RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Dobór komponentów instalacji solarnej | Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 10

Komponent instalacji solarnej, Fot. freeimages.com

Komponent instalacji solarnej, Fot. freeimages.com

Projektowanie instalacji solarnej nie kończy się na kolektorach – nie mniej istotny jest dobór średnic przewodów oraz odpowiedniego osprzętu. Straty ciepła i spadki ciśnienia wpływają na zmniejszenie wydajności całej instalacji, zatem bez ich uwzględnienia w obliczeniach system nie zapewni wymaganej mocy cieplnej. Równie ważne są elementy wpływające na bezpieczeństwo instalacji, takie jak zawór bezpieczeństwa czy naczynie wzbiorcze.

Zobacz także

ESBE Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji?

Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji? Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji?

W instalacjach z kolektorami słonecznymi wykorzystywane są zwykle zawory do ogrzewania słonecznego. Jeżeli jest to jednak system grzewczy z kotłem na paliwo stałe i kolektorami słonecznymi, po stronie...

W instalacjach z kolektorami słonecznymi wykorzystywane są zwykle zawory do ogrzewania słonecznego. Jeżeli jest to jednak system grzewczy z kotłem na paliwo stałe i kolektorami słonecznymi, po stronie kotła montuje się zawór temperaturowy.

Rafał Kowalski Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych

Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych

Warunki eksploatacyjne i zależności hydrauliczne w termicznych instalacjach kolektorów słonecznych wymagają zastosowania elementów regulacyjnych i bezpieczeństwa, żeby z jednej strony efektywnie wykorzystać...

Warunki eksploatacyjne i zależności hydrauliczne w termicznych instalacjach kolektorów słonecznych wymagają zastosowania elementów regulacyjnych i bezpieczeństwa, żeby z jednej strony efektywnie wykorzystać energię solarną, a z drugiej zagwarantować bezpieczeństwo użytkowania.

dr inż. Paweł Kowalski Kolektory słoneczne - dofinansowania

Kolektory słoneczne - dofinansowania Kolektory słoneczne - dofinansowania

Od kilku tygodni inwestorzy mają szanse skorzystać z 45% dofinansowania do kupna i montażu instalacji solarnej. Dofinansowania udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW)...

Od kilku tygodni inwestorzy mają szanse skorzystać z 45% dofinansowania do kupna i montażu instalacji solarnej. Dofinansowania udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poprzez sieć banków z którymi podpisał umowy (Bank Ochrony Środowiska S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze, Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze, Krakowski Bank Spółdzielczy, Warszawski Bank Spółdzielczy, Mazowiecki Bank Regionalny...

Po przeprowadzeniu obliczeń wymaganej liczby kolektorów słonecznych oraz pojemności zasobników należy zadbać o prawidłowy dobór wszystkich komponentów, gdyż mogą one znacząco wpłynąć na wydajność instalacji solarnej. Instalacja ta ma długą żywotność, przekraczającą często 20 lat, ale także okres zwrotu nakładów inwestycyjnych jest długi, dlatego należy zapewnić jej efektywną pracę w całym okresie eksploatacji.

Dobór materiału przewodów oraz pompy

W większości instalacji solarnych materiałem stosowanym na przewody jest miedź. Wynika to z jej bardzo dobrych parametrów cieplnych. Alternatywnym rozwiązaniem są giętkie rury ze stali nierdzewnej lub stali szarej. Nie stosuje się rur z tworzyw sztucznych w obwodzie kolektorów z uwagi na obciążenia termiczne oraz promieniowanie ultrafioletowe. Nie należy też stosować stalowych rur ocynkowanych ze względu na reakcję warstwy cynku na wysokie temperatury medium.

Na rynek wchodzą kolektory z absorberem wykonanym w całości (blacha oraz rurki przepływowe) z aluminium. Wymaga to zastosowania w takich instalacjach cieczy roboczych, które zapewnią ochronę przed degradacją, przyspieszonym starzeniem i reakcjami chemicznymi.

Europejskie przepisy dotyczące przewodów łączących instalacje solarne z naczyniami wzbiorczymi zalecają zastosowanie rur o określonej średnicy nominalnej, co najmniej DN 15.

W instalacjach solarnych przewody mogą pracować w odmiennych warunkach od typowych dla instalacji grzewczych:

  • przepływy określone są w oparciu o zalecenia producentów kolektorów słonecznych (low-flow, high-flow, matched-flow), a wpływ na opory przepływu mają zmieniające się temperatury w obwodzie solarnym, i tym samym zmieniająca się lepkość cieczy solarnej,
  • medium roboczym nie jest woda, ale mieszanina glikolu i wody,
  • medium robocze krąży w obwodzie zamkniętym.
Połączenie szeregowe kolektorów

Rys. 1. Połączenie szeregowe kolektorów
Źródło: Autor

W związku z powyższym przewodów nie należy dobierać „na wyczucie”. Zbyt duże średnice powodują wzrost kosztów inwestycyjnych i zwiększają straty ciepła od większych powierzchni. Z kolei zbyt małe przekroje rur powodują większy pobór mocy przez pompę, co pogarsza bilans energetyczny instalacji solarnej.

Do określenia oporów przepływu w przewodach instalacji solarnej niezbędna jest znajomość przepływu ustalonego przez producenta dla uzyskania największej wydajności kolektorów słonecznych. Trzeba przy tym zaznaczyć, że mały przepływ prowadzi do znacznego przyrostu temperatury przez pole kolektorów słonecznych, z kolei za duży do szybszego wychładzania kolektorów słonecznych i do częstszego przełączania pompy solarnej.

Całkowite opory przepływu w obwodzie solarnym są sumą oporów indywidualnych występujących na wszystkich komponentach instalacji. Są to opory przepływu na kolektorach słonecznych, przewodach, wymienniku ciepła oraz na armaturze (np. zawory, filtry itd.).

Opory przepływu przez pole kolektorów

Połączenie równoległe

Rys. 2. Połączenie równoległe
Źródło: Autor

Opory przepływu przez pole kolektorów słonecznych wynikają ze sposobu ich połączenia. W połączonych szeregowo opory całkowite DP stanowią sumę oporów wszystkich kolektorów (rys. 1). Inaczej kształtują się opory, gdy kolektory są połączone równolegle (rys. 2). Jest to wynikiem innego rozkładu przepływów w obu przypadkach. W połączeniu szeregowym kolektorów przepływ jest identyczny jak w przewodzie doprowadzającym do nich medium robocze. Natomiast w połączeniu równoległym przepływ rozkłada się na poszczególne kolektory słoneczne.

Do wyznaczenia oporów całkowitych należy skorzystać z charakterystyki dostarczonej przez producenta kolektorów (rys. 3). Wychodząc z wartości założonego przepływu (np. 300 kg/h jak na rys.) można określić stratę ciśnienia w kolektorze.

Opory przepływu w wymienniku ciepła

W standardowej instalacji solarnej wymiennik ciepła (wężownica) umieszczony jest w zasobniku solarnym (wymiennik wewnętrzny). Dla określenia oporów przepływu w wężownicy należy skorzystać z charakterystyki podanej przez producenta zasobnika.

opor kolektora słonecznego

Rys. 3. Charakterystyka oporów kolektora słonecznego
Źródło: Autor

W przypadku gdy przekazanie energii cieplnej pozyskanej przez kolektory słoneczne w postaci gorącego medium grzewczego wodzie użytkowej następuje za pośrednictwem zewnętrznego płytowego lub płaszczowego wymiennika ciepła, uwzględnić należy również charakterystyki producentów. Efektywność wymiany ciepła zależy od powierzchni wymiany, różnicy temperatury oraz prędkości przepływu.

Ponieważ dwa ostatnie parametry są w instalacji solarnej ściśle określone, wyznacza się jedynie wymaganą powierzchnię wymiany ciepła. Przyjmuje się zwykle wartości standardowe – od 0,20 do 0,35 m2 powierzchni wymiany na 1 m2 powierzchni kolektorów słonecznych. W większych instalacjach solarnych przy doborze wymienników uwzględnia się moc maksymalną kolektorów słonecznych.

Opory przepływu w przewodach

Przewody instalacji solarnej oraz wszelkie połączenia muszą być odporne na:

  • niskie temperatury zimą (trzeba uwzględnić najniższe temperatury) oraz wysokie w lecie – co najmniej 200°C lub wyższe (w przypadku stagnacji),
  • ciśnienia sięgające wartości maksymalnego ciśnienia roboczego,
  • działanie cieczy solarnej.

Całkowite opory przepływu w przewodach rurowych wynikają ze średnic oraz długości przewodów, a także z wielkości przepływu oraz zawartości glikolu w cieczy solarnej. Im większa zawartość glikolu, tym większe są straty ciśnienia. Dla zapewnienia optymalnych parametrów energetycznych instalacji strata ciśnienia w przewodach nie powinna przekraczać 1,5 mbar na 1 mb. przewodu.

Opory przepływu w rurach

Rys. 4. Opory przepływu w rurach miedzianych
Źródło: Autor

Prędkość przepływu powinna się mieścić w przedziale od 0,3 do 0,8 (maks. 1,0) m/s. W przypadku standardowych instalacji solarnych, w których odległość pomiędzy kolektorami słonecznymi a zasobnikiem nie przekracza 20 m, dobiera się zwykle prędkość przepływu na poziomie 0,5 m/s. Właściwa prędkość zapewnia przemieszczanie się pęcherzyków powietrza, ale zbyt duża może powodować hałas i ścieranie powierzchni wewnętrznej przewodów. Dla zapewnienia równomiernego przepływu w przewodach stosuje się stopniowanie średnic rur.

Opory przepływu w przewodach określa się z nomogramów (rys. 4), które podają wartości oporów jednostkowych dla określonych zawartości glikolu w cieczy roboczej.

Niektórzy producenci kolektorów słonecznych podają dla swoich produktów zalecane wielkości średnic przewodów w zależności od liczby kolektorów słonecznych oraz długości instalacji.

Opory przepływu w elementach armatury

Opory przepływu w armaturze przyjmowane są najczęściej w sposób przybliżony. Najczęściej przyjmuje się, że wynoszą one 1/3 wartości oporów przepływu w rurociągu. Można je również ustalać precyzyjnie, korzystając z charakterystyk poszczególnych elementów.

Dobór pompy

Dobierając pompę obiegu solarnego, należy uwzględnić następujące wymagania:

  • pompa musi być odporna na działanie wysokich temperatur występujących w instalacjach solarnych (np. 130°C w obwodzie kolektorów),
  • pompa musi być przystosowana do danej cieczy roboczej (np. mieszaniny 60% wody i 40% glikolu),
  • ustalone i obliczone wartości wysokości podnoszenia oraz przepływu muszą być przez pompę osiągane z nadmiarem,
  • pompa powinna pracować w zakresie roboczym z dobrą sprawnością,
  • pompa powinna być odporna na częste przełączanie,
  • cena pompy powinna być do zaakceptowania dla inwestora.

Pompy stosowane w obwodach ładowania i rozładowania bufora nie muszą spełniać tak rygorystycznych wymagań. Stosuje się tu standardowe pompy obiegowe oraz cyrkulacyjne.

Najważniejszym parametrem decydującym o doborze pompy są opory występujące w obwodzie solarnym przy wymaganej wartości strumienia przepływu. Precyzyjne określenie wartości wymaganego strumienia przepływu może sprawiać pewne trudności, gdy uwzględni się, że podawane przez producenta wartości oporów w kolektorze stanowią jedynie część oporów w instalacji, która zawiera wymiennik ciepła, przewody instalacyjne z szeregiem załamań i rozgałęzień oraz elementy armatury hydraulicznej (np. filtr osadnikowy, miernik przepływu).

Określenie całkowitych oporów przepływu umożliwia dobór pompy na podstawie stosownego wykresu.

W instalacjach high flow opory przepływu w kolektorach są zwykle niższe niż w instalacjach low flow, co jest wynikiem stosowania równoległego łączenia kolektorów. Jednak strumień przepływu (przez całe pole kolektorów) w instalacjach low flow jest niższy, co wymaga mniejszych mocy pomp niż w instalacjach high flow (nawet 30% różnicy).

W typowych instalacjach low flow punkt pracy pompy leży zwykle w obszarze jej małej sprawności – może to spowodować znaczny spadek wydajności pompy już przy niewielkim wzroście oporów przepływu. Zaleca się więc takie zwymiarowanie hydrauliki, żeby pompa pracowała poza tym obszarem.

Przy doborze pompy nie wolno zapominać o wzroście oporów przepływu przy niższych temperaturach cieczy roboczej, mogą być one 10–20% wyższe od obliczonych. W efekcie, jak wspomniano, spaść może wydajność pompy. Żeby zapobiec takim komplikacjom, opory przepływu cieczy roboczej (mieszaniny wody i glikolu o określonym składzie) przyjmować należy dla temperatury 20°C.

Wymiarowanie naczynia wzbiorczego oraz zaworu bezpieczeństwa

Właściwy dobór naczynia wzbiorczego oraz zaworu bezpieczeństwa to podstawowy warunek bezpiecznej pracy instalacji solarnej.

Dla normalnego funkcjonowania instalacji solarnej niezbędne jest zastosowanie naczynia wzbiorczego kompensującego zmiany objętości medium roboczego w wyniku zmian jego temperatury. Naczynie wzbiorcze musi również przejąć medium wypchnięte z kolektorów słonecznych przez parę powstałą w przypadku stagnacji instalacji solarnej. Powinno mieć ono także pewien wstępny zapas pojemności związany z zapewnieniem prawidłowego funkcjonowania membrany naczynia.

Procentowy przyrost objętości zawartości glikolu

Tabela 2. Procentowy przyrost objętości (n) dla różnych zawartości glikolu

Zmiana pojemności medium grzewczego wynikająca ze zmian temperatury (DVi) może być wyznaczona ze współczynnika objętościowej rozszerzalności cieplnej, średniej temperatury medium oraz procentowego udziału glikolu w medium grzewczym. Wartość procentowego przyrostu objętości (n) podano w tabeli 2 dla różnych zawartości glikolu. Jako średnią wartość zmiany temperatury przyjęto tu różnicę temperatury pomiędzy temperaturą napełniania instalacji oraz średnią temperaturą medium grzewczego w trakcie tworzenia pary. Z wystarczającą dokładnością przyjąć można dla tego przypadku wartość 110 K.

Zmianę objętości medium można określić ze wzoru:

Zmiana objętości medium

Objętość napełnienia Vi stanowi sumę pojemności kolektorów Vk i rurociągu instalacji Vr oraz wymiennika ciepła, stacji solarnej, a także pozostałej armatury. O ile pojemność podzespołów odczytać trzeba z danych technicznych, to pojemność rurociągu można określić, korzystając z tabeli pojemności jednostkowych rur (tabela 3).

Pojemności jednostkowe rur

Tabela 3. Pojemności jednostkowe rur

Dodatkowa objętość pary (Vp), którą przyjąć musi naczynie wzbiorcze, jest sumą objętości kolektorów słonecznych oraz pojemności odcinka przewodów przylegających do każdego pola kolektorów objętego stagnacją. Długość tego odcinka wyznaczyć można w przybliżeniu z bilansu mocy procesu stagnacji.

Żeby uwzględnić stratę objętości medium podczas napełniania i odpowietrzania instalacji oraz zapewnienia w okresie zimy stosownego nadciśnienia w najwyższych punktach instalacji, przy określaniu pojemności naczynia wzbiorczego uwzględnia się zapas objętości (Vz). Wynosi on:

  • przy DVi > 15 l: Vz = 0,05 DVi
  • przy DVi < 15 l: Vz = 0,20 DVi
  • ale Vz min = 3 l.

Aby wyznaczyć pojemność naczynia wzbiorczego, należy także określić wartość współczynnika ciśnienia (D). W tym celu niezbędne jest określenie wartości ciśnienia w instalacji (pe) – odejmując od wartości nastawy zaworu bezpieczeństwa (pzb) wartość różnicy ciśnienia roboczego (Dp) rzędu 10% wartości ciśnienia zadziałania zaworu bezpieczeństwa, co najmniej jednak 0,5 bar:

wartość ciśnienia w instalacji

Współczynnik ciśnienia D określa się, uwzględniając ciśnienie wstępne naczynia (pn), które wynika z wysokości statycznej instalacji powiększonej o wartość bezpieczeństwa rzędu 0,5–0,8 bar:

Współczynnik ciśnienia

Pojemność minimalną naczynia wzbiorczego (Vmin) wyznacza się ostatecznie ze wzoru:

Pojemność minimalna naczynia wzbiorczego

W oparciu o dokumentację techniczną producenta naczyń wzbiorczych należy dobrać pojemność nominalną naczynia wzbiorczego:

pojemność nominalną naczynia wzbiorczego

Ponieważ rzeczywista (użyteczna) pojemność robocza naczynia wzbiorczego zależy od wartości ciśnienia początkowego oraz końcowego, zaleca się przeliczenie pojemności naczynia w oparciu o poniższy wzór:

rzeczywista (użyteczna) pojemność robocza naczynia wzbiorczego

Należy zauważyć, że pojemność użyteczna może się różnić w znacznym stopniu od pojemności nominalnej.

Naczynie wzbiorcze należy tak usytuować, by nie było narażone na działanie wysokiej temperatury oraz uderzeń pary.

W przypadku instalacji narażonych na długotrwałą stagnację niezbędne jest stosowanie dodatkowych elementów zabezpieczających, jak np. przednaczynie, chłodnica cieczy roboczej, sterownik z odpowiednią funkcją.

Do każdego naczynia wzbiorczego dostarcza się zwykle elastyczne przyłącze ze stali nierdzewnej oraz szybkozłączkę umożliwiającą odłączenie naczynia bez potrzeby opróżniania instalacji.

Straty ciepła oraz wydłużenia cieplne

Bardzo ważnym zagadnieniem w instalacjach pozyskujących energię cieplną jest zadbanie o prawidłową izolację. Nie można dopuścić do sytuacji, w której pozyskana energia cieplna będzie tracona w wyniku zastosowania niewłaściwej izolacji cieplnej. Niedopuszczalne jest też wykonanie instalacji w sposób dopuszczający do wystąpienia przecieków w wyniku wydłużeń cieplnych przewodów.

Energia cieplna pozyskana przez kolektory słoneczne transportowana jest siecią przewodów do odbiornika ciepła. Rozróżnia się gałąź zasilania (gorącą) oraz powrotu (zimną). Należy w związku z tym zadbać, by gałąź zasilania była jak najkrótsza, gdyż występują w niej większe straty ciepła. Grubości izolacji cieplnej oraz jej parametry powinny zapewniać minimalne straty cieplne. Izolacja musi być ciągła, bez przerw.

Cechy dobrej izolacji to: odporność na wysokie temperatury (stagnacja) oraz warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. Przyjmuje się, że minimalna grubość izolacji wynosi 20 mm. Trzeba jednak również pamiętać, że możliwe jest jej uszkodzenie przez ptaki lub inne zwierzęta.

W przypadku długich instalacji nie da się uniknąć strat ciepła, dlatego trzeba rozpatrzyć konieczność ich kompensacji poprzez zwiększenie powierzchni czynnej kolektorów słonecznych.

wydłużenia cieplne rur a różne wartości przyrostów temperatury

Tabela 4. Jednostkowe wydłużenia cieplne rur wykonanych z dwóch materiałów dla różnych wartości przyrostów temperatury

W tabeli 4 podano wartości jednostkowych wydłużeń cieplnych rur wykonanych z dwóch materiałów dla różnych przyrostów temperatury.

Połączenie kolektorów słonecznych w rzędy jest ważne nie tylko z punktu widzenia hydrauliki, ale również wydłużeń w rzędach. W tym przypadku kierować się należy zaleceniami producentów dotyczących stosowania kompensatorów wydłużeń. W niektórych kolektorach kompensatory wydłużeń stanowią integralną część urządzeń. W razie braku odpowiednich zaleceń należy zadbać o zastosowanie wystarczającej ilości elementów kompensacyjnych.      

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Waldemar Joniec Energia z hybryd

Energia z hybryd Energia z hybryd

Prognozy specjalistów od ogrzewania są coraz bliższe wizjom futurystów sprzed lat. Do zasilania instalacji ogrzewających budynki wykorzystywane są coraz bardziej złożone układy z wieloma urządzeniami....

Prognozy specjalistów od ogrzewania są coraz bliższe wizjom futurystów sprzed lat. Do zasilania instalacji ogrzewających budynki wykorzystywane są coraz bardziej złożone układy z wieloma urządzeniami. Będą one wykorzystywać różne nośniki energii i w coraz większym stopniu energię odnawialną.

Jerzy Chodura Analiza podstawowych parametrów kolektorów słonecznych.Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 9

Analiza podstawowych parametrów kolektorów słonecznych.Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 9 Analiza podstawowych parametrów kolektorów słonecznych.Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 9

Potencjalny użytkownik instalacji solarnej powinien mieć podstawową wiedzę umożliwiającą wybór kolektora słonecznego.

Potencjalny użytkownik instalacji solarnej powinien mieć podstawową wiedzę umożliwiającą wybór kolektora słonecznego.

Jerzy Chodura Wymiarowanie instalacji solarnych do przygotowania c.w.u. Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 8

Wymiarowanie instalacji solarnych do przygotowania c.w.u. Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 8 Wymiarowanie instalacji solarnych do przygotowania c.w.u. Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 8

Inwestorzy oczekują jak największej skuteczności kolektorów słonecznych. Jednak chcąc osiągnąć maksymalne korzyści, można przesadzić. Nie zawsze ilość idzie w parze z jakością, zatem łatwo wpaść w pułapkę...

Inwestorzy oczekują jak największej skuteczności kolektorów słonecznych. Jednak chcąc osiągnąć maksymalne korzyści, można przesadzić. Nie zawsze ilość idzie w parze z jakością, zatem łatwo wpaść w pułapkę i przewymiarować instalację, uzyskując tym samym odwrotny od oczekiwanego efekt.

Rafał Kowalski Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych

Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych

Warunki eksploatacyjne i zależności hydrauliczne w termicznych instalacjach kolektorów słonecznych wymagają zastosowania elementów regulacyjnych i bezpieczeństwa, żeby z jednej strony efektywnie wykorzystać...

Warunki eksploatacyjne i zależności hydrauliczne w termicznych instalacjach kolektorów słonecznych wymagają zastosowania elementów regulacyjnych i bezpieczeństwa, żeby z jednej strony efektywnie wykorzystać energię solarną, a z drugiej zagwarantować bezpieczeństwo użytkowania.

Redakcja RI REPOWERmap

REPOWERmap REPOWERmap

Czy posiadasz zainstalowany kolektor słoneczny, panel fotowoltaiczny lub małą elektrownię wiatrową albo inne odnawialne źródło energii? A może izolacja twojego budynku zwiększyła jego energooszczędność?...

Czy posiadasz zainstalowany kolektor słoneczny, panel fotowoltaiczny lub małą elektrownię wiatrową albo inne odnawialne źródło energii? A może izolacja twojego budynku zwiększyła jego energooszczędność? Dodaj swoje przykłady na mapie, aby były widoczne dla innych i stanowiły inspirację do podjęcia podobnych działań. Każdy przykład jest ważny!

Jerzy Chodura Charakterystyka techniczna kolektorów słonecznych. Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych. Cz. 7.

Charakterystyka techniczna kolektorów słonecznych. Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych. Cz. 7. Charakterystyka techniczna kolektorów słonecznych. Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych. Cz. 7.

Charakterystyka techniczna pozwala porównywać dostępne na rynku kolektory. Celem może być np. ustalenie kryteriów wyboru kolektora słonecznego w przetargach publicznych lub umożliwienie osobie zainteresowanej...

Charakterystyka techniczna pozwala porównywać dostępne na rynku kolektory. Celem może być np. ustalenie kryteriów wyboru kolektora słonecznego w przetargach publicznych lub umożliwienie osobie zainteresowanej zakupem dokonania właściwego wyboru. W sytuacji, gdy jedynym kryterium jest „najkorzystniejsza” cena, charakterystyka techniczna kolektora słonecznego odgrywa drugorzędną rolę.

Jerzy Chodura Uruchomienie i przeglądy zestawu solarnego. Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych. Cz. 6.

Uruchomienie i przeglądy zestawu solarnego. Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych. Cz. 6. Uruchomienie i przeglądy zestawu solarnego. Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych. Cz. 6.

Bezpośrednio po posadowieniu kolektorów słonecznych oraz pozostałych elementów zestawu solarnego niezbędne jest przeprowadzenie prawidłowego napełnienia oraz uruchomienia urządzeń. Następnie instalację...

Bezpośrednio po posadowieniu kolektorów słonecznych oraz pozostałych elementów zestawu solarnego niezbędne jest przeprowadzenie prawidłowego napełnienia oraz uruchomienia urządzeń. Następnie instalację przekazuje się użytkownikowi wraz z podstawowymi informacjami dotyczącymi zasad funkcjonowania, konieczności wykonywania przeglądów, a także zgłaszania reklamacji.

Paweł Lachman Perspektywy rynku urządzeń grzewczych w UE

Perspektywy rynku urządzeń grzewczych w UE Perspektywy rynku urządzeń grzewczych w UE

Po 2015 r. diametralnie zmieni się rynek urządzeń centralnego ogrzewania w Europie. Wymogi ecodesign i oznakowania energetycznego wpłyną na sprzedaż pomp ciepła i kotłów na biomasę, a na rynek nie będą...

Po 2015 r. diametralnie zmieni się rynek urządzeń centralnego ogrzewania w Europie. Wymogi ecodesign i oznakowania energetycznego wpłyną na sprzedaż pomp ciepła i kotłów na biomasę, a na rynek nie będą mogły wejść niskoefektywne urządzenia grzewcze.

Jerzy Chodura Zasobniki, oprzyrządowanie i armatura słonecznych systemów grzewczych Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 4

Zasobniki, oprzyrządowanie i armatura słonecznych systemów grzewczych Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 4 Zasobniki, oprzyrządowanie i armatura słonecznych systemów grzewczych Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 4

W słonecznym systemie grzewczym istotną rolę odgrywa właściwa współpraca kolektorów słonecznych z pozostałymi elementami. W artykule omówiono podstawowe zagadnienia dotyczące magazynowania ciepła w zasobnikach...

W słonecznym systemie grzewczym istotną rolę odgrywa właściwa współpraca kolektorów słonecznych z pozostałymi elementami. W artykule omówiono podstawowe zagadnienia dotyczące magazynowania ciepła w zasobnikach oraz sposobów wykorzystania wymienników ciepła i regulatorów, a także aspektów bezpieczeństwa.

dr inż. Jacek Biskupski Wykorzystanie kolektorów słonecznych do produkcji c.w.u. i c.o. przy zastosowaniu automatyki BMS

Wykorzystanie kolektorów słonecznych do produkcji c.w.u. i c.o. przy zastosowaniu automatyki BMS Wykorzystanie kolektorów słonecznych do produkcji c.w.u. i c.o. przy zastosowaniu automatyki BMS

Wnioski z kilkunastu lat pracy kilku zestawów kolektorów słonecznych, zarówno płaskich, jak i rurowych, wskazują, że osiągnięcie teoretycznych parametrów pracy podawanych w danych katalogowych jest w praktyce...

Wnioski z kilkunastu lat pracy kilku zestawów kolektorów słonecznych, zarówno płaskich, jak i rurowych, wskazują, że osiągnięcie teoretycznych parametrów pracy podawanych w danych katalogowych jest w praktyce niemożliwe, gdyż odnoszą się one do samego kolektora, a nie całej instalacji – wymaga to uwzględniania przez projektantów przy doborze urządzeń i projektowaniu instalacji. Wraz z rozwojem budownictwa niskoenergetycznego rosnąć będzie znaczenie instalacji solarnych wspomagających pracę układów...

Jerzy Chodura Promieniowanie słoneczne – podstawowe wiadomości, Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 2

Promieniowanie słoneczne – podstawowe wiadomości, Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 2 Promieniowanie słoneczne – podstawowe wiadomości, Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 2

W artykule przedstawiono podstawowe informacje o promieniowaniu słonecznym oraz jego parametrach, odgrywających zasadniczą rolę w termicznych instalacjach solarnych. Spektrum oraz ilość dostępnego w danej...

W artykule przedstawiono podstawowe informacje o promieniowaniu słonecznym oraz jego parametrach, odgrywających zasadniczą rolę w termicznych instalacjach solarnych. Spektrum oraz ilość dostępnego w danej lokalizacji promieniowania słonecznego ma duże znaczenie dla właściwego doboru i badania kolektorów słonecznych.

Redakcja RI O rynku kolektorów słonecznych i istotnych regulacjach

O rynku kolektorów słonecznych i istotnych regulacjach O rynku kolektorów słonecznych i istotnych regulacjach

Rozmowa z Robinem Wellingiem – Prezydentem Europejskiej Federacji Przemysłu Energetyki Słonecznej (ESTIF) - w której mowa o rynku kolektorów słonecznych i regulacjach, które ten rynek kształtują. Rozmowę...

Rozmowa z Robinem Wellingiem – Prezydentem Europejskiej Federacji Przemysłu Energetyki Słonecznej (ESTIF) - w której mowa o rynku kolektorów słonecznych i regulacjach, które ten rynek kształtują. Rozmowę przeprowadził Instytut Energetyki Odnawialnej, organizator VI Forum Przemysłu Energetyi Słonecznej, które odbędzie się w dniach 13-14 maja 2013 roku, w Toruniu.

Anna Santorska, Maria Kamińska, Aneta Więcka UrbanSol+. Wykorzystanie kolektorów słonecznych na obszarach miejskich

UrbanSol+. Wykorzystanie kolektorów słonecznych na obszarach miejskich UrbanSol+. Wykorzystanie kolektorów słonecznych na obszarach miejskich

Budynki usługowe i mieszkalne w krajach UE są odpowiedzialne za zużycie ponad 40% energii, co sprawia, że jest to obecnie najbardziej energochłonny sektor gospodarki Europy. Przewiduje się, że do 2025...

Budynki usługowe i mieszkalne w krajach UE są odpowiedzialne za zużycie ponad 40% energii, co sprawia, że jest to obecnie najbardziej energochłonny sektor gospodarki Europy. Przewiduje się, że do 2025 r. gospodarstwa domowe oraz budynki biurowe, magazynowe i użyteczności publicznej zużywać będą większość światowych zasobów energii – więcej niż transport i przemysł ogółem.

Jerzy Kosieradzki Magazynowanie energii słonecznej dla grzania i chłodzenia

Magazynowanie energii słonecznej dla grzania i chłodzenia Magazynowanie energii słonecznej dla grzania i chłodzenia

Energii słonecznej mamy pod dostatkiem wtedy, gdy zwykle nie jest potrzebna, a brakuje jej, kiedy zapotrzebowanie na ciepło wzrasta. Problem tej sezonowej dostępności można już uznać za częściowo rozwiązany...

Energii słonecznej mamy pod dostatkiem wtedy, gdy zwykle nie jest potrzebna, a brakuje jej, kiedy zapotrzebowanie na ciepło wzrasta. Problem tej sezonowej dostępności można już uznać za częściowo rozwiązany – w lecie, kiedy słońce grzeje najmocniej, potrzebny jest chłód, który wytworzyć można przy pomocy intensywnego promieniowania. Czy podobne rozwiązanie można znaleźć również dla ogrzewania zimą?

Grzegorz Wiśniewski, Aneta Więcka, Anna Santorska, Maria Nalewajko Rynek kolektorów słonecznych w Polsce

Rynek kolektorów słonecznych w Polsce Rynek kolektorów słonecznych w Polsce

Szacuje się, że już ponad 100 tysięcy użytkowników w Polsce korzysta ze słonecznych instalacji grzewczych. Polska stała się jednym z liderów w sprzedaży i montażu kolektorów słonecznych, zajmując w europejskim...

Szacuje się, że już ponad 100 tysięcy użytkowników w Polsce korzysta ze słonecznych instalacji grzewczych. Polska stała się jednym z liderów w sprzedaży i montażu kolektorów słonecznych, zajmując w europejskim rankingu czwarte miejsce (za Niemcami, Włochami i Hiszpanią). Rynek kolektorów słonecznych jest jak dotychczas branżą najbardziej przewidywalną i stabilną w dłuższym okresie. Według wstępnych szacunków w 2012 r. zainstalowane zostanie kolejne ponad 200 tys. m2, a łączna wartość skumulowana...

prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie? Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków...

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków kwestionujących sens tej walki [1–3]. Komisja Europejska dąży do podwyższenia przyjętego celu redukcyjnego emisji CO2 z 20 do 30% w 2020 r. i 80% w 2050 r., głównie poprzez intensywny rozwój OZE. Miałyby one zastąpić zwalczane coraz mocniej elektrownie węglowe i jądrowe, których udział w światowej...

prof. dr hab. inż. Sergey Anisimov, mgr inż. Demis Pandelidis Poprawa efektywności solarnych układów klimatyzacyjnych

Poprawa efektywności solarnych układów klimatyzacyjnych Poprawa efektywności solarnych układów klimatyzacyjnych

Jednym ze sposobów ograniczenia zużycia energii przez konwencjonalne systemy chłodnicze oparte na jednostkach sprężarkowych jest wykorzystanie solarnych systemów klimatyzacyjnych. Układy takie charakteryzuje...

Jednym ze sposobów ograniczenia zużycia energii przez konwencjonalne systemy chłodnicze oparte na jednostkach sprężarkowych jest wykorzystanie solarnych systemów klimatyzacyjnych. Układy takie charakteryzuje duża efektywność, ale ich zastosowanie nie jest wolne od wad – do najważniejszych należy znaczące zwiększenie wilgotności względnej powietrza nawiewanego w komorach zraszania. Zaradzić temu może zastąpienie komory zraszania wymiennikiem do pośredniego wyparnego ochładzania powietrza.

dr inż. Jacek Biskupski Ogrzewanie w domu zautomatyzowanym

Ogrzewanie w domu zautomatyzowanym Ogrzewanie w domu zautomatyzowanym

Artykuł stanowi kolejną część w cyklu publikacji na temat inteligentnego budynku mieszkalnego (patrz RI 3/2012). Opisano w nim rzeczywisty system grzewczy działający w energooszczędnym domu zautomatyzowanym,...

Artykuł stanowi kolejną część w cyklu publikacji na temat inteligentnego budynku mieszkalnego (patrz RI 3/2012). Opisano w nim rzeczywisty system grzewczy działający w energooszczędnym domu zautomatyzowanym, czerpiącym energię ze źródeł odnawialnych.

Jerzy Chodura Kolektory słoneczne w zastosowaniach specjalnych

Kolektory słoneczne w zastosowaniach specjalnych Kolektory słoneczne w zastosowaniach specjalnych

W związku z obowiązkiem spełnienia wymagań pakietu klimatycznego kraje UE stanęły przed koniecznością zwiększenia udziału energii odnawialnej w ogólnych zasobach energetycznych. Tradycyjne rozwiązania...

W związku z obowiązkiem spełnienia wymagań pakietu klimatycznego kraje UE stanęły przed koniecznością zwiększenia udziału energii odnawialnej w ogólnych zasobach energetycznych. Tradycyjne rozwiązania kolektorów słonecznych mają ograniczone wydajności, które nie pozwalają na znaczące zwiększenie ich udziału w realizacji wymagań pakietu (RI 12/2011). Prowadzone są zatem prace nad wprowadzeniem na rynek specjalnych konstrukcji kolektorów słonecznych lub ich wersji hybrydowych. Niektóre kraje mobilizuje...

Waldemar Joniec Nowy zawód – technik OZE

Nowy zawód – technik OZE Nowy zawód – technik OZE

Wymagania stawiane kandydatom na egzaminie pisemnym i praktycznym potwierdzającym kwalifikacje technika OZE podano w rozporządzeniu MEN z 28 września 2011 r. (DzU nr 216, poz. 1275). Sprawdzane będą wiadomości...

Wymagania stawiane kandydatom na egzaminie pisemnym i praktycznym potwierdzającym kwalifikacje technika OZE podano w rozporządzeniu MEN z 28 września 2011 r. (DzU nr 216, poz. 1275). Sprawdzane będą wiadomości i umiejętności zawodowe oraz wiedza na temat prowadzenia działalności gospodarczej. Egzamin praktyczny ma polegać na opracowaniu projektu montażu urządzeń i instalacji.

Jerzy Chodura Kolektory słoneczne w zastosowaniach przemysłowych

Kolektory słoneczne w zastosowaniach przemysłowych Kolektory słoneczne w zastosowaniach przemysłowych

Od pewnego czasu funkcjonuje w Polsce powszechny system dofinansowania instalacji solarnych. Skierowany jest on przede wszystkim do użytkowników indywidualnych, zarządców obiektów użyteczności publicznej...

Od pewnego czasu funkcjonuje w Polsce powszechny system dofinansowania instalacji solarnych. Skierowany jest on przede wszystkim do użytkowników indywidualnych, zarządców obiektów użyteczności publicznej itp. Nie funkcjonuje natomiast system dofinansowania kolektorów słonecznych w instalacjach przemysłowych. Nasz kraj nie uczestniczy w europejskim programie So-Pro, którego celem jest wykorzystanie ciepła słonecznego do wspomagania procesów produkcyjnych.

Norbert Winogrodzki Instalacja solarna w domu pomocy społecznej

Instalacja solarna w domu pomocy społecznej Instalacja solarna w domu pomocy społecznej

Systemy kolektorów słonecznych cieszą się ostatnio w Polsce dużym zainteresowaniem i z roku na rok coraz więcej inwestorów decyduje się w ten sposób uniezależnić od tradycyjnych nośników energii. Wpływają...

Systemy kolektorów słonecznych cieszą się ostatnio w Polsce dużym zainteresowaniem i z roku na rok coraz więcej inwestorów decyduje się w ten sposób uniezależnić od tradycyjnych nośników energii. Wpływają na to rosnące ceny energii, a także możliwość uzyskania dotacji lub preferencyjnego kredytu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, co jest rzeczywistym wsparciem dla inwestorów zainteresowanych nowoczesnymi systemami ogrzewania.

Jerzy Kosieradzki Jak promować energię słoneczną?

Jak promować energię słoneczną? Jak promować energię słoneczną?

Rozmowa z Rogerem Hackstockiem, szefem Austria Solar, które zorganizowało w ubiegłym roku potężną akcję informacyjną nazwaną „Sprytne grzanie słońcem” (Schlaue heizen mit der Sonne). Celem miało być poszerzenie...

Rozmowa z Rogerem Hackstockiem, szefem Austria Solar, które zorganizowało w ubiegłym roku potężną akcję informacyjną nazwaną „Sprytne grzanie słońcem” (Schlaue heizen mit der Sonne). Celem miało być poszerzenie świadomości potencjalnych użytkowników w zakresie wykorzystania energii słonecznej do ogrzania domu.

dr Małgorzata Pietras-Szewczyk Nasłonecznienie a praca kolektorów słonecznych

Nasłonecznienie a praca kolektorów słonecznych Nasłonecznienie a praca kolektorów słonecznych

Rosnące w coraz szybszym tempie ceny energii oraz perspektywa wyczerpania się konwencjonalnych źródeł energii skłania ekspertów z branży energetycznej do refleksji nad przyszłością światowej energetyki.

Rosnące w coraz szybszym tempie ceny energii oraz perspektywa wyczerpania się konwencjonalnych źródeł energii skłania ekspertów z branży energetycznej do refleksji nad przyszłością światowej energetyki.

Najnowsze produkty i technologie

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.