Z czego powinna składać się profesjonalna instalacja fotowoltaiczna?

Panele fotowoltaiczne
VOLT Polska
Instalacja fotowoltaiczna przeznaczona do pozyskiwania energii słonecznej składa się z kilku elementów: inwertera solarnego, paneli słonecznych, regulatora solarnego, akcesoriów do montażu (kable, złączki) oraz konstrukcji montażowych. Jeśli odpowiednio dobierzemy wszystkie te elementy pod kątem jakości, profesjonalnego montażu, mamy szansę zaspokoić prawie w 100% zapotrzebowanie na energię elektryczną w domu oraz znacznie obniżyć rachunki za prąd.
Inwerter solarny – mózg całej operacji fotowoltaicznej
Jednym z kluczowych elementów instalacji fotowoltaicznej jest inwerter. Głównym zadaniem inwertera jest zmiana prądu o napięciu stałym na prąd o napięciu zmiennym 230V.
Do najbardziej popularnych należą inwertery on-grid, współpracujące z siecią elektryczną, które mogą oddawać nadwyżki energii do sieci, jak również odbierać ją w momencie zapotrzebowania na prąd np. w okresach zimowych. Drugie to inwertery typu off-grid (wyspowe), niewspółpracujące z siecią, które posiadają własne akumulatory do magazynowania energii.
Z jakich elementów zbudowany jest inwerter? Inwertery sinusPRO S marki VOLT Polska są wyposażone m.in. w ładowarkę sieciową potrzebną do ładowania podłączonego akumulatora. Podłączony akumulator służy do gromadzenia nadmiaru energii wyprodukowanej przez panele. Inwertery mają również regulator solarny, który pozwala dodatkowo wykorzystać energię słoneczną do ładowania akumulatorów. Wbudowana przetwornica wytwarza na wyjściu napięcie tzw. "czysty sinus", co pozwala na zasilanie urządzeń o charakterze indukcyjnym m.in. elektronarzędzia siłowe, sprężarki powietrza, klimatyzatory, lodówki, zamrażarki etc.
Urządzenia mają pełen zakres zabezpieczeń i alarmów: przeciążenie, zwarcie, zabezpieczenia nad i pod napięciowe, temperaturowe. Duży, czytelny wyświetlacz LCD, informuje o aktualnym stanie pracy inwertera m.in. napięciu wejściowym i wyjściowym, napięciu i ładowaniu baterii.
Panele słoneczne – Moduły do pozyskiwanie energii
Panele słoneczne, zwane również modułami służą do pozyskiwania energii słonecznej i zmiany jej w energię elektryczną, dokładnie zmiany promieniowania słonecznego w prąd stały. Każdy panel zbudowany jest z ogniw krzemowych, które posiadają właściwości pozwalające na przepływ prądu. Dobierając panele do instalacji fotowoltaicznej powinno się wziąć pod uwagę m.in. parametr sprawności (wydajność konwersji%), określający wielkość mocy modułów oraz ilość zamontowanych urządzeń.
W ofercie firmy VOLT Polska mamy moduły MONO FLEX oraz POLI, różniące się mocą, budową, designem, gwarancją. Seria elastycznych, monokrystalicznych MONO FLEX posiada większą sprawność (21%) niż polikrystaliczne POLI (19%), ale krótszą gwarancję - 6 miesięcy, POLI 5-10 lat. Ogniwo w przypadku MONO FLEX wykonane jest z dużego monolitycznego kryształu krzemu, w przypadku POLI z małych pociętych kryształków krzemowych. Dzięki elastycznej budowie moduły MONO FLEX z powodzeniem można zastosować na kamperze, jachcie, łódce. Istotną kwestią jest odpowiednie miejsce, w którym zainstalowane mają być panele solarne. Można je zamontować na dachu lub na gruncie, najważniejsze, żeby były skierowane w kierunku południowym, maksymalnie wykorzystującym nasłonecznienie.
Regulator solarny
Regulator solarny - niewielkich rozmiarów urządzenie jest wyjątkowo praktyczne i przydatne w codziennym funkcjonowaniu instalacji fotowoltaicznej. Na czym polegają jego zadania? Regulatory solarne SOL MPPT firmy VOLT Polska służą przede wszystkim do ładowania akumulatorów z podłączonego zestawu paneli słonecznych. Dzięki bezprzewodowej komunikacji typu BLUETOOTH można na bieżąco, z każdego miejsca w domu można sprawdzać na smartphonie na jakim etapie jest jego ładowanie. Regulatory solarne wyróżniają się prawie 98% wydajnością ze względu na wykorzystywanie w swojej pracy technologii MPPT (Maximum Power Point Tracking), czyli śledzenia punktu mocy maksymalnej na panelu solarnym. Urządzenia chronią również akumulator przed nadmiernym rozładowaniem oraz zbyt wysokim napięciem podawanym z panelu słonecznego.
Konstrukcja montażowa
Konstrukcja montażowa służy do utrzymania instalacji fotowoltaicznej na dachu (nośna) lub na gruncie do ustawienia instalacji pod odpowiednim kątem i kierunkiem. Ważne, żeby była wykonana z dobrej jakości materiałów, trwałych i solidnych, tak aby zapewnić bezpieczeństwo i stabilność instalacji fotowoltaicznej. Mniejsze elementy jak kable, czy złączki również mają znaczenie. Instalacja umieszczona jest na zewnątrz, narażona jest więc na działanie niekorzystnych warunków pogodowych. Dobra jakość okablowania i odpowiednie ułożenie kabli zapewni ochronę sprzętu przed działaniem np. wilgoci.
Przykładowy zestaw fotowoltaiczny:
- Inwerter solarny: sinusPRO 1000 S + MPPT
- 1 x akumulator GEL 100 Ah
- 3 x panele 340W