RynekInstalacyjny.pl

Czy odpowiedni dobór głowicy termostatycznej, pozwoli nam zaoszczędzić?

Czy odpowiedni dobór głowicy termostatycznej, pozwoli nam zaoszczędzić? Czy odpowiedni dobór głowicy termostatycznej, pozwoli nam zaoszczędzić?

Jak działają odnawialne żródła ciepła

Jak działają odnawialne żródła ciepła Jak działają odnawialne żródła ciepła

Orole.pl Osuszanie powietrza w domu, czyli jak radzić sobie z wilgocią na oknach i pleśnią

Osuszanie powietrza w domu, czyli jak radzić sobie z wilgocią na oknach i pleśnią Osuszanie powietrza w domu, czyli jak radzić sobie z wilgocią na oknach i pleśnią

Gdy na zewnątrz występują niskie temperatury, w budynkach mogą pojawić się problemy z poziomem wilgotności.Woda zbiera się na oknach, pranie nie wysycha po rozwieszeniu, pojawiają się pierwsze oznaki pleśni...

Gdy na zewnątrz występują niskie temperatury, w budynkach mogą pojawić się problemy z poziomem wilgotności.Woda zbiera się na oknach, pranie nie wysycha po rozwieszeniu, pojawiają się pierwsze oznaki pleśni w postaci zapachu i czarnych kropek w rogach pomieszczeń.

Rozdzielacze ogrzewania płaszczyznowego

Rozdzielacz z przepływomierzem i zaworem regulacyjnym
Kisan

Rozdzielacz z przepływomierzem i zaworem regulacyjnym


Kisan

Instalatorzy mają do dyspozycji wiele rodzajów rozdzielaczy ogrzewania podłogowego i ściennego. Są to rozdzielacze profilowe i okrągłe z rur mosiężnych, ze stali nierdzewnej, a także tworzyw sztucznych, oferowane najczęściej w postaci segmentów łączonych w celu uzyskania wymaganej liczby wyjść. Różnią się nie tylko konstrukcją, ale też wyposażeniem.

Zobacz także

Thermoval Polska S.A. Ochrona rur przed mrozem. Systemy przeciwoblodzeniowe Thermoval

Ochrona rur przed mrozem. Systemy przeciwoblodzeniowe Thermoval Ochrona rur przed mrozem. Systemy przeciwoblodzeniowe Thermoval

W czasie mrozów instalacje rurowe ułożone na zewnątrz budynku i w pomieszczeniach nieogrzewanych mogą być narażone na zamarznięcie. To prosta droga do ich awarii. Dlatego aby zimą nie mieć problemów z...

W czasie mrozów instalacje rurowe ułożone na zewnątrz budynku i w pomieszczeniach nieogrzewanych mogą być narażone na zamarznięcie. To prosta droga do ich awarii. Dlatego aby zimą nie mieć problemów z działaniem tego typu instalacji, warto zabezpieczyć je kablami grzewczymi Thermoval przeznaczonymi do ochrony rur przed skutkami oddziaływania niskich temperatur.

P.T.U. ELEKTRA Sp. z o.o. Elektryczne systemy grzejne – ochrona przed śniegiem i lodem

Elektryczne systemy grzejne – ochrona przed śniegiem i lodem Elektryczne systemy grzejne – ochrona przed śniegiem i lodem

Ubiegłoroczna zima, po kilku latach łagodnych, zaskoczyła powrotem tradycyjnych mrozów i opadów śniegu. Jesień to odpowiedni czas, by przygotować inwestycje budowlane – w tym dachy, orynnnowanie i instalacje...

Ubiegłoroczna zima, po kilku latach łagodnych, zaskoczyła powrotem tradycyjnych mrozów i opadów śniegu. Jesień to odpowiedni czas, by przygotować inwestycje budowlane – w tym dachy, orynnnowanie i instalacje zewnętrzne – do bezawaryjnego przetrwania tych warunków.

Uponor Sp. z o.o. Systemy sterujące do ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego – przegląd rozwiązań od Uponor

Systemy sterujące do ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego – przegląd rozwiązań od Uponor Systemy sterujące do ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego – przegląd rozwiązań od Uponor

Płaszczyznowe ogrzewanie i chłodzenie to rozwiązanie cieszące się niesłabnącą popularnością. Instalowane jest zarówno w nowych budynkach, jak i w ramach modernizacji już istniejących obiektów. By w pełni...

Płaszczyznowe ogrzewanie i chłodzenie to rozwiązanie cieszące się niesłabnącą popularnością. Instalowane jest zarówno w nowych budynkach, jak i w ramach modernizacji już istniejących obiektów. By w pełni wykorzystać potencjał tych instalacji, ważny jest wybór odpowiedniego systemu sterującego. Na jaki warto postawić?

Pomimo podobnych rozwiązań i oznaczeń pomiędzy poszczególnymi rozdzielaczami do ogrzewania płaszczyznowego są różnice, które należy uwzględniać przy doborze i które mogą istotnie wpływać na pracę instalacji.

W przypadku mosiężnych rozdzielaczy profilowych oraz okrągłych co innego oznacza podawany przez producentów wymiar 1". Dla rozdzielacza okrągłego jest to wymiar gwintu zewnętrznego wykonanego na rurze mosiężnej stanowiącej belkę rozdzielacza, natomiast dla rozdzielacza wykorzystującego profil mosiężny jest to gwint wewnętrzny.

Średnica wewnętrzna rozdzielacza okrągłego 1" jest zatem mniejsza niż profilowego. Z tego płynie wniosek, że jeśli zależy nam na dużej wydajności, w przypadku rozdzielacza okrągłego należy dobrać rurę mosiężną o wymiarze 1¼", aby uzyskać te same parametry, które da rura profilowana 1".

Wprawdzie w większości przypadków rozdzielacz okrągły 1" zapewni odpowiednią wydajność ogrzewania płaszczyznowego nawet w przypadku najdłuższych belek (standardowo maksymalnie 12 wyjść na wężownice), zdarzają się jednak sytuacje nietypowe, np. ogrzewanie gruntu pod chłodniami i mroźniami przemysłowymi, kiedy wydajność instalacji musi być znacznie większa niż w standardowym ogrzewaniu podłogowym, a medium stanowi roztwór glikolu, co zwiększa opory przepływu.

Kolejnym ważnym aspektem jest liczba obwodów. Niektórzy producenci na zamówienie dostarczają rozdzielacze o większej liczbie obwodów grzewczych niż standardowe 12, np. 14 obwodów w wersji belki śrutowanej, a nawet jeszcze dłuższe wykonania w wersji nieśrutowanej. Przy rozpatrywaniu tak dużej liczby obwodów jak 18–20 warto pamiętać o związanych z tym ograniczeniach i jednocześnie nowych wymaganiach. Zasilenie tak rozbudowanego rozdzielacza wymagałoby zmiany średnicy profilu, gdyż może być ona za mała, i zastosowania rury o dużym przekroju.

Zawory

Obecnie rozdzielacze ogrzewania podłogowego standardowo wyposażane są w zawory wbudowane w belkę rozdzielacza, coraz rzadziej stosowane są rozwiązania z zaworami montowanymi poza belką, na podejściu wężownic.

Na jednej z belek rozdzielacza zamontowane są zawory regulacyjne stosowane do ustawiania wymaganego przepływu w danej wężownicy (zgodnie z projektem lub niestety często zgodnie z „widzimisię” instalatora). Zawór można regulować przez odpowiednie odkręcenie – od 0,5 do 3 obrotów kluczem imbusowym – może on też mieć postać przepływomierza (fot. 1).

 

Przekrój belki rozdzielacza z przepływomierzem

Fot. 1. Przekrój belki rozdzielacza z przepływomierzem i zaworem regulacyjnym [1]

Na drugiej belce zamontowane są zawory termostatyczne (fot. 2) lub odcinające w wersji z grzybkiem zaworowym, które także można wykorzystać do regulacji. Czasami zdławienie przepływu zasadne jest jednocześnie na zasileniu i powrocie.

 

Przekrój rozdzielacza

Fot. 2. Przekrój rozdzielacza z zaworami termostatycznymi [1]

O umiejscowieniu zaworów termostatycznych i regulacyjnych na zasileniu lub na powrocie decyduje konstrukcja wkładki zaworowej zaworu termostatycznego. Jeśli jest ona przystosowana do montażu na kolektorze powrotnym (częstsze rozwiązanie), zaworu nie wolno montować na kolektorze zasilającym, mimo że w tej nieprawidłowej konfiguracji będzie działał – przepuści wodę i nawet będzie zamykał przepływ pod wpływem siłownika.

Niektórzy instalatorzy twierdzą, że zawory termostatyczne należy montować na powrocie ze względu na fakt, że lepiej pracują w niższej temperaturze. Rzeczywiście większość wkładek do rozdzielaczy ogrzewania podłogowego oferowanych na rynku ma konstrukcję przystosowaną do montażu na powrocie, jednak temperatura czynnika w przypadku ogrzewania podłogowego nie ma znaczenia – trudno mówić tu o jej wysokiej wartości.

Jeśli rozdzielacz z nieprawidłowo zamontowanymi zaworami termostatycznymi nie zostanie wyposażony w regulację automatyczną, wszystko działa bez zastrzeżeń. Problem pojawia się, gdy klient zamontuje siłowniki – zamykanie zaworu przez siłownik będzie generowało wyraźne dźwięki w instalacji, tzw. stukanie.

Niektórzy klienci skarżą się nawet na hałas na tyle uciążliwy, że potrafi ich obudzić w nocy. Jeszcze kilka lat temu problem ten nie był dostatecznie rozpoznany przez producentów rozdzielaczy, gdyż systemy regulacji nie były wówczas zbyt popularne.

Co zrobić, gdy zawory termostatyczne zostały niewłaściwie zamontowane w instalacji, a ma ona zostać wyposażona w regulację automatyczną? Rozwój bezprzewodowych systemów regulacyjnych (sterowanych falami radiowymi) pozwala na możliwie bezbolesne przeprowadzenie takiej modernizacji – żeby założyć przewody do termostatów, nie trzeba skuwać ścian.

Pierwszym rozwiązaniem, które się nasuwa, jest zamiana miejscami kolektorów, tak aby zawory termostatyczne znalazły się na powrocie. Taka operacja w przypadku zaworów regulacyjnych otwieranych kluczem imbusowym ma sens, ale jeśli w wyposażeniu rozdzielacza znajdują się przepływomierze, zamiana nie jest możliwa – konstrukcja przepływomierza do montażu na zasileniu nie pozwala na jego zamontowanie na powrocie i odwrotnie.

Różnica jest też wizualna: przepływomierz do montażu na zasileniu ma skalę regulacji od góry i maksymalne górne położenie grzybka w przezroczystej rurce przepływomierza wskazuje na brak przepływu, a na dole rurki – na przepływ maksymalny. W przypadku przepływomierza do montażu na powrocie górne położenie grzybka wskazuje maksymalny przepływ.

Przepływomierze

Na rynku spotyka się przepływomierze o zakresie regulacji 0–2,5 l/min, wystarczającym najczęściej dla instalacji ogrzewania podłogowego, ale za małym np. dla ogrzewania ściennego. Bardziej uniwersalnym rozwiązaniem będzie zastosowanie przepływomierzy o regulacji 0–5 l/min. Jednak nawet taki zakres może się okazać zbyt mały.

Niektóre firmy, zwłaszcza wykonujące instalacje ogrzewania ściennego zasilanego z pompy ciepła, wymagają przepływomierzy o zakresie regulacji do 9, a nawet 12 l/min (na marginesie warto podkreślić, że jest to ogromny przepływ dla pojedynczej wężownicy, dlatego zastanawia, jakie schłodzenie wody w niej się przewiduje − 2 K?). Przepływomierze o takich zakresach przepływu dostępne są na zamówienie.

Autor w praktyce spotkał się tylko z jednym nietypowym przypadkiem, w którym dysponował przepływomierzami o zakresie do 5 l/min, a lepiej w tej sytuacji sprawdziłyby się przepływomierze do 2,5 l/min. Instalacja wykonywana była w domu „inteligentnym”, w którym również grzejniki zasilane były z rozdzielaczy z wbudowanymi zaworami termostatycznymi, a przed grzejnikami zamontowano jedynie ozdobne zawory zaporowe bez możliwości nastawy wstępnej.

W takiej sytuacji zakres do 5 l/min nie pozwalał na precyzyjną nastawę, gdyż przepływy w grzejnikach są znacznie mniejsze niż w wężownicach ogrzewania podłogowego.

Istnieje dodatkowy argument na rzecz wyboru rozdzielacza z przepływomierzami na zasileniu, a nie na powrocie. Praktyka wskazuje, że te montowane na zasileniu mniej się brudzą i dłużej widoczny jest grzybek wskazujący poziom przepływu, natomiast przepływomierze na powrocie czasami już po jednym sezonie grzewczym pokrywają się brunatnym nalotem utrudniającym lub uniemożliwiającym odczyt.

Nie musi to być istotną wadą (w końcu regulację powinno się przeprowadzić wkrótce po uruchomieniu instalacji, a zwykle nie wymaga ona częstego doregulowywania), ale należy uwzględnić również pewien aspekt „psychologiczny” – inwestor zainteresowany funkcjonowaniem instalacji po takim widoku może się poczuć zaniepokojony tym, co pływa w jego rurach c.o.

Natomiast problem z regulacją z powodu braku widoczności mają instalatorzy, którzy przystępują do niej po dłuższym okresie pracy instalacji, ponieważ:

  1. zapomnieli zrobić to wcześniej lub im się nie chciało,
  2. inwestor nie zgłaszał wcześniej, że ma pomieszczenia niedogrzane lub przegrzane,
  3. proces inwestycyjny został rozciągnięty na kilka lat i w tym czasie instalacja pracowała bez regulacji.

Na fot. 3 przedstawiono najczęściej stosowany obecnie typ kompletnego rozdzielacza ogrzewania podłogowego, w skład którego wchodzą: belka zasilająca wyposażona w przepływomierze, belka powrotna wyposażona w zawory termostatyczne (często na wyrost, ale zapewnią one ewentualny montaż automatyki w przyszłości), konstrukcja wsporcza (koniecznie z wkładkami amortyzującymi, żeby drgania instalacji nie przenosiły się na szafkę i na konstrukcję budynku), odpowietrzniki ręczne i zawory spustowe (odpowietrznik na zasileniu można ewentualnie zamienić na automatyczny, powroty są najczęściej mniej narażone na zapowietrzenie).

 

Zdjęcie typowego rozdzielacza podłogowego

Fot. 3. Widok typowego rozdzielacza podłogowego [1]

Wężownice ogrzewania przyłączane są do rozdzielaczy za pomocą standardowych złączek zaciskowych z gwintem G ¾", nazywanych w różnych systemach rurowych eurozłączami, eurokonusami lub złączkami przygrzejnikowymi (ten sam standard stosowany jest w zespolonych zaworach do podłączenia grzejników z wbudowanymi zaworami termostatycznymi).

Warto się upewnić, czy belki rozdzielacza wykonywane są z mosiądzu o niskiej zawartości ołowiu. Warunki higieniczne nie są w tym przypadku istotne (w końcu nie chodzi o wodę pitną), ale ołów wydziela się do wody instalacyjnej w postaci tlenków, które tworzą białawy osad najczęściej w miejscach przewężeń instalacji, czyli np. w gniazdach zaworów termostatycznych.

Sprawdź, do czego przyda się sprzęgło hydrauliczne »

Po pewnym czasie zawór taki nie będzie się domykał lub nastąpi jego uszkodzenie. Natomiast producenci rozdzielaczy stosują mosiądz o podwyższonej zawartości ołowiu, gdyż jest on bardziej plastyczny i narzędzia skrawające zużywają się dużo wolniej – mogą być one wykorzystywane nawet trzy razy dłużej niż przy obróbce mosiądzu niskoołowiowego.

Układy mieszające z rozdzielaczem

Układy mieszające połączone z rozdzielaczem (UMR) są ostatnio bardzo popularne i chętnie stosowane przez instalatorów. Powodem jest łatwość montażu i stosunkowo prosta regulacja. Takie mieszacze wykorzystuje się najczęściej w instalacjach podłogowo­‑grzejnikowych w domach jednorodzinnych, w których pomieszczenia ogólnodostępne na parterze ogrzewane są podłogowo, a sypialnie na pozostałych kondygnacjach przez grzejniki.

W takiej konfiguracji pojedyncze wężownice w łazienkach na piętrze zasilane są z rozdzielacza grzejnikowego z zastosowaniem ogranicznika temperatury powrotu, jednak nie warto komplikować instalacji przez wprowadzenie dodatkowego układu mieszającego.

Trzeba sobie jednak zdawać sprawę również z pewnych ograniczeń takiego rozwiązania. Zadaniem UMR jest wyłącznie utrzymanie założonej temperatury czynnika oraz pokonanie zwiększonych w stosunku do instalacji grzejnikowej oporów przepływu. Zawór trójdrożny lub termostatyczny sterowany głowicą z kapilarą działa impulsowo, otwierając się maksymalnie po otrzymaniu sygnału o spadku temperatury czynnika.

Naucz się hydraulicznego równoważenia instalacji c.o. »

Pompa obiegowa mieszacza działa przez cały czas, również wtedy, gdy nie ma dopływu gorącego czynnika ze źródła ciepła – np. jeśli podczas nocnego obniżenia temperatury regulator pogodowy nie włącza kotła, nadal w obiegu podłogowym krąży czynnik.

Ponieważ UMR są najczęściej wyposażone w przewód podłączeniowy do sieci elektrycznej bez wyłącznika, trzeba taki wyłącznik zamontować, by umożliwić użytkownikowi wyłączenie pompy po zakończeniu sezonu grzewczego i jej włączenie przed sezonem (autor widział już kilka instalacji, w których takiego wyłącznika nie było, a pompy działały przez cały rok).

UMR stosowany jest najczęściej w domach jednorodzinnych, ale istnieją również duże instalacje wyposażone w kilka takich mieszaczy, nawet powyżej 10, na przykład w hotelach zasilanych z pompy ciepła, z dużą powierzchnią ogrzewania podłogowego lub ściennego.

Dlaczego nie zastosować w takich przypadkach centralnego mieszacza w kotłowni lub nawet dwóch albo trzech mieszaczy strefowych, które można wyposażyć w siłowniki sterujące i niezależną od grzejników regulację pogodową?

Przeczytaj: Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody »

Argumentem za mieszaczami przy każdym rozdzielaczu są uwarunkowania architektoniczne. Każdy UMR wymaga podłączenia rurą 25 lub 32 mm (w przypadku rur wielowarstwowych; dla rur z polipropylenu należy przyjąć większe średnice) i rury takie można w miarę swobodnie zmieścić w warstwach izolacji termicznej pod podłogą.

Kiedy zastosujemy jeden mieszacz obsługujący kilka rozdzielaczy ogrzewania podłogowego, konieczne będą dużo większe średnice przewodów rozdzielczych i należałoby przewidzieć inny sposób ich rozprowadzenia, np. nad sufitami podwieszanymi.

Zastosowanie wielu pomp wymaga oczywiście odpowiedniej regulacji. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie przed każdym UMR regulatorów różnicy ciśnień. Spotyka się najczęściej układy mieszające z zastosowaniem zaworu trójdrogowego lub zaworu termostatycznego i regulacyjnego.

Na fot. 4 pokazano przykładowy układ mieszający z rozdzielaczem UMRc. Zastosowano w nim rozdzielacze ze stali nierdzewnej o liczbie sekcji  2–12. Są one wyposażone na belce górnej (zasilającej) w przepływomierze o zakresie regulacji do 5 l/min, a na belce dolnej (powrotnej) we wkładki zaworowe termostatyczne o standardzie gwintu M 30×1,5, z możliwością zainstalowania siłowników termoelektrycznych. Na końcach belek rozdzielacza znajdują się zawory spustowe i odpowietrzniki.

 Przykład układu mieszającego

Fot. 4. Przykład układu mieszającego z rozdzielaczem UMRc [1]

Wężownice podłącza się do belek rozdzielaczowych za pomocą złączek typu G ¾" (tzw. eurokonusy). W zestawie zamontowano trzybiegową pompę obiegową o wysokości podnoszenia 6 m H2O wraz z przylgowym bezpiecznikiem termicznym na belce zasilającej. Zadaniem tego bezpiecznika jest ochrona instalacji przed przegrzaniem w przypadku awarii zaworu trójdrogowego. Dlatego na bezpieczniku termicznym należy ustawić temperaturę o 5°C wyższą od temperatury na zaworze trójdrogowym.

Regulacja temperatury zasilającej ogrzewanie płaszczyznowe następuje na zaworze trójdrogowym o zakresie regulacji 35–60°C, a jej kontrola – poprzez termometr przylgowy. Nastawy zaworu trójdrogowego podawane są w postaci liczb i odpowiadają następującym wartościom temperatury zasilenia ogrzewania podłogowego: 1 – 35°C; 2 – 40°C; 3 – 45°C; 4 – 50°C; 5 – 55°C; 6 – 60°C. W takiej konfiguracji układ mieszający jest w stanie przekazać maksymalnie 6,4 kW mocy cieplnej (ok. 125 m2 ogrzewanej podłogi).

 

Literatura

1.      Materiały techniczne firmy Kisan

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Wilo Polska Sp. z o.o. Isar BOOST5 gwarancją stabilnego ciśnienia w domu

Isar BOOST5 gwarancją stabilnego ciśnienia w domu Isar BOOST5 gwarancją stabilnego ciśnienia w domu

Nowy hydrofor Wilo-Isar BOOST5 nadaje się do uniwersalnego zastosowania w domowym systemie zaopatrzenia w wodę i zapewnia w każdym czasie i w każdym punkcie czerpalnym stałe ciśnienie wody.

Nowy hydrofor Wilo-Isar BOOST5 nadaje się do uniwersalnego zastosowania w domowym systemie zaopatrzenia w wodę i zapewnia w każdym czasie i w każdym punkcie czerpalnym stałe ciśnienie wody.

Wilo Polska Sp. z o.o. Oferta dla chłodnictwa

Oferta dla chłodnictwa Oferta dla chłodnictwa

Oferta Wilo dla chłodnictwa to nie tylko popularne, wysokosprawne pompy bezdławnicowe, które mogą również pracować z mieszaniną woda-glikol w stężeniu do 50%, ale także cała gama pomp, które doskonale...

Oferta Wilo dla chłodnictwa to nie tylko popularne, wysokosprawne pompy bezdławnicowe, które mogą również pracować z mieszaniną woda-glikol w stężeniu do 50%, ale także cała gama pomp, które doskonale sprawdzają się w obiegach chłodniczych pierwotnych i wtórnych wodnych i wodno-glikolowych. Coraz częściej w w/w układach stosuje się również jako medium mrówczan potasu, który przy pewnych zastrzeżeniach może być przetłaczany za pomocą pomp Wilo.

Resideo System inteligentnego zarządzania domem jest dla każdego – o tym mówi europejska kampania firmy RESIDEO

System inteligentnego zarządzania domem jest dla każdego – o tym mówi europejska kampania firmy RESIDEO System inteligentnego zarządzania domem jest dla każdego – o tym mówi europejska kampania firmy RESIDEO

Nowe technologie są bardzo skomplikowane, tylko młodzi są w stanie je „ogarnąć” – tak głosi popularny stereotyp i tak niestety myśli wielu z nas. Jednak prawda jest zupełnie inna – rozwój techniki ma maksymalnie...

Nowe technologie są bardzo skomplikowane, tylko młodzi są w stanie je „ogarnąć” – tak głosi popularny stereotyp i tak niestety myśli wielu z nas. Jednak prawda jest zupełnie inna – rozwój techniki ma maksymalnie ułatwić nam funkcjonowanie, a urządzenia stają coraz prostsze i bardziej intuicyjne w obsłudze. O tym właśnie mówi nowa kampania Resideo. Jej bohaterem jest chłopiec, który uczy swoich dziadków obsługi systemu bezprzewodowego sterowania ogrzewaniem evohome Honeywell Home. I wcale nie jest...

REGULUS-system REGULUS®-SYSTEM – optymalne grzejniki remontowe i do pompy ciepła

REGULUS®-SYSTEM – optymalne grzejniki remontowe i do pompy ciepła REGULUS®-SYSTEM – optymalne grzejniki remontowe i do pompy ciepła

Jeśli decydujemy się na wymianę czegokolwiek, to na coś co jest lepsze, bardziej ekonomiczne, funkcjonalne, ładniejsze, a czasem także modne. Pamiętajmy jednak, że moda przemija…

Jeśli decydujemy się na wymianę czegokolwiek, to na coś co jest lepsze, bardziej ekonomiczne, funkcjonalne, ładniejsze, a czasem także modne. Pamiętajmy jednak, że moda przemija…

Bricoman Instalacja elektryczna w domu. Jak rozplanować przewody i gniazdka?

Instalacja elektryczna w domu. Jak rozplanować przewody i gniazdka? Instalacja elektryczna w domu. Jak rozplanować przewody i gniazdka?

Na co dzień nie widać instalacji elektrycznej, przez co łatwo nie docenić, jak skomplikowana sieć przewodów i kabli kryje się w naszych domach. Wystarczy zaznaczyć, że oświetlenie i gniazda w danym pomieszczeniu...

Na co dzień nie widać instalacji elektrycznej, przez co łatwo nie docenić, jak skomplikowana sieć przewodów i kabli kryje się w naszych domach. Wystarczy zaznaczyć, że oświetlenie i gniazda w danym pomieszczeniu to dwa zupełnie osobne obwody. Z kolei ułożenie gniazdek dodatkowo potrafi skomplikować całą sytuację. Przygotowanie projektu instalacji elektrycznej, która zapewni wygodę oraz bezpieczeństwo użytkowania, nie jest łatwym zadaniem. Dlatego podpowiadamy, jak się do tego zabrać!

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Przyszłość ciepłownictwa dostępna już dziś – ciepłomierz kompaktowy PolluCom® F z odczytem zdalnym

Przyszłość ciepłownictwa dostępna już dziś – ciepłomierz kompaktowy PolluCom® F z odczytem zdalnym Przyszłość ciepłownictwa dostępna już dziś – ciepłomierz kompaktowy  PolluCom® F z odczytem zdalnym

Zgodnie z unijną dyrektywą 2018/2002 EED (Energy Efficiency Directive) od 25 października 2020 roku nowo instalowane ciepłomierze muszą mieć możliwość zdalnego odczytu wskazań. W 2027 roku obowiązek ten...

Zgodnie z unijną dyrektywą 2018/2002 EED (Energy Efficiency Directive) od 25 października 2020 roku nowo instalowane ciepłomierze muszą mieć możliwość zdalnego odczytu wskazań. W 2027 roku obowiązek ten będzie dotyczył wszystkich zainstalowanych urządzeń. Warto wybrać rozwiązanie, które zapewnia najszersze możliwości odczytu danych i gwarantuje najwyższą jakość pracy.

ARMATURA KRAKÓW SA Poznaj 7 nieoczywistych porad jak urządzić łazienkę dla każdego!

Poznaj 7 nieoczywistych porad jak urządzić łazienkę dla każdego! Poznaj 7 nieoczywistych porad jak urządzić łazienkę dla każdego!

Urządzanie funkcjonalnej i jednocześnie stylowej łazienki to niezwykle trudne zadanie. Idealny projekt, który spełni oczekiwania oraz potrzeby wszystkich domowników wymaga niezaprzeczalnie ogromu pracy,...

Urządzanie funkcjonalnej i jednocześnie stylowej łazienki to niezwykle trudne zadanie. Idealny projekt, który spełni oczekiwania oraz potrzeby wszystkich domowników wymaga niezaprzeczalnie ogromu pracy, cierpliwości, ale także znajomości wielu zasad i tricków. Poznajcie zatem 7 nietypowych porad, które podpowiedzą Wam jak urządzić idealną łazienkę.

VOGI Montaż odpływu liniowego – o czym musisz pamiętać? 6 kroków

Montaż odpływu liniowego – o czym musisz pamiętać? 6 kroków Montaż odpływu liniowego – o czym musisz pamiętać? 6 kroków

Jeszcze do niedawna wybór urządzających łazienkę najczęściej padał na tradycyjny prysznic z brodzikiem. Teraz zamiast niego większość decyduje się na prysznic bez brodzika – typu walk-in. To praktyczne...

Jeszcze do niedawna wybór urządzających łazienkę najczęściej padał na tradycyjny prysznic z brodzikiem. Teraz zamiast niego większość decyduje się na prysznic bez brodzika – typu walk-in. To praktyczne i funkcjonalne rozwiązane pod warunkiem, że zostanie właściwie zamontowane. Trzeba odpowiednio wyprofilować posadzkę, osadzić w niej kratkę odpływową, a wokół poukładać płytki ceramiczne. Dowiedz się, jak krok po kroku zamontować odpływ liniowy.

SAMSUNG ELECTRONICS POLSKA SP. Z O.O. Pompy ciepła, które dostosowują się do potrzeb sezonowych

Pompy ciepła, które dostosowują się do potrzeb sezonowych Pompy ciepła, które dostosowują się do potrzeb sezonowych

W poniższym artykule Alejandra Tortosa, Inżynier Przedsprzedaży w SEACE, przedstawiła główne założenia projektowe i logistykę eksploatacji, które zostały uwzględnione przy tworzeniu pomp ciepła ClimateHub...

W poniższym artykule Alejandra Tortosa, Inżynier Przedsprzedaży w SEACE, przedstawiła główne założenia projektowe i logistykę eksploatacji, które zostały uwzględnione przy tworzeniu pomp ciepła ClimateHub TDM Plus firmy Samsung. W artykule zilustrowano sposób, w jaki TDM Plus odpowiada na różne potrzeby – o różnych porach dnia i w różnych porach roku – i może z łatwością stać się idealnym produktem dla tych, którzy poszukują kompletnego rozwiązania dla domowego klimatu. Wyrafinowane i przemyślane...

IBC SOLAR System PV w budynkach jednorodzinnych – na co warto zwrócić uwagę, projektując instalację

System PV w budynkach jednorodzinnych – na co warto zwrócić uwagę, projektując instalację System PV w budynkach jednorodzinnych – na co warto zwrócić uwagę, projektując instalację

Rzeczywistość prawna w krajowym sektorze fotowoltaiki zmienia się ostatnio dynamicznie. Z końcem października zaczęła obowiązywać w Polsce znowelizowana ustawa o odnawialnych źródłach energii, która pozwala...

Rzeczywistość prawna w krajowym sektorze fotowoltaiki zmienia się ostatnio dynamicznie. Z końcem października zaczęła obowiązywać w Polsce znowelizowana ustawa o odnawialnych źródłach energii, która pozwala na spore ułatwienia inwestycyjne. W tym samym miesiącu zaproponowany został również inny dokument, regulujący zasady rozliczeń prosumentów. Zgodnie z nim wszyscy, którzy staną się prosumentami do dnia wejścia w życie ustawy, tj. 1 kwietnia 2022 r., będą rozliczani na dotychczasowych zasadach,...

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem

Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem

Zestaw hydroforowy GHV Lowara zapewnia stałe ciśnienie wody w instalacji, nawet przy dużych i częstych wahaniach w rozbiorach wody. Pełna automatyzacja, osiągana dzięki zaawansowanej regulacji i sterowaniu...

Zestaw hydroforowy GHV Lowara zapewnia stałe ciśnienie wody w instalacji, nawet przy dużych i częstych wahaniach w rozbiorach wody. Pełna automatyzacja, osiągana dzięki zaawansowanej regulacji i sterowaniu sprawia, że stabilna praca instalacji zapewniona jest bez udziału użytkownika.

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem

Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem

Od współczesnych zestawów hydroforowych oczekuje się nie tylko skutecznego podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach wody użytkowej, ale również niskich kosztów eksploatacji. W zestawie hydroforowym SMB...

Od współczesnych zestawów hydroforowych oczekuje się nie tylko skutecznego podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach wody użytkowej, ale również niskich kosztów eksploatacji. W zestawie hydroforowym SMB Lowara postawiono na spełnienie tych oczekiwań dzięki połączeniu rozwiązań zapewniających dobre parametry hydrauliczne i efektywność energetyczną.

Zymetric Pompa ciepła ogrzewa polski rynek

Pompa ciepła ogrzewa polski rynek Pompa ciepła ogrzewa polski rynek

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system, wykorzystywany na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też – chłodzenia pomieszczeń. Te intuicyjne urządzenia pojawiają...

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system, wykorzystywany na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też – chłodzenia pomieszczeń. Te intuicyjne urządzenia pojawiają się w coraz to większej ilości domów, starych i nowych. To głównie rozwiązania proekologiczne, prosty montaż, serwis i obsługa, a także możliwości dofinansowań przekonują, że zakup właśnie takiego źródła ciepła może być strzałem w dziesiątkę!

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Pompa obiegowa XLplus i ecocirc+ – definicja nowoczesności

Pompa obiegowa XLplus i ecocirc+ – definicja nowoczesności Pompa obiegowa XLplus i ecocirc+ – definicja nowoczesności

Wysokosprawna, energooszczędna, inteligentna i przyjazna dla instalatora elektroniczna pompa obiegowa – zarówno do instalacji nowych, jak i do modernizacji. Takie właśnie są pompy z wirnikiem mokrym Lowara...

Wysokosprawna, energooszczędna, inteligentna i przyjazna dla instalatora elektroniczna pompa obiegowa – zarówno do instalacji nowych, jak i do modernizacji. Takie właśnie są pompy z wirnikiem mokrym Lowara ecocirc XLplus i ecocirc+. Łączą one wysoką sprawność, znakomite parametry hydrauliczne i intuicyjne sterowanie – dzięki zaawansowanym możliwościom komunikacji. Co więcej – taka inwestycja może zwrócić się nawet w ciągu dwóch lat.

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM

Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM

Jak wybrać rozwiązanie do przepompowni, które sprosta każdej sytuacji? Odpowiedzią jest pierwszy na świecie zintegrowany inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM – nowatorskie rozwiązanie...

Jak wybrać rozwiązanie do przepompowni, które sprosta każdej sytuacji? Odpowiedzią jest pierwszy na świecie zintegrowany inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM – nowatorskie rozwiązanie zapewniające użytkownikowi najwyższą jakość i skuteczność działania przy znacznie ograniczonych kosztach operacyjnych.

VOLT Polska Z czego powinna składać się profesjonalna instalacja fotowoltaiczna?

Z czego powinna składać się profesjonalna instalacja fotowoltaiczna? Z czego powinna składać się profesjonalna instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna przeznaczona do pozyskiwania energii słonecznej składa się z kilku elementów: inwertera solarnego, paneli słonecznych, regulatora solarnego, akcesoriów do montażu (kable, złączki)...

Instalacja fotowoltaiczna przeznaczona do pozyskiwania energii słonecznej składa się z kilku elementów: inwertera solarnego, paneli słonecznych, regulatora solarnego, akcesoriów do montażu (kable, złączki) oraz konstrukcji montażowych. Jeśli odpowiednio dobierzemy wszystkie te elementy pod kątem jakości, profesjonalnego montażu, mamy szansę zaspokoić prawie w 100% zapotrzebowanie na energię elektryczną w domu oraz znacznie obniżyć rachunki za prąd.

ARTEKON Sklejka 18 mm

Sklejka 18 mm Sklejka 18 mm

Sklejka to materiał drewnopochodny, którego arkusze powstają poprzez sklejenie kilku cienkich warstw drewna nazywanych fornirami. Arkusz najczęściej składa się z 3 lub więcej warstw forniru. Warstwy są...

Sklejka to materiał drewnopochodny, którego arkusze powstają poprzez sklejenie kilku cienkich warstw drewna nazywanych fornirami. Arkusz najczęściej składa się z 3 lub więcej warstw forniru. Warstwy są klejone między sobą żywicami syntetycznymi. Włókna sąsiednich warstw są ułożone prostopadle do siebie.

jak.waw.pl Elektroniczne zawory i baterie umywalkowe

Elektroniczne zawory i baterie umywalkowe Elektroniczne zawory i baterie umywalkowe

Zaprojektowane do budynków użyteczności publicznej, baterie Stern wyróżniają się funkcjonalnością, mininalistycznym, zgodnym z najnowszymi trendami designem i nowoczesnymi rozwiązaniami, które pozwalają...

Zaprojektowane do budynków użyteczności publicznej, baterie Stern wyróżniają się funkcjonalnością, mininalistycznym, zgodnym z najnowszymi trendami designem i nowoczesnymi rozwiązaniami, które pozwalają znacznie zmniejszyć zużycie wody i mydła. Szeroka oferta umożliwia wyposażenie w armaturę sanitarną każdego obiektu, od 5-gwiazdkowego hotelu, przez restaurację, szkołę i zakład pracy, po stadion, dworzec, szpital czy areszt.

FERRO S.A. Zawory kulowe F-Power firmy Ferro

Zawory kulowe F-Power firmy Ferro Zawory kulowe F-Power firmy Ferro

Niezbędnym elementem armatury wodnej, a w szczególności armatury zaporowej służącej do otwierania i zamykania przepływu, są zawory kulowe. Składają się one z korpusu (obudowy całego mechanizmu), napędu...

Niezbędnym elementem armatury wodnej, a w szczególności armatury zaporowej służącej do otwierania i zamykania przepływu, są zawory kulowe. Składają się one z korpusu (obudowy całego mechanizmu), napędu ręcznego (w postaci jednoramiennej dźwigni lub motylka), trzpienia z dławikiem oraz gniazda wraz z kulą. W kuli znajdziemy wydrążony z dwóch stron otwór służący do przepuszczania medium, gdy zawór jest otwarty. Obracając dźwignię zaworu o dziewięćdziesiąt stopni, zamykamy przepływ medium.

INSTALSOFT S.C. InstalSystem 5 – ergonomiczne narzędzie BIM

InstalSystem 5 – ergonomiczne narzędzie BIM InstalSystem 5 – ergonomiczne narzędzie BIM

Pakiet InstalSystem 5 to niezwykle ergonomiczne narzędzie BIM, zintegrowane z modułami do projektowania instalacji ogrzewania, chłodzenia, wodociągowych i kanalizacyjnych, a także do obliczeń cieplnych...

Pakiet InstalSystem 5 to niezwykle ergonomiczne narzędzie BIM, zintegrowane z modułami do projektowania instalacji ogrzewania, chłodzenia, wodociągowych i kanalizacyjnych, a także do obliczeń cieplnych budynku wraz z możliwością wykonania charakterystyki energetycznej.

oprac. Kazimierz Mróz Ogrzewanie podłogowe w teorii i praktyce

Ogrzewanie podłogowe w teorii i praktyce Ogrzewanie podłogowe w teorii i praktyce

Wygoda użytkowania i swoboda architektoniczna w kształtowaniu przestrzeni pomieszczeń wpłynęły na popularność stosowania ogrzewania podłogowego. Jednak wykonując taką instalację, należy pamiętać o konieczności...

Wygoda użytkowania i swoboda architektoniczna w kształtowaniu przestrzeni pomieszczeń wpłynęły na popularność stosowania ogrzewania podłogowego. Jednak wykonując taką instalację, należy pamiętać o konieczności spełnienia istotnych wymagań technicznych i zastosowania się do obowiązujących przepisów. Poniższy artykuł opracowano na podstawie publikacji [1], stąd w tekście pojawiają się odniesienia do niemieckich wymagań prawnych, które mogą być jednak interesujące i dla polskiego czytelnika.

Łukasz Biernacki Uniwersalna grupa mieszająca do ogrzewania podłogowego GM40

Uniwersalna grupa mieszająca do ogrzewania podłogowego GM40 Uniwersalna grupa mieszająca do ogrzewania podłogowego GM40

Powszechną praktyką w nowoczesnych obiektach mieszkaniowych, a także budynkach biurowych czy hotelach, staje się zastosowanie systemu grzewczego, w którym ogrzewanie grzejnikowe współpracuje z ogrzewaniem...

Powszechną praktyką w nowoczesnych obiektach mieszkaniowych, a także budynkach biurowych czy hotelach, staje się zastosowanie systemu grzewczego, w którym ogrzewanie grzejnikowe współpracuje z ogrzewaniem płaszczyznowym, zwykle podłogowym. System z dwoma układami o różnej temperaturze obliczeniowej (grzejnikowym – najczęściej 80/60°C, podłogowym – zazwyczaj 45/35°C) wymaga zastosowania dla ogrzewania podłogowego zestawów mieszających, zwanych też pompowo-mieszającymi. Wielu producentów oferuje gotowe...

Piotr Bertram Rury grzewcze PE-RT KAN-therm

Rury grzewcze PE-RT KAN-therm Rury grzewcze PE-RT KAN-therm

Rury grzewcze są najistotniejszym składnikiem każdego wodnego ogrzewania płaszczyznowego, decydującym o skuteczności przekazywania ciepła. To od ich jakości zależy bezawaryjna i długowieczna praca instalacji,...

Rury grzewcze są najistotniejszym składnikiem każdego wodnego ogrzewania płaszczyznowego, decydującym o skuteczności przekazywania ciepła. To od ich jakości zależy bezawaryjna i długowieczna praca instalacji, gdyż są to elementy trwale umieszczone w konstrukcjach budowlanych. Nowe niebieskie rury KAN-therm Blue Floor wytwarzane są z najwyższej jakości polietylenu o podwyższonej odporności na wysokie temperatury PE-RT typ II (Dowlex 2388).

Marcin Kotas Błędy wykonawcze w instalacjach ogrzewania podłogowego (cz. 1.)

Błędy wykonawcze w instalacjach ogrzewania podłogowego (cz. 1.) Błędy wykonawcze w instalacjach ogrzewania podłogowego (cz. 1.)

Ogrzewanie podłogowe wybierane jest przez inwestorów coraz częściej. Komfort cieplny, oszczędność energii i estetyka to główne atuty tego rozwiązania. Jednak tylko dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja...

Ogrzewanie podłogowe wybierane jest przez inwestorów coraz częściej. Komfort cieplny, oszczędność energii i estetyka to główne atuty tego rozwiązania. Jednak tylko dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja zapewni użytkownikom oczekiwany komfort. Przypadki zbyt wysokiej temperatury podłogi, niegrzejących obiegów i popękanych płytek nie są niestety odosobnione, a klienci mogą obawiać się także ewentualnych awarii wywołanych pęknięciem rur znajdujących się pod podłogą.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.