowy...

W całym województwie małopolskim spada tempo wymiany nieekologicznych pieców. W 2019 r. wymieniono ich ponad 15 tys., tymczasem w 2020 r. już tylko 10,2 tys. – takie dane przytacza Krakowski Alarm Smogowy na podstawie Programu ochrony powietrza. Organizacja ocenia też, że zbyt wolno postępuje realizacja programu „Czyste Powietrze”.

Redakcja RI news Ograniczenie w wydawaniu zaświadczeń w programie „Czyste Powietrze”

Ograniczenie w wydawaniu zaświadczeń w programie „Czyste Powietrze” Ograniczenie w wydawaniu zaświadczeń w programie „Czyste Powietrze”

Wyższą dotację na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domów jednorodzinnych w programie „Czyste Powietrze” mogą otrzymać osoby o niskich dochodach. Konieczne do tego jest otrzymanie odpowiedniego...

Wyższą dotację na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domów jednorodzinnych w programie „Czyste Powietrze” mogą otrzymać osoby o niskich dochodach. Konieczne do tego jest otrzymanie odpowiedniego zaświadczenia. Od 1 sierpnia wydawanie takich zaświadczeń przez gminy zostało jednak wstrzymane w przypadku jednej grupy wnioskodawców.

Redakcja RI news Pół miliona złotych na likwidację kotłów w Radomiu

Pół miliona złotych na likwidację kotłów w Radomiu Pół miliona złotych na likwidację kotłów w Radomiu

500 tys. zł przeznaczą w tym roku władze Radomia na dofinansowania dla mieszkańców do wymiany kotłów węglowych na ekologiczne źródła ciepła. Nabór wniosków o dotacje rozpocznie się 9 lipca – poinformował...

500 tys. zł przeznaczą w tym roku władze Radomia na dofinansowania dla mieszkańców do wymiany kotłów węglowych na ekologiczne źródła ciepła. Nabór wniosków o dotacje rozpocznie się 9 lipca – poinformował na konferencji prasowej wiceprezydent miasta Jerzy Zawodnik.

Redakcja RI news Kredyt „Czyste Powietrze” w dwóch pierwszych bankach

Kredyt „Czyste Powietrze” w dwóch pierwszych bankach Kredyt „Czyste Powietrze” w dwóch pierwszych bankach

Zapowiadana ścieżka bankowa w programie „Czyste Powietrze”, czyli nabór wniosków o dotacje na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego, ruszyła 6 lipca 2021 r. Alior Bank oraz Bank Ochrony Środowiska...

Zapowiadana ścieżka bankowa w programie „Czyste Powietrze”, czyli nabór wniosków o dotacje na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego, ruszyła 6 lipca 2021 r. Alior Bank oraz Bank Ochrony Środowiska są pierwszymi bankami, które rozpoczynają akcję kredytową. Pożyczki wyniosą do 100 tys. zł.

Redakcja RI news Wymiana kotłów w Warszawie stoi w miejscu

Wymiana kotłów w Warszawie stoi w miejscu Wymiana kotłów w Warszawie stoi w miejscu

Polski Alarm Smogowy informuje, że mimo dobrego programu dotacyjnego, jaki oferuje Urząd m.st. Warszawy, wymiana kotłów utknęła w martwym punkcie. Od początku roku do 1 czerwca w Warszawie ubyło 61 kotłów...

Polski Alarm Smogowy informuje, że mimo dobrego programu dotacyjnego, jaki oferuje Urząd m.st. Warszawy, wymiana kotłów utknęła w martwym punkcie. Od początku roku do 1 czerwca w Warszawie ubyło 61 kotłów na węgiel i drewno. Tymczasem do 1 stycznia 2023 r. na terenie stolicy powinny zostać wyłączone wszystkie pozaklasowe kotły na paliwa stałe.

Redakcja RI news Ubożsi powinni mieć możliwość prefinansowania termomodernizacji domów

Ubożsi powinni mieć możliwość prefinansowania termomodernizacji domów Ubożsi powinni mieć możliwość prefinansowania termomodernizacji domów

Osoby mniej zamożne powinny dostać możliwość prefinansowania termomodernizacji domów w „Czystym Powietrzu” – uważa wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Dodał, że nowy element programu, skierowany do takich...

Osoby mniej zamożne powinny dostać możliwość prefinansowania termomodernizacji domów w „Czystym Powietrzu” – uważa wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Dodał, że nowy element programu, skierowany do takich osób miałby ruszyć w 2022 roku.

Redakcja RI news Stanowisko POBE skierowane do premiera w sprawie nowelizacji ustawy o prawie energetycznym i OZE

Stanowisko POBE skierowane do premiera w sprawie nowelizacji ustawy o prawie energetycznym i OZE Stanowisko POBE skierowane do premiera w sprawie nowelizacji ustawy o prawie energetycznym i OZE

Umożliwienie polskim gospodarstwom domowym produkcji własnej energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznej dało możliwość uniezależnienia się od szybko rosnących cen prądu. Poczucie bezpieczeństwa...

Umożliwienie polskim gospodarstwom domowym produkcji własnej energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznej dało możliwość uniezależnienia się od szybko rosnących cen prądu. Poczucie bezpieczeństwa energetycznego w kontekście finansowym stało się impulsem także do inwestycji w inne technologie, a szczególnie pompy ciepła.

Redakcja RI news Rządowy pełnomocnik ds. walki ze smogiem przeciwny likwidacji opustów

Rządowy pełnomocnik ds. walki ze smogiem przeciwny likwidacji opustów Rządowy pełnomocnik ds. walki ze smogiem przeciwny likwidacji opustów

Pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze”, Bartłomiej Orzeł zapowiedział, że będzie przekonywać do pozostawienia dotychczasowego systemu rozliczeń energii wprowadzanej do sieci przez prosumentów,...

Pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze”, Bartłomiej Orzeł zapowiedział, że będzie przekonywać do pozostawienia dotychczasowego systemu rozliczeń energii wprowadzanej do sieci przez prosumentów, ale pod warunkiem posiadania przez nich pompy ciepła.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.