RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Rozdzielacze ogrzewania płaszczyznowego

Rozdzielacz z przepływomierzem i zaworem regulacyjnym
Kisan

Rozdzielacz z przepływomierzem i zaworem regulacyjnym


Kisan

Instalatorzy mają do dyspozycji wiele rodzajów rozdzielaczy ogrzewania podłogowego i ściennego. Są to rozdzielacze profilowe i okrągłe z rur mosiężnych, ze stali nierdzewnej, a także tworzyw sztucznych, oferowane najczęściej w postaci segmentów łączonych w celu uzyskania wymaganej liczby wyjść. Różnią się nie tylko konstrukcją, ale też wyposażeniem.

Zobacz także

ELEKTRA Systemy elektryczne ochrony orynnowania i instalacji zewnętrznych przed śniegiem i lodem

Systemy elektryczne ochrony orynnowania i instalacji zewnętrznych przed śniegiem i lodem Systemy elektryczne ochrony orynnowania i instalacji zewnętrznych przed śniegiem i lodem

Okres jesienny to dobry czas na to, by przygotować inwestycje budowlane do bezawaryjnego przetrwania chłodnych miesięcy. Choć nadchodząca zima według meteorologów ma być w większości łagodna, nawet krótkotrwały...

Okres jesienny to dobry czas na to, by przygotować inwestycje budowlane do bezawaryjnego przetrwania chłodnych miesięcy. Choć nadchodząca zima według meteorologów ma być w większości łagodna, nawet krótkotrwały mróz może negatywnie wpłynąć na instalacje znajdujące się na zewnątrz budynków.

Thermoval Polska S.A. Ochrona rur przed mrozem. Systemy przeciwoblodzeniowe Thermoval

Ochrona rur przed mrozem. Systemy przeciwoblodzeniowe Thermoval Ochrona rur przed mrozem. Systemy przeciwoblodzeniowe Thermoval

W czasie mrozów instalacje rurowe ułożone na zewnątrz budynku i w pomieszczeniach nieogrzewanych mogą być narażone na zamarznięcie. To prosta droga do ich awarii. Dlatego aby zimą nie mieć problemów z...

W czasie mrozów instalacje rurowe ułożone na zewnątrz budynku i w pomieszczeniach nieogrzewanych mogą być narażone na zamarznięcie. To prosta droga do ich awarii. Dlatego aby zimą nie mieć problemów z działaniem tego typu instalacji, warto zabezpieczyć je kablami grzewczymi Thermoval przeznaczonymi do ochrony rur przed skutkami oddziaływania niskich temperatur.

ELEKTRA Elektryczne systemy grzejne – ochrona przed śniegiem i lodem

Elektryczne systemy grzejne – ochrona przed śniegiem i lodem Elektryczne systemy grzejne – ochrona przed śniegiem i lodem

Ubiegłoroczna zima, po kilku latach łagodnych, zaskoczyła powrotem tradycyjnych mrozów i opadów śniegu. Jesień to odpowiedni czas, by przygotować inwestycje budowlane – w tym dachy, orynnnowanie i instalacje...

Ubiegłoroczna zima, po kilku latach łagodnych, zaskoczyła powrotem tradycyjnych mrozów i opadów śniegu. Jesień to odpowiedni czas, by przygotować inwestycje budowlane – w tym dachy, orynnnowanie i instalacje zewnętrzne – do bezawaryjnego przetrwania tych warunków.

Pomimo podobnych rozwiązań i oznaczeń pomiędzy poszczególnymi rozdzielaczami do ogrzewania płaszczyznowego są różnice, które należy uwzględniać przy doborze i które mogą istotnie wpływać na pracę instalacji.

W przypadku mosiężnych rozdzielaczy profilowych oraz okrągłych co innego oznacza podawany przez producentów wymiar 1". Dla rozdzielacza okrągłego jest to wymiar gwintu zewnętrznego wykonanego na rurze mosiężnej stanowiącej belkę rozdzielacza, natomiast dla rozdzielacza wykorzystującego profil mosiężny jest to gwint wewnętrzny.

Średnica wewnętrzna rozdzielacza okrągłego 1" jest zatem mniejsza niż profilowego. Z tego płynie wniosek, że jeśli zależy nam na dużej wydajności, w przypadku rozdzielacza okrągłego należy dobrać rurę mosiężną o wymiarze 1¼", aby uzyskać te same parametry, które da rura profilowana 1".

Wprawdzie w większości przypadków rozdzielacz okrągły 1" zapewni odpowiednią wydajność ogrzewania płaszczyznowego nawet w przypadku najdłuższych belek (standardowo maksymalnie 12 wyjść na wężownice), zdarzają się jednak sytuacje nietypowe, np. ogrzewanie gruntu pod chłodniami i mroźniami przemysłowymi, kiedy wydajność instalacji musi być znacznie większa niż w standardowym ogrzewaniu podłogowym, a medium stanowi roztwór glikolu, co zwiększa opory przepływu.

Kolejnym ważnym aspektem jest liczba obwodów. Niektórzy producenci na zamówienie dostarczają rozdzielacze o większej liczbie obwodów grzewczych niż standardowe 12, np. 14 obwodów w wersji belki śrutowanej, a nawet jeszcze dłuższe wykonania w wersji nieśrutowanej. Przy rozpatrywaniu tak dużej liczby obwodów jak 18–20 warto pamiętać o związanych z tym ograniczeniach i jednocześnie nowych wymaganiach. Zasilenie tak rozbudowanego rozdzielacza wymagałoby zmiany średnicy profilu, gdyż może być ona za mała, i zastosowania rury o dużym przekroju.

Zawory

Obecnie rozdzielacze ogrzewania podłogowego standardowo wyposażane są w zawory wbudowane w belkę rozdzielacza, coraz rzadziej stosowane są rozwiązania z zaworami montowanymi poza belką, na podejściu wężownic.

Na jednej z belek rozdzielacza zamontowane są zawory regulacyjne stosowane do ustawiania wymaganego przepływu w danej wężownicy (zgodnie z projektem lub niestety często zgodnie z „widzimisię” instalatora). Zawór można regulować przez odpowiednie odkręcenie – od 0,5 do 3 obrotów kluczem imbusowym – może on też mieć postać przepływomierza (fot. 1).

 

Przekrój belki rozdzielacza z przepływomierzem

Fot. 1. Przekrój belki rozdzielacza z przepływomierzem i zaworem regulacyjnym [1]

Na drugiej belce zamontowane są zawory termostatyczne (fot. 2) lub odcinające w wersji z grzybkiem zaworowym, które także można wykorzystać do regulacji. Czasami zdławienie przepływu zasadne jest jednocześnie na zasileniu i powrocie.

 

Przekrój rozdzielacza

Fot. 2. Przekrój rozdzielacza z zaworami termostatycznymi [1]

O umiejscowieniu zaworów termostatycznych i regulacyjnych na zasileniu lub na powrocie decyduje konstrukcja wkładki zaworowej zaworu termostatycznego. Jeśli jest ona przystosowana do montażu na kolektorze powrotnym (częstsze rozwiązanie), zaworu nie wolno montować na kolektorze zasilającym, mimo że w tej nieprawidłowej konfiguracji będzie działał – przepuści wodę i nawet będzie zamykał przepływ pod wpływem siłownika.

Niektórzy instalatorzy twierdzą, że zawory termostatyczne należy montować na powrocie ze względu na fakt, że lepiej pracują w niższej temperaturze. Rzeczywiście większość wkładek do rozdzielaczy ogrzewania podłogowego oferowanych na rynku ma konstrukcję przystosowaną do montażu na powrocie, jednak temperatura czynnika w przypadku ogrzewania podłogowego nie ma znaczenia – trudno mówić tu o jej wysokiej wartości.

Jeśli rozdzielacz z nieprawidłowo zamontowanymi zaworami termostatycznymi nie zostanie wyposażony w regulację automatyczną, wszystko działa bez zastrzeżeń. Problem pojawia się, gdy klient zamontuje siłowniki – zamykanie zaworu przez siłownik będzie generowało wyraźne dźwięki w instalacji, tzw. stukanie.

Niektórzy klienci skarżą się nawet na hałas na tyle uciążliwy, że potrafi ich obudzić w nocy. Jeszcze kilka lat temu problem ten nie był dostatecznie rozpoznany przez producentów rozdzielaczy, gdyż systemy regulacji nie były wówczas zbyt popularne.

Co zrobić, gdy zawory termostatyczne zostały niewłaściwie zamontowane w instalacji, a ma ona zostać wyposażona w regulację automatyczną? Rozwój bezprzewodowych systemów regulacyjnych (sterowanych falami radiowymi) pozwala na możliwie bezbolesne przeprowadzenie takiej modernizacji – żeby założyć przewody do termostatów, nie trzeba skuwać ścian.

Pierwszym rozwiązaniem, które się nasuwa, jest zamiana miejscami kolektorów, tak aby zawory termostatyczne znalazły się na powrocie. Taka operacja w przypadku zaworów regulacyjnych otwieranych kluczem imbusowym ma sens, ale jeśli w wyposażeniu rozdzielacza znajdują się przepływomierze, zamiana nie jest możliwa – konstrukcja przepływomierza do montażu na zasileniu nie pozwala na jego zamontowanie na powrocie i odwrotnie.

Różnica jest też wizualna: przepływomierz do montażu na zasileniu ma skalę regulacji od góry i maksymalne górne położenie grzybka w przezroczystej rurce przepływomierza wskazuje na brak przepływu, a na dole rurki – na przepływ maksymalny. W przypadku przepływomierza do montażu na powrocie górne położenie grzybka wskazuje maksymalny przepływ.

Przepływomierze

Na rynku spotyka się przepływomierze o zakresie regulacji 0–2,5 l/min, wystarczającym najczęściej dla instalacji ogrzewania podłogowego, ale za małym np. dla ogrzewania ściennego. Bardziej uniwersalnym rozwiązaniem będzie zastosowanie przepływomierzy o regulacji 0–5 l/min. Jednak nawet taki zakres może się okazać zbyt mały.

Niektóre firmy, zwłaszcza wykonujące instalacje ogrzewania ściennego zasilanego z pompy ciepła, wymagają przepływomierzy o zakresie regulacji do 9, a nawet 12 l/min (na marginesie warto podkreślić, że jest to ogromny przepływ dla pojedynczej wężownicy, dlatego zastanawia, jakie schłodzenie wody w niej się przewiduje − 2 K?). Przepływomierze o takich zakresach przepływu dostępne są na zamówienie.

Autor w praktyce spotkał się tylko z jednym nietypowym przypadkiem, w którym dysponował przepływomierzami o zakresie do 5 l/min, a lepiej w tej sytuacji sprawdziłyby się przepływomierze do 2,5 l/min. Instalacja wykonywana była w domu „inteligentnym”, w którym również grzejniki zasilane były z rozdzielaczy z wbudowanymi zaworami termostatycznymi, a przed grzejnikami zamontowano jedynie ozdobne zawory zaporowe bez możliwości nastawy wstępnej.

W takiej sytuacji zakres do 5 l/min nie pozwalał na precyzyjną nastawę, gdyż przepływy w grzejnikach są znacznie mniejsze niż w wężownicach ogrzewania podłogowego.

Istnieje dodatkowy argument na rzecz wyboru rozdzielacza z przepływomierzami na zasileniu, a nie na powrocie. Praktyka wskazuje, że te montowane na zasileniu mniej się brudzą i dłużej widoczny jest grzybek wskazujący poziom przepływu, natomiast przepływomierze na powrocie czasami już po jednym sezonie grzewczym pokrywają się brunatnym nalotem utrudniającym lub uniemożliwiającym odczyt.

Nie musi to być istotną wadą (w końcu regulację powinno się przeprowadzić wkrótce po uruchomieniu instalacji, a zwykle nie wymaga ona częstego doregulowywania), ale należy uwzględnić również pewien aspekt „psychologiczny” – inwestor zainteresowany funkcjonowaniem instalacji po takim widoku może się poczuć zaniepokojony tym, co pływa w jego rurach c.o.

Natomiast problem z regulacją z powodu braku widoczności mają instalatorzy, którzy przystępują do niej po dłuższym okresie pracy instalacji, ponieważ:

  1. zapomnieli zrobić to wcześniej lub im się nie chciało,
  2. inwestor nie zgłaszał wcześniej, że ma pomieszczenia niedogrzane lub przegrzane,
  3. proces inwestycyjny został rozciągnięty na kilka lat i w tym czasie instalacja pracowała bez regulacji.

Na fot. 3 przedstawiono najczęściej stosowany obecnie typ kompletnego rozdzielacza ogrzewania podłogowego, w skład którego wchodzą: belka zasilająca wyposażona w przepływomierze, belka powrotna wyposażona w zawory termostatyczne (często na wyrost, ale zapewnią one ewentualny montaż automatyki w przyszłości), konstrukcja wsporcza (koniecznie z wkładkami amortyzującymi, żeby drgania instalacji nie przenosiły się na szafkę i na konstrukcję budynku), odpowietrzniki ręczne i zawory spustowe (odpowietrznik na zasileniu można ewentualnie zamienić na automatyczny, powroty są najczęściej mniej narażone na zapowietrzenie).

 

Zdjęcie typowego rozdzielacza podłogowego

Fot. 3. Widok typowego rozdzielacza podłogowego [1]

Wężownice ogrzewania przyłączane są do rozdzielaczy za pomocą standardowych złączek zaciskowych z gwintem G ¾", nazywanych w różnych systemach rurowych eurozłączami, eurokonusami lub złączkami przygrzejnikowymi (ten sam standard stosowany jest w zespolonych zaworach do podłączenia grzejników z wbudowanymi zaworami termostatycznymi).

Warto się upewnić, czy belki rozdzielacza wykonywane są z mosiądzu o niskiej zawartości ołowiu. Warunki higieniczne nie są w tym przypadku istotne (w końcu nie chodzi o wodę pitną), ale ołów wydziela się do wody instalacyjnej w postaci tlenków, które tworzą białawy osad najczęściej w miejscach przewężeń instalacji, czyli np. w gniazdach zaworów termostatycznych.

Sprawdź, do czego przyda się sprzęgło hydrauliczne »

Po pewnym czasie zawór taki nie będzie się domykał lub nastąpi jego uszkodzenie. Natomiast producenci rozdzielaczy stosują mosiądz o podwyższonej zawartości ołowiu, gdyż jest on bardziej plastyczny i narzędzia skrawające zużywają się dużo wolniej – mogą być one wykorzystywane nawet trzy razy dłużej niż przy obróbce mosiądzu niskoołowiowego.

Układy mieszające z rozdzielaczem

Układy mieszające połączone z rozdzielaczem (UMR) są ostatnio bardzo popularne i chętnie stosowane przez instalatorów. Powodem jest łatwość montażu i stosunkowo prosta regulacja. Takie mieszacze wykorzystuje się najczęściej w instalacjach podłogowo­‑grzejnikowych w domach jednorodzinnych, w których pomieszczenia ogólnodostępne na parterze ogrzewane są podłogowo, a sypialnie na pozostałych kondygnacjach przez grzejniki.

W takiej konfiguracji pojedyncze wężownice w łazienkach na piętrze zasilane są z rozdzielacza grzejnikowego z zastosowaniem ogranicznika temperatury powrotu, jednak nie warto komplikować instalacji przez wprowadzenie dodatkowego układu mieszającego.

Trzeba sobie jednak zdawać sprawę również z pewnych ograniczeń takiego rozwiązania. Zadaniem UMR jest wyłącznie utrzymanie założonej temperatury czynnika oraz pokonanie zwiększonych w stosunku do instalacji grzejnikowej oporów przepływu. Zawór trójdrożny lub termostatyczny sterowany głowicą z kapilarą działa impulsowo, otwierając się maksymalnie po otrzymaniu sygnału o spadku temperatury czynnika.

Naucz się hydraulicznego równoważenia instalacji c.o. »

Pompa obiegowa mieszacza działa przez cały czas, również wtedy, gdy nie ma dopływu gorącego czynnika ze źródła ciepła – np. jeśli podczas nocnego obniżenia temperatury regulator pogodowy nie włącza kotła, nadal w obiegu podłogowym krąży czynnik.

Ponieważ UMR są najczęściej wyposażone w przewód podłączeniowy do sieci elektrycznej bez wyłącznika, trzeba taki wyłącznik zamontować, by umożliwić użytkownikowi wyłączenie pompy po zakończeniu sezonu grzewczego i jej włączenie przed sezonem (autor widział już kilka instalacji, w których takiego wyłącznika nie było, a pompy działały przez cały rok).

UMR stosowany jest najczęściej w domach jednorodzinnych, ale istnieją również duże instalacje wyposażone w kilka takich mieszaczy, nawet powyżej 10, na przykład w hotelach zasilanych z pompy ciepła, z dużą powierzchnią ogrzewania podłogowego lub ściennego.

Dlaczego nie zastosować w takich przypadkach centralnego mieszacza w kotłowni lub nawet dwóch albo trzech mieszaczy strefowych, które można wyposażyć w siłowniki sterujące i niezależną od grzejników regulację pogodową?

Przeczytaj: Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody »

Argumentem za mieszaczami przy każdym rozdzielaczu są uwarunkowania architektoniczne. Każdy UMR wymaga podłączenia rurą 25 lub 32 mm (w przypadku rur wielowarstwowych; dla rur z polipropylenu należy przyjąć większe średnice) i rury takie można w miarę swobodnie zmieścić w warstwach izolacji termicznej pod podłogą.

Kiedy zastosujemy jeden mieszacz obsługujący kilka rozdzielaczy ogrzewania podłogowego, konieczne będą dużo większe średnice przewodów rozdzielczych i należałoby przewidzieć inny sposób ich rozprowadzenia, np. nad sufitami podwieszanymi.

Zastosowanie wielu pomp wymaga oczywiście odpowiedniej regulacji. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie przed każdym UMR regulatorów różnicy ciśnień. Spotyka się najczęściej układy mieszające z zastosowaniem zaworu trójdrogowego lub zaworu termostatycznego i regulacyjnego.

Na fot. 4 pokazano przykładowy układ mieszający z rozdzielaczem UMRc. Zastosowano w nim rozdzielacze ze stali nierdzewnej o liczbie sekcji  2–12. Są one wyposażone na belce górnej (zasilającej) w przepływomierze o zakresie regulacji do 5 l/min, a na belce dolnej (powrotnej) we wkładki zaworowe termostatyczne o standardzie gwintu M 30×1,5, z możliwością zainstalowania siłowników termoelektrycznych. Na końcach belek rozdzielacza znajdują się zawory spustowe i odpowietrzniki.

 Przykład układu mieszającego

Fot. 4. Przykład układu mieszającego z rozdzielaczem UMRc [1]

Wężownice podłącza się do belek rozdzielaczowych za pomocą złączek typu G ¾" (tzw. eurokonusy). W zestawie zamontowano trzybiegową pompę obiegową o wysokości podnoszenia 6 m H2O wraz z przylgowym bezpiecznikiem termicznym na belce zasilającej. Zadaniem tego bezpiecznika jest ochrona instalacji przed przegrzaniem w przypadku awarii zaworu trójdrogowego. Dlatego na bezpieczniku termicznym należy ustawić temperaturę o 5°C wyższą od temperatury na zaworze trójdrogowym.

Regulacja temperatury zasilającej ogrzewanie płaszczyznowe następuje na zaworze trójdrogowym o zakresie regulacji 35–60°C, a jej kontrola – poprzez termometr przylgowy. Nastawy zaworu trójdrogowego podawane są w postaci liczb i odpowiadają następującym wartościom temperatury zasilenia ogrzewania podłogowego: 1 – 35°C; 2 – 40°C; 3 – 45°C; 4 – 50°C; 5 – 55°C; 6 – 60°C. W takiej konfiguracji układ mieszający jest w stanie przekazać maksymalnie 6,4 kW mocy cieplnej (ok. 125 m2 ogrzewanej podłogi).

 

Literatura

1.      Materiały techniczne firmy Kisan

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Partnerstwo Panasonic i tado°

Partnerstwo Panasonic i tado° Partnerstwo Panasonic i tado°

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania...

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania i zarządzania energią. To część misji obu firm, mającej na celu dekarbonizację domów i pomoc klientom w oszczędzaniu na kosztach energii.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

ECO Comfort Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora? Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do...

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do domów i firm sprawiły, że montaż klimatyzatora jest niemalże standardem w nowoczesnym budownictwie, a sam koszt założenia klimatyzacji nie należy do wysokich, ponadto zakup klimatyzatora wraz z usługą montażu jest objęty programami dofinansowującymi inwestycję.

Flamco news Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE Flamco Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są...

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są elastyczne w podłączaniu, łatwe w montażu i obsłudze i efektywne w użyciu. Umożliwiają o 50% szybsze spuszczenie wody z kotłów lub zbiorników magazynowych dowolnej wielkości niż w przypadku innych porównywalnych zaworów.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny...

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej z odnowionym adaptacyjnym systemem spalania, aż po nowy panel z możliwością sterowania dotykowego.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck rozpoczął na początku kwietnia swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła...

Beretta Show Truck rozpoczął na początku kwietnia swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła typu split Exclusive Agile, kocioł kondensacyjny Mynute Evo X (NOWOŚĆ!) oraz klimatyzację Breva odwiedzi kilkudziesięciu Autoryzowanych Dystrybutorów w całym kraju.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków...

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków oraz minimalizacji ryzyka awarii. Elektroniczny panel sterujący DAB NGPanel, w połączeniu z zaawansowanym systemem zarządzania DAB Virtual Cockpit, oferuje zupełnie nowy wymiar kontroli i komfortu w obsłudze kluczowych elementów instalacji.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

GWF Sp. z o.o., Łukasz Kubiak Nowa precyzja pomiaru ścieków

Nowa precyzja pomiaru ścieków Nowa precyzja pomiaru ścieków

Pomiar ścieków, zarówno w pełnych i niepełnych rurach, jak i w kanałach otwartych, jest domeną i jednym z głównych filarów sukcesów i portfolio szwajcarskiej firmy GWF. Wsłuchując się w różnorodne potrzeby...

Pomiar ścieków, zarówno w pełnych i niepełnych rurach, jak i w kanałach otwartych, jest domeną i jednym z głównych filarów sukcesów i portfolio szwajcarskiej firmy GWF. Wsłuchując się w różnorodne potrzeby klientów z 86 krajów obsługiwanych przez GWF, stale udoskonalamy produkty, a o naszych najnowszych wdrożeniach mogą Państwo przeczytać poniżej. Szczegółową prezentację oferty będzie można także zobaczyć na stoisku firmy w trakcie targów IFAT 2022, które odbędą się w Monachium w dniach 30 maja–3...

Redakcja RI news VI Konferencja „Efektywne obniżanie strat wody” - relacja

VI Konferencja „Efektywne obniżanie strat wody” - relacja VI Konferencja „Efektywne obniżanie strat wody” - relacja

Kolejna, szósta już edycja konferencji „Efektywne obniżanie strat wody” odbyła się w dniach 21-23.11.2018 w hotelu Klimczok w Szczyrku. Jak co roku w wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele branży wodociągowej...

Kolejna, szósta już edycja konferencji „Efektywne obniżanie strat wody” odbyła się w dniach 21-23.11.2018 w hotelu Klimczok w Szczyrku. Jak co roku w wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele branży wodociągowej z całej Polski – łącznie ponad 70 osób – prezesów, dyrektorów, kierowników i specjalistów.

oprac. Kazimierz Mróz Ogrzewanie podłogowe w teorii i praktyce

Ogrzewanie podłogowe w teorii i praktyce Ogrzewanie podłogowe w teorii i praktyce

Wygoda użytkowania i swoboda architektoniczna w kształtowaniu przestrzeni pomieszczeń wpłynęły na popularność stosowania ogrzewania podłogowego. Jednak wykonując taką instalację, należy pamiętać o konieczności...

Wygoda użytkowania i swoboda architektoniczna w kształtowaniu przestrzeni pomieszczeń wpłynęły na popularność stosowania ogrzewania podłogowego. Jednak wykonując taką instalację, należy pamiętać o konieczności spełnienia istotnych wymagań technicznych i zastosowania się do obowiązujących przepisów. Poniższy artykuł opracowano na podstawie publikacji [1], stąd w tekście pojawiają się odniesienia do niemieckich wymagań prawnych, które mogą być jednak interesujące i dla polskiego czytelnika.

Łukasz Biernacki Uniwersalna grupa mieszająca do ogrzewania podłogowego GM40

Uniwersalna grupa mieszająca do ogrzewania podłogowego GM40 Uniwersalna grupa mieszająca do ogrzewania podłogowego GM40

Powszechną praktyką w nowoczesnych obiektach mieszkaniowych, a także budynkach biurowych czy hotelach, staje się zastosowanie systemu grzewczego, w którym ogrzewanie grzejnikowe współpracuje z ogrzewaniem...

Powszechną praktyką w nowoczesnych obiektach mieszkaniowych, a także budynkach biurowych czy hotelach, staje się zastosowanie systemu grzewczego, w którym ogrzewanie grzejnikowe współpracuje z ogrzewaniem płaszczyznowym, zwykle podłogowym. System z dwoma układami o różnej temperaturze obliczeniowej (grzejnikowym – najczęściej 80/60°C, podłogowym – zazwyczaj 45/35°C) wymaga zastosowania dla ogrzewania podłogowego zestawów mieszających, zwanych też pompowo-mieszającymi. Wielu producentów oferuje gotowe...

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.