RynekInstalacyjny.pl

Na co warto zwrócić uwagę, projektując system PV

Na co warto zwrócić uwagę, projektując system PV Na co warto zwrócić uwagę, projektując system PV

Zymetric Pompa ciepła ogrzewa polski rynek

Pompa ciepła ogrzewa polski rynek Pompa ciepła ogrzewa polski rynek

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system, wykorzystywany na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też – chłodzenia pomieszczeń. Te intuicyjne urządzenia pojawiają...

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system, wykorzystywany na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też – chłodzenia pomieszczeń. Te intuicyjne urządzenia pojawiają się w coraz to większej ilości domów, starych i nowych. To głównie rozwiązania proekologiczne, prosty montaż, serwis i obsługa, a także możliwości dofinansowań przekonują, że zakup właśnie takiego źródła ciepła może być strzałem w dziesiątkę!

Orole.pl Osuszanie powietrza w domu, czyli jak radzić sobie z wilgocią na oknach i pleśnią

Osuszanie powietrza w domu, czyli jak radzić sobie z wilgocią na oknach i pleśnią Osuszanie powietrza w domu, czyli jak radzić sobie z wilgocią na oknach i pleśnią

Gdy na zewnątrz występują niskie temperatury, w budynkach mogą pojawić się problemy z poziomem wilgotności.Woda zbiera się na oknach, pranie nie wysycha po rozwieszeniu, pojawiają się pierwsze oznaki pleśni...

Gdy na zewnątrz występują niskie temperatury, w budynkach mogą pojawić się problemy z poziomem wilgotności.Woda zbiera się na oknach, pranie nie wysycha po rozwieszeniu, pojawiają się pierwsze oznaki pleśni w postaci zapachu i czarnych kropek w rogach pomieszczeń.

Ogrzewanie podłogowe w teorii i praktyce

Ogrzewanie podłogowe, Fot. Wavin

Ogrzewanie podłogowe, Fot. Wavin

Wygoda użytkowania i swoboda architektoniczna w kształtowaniu przestrzeni pomieszczeń wpłynęły na popularność stosowania ogrzewania podłogowego. Jednak wykonując taką instalację, należy pamiętać o konieczności spełnienia istotnych wymagań technicznych i zastosowania się do obowiązujących przepisów. Poniższy artykuł opracowano na podstawie publikacji [1], stąd w tekście pojawiają się odniesienia do niemieckich wymagań prawnych, które mogą być jednak interesujące i dla polskiego czytelnika.

Zobacz także

Thermoval Polska S.A. Ochrona rur przed mrozem. Systemy przeciwoblodzeniowe Thermoval

Ochrona rur przed mrozem. Systemy przeciwoblodzeniowe Thermoval Ochrona rur przed mrozem. Systemy przeciwoblodzeniowe Thermoval

W czasie mrozów instalacje rurowe ułożone na zewnątrz budynku i w pomieszczeniach nieogrzewanych mogą być narażone na zamarznięcie. To prosta droga do ich awarii. Dlatego aby zimą nie mieć problemów z...

W czasie mrozów instalacje rurowe ułożone na zewnątrz budynku i w pomieszczeniach nieogrzewanych mogą być narażone na zamarznięcie. To prosta droga do ich awarii. Dlatego aby zimą nie mieć problemów z działaniem tego typu instalacji, warto zabezpieczyć je kablami grzewczymi Thermoval przeznaczonymi do ochrony rur przed skutkami oddziaływania niskich temperatur.

P.T.U. ELEKTRA Sp. z o.o. Elektryczne systemy grzejne – ochrona przed śniegiem i lodem

Elektryczne systemy grzejne – ochrona przed śniegiem i lodem Elektryczne systemy grzejne – ochrona przed śniegiem i lodem

Ubiegłoroczna zima, po kilku latach łagodnych, zaskoczyła powrotem tradycyjnych mrozów i opadów śniegu. Jesień to odpowiedni czas, by przygotować inwestycje budowlane – w tym dachy, orynnnowanie i instalacje...

Ubiegłoroczna zima, po kilku latach łagodnych, zaskoczyła powrotem tradycyjnych mrozów i opadów śniegu. Jesień to odpowiedni czas, by przygotować inwestycje budowlane – w tym dachy, orynnnowanie i instalacje zewnętrzne – do bezawaryjnego przetrwania tych warunków.

Uponor Sp. z o.o. Systemy sterujące do ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego – przegląd rozwiązań od Uponor

Systemy sterujące do ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego – przegląd rozwiązań od Uponor Systemy sterujące do ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego – przegląd rozwiązań od Uponor

Płaszczyznowe ogrzewanie i chłodzenie to rozwiązanie cieszące się niesłabnącą popularnością. Instalowane jest zarówno w nowych budynkach, jak i w ramach modernizacji już istniejących obiektów. By w pełni...

Płaszczyznowe ogrzewanie i chłodzenie to rozwiązanie cieszące się niesłabnącą popularnością. Instalowane jest zarówno w nowych budynkach, jak i w ramach modernizacji już istniejących obiektów. By w pełni wykorzystać potencjał tych instalacji, ważny jest wybór odpowiedniego systemu sterującego. Na jaki warto postawić?

Jeszcze kilka lat temu ogrzewanie podłogowe było luksusowym wariantem ogrzewania dostępnym dla nielicznych. Szybki postęp techniki budowlanej i rosnące ze wzrostem dobrobytu wymagania wobec komfortu miejsca zamieszkania przyczyniły się do tego, że instalacje tego rodzaju stają się standardem w nowym budownictwie. Rozstrzygające znaczenie ma długa lista zalet ogrzewania podłogowego:

 • wygoda i komfort,
 • higiena – brak cyrkulacji powietrza, kurz nie „zapieka się” na powierzchniach o niskiej temperaturze,
 • zdrowszy klimat pomieszczenia dzięki niższej temperaturze powietrza, a przez to jego wyższej względnej wilgotności,
 • możliwość dowolnego kształtowania przestrzeni pomieszczeń,
 • długowieczność instalacji i łatwość jej konserwacji,
 • energooszczędność i przyjazność środowisku.

Jedną z najważniejszych zalet ogrzewania podłogowego jest niski zakres temperatur roboczych. W sytuacji nieustannego wzrostu cen nośników energii zastosowanie  niskotemperaturowych źródeł ciepła (kotłów kondensacyjnych czy pomp ciepła) jest jednym z podstawowych sposobów ograniczania kosztów ogrzewania. Urządzenia takie pracują najwydajniej w niskich temperaturach, a ich rola w przyszłości jeszcze wzrośnie.

ilość ciepła uciekająca z pomieszczenia

Rys.1. Całkowita projektowa strata ciepła

Niestety, wymienione powyżej zalety nie zawsze znajdują potwierdzenie w opiniach lokatorów mieszkań ogrzewanych z użyciem takich instalacji. Wpływają na to najczęściej błędny dobór urządzeń, błędy w wykonawstwie czy wreszcie brak właściwego zrównoważenia hydraulicznego. Równoważenie hydrauliczne nawet małych instalacji to obowiązek wynikający z techniki, ekonomii czy konieczności ochrony środowiska naturalnego, czyli po prostu ze zdrowego rozsądku.

Podstawowe pojęcia

Poniżej omówiono kilka najważniejszych pojęć dotyczących ogrzewania podłogowego.

Całkowita projektowa strata ciepła

Regulator

Regulator Unibox E BV firmy Oventrop

Całkowita projektowa strata ciepła to ilość energii cieplnej, jaka w ciągu godziny ucieka z cieplejszego pomieszczenia do zimniejszego otoczenia przez wszystkie przegrody ograniczające. Do tego dochodzi jeszcze ciepło potrzebne do ogrzania świeżego zimnego powietrza, które dostaje się do środka podczas wietrzenia. Przedstawiona symbolicznie na rys. 1 ilość ciepła uciekająca z pomieszczenia musi być stale uzupełniana przez znajdujące się w nim urządzenie grzewcze, aby zachować pożądaną temperaturę.

Wielkość strat ciepła danego pomieszczenia zmienia się oczywiście w zależności od zmieniającej się temperatury zewnętrznej. Automatyczna, zależna od temperatury zewnętrznej regulacja temperatury zasilania zapewnia dostarczenie do pomieszczenia ilości energii cieplnej równej wielkości traconego przez nie chwilowo ciepła. Temperatura zasilania jest taka sama we wszystkich pomieszczeniach budynku.

ilość ciepła, jaka ucieka z pomieszczenia do chłodniejszego otoczenia

Rys. 2. Bilans cieplny

Bilans cieplny

Jak to przedstawiono na rys. 2, ilość ciepła, jaka ucieka z pomieszczenia do chłodniejszego otoczenia, musi być na bieżąco (do 100%) uzupełniana przez zamontowane w nim urządzenia grzewcze.

Zyski ciepła ze źródeł obcych (spoza instalacji)

Zysk ciepła obcego to ilość ciepła dodatkowo wprowadzona do pomieszczenia (spoza instalacji grzewczej). Jak to zobrazowano na rys. 3, chodzi o ciepło, które dostaje się do pomieszczenia z zewnątrz, w postaci promieniowania słonecznego, albo oddawane jest przez znajdujące się w pomieszczeniu urządzenia, kominki itd. Do podstawowych źródeł zysków ciepła obcego należą:

 • promieniowanie słoneczne – np. przez duże okna od południa (duży zysk ciepła z zewnątrz),
 • kominek grzewczy lub piec kaflowy (duży zysk ciepła pozyskany z wnętrza pomieszczenia),
 • kuchnia, piekarnik, lodówka (zyski wewnętrzne),
 • oświetlenie, telewizor, komputer, maszyny, osoby (zyski wewnętrzne).
ciepło, które dostaje się do pomieszczenia z zewnątrz

Rys. 3. Zyski ciepła ze źródeł obcych (spoza instalacji)

Wielkość zysków ciepła obcego można oszacować tylko w przybliżeniu. Intensywność, czas trwania i częstotliwość ich występowania są bardzo różne. Napływ ciepła przez całkowicie przeszklony, skierowany na południe szczyt domu może, np. w styczniu, w ciągu kilku godzin pokryć do 70% strat cieplnych pomieszczenia. Kominek grzewczy pokryje ponad 100% strat, a inne formy zysków ciepła – zazwyczaj poniżej 25%. Pomimo wyposażenia w termostaty pokojowe szybka reakcja powierzchni grzewczej na napływ ciepła obcego jest w przypadku instalacji ogrzewania podłogowego – w przeciwieństwie do grzejników konwencjonalnych – niemożliwa. Spowodowane jest to bezwładnością instalacji ogrzewania podłogowego.

Bezwładność ogrzewania podłogowego

Wskutek zdolności jastrychu grzewczego do magazynowania ciepła instalacja ogrzewania podłogowego wykazuje, w zależności od grubości i rodzaju posadzki, czas zwłoki (stygnięcia) lub reakcji (nagrzewania) wynoszący ok. 2 godz. Termostat pokojowy zamyka się w wyniku wzrostu temperatury pomieszczenia po pozyskaniu ciepła obcego (słońce) (rys. 4).

Termostat pokojowy zamyka się

Rys. 4. Bezwładność ogrzewania podłogowego

Pomimo to jastrych grzewczy jeszcze przez ok. 2 godziny oddaje ciepło do pomieszczenia (dopóki podłoga nie wystygnie). Na rys. 5 zobrazowano przypadek krytyczny: napływ ciepła z obcego źródła ustaje, temperatura pomieszczenia spada w wyniku wcześniejszego wychłodzenia podłogi i termostat pokojowy otwiera się. Odzyskanie przez podłogę pełnej, stuprocentowej sprawności potrwa kolejne 2 godziny. Zastosowanie systemu automatycznego sterowania temperaturą pomieszczeń ma wprawdzie sens z punktu widzenia energooszczędności, nie nadaje się jednak do regulacji temperatury w pomieszczeniach, w których temperatura szybko się zmienia. W tym przypadku działa tylko efekt samoregulacji.

wychłodzenia podłogi a otwarty termostat pokojowy

Rys. 5. Napływ ciepła z obcego źródła ustaje, temperatura pomieszczenia spada w wyniku wcześniejszego wychłodzenia podłogi i termostat pokojowy otwiera się

Efekt samoregulacji

W materiałach jednej z licznych w Niemczech organizacji branżowych (BVF) znaleźć można następujące sformułowanie: „Efekt samoregulacji w postaci natychmiastowej reakcji ogrzewania na zmiany zachodzące w pomieszczeniu pojawia się niezależnie od automatyki sterującej”. Efekt samoregulacji, działający najlepiej w niskich temperaturach, to skomplikowany, dynamiczny proces fizyczny.

W praktycznym uproszczeniu można założyć, że ilość ciepła oddawanego przez instalację ogrzewania podłogowego regulowana jest w najprostszy fizycznie sposób, bez zastosowania technicznych metod regulacji. U podstaw tego zjawiska leżą następujące, podstawowe prawa fizyki:

 • ciepło przepływa zawsze z przestrzeni ciepłych do zimnych (od ciepłej podłogi do chłodniejszego powietrza w pomieszczeniu),
 • natężenie przepływu ciepła zależy od różnicy temperatur przestrzeni ciepłej i zimnej.
praca instalacji w okresie grzewczym

Rys. 6. Przykład przeciętnych warunków pracy instalacji w okresie grzewczym, bez zysków ciepła obcego.

Poniżej przedstawiono cztery uproszczone przykłady obrazujące efekt samoregulacji. W przykładach tych temperatura zewnętrzna, temperatura pomieszczenia (ścian ograniczających), temperatura powierzchni podłogi oraz przepływ wody grzewczej pozostają niezmienione. Tylko temperatura powietrza w pomieszczeniu ulega zmianie na skutek dopływu ciepła z obcych źródeł lub nagłego napływu zimnego powietrza z zewnątrz (podczas wietrzenia).

Na rys. 6 przedstawiono przykład przeciętnych warunków pracy instalacji w okresie grzewczym, bez zysków ciepła obcego. Przy przeciętnej temperaturze zewnętrznej i temperaturze powierzchni grzejnej wynoszącej 24°C podłoga przekazuje do pomieszczenia (uzupełnia) 100% ciepła traconego przez nie do otoczenia. Temperatura pomieszczenia utrzymywana jest na poziomie 20°C.

bilans

Efekt samoregulacji

Rys. 7. Warunki brzegowe takie jak poprzednio, jednak temperatura pomieszczenia wzrosła do +22°C po wystąpieniu dopływu ciepła obcego.

Na rys. 7 przedstawiono następującą sytuację: warunki brzegowe takie jak poprzednio, jednak temperatura pomieszczenia wzrosła do +22°C po wystąpieniu dopływu ciepła obcego. Ilość ciepłaoddawanego przez podłogę do pomieszczenia zmniejsza się o połowę, ponieważ różnica temperatur zmniejszyła się również o połowę.

Efekt samoregulacji

Rys. 8. Warunki brzegowe również są takie same, ale temperatura powietrza w pomieszczeniu wzrosła do +24°C z powodu skrajnie wysokich zysków ciepła obcego.

W przypadku zobrazowanym na rys. 8 warunki brzegowe również są takie same, ale temperatura powietrza w pomieszczeniu wzrosła do +24°C z powodu skrajnie wysokich zysków ciepła obcego. Oddawanie ciepła przez podłogę spada do zera, nie ma przepływu ciepła.

ciepło zużyte do ogrzania świeżego powietrza po wietrzeniu

Rys. 9. Warunki brzegowe takie jak poprzednio, jednak temperatura powietrza w pomieszczeniu, po intensywnym wietrzeniu, spadła do poziomu +16°C.

Na rys. 9 przedstawiono inny przypadek: warunki brzegowe takie jak poprzednio, jednak temperatura powietrza w pomieszczeniu, po intensywnym wietrzeniu, spadła do poziomu +16°C.

BILANS

Zaprezentowane przykłady w sposób znacznie uproszczony przedstawiają skomplikowany, dynamiczny proces fizyczny składający się na efekt samoregulacji.

Regulacja wydajności instalacji

Ze względu na ich zaawansowanie w kierunku optymalizacji zużycia energii na cele grzewcze celowo przywoływane są tutaj przepisy niemieckie – wymagania techniczne wg EnEV (zarządzenie dotyczące oszczędności energii, § 12 „Regulacja w instalacjach c.o.”). Zarządzenie to nie dotyczy tylko instalacji ogrzewania podłogowego. Zgodnie z nim instalacja powinna być wyposażona w co najmniej dwie działające jednocześnie formy regulacji:

 • § 12.1 – Regulacja temperatury zasilania instalacji grzewczej w zależności od temperatury zewnętrznej. „Centralne urządzenia regulacyjne powinny, zgodnie z § 12 ustęp 1 EnEV, zapewnić utrzymanie w rurach instalacji grzewczej tylko takiej ilości ciepła, która może zostać zużyta w krótkim (najbliższym) okresie czasu. Wymaganie to służy ograniczeniu strat ciepła związanych z jego rozprowadzaniem i wytworzeniem”.
 • § 12.2 – Pomieszczeniowa regulacja natężenia przepływu czynnika grzewczego (wydajności urządzenia grzejnego) w zależności od zadanej temperatury pomieszczenia. „Zgodnie z § 12 ustęp 2 EnEV pomieszczeniowe urządzenia regulacyjne powinny ograniczyć straty ciepła spowodowane niezamierzonym przegrzewaniem pomieszczeń poprzez uwzględnienie w regulacji różnych wartości zysków ciepła obcego w poszczególnych pomieszczeniach (np. od nasłonecznienia lub pobytu osób)”.

Regulacja instalacji – zasada działania i wykorzystanie w praktyce

Po wprowadzeniu wszystkich indywidualnych danych i parametrów danego budynku automatyka sterująca instalacji nastawia odpowiednią temperaturę zasilania stosownie do aktualnie panującej temperatury zewnętrznej. W prawidłowo zaprojektowanej i zrównoważonej hydraulicznie instalacji grzewczej – w przypadku braku zysków ciepła obcego – wystarczyłaby jedynie taka forma regulacji.

Rzeczywista regulacja wydajności urządzeń grzewczych w danym pomieszczeniu byłaby wówczas wynikiem działania efektu samoregulacji. Pomieszczeniowa regulacja temperatury umożliwia oszczędzanie energii dzięki regulowaniu natężenia strumienia przepływu czynnika grzewczego.

Regulacja instalacji

Rys. 10. Brak zysków ciepła obcego, zawór otwarty.

Wielokrotnie udowodniono, że poprawne zrówno ważenie hydrauliczne (sprawdzone przez wy-jednokonanie pomiarów) prowadzi do dalszych, bardzo istotnych oszczędności energii. Sytuacja przedstawiona na rys. 10: brak zysków ciepła obcego, zawór otwarty. Do pomieszczenia dopływa tylko ciepło z podłogi, które jako strata cieplna odpływa następnie na zewnątrz przez przegrody ograniczające.

Regulacja instalacji

Rys. 11. Zobrazowano następujący przypadek: wskutek napływu ciepła obcego (np. od promieniowania słonecznego) zawór zamyka się.

Na rys. 11 zobrazowano następujący przypadek: wskutek napływu ciepła obcego (np. od promieniowania słonecznego) zawór zamyka się. Podłoga i ściany pomieszczenia wychładzają się w ciągu ok. 2 godzin. W bilansie cieplnym pomieszczenia powstaje deficyt będący skutkiem odcięcia przez termostat dopływu ciepła do podłogi. Szczególnie przy wystąpieniu krótkich, intensywnych napływów ciepła z obcych źródeł powstają zakłócenia, którym nie zapobiegnie nawet dynamiczny efekt samoregulacji. Ich następstwem są wahania temperatury ścian i podłogi w pomieszczeniu.

Rozłożenie rur grzewczych w mniejszych odstępach zapobiega w istotnym stopniu wystąpieniu deficytu w bilansie cieplnym, powoduje jednak zwiększone oddawanie ciepła przez podłogę do pomieszczenia. Następstwem sztucznego zwiększenia mocy grzewczej podłogi (przeprojektowania) jest częstsze włączanie i wyłączanie się zaworu termostatycznego. Bardziej użyteczny jest w takim wypadku taki zawór regulacyjny, który zamykając się, dławi przepływ o wartość natężenia odpowiadającą maksymalnej ilości ciepła pozyskanego z obcych źródeł (zawór o charakterystyce ciągłej).

Regulacja instalacji – zasada działania i wykorzystanie w praktyce

Rys. 12. Przedstawia zawór z by-passem w pozycji otwartej.

Użycie zaworu o charakterystyce ciągłej zmniejsza wahania wydajności jastrychu grzewczego (ilości oddawanego przez niego ciepła). Temperatura ścian pomieszczenia i podłogi staje się stabilniejsza. Czujnik temperatury podłogi współpracujący z termostatem pokojowym, jak również niewymagający zasilania elektrycznego regulator podtynkowy z by-passem pomogą zminimalizować te problemy. Na rys. 12 przedstawiono zawór z by-passem w pozycji otwartej. Czynnik grzewczy dopływający do rur ogrzewania podłogowego jest podzielony na dwa strumienie – przez zawór i by-pass. Procentowy udział czynnika płynącego do instalacji przez by-pass może być nastawiony w zakresie 0–100%, zależnie od oczekiwanych w danym pomieszczeniu zysków ciepła obcego. W tym przykładzie można spodziewać się maksymalnie 50-proc. udziału ciepła obcego.

BILANS

b 5abefc5236635678886b6704b13e1add

Rys. 13. Przy takich samych warunkach brzegowych występuje jednak zysk ciepła od nasłonecznienia.

W sytuacji zobrazowanej na rys. 13 przy takich samych warunkach brzegowych występuje jednak zysk ciepła od nasłonecznienia. Termostat pokojowy zamyka się, redukując tym samym ilość ciepła dopływającego do powierzchni podłogi (oszczędność energii). Jednak pozostała ilość wody krążąca przez by-pass wystarczy, aby nie dopuścić do całkowitego wychłodzenia się podłogi. To rozwiązanie podwyższa komfort użytkowania instalacji. Kiedy słońce przestaje dogrzewać pomieszczenie, okres ponownego nagrzania się podłogi trwa krócej.

Bilans

Instalacja ogrzewania podłogowego – wskazówki dla projektanta i wykonawcy

Najważniejszym warunkiem komfortowej i energooszczędnej eksploatacji instalacji ogrzewania podłogowego jest poprawne zaprojektowanie i przeliczenie instalacji, łącznie z wartościami nastaw wstępnych do zrównoważenia hydraulicznego.

Konstrukcja podłogi a ochrona przed hałasem

Coraz częściej pod jastrych grzewczy układa się warstwę termoizolacyjną spełniającą jednokonaniecześnie warunek dźwiękochłonności (przy takiej samej wysokości konstrukcji gwarantującą podwyższoną ochronę przed hałasem). Dąży się do osiągnięcia dźwiękochłonności rzędu 30–32 dB, np. dzięki zastosowaniu specjalnej wełny mineralnej. Jednak zbyt często spotyka się przypadki wykonania warstwy izolacyjnej z tanich płyt styropianowych, kupionych w markecie budowlanym.

Wykonawca opisuje je inwestorowi jako „płyty systemu Tacker”, choć konstrukcja wykonana z ich użyciem jest daleka od spełnienia jakichkolwiek wymagań norm. Najwyższa warstwa izolacji tuż pod jastrychem przejmuje z reguły funkcję pochłaniacza drgań akustycznych. Setki dybli kotwiących rurę wbijane są przez folię w izolację dźwiękochłonną.

W warunkach budowy nie da się uniknąć powstawania w ich sąsiedztwie mikroszczelin,  przez które jastrych wsiąka w głąb izolacji dźwiękochłonnej. Jej izolacyjność akustyczna ulega przy tym – wbrew zaleceniom producenta – niekorzystnemu dla końcowego efektu ograniczeniu. W konstrukcji mogą bowiem powstać tzw. mostki akustyczne. Zaleca się w takim przypadku, jeszcze przed wylaniem jastrychu, wykonanie ekspertyzy sprawdzającej jakość wykonania warstwy izolacyjnej i zamocowania rur.

Centralny rozdzielacz mieszkaniowy

Niektóre problemy pojawiające się w przypadku zastosowania centralnego rozdzielacza mieszkaniowego da się rozwiązać tylko przez rozmieszczenie w instalacji dwóch lub więcej rozdzielaczy (podobnie jak w przypadku instalacji grzejnikowej).

Umiejscowienie rozdzielacza

W korytarzach mieszkania mało jest ścian, na których można łatwo umieścić szafkę rozdzielacza o długości od 60 do 100 cm. Jeżeli już znajdziemy ściankę odpowiedniej długości, to musimy jeszcze sprawdzić jej grubość i przewidzieć końcowy efekt „wizualny”. Jeżeli w szafce rozdzielacza znajdą się przewody elektryczne, to za jej tylną ścianką nie może znajdować się łazienka. Zaleca się również unikanie montażu rozdzielaczy na ścianach sypialni, ponieważ elektryczne napędy zaworów w szafkach rozdzielacza mogą zakłócać ciszę nocną.

Rozłożenie rur dolotowych

Przebieg i sposób ułożenia rur dolotowych (odcinków rur pętli łączących pętle grzejne z rozdzielaczem) w korytarzu wewnętrznym wymaga zczególnie starannego przemyślenia. Jeżeli potraktujemy taki korytarz jako wydzielone pomieszczenie, to powinien on posiadać własną pętlę grzejną z możliwością regulacji i odcięcia. Jednak korytarz taki często nie potrzebuje ciepła, ponieważ otoczony jest przez pomieszczenia cieplejsze.

Brak odpowiedniej ilości miejsca wymusza często konieczność układania przewodów dolotowych w bardzo małych rozstawach (5 cm odstępu między rurami). Niskie straty ciepła korytarza i związany z tym niski jego odbiór z ogrzewania podłogowego powodują dość szybkie wyrównywanie się temperatur pomieszczenia i podłogi. W strefie rozdzielacza powstaje przestrzeń o temperaturze znacznie wyższej od 20°C.

Ekstremalnie wysoką temperaturę powierzchni podłogi w strefie rozdzielacza należy zasygnalizować wykonawcy pokrycia podłogi (zwłaszcza parkietu) i uzyskać pisemną akceptację tego faktu wraz z udzieleniem zlecenia („przyjmuję do wiadomości, że...”). Unikniemy w ten sposób odmowy uznania reklamacji uzasadnianej powołaniem się na przegrzaną podłogę. Izolując przewody dolotowe w strefie rozdzielacza, można ograniczyć problem wysokich temperatur, ale wykonawca jastrychu będzie miał prawdopodobnie kłopot z uzyskaniem minimalnego, zgodnego z normą tzw. przekrycia rur (grubości jastrychu nad najwyższym punktem rury z izolacją).

W korytarzach o niekorzystnej geometrii pewne obszary podłogi – te, których nie pokrywają ciepłe przewody dolotowe – będą pozostawały zimne. Nie tylko inwestor nie wyrazi zgody na „ciepłozimną” podłogę, ale także wykonawca jastrychu zgłosi związane z tym zastrzeżenia. W takiej sytuacji mogą bowiem wystąpić naprężenia termiczne zagrażające konstrukcji płyty podłogowej.

Albo docieplimy zimne obszary podłogi, zakładając jeszcze jedną pętlę grzejną, albo wychłodzimy jej ciepły fragment, układając odpowiednio zaizolowane rury dolotowe bezpośrednio na wylewce betonowej, pod izolacją termiczno-akustyczną. Rury dolotowe należy wyprowadzić spod płyt systemowych bezpośrednio przed rozdzielaczem. Przy odpowiedniej staranności wykonania nie powinno dojść do uszkodzenia izolacji.

Komunikacja termostatów pokojowych z rozdzielaczem

Termostat pokojowy komunikuje się z elementami sterującymi umieszczonymi w szafce rozdzielacza elektrycznie (wykorzystując okablowanie) lub drogą radiową. W zależności od wybranego systemu w rozmowie instalatora z inwestorem powinny zostać poruszone kwestie: pól elektromagnetycznych, kabli ekranujących, fal radiowych („smogu radiowego”), konserwacji instalacji elektrycznej, żywotności napędów nastawczych, zużycia prądu i inne związane z zasilaniem i sterowaniem ogrzewania podłogowego.

Literatura

 1. Gabanyi P., Fussbodenheizung: innovation praktisch umgesetzt – eine Anlage ohne Kompromise, „Heizungsjournal” nr 4–5/2009.

Komentarze

Powiązane

Norbert Winogrodzki Systemy sterowania w kotłach kondensacyjnych

Systemy sterowania w kotłach kondensacyjnych Systemy sterowania w kotłach kondensacyjnych

Nowoczesne systemy grzewcze oparte są na wysokosprawnych urządzeniach grzewczych i instalacjach oddających ciepło do pomieszczeń ogrzewanych. Coraz większego znaczenia nabiera inteligentna automatyka sterująca...

Nowoczesne systemy grzewcze oparte są na wysokosprawnych urządzeniach grzewczych i instalacjach oddających ciepło do pomieszczeń ogrzewanych. Coraz większego znaczenia nabiera inteligentna automatyka sterująca układem grzewczym, która reguluje pracę kotłów i obiegów grzewczych w sposób ilościowy i jakościowy. Stosowane obecnie w instalacjach c.o. kotły kondensacyjne mają dużo mniejsze pojemności wodne niż kotły żeliwne i stalowe. Duża pojemność cieplna pozwala magazynować ciepło i powoduje wydłużenie...

TESTO Analizator spalin testo 330 LL

Analizator spalin testo 330 LL Analizator spalin testo 330 LL

Analizator spalin testo 330 LL z rozszerzonym menu pomiarowym umożliwia przeprowadzenie szybkiej i łatwej analizy systemu grzewczego.

Analizator spalin testo 330 LL z rozszerzonym menu pomiarowym umożliwia przeprowadzenie szybkiej i łatwej analizy systemu grzewczego.

dr inż. Michał Strzeszewski, mgr inż. Piotr Wereszczyński, mgr inż. Jakub Pogocki Obliczanie obciążenia cieplnego budynków wspomagane komputerowo

Obliczanie obciążenia cieplnego budynków wspomagane komputerowo Obliczanie obciążenia cieplnego budynków wspomagane komputerowo

W praktyce projektowej obliczenia mocy szczytowej do ogrzewania budynków wykonywane są obecnie z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania komputerowego. W związku z wprowadzeniem od 1 stycznia 2009...

W praktyce projektowej obliczenia mocy szczytowej do ogrzewania budynków wykonywane są obecnie z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania komputerowego. W związku z wprowadzeniem od 1 stycznia 2009 r. obowiązku określania mocy w oparciu o metodykę podaną w normie europejskiej PN-EN 12831:2006 [7], oprogramowanie to jest odpowiednio dostosowywane do nowego sposobu prowadzenia obliczeń. Praktyczne wykonywanie obliczeń zostanie omówione na przykładzie popularnego programu Audytor OZC.

Jacek Kowalski Ogrzewanie powietrzne hali przemysłowej

Ogrzewanie powietrzne hali przemysłowej Ogrzewanie powietrzne hali przemysłowej

W artykule przedstawiono projekt ogrzewania hali przemysłowej, w której zastosowano gazowe nagrzewnice powietrza oraz tzw. destratyfikatory, których zadaniem jest wtłaczanie powietrza ciepłego z górnej...

W artykule przedstawiono projekt ogrzewania hali przemysłowej, w której zastosowano gazowe nagrzewnice powietrza oraz tzw. destratyfikatory, których zadaniem jest wtłaczanie powietrza ciepłego z górnej do dolnej strefy hali. Urządzenia te nie są jeszcze często stosowane. W celu popularyzacji tych rozwiązań poniżej omówiono projekt autorstwa mgr. inż. Krzysztofa Kotlarskiego z firmy PROBAD-BIS z Warszawy.

mgr inż. Marzena Lech, prof. dr hab. inż. Władysław Szaflik Sprzęgła hydrauliczne

Sprzęgła hydrauliczne Sprzęgła hydrauliczne

Dzięki zastosowaniu sprzęgła w układzie hydraulicznym kotłowni powstają dwa niezależne obiegi grzewcze – pierwotny i wtórny. Sprzęgło hydrauliczne zapobiega powstawaniu ewentualnych zakłóceń w pracy danego...

Dzięki zastosowaniu sprzęgła w układzie hydraulicznym kotłowni powstają dwa niezależne obiegi grzewcze – pierwotny i wtórny. Sprzęgło hydrauliczne zapobiega powstawaniu ewentualnych zakłóceń w pracy danego obiegu wywołanych zmianą strumieni objętości czynnika czy rozkładu ciśnienia w drugim obiegu.

Maciej Danielak Niskotemperaturowe systemy grzewcze

Niskotemperaturowe systemy grzewcze Niskotemperaturowe systemy grzewcze

W nowych budynkach inwestorzy coraz częściej decydują się na system ogrzewania z nowoczesnym źródłem niskotemperaturowym (np. z kotłami kondensacyjnymi lub pompami ciepła). Skłania ich do tego większa...

W nowych budynkach inwestorzy coraz częściej decydują się na system ogrzewania z nowoczesnym źródłem niskotemperaturowym (np. z kotłami kondensacyjnymi lub pompami ciepła). Skłania ich do tego większa sprawność energetyczna tych źródeł ciepła, a co za tym idzie mniejsze zapotrzebowanie na paliwo i niższe koszty eksploatacyjne. Dyskusje na temat efektu cieplarnianego, rosnąca emisja dwutlenku węgla i pilna potrzeba ograniczenia zużycia energii sprawiają, że producenci popularyzują stosowanie energooszczędnych...

Tomasz Lenarczyk Opłacalność pompy ciepła. Analiza przypadku

Opłacalność pompy ciepła. Analiza przypadku Opłacalność pompy ciepła. Analiza przypadku

Kluczowym elementem są sprawności średnioroczne pomp, czyli uzyskiwane przez cały sezon grzewczy. Wpływ na nie mają m.in.: temperatury zewnętrzne, temperatury pracy instalacji, jej dopasowanie do urządzenia...

Kluczowym elementem są sprawności średnioroczne pomp, czyli uzyskiwane przez cały sezon grzewczy. Wpływ na nie mają m.in.: temperatury zewnętrzne, temperatury pracy instalacji, jej dopasowanie do urządzenia grzewczego, liczba włączeń i wyłączeń, straty postojowe i kominowe czy jakość paliwa. Dlatego zastosowane urządzenia zostały opomiarowane – pompę ciepła wyposażono w oddzielne liczniki energii elektrycznej i cieplnej.

prof. dr hab. inż. Stanisław Gumuła, mgr Katarzyna Stanisz Akumulator wodny jako dolne źródło pompy ciepła

Akumulator wodny jako dolne źródło pompy ciepła Akumulator wodny jako dolne źródło pompy ciepła

W artykule przedstawiono wyniki analizy termodynamicznej i ekonomicznej współpracy pompy ciepła z wodnym akumulatorem ciepła w budynku jednorodzinnym. Akumulator, izolowany termicznie od otoczenia, stanowi...

W artykule przedstawiono wyniki analizy termodynamicznej i ekonomicznej współpracy pompy ciepła z wodnym akumulatorem ciepła w budynku jednorodzinnym. Akumulator, izolowany termicznie od otoczenia, stanowi dolne źródło ciepła dla pompy, ładowany jest za pomocą absorberów słonecznych i gromadzi ciepło w okresie letnim. Przez pierwszą część sezonu grzewczego budynek ogrzewany jest poprzez wymianę ciepła pomiędzy akumulatorem ciepła a budynkiem bez udziału pompy ciepła. Dopiero w drugiej części sezonu...

Roman Strzelczyk Grzejniki higieniczne

Grzejniki higieniczne Grzejniki higieniczne

Grzejniki wprowadzane na polski rynek, podobnie jak inne wyroby budowlane, muszą spełniać określone wymagania. Jednak wymogi te nie zawsze są jednoznacznie sformułowane w przepisach i normach, dotyczy...

Grzejniki wprowadzane na polski rynek, podobnie jak inne wyroby budowlane, muszą spełniać określone wymagania. Jednak wymogi te nie zawsze są jednoznacznie sformułowane w przepisach i normach, dotyczy to m.in. tak zwanych grzejników higienicznych, nazywanych również szpitalnymi.

Jerzy Kosieradzki Para wodna jako nośnik ciepła

Para wodna jako nośnik ciepła Para wodna jako nośnik ciepła

Para wodna jako nośnik energii stosowana była od czasu skonstruowania pierwszego silnika parowego. Większość zakładów przemysłowych, w których takie silniki były wykorzystywane do napędu maszyn, korzystało...

Para wodna jako nośnik energii stosowana była od czasu skonstruowania pierwszego silnika parowego. Większość zakładów przemysłowych, w których takie silniki były wykorzystywane do napędu maszyn, korzystało także z pary wodnej do ogrzewania pomieszczeń, jednak obecnie takie rozwiązania są bardzo rzadko spotykane. Para ma jednak nadal wiele zastosowań w instalacjach przemysłowych, zwłaszcza w przemyśle spożywczym.

dr inż. Michał Strzeszewski Wstępne porównanie sposobu określania mocy szczytowej do ogrzewania budynków wg norm PN-B-03406:1994 PN-EN 12831:2006

Wstępne porównanie sposobu określania mocy szczytowej do ogrzewania budynków wg norm PN-B-03406:1994 PN-EN 12831:2006 Wstępne porównanie sposobu określania mocy szczytowej do ogrzewania budynków wg norm PN-B-03406:1994 PN-EN 12831:2006

Norma PN-EN 12831:2006 [14] zastąpiła w katalogu Polskich Norm dotychczasową normę PN-B-03406:1994 [8]. Norma PN-EN 12831:2006 jest tłumaczeniem „bez wprowadzania jakichkolwiek zmian” normy europejskiej...

Norma PN-EN 12831:2006 [14] zastąpiła w katalogu Polskich Norm dotychczasową normę PN-B-03406:1994 [8]. Norma PN-EN 12831:2006 jest tłumaczeniem „bez wprowadzania jakichkolwiek zmian” normy europejskiej EN 12831:2003 [12]. Norma europejska w wielu miejscach znacząco zmienia dotychczasową metodykę obliczania zapotrzebowania na moc cieplną do ogrzewania budynków, jak również może prowadzić do innych wyników obliczeń. Zmianę tę trudno – zdaniem autora – uzasadnić zdecydowaną przewagą nowego sposobu...

dr inż. Grzegorz Czerski Gazowe przepływowe ogrzewacze wody z zamkniętą komorą spalania

Gazowe przepływowe ogrzewacze wody z zamkniętą komorą spalania Gazowe przepływowe ogrzewacze wody z zamkniętą komorą spalania

Do przygotowania c.w.u. powszechnie stosuje się w Polsce urządzenia gazowe. Mimo że coraz częściej wykorzystywane są do tego celu również kotły dwufunkcyjne, to jednak gazowe przepływowe ogrzewacze wody...

Do przygotowania c.w.u. powszechnie stosuje się w Polsce urządzenia gazowe. Mimo że coraz częściej wykorzystywane są do tego celu również kotły dwufunkcyjne, to jednak gazowe przepływowe ogrzewacze wody wciąż są najpopularniejsze. Od niedawna oferowane są ogrzewacze z zamkniętą komorą spalania. Stosowanie tych urządzeń eliminuje możliwość pojawienia się w pomieszczeniu produktów spalania mogących zawierać toksyczny tlenek węgla, a ich dodatkowym atutem jest wyższa efektywność energetyczna.

Waldemar Joniec, Sławomir Pilarski Kotły na paliwa stałe. Urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła

Kotły na paliwa stałe. Urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła Kotły na paliwa stałe. Urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła

Kotłom na paliwa stałe stawia się duże wymagania – mają zapewnić nie tylko tanią eksploatację i niską emisję, ale i wysoką sprawność. Coraz częściej wymaga się od nich także możliwości współpracy z nowoczesnymi...

Kotłom na paliwa stałe stawia się duże wymagania – mają zapewnić nie tylko tanią eksploatację i niską emisję, ale i wysoką sprawność. Coraz częściej wymaga się od nich także możliwości współpracy z nowoczesnymi instalacjami z zaworami termostatycznymi i jednocześnie z kolektorami słonecznymi lub pompami ciepła, a nawet z instalacjami zasilanymi dodatkowo kotłami olejowymi lub na gaz płynny. Powyższe wymagania mogą być w pełni spełnione w instalacjach zamkniętych. Jednak dotychczas prawo dopuszczało...

Jerzy Kosieradzki Pompy ciepła – kierunki rozwoju

Pompy ciepła – kierunki rozwoju Pompy ciepła – kierunki rozwoju

Pompy ciepła, choć są urządzeniami bardzo popularnymi, o których dużo się pisze nie tylko w pismach fachowych, nie są urządzeniami dla każdego, nadającymi się do zastosowania w każdych warunkach. Ich rola...

Pompy ciepła, choć są urządzeniami bardzo popularnymi, o których dużo się pisze nie tylko w pismach fachowych, nie są urządzeniami dla każdego, nadającymi się do zastosowania w każdych warunkach. Ich rola będzie jednak rosła, bo wykorzystują one powszechnie dostępne w naturze – w powietrzu, gruncie i wodzie – ciepło niskotemperaturowe (od 1 do ok. 40°C), którego nie mogą wykorzystać inne urządzenia, zwłaszcza do zasilania instalacji grzewczych. Duże możliwości stosowania tych pomp dają też odpadowe...

prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral Kawitacja w pompach wirowych

Kawitacja w pompach wirowych Kawitacja w pompach wirowych

Na temat kawitacji w pompach ukazało się już wiele publikacji, także w języku polskim. Poglądowy artykuł na ten temat został zamieszczony w nr. 11/2009 „Rynku Instalacyjnego” (M. Adamski, Kawitacja – lekceważone...

Na temat kawitacji w pompach ukazało się już wiele publikacji, także w języku polskim. Poglądowy artykuł na ten temat został zamieszczony w nr. 11/2009 „Rynku Instalacyjnego” (M. Adamski, Kawitacja – lekceważone zjawisko). Istnieją jednak zagadnienia, które wciąż budzą wątpliwości użytkowników pomp, m.in. definicje poszczególnych nadwyżek antykawitacyjnych i relacji między nimi oraz kawitacyjnego wyróżnika szybkobieżności.

Marcin Kotas Błędy wykonawcze w instalacjach ogrzewania podłogowego (cz. 2.)

Błędy wykonawcze w instalacjach ogrzewania podłogowego (cz. 2.) Błędy wykonawcze w instalacjach ogrzewania podłogowego (cz. 2.)

Ogrzewanie podłogowe wybierane jest przez inwestorów coraz częściej. Komfort cieplny, oszczędność energii i estetyka to główne atuty tego rozwiązania. Jednak tylko instalacja dobrze zaprojektowana i wykonana...

Ogrzewanie podłogowe wybierane jest przez inwestorów coraz częściej. Komfort cieplny, oszczędność energii i estetyka to główne atuty tego rozwiązania. Jednak tylko instalacja dobrze zaprojektowana i wykonana zapewni użytkownikom oczekiwany komfort. Przypadki zbyt wysokiej temperatury podłogi, niegrzejących obiegów i popękanych płytek nie są niestety odosobnione, a klienci mogą obawiać się również ewentualnych awarii wywołanych pęknięciem rur znajdujących się pod podłogą.

dr inż. Michał Strzeszewski Ogrzewanie podłogowe a jakość powietrza wewnętrznego

Ogrzewanie podłogowe a jakość powietrza wewnętrznego Ogrzewanie podłogowe a jakość powietrza wewnętrznego

Ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej popularne. System ten charakteryzuje się korzystnym rozkładem temperatury w pomieszczeniu, który powoduje zwiększenie komfortu cieplnego, poprawę warunków...

Ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej popularne. System ten charakteryzuje się korzystnym rozkładem temperatury w pomieszczeniu, który powoduje zwiększenie komfortu cieplnego, poprawę warunków higienicznych i oszczędność energii. Dzięki obniżeniu temperatury wody (w porównaniu do ogrzewań tradycyjnych) możliwe jest efektywne wykorzystanie alternatywnych źródeł energii, takich jak energia solarna czy geotermalna.

Jerzy Chodura Kolektory słoneczne – nowe rozwiązania techniczne

Kolektory słoneczne – nowe rozwiązania techniczne Kolektory słoneczne – nowe rozwiązania techniczne

W poprzednich numerach „Rynku Instalacyjnego” (10/2010 i 1–2/2011) opisano duże instalacje solarne oraz sposoby magazynowania energii pozyskanej przez kolektory w okresie letnim, np. w celu jej wykorzystania...

W poprzednich numerach „Rynku Instalacyjnego” (10/2010 i 1–2/2011) opisano duże instalacje solarne oraz sposoby magazynowania energii pozyskanej przez kolektory w okresie letnim, np. w celu jej wykorzystania w późniejszym czasie (w okresach przejściowych i zimą). W instalacjach tych wykorzystywano standardowe, płaskie lub próżniowe kolektory słoneczne. Tymczasem na rynku pojawiły się już rozwiązania technologiczne, które umożliwiają wykorzystanie energii słonecznej do nowych celów, również w tradycyjnych...

Mirosław Wiktorczyk Lutowanie instalacji miedzianych

Lutowanie instalacji miedzianych Lutowanie instalacji miedzianych

Dlaczego nie można łączyć przewodów miedzianych c.o. i c.w.u. lutem twardym? Jest to przecież pewniejsze połączenie...

Dlaczego nie można łączyć przewodów miedzianych c.o. i c.w.u. lutem twardym? Jest to przecież pewniejsze połączenie...

Piotr Bertram Rury grzewcze PE-RT KAN-therm

Rury grzewcze PE-RT KAN-therm Rury grzewcze PE-RT KAN-therm

Rury grzewcze są najistotniejszym składnikiem każdego wodnego ogrzewania płaszczyznowego, decydującym o skuteczności przekazywania ciepła. To od ich jakości zależy bezawaryjna i długowieczna praca instalacji,...

Rury grzewcze są najistotniejszym składnikiem każdego wodnego ogrzewania płaszczyznowego, decydującym o skuteczności przekazywania ciepła. To od ich jakości zależy bezawaryjna i długowieczna praca instalacji, gdyż są to elementy trwale umieszczone w konstrukcjach budowlanych. Nowe niebieskie rury KAN-therm Blue Floor wytwarzane są z najwyższej jakości polietylenu o podwyższonej odporności na wysokie temperatury PE-RT typ II (Dowlex 2388).

dr inż. Ryszard Śnieżyk Parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi do przygotowania c.w.u.

Parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi do przygotowania c.w.u. Parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi do przygotowania c.w.u.

W artykule przeanalizowano parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi, które należy przyjmować do wyliczeń ekonomicznych, opisano również kształtowanie się zapotrzebowania na energię cieplną...

W artykule przeanalizowano parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi, które należy przyjmować do wyliczeń ekonomicznych, opisano również kształtowanie się zapotrzebowania na energię cieplną w ciągu roku. Analizie poddano dostawę ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Oszacowano koszty i zużycie energii elektrycznej i węgla oraz ilość powstającego przy tym dwutlenku węgla.

prof. dr hab. inż. Jacek Zimny, dr inż. Piotr Michalak, mgr inż. Krzysztof Szczotka Zapotrzebowanie na c.w.u. w budynku szkolnym

Zapotrzebowanie na c.w.u. w budynku szkolnym Zapotrzebowanie na c.w.u. w budynku szkolnym

W artykule przedstawiono wyniki obliczeń projektowych i pomiarów rzeczywistego zużycia ciepłej wody użytkowej w budynku szkolnym. Prowadzone od kilku lat badania umożliwiły zaobserwowanie sezonowości i...

W artykule przedstawiono wyniki obliczeń projektowych i pomiarów rzeczywistego zużycia ciepłej wody użytkowej w budynku szkolnym. Prowadzone od kilku lat badania umożliwiły zaobserwowanie sezonowości i trendów zużycia c.w.u.

dr inż. Jacek Zawistowski, mgr inż. Sławomir Janiszewski Kotły z automatycznym podawaniem paliwa

Kotły z automatycznym podawaniem paliwa Kotły z automatycznym podawaniem paliwa

Pierwsze kotły węglowe z automatycznym podawaniem paliwa stałego pojawiły się na polskim rynku dopiero w połowie lat 90. i w początkowym okresie bazowały na zagranicznych rozwiązaniach konstrukcyjnych....

Pierwsze kotły węglowe z automatycznym podawaniem paliwa stałego pojawiły się na polskim rynku dopiero w połowie lat 90. i w początkowym okresie bazowały na zagranicznych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Od tego czasu obserwuje się dynamiczny rozwój produkcji i sprzedaży tych kotłów, skutkujący poprawianiem się ich jakości. W Polsce w eksploatacji znajduje się ok. 250 tys. kotłów z automatycznym podawaniem paliwa o łącznej mocy ok. 5000 MW. To ponad 10% wszystkich eksploatowanych w kraju małych kotłów...

Stefan Dembicki Kulowe zawory regulacyjne Navaltrim

Kulowe zawory regulacyjne Navaltrim Kulowe zawory regulacyjne Navaltrim

Fińska firma Naval od wielu już lat produkuje różnego rodzaju zawory kulowe. Obecnie jest największym na świecie producentem wytwarzającym asortyment w liczbie ok. 700 tys. sztuk rocznie.

Fińska firma Naval od wielu już lat produkuje różnego rodzaju zawory kulowe. Obecnie jest największym na świecie producentem wytwarzającym asortyment w liczbie ok. 700 tys. sztuk rocznie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.