RynekInstalacyjny.pl

Ochrona rur przed mrozem. Systemy przeciwoblodzeniowe Thermoval

Systemy przeciwoblodzeniowe Thermoval, Fot. Thermoval

Systemy przeciwoblodzeniowe Thermoval, Fot. Thermoval

W czasie mrozów instalacje rurowe ułożone na zewnątrz budynku i w pomieszczeniach nieogrzewanych mogą być narażone na zamarznięcie. To prosta droga do ich awarii. Dlatego aby zimą nie mieć problemów z działaniem tego typu instalacji, warto zabezpieczyć je kablami grzewczymi Thermoval przeznaczonymi do ochrony rur przed skutkami oddziaływania niskich temperatur.

treść sponsorowana

Mróz może być groźny dla przydomowych instalacji wodnych. Jeśli znajdująca się w rurach woda zamarznie, zwiększy swoją objętość i będzie naciskać na ścianki rurociągu, co może powodować powstawanie pęknięć lub rozszczelnienie się połączeń, a w konsekwencji unieruchomienie całego systemu. Problem związany z zamarzaniem wody dotyczy przede wszystkim instalacji zewnętrznych ułożonych w gruncie powyżej strefy przemarzania (w zależności od regionu kraju wynosi ona od 80 do 140 cm), takich jak systemy nawadniania ogrodu i zaopatrzenia w wodę ze studni, przyłącza wodne i kanalizacyjne.

Na problemy narażone są również instalacje wewnętrzne (wodne, grzewcze, kanalizacyjne) zamontowane w pomieszczeniach, w których temperatura może spaść poniżej 0oC, na przykład w garażach, piwnicach, domkach letniskowych użytkowanych okresowo. Niskie temperatury są też niekorzystne dla oleju opałowego, który gęstnieje i może się z niego wytrącać parafina. Dlatego rurociągi transportujące olej opałowy ze zbiornika do źródła ciepła (kotła), powinny być odpowiednio chronione przed zamarzaniem.

Jak zabezpieczyć rury przed mrozem

Dobrym zabezpieczeniem rurociągów przed mrozem są elektryczne kable grzewcze Thermoval. Zamontowane na instalacji szybko ją nagrzewają, gdy temperatura otoczenia się obniża i nie dopuszczają do zamarzania znajdującego się w niej czynnika, na przykład wody. Zyskujemy pewność, że instalacja będzie pracować bezawaryjnie i będzie drożna niezależnie od warunków pogodowych.

Kable grzewcze

Kable grzewcze TV SHTV

Montaż kabli grzewczych nie jest skomplikowany i można go przeprowadzić również zimą. Najczęściej układa się je równolegle wzdłuż rurociągów, mocuje specjalną taśmą i podłącza do standardowego zasilania jednofazowego ~230V 50 Hz.

Warto przy tym pamiętać, że zastosowanie elektrycznego ogrzewania rurociągów nie zwalania z konieczności zaizolowania otuliną termoizolacyjną, na przykład z pianki polietylenowej. Rurociąg wraz z kablem grzewczym zwykle owija się folią aluminiową i termoizolacją, co zapewnia równomiernie ogrzewanie, a także ochronę przed czynnikami zewnętrznymi i ogranicza straty ciepła.

Kiedy wybrać kable stałooporowe, a kiedy samoregulujące

Do ochrony przed mrozem można stosować dwa rodzaje kabli grzewczych: stało- lub zmiennooporowe.

 Regulator TVR

 Regulator TVR 292  

Kable grzewcze stałooporowe Thermoval TV SHTV są wykonane z dwużyłowego przewodu grzejnego ekranowanego oplotem z ocynowanego drutu miedzianego i jednostronnie zasilane. Można wybrać kable o jednostkowej mocy grzewczej 20 lub 30 W/m. Sprzedawane są w odcinkach o długości od 6 do nawet 195 m i określonej mocy całkowitej. Izolacja kabli jest odporna na promieniowanie UV, a na połączeniach elektrycznych dodatkowo zabezpieczona przed zniszczeniem, można je stosować wewnątrz i na zewnątrz budynków, a w razie konieczności, można je wykorzystywać do innych układów ochrony przeciwoblodzeniowej, takich jak rynny, rury spustowe itp.

Do sterowania pracą przewodów stałooporowych trzeba dobrać regulator współpracujący z czujnikiem temperatury. Będzie on uruchamiał ogrzewanie wtedy, kiedy jest to potrzebne. Doskonale nadają się do tego regulatory Thermoval TVR. Do wyboru mamy model jednokanałowy TVR 292 przeznaczony do kontroli jednej strefy ochrony przeciwoblodzeniowej oraz dwukanałowy TVR 295 – pozwalający na niezależną kontrolę dwóch stref ochrony. Regulatory Thermoval TVR posiadają cyfrowe wyświetlacze z bieżącym odczytem z czujników temperatury oraz oprogramowanie pozwalające w łatwy sposób sterować ogrzewaniem.

Kable samoregulujące TV

Kable samoregulujące TV ELSR BO

Inną opcją ochrony rurociągów przed mrozem są kable samoregulujące Thermoval TV ELSR BO (zmiennooporowe). W ich konstrukcji wykorzystuje się usieciowany polimer grzewczy, który w zależności od zmiany temperatury otoczenia zmienia swoją moc grzewczą i ilość wydzielanego ciepła. Kable samoregulujące nie przegrzewają się, można je krzyżować i przycinać na odcinki dowolnej długości, co ułatwia montaż, na przykład na krótkich fragmentach instalacji, armaturze, takiej jak kran ogrodowy czy urządzeniach kontrolno-pomiarowych. Kable samoregulujące są sprzedawane na metry, a ich moc jednostkowa może wynosić 10, 15 lub 20 W/m w wersji standardowej albo 10, 16, 20, 24, 25, 30 W/m – w wersji z powłoką odporną na promieniowanie UV.

Kable samoregulujące również potrzebują urządzenia sterującego. Regulatory serii TVR, opisywane wcześniej, doskonale się do tego celu nadają.

Wygodnie z zestawem Thermoval Thermo Switch

Thermo

Thermo Switch

Do niewielkich instalacji wodnych można wybrać zestaw Thermoval TS Thermo Switch – łatwy w montażu i w pełni bezobsługowy. W jego skład wchodzą: jednostronnie zasilany kabel grzewczy o mocy jednostkowej 15 lub 17 W/m, automatyczny włącznik termiczny oraz przewód zasilający zakończony standardową wtyczką. Kabel grzewczy umieszcza się na rurociągu i podłącza do zasilania ~230V 50 Hz. Wbudowany w strukturę przewodu grzejnego wyłącznik bimetaliczny przylega do powierzchni rurociągu rurociągu i aktywuje ogrzewanie, gdy temperatura spada poniżej +3oC. System działa aż do momentu, gdy kontrolowana instalacja osiągnie temperaturę +15oC i wówczas automatycznie się wyłącza.

Więcej informacji na temat systemów ogrzewania elektrycznego na www.thermoval.pl

thermoval logo

Thermoval Polska S.A.

Postępu 2, 02-676 Warszawa
22 853 27 27
www.thermoval.pl
handlowy@thermoval.pl

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

Jak działają odnawialne źródla ciepła »

Jak działają odnawialne źródla ciepła » Jak działają odnawialne źródla ciepła »

Czy panele fotowoltaiczne nadal sa ECO »

Czy panele fotowoltaiczne nadal sa ECO » Czy panele fotowoltaiczne nadal sa ECO »

Jaki system przeciwoblodzeniowy wybrać »

Jaki system przeciwoblodzeniowy wybrać » Jaki system przeciwoblodzeniowy wybrać »

Sprawdź, jakie udogodnienia szykują się dla instalatorów i wykonawców w 2022 »

Sprawdź, jakie udogodnienia szykują się dla instalatorów i wykonawców w 2022 » Sprawdź, jakie udogodnienia szykują się dla instalatorów i wykonawców w 2022 »

Na co warto zwrócić uwagę projektując instalację PV na dachach »

Na co warto zwrócić uwagę projektując instalację PV na dachach » Na co warto zwrócić uwagę projektując instalację PV na dachach »

Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku » Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? » Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Czy bezdotykowy design stanie się standardem? » Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych » Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Jak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Jak zadbać o higienę w miejscach publicznych » Jak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij pieniądze na kolejne zakupy »

Zarejestruj się i zgarnij pieniądze na kolejne zakupy » Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy »

Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku » Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym » Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem » Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem » Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Do 77% oszczędności na zużyciu energii » Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt » Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego » Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »

Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »

Czy pompa ciepła się opłaca »

Czy pompa ciepła się opłaca » Czy pompa ciepła się opłaca »

Poznaj metody na oszczędność wody »

Poznaj metody na oszczędność wody » Poznaj metody na oszczędność wody »

oszczędność wody » W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »

oszczędność wody » W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »  oszczędność wody »  W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy » Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.