RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wykorzystanie materiałów zmiennofazowych do ochrony przed przegrzewaniem budynków energooszczędnych

The use of phase-changing materials to protect against overheating of energy efficient buildings

Jak chronić dom energooszczędny przed przegrzewaniem?
Fot. VELUX

Jak chronić dom energooszczędny przed przegrzewaniem?


Fot. VELUX

Budynki pasywne i prawie zeroenergetyczne staną się niebawem standardem. Wykorzystanie biernych zysków ciepła umożliwia uzyskanie oszczędności przy ogrzewaniu obiektu, ale latem może dochodzić do jego przegrzewania. Materiały zmiennofazowe zmniejszają to ryzyko, akumulując nadmiar ciepła.

Zobacz także

PAROC Polska Sp z o.o. Jak wybrać izolację termiczną zewnętrznych instalacji HVAC?

Jak wybrać izolację termiczną zewnętrznych instalacji HVAC? Jak wybrać izolację termiczną zewnętrznych instalacji HVAC?

Instalacje biegnące na zewnątrz budynków wymagają odpowiedniej izolacji termicznej, a jej charakter powinien odpowiadać wymogom wynikającym z obowiązujących przepisów. Jak i czym izolować instalacje HVAC,...

Instalacje biegnące na zewnątrz budynków wymagają odpowiedniej izolacji termicznej, a jej charakter powinien odpowiadać wymogom wynikającym z obowiązujących przepisów. Jak i czym izolować instalacje HVAC, żeby straty ciepła były jak najmniejsze?

PAROC Polska Sp z o.o. Jak dobrać grubość izolacji do instalacji HVAC?

Jak dobrać grubość izolacji do instalacji HVAC? Jak dobrać grubość izolacji do instalacji HVAC?

Przepisy dotyczące projektowania instalacji HVAC są co jakiś czas nowelizowane, ale nadal nie precyzują w dokładny sposób wszystkich zagadnień. Jedną z kwestii, która budzi niekiedy wątpliwości projektantów...

Przepisy dotyczące projektowania instalacji HVAC są co jakiś czas nowelizowane, ale nadal nie precyzują w dokładny sposób wszystkich zagadnień. Jedną z kwestii, która budzi niekiedy wątpliwości projektantów i wykonawców, jest izolacja termiczna elementów instalacji grzewczych, wentylacyjnych czy klimatyzacyjnych. Na jakiej podstawie ustalić, jak grube powinny być izolacje techniczne kanałów i urządzeń?

Termo Organika Sp. z o.o. Ocieplenie styropianem grafitowym – inwestycja w ciepły dom

Ocieplenie styropianem grafitowym – inwestycja w ciepły dom Ocieplenie styropianem grafitowym – inwestycja w ciepły dom

Wykonanie izolacji budynku dobrej jakości styropianem pozwala uzyskać wysoki komfort termiczny i jednocześnie zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku. Tym samym to doskonały sposób, by...

Wykonanie izolacji budynku dobrej jakości styropianem pozwala uzyskać wysoki komfort termiczny i jednocześnie zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku. Tym samym to doskonały sposób, by obniżyć rachunki i ograniczyć zjawisko smogu. Alternatywą dla tradycyjnego białego styropianu jest styropian grafitowy, który charakteryzuje się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi. Kwota zainwestowana w ocieplenie budynku styropianem grafitowym szybko się zwróci się, a budynkowi zapewni skuteczną...

Już od dłuższego czasu jesteśmy świadkami intensywnych wysiłków mających na celu przekształcenie budownictwa tradycyjnego w energooszczędne. Wyznacznikiem tych działań jest zdefiniowanie budynku o niemal zerowym zużyciu energii jako modelu, do którego mamy zmierzać na mocy dyrektywy 2010/31/UE i który ma się stać w 2021 r. standardem dla nowo wznoszonych budynków.

Obecnie w Polsce nie istnieje jednolita klasyfikacja budynków w zależności od ich jakości energetycznej [1]. Pojęciem budynku energooszczędnego posługujemy się powszechnie, ale nie zostało one zdefiniowane w żadnym akcie prawnym. W potocznym rozumieniu do tej grupy budynków zalicza się obiekty, w których zastosowano rozwiązania skutkujące niskim zapotrzebowaniem na energię przy jednoczesnym spełnieniu komfortowych warunków higieniczno-sanitarnych.

Jednak nie zostało precyzyjnie określone, o jak niskim zużyciu energii mowa. W literaturze branżowej można się spotkać z różnie sformułowanym wyznacznikiem standardu energooszczędnego, np. zapotrzebowaniem budynku na ciepło poniżej 60 kWh/m2 rok (dla porównania budownictwo tradycyjne zużywa na cele grzewcze 120–180 kWh/m2 rok), lub z ogólnym stwierdzeniem, że budynki energooszczędne to takie, których zapotrzebowanie na ciepło jest niższe, niż to wynika z obowiązujących przepisów.

Wymagania zostały dość jasno sprecyzowane dla budynków pasywnych, ale standard ten nie ma umocowania prawnego (poniżej 120 kWh/m2 rok zużycia energii pierwotnej na wszystkie cele i poniżej 15 kWh/m2 rok energii wynikającej z zapotrzebowania na ogrzewanie). Jest to poziom, do którego można się zbliżyć, stosując jedynie zaawansowane technologie instalacyjne, w tym mechaniczną wentylację z rekuperacją i kolektory słoneczne jako element wspomagający instalację c.w.u.

W odróżnieniu od budynków pasywnych budynki energooszczędne mogą być wyposażane w proste systemy centralnego ogrzewania hydraulicznego oraz wentylację grawitacyjną.

Zarówno w przypadku budynków pasywnych, jak i energooszczędnych preferowane jest obniżanie zapotrzebowania na energię głównie poprzez zastosowanie rozwiązań pasywnych, pozwalających na minimalizację strat ciepła oraz maksymalizację wykorzystania energii pochodzącej z otoczenia [4, 6]. Dlatego już na etapie projektowania niezbędne staje się przestrzeganie szeregu zaleceń.

W zakresie architektonicznym bardzo ważnym czynnikiem jest właściwe usytuowanie budynku na działce, pozwalające na wykorzystanie biernych zysków ciepła od słońca, które mogą pokryć nawet ok. 40% zapotrzebowania na energię. Determinuje to stosowanie dużych przeszkleń na elewacji południowej.

Zamknięta strona północna oraz zwarta konstrukcja obiektu wpływają natomiast na ograniczenie strat ciepła. Należy również uwzględnić ochronę przed przegrzaniem w okresie letnim (wykorzystanie biernych sposobów ograniczenia zysków ciepła, tj. zadaszenia, światłołamacze, żaluzje) z równoczesnym optymalnym wykorzystaniem światła naturalnego.

W przypadku wyrobów budowlanych zaleca się dobór takich materiałów, żeby przegrody zewnętrzne charakteryzowały się wysoką izolacyjnością termiczną – według zaktualizowanego rozporządzenia w sprawie warunków technicznych [22] współczynnik przenikania dla ścian zewnętrznych ma zmierzać do wartości mniejszej niż 0,2 W/m2 K. Sprowadza się to do stosowania materiałów o bardzo niskim współczynniku przewodzenia ciepła (l) oraz używania warstw termoizolacji o dużej grubości.

Stolarka okienna i drzwiowa powinna się również charakteryzować niskimi wartościami współczynnika przenikania ciepła – według wymienionego powyżej rozporządzenia poniżej 0,9 W/m2 K. W zakresie rozwiązań konstrukcyjnych szczególną uwagę przykłada się do dbałości w konstruowaniu detali i połączeń zmierzającej do ograniczenia mostków termicznych oraz zapewnienia szczelności budynku w celu uniknięcia niekontrolowanej infiltracji powietrza.

Zalecenia architektoniczno-konstrukcyjne, których przestrzeganie jest koniecznością warunkującą spełnienie założenia energooszczędności obiektu, napędzają kształtowanie się trendu budowania w systemie szkieletowym z bardzo dużym udziałem lekkiego materiału termoizolacyjnego.

Obiekty tego typu mają niewątpliwą zaletę, jaką jest niewielkie przenikanie strumienia ciepła przez przegrody, ale również wady w postaci niskiej masy termicznej. Zastosowanie okien o dużej powierzchni w celu pozyskiwania energii słonecznej i redukcji zapotrzebowania na ogrzewanie zimą skutkuje zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania, ale także zwiększa ryzyko przegrzewania się wnętrza budynku w okresie letnim. Przyczyną jest powstawanie dysproporcji pomiędzy ilością energii docierającej do wnętrza i możliwościami akumulacyjnymi budynku.

Występowanie zbyt wysokiej temperatury wewnątrz pomieszczeń jest szczególnie dotkliwe zarówno ze względu na odczucia ludzi, jak i konieczność stosowania kosztownych i energochłonnych urządzeń klimatyzacyjnych (chłodzenie jest obecnie trzy razy droższe od ogrzewania). W budownictwie energooszczędnym, w którym dąży się do osiągnięcia jak najniższego zapotrzebowania na energię, aspekt pojemności cieplnej nabiera szczególnego znaczenia.

Jednym z biernych sposobów akumulacji energii cieplnej w obiektach budowlanych jest zastosowanie materiałów zmieniających stan skupienia – PCM. W trakcie przemiany fazowej następuje akumulacja bądź oddawanie dużej ilości ciepła, którym towarzyszy niewielka zmiana temperatury danego materiału zmiennofazowego. Wykorzystuje się najczęściej przemianę ciecz–ciało stałe.

Materiały zmiennofazowe, które znalazły zastosowanie w budownictwie, można podzielić na: organiczne (parafiny, kwasy tłuszczowe), nieorganiczne (sole uwodnione) oraz eutektyki, czyli mieszaniny związków z różnych grup. Ze względu na problemy z zachowaniem stabilności chemicznej zastosowanie materiałów nieorganicznych jest mało popularne. Natomiast rozwój technologii mikrokapsułowania materiałów organicznych przyczynił się do ich szerszego stosowania w niskotemperaturowych magazynach ciepła utajonego.

Do głównych parametrów PCM, istotnych przy ich doborze i sposobie wbudowania, należą: zakres temperatury, w którym zachodzi przemiana fazowa, oraz efektywna pojemność cieplna (zależna przede wszystkim od ciepła przemiany fazowej). Istotne są też właściwości związane z przewodnością cieplną i stabilnością materiału podczas powtarzających się cyklicznie przemian.

W przypadku tradycyjnych materiałów budowlanych wartość ciepła właściwego nie przekracza 2 kJ/kg K (tabela 1). Materiały zmiennofazowe charakteryzują się znacznie większą pojemnością cieplną – w danym zakresie temperatury (odpowiadającej przemianie fazowej) może być ona nawet kilkadziesiąt razy większa (rys. 1). Pozwala to zastosować zdecydowanie mniejszą ilość materiału z dodatkiem PCM, który zakumuluje tę samą ilość energii co materiały tradycyjne.

Istnieją różne możliwości integracji PCM z elementami przegród budowlanych. Przykładem mogą być płyty gipsowo-kartonowe czy gips z dodatkiem materiału zmiennofazowego w postaci mikrokapsułek (o średnicach 50–200 mm). Materiały te charakteryzują się stosunkowo niewielką zawartością PCM (np. w przypadku płyt gipsowych maksymalna ilość to 30% udziału wagowego) [18].

Innym rozwiązaniem jest umieszczenie PCM pomiędzy dwiema warstwami foli z tworzywa sztucznego o grubości ok. 1 cm. Jedna z warstw ma wgłębienia wypełniane PCM, które tworzą regularne komórki w kształcie sześcianu [16, 19]. Rozwiązanie to skutkuje większą wymianą ciepła pomiędzy PCM a otoczeniem, co wpływa na efektywność wykorzystania materiału.

W celu dokonania analizy wpływu zastosowania materiałów zmiennofazowych na ryzyko przegrzewania wnętrz wykonano symulacje warunków termicznych w budynku szkieletowym z różnymi wariantami materiałowymi przegród. Zgodnie z przyjętą strategią budynek ma spełniać założenia dotyczące obiektów energooszczędnych. 

Przedmiotem porównawczych obliczeń był model budynku o charakterze usługowym zlokalizowany w Katowicach. Budynek ma wymiary 10×5×2,5 m i konstrukcję szkieletową z lekkim poszyciem (rys. 2). Ścianę zewnętrzną w wersji wyjściowej stanowi 30-centymetrowa warstwa termoizolacji obudowana od strony zewnętrznej płytą OSB, a od strony wewnętrznej płytą gipsowo-kartonową. 

Dach ma również konstrukcję lekką z wypełnieniem 30-centymetrową warstwą termoizolacji. Elewację południową w 40% stanowi przeszklenie. Stolarka okienna ma bardzo dobre parametry izolacyjności termicznej (U = 0,8 W/m2 K) oraz zgodny z rozporządzeniem współczynnik przepuszczalności energii całkowitej gc = 0,5.

Przeczytaj także: Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki. Oszczędność energii i izolacyjność cieplna >>

Dodatkowo okna wyposażono w elementy zacieniające o wysięgu 0,6 m na całej ich długości. Założono, że w obiekcie w godzinach pracy będzie przebywać pięć osób oraz konieczne będzie doświetlenie wnętrza budynku światłem sztucznym. W związku z tym w godzinach użytkowania lokalu (tj. od godz. 7.00 do 18.00) uwzględniono zyski ciepła od pracujących w nim osób (5×80 W) i oświetlenia (3 W/m2). 

Należy zauważyć, że w budynku zastosowano wszystkie pasywne rozwiązania mające na celu obniżenie zapotrzebowania na energię i wpisujące się w wytyczne projektowania budynku energooszczędnego. 

Do symulacji przyjęto warianty materiałowe uwzględniające zastosowanie zarówno materiałów tradycyjnych, jak i ulegających przemianie fazowej. Analizowano wariant podstawowy (opisany powyżej) zrealizowany w technologii szkieletowej z wypełnieniem warstwą termoizolacji oraz wariant budynku z masywnymi ścianami z cegły pełnej. We wszystkich rozwiązaniach przewidziano docieplenie 30-centymetrową warstwą termoizolacji i wykończenie powierzchni wewnętrznej płytami gipsowo-kartonowymi. 

W kategorii wykorzystującej materiały zmiennofazowe przyjęto wariant podstawowy, ale z wbudowaną pod warstwą płyty gipsowo­‑kartonowej jednocentymetrową matą wypełnioną organicznym materiałem zmiennofazowym o zróżnicowanej temperaturze przemiany. Przemianie fazowej ulegał materiał organiczny. 

W symulacji wykorzystano dostępne rodzaje PCM różniące się temperaturą przemiany fazowej, tj. 23, 25 i 27°C (nazywane w dalszej części artykułu odpowiednio: PCM 23, PCM 25 i PCM 27). Przyjęte do obliczeń dane materiałowe oraz wartość entalpii zaczerpnięto z literatury [14, 16]. Symulacje prowadzone były przy użyciu programu Energy Plus, zaawansowanego narzędzia umożliwiającego dynamiczną analizę termiczną i uwzględnienie zmiennych wartości ciepła właściwego.

 

Na potrzeby symulacji przyjęto dane pogodowe dla okresu od 1 czerwca do 30 września. W rozważaniach analizowano tzw. temperaturę operatywną, która uwzględnia wpływ temperatury powietrza i powierzchni przegród na odczucia termiczne osób przebywających wewnątrz danego obiektu. 

Pojemność cieplna przegród zewnętrznych może istotnie wpływać na skrócenie okresu przegrzewania budynku. W przypadku przyjęcia masywnego wypełnienia ścian cegłą pełną następuje skrócenie okresu występowania temperatury nieakceptowanej przez organizm ludzki w okresie letnim, tj. powyżej 27°C, o prawie 18% w stosunku do wariantu podstawowego z lekkim wypełnieniem warstwą termoizolacyjną.

Analiza zastosowania materiałów zmiennofazowych wskazuje na ich bardzo dużą skuteczność – wszystkie warianty z PCM skracają zdecydowanie okres przegrzewania w porównaniu do wariantu podstawowego, a nawet do wariantu z masywnymi ceglanymi przegrodami (rys. 3)

Największą skuteczność w obniżaniu temperatury przekraczającej 27°C wykazuje rozwiązanie z PCM 25 – skraca czas jej występowania z 587,3 godzin do 220,6 (redukcja o ponad 62%, ponad trzykrotnie większa niż przy zastosowaniu masywnych ceglanych przegród).

Powyższe analizy są zbieżne z maksymalnymi temperaturami operatywnymi wewnątrz przyjętego budynku. I tak najwyższa temperatura (dochodząca do 33°C) i najdłuższy łączny czas jej występowania dotyczą wariantu podstawowego. Wraz ze zwiększającą się pojemnością cieplną przegród maleją zarówno szczytowe temperatury, jak i okres ich występowania. 

W przypadku zastosowania PCM 27 maksymalna temperatura operatywna będzie niższa o prawie 4 K (przy jednoczesnym krótszym okresie jej występowania) niż w wariancie wyjściowym (rys. 4)

Podsumowanie 

Analizie poddano budynek, w którym zastosowano wszystkie możliwe pasywne rozwiązania zmierzające do minimalizacji zapotrzebowania na ciepło. Zdolności akumulacyjne przegród odgrywają dużą rolę w redukcji czasu przegrzewania się budynku.

Wkomponowanie materiałów zmiennofazowych w strukturę budynku, mające na celu zwiększenie pojemności cieplnej przegród, wskazuje na dużą skuteczność w obniżaniu temperatury wewnętrznej. Stosując materiały zmiennofazowe, jesteśmy w stanie wpłynąć na mikroklimat wnętrza budynku i ograniczyć ryzyko przegrzania obiektu. 

 

W aspekcie efektywności pracy PCM najbardziej korzystne w analizowanym budynku jest rozwiązanie z materiałem o przemianie fazowej zachodzącej w temperaturze 25°C, gdyż łączny czas przegrzewania się wnętrza budynku jest w tym przypadku najkrótszy. Z kolei zastosowanie PCM 27 powoduje wyeliminowanie najwyższych szczytowych temperatur. 

Żeby odpowiedzieć na pytanie, który wariant jest korzystniejszy dla przebywających wewnątrz osób, należałoby głębiej przeanalizować problem w aspekcie wskaźników komfortu cieplnego. 

Bardzo dużą zaletą magazynowania ciepła w postaci ciepła utajonego przemiany fazowej jest bierność tego systemu, niewymagająca dodatkowych nakładów eksploatacyjnych. Jednak rozwiązania te wiążą się z dodatkowymi, niemałymi kosztami inwestycyjnymi. Dlatego określenie optymalnych parametrów pracy PCM (np. grubości warstwy, miejsca zastosowania w strukturze przegrody, temperatury przemiany fazowej, rozmieszczenia w pomieszczeniu) jest warunkiem niezbędnym dla ich powszechnego stosowania. 

W budownictwie energooszczędnym należy szukać takich rozwiązań, które umożliwią uzyskanie komfortu cieplnego nie tylko w zimie, ale również w okresie letnim. Rozwiązania te muszą być zgodne ze strategią minimalizowania energii zużywanej przez budynek – zmniejszania zapotrzebowania na energię do chłodzenia obiektu z jednoczesną minimalizacją strat ciepła w sezonie grzewczym. W przypadku analizowanego budynku zastosowanie materiału zmiennofazowego wpisuje się w powyższe cele.

Literatura

1. Sadowska B., Model projektowania niskoenergetycznych budynków mieszkalnych w zabudowie jednorodzinnej, „Izolacje” nr 1/2013.
2. Grudzińska M., Zapotrzebowanie na energię pomieszczeń o różnej konstrukcji, „Izolacje” nr 1/2013.3. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Europy 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (DzUrz UE L 153 z 18.06.2010 r.).
4. Wnuk R., Instalacje w domu pasywnym i energooszczędnym, Wydawnictwo Przewodnik Budowlany, 2007.
5. Heim D., Izolacyjność termiczna przegród pełnych i jej wpływ na charakterystykę energetyczną budynków, „Izolacje” nr 7–8/2012.
6. Mojkowska W., Gładyszewska-Fiedoruk K., Analiza strat ciepła domu jednorodzinnego wykonanego w dwóch technologiach, „Budownictwo i Inżynieria Środowiska” Vol. 1, No. 3, 2010.
7. Staszczuk A., Kuczyński T., Wpływ wysokich temperatur letnich na projektowanie termiczne podłóg w jednokondygnacyjnych budynkach mieszkalnych w Polsce, „Izolacje”nr 6/2012.
8. Żmijewski K., Wykład z fizyki budowli, wektor.il.pw.edu.pl.
9. Jaworski M., Zastosowanie materiałów zmiennofazowych (PCM) do zwiększenia bezwładności cieplnej budynków, „Izolacje” nr 4/2010.
10. Garbalińska H., Siwińska A., Pojemność cieplna wybranych materiałów ściennych, „Materiały Budowlane” nr 2/2012.
11. Garbalińska H., Bochenek M., Sposoby wbudowania materiałów zmiennofazowych w elementy ścienne, „Materiały Budowlane” nr 2/2012.
12. Kurtz K., Najder M., Materiały zmiennofazowe w budownictwie niskoenergetycznym, „Materiały Budowlane” nr 2/2012.
13. Garbalińska H., Bochenek M., Izolacyjność termiczna a akumulacyjność cieplna wybranych materiałów ściennych, „Czasopismo Techniczne” z. 11. „Architektura” z. 2-A2, 2011.
14. Pogorzelski J.A., Fizyka cieplna budowli, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1976.
15. Kucypera M., Nowak H., Modelowanie energetycznego bilansu domu jednorodzinnego z pasywnym systemem słonecznych zysków bezpośrednich, „Energia i Budynek” nr 7–8/2009.
16. Muruganantham K., Application of Phase Change Material in Buildings: Field Data vs. EnergyPlus Simulation, Arizona State University, 2010.
17. Kisilewicz T., Wpływ izolacyjnych, dynamicznych i spektralnych właściwości przegród na bilans cieplny budynków energooszczędnych, Monografia nr 364, Wydawnictwo PK, Kraków 2008.
18. Soares N., Costab J.J., Gasparb A.R., Santosc P., Review of passive PCM latent heat thermal energy storage systems towards buildings’ energy efficiency, „Energy and Buildings” No. 59, 2013.
19. Muruganantham K., Phelan P., Horwath P., Ludlam D., McDonald T., Experimental investigation of a bio-based phase change material to improve building energy performance, Proceedings of ASME 2010 4th International Conference on Energy Sustainability ES2010, May 17-22, 2010, Phoenix, Arizona, USA.
20. Wnuk R., Magazynowanie ciepła, pozyskanego z energii promieniowania słonecznego, z wykorzystaniem materiałów fazowo-zmiennych, w budownictwie, II Konferencja SOLINA 2008, „Innowacyjne rozwiązania – materiały i technologie dla budownictwa”, Solina 2008.
21. Jaworski M., Materiały zmiennofazowe w elementach konstrukcyjnych ścian i podłóg, „Izolacje” nr 11–12/2009.
22. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75/2002, poz. 690, z późn. zm.).

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Tomasz Kułakowski, mgr inż. Kamil Różycki, inż. Dominik Stępień Poprawa efektywności energetycznej budynków biurowych i użyteczności publicznej poprzez optymalizację pracy automatyki budynkowej

Poprawa efektywności energetycznej budynków biurowych i użyteczności publicznej poprzez optymalizację pracy automatyki budynkowej Poprawa efektywności energetycznej budynków biurowych i użyteczności publicznej poprzez optymalizację pracy automatyki budynkowej

Połączenie systemów budynku w jeden układ umożliwia zapewnienie komfortu w wybranych pomieszczeniach w określonym czasie i wpływa na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych. Samo posiadanie systemu BMS nie...

Połączenie systemów budynku w jeden układ umożliwia zapewnienie komfortu w wybranych pomieszczeniach w określonym czasie i wpływa na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych. Samo posiadanie systemu BMS nie jest wystarczające – powinien on zostać zoptymalizowany oraz dopasowany do profilu i sposobu użytkowania budynku. Wnikliwy commissioning lub audyt energetyczny pozwala na wychwycenie nie tylko niesprawnych elementów, ale i całych systemów zaprojektowanych lub zaprogramowanych nieoptymalnie, których...

dr inż. Marcin Malicki Przykład zastosowania chłodziarki absorpcyjnej w przemyśle mleczarskim

Przykład zastosowania chłodziarki absorpcyjnej w przemyśle mleczarskim Przykład zastosowania chłodziarki absorpcyjnej  w przemyśle mleczarskim

Instalacje mleczarskie zużywają znaczące ilości ciepła i chłodu, a media muszą zostać do nich dostarczone w sposób niezawodny i ekonomiczny. Powszechnie stosowane rozwiązania opierają się na sprężarkowych...

Instalacje mleczarskie zużywają znaczące ilości ciepła i chłodu, a media muszą zostać do nich dostarczone w sposób niezawodny i ekonomiczny. Powszechnie stosowane rozwiązania opierają się na sprężarkowych agregatach chłodniczych z parownikami zanurzonymi w zbiorniku wody lodowej. Taka konstrukcja umożliwia z jednej strony zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa dzięki buforowaniu przygotowanej wody zimnej, a z drugiej wiąże się ze znaczącymi kosztami eksploatacyjnymi układu ze względu na niekorzystne...

mgr inż. Jerzy Żurawski Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków

Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków Etykietowanie energetyczne  w praktyce projektowania i budowy budynków

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes...

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes narodowy, wspólny dla obywateli oraz wszelkich struktur państwowych i samorządowych, a także organizacji społecznych – swego rodzaju energetyczna racja stanu. Niestety brakuje świadomości znaczenia, jaką ocena energetyczna budynku ma w skali makro – energetycznej, zdrowotnej i ekologicznej.

dr inż. Maciej Robakiewicz Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach...

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach ich sporządzania. Ustawa, rozporządzenie i wytyczne URE zmieniły także tryb postępowania dotyczący uzyskiwania świadectw efektywności energetycznej (tzw. białych certyfikatów) i warunki ich sprzedaży.

PORT PC Rozwój technologii pomp ciepła w oparciu o transfer wiedzy do przemysłu

Rozwój technologii pomp ciepła w oparciu o transfer wiedzy do przemysłu Rozwój technologii pomp ciepła w oparciu o transfer wiedzy do przemysłu

VI Kongres PORT PC „Pompy ciepła i smart grid – system ciepłowniczy przyszłości“ to zarazem pierwsza odsłona ogólnopolskiej konferencji naukowej o tematyce pomp ciepła. Sesja naukowa pt.: „Transfer wiedzy...

VI Kongres PORT PC „Pompy ciepła i smart grid – system ciepłowniczy przyszłości“ to zarazem pierwsza odsłona ogólnopolskiej konferencji naukowej o tematyce pomp ciepła. Sesja naukowa pt.: „Transfer wiedzy do przemysłu” organizowana jest jako jedna z dwóch równoległych sesji tematycznych tegorocznego Kongresu PORT PC. Jej pomysłodawcą i współorganizatorem jest dr inż. Marek Miara koordynator działań związanych z pompami ciepła w Instytucie Fraunhofera ISE we Freiburgu, członek założyciel PORT PC.

inż. Krzysztof Piechurski, mgr inż. Ewelina Stefanowicz, mgr inż. Agnieszka Chmielewska, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego

Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego

Zastosowanie pompy ciepła powietrze/woda jako jedynego źródła ciepła dla budynku zlokalizowanego w Polsce, przy zachowaniu pewnych standardów instalacyjnych, jest w pełni możliwe oraz korzystne zarówno...

Zastosowanie pompy ciepła powietrze/woda jako jedynego źródła ciepła dla budynku zlokalizowanego w Polsce, przy zachowaniu pewnych standardów instalacyjnych, jest w pełni możliwe oraz korzystne zarówno energetycznie, jak i finansowo. Stosowanie takiego rozwiązania w lokalizacjach o obniżonym przebiegu temperatury zewnętrznej w ciągu roku – na przykład w terenie górskim – wymaga starannych obliczeń. Ponadto warto szukać możliwości pozyskiwania energii odpadowej, np. z powietrza wentylacyjnego.

Stefan Żuchowski Ciąg dalszy walki o kondensację – przygotowanie ciepłej wody

Ciąg dalszy walki o kondensację – przygotowanie ciepłej wody Ciąg dalszy walki o kondensację – przygotowanie ciepłej wody

Już kilka lat temu wydawało się, że w kwestii sprawności kotłów kondensacyjnych niewiele więcej da się zrobić, szczególnie w kontekście zasilania instalacji grzewczej. Pole do popisu pozostało jedynie...

Już kilka lat temu wydawało się, że w kwestii sprawności kotłów kondensacyjnych niewiele więcej da się zrobić, szczególnie w kontekście zasilania instalacji grzewczej. Pole do popisu pozostało jedynie w zakresie przygotowania ciepłej wody użytkowej. To obecnie ważna kwestia, ponieważ wraz ze spadkiem strat ciepła budynków udział energii zużywanej na potrzeby przygotowania ciepłej wody jest coraz większy.

inż. Krzysztof Piechurski, mgr inż. Ewelina Stefanowicz, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Jak powstaje etykieta energetyczna pompy ciepła

Jak powstaje etykieta energetyczna pompy ciepła Jak powstaje etykieta energetyczna pompy ciepła

Efektywność energetyczna pomp ciepła zależy od bardzo wielu czynników. Choć teoretycznie dzięki zastosowaniu etykiet energetycznych porównanie poszczególnych urządzeń jest możliwe, w praktyce – z uwagi...

Efektywność energetyczna pomp ciepła zależy od bardzo wielu czynników. Choć teoretycznie dzięki zastosowaniu etykiet energetycznych porównanie poszczególnych urządzeń jest możliwe, w praktyce – z uwagi na brak ścisłych wytycznych odnośnie do przyjmowania punktu biwalentnego układu na potrzeby sporządzania etykiet – rozbieżności w wynikach mogą być bardzo duże. Dla zapewnienia korzystnej klasy energetycznej (równie wysokiej jak na etykiecie) niezbędna jest indywidualna analiza współpracy pompy ciepła...

dr inż. Maciej Robakiewicz System Białych Certyfikatów po zmianie ustawy

System Białych Certyfikatów po zmianie ustawy System Białych Certyfikatów po zmianie ustawy

System świadectw efektywności energetycznej, czyli tzw. Białych Certyfikatów, wprowadzono ustawą z 2011 roku jako formę wsparcia przedsięwzięć poprawiających efektywność energetyczną. Niestety cele systemu...

System świadectw efektywności energetycznej, czyli tzw. Białych Certyfikatów, wprowadzono ustawą z 2011 roku jako formę wsparcia przedsięwzięć poprawiających efektywność energetyczną. Niestety cele systemu zostały osiągnięte jedynie w niewielkim zakresie. Nowa ustawa z 2016 roku wprowadza zmienione rozwiązania, które powinny sprawić, że system Białych Certyfikatów będzie skutecznym wsparciem działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021 Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji,...

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji, gdyż to w nich tkwi największy potencjał osiągnięcia standardu budynków około zeroenergetycznych. Największe efekty można osiągnąć poprzez łączenie różnych działań dających kilkuprocentowe oszczędności, a skumulowany zysk pozwala zredukować zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do poziomu...

dr inż. Marcin Malicki Przemysłowe i energetyczne zastosowanie absorpcyjnych pomp ciepła dużej mocy

Przemysłowe i energetyczne zastosowanie absorpcyjnych pomp ciepła dużej mocy Przemysłowe i energetyczne zastosowanie absorpcyjnych pomp ciepła dużej mocy

Możliwości zastosowania prostych technologii poprawy efektywności energetycznej wyczerpują się i wdrażane są bardziej zaawansowane rozwiązania. Szczególne miejsce w obszarze poprawy efektywności energetycznej...

Możliwości zastosowania prostych technologii poprawy efektywności energetycznej wyczerpują się i wdrażane są bardziej zaawansowane rozwiązania. Szczególne miejsce w obszarze poprawy efektywności energetycznej zajmują źródła ciepła niskotemperaturowego traktowanego jako ciepło odpadowe. Implementacja technologii konwersji ciepła nieużytecznego i odpadowego na ciepło użyteczne może prowadzić do znacznego ograniczenia emisji CO2 do atmosfery. Jedną z takich technologii są absorpcyjne pompy ciepła.

inż. Krzysztof Piechurski, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Wpływ warunków klimatycznych i obciążenia cieplnego budynku na efektywność energetyczną pomp ciepła powietrze/woda z płynną regulacją mocy

Wpływ warunków klimatycznych i obciążenia cieplnego budynku na efektywność energetyczną pomp ciepła powietrze/woda z płynną regulacją mocy Wpływ warunków klimatycznych i obciążenia cieplnego budynku na efektywność energetyczną pomp ciepła powietrze/woda z płynną regulacją mocy

Wiele pomp ciepła powietrze/woda wyposażanych jest obecnie w sprężarki z inwerterem. Ich zaletą jest możliwość dopasowania mocy urządzenia do chwilowych potrzeb grzewczych budynku. Przeprowadzenie analizy...

Wiele pomp ciepła powietrze/woda wyposażanych jest obecnie w sprężarki z inwerterem. Ich zaletą jest możliwość dopasowania mocy urządzenia do chwilowych potrzeb grzewczych budynku. Przeprowadzenie analizy SCOP pompy ciepła regulowanej poprzez zmianę prędkości sprężarki przy użyciu inwertera częstotliwości wymaga pozyskania informacji na temat COP urządzenia w warunkach obciążenia częściowego, a te nie zawsze są łatwo dostępne.

Waldemar Joniec Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych

Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych

Pompy ciepła znajdują zastosowanie w różnych obiektach do ogrzewania i chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody. Stają się nieodzownym elementem instalacji hybrydowych w nowych, energooszczędnych budynkach...

Pompy ciepła znajdują zastosowanie w różnych obiektach do ogrzewania i chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody. Stają się nieodzownym elementem instalacji hybrydowych w nowych, energooszczędnych budynkach oraz poddawanych termomodernizacji. Są też efektywne w instalacjach ogrzewczych remontowanych budynków, także zabytkowych. Tam, gdzie jest to możliwe, coraz częściej do zasilania pomp ciepła wykorzystuje się instalacje fotowoltaiczne. Wiele inwestycji nie wymaga już dotacji i stają się one atrakcyjne...

dr inż. Szymon Firląg, dr inż. Arkadiusz Węglarz, inż. Andrej Goleniewski Wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną a optymalizacja kosztów

Wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną a optymalizacja kosztów Wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną a optymalizacja kosztów

Głównym celem artykułu było określenie wartości wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EPCO+W dla optymalnego kosztowo standardu energetycznego jednorodzinnego budynku mieszkalnego....

Głównym celem artykułu było określenie wartości wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EPCO+W dla optymalnego kosztowo standardu energetycznego jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Autorzy zaprezentowali metodykę obliczania kosztów skumulowanych uwzględnianych w projekcie budynku, analizowane warianty wraz z analizą ich kosztów, nadto przedstawili wyniki obliczeń i wnioski.

dr inż. Adrian Trząski Wymagania dla budynków po 2020 roku a rozwiązania konwencjonalne i OZE – cz. 2

Wymagania dla budynków po 2020 roku a rozwiązania konwencjonalne i OZE – cz. 2 Wymagania dla budynków po 2020 roku a rozwiązania konwencjonalne i OZE – cz. 2

Spełnienie wymagań WT 2021 bez wykorzystania odnawialnych źródeł energii może się okazać niemożliwe. W budynku, w którym zapotrzebowanie na energię do przygotowania c.w.u. stanowi 60% bilansu energetycznego,...

Spełnienie wymagań WT 2021 bez wykorzystania odnawialnych źródeł energii może się okazać niemożliwe. W budynku, w którym zapotrzebowanie na energię do przygotowania c.w.u. stanowi 60% bilansu energetycznego, konieczne staje się poszukiwanie rozwiązań w źródle ciepła. Jak pokazują analizy, odnawialne źródła energii mogą być bardziej opłacalne zarówno inwestycyjnie, jak i na etapie eksploatacji niż źródła konwencjonalne.

dr inż. Adrian Trząski Wymagania dla budynków po 2020 roku a rozwiązania konwencjonalne i OZE

Wymagania dla budynków po 2020 roku a rozwiązania konwencjonalne i OZE Wymagania dla budynków po 2020 roku a rozwiązania konwencjonalne i OZE

Autor opisał wymagania w zakresie efektywności energetycznej stawiane nowym budynkom zgodnie z zapisami znowelizowanego rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki...

Autor opisał wymagania w zakresie efektywności energetycznej stawiane nowym budynkom zgodnie z zapisami znowelizowanego rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a w sposób szczególny pod kątem możliwości wypełnienia wymagań mających obowiązywać od 1 stycznia 2021 r.

Marcin Gasiński Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W)

Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W) Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W)

Zmiany do rozporządzenia o warunkach technicznych, które weszły w życia 1 stycznia 2014 r., umożliwiły częściowe wdrożenie wymagań dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Zmiany do rozporządzenia o warunkach technicznych, które weszły w życia 1 stycznia 2014 r., umożliwiły częściowe wdrożenie wymagań dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Igor Sikończyk Czy centrale wentylacyjne będą musiały być większe? Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej dla systemów wentylacyjnych

Czy centrale wentylacyjne będą musiały być większe? Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej dla systemów wentylacyjnych Czy centrale wentylacyjne będą musiały być większe? Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej dla systemów wentylacyjnych

Nowe zasady oceny efektywności energetycznej oraz wymagania wobec systemów wentylacyjnych w budynkach spowodują, że od początku przyszłego roku producenci nie będą mogli wprowadzać do obrotu urządzeń niespełniających...

Nowe zasady oceny efektywności energetycznej oraz wymagania wobec systemów wentylacyjnych w budynkach spowodują, że od początku przyszłego roku producenci nie będą mogli wprowadzać do obrotu urządzeń niespełniających ustanowionych dla nich minimalnych wymagań. Oznacza to, że wszystkie opracowywane obecnie projekty dla obiektów, które będą realizowane dopiero w przyszłym roku, już dziś powinny uwzględniać nowe wymagania.

Redakcja RI Pompy ciepła - rynek, szkolenia, perspektywy

Pompy ciepła - rynek, szkolenia, perspektywy Pompy ciepła - rynek, szkolenia, perspektywy

Rośnie liczba instalowanych pomp ciepła, zwiększa się jakość projektów i montowanych instalacji. Sprzyjają temu szkolenia dla instalatorów i nowe wymagania dla budynków w zakresie efektywności energetycznej...

Rośnie liczba instalowanych pomp ciepła, zwiększa się jakość projektów i montowanych instalacji. Sprzyjają temu szkolenia dla instalatorów i nowe wymagania dla budynków w zakresie efektywności energetycznej i korzystania z energii odnawialnej. Za kilka lat pompy ciepła mogą być najczęściej stosowanymi urządzeniami do zasilania instalacji c.o. i c.w.u. w nowych obiektach.

dr inż. Mariusz Adamski Podział należności za centralne ogrzewanie – współczynniki oceny grzejników

Podział należności za centralne ogrzewanie – współczynniki oceny grzejników Podział należności za centralne ogrzewanie – współczynniki oceny grzejników

W budynku przed termomodernizacją nominalna moc grzejnika odpowiada mocy potrzebnej do ogrzewania pomieszczeń, natomiast po termomodernizacji moc nominalna grzejnika jest znacznie większa, niż wynika to...

W budynku przed termomodernizacją nominalna moc grzejnika odpowiada mocy potrzebnej do ogrzewania pomieszczeń, natomiast po termomodernizacji moc nominalna grzejnika jest znacznie większa, niż wynika to z zapotrzebowania na ogrzewanie pomieszczeń ocieplonych.

Redakcja RI Nowoczesne pompy obiegowe i cyrkulacyjne

Nowoczesne pompy obiegowe i cyrkulacyjne Nowoczesne pompy obiegowe i cyrkulacyjne

Efektywność energetyczna jest pojęciem coraz szerzej stosowanym w kontekście nowoczesnych technik ogrzewania i chłodzenia. Stało się tak za sprawą wymagań dotyczących zużycia energii wprowadzanych w Unii...

Efektywność energetyczna jest pojęciem coraz szerzej stosowanym w kontekście nowoczesnych technik ogrzewania i chłodzenia. Stało się tak za sprawą wymagań dotyczących zużycia energii wprowadzanych w Unii Europejskiej.

PORT PC Rola pomp ciepła w budynkach o niemal zerowym zużyciu energii

Rola pomp ciepła w budynkach o niemal zerowym zużyciu energii Rola pomp ciepła w budynkach o niemal zerowym zużyciu energii

Osiągnięcie założonych celów polityki klimatyczno-energetycznej UE do 2030 roku oraz wymagania Dyrektywy EPBD (2010/31/UE) w sprawie charakterystyki energetycznej budynków przyczyniają się do wzrostu zainteresowania...

Osiągnięcie założonych celów polityki klimatyczno-energetycznej UE do 2030 roku oraz wymagania Dyrektywy EPBD (2010/31/UE) w sprawie charakterystyki energetycznej budynków przyczyniają się do wzrostu zainteresowania budownictwem energooszczędnym.

mgr inż. Jerzy Żurawski, dr inż. Arkadiusz Węglarz Charakterystyka energetyczna budynku według nowych wymagań prawnych

Charakterystyka energetyczna budynku według nowych wymagań prawnych Charakterystyka energetyczna budynku według nowych wymagań prawnych

W styczniu 2014 zaczęły obowiązywać nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki, natomiast w lipcu br. opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie metodologii obliczania charakterystyki...

W styczniu 2014 zaczęły obowiązywać nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki, natomiast w lipcu br. opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku (świadectw charakterystyki energetycznej budynku). We wrześniu 2014 r. Prezydent RP „rzutem na taśmę” podpisał ustawę o charakterystyce energetycznej budynków, która zacznie obowiązywać za kilka miesięcy – trzeba będzie w związku z tym ponownie opublikować wspomniane rozporządzenie....

dr inż. Kazimierz Wojtas Średniosezonowy wskaźnik efektywności agregatu ziębniczego w kontekście zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków

Średniosezonowy wskaźnik efektywności agregatu ziębniczego w kontekście zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków Średniosezonowy wskaźnik efektywności agregatu ziębniczego w kontekście zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków

W artykule podano sposób wyznaczania wartości sezonowego wskaźnika efektywności energetycznej źródła zimna, jakim jest agregat ziębniczy napędzany energią elektryczną (SEER, ESEER itp.), w kontekście wykorzystania...

W artykule podano sposób wyznaczania wartości sezonowego wskaźnika efektywności energetycznej źródła zimna, jakim jest agregat ziębniczy napędzany energią elektryczną (SEER, ESEER itp.), w kontekście wykorzystania go do obliczeń zapotrzebowania na energię niezbędną do chłodzenia budynków. Niniejsze opracowanie należy traktować komplementarnie z artykułem komentującym procedurę obliczeniową zawartą w nowej wersji rozporządzenia w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku,...

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.