Ekologiczne ogrzewanie domu, czyli dlaczego warto wybrać piec na pellet

Piec na pellet
Pellet, pomimo tego, że nie jest tak popularny jak węgiel, szybko zdobywa uznanie właścicieli domów i mieszkań. Ekologiczne paliwo stałe (najczystsze i najbezpieczniejsze z dostępnych na rynku) ma postać granulatu i wymaga odpowiedniego kotła. Czy takie rozwiązanie grzewcze jest opłacalne? Sprawdzamy, dlaczego warto wybrać piec na pellet i jak zdecydować, który z dostępnych w sprzedaży będzie najlepszy.
Jak wybrać piec na pellet? Cechy, na które warto zwrócić uwagę
Kiedy decydujesz się na montaż pieca na pellet, liczysz na możliwie wydajną pracę urządzenia? Żeby tak było, kocioł musi zapewniać odpowiednie spalanie paliwa. Nie oznacza to jednak, że będzie wymagał stałej lub częstej uwagi właściciela. Nowoczesne piece na pellet zostały odpowiednio zautomatyzowane i wyposażone w niezawodne systemy, które wpływają na jakość pracy. Wybierając kocioł, warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na obecność certyfikatów, potwierdzających jego bezpieczeństwo. Równie ważne będą następujące parametry:
- moc. Jeśli kocioł ma służyć ogrzewaniu budynku jednorodzinnego z solidną termoizolacją, możesz zdecydować się na model o mocy zaledwie kilku kW. W sytuacji, gdy piec ma dodatkowo ogrzewać wodę, konieczny okaże się wybór nieco mocniejszego urządzenia.
- rozmiar. Przy wyborze kotła na pellet, szczególnie ważne są dwa wymiary – samego urządzenia, jak również – średnicy komina. Dodatkowo, warto upewnić się, że miejsce przeznaczone na kotłownie jest odpowiednio duże – zwykle powinno mieć przynajmniej 2 x 3 m2 i być odpowiednio wentylowane.
- sposób usuwania nagromadzonego popiołu. Warto zweryfikować, czy popiół jest gromadzony w łatwo dostępnym pojemniku i jak często musi być usuwany.
- system oczyszczania rur,
- żywotność rur i właściwości palnika, od którego zależy prawidłowe funkcjonowanie pieca na pellet,
- obecność podajników. Jeśli zdecydujesz się na jeden z nowszych modeli, jest wysoko prawdopodobne, że będzie wyposażony w podajniki, które zapewniają automatyczną obsługę pieca. Podajniki mogą mieścić zapas paliwa na kilka dni, dzięki czemu unikniesz konieczności częstego rozpalania i kontrolowania ognia w piecu.
Zalety pieca na pellet, czyli dlaczego warto zdecydować się na montaż
Piec na pellet to szereg zalet – wygoda użytkowania kotła, czyste spalanie, łatwość montażu i obsługi oraz wyraźnie mniejsza ilość popiołu. Co ciekawe, piec na pellet może być użytkowany również w tych gminach, w których na skutek zaostrzenia przepisów niemożliwy jest montaż pieca opalanego węglem.
Piec na pellet – realne oszczędności czy nieopłacalna inwestycja?
Wciąż wahasz się, czy piec na pellet będzie dobrą inwestycją? Zupełnie niepotrzebnie – ekologiczne ogrzewanie domu może być naprawdę wydajne. Należy jednak pamiętać, że wydajność kotła zależy od jakości sprasowanych odpadów drewna, a ta – od sposobu ich przechowywania. Wilgotny pellet ma wyraźnie niższą wartość opałową.
Pomimo tego, że koszt kotła na pellet najczęściej jest wysoki, oszczędności w rachunkach za ogrzewanie zauważysz naprawdę szybko.