RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Nawiewniki i wywiewniki wentylacyjne

Nawiewniki powietrza zewnętrznegoSortis

Nawiewniki powietrza zewnętrznego
Sortis

W artykule opisano problemy, które występują przy wyborze nazewnictwa elementów składowych instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Niejednoznaczne nazwy związane są prawdopodobnie z faktem tłumaczeń normy europejskiej EN 12792:2003 przez osoby nieznające słownictwa technicznego określonej branży wyrobów.

Zobacz także

FLOP SYSTEM Sp. z o.o. Wentylacja mieszkań a nieżyciowe przepisy prawne

Wentylacja mieszkań a nieżyciowe przepisy prawne Wentylacja mieszkań a nieżyciowe przepisy prawne

Pandemia COVID-19 uświadomiła inwestorom i projektantom inwestycji deweloperskich, że zdrowie ich klientów staje się coraz ważniejsze, szczególnie jeśli chodzi o dzieci, coraz częściej cierpiące na alergie...

Pandemia COVID-19 uświadomiła inwestorom i projektantom inwestycji deweloperskich, że zdrowie ich klientów staje się coraz ważniejsze, szczególnie jeśli chodzi o dzieci, coraz częściej cierpiące na alergie dróg oddechowych oraz inne schorzenia o podłożu środowiskowym. Zmieniające sięwarunki środowiskowe (zanieczyszczenie powietrza zewnętrznego, smog, hałas miejski) oraz wzrastające oczekiwania użytkowników mieszkań, jakie można zaobserwować w ostatnich latach w Polsce, stawiają przed inwestorami...

mgr inż. Krzysztof Drab Systemy kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych

Systemy kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych Systemy kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych

Do utrzymania zdrowego klimatu w pomieszczeniach konieczna jest kontrolowana wentylacja mechaniczna. Osiągnięta poprzez izolację cieplną budynku oszczędność energii prowadzi dzięki kontrolowanej wymianie...

Do utrzymania zdrowego klimatu w pomieszczeniach konieczna jest kontrolowana wentylacja mechaniczna. Osiągnięta poprzez izolację cieplną budynku oszczędność energii prowadzi dzięki kontrolowanej wymianie powietrza z odzyskiem ciepła do dalszej poprawy bilansu energetycznego.

Piotr Cembala Sambud – komin „na raty”

Sambud – komin „na raty” Sambud – komin „na raty”

Rozpoczynając budowę, inwestor nie zawsze jest już zdecydowany na konkretny rodzaj urządzeń grzewczych, które będzie chciał zastosować docelowo do ogrzania domu oraz do produkcji ciepłej wody użytkowej.

Rozpoczynając budowę, inwestor nie zawsze jest już zdecydowany na konkretny rodzaj urządzeń grzewczych, które będzie chciał zastosować docelowo do ogrzania domu oraz do produkcji ciepłej wody użytkowej.

Wprowadzona do Polskich Norm norma europejska EN 12792:2003 jako norma PN-EN 12793:2006 [1] ma inne zasady podziału i nazw urządzeń wentylacyjnych w porównaniu do normy PN-68/B-01411 [2]. Różne są również nazwy elementów instalacji wentylacyjnej stosowane w literaturze i prospektach urządzeń.

Nawiewniki

W normie [1] nawiewnikiem nazwano uzbrojony otwór, przez który powietrze dopływa do obsługiwanego pomieszczenia; jego konstrukcja ma zapewnić utrzymywanie określonych warunków komfortu w zakresie temperatury, prędkości, wilgotności i poziomu dźwięku w strefie przebywania ludzi. Norma rozróżnia następujące rodzaje nawiewników:

  • indukcyjny,

  • liniowy z oprawą oświetleniową,

  • o niskiej prędkości nawiewu,

  • sufitowy,

  • sufitowy liniowy,

  • sufitowy o regulowanym profilu wypływu

  • powietrza,

  • sufitowy z pełną regulacją.

Nawiewniki powyższe mogą być regulowane automatycznie, regulowane ręcznie i nie powinny mieć części ruchomych. Popularne dotychczas kratki nawiewne są również zaliczane do nawiewników z wieloma otworami przelotowymi powietrza. Objęte normą [1] kratki (nawiewne i wywiewne) mogą być regulowane, kierunkowe bez części ruchomych, bezkierunkowe bez części ruchomych oraz kratki liniowe, gdy współczynnik kształtu boków nie jest mniejszy niż 10:1. W normie [1] nie ma podanej definicji „anemostatu”, nasady nawiewnej. W literaturze anemostatem nazywano:

  • nasadą zakończającą urządzenie wentylacyjne nawiewne, przeznaczoną do przestrzennego i kierunkowego rozproszenia strumienia powietrza nawiewnego do pomieszczenia [2],

  • urządzeniem wentylacyjnym instalowanym nad strefą przebywania ludzi, najczęściej pod sufitem, przeznaczonym wyłącznie do równo- miernego rozpraszania napływającego świeżego powietrza [3].

Zmieniła się konstrukcja uzbrojenia otworu nawiewnego; umieszczony na końcówce odchodzącej od przewodu wentylacyjnego „anemostat” nazwany jest w normie „nawiewnikiem sufitowym”.

Nazwa „nawiewnik” nie występuje w słownikach języka polskiego. W leksykonach technicznych [3, 4] nawiewnikiem nazwano rurę, zwykle o dużej średnicy, rozszerzoną i zgiętą na końcu, umieszczoną w otworze pokładu i służącą do wentylacji pomieszczeń statku. Nazwa nawiewnik w obecnym znaczeniu nie była jeszcze stosowana w popularnym „Zbiorze urządzeń wentylacyjnych” z 1962 r. [5]. Nazwy tej po raz pierwszy użył natomiast Makowiecki [6, 7]. W podręczniku Malickiego [8] podana jest definicja nawiewnika: są to obudowane wyloty dające możliwość formowania, ewentualnie również kierowania strumienia powietrznego; zazwyczaj składową częścią obudowy są łopatki kierujące proste lub pierścieniowe, mogą być również w postaci dysz, talerzy, płyt perforowanych itp.

Powstało wiele różnych rozwiązań nawiewników, których konstrukcję Johann Halupczok omówił w miesięcznikach BIT (Budowlany Informator Techniczny, 1999÷2000) oraz Rynek Instalacyjny (2003÷2007). Rozwiązania te uwzględniają wymagania normy [1].

W Polsce produkowane są zarówno nawiewniki, jak i kratki nawiewne, nie należy więc tych nazw mylić. Kratki nawiewne mają prostą budowę (siatka zewnętrzna, łopatki-prowadnice), przeznaczone są przeważnie do regulacji strumienia objętości powietrze nawiewanego i choć są zaliczone do grupy nawiewników, nazywanie ich w projekcie jako nawiewniki (zamiast kratki) nie ma technicznego uzasadnienia.

Nawiewnik powietrza zewnętrznego

W miejsce dotychczas stosowanej nazwy nawietrzaki [2] norma [1] podała następujące nazwy nawiewników:

  • urządzenie do przepływu powietrza montowane w przegrodzie zewnętrznej (nawiewnik powietrza zewnętrznego) – urządzenie umożliwiające dopływ powietrza przez obudowę budynku z równoczesnym ograniczeniem przenikania do wnętrza deszczu, śniegu, ciał obcych itp.,

  • urządzenie do przepływu powietrza montowane w przegrodzie zewnętrznej i wewnętrznej – nawiewnik/ wywiewnik umożliwiający przepływ powietrza z jednego (jednej) pomieszczenia/ przestrzeni do drugiego/drugiej.

W praktyce, prostsze będzie stosowanie nazwy nawiewnik powietrza zewnętrznego. Porównajmy powyższe zapisy z definicjami stosowanymi dotychczas dla nawietrzaków.

W literaturze nawietrzaki definiuje się jako:

  • element, przez który dopływa powietrze zewnętrzne do pomieszczenia [2],

  • urządzenie wspomagające nawiew powietrza do pomieszczenia, zwłaszcza przy uzyskiwaniu działania wiatru [3],

  • urządzenie w postaci szczelinowego, zamkniętego (z ewentualną regulacją zamknięcia) otworu wzmagającego nawiew powietrza do pomieszczenia, zwłaszcza przy uzyskiwaniu działania wiatru [4].

Do ostatniej definicji można mieć zastrzeżenia, że „podporządkowana” została nawietrzakowi podokiennemu, zwanemu szufladką szwedzką. W praktyce stosowane są nawietrzaki o różnym kształcie, chociaż przyznać należy, że szufladka szwedzka należy do jednych z lepszych rozwiązań.

Nawietrzak podokienny, jako szufladka szwedzka, został zdefiniowany następująco [3, 4]:

  • szufladką szwedzką nazywamy szczelinę nawiewną w zewnętrznej przegrodzie budowlanej, tak skonstruowaną, że powietrze atmosferyczne opływa grzejnik co, podnosząc swoją temperaturę,

  • szufladka szwedzka ma urządzenie do regulacji przepływu powietrza.

Z analizy powyższej wynika, że stosowanie nazwy określonej w normie „nawiewnik powietrza zewnętrznego” należy uznać za zasadne. Nazwa tajest również użyta w instrukcji ITB nr 343/96 [10] i do tej instrukcji należy się dostosować zarówno w projektowaniu, jak i realizacji urządzeń.

Stosowane dotychczas w oknach: listwy okienne, nawiewniki okienne, wentylacyjne listwy okienne itp., w normie [1] określono jako nawiewnik okienny – przewidziany do wmontowania w okno. Należy on również do grupy nawiewników powietrza zewnętrznego.

Wywiewniki

Wywiewnikiem nazywamy urządzenie, przez które powietrze opuszcza obsługiwane pomieszczenie [1]. Również i w tym przypadku kratki wentylacyjne wywiewne należą do grupy wywiewników. Podział i rodzaje wywiewników są identyczne do podziału nawiewników podanego powyżej. Taki sam podział mają również kratki wywiewne, nie wymagają więc dodatkowego omówienia.

Dodatkowo do grupy wywiewników zaliczyć również możemy wyrzutnie powietrza, obsługujące wentylację wywiewną, kanał wentylacji wywiewnej lub pomieszczenie. Są to urządzenia lokalizowane na zewnątrz budynku, lecz nie są wywietrzakami.

Wywietrzaki

Wywietrzaki (wywietrzniki, deflektory) nie są pod powyższą nazwą uwzględnione w normie [1]. Zastąpiono je terminem, z definicji której można wnioskować, że o to samo urządzenie chodzi.

Zapis brzmi: nasada kominowa – urządzenie przeznaczone do zainstalowania na wylocie przewodu wentylacji naturalnej, które, wytwarzając podciśnienie zależne od prędkości wiatru, zabezpiecza przed odwrotnym przepływem powietrza i zwiększa jego strumień; urządzenie to może zawierać części ruchome.

Inne znaczenie mają nasady kominowe podane w leksykonie [4]: nasada kominowa – specjalne zakończenie komina dymowego, wykonane z blachy lub betonu, zwiększające ciąg kominowy i zabezpieczające wyloty przed zatkaniem przez pęd powietrza w czasie silnego wiatru. Recknagel [9] pod pojęciem nasada kominowa rozumie uzbrojenie komina spalinowego w nasadę do wzmacniania ciągu kominowego spalin.

W języku polskim nasada kojarzona jest z miejscem osadzenia lub umocowania czegoś. Typowymi nasadami wentylacyjnymi są wyrzutnie powietrza (kominowe, dachowe), przeważnie montowane do podstawy (kominowej, dachowej). Wobec znacznych rozbieżności w stosowanych definicjach nasady kominowej proponuję stosowanie nazwy „wywietrzak”, gdyż ma ona bardziej uniwersalne zastosowanie (nie tylko dla wentylacji naturalnej).

Wywietrzak nazywany jest następująco:

  • element powodujący wypływ powietrza z pomieszczenia na zasadzie wykorzystania energii kinetycznej powietrza zewnętrznego [2],

  • urządzenie zwiększające wypływ zużytego powietrza z pomieszczenia przez wykorzystanie energii wiatru [3],

  • urządzenie wzmacniające wypływ powietrza lub innych gazów z pomieszczenia lub z kanału wentylacji naturalnej [4].

Z powyższego opisu wynika, że ostatni zapis jest najdokładniejszy, gdyż wywietrzaki są obecnie stosowane do wspomagania wentylacji naturalnej pomieszczeń w budynkach, zwłaszcza mieszkalnych.

Do wywietrzaków o budowie nieruchomej zalicza się:

  • wywietrzaki wykonane z blachy: typu A (CAGI), typu B (Chanard), typu C (Volpert) oraz typu H firmy Darco.

  • firma Universal produkuje wywietrzaki z laminatów tworzyw sztucznych o nazwie ZeFir, Bora, WLP.

Wywietrzakiem o głowicy samonastawnej na kierunek wiatru jest Rotowent firmy Darco, natomiast do turbozespołu wiatrowego zaliczyć możemy wywietrzak Turbowent firmy Darco.

Wnioski

  • Z podanej analizy wynika, że z urządzeń do nawiewu powietrza w pomieszczeniach stosowane mogą być zarówno nawiewniki, jak i kratki nawiewne, a do wywiewu powietrza z pomieszczenia, wywiewniki i kratki wywiewne.

  • Do nawiewu powietrza zewnętrznego do pomieszczeń należy stosować nawiewniki powietrza zewnętrznego oraz nawiewniki okienne.

  • Do wywiewu powietrza zużytego z pomieszczeń w wentylacji naturalnej należy stosować wywietrzaki.

  • Stosowania nazwy nasada kominowa – w miejsce wywietrzaka, nie polecam, gdyż w praktyce krajowej nasady kominowe stosowane są do przewodów dymowych lub spalinowych.

Literatura

  1. PN-EN 12792:2006 Wentylacja budynków. Symbole, terminologia i oznaczenia na rysunkach.

  2. PN-68/B-01411 Wentylacja. Urządzenia i elementy urządzeń wentylacyjnych. Podział, nazwy i określenia.

  3. Leksykon naukowo-techniczny WNT, Warszawa 1974.

  4. Leksykon naukowo-techniczny WNT, Warszawa 2001.

  5. Urządzenia wentylacyjne. Zbiór danych technicznych, Praca zbiorowa, Arkady, Warszawa 1962.

  6. Makowiecki J., Zagadnienia hałasu nawiewników t. I, 1/1965.

  7. Makowiecki J., Nawiewniki ścienne typu A, COW 3/1969.

  8. Malicki M., Wentylacja i klimatyzacja, PWN, Warszawa 1977.

  9. Recknagel-Sprenger, Ogrzewanie i klimatyzacja. Poradnik, Arkady, Warszawa 1976.

  10. Instrukcja 343/96 Nawiewniki powietrza zewnętrznego do pomieszczeń, ITB-1996 Zakład Fizyki Cieplnej.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

wj news Podsumowanie 9. konferencji „Ochrona ppoż.” – instalacje wentylacyjne i tryskaczowe a ochrona przeciwpożarowa

Podsumowanie 9. konferencji „Ochrona ppoż.” – instalacje wentylacyjne i tryskaczowe a ochrona przeciwpożarowa Podsumowanie 9. konferencji „Ochrona ppoż.” – instalacje wentylacyjne i tryskaczowe a ochrona przeciwpożarowa

Podczas 9. Konferencji Szkoleniowej „Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych. Instalacje wentylacyjne i gaśnicze − projektowanie, montaż, eksploatacja” obrady koncentrowały się wokół systemów wentylacji...

Podczas 9. Konferencji Szkoleniowej „Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych. Instalacje wentylacyjne i gaśnicze − projektowanie, montaż, eksploatacja” obrady koncentrowały się wokół systemów wentylacji pożarowej i tryskaczowych oraz ich roli w strategii ochrony ppoż. budynków. Były też wystąpienia nt. hybrydowych rozwiązań w wentylacji pożarowej, przykładów oceny poprawności wykonania i działania systemów oddymiania, doboru systemów różnicowania ciśnienia, wentylacji strumieniowej w garażach,...

Redakcja RI news Wystartowała konferencja „Ochrona ppoż. w obiektach budowlanych” Rynku Instalacyjnego!

Wystartowała konferencja „Ochrona ppoż. w obiektach budowlanych” Rynku Instalacyjnego! Wystartowała konferencja „Ochrona ppoż. w obiektach budowlanych” Rynku Instalacyjnego!

Punktualnie o 9.00 wystartowała nasza 9. konferencja szkoleniowa pt. „Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych. Instalacje wentylacyjne i gaśnicze – projektowanie, montaż, eksploatacja”. Konferencję...

Punktualnie o 9.00 wystartowała nasza 9. konferencja szkoleniowa pt. „Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych. Instalacje wentylacyjne i gaśnicze – projektowanie, montaż, eksploatacja”. Konferencję uroczyście rozpoczął krótkim wystąpieniem redaktor naczelny Rynku Instalacyjnego Waldemar Joniec, witając gości, prelegentów oraz sponsorów.

Redakcja RI news Systemy regulacji automatycznej w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Systemy regulacji automatycznej w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Systemy regulacji automatycznej w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Nowość na rynku wydawniczym! Książka „Systemy regulacji automatycznej w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych” autorstwa Andrzeja Romanowskiego skierowana jest projektantów oraz wykonawców instalacji...

Nowość na rynku wydawniczym! Książka „Systemy regulacji automatycznej w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych” autorstwa Andrzeja Romanowskiego skierowana jest projektantów oraz wykonawców instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jak również właścicieli oraz zarządców budynków. Przybliża zagadnienia automatyki specjalistom w dziedzinie instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, a kwestie technologii wentylacji oraz klimatyzacji ekspertom z zakresu automatyki.

Redakcja RI ARMACELL na portalu Archispace!

ARMACELL na portalu Archispace! ARMACELL na portalu Archispace!

Do grona firm posiadających swoje konto na portalu Archispace dołączył właśnie Armacell, producent elastycznych wyrobów do izolacji termicznej, akustycznej, antyroszeniowej i ochronnej przeznaczonych do...

Do grona firm posiadających swoje konto na portalu Archispace dołączył właśnie Armacell, producent elastycznych wyrobów do izolacji termicznej, akustycznej, antyroszeniowej i ochronnej przeznaczonych do instalacji grzewczych, chłodniczych, klimatyzacyjnych, wentylacyjnych, sanitarnych i przemysłowych.

Redakcja RI Zapraszamy na VII konferencję Ochrona ppoż. w obiektach budowlanych

Zapraszamy na VII konferencję Ochrona ppoż. w obiektach budowlanych Zapraszamy na VII konferencję Ochrona ppoż. w obiektach budowlanych

Redakcja Rynku Instalacyjnego zaprasza na siódmą edycję konferencji szkoleniowej "Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych. Instalacje wentylacyjne i gaśnicze - projektowanie, montaż, eksploatacja....

Redakcja Rynku Instalacyjnego zaprasza na siódmą edycję konferencji szkoleniowej "Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych. Instalacje wentylacyjne i gaśnicze - projektowanie, montaż, eksploatacja. Nowe przepisy i wytyczne".

Marcin Gasiński Wymagania obliczeniowe dla instalacji wentylacyjnych

Wymagania obliczeniowe dla instalacji wentylacyjnych Wymagania obliczeniowe dla instalacji wentylacyjnych

Konieczna jest pilna zmiana rozporządzenia w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku, tak żeby można było poprawnie powiązać ze sobą treść rozporządzenia i norm lub opracować...

Konieczna jest pilna zmiana rozporządzenia w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku, tak żeby można było poprawnie powiązać ze sobą treść rozporządzenia i norm lub opracować nową metodę obliczeń, niepowiązaną bezpośrednio z normami.

mgr inż. Krzysztof Kegler Koszty instalacji wentylacyjnej z materiałów kompozytowych w porównaniu do rozwiązań tradycyjnych

Koszty instalacji wentylacyjnej z materiałów kompozytowych w porównaniu do rozwiązań tradycyjnych Koszty instalacji wentylacyjnej z materiałów kompozytowych w porównaniu do rozwiązań tradycyjnych

Wysokie wymagania akustyczne niektórych obiektów wymagają zastosowania w instalacji wentylacyjnej specjalnych rozwiązań, zarówno w zakresie przygotowania, jak i dystrybucji powietrza. Cichą pracę instalacji...

Wysokie wymagania akustyczne niektórych obiektów wymagają zastosowania w instalacji wentylacyjnej specjalnych rozwiązań, zarówno w zakresie przygotowania, jak i dystrybucji powietrza. Cichą pracę instalacji uzyskuje się m.in. dzięki zastosowaniu kompozytowych przewodów wentylacyjnych oraz odpowiednich nawiewników.

kr Projektowanie instalacji wentylacji – dobór nawiewników

Projektowanie instalacji wentylacji – dobór nawiewników Projektowanie instalacji wentylacji – dobór nawiewników

Wentylacja mechaniczna w domach jednorodzinnych staje się standardem. Od 2021 roku zaczną obowiązywać wysokie wymagania względem efektywności energetycznej budynków zawarte w warunkach technicznych, tym...

Wentylacja mechaniczna w domach jednorodzinnych staje się standardem. Od 2021 roku zaczną obowiązywać wysokie wymagania względem efektywności energetycznej budynków zawarte w warunkach technicznych, tym samym bardzo trudne będzie zbudowanie domu bez wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. W dużych obiektach, np. użyteczności publicznej, wentylacja mechaniczna od dawna jest koniecznością.

Redakcja RI Izolacje techniczne w wentylacji i klimatyzacji

Izolacje techniczne w wentylacji i klimatyzacji Izolacje techniczne w wentylacji i klimatyzacji

W nowych budynkach, które muszą spełniać wysokie wymagania odnośnie do efektywności energetycznej, instalacje wentylacji mechanicznej lub klimatyzacji stają się standardem. Ponadto w obiektach pozbawionych...

W nowych budynkach, które muszą spełniać wysokie wymagania odnośnie do efektywności energetycznej, instalacje wentylacji mechanicznej lub klimatyzacji stają się standardem. Ponadto w obiektach pozbawionych wentylacji mechanicznej trudno jest osiągnąć komfort i odpowiednią jakość powietrza przy szczelnie zaizolowanych konstrukcjach budynków.

dr inż. Michał Szymański, dr hab. inż. Łukasz Amanowicz, dr inż. Katarzyna Ratajczak, dr inż. Radosław Górzeński Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych – wyposażenie techniczne. Wentylacja ogólna.

Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych – wyposażenie techniczne. Wentylacja ogólna. Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych – wyposażenie techniczne. Wentylacja ogólna.

Pomieszczenia laboratoriów chemicznych są zazwyczaj wyposażone w dwa typy wentylacji: ogólną i technologiczną. Kluczową kwestią projektową jest właściwa konfiguracja obydwu typów wentylacji oraz dobór...

Pomieszczenia laboratoriów chemicznych są zazwyczaj wyposażone w dwa typy wentylacji: ogólną i technologiczną. Kluczową kwestią projektową jest właściwa konfiguracja obydwu typów wentylacji oraz dobór urządzeń i elementów w celu zapewnienia odpowiednich parametrów powietrza i kierunku przepływu oraz oszczędnej i bezpiecznej eksploatacji.

Redakcja RI Wentylacja energooszczędnych budynków

Wentylacja energooszczędnych budynków Wentylacja energooszczędnych budynków

Nowoczesne budownictwo musi być niskoenergetyczne, a urządzenia, które są stosowane w budynkach – efektywne. Nie może być to jednak okupione pogorszeniem parametrów mikroklimatu w pomieszczeniach, ponieważ...

Nowoczesne budownictwo musi być niskoenergetyczne, a urządzenia, które są stosowane w budynkach – efektywne. Nie może być to jednak okupione pogorszeniem parametrów mikroklimatu w pomieszczeniach, ponieważ równie istotne jak efektywność energetyczna jest zapewnienie komfortu i zdrowia.

mgr inż. Katarzyna Rybka Energooszczędne sterowanie rekuperacją

Energooszczędne sterowanie rekuperacją Energooszczędne sterowanie rekuperacją

Instalacja wentylacji, żeby działać sprawnie i oszczędnie, musi być prawidłowo regulowana. W niewielkich budynkach rolę urządzenia odpowiedzialnego za wentylację przejmują rekuperatory – jeśli są prawidłowo...

Instalacja wentylacji, żeby działać sprawnie i oszczędnie, musi być prawidłowo regulowana. W niewielkich budynkach rolę urządzenia odpowiedzialnego za wentylację przejmują rekuperatory – jeśli są prawidłowo sterowane, pozwalają osiągnąć wyższą niż w przypadku wentylacji grawitacyjnej jakość powietrza.

mgr inż. Zuzanna Babicz, mgr inż. Ewa Żołnierska, dr inż. Jerzy Sowa Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy...

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy zaprojektować system wentylacji i klimatyzacji, który podoła dużej dynamice zmian środowiska wewnętrznego i uwzględni zyski ciepła i wilgoci oraz emisję biozanieczyszczeń generowanych przez użytkowników.

mgr inż. Demis Pandelidis Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy...

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy chłodnicze w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, dlatego coraz częściej stosuje się rozwiązania wykorzystujące energię odnawialną. Pozwala to zredukować koszty eksploatacyjne tego typu systemów. Jedną z możliwości, atrakcyjną zarówno inwestycyjnie, jak i eksploatacyjnie, jest wykorzystanie...

Waldemar Joniec Rynek stawia na jakość, trwałość i ekologię

Rynek stawia na jakość, trwałość i ekologię Rynek stawia na jakość, trwałość i ekologię

Rozmowa z Piotrem Dałkiem, prezesem zarządu Fläkt Bovent Sp. z o.o.

Rozmowa z Piotrem Dałkiem, prezesem zarządu Fläkt Bovent Sp. z o.o.

dr inż. Piotr Jadwiszczak Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki Wentylacja i klimatyzacja

Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki Wentylacja i klimatyzacja Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki Wentylacja i klimatyzacja

Obowiązujące od początku br. zmiany wprowadzone do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych (WT) mają na celu poprawę charakterystyki energetycznej budynków. W części dotyczącej wentylacji i klimatyzacji...

Obowiązujące od początku br. zmiany wprowadzone do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych (WT) mają na celu poprawę charakterystyki energetycznej budynków. W części dotyczącej wentylacji i klimatyzacji jako wyposażenia technicznego budynków zmieniono tylko trzy paragrafy i załącznik, jednak waga tych zmian jest duża. Nowe przepisy m.in. dopuszczają nowe rozwiązania, zwiększają też wymagania w zakresie regulacji wydajności wentylatorów i stosowania odzysku ciepła oraz zapobiegania kondensacji...

dr hab. inż. Wojciech Ozgowicz, dr inż. Elżbieta Kalinowska-Ozgowicz, dr inż. Sabina Lesz, mgr inż. Aleksander Kowalski Przewody wentylacyjne krytej pływalni – możliwości materiałowe i technologiczne

Przewody wentylacyjne krytej pływalni – możliwości materiałowe i technologiczne Przewody wentylacyjne krytej pływalni – możliwości materiałowe i technologiczne

Dobór materiału na przewody instalacji wywiewnej z hal basenowych to istotny aspekt projektowania instalacji wentylacyjnej krytej pływalni. Analiza rozwiązań materiałowych kanałów wentylacyjnych hali...

Dobór materiału na przewody instalacji wywiewnej z hal basenowych to istotny aspekt projektowania instalacji wentylacyjnej krytej pływalni. Analiza rozwiązań materiałowych kanałów wentylacyjnych hali basenowej wymaga uwzględnienia jednocześnie takich czynników, jak: uzdatnianie powietrza, jego wilgotność oraz środki chemiczne stosowane do uzdatniania wody basenowej.

dr inż. Szymon Firląg, dr inż. Ewa Witkowska Instalacje c.o., c.w.u. i wentylacji w budynkach energooszczędnych NF40 i NF15

Instalacje c.o., c.w.u. i wentylacji w budynkach energooszczędnych NF40 i NF15 Instalacje c.o., c.w.u. i wentylacji w budynkach energooszczędnych NF40 i NF15

W ramach Konkursu na Energooszczędny Dom Dostępny architekci mieli zaprojektować jednorodzinny budynek mieszkalny w standardzie NF40 lub NF15 o powierzchni ok. 150 m2, którego koszt budowy nie przekroczy...

W ramach Konkursu na Energooszczędny Dom Dostępny architekci mieli zaprojektować jednorodzinny budynek mieszkalny w standardzie NF40 lub NF15 o powierzchni ok. 150 m2, którego koszt budowy nie przekroczy 500 tys. zł netto. W artykule omówiono rozwiązania instalacyjne najczęściej stosowane w tych projektach.

Bartosz Pijawski Marmaray – projekt, który zmienił standardy wentylacji tunelowej

Marmaray – projekt, który zmienił standardy wentylacji tunelowej Marmaray – projekt, który zmienił standardy wentylacji tunelowej

4 sierpnia br. przeprowadzono pierwszy próbny przejazd kolei podmiejskiej ze wschodniej części Stambułu do zachodnich dzielnic. Zrealizowano w ten sposób projekt, który był marzeniem mieszkańców tureckiej...

4 sierpnia br. przeprowadzono pierwszy próbny przejazd kolei podmiejskiej ze wschodniej części Stambułu do zachodnich dzielnic. Zrealizowano w ten sposób projekt, który był marzeniem mieszkańców tureckiej stolicy od ponad stu lat. Obie części Stambułu rozdziela cieśnina Bosfor – wymagało to wykonania tunelu o długości ponad 13 km w strefie często nawiedzanej przez trzęsienia ziemi i z natężonym ruchem nawodnym. Tunel znajduje się 60 m poniżej poziomu morza, a jego strop 5 m pod morskim dnem....

Maciej Danielak Akustyka w aspekcie komfortu wewnętrznego

Akustyka w aspekcie komfortu wewnętrznego Akustyka w aspekcie komfortu wewnętrznego

Obok komfortu termicznego oraz właściwego oświetlenia bardzo ważnym parametrem kształtującym właściwe samopoczucie użytkownika jest akustyka danego pomieszczenia. Poziom ciśnienia akustycznego wywoływany...

Obok komfortu termicznego oraz właściwego oświetlenia bardzo ważnym parametrem kształtującym właściwe samopoczucie użytkownika jest akustyka danego pomieszczenia. Poziom ciśnienia akustycznego wywoływany różnymi źródłami hałasu nie może przekroczyć zdefiniowanej wartości, zależnej m.in. od przeznaczenia pomieszczenia.

dr inż. Anna Charkowska Metody nawilżania powietrza w systemach klimatyzacyjnych – wiadomości ogólne

Metody nawilżania powietrza w systemach klimatyzacyjnych – wiadomości ogólne Metody nawilżania powietrza w systemach klimatyzacyjnych – wiadomości ogólne

Zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza to zagadnienie rozważane zarówno w kontekście obiektów przemysłowych (niezbędne ze względu na prawidłowy przebieg procesów produkcyjnych i właściwe magazynowanie),...

Zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza to zagadnienie rozważane zarówno w kontekście obiektów przemysłowych (niezbędne ze względu na prawidłowy przebieg procesów produkcyjnych i właściwe magazynowanie), jak i jeden z najważniejszych problemów dotyczących utrzymania parametrów komfortu cieplno-wilgotnościowego dla użytkowników pomieszczeń.

dr hab. inż. Edward Przydróżny, dr inż. Sylwia Szczęśniak Wyznaczanie gradientu temperatury powietrza w pomieszczeniach wysokich

Wyznaczanie gradientu temperatury powietrza w pomieszczeniach wysokich Wyznaczanie gradientu temperatury powietrza w pomieszczeniach wysokich

Wentylacja wiąże się z wymianą powietrza w pomieszczeniach. Jednak w sensie technicznym pojęcie to obejmuje całokształt zabiegów, które łącznie z wymianą powietrza pozwalają na uzyskanie jego żądanego...

Wentylacja wiąże się z wymianą powietrza w pomieszczeniach. Jednak w sensie technicznym pojęcie to obejmuje całokształt zabiegów, które łącznie z wymianą powietrza pozwalają na uzyskanie jego żądanego stanu w całym pomieszczeniu lub jego części.

Waldemar Joniec Wentylatory – przesłanki doboru

Wentylatory – przesłanki doboru Wentylatory – przesłanki doboru

Tak jak u człowieka o wydolności organizmu decydują serce, krążenie i system oddechowy, tak za możliwości instalacji wentylacyjnych odpowiadają przewody i wentylatory. Prawidłowy dobór tych ostatnich wymaga...

Tak jak u człowieka o wydolności organizmu decydują serce, krążenie i system oddechowy, tak za możliwości instalacji wentylacyjnych odpowiadają przewody i wentylatory. Prawidłowy dobór tych ostatnich wymaga sprecyzowania celu i przeanalizowania kilkunastu kryteriów, począwszy od wydajności i sprężu po rodzaj zabezpieczeń i sterowania silnikiem.

dr Michał Michałkiewicz, dr inż. Magorzata Basińska Ocena jakości powietrza wewnętrznego w budynku pasywnym

Ocena jakości powietrza wewnętrznego w budynku pasywnym Ocena jakości powietrza wewnętrznego w budynku pasywnym

Tematem przeprowadzonych badań było mikrobiologiczne skażenie powietrza oraz zróżnicowanie wybranych parametrów klimatycznych w budynku pasywnym oraz jego środowisku zewnętrznym.

Tematem przeprowadzonych badań było mikrobiologiczne skażenie powietrza oraz zróżnicowanie wybranych parametrów klimatycznych w budynku pasywnym oraz jego środowisku zewnętrznym.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.