RynekInstalacyjny.pl

Na co warto zwrócić uwagę, projektując system PV

Na co warto zwrócić uwagę, projektując system PV Na co warto zwrócić uwagę, projektując system PV

Zymetric Pompa ciepła ogrzewa polski rynek

Pompa ciepła ogrzewa polski rynek Pompa ciepła ogrzewa polski rynek

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system, wykorzystywany na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też – chłodzenia pomieszczeń. Te intuicyjne urządzenia pojawiają...

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system, wykorzystywany na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też – chłodzenia pomieszczeń. Te intuicyjne urządzenia pojawiają się w coraz to większej ilości domów, starych i nowych. To głównie rozwiązania proekologiczne, prosty montaż, serwis i obsługa, a także możliwości dofinansowań przekonują, że zakup właśnie takiego źródła ciepła może być strzałem w dziesiątkę!

Orole.pl Osuszanie powietrza w domu, czyli jak radzić sobie z wilgocią na oknach i pleśnią

Osuszanie powietrza w domu, czyli jak radzić sobie z wilgocią na oknach i pleśnią Osuszanie powietrza w domu, czyli jak radzić sobie z wilgocią na oknach i pleśnią

Gdy na zewnątrz występują niskie temperatury, w budynkach mogą pojawić się problemy z poziomem wilgotności.Woda zbiera się na oknach, pranie nie wysycha po rozwieszeniu, pojawiają się pierwsze oznaki pleśni...

Gdy na zewnątrz występują niskie temperatury, w budynkach mogą pojawić się problemy z poziomem wilgotności.Woda zbiera się na oknach, pranie nie wysycha po rozwieszeniu, pojawiają się pierwsze oznaki pleśni w postaci zapachu i czarnych kropek w rogach pomieszczeń.

Pompy ciepła – przegląd innowacyjnych rozwiązań

Widok instalacji i pomp ciepła w Fornebu na osiedlu Rolfsbukta.

Widok instalacji i pomp ciepła w Fornebu na osiedlu Rolfsbukta.

Na świecie nie brakuje przykładów ciekawych zastosowań pomp ciepła na skalę większą niż ogrzewanie domu jednorodzinnego. Budowane instalacje pokazują, jak szerokie są możliwości pozyskiwania ciepła. Przykłady z Norwegii, która ma duże zasoby gazu ziemnego, sugerują, że warto szukać rozwiązań niewykorzystujących paliw kopalnych. Z kolei realizacje z USA i Niemiec wskazują, że ciepło może mieć wiele źródeł.

Zobacz także

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Pompa obiegowa XLplus i ecocirc+ – definicja nowoczesności

Pompa obiegowa XLplus i ecocirc+ – definicja nowoczesności Pompa obiegowa XLplus i ecocirc+ – definicja nowoczesności

Wysokosprawna, energooszczędna, inteligentna i przyjazna dla instalatora elektroniczna pompa obiegowa – zarówno do instalacji nowych, jak i do modernizacji. Takie właśnie są pompy z wirnikiem mokrym Lowara...

Wysokosprawna, energooszczędna, inteligentna i przyjazna dla instalatora elektroniczna pompa obiegowa – zarówno do instalacji nowych, jak i do modernizacji. Takie właśnie są pompy z wirnikiem mokrym Lowara ecocirc XLplus i ecocirc+. Łączą one wysoką sprawność, znakomite parametry hydrauliczne i intuicyjne sterowanie – dzięki zaawansowanym możliwościom komunikacji. Co więcej – taka inwestycja może zwrócić się nawet w ciągu dwóch lat.

Zymetric Pompa ciepła ogrzewa polski rynek

Pompa ciepła ogrzewa polski rynek Pompa ciepła ogrzewa polski rynek

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system, wykorzystywany na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też – chłodzenia pomieszczeń. Te intuicyjne urządzenia pojawiają...

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system, wykorzystywany na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też – chłodzenia pomieszczeń. Te intuicyjne urządzenia pojawiają się w coraz to większej ilości domów, starych i nowych. To głównie rozwiązania proekologiczne, prosty montaż, serwis i obsługa, a także możliwości dofinansowań przekonują, że zakup właśnie takiego źródła ciepła może być strzałem w dziesiątkę!

SAMSUNG ELECTRONICS POLSKA SP. Z O.O. Pompy ciepła, które dostosowują się do potrzeb sezonowych

Pompy ciepła, które dostosowują się do potrzeb sezonowych Pompy ciepła, które dostosowują się do potrzeb sezonowych

W poniższym artykule Alejandra Tortosa, Inżynier Przedsprzedaży w SEACE, przedstawiła główne założenia projektowe i logistykę eksploatacji, które zostały uwzględnione przy tworzeniu pomp ciepła ClimateHub...

W poniższym artykule Alejandra Tortosa, Inżynier Przedsprzedaży w SEACE, przedstawiła główne założenia projektowe i logistykę eksploatacji, które zostały uwzględnione przy tworzeniu pomp ciepła ClimateHub TDM Plus firmy Samsung. W artykule zilustrowano sposób, w jaki TDM Plus odpowiada na różne potrzeby – o różnych porach dnia i w różnych porach roku – i może z łatwością stać się idealnym produktem dla tych, którzy poszukują kompletnego rozwiązania dla domowego klimatu. Wyrafinowane i przemyślane...

Europejskie zagłębie pomp ciepła z olbrzymim potencjałem to Norwegia. Kraj ten ma możliwości szerokiego zastosowania pomp ciepła dla większych instalacji – jako serca komunalnych sieci ciepłowniczych. Większość przytoczonych norweskich przykładów opiera się na jednym źródle dolnym. Rosnąca skala zastosowania pokazuje, jak ważny dla rozwoju wielkopowierzchniowych instalacji z pompami ciepła jest dobry wybór dolnych źródeł.

Z kolei przykłady z Ameryki i Niemiec wskazują, jak zagospodarować posiadane zasoby, traktowane często po macoszemu. W technice pomp ciepła bardzo ważne jest także stosowanie alternatywnych czynników chłodniczych – dobre przykłady płyną znów z Norwegii, wspieranej przez uznanych producentów pomp ciepła ze Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Przegląd ciekawych rozwiązań pomp ciepła zamyka (nieprzypadkowo) nieco mniej spektakularny przykład norweskiego kampusu studenckiego, obrazujący, jakie miejsce zajmują pompy ciepła w tzw. zrównoważonym projektowaniu.

Fiordy – symbol Norwegii i dolnego źródła

Eid to gmina w południowo-wschodniej Norwegii położona nad malowniczym fiordem Nordfjorden, który wcina się w ląd niemal na granicy Morza Norweskiego i Morza Północnego. Szósty pod względem długości (106 km) norweski fiord ma w okolicy Eid głębokość ok. 50 m. Woda zachowuje całoroczną temperaturę 4–12°C. Dzięki temu Nordfjorden zapewnia potencjał ok. 5 TWh energii, które można za pomocą pomp ciepła z zyskiem wydobyć.

Pierwsza taka pełnowymiarowa instalacja działa właśnie w Eid – w 2018 roku obchodzi 12. rocznicę powstania. Z dna fiordu woda pobierana jest za pomocą węża PVC o średnicy 600 mm z wydatkiem 546 m3/h do niewielkiej (50 m2) maszynowni na brzegu, skrywającej wymiennik ciepła. W wymienniku tym ciepło z wody morskiej przekazywane jest do zamkniętej pętli wody słodkiej, a stamtąd do odbiorców, wśród których są gospodarstwa domowe, firmy i organizacje.

Woda kierowana z morza do wymiennika ma 8°C. Przekazuje ciepło do zamkniętego obiegu wody słodkiej (rury o maksymalnej średnicy 315 mm), a cyrkulacja w dużym stopniu odbywa się grawitacyjnie.

Woda płynąca z wymiennika do odbiorców ma 6,5°C – dzięki temu rury nie są izolowane (m.in. dlatego, że część z nich położona jest 1 m pod ziemią). Każdy odbiorca ma zamontowaną pompę ciepła (woda/woda lub woda/powietrze). Po oddaniu energii w pompie ciepła schłodzona woda kierowana jest na powrót do centralnego wymiennika – ma wówczas temperaturę 1,5°C (rys. 1).

Ponad dekada doświadczeń pozwala wyciągnąć wiele wniosków na temat opłacalności tego systemu. Szczególnie korzystna jest stała temperatura wody w fiordzie – pozwala to oszacować koszt produkcji energii z bardzo małym błędem.

Rys. 1. System wymiany ciepła na lądzie. W dolnej części (szare rurki) woda morska jest pompowana
z fiordu do wymienników ciepła (VVX 1, VVX 2 i VVX 3) i z powrotem do morza (C). Zimna woda (2–3°C) wraca od klientów (niebieskie rurki), a ogrzana woda o .

Rys. 1. System wymiany ciepła na lądzie.

Obecnie w sieci wykorzystującej ok. 63% wstępnie zaprojektowanej wydajności znajduje się 90 tys. m2 budynków, wyposażonych łącznie w 53 pompy: opera, szkoła średnia, łaźnia przyhotelowa oraz budynki mieszkalne.

System pokrywa ok. 90% zapotrzebowania odbiorców na energię cieplną i chłód. Oszczędności energii u użytkowników sięgają 30–50% w porównaniu do energii pozyskiwanej tradycyjnie.

Dwóch największych odbiorców, opera i szkoła średnia, zużywa rocznie na 1 m2 ok. 98 kWh pochodzących z systemu miejskiego (średnia dla podobnych budynków w Norwegii to 140 kWh/m2). Miejscowy szpital przez wiele lat był najbardziej efektywną energetycznie placówką tego typu w Norwegii.

Komunalna sieć ciepłownicza Eid stała się wzorem dla innych gmin leżących nad fiordami. Z doświadczeń tych skorzystano m.in. w Songdal. W instalacji powstałej w 2017 roku zdecydowano się wykorzystać pompy ciepła umieszczone centralnie w maszynowni, zamiast u każdego odbiorcy – do nich trafia już przygotowana woda grzewcza (do instalacji grzejnikowych i do podgrzania powietrza w instalacjach ogrzewania nadmuchowego) i c.w.u (rys. 2).

Rys. 2. Schemat wymiany ciepła w instalacji w Songdal; rys. Sognekraft AS

Rys. 2. Schemat wymiany ciepła w instalacji w Songdal; rys. Sognekraft AS

Rozwiązanie takie obniża jednostkowy koszt wytworzenia energii dla odbiorcy. Doświadczenia z Eid wskazują jednak także, że nie wszyscy odbiorcy potrafią optymalnie wykorzystać swoją pompę ciepła.

Od fiordu do nowych czynników

Pozostając w Norwegii, przenieśmy się na półwysep Fornebu (na zachód od Oslo), na osiedle Rolfsbukta. Tereny te, traktowane m.in. jako zaplecze mieszkaniowe stolicy Norwegii, rozwijają się bardzo szybko, co przekłada się na wzrost zapotrzebowania na moc grzewczą i chłodniczą dostarczaną przez sieć komunalną. Jest ona oparta na pompach ciepła, włączanych kolejno w 1998, 2001 i 2006 roku.

W 2012 roku w sieci pojawiły się urządzenia (fot. 1 zob. fotografia przy tytule), dla których dolnym źródłem jest woda z fiordu Lysakerfjorden, pobierana z głębokości ok. 30 m, w odległości 400 m od brzegu. Najciekawsze jest rozwiązanie techniczne samych pomp – jest to pierwsza na świecie instalacja pomp ciepła z zastosowaniem czynnika R1234ze.

Data rozpoczęcia prac jest o tyle ważna, że czynniki z grupy HFO były wtedy jeszcze raczej ciekawostką techniczną niż pełnoprawnym rozwiązaniem. Formalnie nie istniała jeszcze klasa palności A2L (czynniki chłodnicze lekko palne). Inwestor, Oslofjord Varme, poprosił o oszacowanie ryzyka w znanej jednostce certyfikacyjnej Det Norske Veritas (dziś część DNV GL). Ostateczną decyzję podjęto po pięciu miesiącach badań poza obiektem.

Stwierdzono, że konieczne są dodatkowe środki ostrożności – wentylacja pożarowa maszynowni musiała spełnić wymogi ATEX 94/9/CE, zainstalowano też automatyczne odcinanie zasilania w przypadku wycieku czynnika chłodniczego. Sama pompa ciepła została przygotowana na zamówienie przez szwajcarską firmę Friotherm. W projekcie uwzględniono fakt, że jeśli Norske Veritas zakwestionuje użycie czynnika R1234ze, konieczna będzie wymiana na R134a. Projekt obejmował więc zarówno wyższe ciśnienia robocze (zapas na ewentualną wymianę na czynnik R134a), jak i wyższy przepływ objętościowy (odpowiedni dla R1234ze).

Maszynownia zlokalizowana jest w samodzielnym pomieszczeniu o wymiarach 60×12 m na poziomie –2 (z dostępem z hotelowego parkingu). Pracują tu dwie pompy Unitop 43/28, każda o wydajności 8 (grzanie) i 10 (chłodzenie) MW. W trybie zimowym przygotowywana jest woda grzewcza o temperaturze 75°C (COP = 4,4), a jednocześnie na potrzeby chłodzenia miejskiego woda lodowa. Przy niskim zapotrzebowaniu na chłód ciepło niskotemperaturowe pozyskiwane jest z wody morskiej poprzez pośrednie wymienniki ciepła. W trybie letnim sprężarki pracują równolegle, z wykorzystaniem chłodzenia pośredniego wodą morską, wytwarzając wodę lodową o temperaturze 2,5°C.

Uzupełniająco w maszynowni znajdują się dwa kotły na biopaliwo (olej) o całkowitej wydajności 20 MW – ich zadaniem jest pokrycie mocy szczytowej, służą też jako urządzenia zapasowe. Zatem maksymalna wydajność instalacji to 36 MW ciepła i 20 MW chłodu. 35 km na południowy zachód od Fornebu znajduje się miejscowość Drammen. W 2010 roku tamtejsze miejskie przedsiębiorstwo cieplne stanęło przed wyzwaniem zwiększenia wydajności sieci – postawiono na rozwiązania zrównoważone. Zaplanowano zastosowanie pomp ciepła z wodą z fiordu (8°C), ale również eliminację czynników z grupy HFC. W trakcie przetargu wyłoniono brytyjską firmę Star Renewable Energy (znaną m.in. z dostaw dla sieci marketów Tesco i Asda), która zaproponowała zastosowanie jako czynnika chłodniczego amoniaku.

Nie tylko to wyróżnia sieć komunalną w Drammen. Otóż przygotowuje się w niej wodę grzewczą o temperaturze 90°C, co umożliwia zasilanie budynków zarówno nowych, jak i starszych, np. korzystających z wysokotemperaturowych kotłów gazowych. Uzyskano COP 3,05 – wartość wyższą, niż wcześniej zakładano.

W pompie ciepła zastosowany został dwustopniowy system amoniakalny. Woda pochodząca z fiordu podgrzewa ciekły amoniak pod ciśnieniem 4 barów do 2°C. Po przejściu w stan gazowy ciśnienie zwiększa się do 50 barów, dzięki czemu gazowy amoniak podgrzewa się do 120°C, oddając ciepło wodzie sieciowej, która na wejściu do instalacji ma 90°C. Amoniak na skutek schłodzenia przechodzi ponownie w stan ciekły i proces wymiany ciepła rozpoczyna się ponownie.

Wydajność grzewcza układu pomp ciepła (w jego skład wchodzą trzy urządzenia) wynosi 13,2 MW. Ciepło wytwarzane dzięki pompom ciepła pokrywa ok. 75% rocznego zapotrzebowania miasta. Co ważne, w Norwegii energia elektryczna jest tania, szczególnie w porównaniu do wytwarzania ciepła z biomasy czy gazu. Zastosowanie pomp ciepła jest więc tam rozwiązaniem opłacalnym, o wysokim zwrocie z inwestycji – omawiana sieć już po czterech latach przynosi oszczędności, zarówno finansowe, jak i emisji węgla.

Wykorzystać to, co mamy

Norwegia jest krajem naturalnie predysponowanym do korzystania z pomp ciepła, choćby dzięki ogólnej dostępności dolnego źródła ciepła i niskim cenom energii elektrycznej. Nie wszyscy jednak mają takie szczęście – ale są inwestorzy i projektanci, którzy umieją korzystać z tego, co mają na miejscu.

Kierującemu się takim podejściem amerykańskiemu konsorcjum Bosch Thermotechnology i American Water Company udało się w pilotażowym (2014–2015) projekcie pomp ciepła dla szkoły podstawowej Williama L. Bucka w Valley Stream (stan Nowy Jork) zaoszczędzić ok. 600 tys. dol. na kosztach inwestycyjnych. Było to możliwe dzięki wyeliminowaniu kosztów przygotowania ponad 100 odwiertów, z których miałaby pochodzić woda gruntowa do obsługi pomp ciepła. Jednocześnie w pełni wykorzystano dobrodziejstwa pompy ciepła woda/powietrze (w tym przypadku 40 tys. dol. rocznych oszczędności na ogrzewaniu i zwiększenie komfortu pracy dzięki chłodzeniu latem i w okresach przejściowych).

Partnerzy stworzyli unikatowy w odniesieniu do ponad 1000 szkolnych instalacji pomp ciepła na terenie USA system, oparty na pompach ciepła typu woda/powietrze (rys. 3).

Schemat instalacji z pompami

Rys. 3. Schemat instalacji z pompami ciepła w szkole w Valley Stream; rys. Bosch Thermotechnology Corp.

Odwierty wyeliminowano dzięki zastosowaniu innowacyjnego wymiennika ciepła. Konstrukcja wymiennika, odpowiednia dla przemysłu spożywczego (m.in. podwójna ścianka), zapewnia brak kontaktu między wodą użytkową a pętlą geotermalną. Pozyskuje on energię na cele grzewcze z wody użytkowej pochodzącej z instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej obsługującej szkołę (w trybie chłodzenia woda użytkowa jest nośnikiem ciepła odprowadzanego z klas).

Dzięki recyrkulacji wody użytkowej wykorzystanie zakumulowanej w niej energii może być jeszcze bardziej efektywne.

W trybie grzewczym woda użytkowa o temperaturze zbliżonej do wody gruntowej kierowana jest do mieszczącej się w piwnicach szkolnych pompowni. Tam ciepło przekazywane jest na wymienniku płytowym do pętli geotermalnej zawierającej roztwór woda/glikol. Pętla ta stanowi dolne źródło dla ok. 40 pomp woda/powietrze, pracujących w urządzeniach ogrzewania/chłodzenia nadmuchowego zlokalizowanych w klasach. W każdej klasie mieści się konsola typu Bosch CA (fot. 2) z własnym wentylatorem o regulowanej prędkości, natomiast większe powierzchnie otwarte (stołówka, sala gimnastyczna) są klimatyzowane za pomocą jednostek sufitowych woda/powietrze EC Large Capacity. W trybie chłodzenia do pętli geotermalnej przekazywane są zyski ciepła z pomieszczeń szkolnych. Zakumulowane ciepło jest następnie przekazywane na wymienniku ciepła do instalacji wody użytkowej.

Fot. 2. Bosch CA – pompa ciepła zaprojektowana
tak, aby zapewnić ogrzewanie i chłodzenie w miejscach, gdzie przestrzeń i dostęp są ograniczone. Wykorzystywana jako zdecentralizowana jednostka końcowa w budynkach szkolnych, biurowych i mieszkalnych oraz .

Fot. 2. Bosch CA – pompa ciepła zaprojektowana tak, aby zapewnić ogrzewanie i chłodzenie w miejscach, gdzie przestrzeń i dostęp są ograniczone. Wykorzystywana jako zdecentralizowana jednostka końcowa w budynkach szkolnych, biurowych i mieszkalnych.

Jako ciekawostkę warto dodać, że prace instalacyjne trwały około pół roku – większość z nich prowadzono nocami, żeby nie przeszkadzać uczniom.

Współpraca różnych instytucji zaowocowała ciekawym rozwiązaniem także w Niemczech. Uniwersytet w Monachium i niemieckie Ministerstwo Środowiska wsparły firmę Laumer Bautechnik Massing (Bawaria) w stworzeniu energooszczędnej instalacji grzewczej dla nowego zakładu prefabrykowanych konstrukcji betonowych. Rozwiązanie to jest oparte na pompie ciepła woda/woda na czynnik R407C, która w miesiącach zimowych jako dolne źródło wykorzystuje podziemny magazyn energii.

Fot. 3. Widok hali produkcyjnej Laumer Bautechnik
ze ścianami prefabrykowanymi wyposażonymi w instalacje do pozyskiwania ciepła promieniowania słonecznego; fot. Laumer Bautechnik

Fot. 3. Widok hali produkcyjnej Laumer Bautechnik ze ścianami prefabrykowanymi wyposażonymi w instalacje do pozyskiwania ciepła promieniowania słonecznego; fot. Laumer Bautechnik

Energia jest gromadzona przez cały rok, a jej zbiornikiem jest praktycznie cała zewnętrzna powłoka budynku (14 000 m2 powierzchni zewnętrznej) – prefabrykowane ściany betonowe z zatopionymi rurami, pomalowane na czarno, by dodatkowo zwiększyć absorpcję ciepła (fot. 3).

Ciepło zakumulowane przez zbiornik przekazywane jest do podziemnego magazynu energii o kubaturze 5000 m3. W magazynie tym ciepło przechowywane jest do zimy, czyli okresu zwiększonego zapotrzebowania na nie. Wówczas pompa ciepła woda/woda o wydajności grzewczej 198 kW marki Viessmann (fot. 4) korzysta z podziemnego zbiornika (alternatywnie do ciepła z gruntu) jako dolnego źródła.

Pompa ciepła z dwoma obwodami chłodniczymi zasila przemysłowy system ogrzewania podłogowego obsługującego warsztat o powierzchni 4,5 tys. m2 (rys. 4).

Temperatura wody grzewczej wynosi 37°C i zapewnia utrzymanie w warsztacie stałej temperatury wynoszącej 15°C.

Dzięki włączeniu magazynowania energii COP wynosi 4,8, a pompa ciepła może występować jako rozwiązanie samodzielne, zdolne pokryć także szczytowe zapotrzebowanie na ciepło.

Pompy Vitocal 300

Fot. 4. Pompy Vitocal 300 w instalacji grzewczej hali zakładu prefabrykowanych konstrukcji betonowych; fot. Laumer Bautechnik

Schemat instalacji w zakładzie

Rys. 4. Schemat instalacji w zakładzie konstrukcji betonowych; rys. Laumer Bautechnik

Kampus politechniki w Trondheim

Moholt 50|50 to miasteczko studenckie politechniki (NTNU – Norwegian University of Science and Technology) w norweskim mieście Trondheim. Nazwa nawiązuje do połączenia w obszarze jednego kampusu budynków mających 50 lat z obiektami nowymi, zaprojektowanymi na kolejne 50 lat. Nowa część, zakończona w 2017 roku, składa się z sześciu wieżowców mieszkalnych (632 mieszkania studenckie), przedszkola dla dzieci studentów i kadry (1200 m2) oraz budynku rekreacyjnego.

Nowe budynki to także największa europejska inwestycja z drewna kaszerowanego poprzecznie (cross laminated timber – CLT). Zastosowana technologia Kebony® umożliwiła wykorzystanie drewna drzew iglastych (miękkiego), które poddane działaniu alkoholu furfurylowego, zostało uszlachetnione, zyskując trwałość, twardość i stabilność wymiarową. CLT umożliwiło obniżenie emisji CO2 o ponad połowę w porównaniu do tradycyjnej konstrukcji ze stali i betonu, a drewno Kebony® zamiast drewna z drzew tropikalnych pozwoliło zmniejszyć tzw. ślad węglowy o 15–30 razy. W to prośrodowiskowe myślenie wpisuje się także zastosowane ogrzewanie.

System grzewczy dla kampusu to scentralizowana instalacja pomp ciepła przygotowująca ciepło dla wszystkich nowych budynków. Takie rozwiązanie zapewnia niższe koszty instalacji i łatwiejszą konserwację niż w przypadku systemu rozproszonego. Pełni ono także funkcję edukacyjną (mówimy w końcu o kampusie politechniki) – w centrum miasteczka studenckiego postawiono oszkloną z trzech stron maszynownię, wyposażoną dodatkowo w ekran telewizyjny prezentujący bieżące dane dotyczące produkcji energii (fot. 5).

Montaż przeszklonej maszynowni

Fot. 5. Montaż przeszklonej maszynowni w centrum miasteczka studenckiego – pełni ona także funkcję edukacyjną; fot. afgruppen.no

Za produkcję ciepła na potrzeby systemu HVAC (centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne w każdym budynku) oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej odpowiadają trzy pompy ciepła solanka/woda, po 84 kW każda, oraz elektryczny kocioł grzewczy traktowany jako źródło uzupełniające.

Zastosowane rozwiązanie – gruntowe pompy ciepła (solanka/woda) – jest w krajach nordyckich bardzo popularne. W miasteczku Moholt 50|50 jako źródło dolne wykorzystywana jest solanka z 23 otworów, z głębokości ok. 250 m. Temperatura skał macierzystych jest w przybliżeniu równa średniej temperaturze nad gruntem w danej porze roku. Wykorzystywane jest także ciepło odzyskiwane w centralach wentylacyjno-klimatyzacyjnych mieszczących się w poszczególnych budynkach, ciepło pochodzące z kolektora słonecznego na dachu przedszkola (75 m²) oraz ciepło odpadowe odzyskiwane w gruntowym wymienniku ciepła, a także pochodzące ze ścieków z natrysków i pralni.

Temperatura projektowa wody grzewczej wynosi 55°C. System przygotowania c.w.u. wyposażony jest w instalację dezynfekcyjną, która ma zabezpieczać głównie przed bakteriami Legionella. Zastosowano rozwiązanie firmy Apurgo – do wody wprowadza się mikroskopijne ilości jonów srebra i miedzi, dzięki czemu bakterie obecne w wodzie są unieszkodliwiane. Jony te stanowią też barierę dla dalszego wzrostu bakterii, niezależnie od temperatury magazynowanej c.w.u. – temperatura ta może być więc niższa niż próg rozwoju bakterii Legionella.

Literatura

 1. Anderson R., Heat pumps extract warmth from ice cold water, BBC News Business, 10 marca 2015, https://www.bbc.com/news/business-31506073 (dostęp: 15.11.2018).
 2. Bosch, Case Study – William L. Buck Elementary School, https://www.bosch-climate.us/about-bosch-thermotechnology/case-studies/ (dostęp: 15.11.2018).
 3. EHPA, Large scale heat pumps in Europe. 16 examples of realized and successful projects, Bruksela, 22.10.2018, https://www.ehpa.org (dostęp: 15.11.2018).
 4. EHPA, Trondheim Moholt 50|50, Heat Pump City of The Year 2017, https://www.ehpa.org/projects/heat-pump-city-of-the-year/heat-pump-city-of-the-year-2017/ (dostęp: 15.11.2018).
 5. Friotherm, Company presentation,https://www.friotherm.com (dostęp: 15.11.2018).
 6. Friotherm, Oslo–Fornebu: Sustainable development with a district heating/cooling system using a Unitop® 28/22CY, https://www.friotherm.com (dostęp: 15.11.2018).
 7. Friotherm, Rolfsbukta – Heating and cooling with seawater and 2x Unitop 43/28, https://www.friotherm.com (dostęp: 15.11.2018).
 8. Idsø J., Torbjørn Å., Water-Thermal Energy Production System: A Case Study from Norway „Sustainability” 2017, 9(9), 1665, https://www.mdpi.com/2071-1050/9/9/1665 (dostęp: 15.11.2018).
 9. Viessmann, Storing heat underground. Innovative energy concept with heat pump and concrete collectors, „aktuell. The Viessmann magazine” 2/2014.
 10. Walnum H.T., Fredriksen E. (SINTEF Building and Infrastructure), THERMAL ENERGY SYSTEMS IN ZEN. Review of technologies relevant for ZEN pilots, ZEN Report No. 3 – 2018, Wyd. SINTEF, Norwegian University of Science and Technology, Trondheim 2018.
 11. Wojtan L., Burkhalter F. (Friotherm), Challenges and recent developments in applications with large scale heat pumps, 11th IEA Heat Pump Conference 2014, Montréal, 12-16.05.2014.
 12. https://www.laumer.de/fileadmin/user_upload/Unternehmen/Service/Downloads/Bescheinigungen/Leitfaden_Massivabsorber.pdf.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr Artur Miros Preizolowane rury giętkie – badania własności

Preizolowane rury giętkie – badania własności Preizolowane rury giętkie – badania własności

Autor omawia zmiany procedur badawczych określania przewodności cieplnej rur preizolowanych oraz nowe wytyczne kontroli ich jakości i wprowadzania na rynek.

Autor omawia zmiany procedur badawczych określania przewodności cieplnej rur preizolowanych oraz nowe wytyczne kontroli ich jakości i wprowadzania na rynek.

dr inż. Katarzyna Matuszek, mgr inż. Piotr Hrycko Przyszłość kotłów c.o. zasilanych paliwem stałym

Przyszłość kotłów c.o. zasilanych paliwem stałym Przyszłość kotłów c.o. zasilanych paliwem stałym

Liczba eksploatowanych kotłów c.o. zasilanych paliwami stałymi będzie się stopniowo zmniejszać. Rosnąć będzie w tym segmencie udział urządzeń z automatycznym podawaniem paliwa, w tym na biomasę. Szybkość...

Liczba eksploatowanych kotłów c.o. zasilanych paliwami stałymi będzie się stopniowo zmniejszać. Rosnąć będzie w tym segmencie udział urządzeń z automatycznym podawaniem paliwa, w tym na biomasę. Szybkość procesu naturalnej eliminacji paliw stałych z sektora ogrzewnictwa indywidualnego zależeć będzie nie tylko od regulacji prawnych dotyczących emisji, w tym regionalnych, ale też od sytuacji gospodarczej w kraju. Ze względu na wymagania paliwowe automatycznych węglowych kotłów c.o. i możliwości polskich...

mgr inż. Piotr Gabryańczyk Montaż i użytkowanie instalacji fotowoltaicznych – dobre praktyki

Montaż i użytkowanie instalacji fotowoltaicznych – dobre praktyki Montaż i użytkowanie instalacji fotowoltaicznych – dobre praktyki

Instalator wykonujący instalację fotowoltaiczną powinien przestrzegać obowiązujących przepisów oraz posiadać wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Z kolei użytkownik powinien przestrzegać zasad prawidłowej...

Instalator wykonujący instalację fotowoltaiczną powinien przestrzegać obowiązujących przepisów oraz posiadać wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Z kolei użytkownik powinien przestrzegać zasad prawidłowej eksploatacji całego systemu i wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas odbioru. Dzięki dobrym praktykom stosowanym przez instalatorów i użytkowników instalacja będzie pracowała przez wiele lat, zmniejszając koszty zużycia energii elektrycznej.

Igor Sikończyk Czy centrale wentylacyjne będą musiały być większe? Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej dla systemów wentylacyjnych

Czy centrale wentylacyjne będą musiały być większe? Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej dla systemów wentylacyjnych Czy centrale wentylacyjne będą musiały być większe? Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej dla systemów wentylacyjnych

Nowe zasady oceny efektywności energetycznej oraz wymagania wobec systemów wentylacyjnych w budynkach spowodują, że od początku przyszłego roku producenci nie będą mogli wprowadzać do obrotu urządzeń niespełniających...

Nowe zasady oceny efektywności energetycznej oraz wymagania wobec systemów wentylacyjnych w budynkach spowodują, że od początku przyszłego roku producenci nie będą mogli wprowadzać do obrotu urządzeń niespełniających ustanowionych dla nich minimalnych wymagań. Oznacza to, że wszystkie opracowywane obecnie projekty dla obiektów, które będą realizowane dopiero w przyszłym roku, już dziś powinny uwzględniać nowe wymagania.

dr inż. Michał Piasecki Analiza kosztów w cyklu życia budynków

Analiza kosztów w cyklu życia budynków Analiza kosztów w cyklu życia budynków

Każdy uczestnik procesu budowlanego ma inne priorytety i perspektywę, którą chciałby uwzględnić w swojej analizie opłacalności danej inwestycji. Metodyka szacowania kosztu cyklu życia budynku (LCC) może...

Każdy uczestnik procesu budowlanego ma inne priorytety i perspektywę, którą chciałby uwzględnić w swojej analizie opłacalności danej inwestycji. Metodyka szacowania kosztu cyklu życia budynku (LCC) może znaleźć szerokie zastosowanie przy podejmowaniu decyzji: w projektowaniu zintegrowanym, wyborze technologii, sposobu użytkowania czy termomodernizacji. Może też być użyteczna dla jednostek publicznych przy przetargach (np. budowa nowego ratusza, szkoły czy termomodernizacja), w których powinna się...

dr inż., arch. Karolina Kurtz-Orecka Nowa charakterystyka energetyczna - przewodnik. Część 3. Metoda zużyciowa określania charakterystyki energetycznej budynków - analiza przypadku

Nowa charakterystyka energetyczna - przewodnik. Część 3. Metoda zużyciowa określania charakterystyki energetycznej budynków - analiza przypadku Nowa charakterystyka energetyczna - przewodnik. Część 3. Metoda zużyciowa określania charakterystyki energetycznej budynków - analiza przypadku

Wprowadzona w nowej metodyce wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku metoda zużyciowa nie jest miarodajna m.in. z uwagi na indywidualne zachowania użytkowników oraz warunki środowiska zewnętrznego. Wielkość...

Wprowadzona w nowej metodyce wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku metoda zużyciowa nie jest miarodajna m.in. z uwagi na indywidualne zachowania użytkowników oraz warunki środowiska zewnętrznego. Wielkość zużycia energii określona metodą obliczeniową może wprowadzić w błąd przyszłego nabywcę oraz sporządzającego świadectwo charakterystyki energetycznej. Efektem dla nabywcy mogą być znacznie wyższe od zakładanych koszty eksploatacji budynku, a dla audytora brak podstaw do zlecenia zmian...

dr inż. Natalia Fidorów, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Monitoring temperatury w pionowym odwiercie pompy ciepła

Monitoring temperatury w pionowym odwiercie pompy ciepła Monitoring temperatury w pionowym odwiercie pompy ciepła

Odwierty pionowe są obecnie bardzo często stosowanym rozwiązaniem wymiennika ciepła dolnego źródła dla pomp ciepła typu solanka/woda. W uzasadnieniu stosowania takiego rozwiązania przytaczany jest argument...

Odwierty pionowe są obecnie bardzo często stosowanym rozwiązaniem wymiennika ciepła dolnego źródła dla pomp ciepła typu solanka/woda. W uzasadnieniu stosowania takiego rozwiązania przytaczany jest argument stabilności temperatury gruntu na dużych głębokościach. Jednak przy ciągłym pobieraniu lub dostarczaniu energii do gruntu jego temperatura zacznie się zmieniać.

dr hab. inż. Paweł Michnikowski, dr inż. Maciej Grzywacz Sprawdzanie poprawności rozliczania kosztów ogrzewania na podstawie wskazań podzielników

Sprawdzanie poprawności rozliczania kosztów ogrzewania na podstawie wskazań podzielników Sprawdzanie poprawności rozliczania kosztów ogrzewania na podstawie wskazań podzielników

W artykule opisano najczęstsze przyczyny błędów w rozliczaniu indywidualnych kosztów ogrzewania na podstawie odczytów podzielników montowanych na grzejnikach. Wskazano problemy lokatorów wynikające z błędnych...

W artykule opisano najczęstsze przyczyny błędów w rozliczaniu indywidualnych kosztów ogrzewania na podstawie odczytów podzielników montowanych na grzejnikach. Wskazano problemy lokatorów wynikające z błędnych rozliczeń lokali w budynkach wielorodzinnych.

mgr inż. Ireneusz Rzeczkowski, mgr inż. Piotr Skowroński Czy pompa ciepła powietrze/woda korzysta w warunkach polskich z energii odnawialnej?

Czy pompa ciepła powietrze/woda korzysta w warunkach polskich z energii odnawialnej? Czy pompa ciepła powietrze/woda korzysta w warunkach polskich z energii odnawialnej?

Pompy ciepła powietrze/woda bazują na najtańszym i najłatwiejszym do pozyskania źródle ciepła. Biorąc pod uwagę koszty wykonania instalacji, wypadają dużo korzystniej niż np. gruntowe pompy ciepła. Jednak...

Pompy ciepła powietrze/woda bazują na najtańszym i najłatwiejszym do pozyskania źródle ciepła. Biorąc pod uwagę koszty wykonania instalacji, wypadają dużo korzystniej niż np. gruntowe pompy ciepła. Jednak czy takie urządzenia pracujące w Polsce mogą zgodnie z przepisami UE zostać zaklasyfikowane jako wykorzystujące energię z zasobów odnawialnych?

Jerzy Kosieradzki Cyrkulacja w instalacji ciepłej wody

Cyrkulacja w instalacji ciepłej wody Cyrkulacja w instalacji ciepłej wody

Jeszcze nie tak dawno instalacja ciepłej wody użytkowej bez cyrkulacji nie była wcale rzadkością. Kwestia, czy użytkownik będzie musiał długo, czy krótko czekać na ciepłą wodę, nie miała większego znaczenia. Nie...

Jeszcze nie tak dawno instalacja ciepłej wody użytkowej bez cyrkulacji nie była wcale rzadkością. Kwestia, czy użytkownik będzie musiał długo, czy krótko czekać na ciepłą wodę, nie miała większego znaczenia. Nie było programów wspomagających liczenie przepływów w instalacjach, a pompę cyrkulacyjną dobierano raczej „na oko”. Użytkownik nie martwił się również tym, jak dużo wody bezpowrotnie traci, bo nie płacił za jej rzeczywiste zużycie. Dopiero wprowadzenie wodomierzy, zarówno na przewodach...

dr inż., arch. Karolina Kurtz-Orecka, Monika Najder Lokalizacja i orientacja budynku niskoenergetycznego a zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i wentylacji

Lokalizacja i orientacja budynku niskoenergetycznego a zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i wentylacji Lokalizacja i orientacja budynku niskoenergetycznego a zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i wentylacji

Wykorzystanie projektów typowych w budownictwie energooszczędnym jest powszechną praktyką, a przyjęte przez projektantów i wykonawców rozwiązania wpływają na wieloletnią jakość obiektu. Powstałe na tym...

Wykorzystanie projektów typowych w budownictwie energooszczędnym jest powszechną praktyką, a przyjęte przez projektantów i wykonawców rozwiązania wpływają na wieloletnią jakość obiektu. Powstałe na tym etapie błędy są trudne lub niemożliwe do usunięcia bądź wiążą się z koniecznością poniesienia znacznych nakładów finansowych.

Rafał Różycki Równoważenie małych instalacji c.o.

Równoważenie małych instalacji c.o. Równoważenie małych instalacji c.o.

W opinii wielu instalatorów w przypadku niedużych instalacji centralnego ogrzewania projekt nie jest potrzebny, a samą instalację można bardzo łatwo wykonać. Jednak w takich nieobliczonych instalacjach...

W opinii wielu instalatorów w przypadku niedużych instalacji centralnego ogrzewania projekt nie jest potrzebny, a samą instalację można bardzo łatwo wykonać. Jednak w takich nieobliczonych instalacjach częstym zjawiskiem jest nierówne grzanie grzejników. Najlepiej przeanalizować je na przykładzie małej instalacji, w której nie stosuje się zaworów podpionowych.

Jerzy Kosieradzki Korozja w instalacji centralnego ogrzewania

Korozja w instalacji centralnego ogrzewania Korozja w instalacji centralnego ogrzewania

O korozji instalacji centralnego ogrzewania krążą najróżniejsze opinie. Które z opowiadań instalatorów są prawdziwe?

O korozji instalacji centralnego ogrzewania krążą najróżniejsze opinie. Które z opowiadań instalatorów są prawdziwe?

Jerzy Kosieradzki Woda jako źródło ciepła dla pomp

Woda jako źródło ciepła dla pomp Woda jako źródło ciepła dla pomp

W większości artykułów poświęconych pompom ciepła autorzy szczegółowo analizują zalety pompy ciepła, pokazując, jak szczególne jest to urządzenie, bo pozwala z 1 kW zainstalowanej mocy uzyskać nawet 4...

W większości artykułów poświęconych pompom ciepła autorzy szczegółowo analizują zalety pompy ciepła, pokazując, jak szczególne jest to urządzenie, bo pozwala z 1 kW zainstalowanej mocy uzyskać nawet 4 kW mocy grzewczej. Rzadko spotyka się informacje o tym, że aby te 4 kW mocy grzejnej uzyskać po stronie skraplacza (to on grzeje), trzeba je wcześniej po stronie parownika móc odebrać (to on ciepło ze źródła pobiera). Niestety, wielu zapomina o tym, że w fizyce wszystko musi się zgadzać.

dr inż. Ryszard Śnieżyk Parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi do przygotowania c.w.u.

Parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi do przygotowania c.w.u. Parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi do przygotowania c.w.u.

W artykule przeanalizowano parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi, które należy przyjmować do wyliczeń ekonomicznych, opisano również kształtowanie się zapotrzebowania na energię cieplną...

W artykule przeanalizowano parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi, które należy przyjmować do wyliczeń ekonomicznych, opisano również kształtowanie się zapotrzebowania na energię cieplną w ciągu roku. Analizie poddano dostawę ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Oszacowano koszty i zużycie energii elektrycznej i węgla oraz ilość powstającego przy tym dwutlenku węgla.

Jerzy Kosieradzki Pompy ciepła – kierunki rozwoju

Pompy ciepła – kierunki rozwoju Pompy ciepła – kierunki rozwoju

Pompy ciepła, choć są urządzeniami bardzo popularnymi, o których dużo się pisze nie tylko w pismach fachowych, nie są urządzeniami dla każdego, nadającymi się do zastosowania w każdych warunkach. Ich rola...

Pompy ciepła, choć są urządzeniami bardzo popularnymi, o których dużo się pisze nie tylko w pismach fachowych, nie są urządzeniami dla każdego, nadającymi się do zastosowania w każdych warunkach. Ich rola będzie jednak rosła, bo wykorzystują one powszechnie dostępne w naturze – w powietrzu, gruncie i wodzie – ciepło niskotemperaturowe (od 1 do ok. 40°C), którego nie mogą wykorzystać inne urządzenia, zwłaszcza do zasilania instalacji grzewczych. Duże możliwości stosowania tych pomp dają też odpadowe...

Piotr Leszek Dobór dolnego źródła dla pomp ciepła

Dobór dolnego źródła dla pomp ciepła Dobór dolnego źródła dla pomp ciepła

Artykuł omawia zagadnienie doboru dolnego źródła dla pomp ciepła na podstawie ogólnych zasad projektowych stosowanych w Niemczech i Szwajcarii oraz doświadczeń firmy Energie Odnawialne Dorsystem.

Artykuł omawia zagadnienie doboru dolnego źródła dla pomp ciepła na podstawie ogólnych zasad projektowych stosowanych w Niemczech i Szwajcarii oraz doświadczeń firmy Energie Odnawialne Dorsystem.

prof. dr hab. inż. Stanisław Gumuła, mgr Katarzyna Stanisz Akumulator wodny jako dolne źródło pompy ciepła

Akumulator wodny jako dolne źródło pompy ciepła Akumulator wodny jako dolne źródło pompy ciepła

W artykule przedstawiono wyniki analizy termodynamicznej i ekonomicznej współpracy pompy ciepła z wodnym akumulatorem ciepła w budynku jednorodzinnym. Akumulator, izolowany termicznie od otoczenia, stanowi...

W artykule przedstawiono wyniki analizy termodynamicznej i ekonomicznej współpracy pompy ciepła z wodnym akumulatorem ciepła w budynku jednorodzinnym. Akumulator, izolowany termicznie od otoczenia, stanowi dolne źródło ciepła dla pompy, ładowany jest za pomocą absorberów słonecznych i gromadzi ciepło w okresie letnim. Przez pierwszą część sezonu grzewczego budynek ogrzewany jest poprzez wymianę ciepła pomiędzy akumulatorem ciepła a budynkiem bez udziału pompy ciepła. Dopiero w drugiej części sezonu...

Tomasz Lenarczyk Opłacalność pompy ciepła. Analiza przypadku

Opłacalność pompy ciepła. Analiza przypadku Opłacalność pompy ciepła. Analiza przypadku

Kluczowym elementem są sprawności średnioroczne pomp, czyli uzyskiwane przez cały sezon grzewczy. Wpływ na nie mają m.in.: temperatury zewnętrzne, temperatury pracy instalacji, jej dopasowanie do urządzenia...

Kluczowym elementem są sprawności średnioroczne pomp, czyli uzyskiwane przez cały sezon grzewczy. Wpływ na nie mają m.in.: temperatury zewnętrzne, temperatury pracy instalacji, jej dopasowanie do urządzenia grzewczego, liczba włączeń i wyłączeń, straty postojowe i kominowe czy jakość paliwa. Dlatego zastosowane urządzenia zostały opomiarowane – pompę ciepła wyposażono w oddzielne liczniki energii elektrycznej i cieplnej.

Redakcja RI Gazowe pompy ciepła – technologie i wydajności

Gazowe pompy ciepła – technologie i wydajności Gazowe pompy ciepła – technologie i wydajności

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń wykorzystujących różne technologie, ale określanych wspólnym mianem „pomp ciepła”. Niezależnie od zastosowanych rozwiązań pompy ciepła łączy fakt, że czerpią energię...

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń wykorzystujących różne technologie, ale określanych wspólnym mianem „pomp ciepła”. Niezależnie od zastosowanych rozwiązań pompy ciepła łączy fakt, że czerpią energię z dolnego źródła i przekazują ją (pompują) do źródła górnego. Dolnym źródłem może być powietrze, woda albo grunt, a górne to instalacja c.o. lub c.w.u. Nawet w chłodnym powietrzu i chłodnej wodzie jest dużo energii - problem w tym, jak ją zmusić do przepływu w odwrotnym kierunku, niż się to odbywa...

Waldemar Joniec Dobór i eksploatacja pomp ciepła. Współczynniki COP, SPF i JAZ

Dobór i eksploatacja pomp ciepła. Współczynniki COP, SPF i JAZ Dobór i eksploatacja pomp ciepła. Współczynniki COP, SPF i JAZ

Zarówno projektant, jak i inwestor przy wyborze pompy ciepła nie mogą stawiać sobie pytania, jaką pompę ciepła by chcieli, ale jaką mogą w danych warunkach zastosować. Sukces, czyli oszczędna, tania eksploatacja,...

Zarówno projektant, jak i inwestor przy wyborze pompy ciepła nie mogą stawiać sobie pytania, jaką pompę ciepła by chcieli, ale jaką mogą w danych warunkach zastosować. Sukces, czyli oszczędna, tania eksploatacja, zależy bowiem nie tyle od samego urządzenia, ile od wyboru właściwej koncepcji całego systemu ogrzewania budynku.

Waldemar Joniec Wydajność pracy instalacji z gruntowymi pompami ciepła

Wydajność pracy instalacji z gruntowymi pompami ciepła Wydajność pracy instalacji z gruntowymi pompami ciepła

W Polsce brakuje wytycznych i standardów dotyczących wyboru i wykonywania dolnych źródeł dla gruntowych pomp ciepła. Branża korzysta z wytycznych niemieckich, austriackich i szwajcarskich. Duża liczba...

W Polsce brakuje wytycznych i standardów dotyczących wyboru i wykonywania dolnych źródeł dla gruntowych pomp ciepła. Branża korzysta z wytycznych niemieckich, austriackich i szwajcarskich. Duża liczba zmiennych i tym samym ryzyko uzyskania z wymienników gruntowych niedostatecznej ilości energii dla pomp ciepła zmuszają do bardzo starannego projektowania i budowy takich instalacji.

Rafał Kowalski Zawory regulacyjne Taconova do równoważenia hydraulicznego w geotermalnych instalacjach pomp ciepła

Zawory regulacyjne Taconova do równoważenia hydraulicznego w geotermalnych instalacjach pomp ciepła Zawory regulacyjne Taconova do równoważenia hydraulicznego w geotermalnych instalacjach pomp ciepła

Geotermalne instalacje pomp ciepła są bardzo popularnymi systemami stosowanymi do ogrzewania budynków mieszkalnych i przemysłowych. Sondy gruntowe czerpią ciepło zmagazynowane w ziemi, a w obiegu między...

Geotermalne instalacje pomp ciepła są bardzo popularnymi systemami stosowanymi do ogrzewania budynków mieszkalnych i przemysłowych. Sondy gruntowe czerpią ciepło zmagazynowane w ziemi, a w obiegu między pompą ciepła a sondą cyrkuluje solanka, która przepływając odbiera ciepło od gruntu. Aby zoptymalizować działanie instalacji, niezbędne jest zapewnienie możliwości regulacji i odcięcia poszczególnych obiegów solanki między rozdzielaczem a sondami gruntowymi.

dr inż. Jacek Biskupski Wykorzystanie ciepła odpadowego z rekuperatora do wspomagania pracy pompy ciepła w warunkach miejskich

Wykorzystanie ciepła odpadowego z rekuperatora do wspomagania pracy pompy ciepła w warunkach miejskich Wykorzystanie ciepła odpadowego z rekuperatora do wspomagania pracy pompy ciepła w warunkach miejskich

Możliwość zaspokojenia potrzeb grzewczych domu lub mieszkania za pomocą pompy ciepła istnieje teoretycznie tak długo jak idea tych urządzeń. Pierwszą udaną próbę działania instalacji z powietrzną pompą...

Możliwość zaspokojenia potrzeb grzewczych domu lub mieszkania za pomocą pompy ciepła istnieje teoretycznie tak długo jak idea tych urządzeń. Pierwszą udaną próbę działania instalacji z powietrzną pompą ciepła przeprowadzono w 1945 r. w USA (nie licząc Szwajcarii w latach 30.). Dlaczego pozyskiwanie energii do ogrzewania budynków z otaczającego powietrza nie znalazło szerokiego zastosowania aż przez 70 lat?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.