RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Bezpieczeństwo wewnętrznych instalacji wodociągowych w szkołach

Bezpieczeństwo wewnętrznych instalacji wodociągowych w szkołach

Bezpieczeństwo wewnętrznych instalacji wodociągowych w szkołach

Szkoła to miejsce, w którym uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy oświaty spędzają wiele czasu. Utrzymanie odpowiedniej jakości wody, zwłaszcza po długich miesiącach zamknięcia placówek spowodowanego pandemią i wakacjami, a co za tym idzie – braku jej obiegu w instalacji, to kolejne wyzwanie, z którym należy się zmierzyć. Przestoje w obiegu wody stwarzają korzystne warunki do rozwoju zagrożeń mikrobiologicznych, chemicznych i fizycznych. Ryzyko to można jednak skutecznie zredukować, identyfikując je i stosując środki zapobiegawcze.

Zobacz także

FERRO S.A. Zawory kulowe F-Power firmy Ferro

Zawory kulowe F-Power firmy Ferro Zawory kulowe F-Power firmy Ferro

Niezbędnym elementem armatury wodnej, a w szczególności armatury zaporowej służącej do otwierania i zamykania przepływu, są zawory kulowe. Składają się one z korpusu (obudowy całego mechanizmu), napędu...

Niezbędnym elementem armatury wodnej, a w szczególności armatury zaporowej służącej do otwierania i zamykania przepływu, są zawory kulowe. Składają się one z korpusu (obudowy całego mechanizmu), napędu ręcznego (w postaci jednoramiennej dźwigni lub motylka), trzpienia z dławikiem oraz gniazda wraz z kulą. W kuli znajdziemy wydrążony z dwóch stron otwór służący do przepuszczania medium, gdy zawór jest otwarty. Obracając dźwignię zaworu o dziewięćdziesiąt stopni, zamykamy przepływ medium.

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem

Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem

Od współczesnych zestawów hydroforowych oczekuje się nie tylko skutecznego podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach wody użytkowej, ale również niskich kosztów eksploatacji. W zestawie hydroforowym SMB...

Od współczesnych zestawów hydroforowych oczekuje się nie tylko skutecznego podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach wody użytkowej, ale również niskich kosztów eksploatacji. W zestawie hydroforowym SMB Lowara postawiono na spełnienie tych oczekiwań dzięki połączeniu rozwiązań zapewniających dobre parametry hydrauliczne i efektywność energetyczną.

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem

Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem

Zestaw hydroforowy GHV Lowara zapewnia stałe ciśnienie wody w instalacji, nawet przy dużych i częstych wahaniach w rozbiorach wody. Pełna automatyzacja, osiągana dzięki zaawansowanej regulacji i sterowaniu...

Zestaw hydroforowy GHV Lowara zapewnia stałe ciśnienie wody w instalacji, nawet przy dużych i częstych wahaniach w rozbiorach wody. Pełna automatyzacja, osiągana dzięki zaawansowanej regulacji i sterowaniu sprawia, że stabilna praca instalacji zapewniona jest bez udziału użytkownika.

W artykule:

• Jakość wody po drodze do konsumenta
• Dostęp dzieci do wody pitnej
• Plany Bezpieczeństwa Wody

Doświadczenie pokazuje, że niewłaściwe projektowanie i zarządzanie instalacjami wodociągowymi w budynkach może się stać przyczyną występowania chorób. Zagrożeń dla zdrowia można uniknąć i w prosty sposób je kontrolować. Działania mające na celu zminimalizowanie, a nawet wyeliminowanie ryzyka występowania chorób powinny stanowić priorytet w zapewnieniu zdrowia publicznego. W naszym kraju zarządzanie instalacjami wodociągowymi w szkołach jest bardzo często bagatelizowane i nie jest objęte zakresem odpowiedzialności dostawcy wody. Dostawca odpowiada za jej jakość w ograniczonym stopniu, jedynie do punktu poboru – jest nim zazwyczaj pierwszy zawór za wodomierzem głównym. Dbałość o instalację wewnętrzną spoczywa zatem na administratorze, zarządcy lub właścicielu budynku, którego znajomość i przestrzeganie wytycznych dotyczących wody pitnej są często ograniczone [1].

W Polsce wymagania dotyczące wody pitnej określa rozporządzenie w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi [3] wraz z załącznikami. Woda jest zdatna do użycia, jeżeli jest wolna od mikroorganizmów chorobotwórczych i pasożytów w liczbie stanowiącej potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego oraz wszelkich substancji w stężeniach stanowiących potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, nie wykazuje agresywnych właściwości korozyjnych i spełnia wymagania mikrobiologiczne i chemiczne. Graniczne wartości powyższych parametrów i bakterii występujących w zimnej wodzie ujęte zostały w załączniku nr 1 do rozporządzenia [3]. Dodatkowo ciepła woda użytkowa powinna spełniać wymagania określone w załączniku nr 5, który skupia się głównie na zawartości mikroorganizmów Legionella sp. Powyższe rozporządzenie uwzględnia zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, ale przede wszystkim jest zgodne z dyrektywą Rady Unii Europejskiej (Ramową Dyrektywą Wodną), która określa parametry dopuszczalnego stężenia substancji szkodliwych dla zdrowia, barwę, mętność, ogólną liczbę bakterii, zawartość ogólnego węgla organicznego, smak i zapach.

Dostawcy wody są zobowiązani przepisami prawa (ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków [4]) do zapewnienia dostaw wody o wymaganej jakości w sposób ciągły oraz do prowadzenia systematycznej kontroli jakości wody, która obejmuje analizę parametrów fizyko-chemicznych, bakteriologicznych i organoleptycznych zarówno na wyjściu z zakładu wodociągowego, jak i w sieci rozdzielczej, a także bezpośrednio u odbiorców. Nadzór nad jakością wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi sprawowany jest w Polsce przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej [2, 3].

Jakość wody po drodze do konsumenta

O ile możemy być spokojni, że jakość wody dostarczanej przez przedsiębiorstwa wodociągowe spełnia obowiązujące normy w punkcie poboru, o tyle rodzi się pytanie o jej jakość w punktach czerpalnych na instalacjach wewnętrznych. W świetle zapisów dyrektywy w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi [5] wartości parametryczne do celów oceny jakości wody pitnej mają być przestrzegane w punkcie, w którym woda wypływa z kranów używanych zwykle do poboru wody do spożycia. Na powyższe mogą mieć wpływ nie tylko zewnętrzne systemy wodociągowe, ale przede wszystkim wewnętrzne, co sprawia, że nawet jeśli jakość wody doprowadzanej do budynku nie budzi zastrzeżeń, może ona ulec znacznemu pogorszeniu w wyniku oddziaływania wewnętrznej instalacji wodociągowej w samym obiekcie [5, 6].

Czytaj też: Odprowadzanie wody z nowoczesnych łazienek i obszarów wellness >>

Duża grupa chorób przenoszonych przez wodę związana jest ze skażeniem mikrobiologicznym, jak i chemicznym wody w instalacjach wewnętrznych. WHO odnotowała, że w Unii Europejskiej największe obciążenie dla zdrowia spośród wszystkich patogenów przenoszonych przez wodę powoduje bakteria Legionella. Atakuje drogi oddechowe i powoduje ostre zapalenie płuc. Infekcja objawia się: gorączką, kaszlem, bólami głowy, bólami brzucha, nudnościami, biegunką i niewydolnością oddechową; w skrajnych przypadkach może powodować śmierć. Przenoszona jest poprzez systemy dystrybucji ciepłej wody użytkowej drogą inhalacyjną, np. podczas korzystania z prysznica. Ma to więc wyraźny związek z wewnętrznymi systemami wodociągowymi [1, 5].

Z kolei objawy zatrucia metalami ciężkimi, np. ołowiem, miedzią, kadmem, niklem, w zależności od substancji i jej stężenia mogą powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe, negatywne skutki neurologiczne, a nawet uszkodzenia nerek i choroby nowotworowe. Zatrucie może nastąpić na skutek spożycia wody zawierającej nadmierne stężenia spowodowane wymywaniem substancji związanych z korozją lub stojącą wodą [1].

Przenoszenie chorób przez wodę i zatrucia mogą być spowodowane nieodpowiednim stanem technicznym instalacji, korozją, nieprawidłowym połączeniem przewodów, brakiem zabezpieczeń przed przepływem wstecznym, bezpośrednim skażeniem na skutek błędów w wykonaniu instalacji wodnych, uwalnianiem substancji niebezpiecznych z nieodpowiednich materiałów, pośrednim skażeniem przez połączenia pomiędzy instalacjami wody pitnej oraz wody zanieczyszczonej lub magazynami substancji chemicznych, miejscowym rozwojem mikroorganizmów (np. Pseudomonas aeruginosa, niegruźliczych prątków Mycobacteria oraz Legionella) [1, 6].

Pogorszeniu jakości wody może sprzyjać wieloletni czas eksploatacji systemu, niski rozbiór wody i związany z nim długotrwały zastój wody w instalacji, wyższa temperatura wody w budynku oraz niekorzystny stosunek powierzchni elementów konstrukcyjnych instalacji do objętości kontaktującej się z nią wody, sprzyjający zjawisku migracji.

Nieodpowiedni stan wewnętrznej instalacji wodociągowej w budynku może powodować pogorszenie jakości wody – głównie wskaźników decydujących o ocenie sensorycznej i akceptowalności, ale także bezpieczeństwie dla zdrowia (skażenie mikrobiologiczne, ołów) [6].

Dostęp dzieci do wody pitnej

Świadomość powyższych zagrożeń jest istotna m.in. ze względu na fakt, że od 2015 roku we wszystkich szkołach wprowadzony został zakaz sprzedaży „śmieciowej” żywności dla dzieci, m.in. przetworzonych, zawierających substancje mogące szkodzić zdrowiu, dosładzanych napojów. Tym samym szkoły i przedszkola powinny zapewnić dzieciom czystą wodę do picia, za którą użytkownicy nie będą musieli płacić.

W świetle krajowych przepisów [7, 8] oraz wspólnego stanowiska Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia oraz Ministra Sportu i Turystyki w sprawie działań podejmowanych przez szkoły i przedszkola w zakresie zdrowego żywienia uczniów i dzieci, obowiązkiem szkół i przedszkoli jest „Umożliwienie uczniom/dzieciom dostępu do produktów i napojów (…) zapewnienie uczniom/dzieciom dostępu do wody pitnej”, co wynika także z zaleceń Inspekcji Sanitarnej opracowanej na podstawie materiałów WHO, Panelu ds. Produktów Dietetycznych, Żywienia i Alergii Europejskiego Urzędu Bezpieczeństwa Żywności (EFSA 2010) oraz raportu „Wise up on water” Water UK 2006, jak również ww. dyrektywy.

Umożliwienie dzieciom i młodzieży bezpośredniego korzystania z wody wodociągowej do picia podczas pobytu w placówkach szkolno-wychowawczych zaczyna być obecnie szeroko promowane w Polsce, nie tylko dzięki powyższym zapisom prawnym, ale również na skutek rosnącej świadomości dotyczącej konieczności kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych i zdrowego trybu życia od najmłodszych lat. Mówi o tym nowa piramida żywienia, kładąc mocny nacisk na uświadamianie niebagatelnego wpływu odpowiedniego nawodnienia organizmu na zdrowie. W powyższy trend wpisuje się również wzrastająca świadomość ekologiczna społeczeństwa i dążenie do ograniczenia ilości odpadów, a przede wszystkim plastiku używanego zazwyczaj przy sprzedaży butelkowanych napojów. Tym samym coraz większą popularność zyskują pitniki instalowane w szkołach. Rozwiązanie to zapewnia stały dostęp do czystej wody, jednak zachęcanie dzieci do bezpośredniego spożycia wody wodociągowej wymaga zapewnienia jej odpowiedniej jakości.

Dlatego też w świetle nowej dyrektywy w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi [5] otwiera się furtka dla wprowadzenia narzędzia umożliwiającego zarządzanie jakością wody w instalacjach wewnętrznych w sposób efektywny. Stanowi ona odpowiedź na inicjatywę obywatelską „Right2Water” na rzecz poprawy dostępu wszystkich Europejczyków do bezpiecznej i wysokiej jakości wody z kranu. Jej celem jest ochrona zdrowia ludzkiego przed niepożądanymi skutkami wszelkiego zanieczyszczenia wody poprzez zapewnienie, by była ona zdrowa i czysta, a także powszechnie dostępna. Dyrektywa ta uaktualnia normy jakości wody z kranu, ustalając maksymalne limity dla niektórych substancji zanieczyszczających, tj. ołów i szkodliwe bakterie. Nakłania do wprowadzania programów monitorowania w celu sprawdzenia, czy woda przeznaczona do spożycia przez ludzi spełnia wymogi. Może to być rozwiązane poprzez wdrażanie oceny ryzyka w budynkach prywatnych i użyteczności publicznej oraz regulacje dotyczące kontroli jakości materiałów budowlanych i instalacyjnych w tzw. budynkach priorytetowych, a więc m.in. w szkołach i przedszkolach [5].

Czytaj też: Etykietowanie kolektorów słonecznych >>

Plany Bezpieczeństwa Wody

Przeprowadzanie efektywnej kontroli jakości wody wspomaga tworzenie Planów Bezpieczeństwa Wody, które powinny zawierać identyfikację potencjalnych zdarzeń niebezpiecznych prowadzących do występowania zagrożeń, ocenę ryzyka i zarządzanie nim, co w obiektach priorytetowych przeprowadzane będzie obligatoryjnie. Powinny one obejmować cały system zaopatrzenia, od źródła wody, jego zlewnię, poprzez ujęcie, uzdatnianie, sieci wodociągowe oraz wewnętrzne instalacje, aż do kranu konsumenta. W Polsce wdrażanie Planów Bezpieczeństwa Wody jest w początkowej fazie, a wielu dostawców wody ogranicza tworzenie PBW jedynie do systemów uzdatniania wody i dystrybucji w zewnętrznych systemach wodociągowych, pomijając instalacje wewnętrzne z przyczyn technicznych i prawnych.

Państwa członkowskie UE będą jednak zobowiązane do zajęcia się wszystkimi instalacjami wewnętrznymi pod kątem jakości wody oraz kontroli stosowanych materiałów mających kontakt z wodą pitną w aspekcie ustalonych minimalnych wymogów higienicznych. Według Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie wdrożenie dyrektywy wymagać będzie nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę oraz rozporządzenia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
W celu zmniejszenia ryzyka związanego z dystrybucją wody w instalacjach wewnętrznych konieczne będzie rozważenie wszystkich zalecanych w dyrektywie środków i zastosowanie tych, które zostaną uznane za istotne. W odniesieniu do bakterii Legionella należy zapewnić skuteczne i proporcjonalne do ryzyka środki kontroli i zarządzania w celu zapobiegania występowaniu ognisk choroby lub wyeliminowania ewentualnych ognisk, jak np. regularne płukanie, czyszczenie i konserwacja instalacji, odłączanie odgałęzień nieprzelotowych, monitorowanie temperatury, izolowanie rur, zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji wody, aby zapobiegać jej stagnacji i zbyt niskim prędkościom przepływu, stosowanie odpowiednich materiałów do budowy instalacji. Należy też dążyć, o ile będzie to opłacalne ekonomicznie i technicznie, do wymiany elementów zawierających ołów w instalacjach wewnętrznych [1, 5].

Jednym z narzędzi, które może zapewnić kontrolę jakości wody w instalacji wodociągowej w szkołach jest tworzenie Planów Bezpieczeństwa Wody. Ich wprowadzenie powinno stanowić priorytet dla każdego dyrektora placówki oświatowej, zwłaszcza że jest to narzędzie uważane za najefektywniejsze w kontekście zapewnienia dostaw bezpiecznej wody ze względu na kompleksowe podejście do zarządzania ryzykiem, obejmujące wszelkie etapy, od źródła, poprzez uzdatnianie i dystrybucję do odbiorców.

Plany Bezpieczeństwa Wody oparte są na identyfikacji wszelkich istotnych zagrożeń dla zdrowia oraz zapewniają stosowanie skutecznej kontroli i czynników ograniczających ryzyko do dopuszczalnych poziomów. Ponadto zapewniają monitorowanie działania elementów kontroli i czynników gwarantujących utrzymanie bezpieczeństwa [1]. Systematyzują funkcjonujące od dawna zasady i dobre praktyki w dziedzinie dostarczania wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, odnoszące się zarówno do kwestii jakościowego, jak i ilościowego zarządzania wodą. Z założenia tworzenie PBW powinno być łatwe i są to dokumenty robocze, aktualizowane na bieżąco i okresowo sprawdzane w celu potwierdzenia ich zasadności. Zespół powołany do tworzenia PBW powinien w pierwszej kolejności sporządzić opis istniejącej instalacji wodociągowej, który uwzględniał będzie sposób zasilania w wodę, jej jakość w punkcie poboru wody w budynku oraz inne zastosowane rozwiązania techniczne, np. instalacje wody ciepłej i zimnej, urządzenia wykorzystujące wodę oraz lokalizacje punktów czerpalnych. Dokładny opis instalacji wodociągowej jest istotny ze względu na rozpoznanie zagrożeń, odpowiednią ocenę ryzyka oraz określenie właściwych środków kontroli. Następnie konieczne jest rozróżnienie funkcji i przeznaczenia poszczególnych instalacji wodociągowych oraz przeprowadzenie szczegółowego opisu ich zastosowań w budynku. Należy rozróżnić instalację wody zimnej i wody ciepłej ze względu na występowanie innych rodzajów zagrożeń [1] – o czym mówi także rozporządzenie [3]. Ponadto w budynku zazwyczaj znajduje się instalacja kanalizacji sanitarnej i mogą występować inne instalacje z różnymi rodzajami wód – np. wody destylowanej do laboratorium chemicznego, deszczowej, przeciwpożarowej, szarej i wody z recyklingu. Instalacje z wodą inną niż przeznaczona do spożycia muszą być odizolowane.

Na etapie rozpoznawania zagrożeń zespół ds. PBW powinien przeanalizować i wytypować miejsca, gdzie mogą wystąpić ewentualne zagrożenia i zdarzenia niebezpieczne. Pod uwagę należy wziąć zagrożenia mikrobiologiczne i chemiczne. Należy podkreślić, że prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzeń niebezpiecznych jest proporcjonalne do wielkości i złożoności budynku i może się zwiększyć przez wdrożenie nieprawidłowego projektu, wykonania, obsługi lub konserwacji, zwłaszcza że zdarzenia niebezpieczne obejmują szereg czynników.

Podczas sporządzania oceny i analizy ryzyka należy wziąć pod uwagę nie tylko zdarzenia mogące mieć miejsce w instalacji wewnętrznej, ale również związane z odpowiedzialnością dostawcy wody. Przykładami mogą być: dostarczenie skażonej wody lub brak ciągłości jej dostaw, wnikanie zanieczyszczeń do zewnętrznych lub specyficznych dla budynku źródeł wody. Zdarzenia niebezpieczne związane z instalacją wewnętrzną mogą być spowodowane: nieprawidłowym przepływem i zastojem wody w zbyt długich i nieprzelotowych odgałęzieniach, nieciągłą eksploatacją lub długimi okresami bez eksploatacji (np. szkoły podczas wakacji), wnikaniem zanieczyszczeń do wody w wyniku awarii wewnętrznej instalacji wodociągowej np. na skutek zakłócenia jej integralności (ryzyko to wzrasta, zwłaszcza gdy instalacje kanalizacji sanitarnej lub inne instalacje wodociągowe położone są blisko siebie), nieprawidłowym kontrolowaniem uzdatniania, rozwojem mikroorganizmów i biofilmów (na skutek np. przerw w dostawie wody, niskiego natężenia przepływu, nieodpowiedniej regulacji temperatury, tworzenia się kamienia, korozji, nieodpowiednich materiałów zastosowanych do budowy instalacji, niewłaściwej konserwacji), uwalnianiem zagrożeń z materiałów i wyposażenia, wymieszaniem się wód szczególnego przeznaczenia, niedostatecznym zarządzaniem, np. brakiem ciągłości eksploatacji, robotami budowlanymi, remontami, sytuacjami wyjątkowymi, jak np. powodzie.

Następnie zespół powinien przystąpić do przeprowadzenia oceny ryzyka, która jest procesem polegającym na ocenie rozpoznanych zagrożeń i zdarzeń niebezpiecznych w celu ustalenia, czy stanowią one znaczące ryzyko, które musi być kontrolowane. Konieczne jest rozeznanie niedopuszczalnych rodzajów ryzyka. Ocena ryzyka powinna uwzględniać skuteczność istniejących środków kontroli, a w przypadku gdy ryzyko pozostaje na niedopuszczalnie wysokim poziomie, wymagane są alternatywne lub dodatkowe środki.

Środki kontroli, czyli bariery dla ryzyka, należy określić i wdrożyć tylko dla zdarzeń ocenionych jako istotne. Mogą one obejmować różne czynności i procesy, jak np. środki zapobiegawcze, dodatkowe uzdatnianie wody, środki techniczne oraz środki dotyczące zachowania, np. sposób użytkowania wody. Wszystkie podjęte środki kontroli powinny być zweryfikowane pod kątem skuteczności [1]. W ramce – przykładowa ocena ryzyka w szkole opracowana przez WHO [1].

Czytaj też: Inteligentne opomiarowanie mediów komunalnych w dobie IoT >>

Na jakość wody w instalacji wodociągowej ma zatem wpływ szereg czynników, przy czym rodzaj i charakter narażenia jest zmienny. Szkoły zapewniają wodę pitną nie tylko do standardowych zastosowań, ale również specjalnych, np. w laboratoriach naukowych i badawczych oraz obiektach szkoleń technicznych. Mimo że spożycie wody pitnej, czy to bezpośrednie, czy też w postaci posiłków lub napojów, wiąże się z największym narażeniem, konieczne jest również rozeznanie innych dróg przenoszenia chorób. Spożycie wody i kontakt z nią – fizyczny czy np. wdychanie aerozoli – może wystąpić również poprzez kąpiel, korzystanie z basenów, obiektów do hydroterapii czy basenów z ciepłą wodą.

Źródło zagrożenia może stanowić wyposażenie techniczne wykorzystujące wodę oraz jej zbiorniki magazynowe. W laboratoriach mogą być dostępne stanowiska do przemywania oczu i natryski bezpieczeństwa, które bez regularnego przepłukiwania, podobnie jak systemy ochrony przeciwpożarowej, są narażone na zastój wody i rozwój biofilmu. Wykorzystanie wody w obiektach edukacyjnych może nie zachowywać ciągłości przepływu i charakteryzować się długimi okresami zastoju, w szczególności w okresie wakacji [1]. Placówki opieki nad małymi dziećmi powinny podchodzić do powyższych kwestii ze szczególną uwagą, ponieważ dzieci te mogą być bardziej podatne na choroby i działanie substancji skażających, takich jak ołów. Ołów i inne metale ciężkie mogą zostać uwalniane na skutek przerw w obiegu wody w instalacji np. w trakcie weekendów czy wakacji [1].

W celu wyeliminowania lub ograniczenia zagrożeń mikrobiologicznych, a zwłaszcza bakterii Legionella, należy wdrożyć procedury i programy regularnego płukania, czyszczenia i konserwacji instalacji, odłączania odgałęzień nieprzelotowych, monitorowania temperatury, izolowania rur, zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji wody, aby zapobiegać jej stagnacji i zbyt niskim prędkościom przepływu, oraz stosować odpowiednie materiały do budowy instalacji [1]. Aby uchronić się przed wystąpieniem zagrożeń chemicznych, należy unikać połączeń z innymi instalacjami niż przeznaczone do wody pitnej, zadbać o montaż zaworów antyskażeniowych i filtrów oraz dobrać materiały przeznaczone do kontaktu z wodą pitną. Wszelkie prace budowlane związane z montażem, remontami, kontrolami powinny być przeprowadzane przez wykwalifikowaną kadrę [1].

Stałe zaopatrywanie szkół w bezpieczną wodę wymaga efektywnego funkcjonowania całego systemu zasilania w wodę i zarządzania nim od ujęcia, a nawet całej zlewni, po punkty czerpalne u odbiorców. Zgodnie z wytycznymi dotyczącymi jakości wody do spożycia (GDWQ) (WHO, 2008) najskuteczniej osiąga się to przez Ramowy Program Zarządzania Jakością Wody do Spożycia, obejmujący takie elementy, jak wytyczenie celów zdrowotnych jako poziomów odniesienia dla zdefiniowania bezpieczeństwa wody pitnej, zapewnienie bezpieczeństwa przez opracowanie i wdrożenie PBW w celu trwałej oceny rodzajów ryzyka i zarządzania nimi, wprowadzenie systemu niezależnego nadzoru dla zweryfikowania, czy PBW są efektywne i są w stanie zapewnić ciągłe zaopatrzenie w wodę spełniającą cele zdrowotne. Cechą PBW jest zarządzanie ryzykiem ukierunkowane na zapobieganie [1]. Istotnym zagadnieniem jest w nich ciągłe monitorowanie systemu przez kompetentne, niezależne instytucje.

Zazwyczaj PBW są opracowywane po zaprojektowaniu i zbudowaniu instalacji wodociągowej, jednakże należy dążyć w miarę możliwości do takiego stanu, aby nowe lub modernizowane instalacje były projektowane i budowane w sposób sprzyjający wdrożeniu PBW. Ważne jest, aby już na etapie projektu uwzględnić nie tylko mogące się pojawić zagrożenia, ale również aspekty praktyczne, jak np. łatwość dostępu w celach konserwacji, kontroli i monitorowania [1].

Artykuł ukazał się pierwotnie w wydaniu specjalnym RI pt. „Instalacje w obiektach edukacyjnych – wentylacja, ogrzewanie, łazienki”

Literatura

  1. Cunliffe David et al, Water safety in buildings, WHO, 2011, http://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/76145/9789241548106_eng.pdf (dostęp: 20.08.2021)
  2. Radzka Elżbieta, Jankowska Jolanta, System zarządzania jakością wody pitnej w Polsce, Zeszyty Nau­kowe Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach nr 107/2015, https://repozytorium.uph.edu.pl/bitstream/handle/11331/628/Radzka_Jankowska_System_zarzadzania_jakoscia_wody.pdf?sequence=1 (dostęp: 20.08.2021)
  3. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (DzU 2017, poz. 2294).
  4. Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (DzU 2017, poz. 328, 1566 i 2180)
  5. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2184 z dnia 16 grudnia 2020 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (wersja przekształcona) (Dz.Urz. UE L 435/1)
  6. Zasady udostępniania wody wodociągowej dzieciom w placówkach szkolno-wychowawczych – bezpieczne formy i zalecenia higieniczno-sanitarne, opracowanie metodyczne, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, wrzesień 2015
  7. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2016 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach (DzU 2016, poz. 1154)
  8. Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (DzU 2006, nr 171, poz. 1225, z późn. zm.)

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 2)

Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 2) Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 2)

W artykule opisano wyniki badań wodomierzy jednostrumieniowych klasy C, które przeprowadzono w celu sprawdzenia stabilności metrologicznej tych urządzeń po 5 latach eksploatacji. W poprzedniej części (RI...

W artykule opisano wyniki badań wodomierzy jednostrumieniowych klasy C, które przeprowadzono w celu sprawdzenia stabilności metrologicznej tych urządzeń po 5 latach eksploatacji. W poprzedniej części (RI nr 5/2011) przedstawiono ogólne założenia przyjęte do badań i kryteria oceny, a także wyniki pomiarów pracy wodomierzy o średnicy DN 25. W części drugiej artykułu przeanalizowano działanie wodomierzy w średnicach DN 32 i 40, podano też wnioski wynikające z przeprowadzonego badania.

Redakcja RI Stelaże instalacyjne

Stelaże instalacyjne Stelaże instalacyjne

Stelaże instalacyjne pozwalają tak umieścić przybory sanitarne w łazience, by można było w nich łatwo utrzymać czystość i jednocześnie zapewnić komfort użytkowania. Projektanci mają dzięki stelażom szerokie...

Stelaże instalacyjne pozwalają tak umieścić przybory sanitarne w łazience, by można było w nich łatwo utrzymać czystość i jednocześnie zapewnić komfort użytkowania. Projektanci mają dzięki stelażom szerokie możliwości aranżowania wnętrz, a instalatorzy – ułatwiony montaż.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 1)

Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 1) Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 1)

Prawidłowy dobór wodomierzy instalowanych na podłączeniach wodociągowych to zagadnienie kluczowe dla przedsiębiorstw wodociągowych, pozwalające ograniczyć straty pozorne wody. Ważne, by wybrane urządzenia...

Prawidłowy dobór wodomierzy instalowanych na podłączeniach wodociągowych to zagadnienie kluczowe dla przedsiębiorstw wodociągowych, pozwalające ograniczyć straty pozorne wody. Ważne, by wybrane urządzenia nie zmieniały swoich właściwości w trakcie użytkowania. W artykule przedstawiono wyniki badań wodomierzy jednostrumieniowych klasy C o średnicy DN 25–40 po 5 latach eksploatacji pod kątem ich stabilności metrologicznej.

dr inż. Edmund Nowakowski Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody

Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody

Stosowana przy projektowaniu instalacji wodociągowych norma PN-92/B-01706 określała zasady wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w budynkach, również mieszkalnych, jednak w 2009 r. dokument ten unieważniono...

Stosowana przy projektowaniu instalacji wodociągowych norma PN-92/B-01706 określała zasady wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w budynkach, również mieszkalnych, jednak w 2009 r. dokument ten unieważniono bez wskazania normy zastępczej. Ponieważ instalacje wodociągowe muszą być nadal projektowane, w artykule porównano metody obliczeniowe przepływów wody określanych z wykorzystaniem normy radzieckiej SNiP-II-30-76 i normy PN-92/B-01706 oraz uzyskiwanych według metody uproszczonej podanej w...

prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral Metody zwiększenia efektywności energetycznej pompowania wody sieciowej

Metody zwiększenia efektywności energetycznej pompowania wody sieciowej Metody zwiększenia efektywności energetycznej pompowania wody sieciowej

Decyzja o zakupie nowych zespołów pompowych do nowych albo modernizowanych obiektów powinna zostać poprzedzona staranną analizą techniczną i rachunkiem kosztów. W artykule [1] przedstawiono zasady obliczeń...

Decyzja o zakupie nowych zespołów pompowych do nowych albo modernizowanych obiektów powinna zostać poprzedzona staranną analizą techniczną i rachunkiem kosztów. W artykule [1] przedstawiono zasady obliczeń doboru optymalnych parametrów pompy wirtualnej, dla której zużycie energii elektrycznej przez układ napędowy jest najniższe, a następnie wyboru konkretnego zespołu pompowego o najmniejszym „koszcie życia” LCC. Zagadnienie zilustrowano przykładem obliczeniowym doboru zespołów pompowych do instalacji...

Gebo Złączki zaciskowe i obejmy naprawcze marki Gebo

Złączki zaciskowe i obejmy naprawcze marki Gebo Złączki zaciskowe i obejmy naprawcze marki Gebo

Gebo to od wielu lat doskonale znana marka na terenie Polski i Europy. Jako lider w dziedzinie łączników hydraulicznych i asortymentu naprawczego, doskonale rozpoznaje potrzeby swoich klientów i dostosowuje...

Gebo to od wielu lat doskonale znana marka na terenie Polski i Europy. Jako lider w dziedzinie łączników hydraulicznych i asortymentu naprawczego, doskonale rozpoznaje potrzeby swoich klientów i dostosowuje do nich swój produkt z szerokiej oferty portfolio.

dr inż. Edmund Nowakowski Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej....

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej. Wobec konieczności znalezienia innej metody obliczeniowej w artykule omówiono sposoby obliczeń wykorzystywane dotychczas w Polsce.

Jerzy Kosieradzki Instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku wysokim

Instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku wysokim Instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku wysokim

W przypadku instalacji w budynkach wysokich jednym z najważniejszych zadań projektantów jest prawidłowe ustalenie stref i ich zasilania w wodę i ciepło oraz odprowadzania ścieków. Jak to wygląda w praktyce,...

W przypadku instalacji w budynkach wysokich jednym z najważniejszych zadań projektantów jest prawidłowe ustalenie stref i ich zasilania w wodę i ciepło oraz odprowadzania ścieków. Jak to wygląda w praktyce, można się przekonać na przykładzie koncepcji instalacji wod-kan dla budynku o wysokości 176 m (z 54 kondygnacjami nadziemnymi). Projekt instalacji wykonali inżynierowie Jacek Wierzbicki i Sławomir Sawicki z biura projektów Pol-Con Consulting.

dr inż. Edmund Nowakowski Zużycie wody wodociągowej w budynkach mieszkalnych

Zużycie wody wodociągowej w budynkach mieszkalnych Zużycie wody wodociągowej w budynkach mieszkalnych

Wprowadzony w 1994 r. obowiązek stosowania w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych wodomierzy do pomiaru ilości dostarczanej do mieszkań wody zimnej i ciepłej wpłynął na obniżenie wskaźników jej zużycia....

Wprowadzony w 1994 r. obowiązek stosowania w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych wodomierzy do pomiaru ilości dostarczanej do mieszkań wody zimnej i ciepłej wpłynął na obniżenie wskaźników jej zużycia. Recknagel już ok. 1970 r. zauważył, że zastosowanie w instalacji ciepłej wody ciepłomierza obniża zużycie wody o blisko połowę.

Waldemar Joniec Zestawy hydroforowe

Zestawy hydroforowe Zestawy hydroforowe

Zestawy hydroforowe przeznaczone są do tłoczenia, podwyższania i utrzymywania ciśnienia wody m.in. w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej, stacjach uzdatniania wody, pompowniach osiedlowych,...

Zestawy hydroforowe przeznaczone są do tłoczenia, podwyższania i utrzymywania ciśnienia wody m.in. w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej, stacjach uzdatniania wody, pompowniach osiedlowych, centralnych i sieciowych, w systemach przeciwpożarowych, do zraszania ogrodów i podlewania szklarni, do tłoczenia wody w rzemiośle i rolnictwie, w myjniach i pralniach oraz w przemysłowych instalacjach wodnych.

Waldemar Joniec Stelaże łazienkowe

Stelaże łazienkowe Stelaże łazienkowe

Zastosowanie stelaży instalacyjnych w łazienkach pozwala na dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a także ułatwia montaż urządzeń sanitarnych i utrzymanie czystości.

Zastosowanie stelaży instalacyjnych w łazienkach pozwala na dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a także ułatwia montaż urządzeń sanitarnych i utrzymanie czystości.

dr inż. Florian Piechurski Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka...

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka instalacji wymaga szczególnej uwagi. W przeciwieństwie do elementów budowlanych statycznych – w instalacjach, armaturze i innym wyposażeniu instalacji zachodzą procesy dynamiczne.

dr inż. Edmund Nowakowski Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku

Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku

Sposoby projektowania i realizacji przyłącza wody do budynku są zależne od wielkości „jednostki osadniczej”, w której ma być ono realizowane. Najłatwiej realizuje się przyłącza wody na terenach wiejskich...

Sposoby projektowania i realizacji przyłącza wody do budynku są zależne od wielkości „jednostki osadniczej”, w której ma być ono realizowane. Najłatwiej realizuje się przyłącza wody na terenach wiejskich i osiedlach, dla których zakładany jest nowy wodociąg. Problemy projektowania i realizacji przyłącza wody w dużej aglomeracji miejskiej są bardziej skomplikowane. W artykule zostanie opisany przypadek realizacji przyłącza w jednym z miast wojewódzkich.

dr inż. Edmund Nowakowski Wymagania prawne dla obiektów uzdrowiskowych

Wymagania prawne dla obiektów uzdrowiskowych Wymagania prawne dla obiektów uzdrowiskowych

Obecnie obowiązująca ustawa dotycząca kwestii związanych z uzdrowiskami nie jest doskonałym aktem prawnym. Podobnie jak rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać uzdrowiska, ma charakter...

Obecnie obowiązująca ustawa dotycząca kwestii związanych z uzdrowiskami nie jest doskonałym aktem prawnym. Podobnie jak rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać uzdrowiska, ma charakter ogólny i niewystarczający do unowocześnienia i modernizacji tych obiektów. W artykule zostaną przeanalizowane wymagania zawarte w obecnie obowiązujących przepisach.

Waldemar Joniec Legionella w instalacjach c.w.u.

Legionella w instalacjach c.w.u. Legionella w instalacjach c.w.u.

Od stycznia 2008 r. obowiązuje przepis prawny [8] zobowiązujący do badania w budynkach zamieszkania zbiorowego i w zakładach opieki zdrowotnej zamkniętych stanu instalacji ciepłej wody na obecność bakterii...

Od stycznia 2008 r. obowiązuje przepis prawny [8] zobowiązujący do badania w budynkach zamieszkania zbiorowego i w zakładach opieki zdrowotnej zamkniętych stanu instalacji ciepłej wody na obecność bakterii Legionella, a w przypadku jej wykrycia obowiązek dezynfekcji instalacji. Obowiązek taki spoczywa na administratorach tych obiektów. Brak przestrzegania wymaganej temperatury w instalacjach c.w.u. w zakresie 55÷60°C i niewłaściwie prowadzona ich konserwacja oraz występowanie osadów i biofilmu, a...

Jarosław Czapliński Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci...

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci wodociągu lecz również od tego, przez co przepływa, zanim dotrze do kranu. A więc od rodzaju i jakości instalacji wewnętrznej.

dr inż. Edmund Nowakowski Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody

Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody

Układ instalacji z zamontowanymi na pionach cyrkulacyjnych termostatycznymi zaworami regulacyjnymi jest jednym z najczęściej projektowanych. W artykule omówiono zagadnienia doboru tych zaworów, gdyż w...

Układ instalacji z zamontowanymi na pionach cyrkulacyjnych termostatycznymi zaworami regulacyjnymi jest jednym z najczęściej projektowanych. W artykule omówiono zagadnienia doboru tych zaworów, gdyż w praktyce może to sprawiać problemy.W instalacjach ciepłej wody występuje zagrożenie rozwoju bakterii Legionella. Aby ograniczyć do minimum możliwości rozwoju tych bakterii, w „Warunkach technicznych” wprowadzono szereg zaleceń do stosowania.

Jacek Derendarz Obejmy naprawcze Gebo Unifix®

Obejmy naprawcze Gebo Unifix® Obejmy naprawcze Gebo Unifix®

W artykule omówiono budowę i obszar zastosowań obejm naprawczych ze stali nierdzewnych Gebo Unifix®.

W artykule omówiono budowę i obszar zastosowań obejm naprawczych ze stali nierdzewnych Gebo Unifix®.

dr inż. Edmund Nowakowski Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej

Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej

W instalacjach ciepłej wody coraz częściej stosowane są rury ze stali kwasoodpornej, gdyż dobrze spełniają wymagania norm wobec wyrobów używanych w instalacjach przesyłu wody przeznaczonej do spożycia...

W instalacjach ciepłej wody coraz częściej stosowane są rury ze stali kwasoodpornej, gdyż dobrze spełniają wymagania norm wobec wyrobów używanych w instalacjach przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Brakuje jednak zasad projektowania takich instalacji – w artykule spróbowano wypełnić tę lukę.

Materiały PR Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych

Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych

Niezbędnym elementem instalacji jest armatura zaporowa, zamykająca i otwierająca przepływy. Pracujące urządzenia powinny powodować jak najniższe opory hydrauliczne, a co za tym idzie, straty energii.

Niezbędnym elementem instalacji jest armatura zaporowa, zamykająca i otwierająca przepływy. Pracujące urządzenia powinny powodować jak najniższe opory hydrauliczne, a co za tym idzie, straty energii.

Jerzy Kosieradzki Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u.

Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u. Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u.

Pompa jest urządzeniem, które pracuje bez przerwy albo z krótkimi przerwami (np. przy cyrkulacji ciepłej wody). Stąd powinien płynąć wniosek, że przy doborze pomp powinniśmy więcej uwagi przykładać do...

Pompa jest urządzeniem, które pracuje bez przerwy albo z krótkimi przerwami (np. przy cyrkulacji ciepłej wody). Stąd powinien płynąć wniosek, że przy doborze pomp powinniśmy więcej uwagi przykładać do jej sprawności i prawidłowości tego doboru.

Redakcja RI Błędy w instalacjach wod-kan i c.o.

Błędy w instalacjach wod-kan i c.o. Błędy w instalacjach wod-kan i c.o.

Poniżej porcja kolejnych przykładów na kreatywne i innowacyjne myślenie niektórych instalatorów, a także przykłady "dbałości" o kieszeń inwestora.

Poniżej porcja kolejnych przykładów na kreatywne i innowacyjne myślenie niektórych instalatorów, a także przykłady "dbałości" o kieszeń inwestora.

dr Johann Wilhelm Erning Instalacje wody pitnej – eksploatacja i przywracanie należytego stanu użytkowo-technicznego

Instalacje wody pitnej – eksploatacja i przywracanie należytego stanu użytkowo-technicznego Instalacje wody pitnej – eksploatacja i przywracanie należytego stanu użytkowo-technicznego

Wiele instalacji wody pitnej wykazuje braki. Przyczynę tego należy upatrywać przede wszystkim w niezgodnym z przepisami projektowaniu, ewentualnie niefachowym wykonawstwie, jak również w niepoprawnej eksploatacji....

Wiele instalacji wody pitnej wykazuje braki. Przyczynę tego należy upatrywać przede wszystkim w niezgodnym z przepisami projektowaniu, ewentualnie niefachowym wykonawstwie, jak również w niepoprawnej eksploatacji. Wady uwidaczniają się często jako zakłócenia w przesyle lub jako pogorszenie się jakości wody pitnej. W określonych okolicznościach można przywrócić prawidłowy tryb pracy, bez konieczności przeprowadzenia wymiany instalacji, stosując odpowiednie metody. Jednakże w celu osiągnięcia całkowitej...

Adam Ruciński Bezpieczniej z termowizją

Bezpieczniej z termowizją Bezpieczniej z termowizją

Jednym z najważniejszych zadań producentów (niezależnie od profesji) jest utrzymanie wysokiego poziomu ciągłości wytwarzania przy możliwie jak najniższych kosztach własnych i wysokim stopniu bezpieczeństwa.

Jednym z najważniejszych zadań producentów (niezależnie od profesji) jest utrzymanie wysokiego poziomu ciągłości wytwarzania przy możliwie jak najniższych kosztach własnych i wysokim stopniu bezpieczeństwa.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.