RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Ocena przepustowości sieci kanalizacyjnej

Assessment of sewerage network flow capacity

Ocena przepustowości sieci kanalizacyjnej
Fot. Panorama Firm

Ocena przepustowości sieci kanalizacyjnej


Fot. Panorama Firm

W praktyce projektowej zdarzają się błędy wynikające z bazowania na niepełnych informacjach – powoduje to szkody i wywołuje konflikty. Przy projektowaniu kanalizacji warto przeanalizować przepływy za pomocą różnych metod, tak aby przyjąć optymalne rozwiązanie.

Zobacz także

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM

Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM

Jak wybrać rozwiązanie do przepompowni, które sprosta każdej sytuacji? Odpowiedzią jest pierwszy na świecie zintegrowany inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM – nowatorskie rozwiązanie...

Jak wybrać rozwiązanie do przepompowni, które sprosta każdej sytuacji? Odpowiedzią jest pierwszy na świecie zintegrowany inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM – nowatorskie rozwiązanie zapewniające użytkownikowi najwyższą jakość i skuteczność działania przy znacznie ograniczonych kosztach operacyjnych.

HAP Armatura HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna

HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna

Praca instalatora to niełatwe zadanie. Ciągłe zmagania z Klientami i zmieniającym się rynkiem mogą uprzykrzać pracę i zafundować kilka siwych włosów. Zapewne nie raz spotkałeś Klienta, który przeszukiwał...

Praca instalatora to niełatwe zadanie. Ciągłe zmagania z Klientami i zmieniającym się rynkiem mogą uprzykrzać pracę i zafundować kilka siwych włosów. Zapewne nie raz spotkałeś Klienta, który przeszukiwał Internet w poszukiwaniu tańszych produktów, bo Twoja oferta wydawała się nieatrakcyjna. Albo czekała Cię godzina tłumaczeń, bo wujek Google podpowiedział mu, co będzie dla niego najlepsze, oczywiście nie uwzględniając podstawowych parametrów, przez co nie do końca była to dobra opcja... Montaż zaplanowany,...

RESAN pracownia projektowa Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Sytuacje sporne będące konsekwencjami korzystania z niepełnowartościowych informacji prowadzą do konfliktów na styku odpowiedzialności projektanta, wykonawcy i eksploatatora sieci kanalizacyjnej.

Konsekwencją jest często konieczność opracowania w krótkim czasie koncepcji zawierającej analizę stanu istniejącego i alternatywne propozycje rozwiązania problemu. Analiza taka pomaga często wskazać z dużym prawdopodobieństwem stronę odpowiedzialną za usterkę.

Przykładem może być analiza przepustowości fragmentu sieci kanalizacyjnej Bolesławca. Po modernizacji fragmentu sieci w czasie opadów w maju 2007 r. kanalizacja przepełniła się i zalane zostały posesje przyległe do analizowanego odcinka sieci. Przy okazji prac związanych z opracowaniem koncepcji projektowej nastąpiło nieuniknione starcie „starego z nowym”.

Doświadczony projektant w razie takiego problemu korzysta zwykle ze swojego doświadczenia zawodowego popartego obliczeniami wykonanymi    w oparciu o stacjonarne metody szacowania natężenia przepływu. Z drugiej strony współczesność wymusza stosowanie metod numerycznych opartych na założeniu niestacjonarnych warunków przepływu.

Metody wymiarowania kanalizacji deszczowej

Wymiarowanie systemów kanalizacji deszczowej i ogólnospławnej wiąże się z trudnościami wynikającymi z braku wiarygodnego modelu opadów deszczu [1]. Najczęściej stosowany w polskich warunkach model Błaszczyka zaniża wyniki szacowania strumieni deszczy nawet o 40% [2].

Zdecydowanie bliższe rzeczywistości rezultaty, bezpieczniejsze z punktu widzenia zapewnienia odpowiedniego standardu odwodnienia terenu, uzyskuje się np. przy użyciu metody współczynnika opóźnienia stosowanej w Niemczech.

Niezależnie od zastosowanej metody zaleca się sprawdzenie systemu kanałów pod kątem ich maksymalnej przepustowości hydraulicznej na podstawie modelu symulacyjnego [1].

Modele hydrodynamiczne umożliwiają uwzględnienie zmiennych w czasie i przestrzeni rzeczywistych spływów wód opadowych, a także zmiennego, nieustalonego przepływu ścieków w kanałach i obiektach kanalizacyjnych. Z drugiej strony cykl przygotowania dokumentacji projektowej w Polsce jest na tyle krótki, że w momencie rozpisywania przetargu na jej opracowanie jest już zbyt późno na przygotowanie pełnowartościowego modelu symulacyjnego.

Działania takie powinny być jednym z głównych zadań przedsiębiorstw zarządzających systemami kanalizacyjnymi, nawet jeżeli w najbliższym okresie nie jest przewidywana rozbudowa czy modernizacja elementów sieci. W rezultacie często konieczne jest wykorzystanie modelu symulacyjnego umożliwiającego analizę przepływów w warunkach niestacjonarnych, obciążonego dopływami określonymi metodami klasycznymi.

Kłopotem jest w tej sytuacji wiarygodność tak postawionego problemu w konfrontacji z typowo klasycznym, opartym na szacowaniu warunków w analizowanych odcinkach kanałów przy użyciu nomogramów czy prostego oprogramowania do wykonywania obliczeń hydraulicznych sieci deszczowych.

 

Założenia modelu symulacyjnego

Bolesławiec (woj. dolnośląskie) zamieszkuje ok. 40 tys. mieszkańców. Zajmuje on obszar ok. 23,5 km2. Analizowany kolektor zlokalizowany w ulicach Komuny Paryskiej, Kubika, Piaskowej i Małej jest świeżo zmodernizowany, dociążony dodatkową zlewnią ogólnospławną. Efektem błędów projektowych i wykonawczych jest przepełnienie kanałów i wydostawanie się ścieków na powierzchnię zlewni.

Analizowany model opracowany został przy wykorzystaniu programu Epa SWMM z uwzględnieniem założeń zaprezentowanych w opisach poszczególnych wariantów obliczeniowych.

Wariant I – przeciążony kolektor

Analogicznie do dyskusji prowadzonej w trakcie analizy sytuacji w Bolesławcu, przeprowadzono analizę warunków pracy przedmiotowego kolektora przy następujących założeniach:

  • przekroje kanałów i rzędne dna przyjęto zgodnie z przeprowadzoną inwentaryzacją,
  • dopływy ścieków przyjęto zgodnie z przeprowadzoną analizą wielkości i stanem zagospodarowania zlewni,
  • oczekiwana przepustowość kanałów wynosi odpowiednio: kanał I-K1 – 2000 dm3/s; kanał K1-VIII – 3400 dm3/s,
  • analizowany jest wycinek sieci zlokalizowany bezpośrednio przy terenie zalewanym w czasie opadów o znacznym natężeniu; kanały powyżej i poniżej analizowanego kolektora uwzględniono tylko w kontekście dopływów ścieków.

Graf analizowanego systemu przedstawiono na rys. 1. Obliczenia przeprowadzono przy użyciu [3]:

  • modelu Steady Flow, najbardziej zbliżonego do manualnego szacowania warunków pracy w poszczególnych odcinkach przy użyciu wzorów teoretycznych lub nomogramów,
  • modelu Dynamic Wave, najdokładniej oddającego zjawiska występujące w czasie przepływu kanałami, uwzględniającego w sposób akceptowalny pracę kanałów „pod ciśnieniem”, cofki itp.

Wyniki analiz przedstawiono w postaci profili kanałów z naniesionymi liniami ciśnień po ustabilizowaniu się przepływu. W obu przypadkach nie było możliwe uzyskanie oczekiwanych, wstępnie oszacowanych przepływów sięgających 3400 dm3/s na odcinkach K1-VIII:

    • dla warunków stacjonarnych uzyskano przepływy: kanał I-K1 – 2000 dm3/s; kanał K1-VIII – 2250 dm3/s (rys. 2),
    • dla warunków niestacjonarnych uzyskano wartości: kanał I-K1 – 2000 dm3/s; kanał K1-VIII – 3250 dm3/s (rys. 3).
graf analizowanego kanału

Rys. 1. Graf analizowanego kanału – wariant I


Źródło: Autor

profil kanału

Rys. 2. Profil kanału – wariant I – obliczenia stacjonarne


Źródło: Autor

Wariant II – przeciążony kolektor oraz kanały dopływowe i odpływowe

Kolejnym etapem weryfikacji była rozbudowa modelu o kanały dopływowe i odpływowe. Finalny graf sieci przedstawiono na rys. 4. Przepustowość analizowanego odcinka sieci między węzłami I i VIII jest minimalnie mniejsza i wynosi 3244 dm3/s (rys. 5). Różnica wynika z uwzględnienia dopływów poniżej węzła VIII i następującego w ich wyniku spiętrzenia ścieków w kanale.

Z punktu widzenia oceny przepustowości odcinka rozbudowa modelu o kanały zlokalizowane powyżej analizowanego fragmentu nie jest konieczna. Umożliwia natomiast ocenę przepustowości sieci zlokalizowanej powyżej, a co za tym idzie, pozwala ocenić stopień zagrożenia występowaniem podtopień terenu.

graf analizowanej sieci kanalizacyjnej

Rys. 4. Graf analizowanej sieci kanalizacyjnej – wariant II


Źródło: Autor

Profil kanału – wariant II

Rys. 5. Profil kanału – wariant II – obliczenia niestacjonarne


Źródło: Autor

Wariant III – odciążenie analizowanego kolektora

Wariant III obliczeń obejmuje analizę systemu przedstawionego na rys. 4 z uwzględnieniem kanału odciążającego umożliwiającego doprowadzenie sieci kanalizacyjnej do stanu zapewniającego bezpieczeństwo i niezawodność pracy. Obliczenia przeprowadzono przy założeniu trzech rozwiązań schematu obliczeniowego:

  • podłączenie rurociągów równoległych do istniejących kanałów, włączenie do istniejących studni (rys. 6–7),
  • podłączenie rurociągów równoległych do istniejących kanałów za pośrednictwem dodatkowych studni połączonych z istniejącymi studniami dodatkowymi przewiązkami (rys. 8–9),
  • podłączenie kanału równoległego połączonego z istniejącym systemem w węźle K1 na wlocie i w węźle VIII na wylocie kanału odciążającego (rys. 10–11).

Dla wszystkich wariantów wykonano obliczenia przy założeniu stałego obciążenia ściekami. Zaprezentowano profile kanału istniejącego oraz dodatkowego kanału odciążającego.

graf analizowanej sieci kanalizacyjnej

Rys. 6. Graf analizowanej sieci kanalizacyjnej – wariant III-1


Źródło: Autor

Profil kanału głównego

Rys. 7. Profil kanału głównego – wariant III-1


Źródło: Autor

Graf analizowanej sieci kanalizacyjnej

Rys. 8. Graf analizowanej sieci kanalizacyjnej – wariant III-2


Źródło: Autor

Profil kanału głównego, wariant III-2

Rys. 9. Profil kanału głównego – wariant III-2


Źródło: Autor

wairant III 3 graf

Rys. 10. Graf analizowanej sieci kanalizacyjnej – wariant III-3


Źródło: Autor

graf wariant iii 3

Rys. 11. Profil kanału głównego – wariant III-3


Źródło: Autor

Analiza wyników

Uzyskane wyniki wskazują na znaczne różnice uzyskiwane przy użyciu klasycznych metod wykorzystywanych na co dzień w praktyce projektowej. Są one obarczone znacznym błędem wynikającym z małej dokładności szacowania natężenia przepływu ścieków. Z drugiej strony, brak analizy przepustowości przy użyciu oprogramowania uwzględniającego niestacjonarne warunki przepływu zwiększa prawdopodobieństwo podjęcia błędnej decyzji, zwłaszcza w przypadku znaczących różnic spadku dna sąsiadujących kanałów.

Ocena stanu istniejącego (warianty obliczeniowe I i II) wskazuje na brak możliwości odprowadzenia oczekiwanych ilości ścieków (3400 dm3/s w dolnych odcinkach wybranego kanału).

Skala problemu w przypadku użycia metody Steady Flow jest zauważalna, niedobór przepustowości najmniej korzystnych odcinków wynosi ok. 34%. W przypadku weryfikacji metodą Dynamic Wave niedobór na poziomie ok. 4,5% dyskwalifikuje istniejące rozwiązanie, chociaż skala problemu nie jest już tak duża.

Zbyt rozbudowany graf obliczeniowy nie jest odpowiedni dla kanałów zlokalizowanych powyżej analizowanego obszaru, chyba że istnieje podejrzenie występowania przepełnienia kanałów, które planuje się potwierdzić „przy okazji” wykonywanych prac.

Wariant III obejmował trzy warianty opisu dodatkowego kanału odciążającego. Uzyskane wyniki były zgodne z intuicyjnymi przewidywaniami. Niezależnie od stopnia skomplikowania połączeń w studniach uzyskiwane są zbliżone rezultaty. W przypadku rezygnacji z połączeń z istniejącym kolektorem należy się liczyć z występowaniem spiętrzenia w kanale dodatkowym.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę uzyskane rezultaty, stwierdzić należy, że rozbudowa grafu obliczeniowego przy zachowaniu klasycznych metod szacowania ilości wód opadowych nie ma większego znaczenia dla uzyskanych wyników. W szczególności dotyczy to sieci kanałów powyżej analizowanego przekroju. W przypadku sieci kanałów poniżej analizowanego fragmentu systemu występuje wpływ spiętrzenia ścieków w kanałach odpływowych.

Przy analizowaniu przepływu należy unikać stosowania metody stacjonarnej czy oceny przy użyciu nomogramów lub krzywych sprawności. Błędne interpretowanie uzyskiwanych rezultatów może doprowadzić do znacznego niedoszacowania przepustowości sieci kanałów. W efekcie podejmowane są nieprzemyślane decyzje, a w sytuacjach spornych odpowiedzialność może zostać zrzucona na niewłaściwą stronę procesu inwestycyjnego.

Literatura

  1. Kotowski A., Podstawy bezpiecznego wymiarowania odwodnień terenów, Wydawnictwo Seidel-Przywecki, Warszawa 2011.
  2. Kotowski A., Kaźmierczak B., Dancewicz A., Modelowanie opadów do wymiarowania kanalizacji, Polska Akademia Nauk, Komitet Inżynierii Lądowej i Wodnej, Instytut Podstawowych Problemów Techniki, „Studia z zakresu inżynierii” nr 68, Warszawa 2010.
  3. Rossman L.A., Storm Water Management Model. User’s Manual. Version 5, US EPA, Cincinnati 2005.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

ECO Comfort Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora? Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do...

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do domów i firm sprawiły, że montaż klimatyzatora jest niemalże standardem w nowoczesnym budownictwie, a sam koszt założenia klimatyzacji nie należy do wysokich, ponadto zakup klimatyzatora wraz z usługą montażu jest objęty programami dofinansowującymi inwestycję.

Flamco news Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE Flamco Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są...

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są elastyczne w podłączaniu, łatwe w montażu i obsłudze i efektywne w użyciu. Umożliwiają o 50% szybsze spuszczenie wody z kotłów lub zbiorników magazynowych dowolnej wielkości niż w przypadku innych porównywalnych zaworów.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny...

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej z odnowionym adaptacyjnym systemem spalania, aż po nowy panel z możliwością sterowania dotykowego.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck rozpoczął na początku kwietnia swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła...

Beretta Show Truck rozpoczął na początku kwietnia swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła typu split Exclusive Agile, kocioł kondensacyjny Mynute Evo X (NOWOŚĆ!) oraz klimatyzację Breva odwiedzi kilkudziesięciu Autoryzowanych Dystrybutorów w całym kraju.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków...

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków oraz minimalizacji ryzyka awarii. Elektroniczny panel sterujący DAB NGPanel, w połączeniu z zaawansowanym systemem zarządzania DAB Virtual Cockpit, oferuje zupełnie nowy wymiar kontroli i komfortu w obsłudze kluczowych elementów instalacji.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

Redakcja RI news Case study: wymiana systemu ogrzewania na kaskadę kotłów kondensacyjnych

Case study: wymiana systemu ogrzewania na kaskadę kotłów kondensacyjnych Case study: wymiana systemu ogrzewania na kaskadę kotłów kondensacyjnych

W Szkole Podstawowej nr 1 w Kamieńsku, w województwie łódzkim, udało się skutecznie zastąpić stary, nieefektywny kocioł węglowy nowoczesną kaskadą kotłów kondensacyjnych C240 marki De Dietrich.

W Szkole Podstawowej nr 1 w Kamieńsku, w województwie łódzkim, udało się skutecznie zastąpić stary, nieefektywny kocioł węglowy nowoczesną kaskadą kotłów kondensacyjnych C240 marki De Dietrich.

dr inż. Marcin Malicki Przemysłowe i energetyczne zastosowanie absorpcyjnych pomp ciepła dużej mocy

Przemysłowe i energetyczne zastosowanie absorpcyjnych pomp ciepła dużej mocy Przemysłowe i energetyczne zastosowanie absorpcyjnych pomp ciepła dużej mocy

Możliwości zastosowania prostych technologii poprawy efektywności energetycznej wyczerpują się i wdrażane są bardziej zaawansowane rozwiązania. Szczególne miejsce w obszarze poprawy efektywności energetycznej...

Możliwości zastosowania prostych technologii poprawy efektywności energetycznej wyczerpują się i wdrażane są bardziej zaawansowane rozwiązania. Szczególne miejsce w obszarze poprawy efektywności energetycznej zajmują źródła ciepła niskotemperaturowego traktowanego jako ciepło odpadowe. Implementacja technologii konwersji ciepła nieużytecznego i odpadowego na ciepło użyteczne może prowadzić do znacznego ograniczenia emisji CO2 do atmosfery. Jedną z takich technologii są absorpcyjne pompy ciepła.

Waldemar Joniec Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych

Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych

Pompy ciepła znajdują zastosowanie w różnych obiektach do ogrzewania i chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody. Stają się nieodzownym elementem instalacji hybrydowych w nowych, energooszczędnych budynkach...

Pompy ciepła znajdują zastosowanie w różnych obiektach do ogrzewania i chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody. Stają się nieodzownym elementem instalacji hybrydowych w nowych, energooszczędnych budynkach oraz poddawanych termomodernizacji. Są też efektywne w instalacjach ogrzewczych remontowanych budynków, także zabytkowych. Tam, gdzie jest to możliwe, coraz częściej do zasilania pomp ciepła wykorzystuje się instalacje fotowoltaiczne. Wiele inwestycji nie wymaga już dotacji i stają się one atrakcyjne...

Redakcja RI Q22 - energooszczędne rozwiązania na skalę BREEAM

Q22 - energooszczędne rozwiązania na skalę BREEAM Q22 - energooszczędne rozwiązania na skalę BREEAM

Spełnia wymagania certyfikacji BREEAM, ma niezwykły kształt i goracą lokalizację. Biurowiec Q22 powstający na skrzyżowaniu Alei Jana Pawła II oraz ulicy Grzybowskiej w Warszawie to budynek będący efektem...

Spełnia wymagania certyfikacji BREEAM, ma niezwykły kształt i goracą lokalizację. Biurowiec Q22 powstający na skrzyżowaniu Alei Jana Pawła II oraz ulicy Grzybowskiej w Warszawie to budynek będący efektem współpracy pracowni architektonicznej Kuryłowicz & Associates i polskiego oddziału Buro Happold.

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.