RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Eksploatacja central wentylacyjnych a dotacje dla domów energooszczędnych

Exploitation of ventilation units in the context of subsidies to energy-efficient houses

NFOŚiGW

NFOŚiGW

Budownictwo energooszczędne i pasywne to obecnie jeden z najgłośniejszych i najbardziej spornych tematów w branży budowlanej i instalacyjnej. Planowana zmiana rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, oraz system dotacji dla budownictwa energooszczędnego i pasywnego spowodowały, że producenci prześcigają się wręcz w doskonaleniu swoich wyrobów. Również wśród inwestorów możliwość otrzymania dodatkowych funduszy na budowę domu jedno- bądź wielorodzinnego sprawiła, że coraz częściej rozważają oni możliwość budowy takich obiektów.

Zobacz także

Flowair Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube

Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube

W czasach, kiedy coraz większy nacisk kładziony jest na terminy realizacji inwestycji, poszukuje się rozwiązań maksymalnie upraszczających proces projektowania i wykonawstwa. Jednym z nich jest zastosowanie...

W czasach, kiedy coraz większy nacisk kładziony jest na terminy realizacji inwestycji, poszukuje się rozwiązań maksymalnie upraszczających proces projektowania i wykonawstwa. Jednym z nich jest zastosowanie rooftopów Cube firmy FLOWAIR.

VTS Polska Sp. z o.o. VOLCANO i WING z silnikami EC w standardzie - energooszczędna nagrzewnica i kurtyna powietrzna VTS wyznacza nowy rynkowy trend

VOLCANO i WING z silnikami EC w standardzie - energooszczędna nagrzewnica i kurtyna powietrzna VTS wyznacza nowy rynkowy trend VOLCANO i WING z silnikami EC w standardzie - energooszczędna nagrzewnica i kurtyna powietrzna VTS wyznacza nowy rynkowy trend

Znaczący udział w poborze energii elektrycznej na świecie mają silniki stosowane w przemyśle. Wartości te są na tyle duże, że ich zmniejszeniem zainteresowani są nie tylko ponoszący koszty użytkownicy...

Znaczący udział w poborze energii elektrycznej na świecie mają silniki stosowane w przemyśle. Wartości te są na tyle duże, że ich zmniejszeniem zainteresowani są nie tylko ponoszący koszty użytkownicy silników, ale też parlamenty wielu krajów. Unia Europejska wydaje odpowiednie przepisy nakładające na producentów urządzeń elektrycznych obowiązek stosowania coraz bardziej sprawnych napędów. Firma VTS – podążając za swoją długotrwałą strategią, odpowiadając na potrzeby swoich wieloletnich klientów...

Rosenberg Polska sp. z o.o. CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie

CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie

Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii...

Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii przy jednoczesnej ochronie klimatu wewnętrznego i zwiększeniu komfortu ludzi.

Wytyczne techniczne określające podstawowe wymagania niezbędne do osiągnięcia oczekiwanych standardów energetycznych budynku, które warunkują otrzymanie dotacji na budowę, są niezwykle restrykcyjne w porównaniu do wymagań, do których przyzwyczaiło nas polskie prawo.

Warunki przedstawione przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczące systemów centralnego ogrzewania, wentylacji oraz ciepłej wody użytkowej są dużo ostrzejsze od obecnie funkcjonujących w odniesieniu do istniejących instalacji.

W tabeli 1 przedstawiono minimalne wymagania techniczne dla osiągnięcia oczekiwanych standardów energetycznych, które spełnić musi budynek mieszkalny, aby mieć szansę uzyskania dofinansowania z NFOŚiGW (wg założeń 3. Programu Priorytetowego). Wymogi określono dla dwóch typów budynków: NF15 i NF40, o których wspominają wytyczne.

Standard NF15 dla budynku jednorodzinnego oznacza, że mamy do czynienia z obiektem o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania wnętrza (£15 kWh/(m2 · rok)), w którym komfort termiczny zapewniają pasywne źródła ciepła, a budynek nie potrzebuje autonomicznego, aktywnego systemu ogrzewania. Budynek spełniający wymagania dla NF15 jest w rzeczywistości domem pasywnym.

Z kolei pod pojęciem NF40 kryje się budynek niskoenergetyczny o zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania wnętrza na poziomie £40 kWh/(m2 · rok). Taki budynek wymaga już aktywnego systemu ogrzewania, najlepiej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Zarówno budynek NF15, jak i NF40 nie mają prawa bytu bez wysokosprawnej wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z urządzeniem odzyskującym ciepło z powietrza wywiewanego, często współpracującej z wymiennikiem gruntowym lub pompą ciepła.

Zagadnieniem, o którym należałoby wspomnieć przy okazji wprowadzania wspomnianych wymagań, są rzeczywiste warunki pracy central wentylacyjnych w domach niskoenergetycznych i pasywnych. Parametrem, który w wymaganiach NFOŚiGW wzbudza największe wątpliwości u projektantów, wykonawców, a także producentów tych urządzeń, jest wymagana bardzo wysoka sprawność wymiennika do odzysku ciepła.

Obecnie polskie prawo mówi o obowiązku stosowania odzysku ciepła w systemach, w których strumień powietrza wentylującego wynosi co najmniej 2000 m3/h, przy czym jego sprawność powinna wynosić nie mniej niż 50%. W przypadku domów jednorodzinnych tak duże strumienie powietrza w rzeczywistości nie występują, a wymagania NFOŚiGW mówią o odzysku ciepła na poziomie 85–93%.

Idea jest oczywiście jak najbardziej słuszna, natomiast pewien niepokój wzbudza aktualna oferta producentów central wentylacyjnych. I nie chodzi tutaj o samą sprawność wymiennika, ponieważ na rynku dostępne są konstrukcje, które tym wymaganiom są w stanie sprostać, ale o jego budowę.

Jeśli przejrzymy ofertę wymienników stosowanych w centralach domowych, na pierwszy plan wysuną się wymienniki krzyżowe oraz wymienniki krzyżowo-przeciwprądowe. O ile pierwsze z nich ze względu na sprawność sięgającą 50–70% w rozważanym przypadku nie mają szans spełnić wymagań NFOŚiGW, drugie zasługują na większą uwagę.

Wymienniki krzyżowo-przeciwprądowe podzielić można na rekuperatory i tzw. wymienniki entalpijne. Jeśli ich konstrukcja pozwala jedynie na wymianę ciepła jawnego, a uniemożliwia wymianę wilgoci pomiędzy strumieniami powietrza nawiewanego i wywiewanego, mówimy o rekuperatorach.

Wymienniki takie zbudowane są najczęściej z płyt aluminiowych lub stalowych. Jeśli materiał, z którego wykonany jest wymiennik, umożliwia wymianę ciepła całkowitego, a zatem również strumienia wilgoci, mamy do czynienia z wymiennikiem entalpijnym (lub regeneratorem). Wymienniki takie wykonuje się z celulozy z dodatkiem soli hydrofilowych.

Proces odzysku ciepła w wymienniku rekuperacyjnym

Przyjrzyjmy się teraz procesowi odzysku ciepła w okresie zimowym w standardowym wymienniku rekuperacyjnym. Strumień powietrza nawiewanego do pomieszczeń ulega ogrzaniu na skutek przekazania ciepła z powietrza wywiewanego poprzez przeponę wymiennika (rys. 1).

W każdych warunkach, gdy powierzchnia ścianki wymiennika ma niższą temperaturę od punktu rosy powietrza usuwanego, następuje wykroplenie wilgoci zawartej w powietrzu wywiewanym. Co za tym idzie, w okresie występowania ujemnych temperatur zewnętrznych należy się liczyć z możliwością wystąpienia szronienia wymiennika. Proces zamarzania wody w szczelinach doprowadzić może do częściowego bądź całkowitego zablokowania przepływu powietrza usuwanego z budynku.

Najczęstszą metodą zabezpieczenia przed niekorzystnym efektem zamarzania jest zastosowanie obejścia wymiennika, tzw. by-passu, lub wstępne podgrzanie powietrza zewnętrznego w nagrzewnicy. Niekiedy wykorzystuje się również chwilowe ograniczenie dopływu powietrza zewnętrznego do wymiennika poprzez wyłączenie wentylatora nawiewnego.

Zabezpieczenie przeciwzamrożeniowe wymiennika przeciwprądowego realizowane poprzez by-pass uruchamiane jest wtedy, gdy temperatura wskazana przez czujnik temperatury na powietrzu usuwanym Cwk spadnie poniżej nastawy (standardowo 5°C). Wiąże się to najczęściej z koniecznością zastosowania nagrzewnicy o stosunkowo dużej mocy po stronie powietrza nawiewanego do pomieszczeń. 

Schemat podłączenia wymiennika krzyżowo-przeciwprądowego z nagrzewnicą wodną przed wlotem do pomieszczenia przedstawiono na rys. 2. Nagrzewnica ta – wodna lub elektryczna – uwzględniać musi chwilowe spadki sprawności wymiennika, okresowo nawet do 0%.

Zastosowanie nagrzewnicy wodnej do utrzymywania temperatury powietrza nawiewanego wymaga doprowadzenia do centrali przewodów grzewczych wraz z niezbędną dla tego obiegu armaturą (zawory regulacyjne, odcinające itp.) oraz zastosowania zabezpieczenia przeciwzamrożeniowego. 

Zastosowanie nagrzewnicy elektrycznej będzie się z kolei wiązało z podłączeniem instalacji elektrycznej, zastosowaniem zabezpieczeń przeciwprzegrzaniowych oraz zwiększeniem kosztów eksploatacyjnych.

Kolejną metodą jest okresowe zatrzymanie wentylatora nawiewnego. O wadach tego typu zabezpieczenia przed oszronieniem wymiennika do odzysku ciepła można pisać wiele. Po pierwsze, wyłączenie tylko wentylatora nawiewnego będzie powodowało podciśnienie w pomieszczeniach i dopływ nieuzdatnionego powietrza zewnętrznego wszystkimi możliwymi nieszczelnościami. 

W przypadku budynków o niewielkim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania spowoduje to bardzo szybkie wychłodzenie pomieszczeń z powodu braku wystarczającego nadmiaru mocy grzewczej do podgrzania powietrza infiltrującego do budynku. 

Po drugie, jeśli automatyka zostanie tak zaprogramowana, że zatrzymanie obu wentylatorów odbywać się będzie jednocześnie (co ochroni przed napływem powietrza zewnętrznego bezpośrednio do budynku), ograniczenie wymiany powietrza narazi budynek na tzw. syndrom chorego budynku (SBS – Sick Building Syndrome).

W konsekwencji długotrwałych mrozów może się okazać, że dom jest niedostatecznie wentylowany, zawilgocony, a stąd już tylko krok do powstania pleśni i rozwoju grzybów.

W budownictwie jednorodzinnym powszechnie stosowaną metodą ochrony przed zamarzaniem jest zastosowanie nagrzewnicy wstępnej. Urządzenie to podgrzewa powietrze napływające do wymiennika odzysku ciepła do bezpiecznej temperatury, eliminując możliwość wystąpienia szronu po drugiej stronie wymiennika (od strony powietrza wywiewanego). 

Najczęściej stosowane są w tym celu nagrzewnice elektryczne. Schemat takiego rozwiązania przedstawiono na rys. 3. Urządzenie to wraz z wysokosprawnym wymiennikiem umożliwia osiągnięcie na tyle wysokiej temperatury nawiewu, że nagrzewnica wtórna jest w systemie zbędna. 

Według wytycznych do układów automatycznej regulacji i sterowania podawanych przez producentów central nagrzewnica elektryczna uruchamia się po spadku temperatury powietrza usuwanego za wymiennikiem poniżej zadanej wartości. Tak jak w przypadku rozwiązania z by-passem jest to zazwyczaj nastawa 5°C. 

W przypadku wysokosprawnych wymienników wskazanych przez wytyczne NFOŚiGW pojawienie się takiego wskazania czujnika Cwk może mieć miejsce przy dodatnich temperaturach zewnętrznych. Wynika więc z tego, że nagrzewnica elektryczna musiałaby pracować przez cały okres występowania ujemnych temperatur zewnętrznych.

Rozwiązania alternatywne

Jakie mamy inne możliwości ochrony przeciwzamrożeniowej wymienników do odzysku ciepła? Zgodnie z zapewnieniem producentów wymiennika krzyżowo-przeciwprądowego entalpijnego obecność soli o właściwościach higroskopijnych w rekuperatorze celulozowym umożliwia wymianę ciepła całkowitego. W kartach katalogowych znaleźć można informacje o ok. 60-proc. sprawności odzysku wilgoci. 

Istnieje więc możliwość, że podczas pracy centrali w pomieszczeniach z niewielką wilgotnością względną, a takich warunków należy się spodziewać w większości domów jednorodzinnych ogrzewanych w okresie zimowym, para wodna zawarta w powietrzu usuwanym zostanie przekazana do powietrza zewnętrznego, zanim nastąpi oszronienie.

Kiedy powietrze usuwane będzie z pomieszczeń o dużej wilgotności względnej, co również może się zdarzać w budownictwie jednorodzinnym (gdy dom zamieszkują entuzjaści gotowania, długich kąpieli w wannie lub częstego korzystania z prysznica bądź rodziny z małymi dziećmi – duże ilości prania suszonego w domu), niebezpieczeństwo pojawienia się zjawiska szronienia bardzo wzrasta.

Innym rozwiązaniem, które pełnić może między innymi funkcję zabezpieczenia wymiennika przez zamarzaniem, jest zastosowanie przeponowego bądź bezprzeponowego wymiennika gruntowego (rys. 4). Metoda ta jest bardziej ekologiczna od wspomnianych powyżej i umożliwia dodatkowo, w zależności od rozwiązania i pory roku, ogrzewanie, chłodzenie, nawilżanie bądź osuszanie powietrza. 

W zależności od wybranego rozwiązania koszt wykonania wymiennika gruntowego może się znacznie różnić. Decydujące są warunki wodno-gruntowe na działce oraz możliwości finansowe inwestora. Wykonanie wymiennika ze złożem żwirowym metodą gospodarczą wiąże się z kosztami na poziomie kilku tysięcy złotych, natomiast wymiennik gwarantujący szczelność na działkach z wysokim poziomem wód gruntowych, dodatkowo wykonany ze specjalnych rur z powłoką antybakteryjną kosztować może nawet kilka razy więcej.

Zalecane jest też wykonanie dodatkowej, np. ściennej, czerpni powietrza pracującej w okresach przejściowych. Jeśli chodzi o koszty eksploatacyjne, praca wymiennika gruntowego wiąże się z koniecznością zwiększenia sprężu wentylatora nawiewnego o ok. 100–150 Pa. NFOŚiGW w swoich wymaganiach wspomina o konieczności stosowania wymienników gruntowych, jednak tylko w przypadku domów pasywnych zlokalizowanych w IV i V strefie klimatycznej Polski. 

Kolejną możliwością zwiększenia temperatury powietrza dostarczanego do wymiennika odzysku ciepła jest zastosowanie pompy ciepła wykorzystującej energię zawartą w powietrzu usuwanym z obiektu. 

Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest obniżenie kosztów eksploatacyjnych wynikających z pracy standardowej nagrzewnicy elektrycznej. Schemat systemu wentylacyjnego z odzyskiem energii z powietrza wywiewanego na wymienniku krzyżowo-przeciwprądowym z obejściem typu by-pass i pompą ciepła przedstawiono na rys. 5.

Nagrzewnica wtórna (schematy na rys. 3–5) może zostać usunięta z układu w przypadku zastosowania wysokosprawnego odzysku ciepła (sprawność temperaturowa ponad 85%). Temperatura powietrza nawiewanego nie spadnie w takim rozwiązaniu poniżej bezpiecznego poziomu ~14°C. Możliwe jest wówczas zaprojektowanie układu, w którym wentylacyjne straty ciepła pokrywane będą przez układ grzewczy budynku.

Zagadnienie parametrów powietrza osiąganych podczas pracy układu wentylacyjnego współpracującego z wymiennikiem gruntowym lub pompą ciepła jest bardzo szerokie i jego rozwinięcie wymagałoby osobnej publikacji. 

Podsumowanie

W artykule opisano wymagania dotyczące wentylacji mechanicznej warunkujące otrzymanie dotacji na budowę budynku niskoenergetycznego lub pasywnego. Przedstawiono metody standardowego zabezpieczenia wymienników do odzysku ciepła z powietrza wywiewanego przed szronieniem, ponieważ praca tej części instalacji w wielu przypadkach decydować będzie o spełnieniu wymogów NFOŚiGW.

W następnym artykule, który ukaże się w RI 6/2013, wykazane zostanie, że do spełnienia wymagań koniecznych do uzyskania dotacji nie wystarczy znaleźć producenta gwarantującego wysoką sprawność wymiennika do odzysku ciepła i zastosować wentylatory o niewielkim zużyciu energii elektrycznej. 

Przedstawiona zostanie analiza eksploatacji instalacji wentylacyjnych o typowych parametrach pracy oraz wymaganych w wytycznych NFOŚiGW, a także korelacja pomiędzy współczynnikiem nakładu energii elektrycznej do pracy wentylacji a przeciwzamrożeniowym zabezpieczeniem wymiennika. 

Literatura

1. Dopłaty do kredytów na domy energooszczędne. Wymagania techniczne dla budynków, www.nfosigw.gov.pl.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Andy Andy, 27.09.2013r., 18:24:05 ciekawy artykuł o tych dotacjach
  • janusz janusz, 29.01.2014r., 14:06:49 Warto korzystać z dopłat do kredytów na domy energooszczędne - można zyskać nawet kilkadziesiąt tys. zl doplaty

Powiązane

Redakcja RI Co warto wiedzieć o efektywności energetycznej?

Co warto wiedzieć o efektywności energetycznej? Co warto wiedzieć o efektywności energetycznej?

Na efektywność energetyczną budynków składa się wiele elementów, które jako całokształt wpływają na wartość rynkową tego obiektu. To ile będziemy musieli zapłacić za użytkowanie obiektu zależy w dużej...

Na efektywność energetyczną budynków składa się wiele elementów, które jako całokształt wpływają na wartość rynkową tego obiektu. To ile będziemy musieli zapłacić za użytkowanie obiektu zależy w dużej mierze od zastosowanych w nim energooszczędnych rozwiązań. Zaostrzające się dynamicznie wymagania dotyczące energooszczędności budynku jako całości, ale także odrębnych urządzeń funkcjonujących w instalacjach ogrzewania i wentylacji wymuszają na projektantach poszukiwanie nowych metod na ograniczenie...

dr hab. inż. Andrzej Jedlikowski, mgr inż. Demis Pandelidis, dr Michał Karpuk Zamarzanie rekuperacyjnych wymienników ciepła

Zamarzanie rekuperacyjnych wymienników ciepła Zamarzanie rekuperacyjnych wymienników ciepła

Rosnące ceny paliw i regulacje prawne dotyczące ochrony środowiska skłaniają do wdrażania rozwiązań energooszczędnych we wszystkich sektorach gospodarki. Prowadzone są także działania mające na celu poprawę...

Rosnące ceny paliw i regulacje prawne dotyczące ochrony środowiska skłaniają do wdrażania rozwiązań energooszczędnych we wszystkich sektorach gospodarki. Prowadzone są także działania mające na celu poprawę jakości funkcjonowania układów wentylacji i klimatyzacji, które zużywają duże ilości energii elektrycznej i ciepła w sektorze budownictwa, w tym przy cieplno-wilgotnościowej obróbce powietrza w centralach wentylacyjnych. Zużycie energii można obniżyć poprzez instalowanie wymienników do odzysku...

Piotr Tarnawski Analiza CFD wydajności rurowego wymiennika ciepła

Analiza CFD wydajności rurowego wymiennika ciepła Analiza CFD wydajności rurowego wymiennika ciepła

Celem analizy było oszacowanie wydajności rurowego gruntowego wymiennika ciepła dla domu jednorodzinnego o powierzchni 170 m2. Przeanalizowano dogrzewanie powietrza wentylacyjnego w okresie zimowym. Obliczono...

Celem analizy było oszacowanie wydajności rurowego gruntowego wymiennika ciepła dla domu jednorodzinnego o powierzchni 170 m2. Przeanalizowano dogrzewanie powietrza wentylacyjnego w okresie zimowym. Obliczono temperaturę na wyjściu z wymiennika, ilość uzyskanej energii w kWh oraz związane z tym zyski ekonomiczne. Symulację przeprowadzono dla nominalnego przepływu powietrza 350 m3/h oraz o połowę mniejszego – 175 m3/h.

dr inż. Maria Kostka, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Obliczenia energetyczne gruntowych rurowych wymienników ciepła

Obliczenia energetyczne gruntowych rurowych wymienników ciepła Obliczenia energetyczne gruntowych rurowych wymienników ciepła

Autorki w oparciu o przywołaną w literaturze normę techniczną dotycząca metody obliczania strat energii w budynkach spowodowanych wentylacją i infiltracją powietrza dokonały obliczeń energetycznych strumienia...

Autorki w oparciu o przywołaną w literaturze normę techniczną dotycząca metody obliczania strat energii w budynkach spowodowanych wentylacją i infiltracją powietrza dokonały obliczeń energetycznych strumienia ciepła przepływającego z gruntu do powietrza przez gruntowe wymienniki ciepła. Tę metodę można także stosować przy obliczeniach dla central wentylacyjnych.

Igor Sikończyk Czy centrale wentylacyjne będą musiały być większe? Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej dla systemów wentylacyjnych

Czy centrale wentylacyjne będą musiały być większe? Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej dla systemów wentylacyjnych Czy centrale wentylacyjne będą musiały być większe? Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej dla systemów wentylacyjnych

Nowe zasady oceny efektywności energetycznej oraz wymagania wobec systemów wentylacyjnych w budynkach spowodują, że od początku przyszłego roku producenci nie będą mogli wprowadzać do obrotu urządzeń niespełniających...

Nowe zasady oceny efektywności energetycznej oraz wymagania wobec systemów wentylacyjnych w budynkach spowodują, że od początku przyszłego roku producenci nie będą mogli wprowadzać do obrotu urządzeń niespełniających ustanowionych dla nich minimalnych wymagań. Oznacza to, że wszystkie opracowywane obecnie projekty dla obiektów, które będą realizowane dopiero w przyszłym roku, już dziś powinny uwzględniać nowe wymagania.

mgr inż. Kamil Więcek Koszty wentylacji i ogrzewania hal basenowych przy zastosowaniu central o różnych konstrukcjach

Koszty wentylacji i ogrzewania hal basenowych przy zastosowaniu central o różnych konstrukcjach Koszty wentylacji i ogrzewania hal basenowych przy zastosowaniu central o różnych konstrukcjach

Na rynku central klimatyzacyjnych występują zasadniczo dwa rozwiązania technologiczne, różniące się stopniem złożoności konstrukcji oraz kosztami eksploatacji. Porównanie ich pod tym ostatnim względem...

Na rynku central klimatyzacyjnych występują zasadniczo dwa rozwiązania technologiczne, różniące się stopniem złożoności konstrukcji oraz kosztami eksploatacji. Porównanie ich pod tym ostatnim względem pozwala uzyskać odpowiedź na pytanie, zastosowanie którego z nich jest bardziej opłacalne.

dr inż. Jarosław Müller, prof. PK Wentylacja basenu – czy warto stosować centrale bez pompy ciepła?

Wentylacja basenu – czy warto stosować centrale bez pompy ciepła? Wentylacja basenu – czy warto stosować centrale bez pompy ciepła?

Instalacja wentylacji basenu ma zapewnić założone warunki cieplno-wilgotnościowe w hali poprzez nawiew odpowiednio przygotowanego powietrza.

Instalacja wentylacji basenu ma zapewnić założone warunki cieplno-wilgotnościowe w hali poprzez nawiew odpowiednio przygotowanego powietrza.

dr inż. Anna Charkowska Metody nawilżania powietrza w systemach klimatyzacyjnych – wiadomości ogólne

Metody nawilżania powietrza w systemach klimatyzacyjnych – wiadomości ogólne Metody nawilżania powietrza w systemach klimatyzacyjnych – wiadomości ogólne

Zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza to zagadnienie rozważane zarówno w kontekście obiektów przemysłowych (niezbędne ze względu na prawidłowy przebieg procesów produkcyjnych i właściwe magazynowanie),...

Zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza to zagadnienie rozważane zarówno w kontekście obiektów przemysłowych (niezbędne ze względu na prawidłowy przebieg procesów produkcyjnych i właściwe magazynowanie), jak i jeden z najważniejszych problemów dotyczących utrzymania parametrów komfortu cieplno-wilgotnościowego dla użytkowników pomieszczeń.

dr inż. Anna Charkowska Wentylacja fasadowa

Wentylacja fasadowa Wentylacja fasadowa

We współczesnej architekturze dominują budynki z coraz większymi powierzchniami szklanymi. Zgodnie z wymaganiami prawnymi muszą to być obiekty energooszczędne, w których dzięki zastosowaniu nowoczesnych...

We współczesnej architekturze dominują budynki z coraz większymi powierzchniami szklanymi. Zgodnie z wymaganiami prawnymi muszą to być obiekty energooszczędne, w których dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii uzyskuje się wysoki komfort cieplny przy niskim zużyciu energii. Wymóg ograniczenia zużycia energii dotyczy także instalacji wentylacyjnych budynków, w tym wentylacji i klimatyzacji. Ze względu na konieczność wymiany powietrza wewnętrznego na świeże niezbędne jest zapewnienie sprawnej...

dr inż. Jarosław Müller, prof. PK Ile kosztuje wentylacja w budynku pasywnym?

Ile kosztuje wentylacja w budynku pasywnym? Ile kosztuje wentylacja w budynku pasywnym?

W budynkach mieszkalnych występują różne zanieczyszczenia (od ludzi, zwierząt, wyposażenia itp.). W normach i przepisach znaleźć można projektowe wartości minimalnego strumienia powietrza świeżego uzależnione...

W budynkach mieszkalnych występują różne zanieczyszczenia (od ludzi, zwierząt, wyposażenia itp.). W normach i przepisach znaleźć można projektowe wartości minimalnego strumienia powietrza świeżego uzależnione od założonej kategorii pomieszczenia. Jednym z najczęściej spotykanych, nie tylko w Polsce, rozwiązań jest wentylacja grawitacyjna. Wentylacja naturalna nie zawsze zapewnia wymagany strumień powietrza, dlatego w budynkach, w których została zastosowana, występować może syndrom chorego budynku,...

Waldemar Joniec Montaż rekuperatora w remontowanym domu

Montaż rekuperatora w remontowanym domu Montaż rekuperatora w remontowanym domu

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze...

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Redakcja RI Nowoczesne centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne

Nowoczesne centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne Nowoczesne centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne

Jak pogodzić często wykluczające się zadania: minimalizację kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych i jednoczesne zapewnienie komfortu? Z tym dylematem projektanci zmagają się każdego dnia. Ich decyzje...

Jak pogodzić często wykluczające się zadania: minimalizację kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych i jednoczesne zapewnienie komfortu? Z tym dylematem projektanci zmagają się każdego dnia. Ich decyzje muszą wynikać z wnikliwej analizy, w której nie można pomijać m.in. specyficznych cech danego obiektu, oczekiwanych parametrów powietrza wewnętrznego, okresu użytkowania urządzeń i instalacji oraz możliwości ich rozbudowy lub modernizacji.

Jakub Jankowski Zamarzanie central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła

Zamarzanie central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła Zamarzanie central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła

Podczas zimy miewamy do czynienia z bardzo niskimi temperaturami powietrza zewnętrznego, dochodzącymi nawet do –25°C. Tak niskie temperatury do dobry sprawdzian poprawności doboru i dokładności montażu...

Podczas zimy miewamy do czynienia z bardzo niskimi temperaturami powietrza zewnętrznego, dochodzącymi nawet do –25°C. Tak niskie temperatury do dobry sprawdzian poprawności doboru i dokładności montażu instalacji wentylacyjnych.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Wentylacja izolatek szpitalnych (cz. 2)

Wentylacja izolatek szpitalnych (cz. 2) Wentylacja izolatek szpitalnych (cz. 2)

W artykule (cz. 1 w RI 12/2011) opisano systemy wentylacyjne stosowane w izolatkach septycznych i aseptycznych oraz w innych pomieszczeniach szpitalnych oddziałów zakaźnych. Ponieważ za pomocą powietrza...

W artykule (cz. 1 w RI 12/2011) opisano systemy wentylacyjne stosowane w izolatkach septycznych i aseptycznych oraz w innych pomieszczeniach szpitalnych oddziałów zakaźnych. Ponieważ za pomocą powietrza przenoszone są drobnoustroje chorobotwórcze, instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne tych pomieszczeń muszą spełniać odpowiednie wymagania techniczne i sanitarne.

Waldemar Joniec Centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne

Centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne Centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne

Przed każdym projektantem i inwestorem stoi zadanie jednoczesnego zminimalizowania kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych. W większości wypadków te cele wykluczają się nawzajem, gdyż rozwiązanie tanie...

Przed każdym projektantem i inwestorem stoi zadanie jednoczesnego zminimalizowania kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych. W większości wypadków te cele wykluczają się nawzajem, gdyż rozwiązanie tanie w inwestycji okazuje się przeważnie drogie w eksploatacji. Wybór powinien być zatem poprzedzony wnikliwą analizą, w której nie można pomijać konkretnych uwarunkowań danego obiektu i zakładanego okresu użytkowania urządzeń oraz instalacji, a także potencjalnej możliwości jej rozbudowy lub przyszłej...

Maciej Kosowski Kominek w domu z rekuperatorem

Kominek w domu z rekuperatorem Kominek w domu z rekuperatorem

„Energooszczędność przede wszystkim” – jest to hasło coraz bardziej popularne wśród inwestorów indywidualnych. Tanim, dodatkowym źródłem ciepła jest kominek, a znaczne obniżenie kosztów ogrzewania można...

„Energooszczędność przede wszystkim” – jest to hasło coraz bardziej popularne wśród inwestorów indywidualnych. Tanim, dodatkowym źródłem ciepła jest kominek, a znaczne obniżenie kosztów ogrzewania można uzyskać dzięki wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Ale jak pogodzić obie te instalacje tak, aby ich użytkowanie nie stanowiło problemu?

Materiały PR Systemy dystrybucji powietrza

Systemy dystrybucji powietrza Systemy dystrybucji powietrza

System dystrybucji powietrza to element całościowego systemu komfortowej wentylacji, montowanego zgodnie z wymaganiami klienta. System wentylacji obejmuje centralną jednostkę wentylacyjną, innowacyjny...

System dystrybucji powietrza to element całościowego systemu komfortowej wentylacji, montowanego zgodnie z wymaganiami klienta. System wentylacji obejmuje centralną jednostkę wentylacyjną, innowacyjny system dystrybucji powietrza oraz wymiennik gruntowy.

mgr inż. Marcin Łuczak Triki automatyki

Triki automatyki Triki automatyki

W artykule scharakteryzowano rozwiązania zmierzające do optymalizacji zużycia energii przy wykorzystaniu odpowiednich algorytmów sterowania centralą wentylacyjną, czyli bez konieczności ponoszenia dodatkowych...

W artykule scharakteryzowano rozwiązania zmierzające do optymalizacji zużycia energii przy wykorzystaniu odpowiednich algorytmów sterowania centralą wentylacyjną, czyli bez konieczności ponoszenia dodatkowych nakładów inwestycyjnych na urządzenia.Więcej na str. 75 Rynku Instalacyjnego 9/2009

EBM-PAPST Polska Sp. z o.o., Jacek Skotak Wentylatory typu „Plug Fans”

Wentylatory typu „Plug Fans” Wentylatory typu „Plug Fans”

Nowe wentylatory typu „Plug Fans” firmy ebm-papst zostały specjalnie zaprojektowane tak, by spełnić wymagania nowoczesnych central wentylacyjnych, ale mogą być także używane tam, gdzie wymagane są: wysoka...

Nowe wentylatory typu „Plug Fans” firmy ebm-papst zostały specjalnie zaprojektowane tak, by spełnić wymagania nowoczesnych central wentylacyjnych, ale mogą być także używane tam, gdzie wymagane są: wysoka sprawność, wydajność, możliwość sprostania dużym oporom przepływu, kompaktowa konstrukcja i płynna regulacja prędkości.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.)

Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.) Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.)

W niniejszym artykule przedstawione są dodatkowe informacje na temat projektowania rurociągów instalacji chłodniczych. Po obliczeniu średnic rurociągów instalacji chłodniczej i ustaleniu ich odpowiednich...

W niniejszym artykule przedstawione są dodatkowe informacje na temat projektowania rurociągów instalacji chłodniczych. Po obliczeniu średnic rurociągów instalacji chłodniczej i ustaleniu ich odpowiednich długości oraz po narysowaniu podstawowego schematu ich przebiegu należy przemyśleć szczegóły rozwiązania instalacji. Dodatkowe informacje zamieszczone poniżej przydadzą się podczas tej fazy projektowania...

dr inż. Anna Charkowska Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.)

Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.) Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.)

Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają...

Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają we wnętrzu instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych lub są przenoszone do pomieszczeń. Osiadłe w instalacjach zanieczyszczenia stałe, namnażające się drobnoustroje świadczą o stanie higienicznym instalacji, który wpływa na czystość oraz jakość powietrza nawiewanego do wentylowanych lub klimatyzowanych...

dr inż. Anna Charkowska Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1)

Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1) Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1)

W pierwszej części artykułu podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W kolejnych częściach cyklu zostaną zawarte...

W pierwszej części artykułu podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W kolejnych częściach cyklu zostaną zawarte informacje o materiałach stosowanych obecnie do wykonania filtrów powietrza, a także o budowie filtrów powietrza oraz podstawowe wymagania dotyczące odbioru instalacji zawierających filtry powietrza.

dr inż. Anna Charkowska Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach...

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach „Rynku Instalacyjnego” zagadnień związanych z czystością i czyszczeniem instalacji. Przedstawione zostaną najnowsze informacje na ten temat, wynikające m.in. z pojawienia się w lipcu 2008 r. wersji roboczej normy europejskiej dotyczącej czystości instalacji.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Tłumiki akustyczne w instalacjach wentylacyjnych

Tłumiki akustyczne w instalacjach wentylacyjnych Tłumiki akustyczne w instalacjach wentylacyjnych

Na coraz powszechniejsze stosowanie wentylacji mechanicznej wpływa poprawianie się szczelności budynków, spowodowane działaniami energooszczędnościowymi, takimi jak wymiana stolarki okiennej i drzwiowej...

Na coraz powszechniejsze stosowanie wentylacji mechanicznej wpływa poprawianie się szczelności budynków, spowodowane działaniami energooszczędnościowymi, takimi jak wymiana stolarki okiennej i drzwiowej na bardziej szczelną, wykonanie termoizolacji budynku itp. jednak instalacja wentylacyjna może stać się przyczyną zwiększonego poziomu hałasu w pomieszczeniu. Aby temu zapobiec, wszędzie tam, gdzie tłumienie dźwięków okazuje się niewystarczające, należy wprowadzić dodatkowy element konstrukcyjny...

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.