RynekInstalacyjny.pl

Na co warto zwrócić uwagę, projektując system PV

Na co warto zwrócić uwagę, projektując system PV Na co warto zwrócić uwagę, projektując system PV

Zymetric Pompa ciepła ogrzewa polski rynek

Pompa ciepła ogrzewa polski rynek Pompa ciepła ogrzewa polski rynek

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system, wykorzystywany na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też – chłodzenia pomieszczeń. Te intuicyjne urządzenia pojawiają...

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system, wykorzystywany na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też – chłodzenia pomieszczeń. Te intuicyjne urządzenia pojawiają się w coraz to większej ilości domów, starych i nowych. To głównie rozwiązania proekologiczne, prosty montaż, serwis i obsługa, a także możliwości dofinansowań przekonują, że zakup właśnie takiego źródła ciepła może być strzałem w dziesiątkę!

Orole.pl Osuszanie powietrza w domu, czyli jak radzić sobie z wilgocią na oknach i pleśnią

Osuszanie powietrza w domu, czyli jak radzić sobie z wilgocią na oknach i pleśnią Osuszanie powietrza w domu, czyli jak radzić sobie z wilgocią na oknach i pleśnią

Gdy na zewnątrz występują niskie temperatury, w budynkach mogą pojawić się problemy z poziomem wilgotności.Woda zbiera się na oknach, pranie nie wysycha po rozwieszeniu, pojawiają się pierwsze oznaki pleśni...

Gdy na zewnątrz występują niskie temperatury, w budynkach mogą pojawić się problemy z poziomem wilgotności.Woda zbiera się na oknach, pranie nie wysycha po rozwieszeniu, pojawiają się pierwsze oznaki pleśni w postaci zapachu i czarnych kropek w rogach pomieszczeń.

Pompy ciepła w epoce smart

Schemat ideowy systemu EEBUS w nowym budynku, rys. Waldemar Joniec

Schemat ideowy systemu EEBUS w nowym budynku, rys. Waldemar Joniec

Przed branżą instalacyjną stoją coraz większe wyzwania – dziś nie chodzi już tylko o higienę i ciepło w budynkach. Oczekujemy życia na bardzo wysokim poziomie, a ten umożliwia nie gromada służby, ale technologia inteligentnych budynków, instalacji i sieci. Co więcej, technologia ta nie służy tylko najbogatszym i elitom, ale jest dostępna powszechnie. Na co zatem powinna branża instalacyjna zwracać uwagę w kolejnych dekadach, w których ma się dokonać całkowita transformacja ogrzewania, wentylacji i chłodzenia budynków?

Zobacz także

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Pompa obiegowa XLplus i ecocirc+ – definicja nowoczesności

Pompa obiegowa XLplus i ecocirc+ – definicja nowoczesności Pompa obiegowa XLplus i ecocirc+ – definicja nowoczesności

Wysokosprawna, energooszczędna, inteligentna i przyjazna dla instalatora elektroniczna pompa obiegowa – zarówno do instalacji nowych, jak i do modernizacji. Takie właśnie są pompy z wirnikiem mokrym Lowara...

Wysokosprawna, energooszczędna, inteligentna i przyjazna dla instalatora elektroniczna pompa obiegowa – zarówno do instalacji nowych, jak i do modernizacji. Takie właśnie są pompy z wirnikiem mokrym Lowara ecocirc XLplus i ecocirc+. Łączą one wysoką sprawność, znakomite parametry hydrauliczne i intuicyjne sterowanie – dzięki zaawansowanym możliwościom komunikacji. Co więcej – taka inwestycja może zwrócić się nawet w ciągu dwóch lat.

Zymetric Pompa ciepła ogrzewa polski rynek

Pompa ciepła ogrzewa polski rynek Pompa ciepła ogrzewa polski rynek

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system, wykorzystywany na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też – chłodzenia pomieszczeń. Te intuicyjne urządzenia pojawiają...

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system, wykorzystywany na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też – chłodzenia pomieszczeń. Te intuicyjne urządzenia pojawiają się w coraz to większej ilości domów, starych i nowych. To głównie rozwiązania proekologiczne, prosty montaż, serwis i obsługa, a także możliwości dofinansowań przekonują, że zakup właśnie takiego źródła ciepła może być strzałem w dziesiątkę!

SAMSUNG ELECTRONICS POLSKA SP. Z O.O. Pompy ciepła, które dostosowują się do potrzeb sezonowych

Pompy ciepła, które dostosowują się do potrzeb sezonowych Pompy ciepła, które dostosowują się do potrzeb sezonowych

W poniższym artykule Alejandra Tortosa, Inżynier Przedsprzedaży w SEACE, przedstawiła główne założenia projektowe i logistykę eksploatacji, które zostały uwzględnione przy tworzeniu pomp ciepła ClimateHub...

W poniższym artykule Alejandra Tortosa, Inżynier Przedsprzedaży w SEACE, przedstawiła główne założenia projektowe i logistykę eksploatacji, które zostały uwzględnione przy tworzeniu pomp ciepła ClimateHub TDM Plus firmy Samsung. W artykule zilustrowano sposób, w jaki TDM Plus odpowiada na różne potrzeby – o różnych porach dnia i w różnych porach roku – i może z łatwością stać się idealnym produktem dla tych, którzy poszukują kompletnego rozwiązania dla domowego klimatu. Wyrafinowane i przemyślane...

Epidemia koronawirusa uświadomiła chyba wszystkim, że warto ufać naukowcom i brać ich słowa na poważnie. Nikt publicznie nie neguje ich badań i rad. Od lat informują m.in. o wpływie działalności człowieka na zmiany klimatu, ale głosy te są mniej lub bardziej ignorowane. Jedną z dróg zmierzających do dekarbonizacji jest oparcie ogrzewania i chłodzenia budynków na energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Rozwój fotowoltaiki zupełnie zmienił spojrzenie na ogrzewanie i chłodzenie, tym samym urządzenia zasilane elektrycznie wysuwają się przed biomasę, a gaz ma być jedynie paliwem przejściowym. Nie jest to kwestia przyszłości, to dzieje się tu i teraz – wystarczy przyjrzeć się wymaganiom dla budynków, obowiązującym od 2014 roku i stopniowo zwiększanym, w zakresie energii pierwotnej. Bez udziału OZE w ogrzewaniu i chłodzeniu nie mamy szans niczego zbudować w zgodzie z prawem. Pompy ciepła, choć nie odgrywają jeszcze tak dużej roli w projektach modernizacyjnych, mają w nowych budynkach coraz większy udział.

Tempo zmian rośnie wraz z rozwojem technologii cyfrowych wykorzystywanych do sterowania urządzeniami i instalacjami oraz zarządzania budynkiem. Wyższe przepustowości sieci internetowej jeszcze ten proces przyspieszą. Z kolei rozproszona produkcja energii elektrycznej z instalacji PV już nabiera w wielu krajach dużego znaczenia przy zasilaniu urządzeń grzewczych i chłodzących.

Pompy ciepła mają ten atut, że mogą być wykorzystywane nie tylko w domach jednorodzinnych, ale też w dużych budynkach, i dobrze współpracują z siecią energetyczną. Kolejną ich cechą jest dobra praca w układach hybrydowych z urządzeniami gazowymi i na pelety oraz z systemem ciepłowniczym, co jest i będzie wykorzystywane w okresie przechodzenia na całkowitą dekarbonizację. Jeszcze jednym atutem jest dobra współpraca z urządzeniami CHP – czyli skojarzonym wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła.

Integracja = smart?

Specjaliści z niemieckiego Fraunhofer-Institut für Solare Energiesysteme wskazują, że zmiany te wymagają zastosowania systemów zarządzania energią, tym lepszych, im bardziej złożony jest układ. System fotowoltaiczny często wytwarza więcej energii elektrycznej, niż jest to konieczne, ale robi to w ciągu dnia, a energii potrzebujemy też wtedy, gdy nie świeci słońce. Zatem system powinien koordynować pracę urządzeń wytwarzających energię elektryczną z jej odbiornikami oraz magazynowaniem.

Urządzenia grzewcze i chłodzące muszą być odpowiednio podłączone do sieci, zarówno energetycznej, jak i informatycznej. Pompy ciepła wymagają cyfrowej sieci do komunikacji i sterowania na trzech poziomach. Pierwszym jest komunikacja wewnątrz budynku z jednostkami sterującymi i innymi źródłami energii lub jednostkami magazynującymi energię. Drugi to komunikacja w obrębie osiedli i dzielnic oraz rejonów w celu zrównoważania lokalnych wahań zapotrzebowania na energię odnawialną i jej produkcji. Trzeci poziom to współpraca z inteligentną siecią energetyczną (smart grid) do rozładowania szczytowych obciążeń i integracji źródeł odnawialnych wytwarzających energię elektryczną.

Technologia i narzędzia na poziomie smart home znane są od lat i mają coraz bardziej przystępne ceny. Mieszkańcy mogą sterować ogrzewaniem nawet zdalnie za pomocą smartfona lub tabletu. Nie ma jednak jednej technologii czy standardu. Producenci pomp ciepła używają różnych technologii i protokołów sieciowych – np. przewodowych LAN, TCP/IP, eBus, Modbus czy bezprzewodowych WLAN i EnOcean. W branży grzewczej najbardziej rozpowszechniony jest system magistrali eBus.

Pod hasłem smart home kryje się często tylko automatyczna kontrola ogrzewania i praktycznie każde rozwiązanie „inteligentnego domu” umożliwia optymalizację zużycia ciepła dzięki wprowadzeniu harmonogramów pracy i czujników temperatury. Nie ma to jednak wiele wspólnego z inteligentnym systemem, który będzie się uczył i potrafił współpracować z innymi układami. Ogrzewanie jest przeważnie traktowane jako działanie wyizolowane, dla którego wystarczy automatyczne otwieranie i zamykanie zaworów oraz włączanie i wyłączanie kotła lub pompy ciepła zgodnie z zadanym harmonogramem i temperaturą pokojową.

Przykładem rozwiązania o wyższym poziomie zaawansowania technicznego i informatycznego, oferowanego przez producenta urządzeń grzewczych, jest np. moduł komunikacji internetowej VR 920 firmy Vaillant. Zapewnia szybki dostęp do parametrów instalacji, zdalną możliwość zmiany ustawień, szybką diagnostykę stanu systemu i usunięcie awarii przez serwis oraz wysoki komfort w budynku i wygodę użytkowania. Do jego użytkowania konieczna jest sieć LAN lub Wi-Fi.

Kontrolę nad instalacją grzewczą zapewniają:

1. multiMATIC App – bezpłatna aplikacja mobilna przeznaczona do współpracy z regulatorem multiMATIC VRC 700,

2. mobilDIALOG – strona internetowa dla użytkowników systemów grzewczych wyposażonych w regulator inny niż multiMATIC VRC 700 (w tym przypadku Vaillant gwarantuje darmowy dostęp do strony) oraz

3. profi­DIALOG – strona internetowa przeznaczona dla serwisantów i instalatorów opiekujących się urządzeniem grzewczym. Użytkownik może na bieżąco śledzić stan instalacji, zdalnie zmieniać ustawienia, wybierać dogodną temperaturę i tym samym panować nad rachunkami za ogrzewanie. Z kolei łatwa diagnostyka stanu systemu z poziomu profiDIALOG ułatwia trafne i szybkie wykrycie ewentualnych awarii.

PV + PC = 0 CO2?

Rozwój fotowoltaiki powoduje pilną konieczność optymalizacji pracy obu instalacji – elektrycznej i grzewczej. Energia elektryczna i ciepło z OZE oraz ich magazynowanie, a także e-mobilność i inteligentne sieci energetyczne mają być narzędziami służącymi do wyeliminowania emisji gazów cieplarnianych. Połączenie tego wymaga jednak zaawansowanych narzędzi i aplikacji. Na przykład EEBUS firmy Vaillant to narzędzie do zarządzania energią z fotowoltaiki i pompami ciepła (rys. główny). Jego zadaniem jest m.in. jak najwyższe zużycie własne wytwarzanej energii, oczywiście uzasadnione ekonomicznie i nawet ekologicznie, tak aby koszty energii elektrycznej i ciepła oraz emisja CO2 były na jak najniższym poziomie.

Do prac nad tą technologią włączyli się m.in.: Bosch, E.ON i Stowarzyszenie Przemysłu Motoryzacyjnego (VDA). System nie jest skomplikowany, lecz wydajny. Składa się z pomp ciepła, buforów ciepła, elementów zarządzających (kontrolerów, aplikacji i modułów internetowych), instalacji PV z falownikiem i licznikiem energii oraz aplikacji Sunny Home Menager. Aplikacja wie, jakie będzie promieniowanie słoneczne przez następnych kilka godzin dzięki aktualnym prognozom pogodowym z sieci. Jeśli dostępna jest wystarczająca ilość energii, pompa ciepła wykorzystuje energię elektryczną z własnej instalacji PV. Do wyboru strategii ogrzewania i przygotowania ciepłej wody służą aplikacje sensoAPP lub multiMATIC i gdy zachodzi potrzeba, pompa ciepła może ładować zasobnik ciepłej wody poza określonym przedziałem czasu. Wytwarzana w ten sposób energia elektryczna z instalacji PV jest magazynowana i zbiornik ciepłej wody nie musi być ładowany w późniejszym okresie oraz może długo zapewniać c.w.u. i wspierać c.o. bez zużywania zarówno własnej energii elektrycznej w okresach jej deficytu, jak i energii z sieci. Co więcej, system zarządzania energią zapamiętuje informacje o typowych szczytach zużycia energii w domu, dzięki czemu może zwiększyć zużycie energii własnej wytworzonej przez instalację PV, np. uruchamiając pralkę lub zmywarkę wtedy, gdy energii z PV jest wystarczająca ilość (w dzień, a nie w nocy), żeby nie korzystać z energii z sieci. Działania te skutkują nie tylko oszczędnością wydatków na energię, ale, co bardzo ważne, redukcją emisji CO2, którą obarczona jest nadal produkcja energii elektrycznej w systemie energetycznym. Aplikacje sensoAPP lub multiMATIC mają też funkcję EnergyOptimizer, która pozwala na maksymalne ograniczenie emisji i maksymalizację zużycia własnej energii elektrycznej. Dostępnych jest też wiele trybów dla c.o. przygotowania c.w.u. – np. automatyczny, eko, comfort.

Z kolei funkcja EnergyMonitoring daje możliwość monitorowania produkcji energii słonecznej i uzyskiwanych wyników. Można analizować następujące parametry: bieżąca produkcja instalacji PV [W], wydajność na dzień, tydzień, miesiąc, rok [kWh], bieżące zasilanie sieciowe [W], zasilanie sieciowe na dzień, tydzień, miesiąc, rok [kWh], bieżące zużycie własne [W], zużycie własne na dzień, tydzień, miesiąc, rok [kWh], wskaźnik samowystarczalności [%], aktualny wskaźnik zużycia własnego [%], szczytowe obciążenie [kWp] oraz ograniczenie zasilania [%].

BIG SMART = ∞ problemów do rozwiązania

Na poziomie smart building różnorodność technologii może komplikować spięcie wszystkich urządzeń, nie tylko grzewczych, w jeden inteligentny system automatyki budynku, a tym bardziej wielu budynków czy osiedli. Z tego powodu stosuje się dodatkowe moduły, gdyż powiązanie urządzenia tylko z jednym systemem ogranicza jego zastosowanie. Moduły te są oparte na otwartych protokołach stosowanych m.in. w przemyśle. A to daje szerokie możliwości automatyce budynkowej – nie tylko zdalnego sterowania i monitorowania pracy urządzenia, ale przede wszystkim jego interakcji z otoczeniem i innymi urządzeniami. O ile w przypadku nowych budynków obowiązują wymagania prawne dotyczące konieczności prowadzania kablowych instalacji informatycznych, w budynkach modernizowanych sięga się często po technologie bezprzewodowe. Są one też wykorzystywane w budynkach jednorodzinnych. Przewagą łączności przewodowej jest mniejsza podatność na zakłócenia, co może się zdarzyć w większych budynkach z rozbudowaną automatyką budynkową, w której pracuje wiele urządzeń klimatyzacyjnych czy wentylacyjnych i grzewczych.

Urządzenia grzewcze i chłodzące – zwłaszcza pompy ciepła – mają być elementem smart grid. Już teraz pompy ciepła wyposaża się w elementy, które pozwolą im stać się w przyszłości integralną częścią inteligentnej sieci energetycznej. To one będą w stanie przejąć z sieci znaczne ilości energii i zakumulować ją jako ciepło lub chłód w buforach lub w masie budynków (instalacje płaszczyznowe). Niektórzy producenci już wyposażają wszystkie obecnie produkowane pompy ciepła w funkcje, które pozwolą im stać się częścią inteligentnej sieci. Ale same pompy nie wystarczą – potrzebne są jeszcze inteligentne instalacje grzewcze, wentylacyjne i chłodzące wraz z całą gamą elementów peryferyjnych – pomiarowych i wykonawczych, tj. czujek i siłowników. Spięcie tego w jeden system, automatyzacja, sterowanie i kontrolowanie to bardzo złożony proces i jedno z największych wyzwań dla instalatorów i projektantów branży HVAC.

Branża będzie zatem potrzebować fachowców od projektowania i montażu takich systemów oraz ich serwisowania. Stały nadzór nad pracą urządzeń HVAC i ich serwis nabiorą jeszcze większego znaczenia niż obecnie. Nie będzie to już nadzór nad gazowym kotłem żeliwnym, do którego wystarczy zajrzeć raz czy dwa razy w roku, ale stały monitoring i bieżące reagowanie. Tu niczego nie da się ukryć i niczego nie można zignorować – wszytko widać jak na dłoni, a ściślej jak na ekranie komputera, i to jednocześnie u użytkownika, producenta i serwisanta. Przed prawodawcą staje zatem bardzo ważny problem – uregulowania kwestii ochrony danych osobowych oraz ochrony tych systemów przed wrogim działaniem.

Już dzisiaj na polskim rynku brakuje fachowców od montażu pomp ciepła i systemów PV. Włączenie się państwa do rozwiązania tego problemu jest konieczne. Braków nie zastąpimy fachowcami z zagranicy, gdyż wymagana jest tu nie tylko wiedza, ale też poświadczenie kompetencji i certyfikaty, istotna jest również kwestia zaufania społecznego do fachowców zapewniających komfort w domach i miejscach pracy.

Literatura

  1. https://www.haustec.de/heizung/waermenutzung/smartes-heizen-das-leisten-vernetzte-heizungssysteme?page=all#image-18868 (dostęp: 10.04.2020).
  2. https://www.ikz.de/detail/news/detail/wie-knoten-in-einem-netz/ (dostęp: 10.04.2020).
  3. https://www.vaillant.de/heizung/produkte/vernetzte-systeme/eebus/ (dostęp: 10.04.2020).
  4. https://www.vaillant.pl/klienci-indywidualni/produkty-i-systemy/vr-920-32768.html (dostęp: 10.04.2020).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Katarzyna Rybka Obszary zastosowania płytowych wymienników ciepła

Obszary zastosowania płytowych wymienników ciepła Obszary zastosowania płytowych wymienników ciepła

Płytowe wymienniki ciepła są powszechnie stosowane w systemach ogrzewania, chłodzenia oraz wentylacji. Obecnie wszystko, co budujemy, musi być możliwie energooszczędne, zatem rola odzysku ciepła w instalacjach...

Płytowe wymienniki ciepła są powszechnie stosowane w systemach ogrzewania, chłodzenia oraz wentylacji. Obecnie wszystko, co budujemy, musi być możliwie energooszczędne, zatem rola odzysku ciepła w instalacjach stale wzrasta.

dr inż. Natalia Fidorów, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Monitoring temperatury w pionowym odwiercie pompy ciepła

Monitoring temperatury w pionowym odwiercie pompy ciepła Monitoring temperatury w pionowym odwiercie pompy ciepła

Odwierty pionowe są obecnie bardzo często stosowanym rozwiązaniem wymiennika ciepła dolnego źródła dla pomp ciepła typu solanka/woda. W uzasadnieniu stosowania takiego rozwiązania przytaczany jest argument...

Odwierty pionowe są obecnie bardzo często stosowanym rozwiązaniem wymiennika ciepła dolnego źródła dla pomp ciepła typu solanka/woda. W uzasadnieniu stosowania takiego rozwiązania przytaczany jest argument stabilności temperatury gruntu na dużych głębokościach. Jednak przy ciągłym pobieraniu lub dostarczaniu energii do gruntu jego temperatura zacznie się zmieniać.

mgr inż. Ireneusz Rzeczkowski, mgr inż. Piotr Skowroński Czy pompa ciepła powietrze/woda korzysta w warunkach polskich z energii odnawialnej?

Czy pompa ciepła powietrze/woda korzysta w warunkach polskich z energii odnawialnej? Czy pompa ciepła powietrze/woda korzysta w warunkach polskich z energii odnawialnej?

Pompy ciepła powietrze/woda bazują na najtańszym i najłatwiejszym do pozyskania źródle ciepła. Biorąc pod uwagę koszty wykonania instalacji, wypadają dużo korzystniej niż np. gruntowe pompy ciepła. Jednak...

Pompy ciepła powietrze/woda bazują na najtańszym i najłatwiejszym do pozyskania źródle ciepła. Biorąc pod uwagę koszty wykonania instalacji, wypadają dużo korzystniej niż np. gruntowe pompy ciepła. Jednak czy takie urządzenia pracujące w Polsce mogą zgodnie z przepisami UE zostać zaklasyfikowane jako wykorzystujące energię z zasobów odnawialnych?

Rafał Kowalski Zawory regulacyjne Taconova do równoważenia hydraulicznego w geotermalnych instalacjach pomp ciepła

Zawory regulacyjne Taconova do równoważenia hydraulicznego w geotermalnych instalacjach pomp ciepła Zawory regulacyjne Taconova do równoważenia hydraulicznego w geotermalnych instalacjach pomp ciepła

Geotermalne instalacje pomp ciepła są bardzo popularnymi systemami stosowanymi do ogrzewania budynków mieszkalnych i przemysłowych. Sondy gruntowe czerpią ciepło zmagazynowane w ziemi, a w obiegu między...

Geotermalne instalacje pomp ciepła są bardzo popularnymi systemami stosowanymi do ogrzewania budynków mieszkalnych i przemysłowych. Sondy gruntowe czerpią ciepło zmagazynowane w ziemi, a w obiegu między pompą ciepła a sondą cyrkuluje solanka, która przepływając odbiera ciepło od gruntu. Aby zoptymalizować działanie instalacji, niezbędne jest zapewnienie możliwości regulacji i odcięcia poszczególnych obiegów solanki między rozdzielaczem a sondami gruntowymi.

Waldemar Joniec Dobór i eksploatacja pomp ciepła. Współczynniki COP, SPF i JAZ

Dobór i eksploatacja pomp ciepła. Współczynniki COP, SPF i JAZ Dobór i eksploatacja pomp ciepła. Współczynniki COP, SPF i JAZ

Zarówno projektant, jak i inwestor przy wyborze pompy ciepła nie mogą stawiać sobie pytania, jaką pompę ciepła by chcieli, ale jaką mogą w danych warunkach zastosować. Sukces, czyli oszczędna, tania eksploatacja,...

Zarówno projektant, jak i inwestor przy wyborze pompy ciepła nie mogą stawiać sobie pytania, jaką pompę ciepła by chcieli, ale jaką mogą w danych warunkach zastosować. Sukces, czyli oszczędna, tania eksploatacja, zależy bowiem nie tyle od samego urządzenia, ile od wyboru właściwej koncepcji całego systemu ogrzewania budynku.

Tomasz Lenarczyk Opłacalność pompy ciepła. Analiza przypadku

Opłacalność pompy ciepła. Analiza przypadku Opłacalność pompy ciepła. Analiza przypadku

Kluczowym elementem są sprawności średnioroczne pomp, czyli uzyskiwane przez cały sezon grzewczy. Wpływ na nie mają m.in.: temperatury zewnętrzne, temperatury pracy instalacji, jej dopasowanie do urządzenia...

Kluczowym elementem są sprawności średnioroczne pomp, czyli uzyskiwane przez cały sezon grzewczy. Wpływ na nie mają m.in.: temperatury zewnętrzne, temperatury pracy instalacji, jej dopasowanie do urządzenia grzewczego, liczba włączeń i wyłączeń, straty postojowe i kominowe czy jakość paliwa. Dlatego zastosowane urządzenia zostały opomiarowane – pompę ciepła wyposażono w oddzielne liczniki energii elektrycznej i cieplnej.

prof. dr hab. inż. Stanisław Gumuła, mgr Katarzyna Stanisz Akumulator wodny jako dolne źródło pompy ciepła

Akumulator wodny jako dolne źródło pompy ciepła Akumulator wodny jako dolne źródło pompy ciepła

W artykule przedstawiono wyniki analizy termodynamicznej i ekonomicznej współpracy pompy ciepła z wodnym akumulatorem ciepła w budynku jednorodzinnym. Akumulator, izolowany termicznie od otoczenia, stanowi...

W artykule przedstawiono wyniki analizy termodynamicznej i ekonomicznej współpracy pompy ciepła z wodnym akumulatorem ciepła w budynku jednorodzinnym. Akumulator, izolowany termicznie od otoczenia, stanowi dolne źródło ciepła dla pompy, ładowany jest za pomocą absorberów słonecznych i gromadzi ciepło w okresie letnim. Przez pierwszą część sezonu grzewczego budynek ogrzewany jest poprzez wymianę ciepła pomiędzy akumulatorem ciepła a budynkiem bez udziału pompy ciepła. Dopiero w drugiej części sezonu...

Piotr Leszek Dobór dolnego źródła dla pomp ciepła

Dobór dolnego źródła dla pomp ciepła Dobór dolnego źródła dla pomp ciepła

Artykuł omawia zagadnienie doboru dolnego źródła dla pomp ciepła na podstawie ogólnych zasad projektowych stosowanych w Niemczech i Szwajcarii oraz doświadczeń firmy Energie Odnawialne Dorsystem.

Artykuł omawia zagadnienie doboru dolnego źródła dla pomp ciepła na podstawie ogólnych zasad projektowych stosowanych w Niemczech i Szwajcarii oraz doświadczeń firmy Energie Odnawialne Dorsystem.

Jerzy Kosieradzki Pompy ciepła – kierunki rozwoju

Pompy ciepła – kierunki rozwoju Pompy ciepła – kierunki rozwoju

Pompy ciepła, choć są urządzeniami bardzo popularnymi, o których dużo się pisze nie tylko w pismach fachowych, nie są urządzeniami dla każdego, nadającymi się do zastosowania w każdych warunkach. Ich rola...

Pompy ciepła, choć są urządzeniami bardzo popularnymi, o których dużo się pisze nie tylko w pismach fachowych, nie są urządzeniami dla każdego, nadającymi się do zastosowania w każdych warunkach. Ich rola będzie jednak rosła, bo wykorzystują one powszechnie dostępne w naturze – w powietrzu, gruncie i wodzie – ciepło niskotemperaturowe (od 1 do ok. 40°C), którego nie mogą wykorzystać inne urządzenia, zwłaszcza do zasilania instalacji grzewczych. Duże możliwości stosowania tych pomp dają też odpadowe...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi do przygotowania c.w.u.

Parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi do przygotowania c.w.u. Parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi do przygotowania c.w.u.

W artykule przeanalizowano parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi, które należy przyjmować do wyliczeń ekonomicznych, opisano również kształtowanie się zapotrzebowania na energię cieplną...

W artykule przeanalizowano parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi, które należy przyjmować do wyliczeń ekonomicznych, opisano również kształtowanie się zapotrzebowania na energię cieplną w ciągu roku. Analizie poddano dostawę ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Oszacowano koszty i zużycie energii elektrycznej i węgla oraz ilość powstającego przy tym dwutlenku węgla.

Jerzy Kosieradzki Magazynowanie energii słonecznej. Nowe systemy

Magazynowanie energii słonecznej. Nowe systemy Magazynowanie energii słonecznej. Nowe systemy

Analizując moce cieplne kolektorów słonecznych w poszczególnych miesiącach roku oraz zapotrzebowanie na energię cieplną budynku, łatwo stwierdzić, że w okresie od listopada do końca marca kolektory nie...

Analizując moce cieplne kolektorów słonecznych w poszczególnych miesiącach roku oraz zapotrzebowanie na energię cieplną budynku, łatwo stwierdzić, że w okresie od listopada do końca marca kolektory nie wytworzą tyle ciepła, by móc ogrzać budynek i podgrzać ciepłą wodę użytkową. Zatem kwestią kluczową pozostaje magazynowanie nadwyżki ciepła, którą kolektory są w stanie wyprodukować w okresie kwiecień–październik.

Materiały PR Wszystkie źródła ciepła łączcie się

Wszystkie źródła ciepła łączcie się Wszystkie źródła ciepła łączcie się

Rosnące ceny gazu, oleju czy energii elektrycznej powodują, że coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie kilku źródeł ciepła do ogrzania domu.

Rosnące ceny gazu, oleju czy energii elektrycznej powodują, że coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie kilku źródeł ciepła do ogrzania domu.

Jerzy Kosieradzki Woda jako źródło ciepła dla pomp

Woda jako źródło ciepła dla pomp Woda jako źródło ciepła dla pomp

W większości artykułów poświęconych pompom ciepła autorzy szczegółowo analizują zalety pompy ciepła, pokazując, jak szczególne jest to urządzenie, bo pozwala z 1 kW zainstalowanej mocy uzyskać nawet 4...

W większości artykułów poświęconych pompom ciepła autorzy szczegółowo analizują zalety pompy ciepła, pokazując, jak szczególne jest to urządzenie, bo pozwala z 1 kW zainstalowanej mocy uzyskać nawet 4 kW mocy grzewczej. Rzadko spotyka się informacje o tym, że aby te 4 kW mocy grzejnej uzyskać po stronie skraplacza (to on grzeje), trzeba je wcześniej po stronie parownika móc odebrać (to on ciepło ze źródła pobiera). Niestety, wielu zapomina o tym, że w fizyce wszystko musi się zgadzać.

Redakcja RI Gazowe pompy ciepła – technologie i wydajności

Gazowe pompy ciepła – technologie i wydajności Gazowe pompy ciepła – technologie i wydajności

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń wykorzystujących różne technologie, ale określanych wspólnym mianem „pomp ciepła”. Niezależnie od zastosowanych rozwiązań pompy ciepła łączy fakt, że czerpią energię...

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń wykorzystujących różne technologie, ale określanych wspólnym mianem „pomp ciepła”. Niezależnie od zastosowanych rozwiązań pompy ciepła łączy fakt, że czerpią energię z dolnego źródła i przekazują ją (pompują) do źródła górnego. Dolnym źródłem może być powietrze, woda albo grunt, a górne to instalacja c.o. lub c.w.u. Nawet w chłodnym powietrzu i chłodnej wodzie jest dużo energii - problem w tym, jak ją zmusić do przepływu w odwrotnym kierunku, niż się to odbywa...

Waldemar Joniec Wydajność pracy instalacji z gruntowymi pompami ciepła

Wydajność pracy instalacji z gruntowymi pompami ciepła Wydajność pracy instalacji z gruntowymi pompami ciepła

W Polsce brakuje wytycznych i standardów dotyczących wyboru i wykonywania dolnych źródeł dla gruntowych pomp ciepła. Branża korzysta z wytycznych niemieckich, austriackich i szwajcarskich. Duża liczba...

W Polsce brakuje wytycznych i standardów dotyczących wyboru i wykonywania dolnych źródeł dla gruntowych pomp ciepła. Branża korzysta z wytycznych niemieckich, austriackich i szwajcarskich. Duża liczba zmiennych i tym samym ryzyko uzyskania z wymienników gruntowych niedostatecznej ilości energii dla pomp ciepła zmuszają do bardzo starannego projektowania i budowy takich instalacji.

dr inż. Jacek Biskupski Wykorzystanie ciepła odpadowego z rekuperatora do wspomagania pracy pompy ciepła w warunkach miejskich

Wykorzystanie ciepła odpadowego z rekuperatora do wspomagania pracy pompy ciepła w warunkach miejskich Wykorzystanie ciepła odpadowego z rekuperatora do wspomagania pracy pompy ciepła w warunkach miejskich

Możliwość zaspokojenia potrzeb grzewczych domu lub mieszkania za pomocą pompy ciepła istnieje teoretycznie tak długo jak idea tych urządzeń. Pierwszą udaną próbę działania instalacji z powietrzną pompą...

Możliwość zaspokojenia potrzeb grzewczych domu lub mieszkania za pomocą pompy ciepła istnieje teoretycznie tak długo jak idea tych urządzeń. Pierwszą udaną próbę działania instalacji z powietrzną pompą ciepła przeprowadzono w 1945 r. w USA (nie licząc Szwajcarii w latach 30.). Dlaczego pozyskiwanie energii do ogrzewania budynków z otaczającego powietrza nie znalazło szerokiego zastosowania aż przez 70 lat?

Michał Dobrzyński Od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy unijne dotyczące HFC

Od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy unijne dotyczące HFC Od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy unijne dotyczące HFC

W majowym numerze "Rynku Instalacyjnego" pisaliśmy, że pilnie potrzebna jest nowa polska ustawa o syntetycznych czynnikach chłodniczych, nad którą prace trwają bodajże od 2008 r. Tymczasem zgodnie z przewidywaniami...

W majowym numerze "Rynku Instalacyjnego" pisaliśmy, że pilnie potrzebna jest nowa polska ustawa o syntetycznych czynnikach chłodniczych, nad którą prace trwają bodajże od 2008 r. Tymczasem zgodnie z przewidywaniami legislacja europejska "zdublowała" nas w tym zakresie – od stycznia br. obowiązuje bowiem rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 517/2014 w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych.

Redakcja RI Nowoczesny dom to dom bezprzewodowy

Nowoczesny dom to dom bezprzewodowy Nowoczesny dom to dom bezprzewodowy

2005 rok był przełomem w podejściu do automatyki budynkowej. Opracowanie częstotliwości do stworzonego przez duńską firmą Zynsys protokołu Z-Wave, spowodowało powstanie nowych rozwiązań w automatyce budynkowej,...

2005 rok był przełomem w podejściu do automatyki budynkowej. Opracowanie częstotliwości do stworzonego przez duńską firmą Zynsys protokołu Z-Wave, spowodowało powstanie nowych rozwiązań w automatyce budynkowej, które nie wymagały już tak wielkich nakładów pracy i środków pieniężnych, jak tradycyjne systemy domowej inteligencji.

Waldemar Joniec Instalacje z pompami ciepła - przykłady

Instalacje z pompami ciepła - przykłady Instalacje z pompami ciepła - przykłady

Pompy ciepła w małych układach są coraz powszechniej stosowane w polskim budownictwie mieszkaniowym, zwłaszcza jednorodzinnym. Technologia ta ma także duży potencjał w instalacjach obiektów publicznych,...

Pompy ciepła w małych układach są coraz powszechniej stosowane w polskim budownictwie mieszkaniowym, zwłaszcza jednorodzinnym. Technologia ta ma także duży potencjał w instalacjach obiektów publicznych, handlowych, a nawet przemysłowych. Poniżej zaprezentowano wybrane przykłady zastosowań pomp ciepła w instalacjach średnich i dużych.

Redakcja RI 5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła

5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła 5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła

Zastosowanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania i chłodzenia budynków staje się powoli koniecznością. Coraz szersze zastosowanie mają pompy ciepła - zarówno w domach jednorodzinnych jak i dużych...

Zastosowanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania i chłodzenia budynków staje się powoli koniecznością. Coraz szersze zastosowanie mają pompy ciepła - zarówno w domach jednorodzinnych jak i dużych obiektach przemysłowych.

mgr inż. Katarzyna Rybka, Waldemar Joniec Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego

Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego

Według ekspertów w połowie tego stulecia głównym nośnikiem energii dla ogrzewania budynków i napędu samochodów osobowych będzie energia elektryczna uzyskiwana w znacznej mierze ze źródeł odnawialnych....

Według ekspertów w połowie tego stulecia głównym nośnikiem energii dla ogrzewania budynków i napędu samochodów osobowych będzie energia elektryczna uzyskiwana w znacznej mierze ze źródeł odnawialnych. Wraz z rozwojem tego kierunku wzrastać będzie też zainteresowanie pozyskiwaniem ciepła odpadowego w różnych procesach. Spory potencjał w tej dziedzinie mają pompy ciepła. W artykule zaprezentowano przykłady niestandardowych instalacji z pompami ciepła w górnictwie i rolnictwie oraz gospodarce komunalnej.

mgr inż. Katarzyna Rybka Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE

Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE

Energooszczędny i nowoczesny budynek to nie tylko wysoka sprawność urządzeń albo dobra izolacja. Nawet najlepszy kocioł czy centrala wentylacyjna nie zapewnią użytkownikom komfortowej i oszczędnej eksploatacji.

Energooszczędny i nowoczesny budynek to nie tylko wysoka sprawność urządzeń albo dobra izolacja. Nawet najlepszy kocioł czy centrala wentylacyjna nie zapewnią użytkownikom komfortowej i oszczędnej eksploatacji.

inż. Krzysztof Piechurski, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Obliczanie rocznej efektywności pomp ciepła powietrze/woda

Obliczanie rocznej efektywności pomp ciepła powietrze/woda Obliczanie rocznej efektywności pomp ciepła powietrze/woda

W artykule wykorzystano model obliczania SCOP według wytycznych normy [3] do analizy wpływu danych klimatycznych wybranych miejscowości w Polsce oraz przyjętego punktu biwalentnego na roczny wskaźnik efektywności...

W artykule wykorzystano model obliczania SCOP według wytycznych normy [3] do analizy wpływu danych klimatycznych wybranych miejscowości w Polsce oraz przyjętego punktu biwalentnego na roczny wskaźnik efektywności energetycznej przykładowej pompy ciepła powietrze/woda, zasilającej dom jednorodzinny o projektowym obciążeniu cieplnym 9,5 kW oraz opisano aspekty związane z analizą pracy pomp ciepła powietrze/woda pracujących w trybie grzewczym.

dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak, inż. Maciej Załuska, mgr inż. Rafał Tomaszewicz Zastosowanie dodatkowych źródeł energii odnawialnej do współpracy z pompą ciepła solanka/woda

Zastosowanie dodatkowych źródeł energii odnawialnej do współpracy z pompą ciepła solanka/woda Zastosowanie dodatkowych źródeł energii odnawialnej do współpracy z pompą ciepła solanka/woda

Artykuł przedstawia analizę techniczno-ekonomiczną zastosowania dodatkowych źródeł energii odnawialnej w układzie technologicznym pracy pompy ciepła typu solanka/woda, która zainstalowana jest w budynku...

Artykuł przedstawia analizę techniczno-ekonomiczną zastosowania dodatkowych źródeł energii odnawialnej w układzie technologicznym pracy pompy ciepła typu solanka/woda, która zainstalowana jest w budynku jednorodzinnym. Pompa ciepła o zmierzonej średniej mocy grzewczej 9,53 kW i mocy chłodniczej 7,8 kW pracuje w układzie monowalentnym na cele grzewcze i podgrzewu ciepłej wody użytkowej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.