RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Szkoła w budynku pasywnym – studium przypadku

Passive house school – case study

Mediå School w norweskim Grong
www.hybvent.civil.aau.dk

Mediå School w norweskim Grong


www.hybvent.civil.aau.dk

Jakość środowiska wewnętrznego jest elementem coraz częściej branym pod uwagę przy projektowaniu instalacji w budynkach, zwłaszcza użyteczności publicznej. Jednocześnie dokłada się starań, żeby zapewnić użytkownikom jak najwyższy komfort przy minimalnym zużyciu energii i tym samym niskich kosztach eksploatacyjnych oraz przy jak najmniejszym wpływie na środowisko. Jedną z technologii budowy jest standard budynków pasywnych. O ile na początku główny nacisk kładziono na minimalizowanie zużywanej energii, obecnie zwraca się uwagę także na zagwarantowanie użytkownikom wysokiego komfortu.

Zobacz także

Mastervent Tomasz Miliński Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy

Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy

Emisja pyłów powstających w procesach technologicznych jest jednym z poważniejszych problemów stwarzających zagrożenie dla osób przebywających w ich otoczeniu. Głównymi źródłami pyłów są procesy cięcia...

Emisja pyłów powstających w procesach technologicznych jest jednym z poważniejszych problemów stwarzających zagrożenie dla osób przebywających w ich otoczeniu. Głównymi źródłami pyłów są procesy cięcia materiałów, transportowania, szlifowania i polerowania. Pyły są nie tylko zagrożeniem zdrowotnym, ale również mogą być przyczyną wybuchu.

Mastervent Tomasz Miliński Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego

Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego

Skuteczny odciąg zanieczyszczonego powietrza to problem wielu zakładów produkcyjnych. Źle wykonana wentylacja miejscowa w miejscu obróbki materiałów może powodować gromadzenie się pyłu na stanowisku pracy...

Skuteczny odciąg zanieczyszczonego powietrza to problem wielu zakładów produkcyjnych. Źle wykonana wentylacja miejscowa w miejscu obróbki materiałów może powodować gromadzenie się pyłu na stanowisku pracy oraz w jego okolicach, co w konsekwencji może doprowadzić do powstania tzw. obłoku pyłowego, a niewielkie zaiskrzenie mechaniczne lub otwarty ogień mogą spowodować wybuch.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Energooszczędne rozwiązania grzewcze i chłodnicze dla hoteli

Energooszczędne rozwiązania grzewcze i chłodnicze dla hoteli Energooszczędne rozwiązania grzewcze i chłodnicze dla hoteli

Podczas projektowania obiektów hotelarskich coraz ważniejsze dla architektów oraz projektantów branżowych stają się kwestie związane z racjonalnym zużyciem energii. Efekt ten jest osiągany poprzez zastosowanie...

Podczas projektowania obiektów hotelarskich coraz ważniejsze dla architektów oraz projektantów branżowych stają się kwestie związane z racjonalnym zużyciem energii. Efekt ten jest osiągany poprzez zastosowanie rozwiązań architektoniczno-budowlanych, które zmniejszają potrzeby cieplne budynku oraz likwidują mostki termiczne. Stosuje się też systemy instalacyjne, które zapewniają odpowiedni komfort cieplny, zmniejszają koszty eksploatacyjne budynku oraz podnoszą prestiż ekologiczny obiektu. Jakie rozwiązania...

Mikroklimat panujący w pomieszczeniach to parametr wpływający na codzienne funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Szybko doceniono jego znaczenie w budynkach o przeznaczeniu biurowym, w których pracownicy efektywniej radzą sobie z obowiązkami wtedy, gdy mają zapewnione odpowiednie warunki środowiska cieplnego i spełnione są wymagania dotyczące jakości powietrza [12].

Z kolei w budynkach handlowych (galeriach) wykorzystuje się wysoką jakość powietrza jako jeden z elementów oddziałujących na ludzką podświadomość, zachęcających do zakupów [11]. Jeżeli zatem jakość środowiska wewnętrznego przynosi korzyści, należy zadać pytanie, dlaczego problem ten jest marginalizowany w innych budynkach, których użytkownicy wykonują intensywną pracę umysłową przez wiele godzin, tj. w przedszkolach i szkołach.

Obiekty te to miejsca szczególne, wymagające najwyższej dbałości o zachowanie odpowiednich warunków środowiska wewnętrznego.

Środowisko wewnętrzne w szkołach i przedszkolach

Parametry środowiska wewnętrznego w szkołach były badane nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Wnioski były następujące: niezależnie od kraju problem jest ten sam – dzieci uczą się i bawią w źle wentylowanych i przegrzewanych pomieszczeniach. Przykładowo w trakcie badań [1] poziom CO2 przekraczał 1000 ppm, czyli maksimum zalecane przez standard ASHRAE 62-1989.

Takie obiekty jak szkoły, charakteryzują się wysokim poziomem przeszklenia, co w zimie przyczynia się do znacznych strat cieplnych, które musi pokryć ogrzewanie, przy czym po drugiej stronie sal, z dala od okien, uczniom może być wręcz gorąco. Latem zaś zyski od słońca powodują przegrzewanie pomieszczeń, utrudniając skupienie i pracę [2].

Badania stężenia CO2 prowadzono również w przedszkolach [3] oraz salach dydaktycznych w budynku, który nie został poddany termomodernizacji [4].

Wiele szkół w Polsce zbudowano jeszcze w czasach, gdy uwzględnianie jakości powietrza wydawało się zbędnym luksusem i nie zwracano należytej uwagi na zużycie energii. Wentylację projektowano bardzo często nieadekwatnie do potrzeb i z założenia miała ona być wspomagana przez otwieranie okien [8].

Obecnie, w dobie termomodernizacji budynków, infiltracja przez nieszczelności stolarki okiennej praktycznie nie istnieje i tym samym świeże powietrze nie napływa z zewnątrz. Budynki bez sprawnie działającej wentylacji mechanicznej przestają być przyjazne użytkownikowi, stanowiąc siedlisko pleśni i grzybów (przy podwyższonej wilgotności w pomieszczeniach, powyżej 80%) oraz bakterii.

Poniżej przedstawiono sposoby poprawienia jakości środowiska wewnętrznego przy zachowaniu niskiego zużycia energii w szkole wzniesionej w technologii budynku pasywnego.

Metody poprawy jakości powietrza

Jednym z optymalnych rozwiązań w budynkach szkolnych i dydaktycznych jest zastosowanie wentylacji nawiewno-wywiewnej sterowanej czujnikami CO2. Najefektywniej wentylować pomieszczenia w zależności od aktualnego zapotrzebowania na tlen.

W budynkach edukacyjnych sale, w których przebywają uczniowie czy studenci, bywają wypełnione po brzegi lub stoją puste w trakcie przerw i gdy nie ma zajęć. Wykorzystanie czujników CO2 w połączeniu z modułem sterującym pozwala w ekonomiczny sposób dostosować strumień powietrza nawiewanego do aktualnych potrzeb w pomieszczeniu.

Tanim rozwiązaniem w przypadku budynków bez instalacji wentylacji mechanicznej są czujniki np. z sensorem optycznym (Infra-Red), które alarmują o przekroczeniu danego poziomu CO2 w pomieszczeniu lub wyświetlają wartość tego stężenia [10] – wtedy to nauczyciel może odpowiednio zareagować.

Jest to znacznie tańsze niż wykonywanie całej instalacji doprowadzania świeżego powietrza w istniejącej szkole. W polskich warunkach to właśnie zastosowanie czujników alarmujących jest praktycznie jedynym środkiem do poprawy jakości powietrza.

Skandynawowie prowadzą w szkołach badania różnego rodzaju. Efektem są energooszczędne rozwiązania służące dostarczaniu powietrza odpowiedniej jakości. W ramach akcji Hybwent [6] powstało wiele budynków, również szkół, w których zastosowano wentylację hybrydową.

Przykładem może być Mediå School w norweskim Grong (1997) – ze względu na surowy klimat postanowiono wykorzystać ciąg naturalny i do usuwania zużytego powietrza wewnętrznego wybudowano specjalną wieżę o wysokości 10 m, wspomaganą w razie potrzeby wentylatorem [2, 6].

Dobrym rozwiązaniem dla szkół energooszczędnych są nawiewniki higrosterowane, które zapewniają dopływ świeżego powietrza regulowany poziomem wilgoci w pomieszczeniu, nie powodując przy tym nieprzyjemnego uczucia przeciągu, jak to zwykle ma miejsce, gdy otwiera się okna w klasach. To rozwiązanie oszczędne, efektywne i tanie, do zastosowania w istniejących budynkach [10].

Przy zastosowaniu tego typu nawiewników łatwo można poprawić jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń, gdzie głównym źródłem zysków ciepła są ludzie. W budynkach takich jak szkoły zdecentralizowana wentylacja może być bardziej efektywna i energooszczędna niż standardowe rozwiązanie z centralą wentylacyjną i układem przewodów.

Innym rozwiązaniem są gotowe, kompaktowe jednostki wentylacyjne. Urządzenie oprócz nawiewu realizuje także wywiew, a ciepło ze zużytego powietrza odzyskiwane jest w wymienniku krzyżowym do podgrzania powietrza nawiewanego. Jednostki takie przeznaczone są do montażu zarówno w budynkach nowych, jak i modernizowanych, w których wentylacja realizowana jest przy wykorzystaniu podwójnej fasady [10].

Budynek pasywny

Istnieje kilka warunków, które powinien spełnić obiekt, by mieć status budynku pasywnego. Zapotrzebowanie na energię grzewczą nie powinno przekraczać 15 kWh/m2 w ciągu roku (wartość ta nie uwzględnia zapotrzebowania na c.w.u.). Budynek powinien się również cechować energooszczędną wentylacją, która pochłania jedynie 0,45 Wh/m3, co odpowiada zużyciu 2500 kWh/rok, przy całkowitym strumieniu 8000 m3/h.

Budynek powinien też być szczelny, współczynnik n50 charakteryzujący liczbę wymian nie może przekraczać 0,6 1/h. Wartość współczynnika przenikania ciepła ścian U oraz dachu powinna być mniejsza niż 0,15 W/m2 K. Okna muszą mieć potrójne przeszklenia, a współczynnik Uok jest sprecyzowany i wynosi 0,8 W/m2 K [8]. Kolejnym kryterium jest wysokosprawny wymiennik ciepła, którego efektywna sprawność nie może być niższa niż 75%.

Budynek pasywny ze względu na wysokie wymagania dotyczące zużycia energii powinien sam jak najwięcej ciepła akumulować (m.in. sufit czy podłoga), by jak najdłużej ogrzewać pomieszczenia bez uruchomionego źródła ciepła [8].

W celu zwiększenia akumulacyjności należy zrezygnować z podwieszanych sufitów, a ściany zewnętrzne powinny być możliwie grube, wykonane z materiałów o specjalnych właściwościach, najlepiej zmiennofazowych. Bryła budynku powinna być możliwie zwarta, by ograniczyć wszelkie mostki ciepła. W szkołach istotnym elementem staje się również akustyka, dźwięk powinien być tłumiony, a materiały pokrywające ściany nie mogą zaburzać akumulacji ciepła.

We Frankfurcie nad Menem 1 listopada 2004 r. otworzono pierwszą w Niemczech szkołę zbudowaną w całości w technologii pasywnej. Prace konstrukcyjne rozpoczęto we wrześniu 2003 r. Podjęto decyzję o budowie trzech placówek: przedszkola, podstawówki i gimnazjum, które będą spełniały standard pasywnego budynku. 

Cały projekt obejmował 8785 m2 powierzchni podłóg, a inwestycja szacowana była na 16,7 mln euro. We wrześniu 2007 r. władze miasta zdecydowały, że wszystkie budynki użyteczności publicznej będą budowane w technologii pasywnej, a wyjątki od tej reguły powinny być odpowiednio uzasadnione. 

Gimnazjum zostało wykonane przy wykorzystaniu stalowej konstrukcji oraz przeszkleń od strony południowej. Poza wysoką szczelnością przegród budowlanych, umożliwiającą osiągnięcie współczynnika n50na poziomie 0,46 1/h, wykonano izolację przy gruncie. 

Materiały zmiennofazowe wykorzystane w konstrukcji, a także rolety zewnętrzne oraz nocne chłodzenie mają zapewnić komfortowe użytkowanie budynku również w lecie, zapobiegając powstawaniu zysków ciepła, które mogą być wysokie ze względu na dużą ilość przeszkleń od strony południowej. Dodatkowo wentylacja sterowana jest w taki sposób, że w momencie gdy w salach zrobi się zbyt ciepło, siłownik otworzy nawiewnik okienny.

Kolejnym sposobem na obniżenie kosztów eksploatacji wentylacji jest wykorzystanie wymiennika gruntowego, który w lecie chłodzi powietrze, a zimą wstępnie podgrzewa. Wykorzystano również rozwiązania architektoniczne służące uzyskaniu jak najbardziej komfortowej temperatury w poszczególnych częściach szkoły, m.in. kuchnia oraz stołówka zostały zlokalizowane w elewacji skierowanej na północ. 

Budynek wymaga dostarczenia 59 kWh/m2 energii w ciągu roku na ogrzewanie oraz przygotowanie c.w.u. Wentylacja została zaprojektowana jako system z nawiewem świeżego powietrza wykorzystującym w 84% odzysk ciepła. W każdym z pomieszczeń zamontowano po jednym niewielkim grzejniku, który ma zapewnić komfort uczniom – każdemu indywidualnie. 

Zapotrzebowanie na energię cieplną budynku pokrywają dwa kotły na pelety o mocy znamionowej 60 kW każdy. Dodatkowo system ogrzewania wspierany jest przez kolektory słoneczne umieszczone na dachu szkoły. Parametry przegród w budynku przedstawiono w tabeli 1.

Zimą temperatura w klasach waha się od 19,5 do 20,6°C, a latem w zasadzie nie dochodzi do przegrzewania się budynku. Ze względu na jakość powietrza dochodzi jeszcze jeden parametr wpływający na komfort uczniów – poziom dwutlenku węgla, który w tym wypadku nie przekracza 1500 ppm. 

Zużycie energii w sezonie zimowym 2005/2006 było mniejsze o ok 90% od średniej wartości dla 177 niemieckich szkół (rys. 1). Całkowity koszt inwestycji wyniósł 16 mln euro, a szacowany w 2005 r. czas zwrotu to 12 lat. Na rys. 2 przedstawiono plan szkoły, która w założeniu przewidziana jest dla maks. 675 uczniów.

W celu ograniczenia do minimum strat ciepła w budynku wykonano wentylowaną fasadę, użyto też drewna i aluminium. Izolację pod podłogą na gruncie ze względu na niekorzystne ukształtowanie terenu i możliwość obsuwania zastąpiono większym zagłębieniem zaizolowanych ścian zewnętrznych, redukując tym samym mostki cieplne (rys. 3). 

Z kolei latem ta sama konstrukcja musi umożliwić akumulowanie ciepła w ścianach, a następnie odbieranie go nocą. Klasy zostały wyposażone w klapy zamontowane przy suficie, służące do usuwania ciepłego zużytego powietrza do wewnątrz fasady. Otwierają się automatycznie w nocy, umożliwiając schłodzenie pomieszczeń. 

Taki układ pozwala również zrezygnować ze standardowego kanałowego systemu wywiewania powietrza. Instalacja wentylacji składa się z sześciu oddzielnych systemów rozprowadzania powietrza o łącznym strumieniu 21 700 m3/h. Świeże powietrze wpływa do przeciwprądowego lub krzyżowego wymiennika ciepła, skąd kierowane jest bezpośrednio do klas, bez dodatkowego nagrzewania.

Nawiewanie niewielkiego strumienia powietrza sprawia, że nagrzewa się on dość szybko od zysków ciepła w pomieszczeniu, nie powodując tym samym dyskomfortu u uczniów. Przepustnice przepływu strumienia przeznaczone dla każdej sali umożliwiają dostosowanie ilości napływającego powietrza do aktualnych potrzeb. 

Ogrzewanie poszczególnych sal grzejnikami nie jest może najkorzystniejszym rozwiązaniem pod względem finansowym, ale dosyć komfortowym i wygodnym. Pozwala indywidualnie ustawić temperaturę na wymaganym poziomie i łatwo ją regulować, czego nie daje ogrzewanie płaszczyznowe. 

Prawie każde pomieszczenie wyposażone jest w indywidualny regulator temperatury, który w ograniczonym zakresie umożliwia ręczne ustawienie. Ponadto cały system został zaprojektowany tak, by grzejnik nie ogrzewał niepotrzebnie pomieszczeń. Kiedy temperatura w pomieszczeniu wzrośnie powyżej określonego poziomu, otwierana jest klapa wpuszczająca zużyte powietrze do kanału powietrznego w fasadzie, w tym samym czasie siłownik otwiera okno lub nawiewnik okienny, a czujnik temperatury umieszczony przy drzwiach sali wysyła sygnał o wyłączeniu grzejnika. 

Pomieszczenie może zostać w ten sposób stopniowo wychłodzone. Rozdzielenie systemów wentylacji i ogrzewania przynosi w przypadku szkół faktyczne oszczędności zużycia energii przy zachowaniu komfortu osób przebywających w pomieszczeniach. Wysoka akumulacyjność ciepła przegród wpływa na to, że sale lekcyjne nawet po wyłączeniu ogrzewania jeszcze przez długi czas utrzymują przyjazną użytkownikowi temperaturę. Cały system połączony jest siecią LON i każdy jego element może być sterowany z poszczególnych sal lekcyjnych. 

Ogrzewanie wody wymaga również odpowiednich nakładów energii, postanowiono zatem możliwie efektywnie wykorzystywać c.w.u. W łazienkach uczniów jest tylko zimna woda, a strefy, które wymagają dużej ilości wody ciepłej, są zlokalizowane w pobliżu centralnego systemu ogrzewania. 

W przypadku obiektów pasywnych podstawowym ryzykiem jest ich przegrzewanie się w lecie. Zastosowane w szkole we Frankfurcie nocne chłodzenie i wymienniki gruntowe to niejedyne rozwiązania zapobiegające powstawaniu niekorzystnych zjawisk w budynkach pasywnych. 

Duże przeszklenia, stosowane głównie dla uzyskania zysków ciepła od słońca w zimie oraz zminimalizowania zużycia sztucznego oświetlenia w lecie, mogą być kłopotliwe dla użytkowników. W celu efektywnego zredukowania napływu promieni słonecznych do budynku zastosowano zewnętrzne rolety sterowane automatycznie z funkcją ręcznej obsługi za pomocą specjalnego klucza. 

W latach 2004–2007 przeprowadzono badania mające na celu monitorowanie rzeczywistych korzyści z zastosowania technologii pasywnej. Pomiarom poddano m.in. temperaturę wewnętrzną i zewnętrzną w ciągu roku, zużycie energii cieplnej oraz elektrycznej, a także temperaturę gruntu. Wartości średniego natężenia promieniowania słonecznego oraz temperatury zewnętrznej zestawiono w tabeli 2. 

Temperatura wewnętrzna w różnych salach również została zmierzona i w sezonie zimowym wahała się w granicach 19–20,6°C, co oznacza, że utrzymywała się na w miarę stałym poziomie. Na rys. 3 przedstawiono dane dla sezonu grzewczego 2005 i 2006 i oznaczono dni wolne od szkoły, kiedy ogrzewanie miało jedynie utrzymać minimalną temperaturę w budynku. Zaznaczono także strumień ciepła przypadający na jednostkę powierzchni.

Największa moc, jaką musiał wyprodukować system ogrzewania, przypadała na styczeń 2006 r. i wynosiła 12 W/m2. W okresie letnim zaś szkoła musiała zapewnić odpowiednią ochronę przed przegrzewaniem budynku, ponieważ temperatura zewnętrzna przekraczała 30°C [9.] Według pomiarów w lipcu 2006 r., kiedy temperatura zewnętrzna wyniosła 33,5°C, tylko w jednej sali udało się utrzymać temperaturę do 25°C, w pozostałych było to ok. 26–27°C (rys. 4).

W przypadku dużych upałów tak wysoka temperatura wewnętrzna nie powoduje znacznego dyskomfortu, pod warunkiem odpowiedniego poziomu wilgotności względnej. W takim budynku jak szkoła, gdzie w jednym pomieszczeniu szybko powstają zyski wilgoci od ludzi, jest to szczególnie istotne. W tym przypadku intensywna wentylacja oraz wymiennik gruntowy to jedyny sposób na osuszenie powietrza.

Jak widać na rys. 5, wartość wilgotności względnej sięgała maksymalnie ok. 60%, co oznacza, że warunki w pomieszczeniu były komfortowe. Według zaleceń optymalna wartość tego parametru zawiera się w przedziale 40–60%. Z punktu widzenia dbałości o jakość powietrza również stężenie CO2 odgrywa istotną rolę. 

Pomiary wykonane w latach 2005–2007 pokazały, że średnie stężenie dwutlenku węgla w ciągu roku nie przekraczało 1500 ppm, aczkolwiek w ciągu badanego czasu kilkanaście razy dochodziło do 2000–2500 ppm [9].

Podsumowanie

Sposób użytkowania szkół i innych obiektów edukacyjnych wpisuje się w założenia koncepcji budownictwa pasywnego. Zyski ciepła pochodzące od uczniów sprawiają, że można znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jednak priorytetem jest doprowadzenie świeżego powietrza, ponieważ przebywający w sali lekcyjnej uczniowie produkują znaczne ilości CO2 oraz wilgoci. 

Jedyną wadą tego standardu budynków jest wysokie ryzyko ich przegrzewania w lecie. Jak pokazuje przykład szkoły we Frankfurcie, duże przeszklenia elewacji południowej, mimo że nadają lekkości ciężkiej bryle domu pasywnego i maksymalizują zyski od nasłonecznienia w sezonie grzewczym, a także zmniejszają wykorzystanie oświetlenia sztucznego, generują duże obciążenie chłodnicze, które może powodować powstawanie wysokich kosztów eksploatacyjnych.

Niezwykle trudno jest odebrać zyski ciepła przy praktycznie zerowym zużyciu energii – jest to możliwe w pewnym stopniu, ale jak pokazał przypadek szkoły we Frankfurcie, w miesiącach letnich nieosiągalne. Z drugiej jednak strony podwyższona temperatura pojawiła się w salach lekcyjnych jedynie kilka razy i nie w każdym pomieszczeniu. 

Do technologii pasywnej trzeba podchodzić z dużą starannością, a wszystkie rozwiązania muszą ze sobą współpracować. Wykorzystanie wielu metod i urządzeń w jednym budynku sprawia, że zachodzi między nimi interakcja i mogą one nie działać tak, jak założono. Sądząc po wynikach przeprowadzonych badań eksploatacyjnych, można uznać, że w przypadku szkoły w Niemczech uzyskano w przybliżeniu zamierzony efekt. Nie można jednak bezkrytycznie skopiować wszystkich zastosowanych tam pomysłów, gdyż nie gwarantują one uzyskania takich samych rezultatów. 

Obiekty szkolne są predysponowane do budowy w standardzie pasywnym. W lecie, kiedy parametry powietrza są najmniej komfortowe, nie ma lekcji, zatem jeśli szkoła będzie się przegrzewać, nie wpłynie to na dyskomfort uczniów. Newralgicznym miesiącem może być czerwiec, ale dzięki zastosowaniu rolet zewnętrznych, pasywnego chłodzenia oraz odpowiednich materiałów o wysokiej akumulacyjności ciepła można utrzymać warunki odpowiednie do pracy uczniów.

W Polsce wybudowano już szkołę pasywną i wyniki badań parametrów w niej panujących nie były zadowalające [5]. W Budzowie powstała szkoła, która miała stanowić dumę regionu, jednak oczekiwania wobec niej nie zostały do końca spełnione. Pomiary wykonane w tym obiekcie w lecie wykazały, że w pomieszczeniu przy wilgotności 63% panuje temperatura 26,7°C, gdy w tym samym czasie na zewnątrz jest 22,3°C. Dodatkowo o tej porze roku w celu ograniczenia zysków od nasłonecznienia konieczne jest opuszczenie rolet zewnętrznych, co narzuca konieczność włączenia sztucznego oświetlenia. 

Klimat w Polsce jest nieco inny niż w krajach zachodniej Europy, dlatego rozwiązania kopiowane od sąsiadów musimy modyfikować i dostosowywać do miejscowych warunków. Oszczędności są możliwe do uzyskania, ale jedynie przemyślane rozwiązania mają szanse podołać wysokim wymaganiom, jakie są stawiane budownictwu energooszczędnemu.

Literatura

1. Sowa J., Wentylacja klas szkolnych – efektywność stosowanych rozwiązań oraz możliwość poprawy skuteczności ich działania, w: „Problemy jakości powietrza wewnętrznego w Polsce 2001”, Wydawnictwa Instytutu Ogrzewnictwa i Wentylacji Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2002.
2. Bogdan A., Warunki środowiska w obiektach edukacyjnych, „Chłodnictwo i Klimatyzacja” nr 7/2011.
3.  Gładyszewska-Fiedoruk K., Analiza stanu środowiska wewnętrznego w wybranych przedszkolach ze szczególnym uwzględnieniem dwutlenku węgla, „COW” nr 2/2010.
4. Gładyszewska-Fiedoruk K., Krawczyk D.A., Piotrowska­‑Woroniak J., Wiater J., Badanie komfortu w salach dydaktycznych przed modernizacją, „Rynek Instalacyjny” nr 10 i 11/2013.
5. Żurawski J., Domy pasywne – do poprawy, „Izolacje” nr 9/2013.
6. www.hybvent.civil.aau.dk.
7. www.stadt-frankfurt.de/energiemanagement/passiv/passiv.html.
8. www.passive.de.
9. Feist W., Passivhausschule Frankfurt Riedberg, Messtechnische Untersuchung und Analyse, Passive Haus Institut, lipiec 2007.
10. Materiały firm: Aereco, Gazex, Trox.
11. d’Astous A., Irritating aspects of the shopping environment, „Journal of Business Research” Vol. 42, No. 2/2000.
12. Fanger P.O., Popiołek Z., Wargocki P., Środowisko wewnętrzne. Wpływ na zdrowie, komfort i wydajność pracy, Gliwice 2003.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Beata Wilk-Słomka, dr inż. Janusz Belok Wpływ systemu regulacji zysków słonecznych na zużycie energii chłodniczej i elektrycznej oraz komfort oświetlenia światłem naturalnym

Wpływ systemu regulacji zysków słonecznych na zużycie energii chłodniczej i elektrycznej oraz komfort oświetlenia światłem naturalnym Wpływ systemu regulacji zysków słonecznych na zużycie energii chłodniczej i elektrycznej oraz komfort oświetlenia światłem naturalnym

W przypadku budynków niskoenergetycznych o dużych przeszkleniach nasłonecznienie może mieć różnorakie skutki energetyczne oraz wpływ na komfort temperaturowy i oświetleniowy. Zastosowanie nawet najlepszych...

W przypadku budynków niskoenergetycznych o dużych przeszkleniach nasłonecznienie może mieć różnorakie skutki energetyczne oraz wpływ na komfort temperaturowy i oświetleniowy. Zastosowanie nawet najlepszych okien i żaluzji bez odpowiedniego algorytmu sterowania nimi oraz oświetleniem nie gwarantuje zysków energetycznych i utrzymania komfortu. Wypadkowa efektywność energetyczna tego typu rozwiązań jest trudna do określenia bez przeprowadzenia badań symulacyjnych. Dlatego warto je wykonać na etapie...

WiPlast Systemy kanalizacji od WiPlast

Systemy kanalizacji od WiPlast Systemy kanalizacji od WiPlast

Firma WiPlast to wiodący producent i dystrybutor artykułów wodno-kanalizacyjnych, którego oferta obejmuje rury kanalizacyjne PVC-PP, rury ciśnieniowe PVC-u i PEHD oraz bogaty wybór kształtek i elementów...

Firma WiPlast to wiodący producent i dystrybutor artykułów wodno-kanalizacyjnych, którego oferta obejmuje rury kanalizacyjne PVC-PP, rury ciśnieniowe PVC-u i PEHD oraz bogaty wybór kształtek i elementów łączeniowych. Dzięki doświadczeniu i zaawansowanemu procesowi technologicznemu oferowane przez firmę produkty są najwyższej jakości, mają podwyższoną trwałość oraz precyzyjne wykonanie.

Joanna Ryńska Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego

Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego

Każdego roku we wrześniu do intensywnej pracy ruszają zastępy przedszkolaków, uczniów i nauczycieli. Wszyscy oni powinni mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy, nauki, zabawy i rozwoju – a jednym z...

Każdego roku we wrześniu do intensywnej pracy ruszają zastępy przedszkolaków, uczniów i nauczycieli. Wszyscy oni powinni mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy, nauki, zabawy i rozwoju – a jednym z podstawowych wskazań higienicznych jest odpowiednia jakość powietrza w salach i klasach. Tymczasem jej zapewnienie to ogromne wyzwanie.

mgr inż. Artur Miszczuk Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych

Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych

Jedynie kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych znacząco ogranicza energochłonność i tym samym niską emisję oraz zwiększa komfort cieplny przy mniejszych kosztach użytkowania. Ocieplenie budynku...

Jedynie kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych znacząco ogranicza energochłonność i tym samym niską emisję oraz zwiększa komfort cieplny przy mniejszych kosztach użytkowania. Ocieplenie budynku i wymiana stolarki pociągają za sobą zmiany w systemie wentylacji. W obecnie termomodernizowanych budynkach jednorodzinnych należy odchodzić od wentylacji grawitacyjnej na rzecz wentylacji hybrydowej lub mechanicznej. Zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w...

jr Szafy klimatyzacji precyzyjnej

Szafy klimatyzacji precyzyjnej Szafy klimatyzacji precyzyjnej

Choć wymagania dotyczące temperatury i wilgotności w centrach danych zostały w ostatnich latach znacznie złagodzone, to nie zmalało znaczenie stosowanych w nich systemów chłodniczych. Do typowych zadań...

Choć wymagania dotyczące temperatury i wilgotności w centrach danych zostały w ostatnich latach znacznie złagodzone, to nie zmalało znaczenie stosowanych w nich systemów chłodniczych. Do typowych zadań szaf klimatyzacji precyzyjnej – wydajnego, niezawodnego i ciągłego odprowadzania zysków ciepła – doszedł też wymóg energooszczędnej pracy.

Air-Com Pneumatyka Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj!

Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj! Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj!

Wskazujemy 7 najczęstszych błędów, jakich należy unikać na etapie projektu i wykonania instalacji sprężonego powietrza. Jak im przeciwdziałać?

Wskazujemy 7 najczęstszych błędów, jakich należy unikać na etapie projektu i wykonania instalacji sprężonego powietrza. Jak im przeciwdziałać?

Joanna Ryńska Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych

Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych

Rozpatrując kwestię zapewnienia właściwych warunków cieplno-wilgotnościowych w obiektach przemysłowych, inwestorzy i zarządcy skupiają się najczęściej na ogrzewaniu budynków. Jednak przez coraz większą...

Rozpatrując kwestię zapewnienia właściwych warunków cieplno-wilgotnościowych w obiektach przemysłowych, inwestorzy i zarządcy skupiają się najczęściej na ogrzewaniu budynków. Jednak przez coraz większą część roku wysoka temperatura powietrza zewnętrznego sprawia, że poszukiwane są także ekonomiczne rozwiązania chłodnicze. Te sprężarkowe są skuteczne, ale zwykle energochłonne. Można jednak wspomóc – a w pewnych warunkach nawet zastąpić – ich działanie, stosując systemy chłodzenia wyparnego.

mgr inż. Monika Załuska, dr hab. inż. Katarzyna Gładyszewska-Fiedoruk, prof. PB Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym

Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym

Dom jest miejscem, w którym oprócz pracy spędzamy najwięcej czasu w ciągu doby, dlatego niezwykle ważną kwestią jest jakość powietrza, jakim oddychają domownicy. Zanieczyszczenie pyłami PM10 i PM2,5, w tym...

Dom jest miejscem, w którym oprócz pracy spędzamy najwięcej czasu w ciągu doby, dlatego niezwykle ważną kwestią jest jakość powietrza, jakim oddychają domownicy. Zanieczyszczenie pyłami PM10 i PM2,5, w tym pochodzącymi z własnych urządzeń grzewczych, jest niebezpieczne, ponieważ znacząco obniża jakość powietrza i prowadzi do niekorzystnych skutków zdrowotnych. W celu zredukowania ilości zanieczyszczeń pyłowych w domach jednorodzinnych można zastosować oczyszczacz powietrza lub wentylację mechaniczną...

mgr inż. Bartłomiej Adamski Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji?

Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji? Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji?

Wymóg stosowania odzysku ciepła w systemach wentylacji mieszkań wielorodzinnych wymaga innych rozwiązań technicznych niż do tej pory. Konieczne jest zatem szukanie nowych, innowacyjnych, kompaktowych rozwiązań...

Wymóg stosowania odzysku ciepła w systemach wentylacji mieszkań wielorodzinnych wymaga innych rozwiązań technicznych niż do tej pory. Konieczne jest zatem szukanie nowych, innowacyjnych, kompaktowych rozwiązań systemów łączących wentylację, ogrzewanie i chłodzenie.

dr inż. Marian Rubik Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF

Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF

Systemy bezpośredniego chłodzenia budynków lub poszczególnych pomieszczeń w budynkach (systemy zdecentralizowane) są w Polsce coraz częściej stosowane. Wśród nich jest system VRF (VRV), który wyróżnia...

Systemy bezpośredniego chłodzenia budynków lub poszczególnych pomieszczeń w budynkach (systemy zdecentralizowane) są w Polsce coraz częściej stosowane. Wśród nich jest system VRF (VRV), który wyróżnia się wysoką efektywnością energetyczną, łatwością prowadzenia przewodów czynnika chłodniczego oraz elastycznym współdziałaniem z systemami BMS. Systemy takie są jednak droższe inwestycyjnie i mają pewne ograniczenia stosowania spowodowane głównie warunkami bezpieczeństwa użytkowników.

Joanna Ryńska Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków

Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków

Systemy HVAC stają się coraz częściej elementami centralnych systemów zarządzania budynkiem (Building Management Systems). Producenci wyposażają urządzenia w rozwiązania umożliwiające ich integrację z BMS,...

Systemy HVAC stają się coraz częściej elementami centralnych systemów zarządzania budynkiem (Building Management Systems). Producenci wyposażają urządzenia w rozwiązania umożliwiające ich integrację z BMS, przybywa też instalacji łączących niezależne systemy regulacji i sterowania.

Redakcja RI Sklepy online dla instalatora

Sklepy online dla instalatora Sklepy online dla instalatora

Prezentujemy listę sklepów dla instalatorów, w których można zrobić zakupy przez internet.

Prezentujemy listę sklepów dla instalatorów, w których można zrobić zakupy przez internet.

Flowair Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia

Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia

Wybranie odpowiedniego rozwiązania grzewczo-wentylacyjnego do obiektu może wydawać się skomplikowane. Rozpiętość ofert producentów, a także ilość komunikatów marketingowych, która do nas dociera każdego...

Wybranie odpowiedniego rozwiązania grzewczo-wentylacyjnego do obiektu może wydawać się skomplikowane. Rozpiętość ofert producentów, a także ilość komunikatów marketingowych, która do nas dociera każdego dnia jest bardzo duża. Jak nie pogubić się w tym natłoku i jednocześnie wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb? Czy przy wyborze kierować się samymi parametrami produktów czy może warto zwrócić uwagę na coś jeszcze? Na te i inne nurtujące Was pytania odpowiada FLOWAIR i jego program...

Waldemar Joniec Wentylacja garaży zamkniętych

Wentylacja garaży zamkniętych Wentylacja garaży zamkniętych

Rośnie zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla samochodów osobowych w budynkach mieszkalnych i handlowych. Na drogich i atrakcyjnych terenach powstają budynki wielokondygnacyjne z wielopoziomowymi podziemnymi...

Rośnie zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla samochodów osobowych w budynkach mieszkalnych i handlowych. Na drogich i atrakcyjnych terenach powstają budynki wielokondygnacyjne z wielopoziomowymi podziemnymi parkingami. Z czasem będą w nich parkować samochody z różnym napędem – z silnikami spalinowymi z zapłonem iskrowym, wysokoprężnymi, silnikami na LPG i CNG oraz ogniwami paliwowymi, akumulatorami elektrycznymi, a może nawet napędzane wodorem. Projektując garaż i jego wentylację, warto uwzględniać...

Waldemar Joniec Wentylacja wspomagana energią z gruntu

Wentylacja wspomagana energią z gruntu Wentylacja wspomagana energią z gruntu

Wentylacja mechaniczna staje się nieodzowna z uwagi na wysoką szczelność budynków. Z kolei wymagania przepisów budowlanych dotyczące energoefektywności budynków sprzyjają stosowaniu mechanicznej wentylacji...

Wentylacja mechaniczna staje się nieodzowna z uwagi na wysoką szczelność budynków. Z kolei wymagania przepisów budowlanych dotyczące energoefektywności budynków sprzyjają stosowaniu mechanicznej wentylacji regulowanej i odzysku energii z powietrza wywiewanego z budynków, a także korzystaniu z energii gruntu.

Andrzej Romanowski Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

W systemach regulacji automatycznej instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych obok podstawowych obwodów regulacji, jakimi są temperatura i wilgotność, istotne znaczenie mają obwody odzysku ciepła, a...

W systemach regulacji automatycznej instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych obok podstawowych obwodów regulacji, jakimi są temperatura i wilgotność, istotne znaczenie mają obwody odzysku ciepła, a także regulacja ciśnienia i strumienia powietrza. Jednym z warunków prawidłowej pracy instalacji jest uzyskanie wymaganych strumieni powietrza we wszystkich jej przewodach i urządzeniach przy możliwie niskim zużyciu energii.

Joanna Ryńska Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii

Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii

Za prawidłową wilgotność w pomieszczeniach powinien odpowiadać sprawnie działający system wentylacji. Jednak w sytuacjach tymczasowych czy awaryjnych konieczne jest zastosowanie dodatkowych urządzeń służących...

Za prawidłową wilgotność w pomieszczeniach powinien odpowiadać sprawnie działający system wentylacji. Jednak w sytuacjach tymczasowych czy awaryjnych konieczne jest zastosowanie dodatkowych urządzeń służących do szybkiego osuszania pomieszczeń.

Joanna Ryńska Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego

Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego

W powietrzu wewnętrznym, którym oddychamy w pomieszczeniach, nie brakuje patogenów – m.in. zarodników grzybów, bakterii i wirusów. W dobie pandemii choroby COVID-19, kiedy cały świat szuka odpowiedzi na pytanie,...

W powietrzu wewnętrznym, którym oddychamy w pomieszczeniach, nie brakuje patogenów – m.in. zarodników grzybów, bakterii i wirusów. W dobie pandemii choroby COVID-19, kiedy cały świat szuka odpowiedzi na pytanie, jak radzić sobie z rozprzestrzenianiem powodującego ją wirusa SARS-CoV-2, ze zdwojoną siłą powraca dyskusja o znaczeniu prawidłowej wentylacji, klimatyzacji i uzdatniania powietrza wewnętrznego dla czystości mikrobiologicznej pomieszczeń.

Waldemar Joniec Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji

Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji

Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami...

Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami do detekcji gazów szkodliwych i wybuchowych. Sercem tych systemów są sensory użyte w detektorach. Do detekcji trującego CO oraz wybuchowych LPG i CNG można stosować różne sensory. Standardem są proste w obsłudze systemy działające automatycznie z detektorami progowymi sygnalizującymi przekroczenie stężeń...

Joanna Ryńska Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń

Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń

Stan epidemii powoduje, że mieszkańcy, użytkownicy i zarządcy budynków zwracają coraz większą uwagę na jakość powietrza wewnętrznego. Na rynku dostępne są rozwiązania zarówno do bieżącej higienizacji powietrza...

Stan epidemii powoduje, że mieszkańcy, użytkownicy i zarządcy budynków zwracają coraz większą uwagę na jakość powietrza wewnętrznego. Na rynku dostępne są rozwiązania zarówno do bieżącej higienizacji powietrza w pomieszczeniu, jak i do dezynfekcji pomieszczeń po pobycie w nich osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań

Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań

Wprowadzone przez WT 2021 ograniczenia dotyczące zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej nakładają na strony zaangażowane w proces budowalny obowiązek poszukiwania nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań,...

Wprowadzone przez WT 2021 ograniczenia dotyczące zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej nakładają na strony zaangażowane w proces budowalny obowiązek poszukiwania nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań, umożliwiających redukcję zużycia energii przez budynki i ich wpływu na środowisko. Bez nowego spojrzenia na zagadnienia związane z systemami ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji i chłodzenia powietrza w obiektach nie jest możliwy dalszy rozwój segmentu instalacji HVAC w budynkach mieszkalnych,...

Redakcja RI zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach

zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach

Jakość powietrza to jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie. Dużo mówi się o kwestii zanieczyszczeń na zewnątrz, jednak to, czym oddychamy w domu czy szkole, ma na nas...

Jakość powietrza to jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie. Dużo mówi się o kwestii zanieczyszczeń na zewnątrz, jednak to, czym oddychamy w domu czy szkole, ma na nas największy wpływ. Z badań wynika, że w wielu budynkach wielorodzinnych i placówkach edukacyjnych jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Dlatego programy ODDECH DLA SPÓŁDZIELNI i ODDECH DLA SZKÓŁ skupiają się na rozwiązaniu problemu jakości powietrza wewnętrznego i efektywności energetycznej...

Marcin Gasiński Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021?

Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021? Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021?

Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków wpływają pośrednio również na wymagania dotyczące wentylacji, w tym nowych i remontowanych budynków wielorodzinnych. Możliwe jest zastosowanie...

Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków wpływają pośrednio również na wymagania dotyczące wentylacji, w tym nowych i remontowanych budynków wielorodzinnych. Możliwe jest zastosowanie różnych rozwiązań, jednak dostarczenie wymaganego strumienia powietrza wentylacyjnego do mieszkań wiąże się nie tylko z kwestiami technicznymi, ale i uwarunkowaniami społeczno-ekonomicznymi.

Joanna Ryńska Chłodzenie adiabatyczne budynków przemysłowych

Chłodzenie adiabatyczne budynków przemysłowych Chłodzenie adiabatyczne budynków przemysłowych

Chłodzenie budynków jest procesem wymagającym. Z jednej strony konieczne jest zapewnienie warunków odpowiednich dla procesów technologicznych oraz osób pracujących w tych budynkach, z drugiej – mocny nacisk...

Chłodzenie budynków jest procesem wymagającym. Z jednej strony konieczne jest zapewnienie warunków odpowiednich dla procesów technologicznych oraz osób pracujących w tych budynkach, z drugiej – mocny nacisk kładzie się na ekonomikę stosowanych urządzeń i instalacji. Inwestorzy i projektanci budynków produkcyjnych, magazynowych czy centrów danych poszukują więc rozwiązań technicznych spełniających obydwa te wymagania.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.