RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Hydranty wewnętrzne − wymagane ciśnienie wody w zaworze odcinającym

Hose systems – required water pressure at the shut-off valve

Hydranty wewnętrzne 

Hydranty wewnętrzne 

Minimalne ciśnienie wody w hydrancie wewnętrznym określano początkowo na 10 m sł.w. W praktyce okazało się to niewystarczające, dlatego w normie PN-72/B-02865 zwiększono tę wartość do 20 m sł.w. (0,2 MPa) i utrzymano w obecnie obowiązującym rozporządzeniu MSWiA. Jednak w niektórych przypadkach minimalne ciśnienie wody powinno być jeszcze większe.

Zobacz także

Ela-compil sp. z o.o. Centrala Sterująca Urządzeniami Przeciwpożarowymi FPM+

Centrala Sterująca Urządzeniami Przeciwpożarowymi FPM+ Centrala Sterująca Urządzeniami Przeciwpożarowymi FPM+

Obecne rozwiązania techniczne dają nam możliwość pełnej kontroli nad algorytmami sterującymi, realizującymi coraz bardziej skomplikowane scenariusze pożarowe, aby eksploatowanie obiektu było nie tylko...

Obecne rozwiązania techniczne dają nam możliwość pełnej kontroli nad algorytmami sterującymi, realizującymi coraz bardziej skomplikowane scenariusze pożarowe, aby eksploatowanie obiektu było nie tylko jak najbardziej bezpieczne dla jego użytkowników, lecz także bezproblemowe.

Jarosław Czapliński Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci...

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci wodociągu lecz również od tego, przez co przepływa, zanim dotrze do kranu. A więc od rodzaju i jakości instalacji wewnętrznej.

e-instalator.pl Gdzie kupić pompę ciepła i urządzenia do jej instalacji? Nowy e-sklep dla instalatorów

Gdzie kupić pompę ciepła i urządzenia do jej instalacji? Nowy e-sklep dla instalatorów Gdzie kupić pompę ciepła i urządzenia do jej instalacji? Nowy e-sklep dla instalatorów

Pompa ciepła to coraz bardziej popularny na polskim rynku wydajny sposób zarządzania i kontrolowania temperatury w pomieszczeniach i systemie wodnym. Jest to jednak stosunkowo nowy system w branży ogrzewania,...

Pompa ciepła to coraz bardziej popularny na polskim rynku wydajny sposób zarządzania i kontrolowania temperatury w pomieszczeniach i systemie wodnym. Jest to jednak stosunkowo nowy system w branży ogrzewania, dlatego może być trudno dostępny. Gdzie można kupić pompę ciepła w Internecie i urządzenia do instalacji całego systemu?

W normach dotyczących hydrantów wewnętrznych PN-EN 671-1 [6] oraz PN-EN 671-2 [7] nie podano wymaganego minimalnego ciśnienia wody w zaworach odcinających, podano natomiast (w tab. 2) wymagane minimalne natężenie przepływu, które spełniać powinien hydrant podczas badań.

straty ciśnienia wody

Tabela 2. Wymagane ciśnienie wody w zaworze odcinającym (Hz) hydranty wewnętrzne 52 i 25 mm dla kąta natarcia prądu zwartego α = 45°

Z zamieszczonej w normie [7] tabeli wynika, że dla wymaganego rozporządzeniem MSWiA [4] minimalnego obliczeniowego natężenia przepływu wody w hydrancie 52 mm Q = 150 l/min potrzebne będzie minimalne ciśnienie wody na hydrancie (zaworze odcinającym hydrant) o wartości 0,31 MPa.

służy:

  • pokryciu strat ciśnienia w samym zaworze,
  • pokryciu strat ciśnienia na linii węża pożarniczego,
  • zapewnieniu ciśnienia wylotowego w otworze lub dyszy prądownicy.

Stratę ciśnienia w samej prądownicy można pominąć, gdyż jest ona niewielka w porównaniu do ciśnienia wylotowego prądownicy.

Poniżej rozpatrzono zatem problem wielkości ciśnienia wody w zaworze odcinającym hydrant pożarowy.

Prąd (strumień) zwarty wody gaśniczej

Gaszenia pożaru dokonuje się za pomocą zwartego prądu wody. Efektywny zasięg rzutu prądu zwartego określono w normach [6, 7] na 10 m. Rzeczywiste jego wielkości zależą od lokalizacji pożaru względem prądownicy.

Oznaczenia

a, b − ogólne wymiary boków trójkąta pokazanego na rysunku [m],

hc − zasięg (długość) całkowitego prądu gaśniczego wody [m],

hp − wysokość pomieszczenia [m],

hz − zasięg (długość) zwartego prądu gaśniczego wody [m],

hd − ciśnienie wody na wylocie z dyszy prądownicy [m sł.w.],

Dhw − strata ciśnienia wody na wężu pożarniczym [m sł.w.],

Dhz − strata ciśnienia wody na zaworze odcinającym hydrant wewnętrzny [m sł.w.],

Hz − wymagane ciśnienie wody na zaworze odcinającym hydrant wewnętrzny [m sł.w.],

a − kąt natarcia prądu wody na ognisko pożaru [°].

Żeby można było uzyskać potrzebną długość prądu zwartego wody (rys. 1.) z prądownicy dla przewidzianego w rozporządzeniu MSWiA [4] obliczeniowego natężenia przepływu wody dobieranego hydrantu wewnętrznego, określić należy wymagane ciśnienie wylotowe wody w otworze lub dyszy prądownicy.

Wymagane długości prądu zwartego wody są często 2–3-krotnie większe od zalecanej długości (10 m).

Ciśnienie wody na wylocie z dyszy prądownicy zużywane jest na wytworzenie całkowitego i zwartego prądu wody oraz pokonanie oporu powietrza przez te prądy.

 

długość prądu zwartego wody

Rys. 1. Wyznaczanie długości prądu zwartego wody gaśniczej (hz) dla znanej wysokości pomieszczenia (hp)

Analizę zależności zachodzących między natężeniem prądu wody wypływającego z prądownicy, średnicą dyszy, ciśnieniem wody na wylocie z prądownicy oraz powstającymi długościami prądów wodnych (całkowitym i zwartym) podano w literaturze [8–11].

Ze względu na zróżnicowane wartości przyjmowanych długości prądów wody na potrzeby obliczeń przyjęto uproszczoną formę zależności hz = f × hc. Na podstawie informacji podanej w publikacji [9] założono, że hz = 0,83 hc oraz hc = 1,2 hz.

Jeżeli przyjmiemy, że opór przepływu wody w powietrzu zmniejsza o ok. 20% długości prądów wodnych, wymagane ciś­nienie wody na wylocie z dyszy prądownicy określić możemy ze wzoru:

ciśnienie wody na wylocie z dyszy

Do wyznaczenia ciśnienia wody w prądownicy niezbędne jest wyznaczenie długości prądu zwartego wody. Jest on zależny od wysokości pomieszczenia najbardziej niekorzystnie położonego względem hydrantu wewnętrznego oraz od intensywności pożaru.

Początkowo dystans podejścia do ogniska pożarowego jest mniejszy, a później się wydłuża. W każdym z tych przypadków minimalne obliczeniowe natężenie przepływu wody z hydrantu nie może być niższe od normatywnego.

Wobec braku unormowań prawnych przyjęto, że gaszenie pożaru w pomieszczeniu (narożnik sufitu) odbywać się będzie przy wypływie wody z prądownicy pod kątem 45 i 30° względem poziomu posadzki pomieszczenia. Żeby można było skutecznie gasić pożar, oprócz prądu wody potrzebna jest jego siła uderzeniowa, dlatego Sawaszyński [8] zaleca, by zasięg zwartej części prądu wody obejmował co najmniej 2 m powyżej poziomu gaszonego sufitu pomieszczenia.

Z podanych na rys. 1 przebiegów prądów zwartych wody wynika, że ich długość zależy od kąta prowadzenia prądownicy w kierunku ogniska pożaru. Do ustalenia obliczeniowych zasięgów prądów wody przyjęto pomieszczenia objęte instalacjami hydrantowymi wodnymi w budynkach użyteczności publicznej o wysokości minimalnej 3 m (dla więcej niż 4 osób).

W większości tych budynków występują pomieszczenia, których wysokość jest znacznie większa niż pomieszczeń podstawowych. W analizie obliczeniowej rozpatrywano zatem pomieszczenia o wysokości 3–9 metrów. Wymagane dla nich zasięgi prądu zwartego wody oraz potrzebnego ciśnienia na dyszy prądownicy dla przyjętych kątów natarcia prądu zwartego wody 30 i 45° podano w tabeli 1.

kąt natarcia prądu wody

Tabela 1. Wymagane ciśnienie wody w dyszy prądownicy w zależności od wysokości pomieszczenia

Z obliczeń wynika, że wymagany w normach [6, 7] minimalny zasięg prądu zwartego wody, czyli 10 m, wystarcza do gaszenia pożaru tylko w pomieszczeniach niskich. W tabeli 1 podano również ciśnienie wody potrzebne na dyszy prądownicy, konieczne do określenia ciśnienia w zaworze odcinającym hydrant wewnętrzny.

Minimalne ciśnienie wody w zaworze odcinającym

Z analizy podanej w poprzednich artykułach (RI 6, 7–8/2013) wynika, że w hydrantach wewnętrznych stosuje się różne rodzaje zaworów odcinających oraz rodzaje i długości węży pożarniczych. Wynika z niej również, że na wylocie z dyszy prądownicy potrzebne są różne wartości ciśnienia wody.

Przyjmowane często przez projektantów minimalne wartości długości prądu zwartego i ciśnienia wody na zaworze odcinającym określone w normach mogą nie zapewnić prawidłowego działania instalacji przeciwpożarowej w danym budynku. Dane zamieszczone w tabelach 2 i 3 umożliwiają prawidłowe określenie minimalnego ciśnienia wody na zaworze odcinającym hydrant wewnętrzny.

Tabele opracowano dla dwóch najczęściej stosowanych hydrantów wewnętrznych – 52 i 25 mm – i dla następującego kąta natarcia prądu zwartego: tabela 2 dla a = 45°, tabela 3 dla a = 30°.

Do obliczeń w projektach zaleca się wykorzystywanie ciśnień wody w zaworze podanych w tabeli 3, gdyż przy obecnie stosowanych materiałach budowlanych podejście do ognia może być utrudnione (dla większości stosowanych tworzyw sztucznych).

ciśnienie wody

Tabela 3. Wymagane ciśnienie wody w zaworze odcinającym (Hz) hydranty wewnętrzne 52 i 25 mm dla kąta natarcia prądu zwartego α = 30°

Z zawartych w tabeli 3 wartości minimalnych ciśnień wody na zaworze hydrantu wewnętrznego wynika, że podana w normach [6, 7] wartość ciśnienia 0,2 MPa jest wystarczająca tylko w kilku przypadkach. Jeżeli w budynku znajdują się pomieszczenia wysokie lub należy zastosować hydranty 25 mm, konieczne jest określenie wymaganego minimalnego ciśnienia wody w zaworze odcinającym hydrant.

Wnioski

Przyjęcie do katalogu polskich norm norm europejskich dotyczących hydrantów wewnętrznych (PN-EN 671-1–4) zwiększyło odpowiedzialność projektantów w zakresie prawidłowego doboru tych urządzeń i zapewnienia ich konserwacji.

Szczególnie ważne jest określenie wymaganego ciśnienia wody w zaworze odcinającym hydrant, gdyż wpływa ono na prawidłowy dobór instalacji przeciwpożarowej oraz jej elementów. Podane w tabeli 3 informacje umożliwiają dobór ciśnienia wody w zaworach odcinających hydrant (zaworach hydrantowych).

Literatura

  1. RN-53/NGK-PŻ-O7 Wewnętrzne wodociągi przeciwpożarowe. Wytyczne projektowania, Zarządzenie Ministra Gospodarki Komunalnej nr 4 z dnia 4 kwietnia 1954 r.
  2. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 15 czerwca 1964 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia wodnego (DzU nr 25/1964, poz. 163).
  3. PN-72/B-02865 oraz PN-B-02865:1997 Przeciwpożarowe zaopatrzenie wodne. Instalacja wodociągowa przeciwpożarowa.
  4. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (DzU nr 109/2010, poz. 719).
  5. Ustawa z dnia 12 września 2002 r. o normalizacji (DzU nr 169/2002, poz. 1386).
  6. PN-EN 671-1:2012 Stałe urządzenia gaśnicze. Hydranty wewnętrzne. Część 1: Hydranty wewnętrzne z wężem półsztywnym.
  7. PN-EN 671-2:2012 Stałe urządzenia gaśnicze. Hydranty wewnętrzne. Część 2: Hydranty wewnętrzne z wężem płasko składanym.
  8. Sawaszyński J., Przeciwpożarowe zaopatrzenie wodne. Cz. III i IV, PWT, Warszawa 1950.
  9. Piotrowski I., Stefański Z., Instalacje gospodarcze i przemysłowe wodociągowe, ciepłej wody i kanalizacji, PWN, Łódź–Warszawa 1954.
  10. Nowicki W., Rożyński Z., Projektowanie wewnętrznych instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych, Arkady, Warszawa 1964.
  11. Lindner J., Struś W., Przeciwpożarowe urządzenia i instalacje wodne, Arkady, Warszawa 1967.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Strażak Strażak, 22.10.2013r., 13:15:55 Ciekawe, czy to ciśnienie w hydrancie jest wszędzie realizowane. Często okazuje się już gdzy trzeba użyć hydrantu, że ciśnienia brak.
  • Redaktor ze Stażem Redaktor ze Stażem, 28.11.2016r., 12:50:12 przy rozbudowanej instalacji i przy wysokich budynkach niestety ciśnienie z sieci nie wystarczy. Dlatego niezbędny jest zestaw pompowy + zbiornik zapasu wody - modułowy / wbudowany w pomieszczeniach jak np. http://amargo.pl/pl/oferta/produkty/zbiorniki-na-wode [b]AMARGTank[b/b] - nigdy nie korodujący i izolujący cieplnie - co zapobiega rozwojowi bakterii ...

Powiązane

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny...

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej z odnowionym adaptacyjnym systemem spalania, aż po nowy panel z możliwością sterowania dotykowego.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck rozpoczął, z początkiem kwietnia, swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę...

Beretta Show Truck rozpoczął, z początkiem kwietnia, swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła typu split Exclusive Agile, kocioł kondensacyjny Mynute Evo X (NOWOŚĆ!) oraz klimatyzację Breva odwiedzi kilkudziesięciu Autoryzowanych Dystrybutorów w całym kraju.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków...

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków oraz minimalizacji ryzyka awarii. Elektroniczny panel sterujący DAB NGPanel, w połączeniu z zaawansowanym systemem zarządzania DAB Virtual Cockpit, oferuje zupełnie nowy wymiar kontroli i komfortu w obsłudze kluczowych elementów instalacji.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Redakcja RI news Zmiana mechanizmu sterującego w klapach przeciwpożarowych od Lindab

Zmiana mechanizmu sterującego w klapach przeciwpożarowych od Lindab Zmiana mechanizmu sterującego w klapach przeciwpożarowych od Lindab

Zadaniem odcinających klap przeciwpożarowych stosowanych w instalacjach wentylacji bytowej jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się gorących gazów, ognia i dymu z obszaru objętego pożarem do innych stref...

Zadaniem odcinających klap przeciwpożarowych stosowanych w instalacjach wentylacji bytowej jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się gorących gazów, ognia i dymu z obszaru objętego pożarem do innych stref budynku. Klapy, które są kluczowym elementem bezpieczeństwa pożarowego, przeznaczone są do instalacji w miejscach przejścia przewodów wentylacyjnych przez elementy oddzielenia przeciwpożarowego (ściany, stropy). Pełnią więc niezwykle ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa budynku i osób znajdujących...

Redakcja RI news FBC i FNC – przeciwpożarowe klapy odcinające Lindab

FBC i FNC – przeciwpożarowe klapy odcinające Lindab FBC i FNC – przeciwpożarowe klapy odcinające Lindab

Kiedy myślimy o warunkach korzystania z budynków, pierwszą i najważniejszą rzeczą jest bezpieczeństwo ich użytkowników. W sytuacji kryzysowej każdy człowiek znajdujący się w budynku musi mieć możliwość...

Kiedy myślimy o warunkach korzystania z budynków, pierwszą i najważniejszą rzeczą jest bezpieczeństwo ich użytkowników. W sytuacji kryzysowej każdy człowiek znajdujący się w budynku musi mieć możliwość bezpiecznej ewakuacji na zewnątrz lub schronienia się w niezagrożonej części budynku. Stąd też stworzono szereg wymagań formalnych i technicznych, które mają zapewnić takie właśnie warunki.

Redakcja RI news Grupa Mercor podwoi produkcję oddzieleń przeciwpożarowych

Grupa Mercor podwoi produkcję oddzieleń przeciwpożarowych Grupa Mercor podwoi produkcję oddzieleń przeciwpożarowych

Grupa MERCOR S.A., lider nowoczesnych technologii w branży zabezpieczeń przeciwpożarowych, kontynuuje rozwój pionu oddzieleń przeciwpożarowych pod marką DFM. DFM Doors, najmłodsza spółka operacyjna, rozbudowała...

Grupa MERCOR S.A., lider nowoczesnych technologii w branży zabezpieczeń przeciwpożarowych, kontynuuje rozwój pionu oddzieleń przeciwpożarowych pod marką DFM. DFM Doors, najmłodsza spółka operacyjna, rozbudowała ofertę drzwi przeciwpożarowych o bramy. Spółka kończy modernizację linii pozwalającej na podwojenie produkcji w zakładzie DFM w Opolu. Trwa proces dalszej automatyzacji produkcji, co dodatkowo pozwoli na zwiększenie efektywności. Łączne inwestycje spółki DFM Doors w I półroczu 2020/21 wyniosły...

mgr inż. Ewelina Szmytke, mgr inż. Natalia Kraus-Namroży Czynne systemy ochrony przeciwpożarowej w obiektach budowlanych

Czynne systemy ochrony przeciwpożarowej w obiektach budowlanych Czynne systemy ochrony przeciwpożarowej w obiektach budowlanych

Prawo wskazuje wiele budynków, w których występuje ryzyko zwiększonego zagrożenia dla sprawnej i skutecznej ewakuacji w razie pożaru. Wprowadza też obowiązek szczególnej ochrony ppoż. niektórych obiektów...

Prawo wskazuje wiele budynków, w których występuje ryzyko zwiększonego zagrożenia dla sprawnej i skutecznej ewakuacji w razie pożaru. Wprowadza też obowiązek szczególnej ochrony ppoż. niektórych obiektów z uwagi na pełnione przez nie funkcje. Z kolei zastosowanie systemów ochrony pożarowej w budynkach, w których nie są one wymagane, daje projektantom możliwość obniżenia klasy odporności pożarowej obiektu lub wydłużenia dróg ewakuacyjnych. Może też być rozwiązaniem zastępczym dla ekspertyzy lub odstępstwa,...

Marcin Gasiński Właściwości użytkowe klap przeciwpożarowych odcinających oraz klap odcinających do systemów wentylacji pożarowej

Właściwości użytkowe klap przeciwpożarowych odcinających oraz klap odcinających do systemów wentylacji pożarowej Właściwości użytkowe klap przeciwpożarowych odcinających oraz klap odcinających do systemów wentylacji pożarowej

W procesie projektowania i budowy instalacji, którymi przepływają powietrze albo spaliny, należy zwracać szczególną uwagę na poprawny wybór i montaż zabezpieczeń ogniochronnych, w tym klap przeciwpożarowych...

W procesie projektowania i budowy instalacji, którymi przepływają powietrze albo spaliny, należy zwracać szczególną uwagę na poprawny wybór i montaż zabezpieczeń ogniochronnych, w tym klap przeciwpożarowych odcinających oraz klap odcinających do wentylacji pożarowej. Bardzo istotne znaczenie ma bowiem pełna wiedza o właściwościach użytkowych klap wraz z odniesieniem do przypadków występujących w budynku, co pozwala uniknąć ryzyka błędu.

Robert Wawszkiewicz, mgr inż. Izabela Tekielak-Skałka Jak prawidłowo montować klapy pożarowe i na co zwracać uwagę?

Jak prawidłowo montować klapy pożarowe i na co zwracać uwagę? Jak prawidłowo montować klapy pożarowe i na co zwracać uwagę?

Klapy przeciwpożarowe mają istotny wpływ na bezpieczeństwo pożarowe obiektu budowlanego. Ich zadaniem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się dymu i ognia w budynku, co niejednokrotnie pozwala nie tylko...

Klapy przeciwpożarowe mają istotny wpływ na bezpieczeństwo pożarowe obiektu budowlanego. Ich zadaniem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się dymu i ognia w budynku, co niejednokrotnie pozwala nie tylko ograniczyć straty materialne, ale również uratować ludzkie życie. Tylko prawidłowe rozmieszczenie i montaż umożliwiają spełnianie przez te urządzenia powierzonych im funkcji.

inż. Nikon Gawryluk Dobór pomp do zasilania instalacji pożarowych – wybrane aspekty techniczne

Dobór pomp do zasilania instalacji pożarowych – wybrane aspekty techniczne Dobór pomp do zasilania instalacji pożarowych – wybrane aspekty techniczne

Przy doborze pomp pożarowych szczególną uwagę należy zwracać na wymaganą nadwyżkę antykawitacyjną, gdyż jej brak może spowodować nieprawidłową pracę i zniszczenie pompy. W przypadku pomp pożarowych lub ich...

Przy doborze pomp pożarowych szczególną uwagę należy zwracać na wymaganą nadwyżkę antykawitacyjną, gdyż jej brak może spowodować nieprawidłową pracę i zniszczenie pompy. W przypadku pomp pożarowych lub ich zespołów pracujących w instalacjach dualnych oprócz charakterystyk hydraulicznych należy uwzględnić także charakterystyki sprawnościowe urządzeń.

Waldemar Joniec Projektowanie wentylacji w garażach zamkniętych

Projektowanie wentylacji w garażach zamkniętych Projektowanie wentylacji w garażach zamkniętych

O ile wcześniej samochody mieściły się na ulicach, obecnie jest ich tak dużo, że w miastach w nowych i modernizowanych budynkach powstaje coraz więcej podziemnych garaży zamkniętych. Muszą być one wyposażone...

O ile wcześniej samochody mieściły się na ulicach, obecnie jest ich tak dużo, że w miastach w nowych i modernizowanych budynkach powstaje coraz więcej podziemnych garaży zamkniętych. Muszą być one wyposażone w skuteczną wentylację, która usunie produkty spalania z silników samochodowych różnego typu oraz wycieki gazów wybuchowych z instalacji gazowych pojazdów zasilanych propanem-butanem lub metanem. Większe garaże dodatkowo muszą mieć wentylację oddymiającą.

mgr inż. Ewelina Szmytke, mgr inż. Natalia Kraus-Namroży Ochrona przeciwpożarowa obiektów zabytkowych

Ochrona przeciwpożarowa obiektów zabytkowych Ochrona przeciwpożarowa obiektów zabytkowych

W wielu starszych obiektach, zwłaszcza zabytkowych, spełnienie wszystkich wymagań ochrony przeciwpożarowej w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami jest bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Należy...

W wielu starszych obiektach, zwłaszcza zabytkowych, spełnienie wszystkich wymagań ochrony przeciwpożarowej w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami jest bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Należy zatem opracować ekspertyzę techniczną ppoż. rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz rzeczoznawcy budowlanego, w której wskazane zostaną rozwiązania zastępcze. W celu skutecznego zabezpieczenia ppoż. obiektów zabytkowych można zastosować m.in. systemy sygnalizacji pożaru i stałe urządzenia...

dr inż. Grzegorz Kubicki, mgr inż. Izabela Tekielak-Skałka Nowe wydanie Wytycznych CNBOP-PIB „Systemy oddymiania klatek schodowych”

Nowe wydanie Wytycznych CNBOP-PIB „Systemy oddymiania klatek schodowych” Nowe wydanie Wytycznych CNBOP-PIB „Systemy oddymiania klatek schodowych”

Systemy oddymiania klatek schodowych powinny być budowane tak, aby zapewniać możliwie najwyższą efektywność w największej liczbie przypadków, jakie mogą się wydarzyć podczas ewakuacji lub akcji gaśniczej...

Systemy oddymiania klatek schodowych powinny być budowane tak, aby zapewniać możliwie najwyższą efektywność w największej liczbie przypadków, jakie mogą się wydarzyć podczas ewakuacji lub akcji gaśniczej konkretnego obiektu. Na konieczność stosowania bardziej zaawansowanych rozwiązań systemów oddymiania klatek schodowych wskazują m.in. wnioski z badań oraz przebieg akcji ratowniczych. Zasady projektowania, konstruowania i funkcjonowania skutecznych rozwiązań tego typu opisane zostały w Wytycznych...

Joanna Ryńska Bezpieczne przejścia instalacyjne

Bezpieczne przejścia instalacyjne Bezpieczne przejścia instalacyjne

Oddzielenia pożarowe w budynkach, zapewniające odpowiednią klasę odporności ogniowej, są kluczowe przy zapobieganiu rozprzestrzenianiu się pożaru – ognia, dymu i gazów pożarowych. Ściana lub strop musi...

Oddzielenia pożarowe w budynkach, zapewniające odpowiednią klasę odporności ogniowej, są kluczowe przy zapobieganiu rozprzestrzenianiu się pożaru – ognia, dymu i gazów pożarowych. Ściana lub strop musi zachowywać swoje własności w sposób ciągły, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie punktów ingerujących w konstrukcję przegrody – miejsc, w których przez przegrodę przechodzą instalacje.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.