RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Z czego powinna składać się profesjonalna instalacja fotowoltaiczna?

VOLT Polska | 2021-12-28
Panele fotowoltaiczne
VOLT Polska

Panele fotowoltaiczne


VOLT Polska

Instalacja fotowoltaiczna przeznaczona do pozyskiwania energii słonecznej składa się z kilku elementów: inwertera solarnego, paneli słonecznych, regulatora solarnego, akcesoriów do montażu (kable, złączki) oraz konstrukcji montażowych. Jeśli odpowiednio dobierzemy wszystkie te elementy pod kątem jakości, profesjonalnego montażu, mamy szansę zaspokoić prawie w 100% zapotrzebowanie na energię elektryczną w domu oraz znacznie obniżyć rachunki za prąd.

treść sponsorowana

Inwerter solarny – mózg całej operacji fotowoltaicznej 

Jednym z kluczowych elementów instalacji fotowoltaicznej jest inwerter. Głównym zadaniem inwertera jest zmiana prądu o napięciu stałym na prąd o napięciu zmiennym 230V.

Do najbardziej popularnych należą inwertery on-grid, współpracujące z siecią elektryczną, które mogą oddawać nadwyżki energii do sieci, jak również odbierać ją w momencie zapotrzebowania na prąd np. w okresach zimowych. Drugie to inwertery typu off-grid (wyspowe), niewspółpracujące z siecią, które posiadają własne akumulatory do magazynowania energii.

Z jakich elementów zbudowany jest  inwerter? Inwertery sinusPRO S marki VOLT Polska są wyposażone m.in. w ładowarkę sieciową potrzebną do ładowania podłączonego akumulatora. Podłączony akumulator służy do gromadzenia nadmiaru energii wyprodukowanej przez panele. Inwertery mają również regulator solarny, który pozwala dodatkowo wykorzystać energię słoneczną do ładowania akumulatorów. Wbudowana przetwornica wytwarza na wyjściu napięcie tzw. "czysty sinus", co pozwala na zasilanie urządzeń o charakterze indukcyjnym m.in. elektronarzędzia siłowe, sprężarki powietrza, klimatyzatory, lodówki, zamrażarki etc.

Urządzenia mają pełen zakres zabezpieczeń i alarmów: przeciążenie, zwarcie, zabezpieczenia nad i pod napięciowe, temperaturowe. Duży, czytelny wyświetlacz LCD, informuje o aktualnym stanie pracy inwertera m.in. napięciu wejściowym i wyjściowym, napięciu i ładowaniu baterii.

Panele słoneczne – Moduły do pozyskiwanie energii

Panele słoneczne, zwane również modułami służą do pozyskiwania energii słonecznej i zmiany jej w energię elektryczną, dokładnie zmiany promieniowania słonecznego w prąd stały. Każdy panel zbudowany jest z ogniw krzemowych, które posiadają właściwości pozwalające na przepływ prądu. Dobierając panele do instalacji fotowoltaicznej powinno się wziąć pod uwagę m.in. parametr sprawności (wydajność konwersji%), określający wielkość mocy modułów oraz ilość zamontowanych urządzeń.

W ofercie firmy VOLT Polska mamy moduły MONO FLEX oraz POLI, różniące się mocą, budową, designem, gwarancją. Seria elastycznych, monokrystalicznych MONO FLEX posiada większą sprawność (21%) niż polikrystaliczne POLI (19%), ale krótszą gwarancję - 6 miesięcy, POLI 5-10 lat.  Ogniwo w przypadku MONO FLEX wykonane jest z dużego monolitycznego kryształu krzemu, w przypadku POLI z małych pociętych kryształków krzemowych. Dzięki elastycznej budowie moduły MONO FLEX z powodzeniem można zastosować na kamperze, jachcie, łódce. Istotną kwestią jest odpowiednie miejsce, w którym zainstalowane mają być panele solarne. Można je zamontować na dachu lub na gruncie, najważniejsze, żeby były skierowane w kierunku południowym, maksymalnie wykorzystującym nasłonecznienie.

Regulator solarny

Regulator solarny - niewielkich rozmiarów urządzenie jest wyjątkowo praktyczne i przydatne w codziennym funkcjonowaniu instalacji fotowoltaicznej. Na czym polegają jego zadania? Regulatory solarne SOL MPPT firmy VOLT Polska służą przede wszystkim do ładowania akumulatorów z podłączonego zestawu paneli słonecznych. Dzięki bezprzewodowej komunikacji typu BLUETOOTH można na bieżąco, z każdego miejsca w domu można sprawdzać na smartphonie na jakim etapie jest jego ładowanie. Regulatory solarne wyróżniają się prawie 98% wydajnością ze względu na wykorzystywanie w swojej pracy technologii MPPT (Maximum Power Point Tracking), czyli śledzenia punktu mocy maksymalnej na panelu solarnym. Urządzenia chronią również akumulator przed nadmiernym rozładowaniem oraz zbyt wysokim napięciem podawanym z panelu słonecznego.

Konstrukcja montażowa

Konstrukcja montażowa służy do utrzymania instalacji fotowoltaicznej na dachu (nośna) lub na gruncie do ustawienia instalacji pod odpowiednim kątem i kierunkiem. Ważne, żeby była wykonana z dobrej jakości materiałów, trwałych i solidnych, tak aby zapewnić bezpieczeństwo i stabilność instalacji fotowoltaicznej. Mniejsze elementy jak kable, czy złączki również mają znaczenie. Instalacja umieszczona jest na zewnątrz, narażona jest więc na działanie niekorzystnych warunków pogodowych. Dobra jakość okablowania i odpowiednie ułożenie kabli zapewni ochronę sprzętu przed działaniem np. wilgoci.

Przykładowy zestaw fotowoltaiczny:

  • Inwerter solarny: sinusPRO 1000 S + MPPT
  • 1 x akumulator GEL 100 Ah
  • 3 x panele 340W

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

Czy wiesz, jakie urządzenie jest najbardziej efektywne energetycznie?

Czy wiesz, jakie urządzenie jest najbardziej efektywne energetycznie? Czy wiesz, jakie urządzenie jest najbardziej efektywne energetycznie?

Dołącz do grona elektro - wykonawców

Dołącz do grona elektro - wykonawców Dołącz do grona elektro - wykonawców

Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę

Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę

Jak uprościć pomiary stężenia spalin?

Jak uprościć pomiary stężenia spalin? Jak uprościć pomiary stężenia spalin?

Jak układać maty grzewcze pod panele

Jak układać maty grzewcze pod panele Jak układać maty grzewcze pod panele

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych » Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym »

Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym » Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem » Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” "

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” " Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” "

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego » Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Jakie urządzenia pomogą w kontrolowaniu przepływu energii

Jakie urządzenia pomogą w kontrolowaniu przepływu energii Jakie urządzenia pomogą w kontrolowaniu przepływu energii

Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego?

Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego? Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego?

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O.

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O. Jak skutecznie oczyścić instalację C.O.

Gdzie najskuteczniej sprawdzi się system wody lodowej?

Gdzie najskuteczniej sprawdzi się system wody lodowej? Gdzie najskuteczniej sprawdzi się system wody lodowej?

Pomagamy dobrać inwerter do systemu fotowoltaicznego

Pomagamy dobrać inwerter do systemu fotowoltaicznego Pomagamy dobrać inwerter do systemu fotowoltaicznego

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy

Jak szybko i sprawnie pozyskać elementy do systemu klimatyzacji

Jak szybko i sprawnie pozyskać elementy do systemu klimatyzacji Jak szybko i sprawnie pozyskać elementy do systemu klimatyzacji

Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie

Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie

Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła

Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła

Co zrobić, by zatrzymać ciepło w domu

Co zrobić, by zatrzymać ciepło w domu Co zrobić, by zatrzymać ciepło w domu

Którą pompę wybrać i w jakiej cenie?

Którą pompę wybrać i w jakiej cenie? Którą pompę wybrać i w jakiej cenie?

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła? Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?

Jak zainstalować i skonfigurować grzejnik elektryczny

Jak zainstalować i skonfigurować grzejnik elektryczny Jak zainstalować i skonfigurować grzejnik elektryczny

Najnowsze produkty i technologie

Zakład Produkcyjny Blachotrapez Sp. z o.o. Montaż fotowoltaiki – schematy, zasada działania i niezbędne wyposażenie

Montaż fotowoltaiki – schematy, zasada działania i niezbędne wyposażenie Montaż fotowoltaiki – schematy, zasada działania i niezbędne wyposażenie

Źródła odnawialnej energii cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów jedno- i wielorodzinnych. Instalacja fotowoltaiki domowej pozwala ograniczyć rachunki za energię elektryczną praktycznie...

Źródła odnawialnej energii cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów jedno- i wielorodzinnych. Instalacja fotowoltaiki domowej pozwala ograniczyć rachunki za energię elektryczną praktycznie do zera. Chcesz się dowiedzieć się, jak przebiega montaż modułów PV oraz jak są projektowane schematy instalacji fotowoltaicznej? Przeczytaj poniższy artykuł!

HEWALEX Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa news Automatyczna diagnostyka Hewalex EKONTROL sposobem na niskie koszty serwisu pomp ciepła

Automatyczna diagnostyka Hewalex EKONTROL sposobem na niskie koszty serwisu pomp ciepła Automatyczna diagnostyka Hewalex EKONTROL sposobem na niskie koszty serwisu pomp ciepła

Pompa ciepła pracuje zazwyczaj 2 do 2,5 tys. godzin rocznie. To znacznie dłużej niż praca silnika w prywatnym samochodzie, co do którego właściciel nie ma wątpliwości o potrzebie wykonywania okresowych...

Pompa ciepła pracuje zazwyczaj 2 do 2,5 tys. godzin rocznie. To znacznie dłużej niż praca silnika w prywatnym samochodzie, co do którego właściciel nie ma wątpliwości o potrzebie wykonywania okresowych przeglądów.

BIM ALLY Sp. z o. o. Trendy marketingowe wśród producentów materiałów budowlanych w 2023

Trendy marketingowe wśród producentów materiałów budowlanych w 2023 Trendy marketingowe wśród producentów materiałów budowlanych w 2023

W dzisiejszych czasach marketing stał się jednym z najważniejszych narzędzi w promowaniu biznesu. Branża budowlana, która jeszcze kilka lat temu była dość konserwatywna w swoich podejściach do reklamy...

W dzisiejszych czasach marketing stał się jednym z najważniejszych narzędzi w promowaniu biznesu. Branża budowlana, która jeszcze kilka lat temu była dość konserwatywna w swoich podejściach do reklamy i promocji, obecnie w coraz większym stopniu korzysta z różnych form działań marketingowych. Jakie grupy docelowe są najistotniejsze według przedstawicieli firm produkujących materiały budowlane? Z jakich narzędzi do optymalizacji działań marketingowych korzystają? Jakie poparcie ma technologia BIM...

PHU DAMBAT Pompy obiegowe – przegląd

Pompy obiegowe – przegląd Pompy obiegowe – przegląd

Pompy obiegowe są ważnym elementem instalacji ogrzewania oraz chłodzenia i klimatyzacji. Zadaniem pomp jest zapewnienie ciągłego obiegu nośnika energii wewnątrz instalacji. Dzięki temu zasilane urządzenia...

Pompy obiegowe są ważnym elementem instalacji ogrzewania oraz chłodzenia i klimatyzacji. Zadaniem pomp jest zapewnienie ciągłego obiegu nośnika energii wewnątrz instalacji. Dzięki temu zasilane urządzenia mogą przekazywać odpowiednie ilości energii dla zapewniania komfortu.

PHU DAMBAT Problem z dostępnością pomp obiegowych

Problem z dostępnością pomp obiegowych Problem z dostępnością pomp obiegowych

W ostatnich latach zauważalny jest znaczny wzrost zapotrzebowania na pompy obiegowe, które są ważnym elementem systemów grzewczych i klimatyzacyjnych. Pompy obiegowe są niezbędne do napędzania cyrkulacji...

W ostatnich latach zauważalny jest znaczny wzrost zapotrzebowania na pompy obiegowe, które są ważnym elementem systemów grzewczych i klimatyzacyjnych. Pompy obiegowe są niezbędne do napędzania cyrkulacji wody w systemie grzewczym, co oznacza, że są one kluczowymi elementami w zapewnianiu wydajnego działania instalacji. Niestety, wraz ze wzrostem zapotrzebowania na te pompy, narastały również problemy z ich dostępnością.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Zostań Autoryzowanym Instalatorem pomp ciepła Beretta

Zostań Autoryzowanym Instalatorem pomp ciepła Beretta Zostań Autoryzowanym Instalatorem pomp ciepła Beretta

Polska jest największym i najszybciej rozwijającym się rynkiem pomp ciepła w Europie. Liczba zamontowanych pomp ciepła w 2022 r. wyniosła 180 000, tym samym sprzedaż w roku 2022 względem 2021 wzrosła o...

Polska jest największym i najszybciej rozwijającym się rynkiem pomp ciepła w Europie. Liczba zamontowanych pomp ciepła w 2022 r. wyniosła 180 000, tym samym sprzedaż w roku 2022 względem 2021 wzrosła o 140%. Dofinansowanie na pompy ciepła i programy współfinansujące termomodernizację skutkują 60-procentowym udziałem pomp ciepła we wnioskach do programu „Czyste Powietrze”. W odpowiedzi na rosnące potrzeby rynku marka Beretta proponuje szkolenia dla instalatorów i szereg korzyści wynikających ze współpracy.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.