Od 1 sierpnia 2021 roku producenci inwerterów przyłączanych do sieci niskiego napięcia mają obowiązek ich certyfikowania. W myśl nowych przepisów konieczne jest potwierdzenie, że urządzenia spełniają wymagania unijnej normy NC RfG. W jaki sposób te zmiany wpływają na właścicieli instalacji fotowoltaicznych? Sprawdźmy.
Falownik w instalacji fotowoltaicznej – co to takiego?
Falownik, czyli inaczej inwerter, to jeden z elementów instalacji fotowoltaicznej. Do falownika trafia prąd stały, wyprodukowany w modułach fotowoltaicznych z energii słonecznej. Urządzenie zmienia go w prąd przemienny – gotowy do zasilenia sprzętów np. w gospodarstwie domowym. Inwertery monitorują też pracę fotowoltaiki oraz weryfikują napięcie i prąd na wyjściu panelu fotowoltaicznego, co gwarantuje bezawaryjną pracę systemu. Ponadto dane zebrane przez inwerter dotyczące np. tego, ile energii wyprodukowała instalacja w różnych okresach, pozwalają na analizę pracy fotowoltaiki. Oprócz tego urządzenie zabezpiecza np. przed skutkami zaniku napięcia w wyniku awarii. Więcej o produkcji prądu z energii słonecznej oraz działaniu fotowoltaiki można przeczytać na stronie innogy Polska.
Certyfikacja inwerterów – na czym polegają zmiany?
Do sierpnia 2021 roku inwertery dedykowane sieciom niskiego napięcia potrzebowały jedynie deklaracji zgodności wystawionej przez producenta urządzenia. Deklaracja zgodności to swego rodzaju oświadczenie, że dany produkt spełnia wymagania unijnej dyrektywy. Nowe przepisy wprowadziły jednak wspomniany obowiązek certyfikacji komponentów przez ich producentów.
Warto zaznaczyć, że wpływa to nie tylko na procedury obowiązujące producentów, ale także na sytuację firm montujących systemy fotowoltaiczne, które np. posiadają zapas falowników. Jeżeli urządzenia nie mają certyfikatu, teoretycznie nie mogą być podłączone do sieci elektroenergetycznej.
Czy certyfikacja falowników wpływa na odbiorców prądu?
Nowe przepisy oznaczają zmiany przede wszystkim dla producentów oraz wykonawców fotowoltaiki. Analitycy rynku zwracają jednak uwagę, że mogą one mieć wpływ również na odbiorców energii elektrycznej, czyli klientów inwestujących w fotowoltaikę. Niektórzy przestrzegają przed nierzetelnymi instalatorami, którzy w montowanych systemach wykorzystują komponenty bez certyfikatów, a jedynie z deklaracją zgodności. Co to oznacza dla inwestora? W niektórych przypadkach może to doprowadzić do wydłużenia się procedury odbioru prac oraz przyłączenia systemu do sieci elektroenergetycznej. W najczarniejszym scenariuszu mogłoby dojść do odmowy przyłączenia instalacji do sieci przez lokalnego operatora. Należy podkreślić, że dotrzymanie deklarowanych terminów odbioru systemu oraz przyłączenia instalacji jest niezwykle istotne, zwłaszcza teraz, czyli w momencie, kiedy czeka nas zmiana modelu rozliczeń prosumentów.
Certyfikacja inwerterów a nowy model rozliczeń prosumentów
Aktualnie prosumenci, czyli właściciele instalacji fotowoltaicznej rozliczani są według opłacalnego systemu opustów. Energia wytworzona przez fotowoltaikę jest wykorzystywana na bieżące potrzeby gospodarstwa domowego. Jeżeli panele fotowoltaiczne wyprodukują nadwyżkę prądu, można ją oddać do sieci elektroenergetycznej, a następnie odebrać np. w sezonie zimowym, kiedy zapotrzebowanie na prąd jest większe niż latem.
Model opustów wkrótce zostanie zastąpiony systemem sprzedażowym. Zakłada on sprzedaż nadwyżek energii elektrycznej (a następnie także zakup) po cenach rynkowych. Rozwiązanie zostało zaprojektowane tak, aby wspierać przede wszystkim autokonsumpcję prądu, niekoniecznie, by pobudzić sprzedaż. Wielu analityków branży fotowoltaicznej obawia się więc, że taki system będzie mniej korzystny niż ten bazujący na opustach.
Jeżeli więc w związku ze zmianami w certyfikacji inwerterów wydłuży się czas oczekiwania na podłączenie do sieci elektroenergetycznej, może się zdarzyć, że „nie załapiemy się” na system opustów. Przestanie on obowiązywać 1 kwietnia 2022 roku. Trzeba zaznaczyć, że wiele osób decyduje się na inwestycję właśnie teraz, aby móc rozliczać się według starszego, bardziej opłacalnego modelu.
Choć wykorzystanie urządzenia opatrzonego deklaracją zgodności zamiast certyfikatu w żaden sposób nie wpłynie na działanie systemu, może wydłużyć formalności. Dlatego tak istotne jest, aby korzystać z usług renomowanych firm zajmujących się projektowaniem i montażem fotowoltaiki. Na pewno nie będą one szukały „oszczędności” pod postacią falowników bez certyfikacji.
Zanieczyszczenie hałasem to jedno z najpoważniejszych zagadnień, z którymi musimy mierzyć się we współczesnym świecie. Dzięki izolacjom akustycznym Armacell zyskujemy wygodne i wysoce skuteczne rozwiązania...
Zanieczyszczenie hałasem to jedno z najpoważniejszych zagadnień, z którymi musimy mierzyć się we współczesnym świecie. Dzięki izolacjom akustycznym Armacell zyskujemy wygodne i wysoce skuteczne rozwiązania przeznaczone zarówno do wnętrz mieszkalnych, jak i biurowych. Co więcej, skuteczna bariera od niechcianych dźwięków może mieć grubość jedynie jednego milimetra.
W ostatnich latach ceny energii drastycznie rosną. Eksperci zgodnie przewidują dalszy wzrost cen, zwłaszcza w obliczu wojny Rosji z Ukrainą. Coraz wyższe ceny prądu i gazu zmuszają do szukania oszczędności....
W ostatnich latach ceny energii drastycznie rosną. Eksperci zgodnie przewidują dalszy wzrost cen, zwłaszcza w obliczu wojny Rosji z Ukrainą. Coraz wyższe ceny prądu i gazu zmuszają do szukania oszczędności. Jak możemy zaoszczędzić na kosztach podgrzewania wody?
Jak sama nazwa wskazuje, kompostownik to miejsce, w którym powstaje kompost, czyli całkowicie naturalny nawóz. Sam kompost to produkt niemal idealny, bo przy niewielkim nakładzie pracy „robi się” praktycznie...
Jak sama nazwa wskazuje, kompostownik to miejsce, w którym powstaje kompost, czyli całkowicie naturalny nawóz. Sam kompost to produkt niemal idealny, bo przy niewielkim nakładzie pracy „robi się” praktycznie sam, zawiera wszystkie potrzebne roślinom do wzrostu składniki odżywcze i poprawia strukturę podłoża w ogrodzie. I co najważniejsze w przypadku początkujących ogrodników – nie ma niebezpieczeństwa, że zastosuje się zbyt dużą dawkę kompostu, co jest niestety częste w przypadku chemicznych nawozów...
Z przyjemnością ogłaszamy, że w portfolio jednego z wiodących dystrybutorów PV w Polsce – BayWa r.e. Solar Systems zagościły moduły tego niemieckiego producenta. „Niemiecka jakość” – czy w tym przypadku...
Z przyjemnością ogłaszamy, że w portfolio jednego z wiodących dystrybutorów PV w Polsce – BayWa r.e. Solar Systems zagościły moduły tego niemieckiego producenta. „Niemiecka jakość” – czy w tym przypadku powiedzenie to ma odzwierciedlenie w rzeczywistości? Tak – właśnie to udowadnia nam Meyer Burger. Moduły opracowywane są w Szwajcarii, a produkowane wyłącznie w Niemczech z zachowaniem najsurowszych standardów jakości.
Adey Innovation jest liderem wśród producentów separatorów magnetycznych oraz środków chemicznych do uzdatniania wody w systemach grzewczych i chłodniczych.
Adey Innovation jest liderem wśród producentów separatorów magnetycznych oraz środków chemicznych do uzdatniania wody w systemach grzewczych i chłodniczych.
Bierna ochrona przeciwpożarowa spowalnia rozprzestrzenianie się ognia, zapewnia trwałość konstrukcji i zwiększa bezpieczeństwo ludzi. Ważną część zabezpieczenia przeciwpożarowego budynków stanowią kanały...
Bierna ochrona przeciwpożarowa spowalnia rozprzestrzenianie się ognia, zapewnia trwałość konstrukcji i zwiększa bezpieczeństwo ludzi. Ważną część zabezpieczenia przeciwpożarowego budynków stanowią kanały wentylacyjne i oddymiające. Do ich wykonania wykorzystywane muszą być materiały niepalne o odpowiedniej odporności ogniowej, zapewniające szczelność i izolacyjność ogniową dla systemów instalacyjnych pomiędzy różnymi strefami pożarowymi – ścianami i stropami.
15 kwietnia ruszył nabór wniosków do najpopularniejszego programu wspierania fotowoltaiki „Mój Prąd”. Tym razem maksymalne dofinansowanie wyniesie ponad 20 tys. zł.
15 kwietnia ruszył nabór wniosków do najpopularniejszego programu wspierania fotowoltaiki „Mój Prąd”. Tym razem maksymalne dofinansowanie wyniesie ponad 20 tys. zł.
Pellet, pomimo tego, że nie jest tak popularny jak węgiel, szybko zdobywa uznanie właścicieli domów i mieszkań. Ekologiczne paliwo stałe (najczystsze i najbezpieczniejsze z dostępnych na rynku) ma postać...
Pellet, pomimo tego, że nie jest tak popularny jak węgiel, szybko zdobywa uznanie właścicieli domów i mieszkań. Ekologiczne paliwo stałe (najczystsze i najbezpieczniejsze z dostępnych na rynku) ma postać granulatu i wymaga odpowiedniego kotła. Czy takie rozwiązanie grzewcze jest opłacalne? Sprawdzamy, dlaczego warto wybrać piec na pellet i jak zdecydować, który z dostępnych w sprzedaży będzie najlepszy.
Budownictwo mieszkalne jest niemal równoważne z pojawieniem się pierwszych ludzi na Ziemi. Od najwcześniejszych lat ludzie potrzebowali miejsca schronienia, przestrzeni do bezpiecznego życia umożliwiającego...
Budownictwo mieszkalne jest niemal równoważne z pojawieniem się pierwszych ludzi na Ziemi. Od najwcześniejszych lat ludzie potrzebowali miejsca schronienia, przestrzeni do bezpiecznego życia umożliwiającego rozwój oraz realizację potrzeb, po prostu dachu nad głową. By ów dach nie spadł mieszkańcom na głowę, na przestrzeni lat zaczęto coraz większą wagę przykładać do jego kształtu, funkcjonalności oraz kwestii odprowadzenia wody deszczowej, która stanowi dodatkowe obciążenie dla połaci dachowych.
W tym roku marka KFA Armatura świętuje swoje setne urodziny. Wydawać by się mogło, że w tak podeszłym wieku nie ma się już sił na zmiany i rozwój. Nic bardziej mylnego! Okrągły jubileusz to doskonały moment...
W tym roku marka KFA Armatura świętuje swoje setne urodziny. Wydawać by się mogło, że w tak podeszłym wieku nie ma się już sił na zmiany i rozwój. Nic bardziej mylnego! Okrągły jubileusz to doskonały moment na innowacje. Firma stawia na nowoczesne technologie i nowe produkty. Aby móc realizować swoje plany sięgnęła do sprawdzonego źródła wsparcia czyli do Funduszy Europejskich, a konkretnie do Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
Pomiar ścieków, zarówno w pełnych i niepełnych rurach, jak i w kanałach otwartych, jest domeną i jednym z głównych filarów sukcesów i portfolio szwajcarskiej firmy GWF. Wsłuchując się w różnorodne potrzeby...
Pomiar ścieków, zarówno w pełnych i niepełnych rurach, jak i w kanałach otwartych, jest domeną i jednym z głównych filarów sukcesów i portfolio szwajcarskiej firmy GWF. Wsłuchując się w różnorodne potrzeby klientów z 86 krajów obsługiwanych przez GWF, stale udoskonalamy produkty, a o naszych najnowszych wdrożeniach mogą Państwo przeczytać poniżej. Szczegółową prezentację oferty będzie można także zobaczyć na stoisku firmy w trakcie targów IFAT 2022, które odbędą się w Monachium w dniach 30 maja–3...
Temat wykorzystania fotowoltaiki w rolnictwie jest bardzo ciekawy, ale przede wszystkim ważny i potrzebny dla naszego klimatu. Ta gałąź fotowoltaiki daje szansę na podwójne wykorzystanie przestrzeni: chroniąc...
Temat wykorzystania fotowoltaiki w rolnictwie jest bardzo ciekawy, ale przede wszystkim ważny i potrzebny dla naszego klimatu. Ta gałąź fotowoltaiki daje szansę na podwójne wykorzystanie przestrzeni: chroniąc ją przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi, a jednocześnie produkując zieloną energię z tej samej ziemi.
Santander Consumer Bank proponuje kredyt Czyste Powietrze, w ramach którego klienci mogą skorzystać z pożyczki w wysokości od 10 tys. do 100 tys. zł – z dopłatą do 37 tys. z rządowego programu dopłat do...
Santander Consumer Bank proponuje kredyt Czyste Powietrze, w ramach którego klienci mogą skorzystać z pożyczki w wysokości od 10 tys. do 100 tys. zł – z dopłatą do 37 tys. z rządowego programu dopłat do wymiany źródła ogrzewania.
Podnośniki koszowe kompleksowo wspierają instalatorów w pracach na wysokości. Co może zaoferować im nowoczesny sprzęt podnośnikowy? Sprawdzamy jego możliwości razem z wypożyczalnią podnośników AA HERKULES.
Podnośniki koszowe kompleksowo wspierają instalatorów w pracach na wysokości. Co może zaoferować im nowoczesny sprzęt podnośnikowy? Sprawdzamy jego możliwości razem z wypożyczalnią podnośników AA HERKULES.
Komfortowa wentylacja pozwala ograniczyć koszty ogrzewania, a latem naturalnie i zdrowo schłodzić powietrze. Co więcej, pomaga zapobiegać uczuciu duszności w okresie upałów, a zimą dowilżać suche powietrze...
Komfortowa wentylacja pozwala ograniczyć koszty ogrzewania, a latem naturalnie i zdrowo schłodzić powietrze. Co więcej, pomaga zapobiegać uczuciu duszności w okresie upałów, a zimą dowilżać suche powietrze w budynku. Dobrze, jeśli działa także prozdrowotnie, redukując stężenie bakterii i grzybów w powietrzu wentylacyjnym.
Mamy przyjemność ogłosić, że już 1 czerwca 2022 firma BayWa r.e. Solar Systems organizuje maraton szkoleniowy dla instalatorów PV, czyli cały dzień wypełniony ciekawymi oraz przydatnymi panelami spotkań.
Mamy przyjemność ogłosić, że już 1 czerwca 2022 firma BayWa r.e. Solar Systems organizuje maraton szkoleniowy dla instalatorów PV, czyli cały dzień wypełniony ciekawymi oraz przydatnymi panelami spotkań.
Zapotrzebowanie na energię stale rośnie, a prognozy pokazują, że tendencja będzie trwała. Niezależność energetyczna to nie tylko ekologia, ale również spore oszczędności. Dla inwestorów to również przewaga...
Zapotrzebowanie na energię stale rośnie, a prognozy pokazują, że tendencja będzie trwała. Niezależność energetyczna to nie tylko ekologia, ale również spore oszczędności. Dla inwestorów to również przewaga konkurencyjna – coraz więcej firm dąży do zrównoważonego rozwoju, podejmując działania na rzecz ochrony środowiska. Dla takich Klientów powstała marka BuyPV.
Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami...
Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami – musisz o nie zadbać, aby podczas składowania nie straciły swoich właściwości.
Instalacja ogrzewcza w lokalu dobierana jest kompleksowo dla całego budynku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi rozbudowy, przebudowy i nadbudowy obiektów budowlanych decyzja ta należy do...
Instalacja ogrzewcza w lokalu dobierana jest kompleksowo dla całego budynku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi rozbudowy, przebudowy i nadbudowy obiektów budowlanych decyzja ta należy do właściciela wznoszonej budowli lub adaptowanego lokalu. Warto jednak zauważyć, że od kilku lat pojawia się trudna do precyzyjnego określenia kwestia tzw. własności instalacyjnej. Temu zagadnieniu autor poświęci cykl artykułów.
W artykule poruszono problem własności w kontekście instalowania nowoczesnych urządzeń w budynkach wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych. Czy lokator budynku wielomieszkaniowego ma prawo zainstalować...
W artykule poruszono problem własności w kontekście instalowania nowoczesnych urządzeń w budynkach wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych. Czy lokator budynku wielomieszkaniowego ma prawo zainstalować duży panel słoneczny albo ogniwo fotowoltaiczne?
Instalacje fotowoltaiczne to nic innego jak instalacje elektryczne, których projektowanie i wykonanie wymaga przestrzegania przepisów, norm i zasad sztuki budowlanej.
Proces konfiguracji systemu PV...
Instalacje fotowoltaiczne to nic innego jak instalacje elektryczne, których projektowanie i wykonanie wymaga przestrzegania przepisów, norm i zasad sztuki budowlanej.
Proces konfiguracji systemu PV ułatwi wykorzystanie odpowiednich programów, jednak wcześniej należy się zapoznać z podstawowymi wytycznymi.
Instalator wykonujący instalację fotowoltaiczną powinien przestrzegać obowiązujących przepisów oraz posiadać wiedzę i doświadczenie w tym zakresie.
Z kolei użytkownik powinien przestrzegać zasad prawidłowej...
Instalator wykonujący instalację fotowoltaiczną powinien przestrzegać obowiązujących przepisów oraz posiadać wiedzę i doświadczenie w tym zakresie.
Z kolei użytkownik powinien przestrzegać zasad prawidłowej eksploatacji całego systemu i wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas odbioru.
Dzięki dobrym praktykom stosowanym przez instalatorów i użytkowników instalacja będzie pracowała przez wiele lat, zmniejszając koszty zużycia energii elektrycznej.
W nachodzących latach dojdzie do znacznego wzrostu udziału energetyki słonecznej w polskim systemie elektroenergetycznym. Przy budowie energetyki solarnej i smart grids należy dążyć do takiego rozmieszczenia...
W nachodzących latach dojdzie do znacznego wzrostu udziału energetyki słonecznej w polskim systemie elektroenergetycznym. Przy budowie energetyki solarnej i smart grids należy dążyć do takiego rozmieszczenia źródeł energii, które zmniejszy podatność odbiorcy na wpływ lokalnych warunków atmosferycznych.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.