RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Koszt ogrzewania pompa ciepła: ile kosztuje instalacja pompy ciepła i jak zaoszczędzić?

ECO Comfort | 2024-06-03
Koszt ogrzewania pompa ciepła: ile kosztuje instalacja pompy ciepła i jak zaoszczędzić?

Koszt ogrzewania pompa ciepła: ile kosztuje instalacja pompy ciepła i jak zaoszczędzić?

Bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego spowodowane niestabilną sytuacją geopolityczną, ale także zmienną polityką państw europejskich sprawiło, że inwestorzy coraz częściej odchodzą od ogrzewania domu tym surowcem na rzecz odnawialnych źródeł ciepła. Tę sytuację na rynku instalacji grzewczych potęgują także zapowiedzi komisarzy unijnych o całkowitym odejściu od kotłów na paliwo kopalne (węgiel i gaz). Według prognoz od 2030 r. kotły na paliwo gazowe nie będą montowane już w nowych nieruchomościach.

treść sponsorowana

Co to oznacza dla budujących nowe domy lub właścicieli modernizowanych budynków, którzy chcą wymienić nieefektywne źródła ciepła? Wbrew pozorom są to dla nich bardzo dobre informacje! Ponieważ położenie naszego kraju wymusza na inwestorach montaż wydajnego systemu grzewczego, który będzie działał w wysokim sezonie (mroźne zimy), ale i dogrzewał budynek w przejściowych miesiącach jesiennych i wiosennych, warto zdecydować się na ogrzewanie pompą ciepła. To, co wyróżnia pompę ciepła wśród innych instalacji grzewczych, to nie tylko fakt, że odpowiada ona za pokrycie zapotrzebowania na energię grzewczą domu, przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale przede wszystkim roczne koszty ogrzewania domu pompą ciepła są znacznie niższe aniżeli przy użyciu gazu czy energii elektrycznej (maty).

Zastanawia Cię, ile wynosi koszt ogrzewania pompą ciepła? W poniższym artykule rozwiewamy wątpliwości i odpowiadamy na najczęstsze pytania pojawiające się na forach budowlanych:

  • jak działa pompa ciepła,
  • czym są wodna i gruntowa pompa ciepła oraz pompa ciepła powietrze woda,
  • czy pompa wymaga użycia energii elektrycznej,
  • jak wygląda montaż pompy ciepła (wodnej, powietrznej oraz gruntowej),
  •  jakie wyzwania stawia przed inwestorem montaż w przypadku gruntowych pomp ciepła,
  • jaki jest koszt instalacji pompy ciepła,
  •  jak sprawdzić sprawność pompy ciepła przed zakupem,
  •  jakie koszty ogrzewania pompą ciepła poniesie inwestor i jak może zaoszczędzić!

Zasada działania pompy ciepła: dowiedz się, jak działa urządzenie czerpiące z OZE!

Pompa ciepła działa dzięki wytwarzaniu obiegu ciepła między obszarami, w których panują różne temperatury. Rolą pompy ciepła jest przepompowanie energii termicznej z otoczenia (środowiska naturalnego, którym może być woda (w przypadku wodnej pompy ciepła), grunt (gruntowa pompa ciepła) czy też powietrze atmosferyczne (powietrzna pompa ciepła) do górnego źródła ciepła, czyli instalacji grzewczej, którą może być doskonale współpracujące z pompą ciepła, niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe lub system tradycyjnych grzejników konwekcyjnych.

Jak odbywa się odbiór i transport energii termicznej z dolnego źródła ciepła? Jest to uzależnione od rodzaju pompy ciepła: w przypadku gruntowej pompy ciepła energię pobraną ze środowiska transportuje glikol umieszczony w rurach, zlokalizowanych w wymienniku poziomym lub kolektorze pionowym. Jeżeli do ogrzewania budynków służą pompy powietrzne, energia jest pobierana bezpośrednio z otoczenia i przekazywana do czynnika roboczego.

Na kolejnych etapach pracy pompy dochodzi do odparowania czynnika roboczego w parowniku i przekazanie go do sprężarki, która podnosi ciśnienie i temperaturę czynnika, a stamtąd energia zostaje przekazana do skraplacza, który oddaje ciepło do instalacji grzewczej oraz zbiornika ciepłej wody użytkowej.

Skroplone pary czynnika trafiają do zaworu rozprężnego, tam dochodzi do obniżenia ich ciśnienia oraz temperatury, dzięki temu procesowi obieg termodynamiczny może ciągle się powtarzać.

Ogrzewanie domu pompą ciepła. Wady, zalety, pozytywne i negatywne opinie

Czy warto rozważyć zakup pompy ciepła? Tak: jak każdy system grzewczy ma mocne strony, ale montaż pompy ciepła w niektórych wypadkach stawia przed inwestorem pewnie wyzwania w zakresie instalacji i budowy dolnego źródła ciepła.

Pompy ciepła: zalety

Wśród plusów, jakie wiążą się z montażem pompy ciepła, niewątpliwie wymienić należy kilka jej cech, które wyróżniają pompy spośród innych systemów grzewczych:

     Pompa ciepła jest zielonym źródłem ciepła dla domu

Pompy ciepła nie przyczyniają się do degradacji środowiska naturalnego, tak jak ma to miejsce w przypadku kotłów na paliwo kopalne, pellet, węgiel czy kotłów gazowych działających w oparciu o nieodnawialne zasoby naturalne. Pompa ciepła bazuje na energii czerpanej ze środowiska, co pozwala zaliczyć ją do instalacji związanych z odnawialnymi źródłami energii. Nie emituje do atmosfery szkodliwych gazów, nie przyczynia się także do powstawania smogu i zanieczyszczeń i zmian klimatycznych.

     W przypadku pompy ciepła nie martwisz się o bezpieczeństwo dostaw

Inwestując w pompę ciepła, nie musisz martwić się o ciągłość dostaw, tak jak ma to miejsce w przypadku gazu, co najlepiej zobrazowała sytuacja z początku 2022 r., kiedy po sankcjach na rosyjskiego dostawcę gazu istniały obawy o wypełnienie magazynów w Polsce. Kłopoty mieli także ogrzewający domy węglem: surowiec w wyniku perturbacji na rynku i rosnącej inflacji drożał aż do osiągnięcia zaporowych cen, kiedy trzeba było wprowadzić mechanizmy osłonowe dla gospodarstw domowych. Wszystkie te problemy nie dotyczyły ogrzewających domy pompą ciepła.

     Decydując się na montaż pompy ciepła, nie musisz adaptować pomieszczenia na kotłownię

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj pompy ciepła zdecyduje się inwestor, warto wiedzieć, że urządzenie nie zajmuje wiele miejsca i możemy umieścić go w pomieszczeniu technicznym domu, pralni lub suszarni. Nie ma tutaj żadnych restrykcyjnych norm, tak jak w przypadku kotłowni gazowych.

     Pompy ciepła są całkowicie bezpieczne

Warto mieć na względzie, że pompy ciepła należą do urządzeń całkowicie bezpiecznych, nie stwarzają także ryzyka wybuchu, a do montażu pompy nie jest konieczna żadna instalacja zbiornika z paliwem.

Pompy ciepła, a oszczędności na etapie prokektu domu

Niezaprzeczalnym jest fakt, że instalacja pompy ciepła w nowym budynku przyniesie także spore oszczędności na etapie jego wznoszenia. W przypadku pomp ciepła nie jest konieczne murowanie kominów, ani kłopotliwe i drogie przyłączenie się do sieci gazowej (bez tego nie jest możliwe stworzenie instalacji gazowej). Jak wspomniano już wcześniej, inwestor nie musi także zajmować się adaptacją pomieszczenia na kotłownię, a zyskany metraż może przeznaczyć na coś innego. Co ważne, nowo powstałe budynki charakteryzują się wysoką termoizolacją i odznacza je wysoki standard energetyczny, co stwarza pompie ciepła idealne warunki do pracy.

Gruntowe pompy ciepła – cena i koszty montażu

Pompa gruntowa jest urządzeniem, do którego działania konieczna będzie budowa dolnego źródła ciepła. Mamy tu wybór pomiędzy kolektorem poziomym lub inwestycją w kolektor pionowy. O tym, w jakiej konfiguracji będą zamontowane rury polietylenowe, w których przepływał będzie glikol, decydują jednak warunki techniczne terenu. Kolektor gruntowy pionowy stawia mniejsze wymagania wobec działki, sprawdzi się na nierównych terenach o tendencji spadkowej lub obficie zakrzewionych. Z kolei by móc zamontować wymiennik poziomy, inwestor musi być posiadaczem dużej, równej działki, bez spadków, nachyleń, najlepiej bez zbędnej obecności na niej elementów architektury krajobrazu (drzew, krzewów).

Gruntowa pompa ciepła: koszt montażu

Instalacja pompy ciepła czerpiącej energię termiczną z gruntu jest co do zasady droższa aniżeli innych rodzajów pomp: tu ostateczna cena pompy ciepła uzależniona jest od metrażu budynku (im większy dom, tym większa instalacja, a zatem i większe koszty inwestycyjne). Przyjmuje się, że uśrednione koszty gruntowej pompy ciepła zaczynają się od wartości 80 000 zł, jest to jednak koszt montażu, do którego należy doliczyć cenę związaną z badaniami geotechnicznymi gruntu (warto je zrobić, by dowiedzieć się, czy dany typ gleby sprawdzi się w danej inwestycji, w przypadku gruntowych pomp ciepła najlepszym środowiskiem sprzyjającym wydajnemu działaniu pompy ciepła jest wilgotna gleba).

Gruntowa pompa ciepła to także instalacja kolektora pionowego lub poziomego: w drugim wariancie, zakładającym montaż wymiennika poziomego, koszt instalacji pompy ciepła będzie wyższy.

Ogrzewanie gruntową pompą ciepła to także wydatki związane z pompami do przetłaczania glikolu, sterownikami oraz dodatkowymi elementami hydraulicznymi.

Koszt ogrzewania gruntową pompą ciepła

Przewidywalne warunki pracy, stała temperatura gruntu i ogromna jego pojemność cieplna: to wszystko sprawia, że choć koszty inwestycyjne związane z gruntową pompą ciepła nie należą do najniższych, to sama eksploatacja pompy ciepła, której akumulatory zakopane są w ziemi, jest bardzo tania, zwłaszcza w sezonie grzewczym.

Wydajność cieplna pompy gruntowej zależy w dużej mierze od stopnia nasycenia gruntu wodą. Co to oznacza? Jeżeli grunt jest suchy i niespoisty, sprawność pompy ciepła i jej efektywność będzie najmniejsza, dlatego gruntowa pompa ciepła sprawdza się najlepiej na terenach nasączonych wodą.

Jak to wygląda w praktyce?

Jeżeli inwestor posiada gruntową pompę ciepła o mocy 10 kW, której COP wynosi 4, oznacza to, że 2.5 kW pobierane jest z sieci, a pozostałe 7.5 kW z gruntu. Koszt ogrzewania pompą ciepła tego typu jest więc bardzo opłacalny, ze względu także na niewielkie zużycie energii.

Niestety po stronie inwestora zostają wyzwania w postaci budowy dolnego źródła i wykonania kosztownych odwiertów. Czy istnieje zatem alternatywa dla gruntowej pompy ciepła? Tak: powietrzna pompa ciepła to niskie koszty instalacyjne i wysoka efektywność pracy urządzenia, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.

Powietrzne pompy ciepła: inwestycja, która się opłaca!

Tak, jak w przypadku gruntowych pomp ciepła i wodnej pompy ciepła, tak i decydując się na instalację powietrznej pompy ciepła, inwestor zyskuje możliwość ogrzewania domu, pompa powietrze woda przygotuje także ciepłą wodę użytkową. Dlaczego zatem pompy powietrzne nie wyprą z rynku pomp gruntowych? Powietrze atmosferyczne, będące środowiskiem, z którego pompa pobiera energię, nie wyróżnia się, tak jak grunt, stałą temperaturą, a wręcz przeciwnie: bardzo zmiennymi warunkami pracy, a w przypadku silnych mrozów zwiększa się pobór prądu, koniecznego do działania sprężarki.

Jednak warto mieć na względzie postępujące zmiany klimatu i fakt, że mroźne zimy z temperaturami poniżej 20ºC to już przeszłość, zatem powietrzne pompy ciepła nie pracują w ekstremalnie trudnych warunkach pogodowych, a co za tym idzie sprawność pompy ciepła typu powietrze zalicza się do wysokich.

Jak obliczyć koszt ogrzewania domu w oparciu o powietrzną pompę ciepła?

By poznać roczny koszt ogrzewania pompą ciepła, musimy najpierw znać roczne zapotrzebowanie domu na ciepło oraz ciepłą wodę użytkową. Obliczeń dokonuje się na podstawie danych o parametrach technicznych nieruchomości, stopnia jej izolacji, informacji, czy pompa będzie jedynym źródłem ciepła niewspółpracującym z innym systemem (instalacją gazową). Pod uwagę należy wziąć także roczne zużycie prądu, liczbę mieszkańców domu oraz ich tryb pracy (praca zdalna, hybrydowa lub odwrotnie: częsta nieobecność w domu).

Ważne są także parametry techniczne pompy: współczynniki COP i SCOP. Ten pierwszy obrazuje bieżące zużycie prądu, natomiast parametr SCOP pozwala poznać zużycie energii elektrycznej w dłuższym okresie czasu, np. w półrocznym sezonie grzewczym.

Niemniej istotną informacją są także ceny prądu w taryfie, na którą zdecydował się inwestor.

Powietrzne pompy ciepła: ceny urządzeń

Ogrzewanie domu pompą ciepła musi zostać poprzedzone analizą warunków technicznych budynku i potrzeb inwestora: te informacje warunkują wybór pompy o określonej, dopasowanej do nieruchomości mocy. Z kolei moc pompy ciepła wpływa na jej cenę.

Ile kosztuje pompa ciepła powietrze woda do ogrzewania domu o powierzchni 70, 100 i 150 m2?

W poniższej analizie wzięliśmy pod uwagę trzy najpopularniejsze w ostatnim roku metraże w nowoczesnym budownictwie: dom ekonomiczny 70 m2, dom 100 m2 i większy budynek 150 m2. We wszystkich scenariuszach nasze budynki zamieszkuje rodzina 2+2, domy są szczelnie zaizolowane, a najtrudniejszymi warunkami dla pracy pompy będzie temperatura sięgająca 10º poniżej zera. W każdym z domów posiłkujemy się ogrzewaniem podłogowym jako górnym źródłem ciepła.

W każdym z tych wariantów zastosujemy pompę ciepła o innej mocy, i tak w przypadku pompy ciepła dla najmniejszego z naszych budynków wystarczająca będzie moc nieprzekraczająca 5 kW. Pompa ciepła o takich parametrach, dobrego producenta, zbudowana z niezawodnych komponentów kosztuje około 17 tysięcy złotych i więcej w zależności od rodzaju inwestycji i producenta.

Dla domu o wielkości 100 m2 odpowiednia będzie pompa o większej mocy: tutaj rozważamy pompę ciepła 7 kW w cenie rozpoczynającej się od 19 tysięcy złotych.

Cena pompy ciepła powietrze woda do ogrzewania domu o powierzchni 150 m2 i przygotowania ciepłej wody użytkowej będzie nieco większa, ponieważ w tym wariancie pompa ciepła musi charakteryzować się mocą na poziomie 9 kW. Koszt urządzenia rozpoczyna się od pułapu 25 tysięcy złotych i wzwyż.

Wszystkie orientacyjne ceny to ceny samych urządzeń.

Montaż pompy ciepła typu powietrze: od czego zależą koszty?

W przypadku pomp wodnych, gdzie konieczna jest budowa dwóch studni, jak i pomp gruntowych koszty instalacyjne są bardzo wysokie. Powietrzna pompa ciepła nie wiąże się z drogą budową dolnego źródła, a same koszty montażu, jak i stopień jego skomplikowania, nie należą do wysokich. Wykonanie prostego fundamentu pod pompę oraz układu odprowadzania skroplin to wszystko, czego potrzebuje powietrzna pompa ciepła do prawidłowego działania.

Dodatkowymi kosztami są koszty związane z elementami instalacji grzewczej: zasobnik do ciepłej wody użytkowej to koszt zaczynający się od 6 tysięcy złotych, bufor stabilizujący pracę pompy ciepła kosztuje z kolei około 3 tysiące złotych i więcej w zależności od rodzaju inwestycji.

Pod uwagę należy wziąć także wydatki związane z elementami hydraulicznymi pompy: separatory, filtry, zawory.

Koszt ogrzewania pompa ciepła: założenia kalkulacyjne

Wiesz już, ile kosztuje pompa ciepła oraz ile zapłacisz za jej montaż. Poznajmy więc szacunkowe koszty ogrzewania pompą ciepła typu powietrze.

Ile kosztuje ogrzewanie pompą ciepła? Przyjmuje się, że uśredniony, roczny koszt ogrzewania pompą ciepła domu o powierzchni ok. 100 m2 wynosi 2 tysiące złotych, uwzględniając obowiązujące ceny prądu. Jakie są warunki, by osiągnąć taki poziom cenowy?

Mniej zapłacimy wtedy, kiedy nasz dom wyróżnia się niskim wskaźnikiem EP, obrazującym roczne zapotrzebowanie energetyczne budynku na energię pierwotną, konieczną do ogrzewania domu, jego wentylacji, klimatyzacji i przygotowania c.w.u. Ogrzewanie pompą ciepła domów dobrze zaizolowanych, o szczelnej stolarce okiennej i drzwiowej będzie tańsze aniżeli gospodarstw domowych bez jakiejkolwiek termomodernizacji, z obecnością licznych mostków termicznych.

Jasno więc widać różnice pomiędzy ogrzewaniem domu nowo powstałego a modernizowanego budynku, w którym w pierwszym kroku należy zadbać o uzyskanie najlepszego wskaźnika energetycznego.

Ogrzewanie pompą ciepła: sprawdź, jak możesz zaoszczędzić!

Koszty instalacyjne, jak i koszt ogrzewania pompą ciepła możesz znacząco zredukować. W pierwszym przypadku pamiętając o licznych dofinansowaniach dla odbiorców zielonej energii, które w bardzo dużym stopniu skracają okres zwrotu inwestycji. Dofinansowanie wynosi nawet do 45% kosztów kwalifikowanych, a jego wysokość uzależniona jest od planowanego rodzaju pompy ciepła (pompa wodna, gruntowa pompa ciepła to większe dotacje, wiążą się bowiem z większymi nakładami inwestycyjnymi). W tych wariantach maksymalne dofinansowanie może wynosić aż 28 tysięcy złotych!

Pompa ciepła powietrze woda objęta jest dopłatami sięgającymi do 7 tysięcy złotych.

Sporą oszczędnością, która zredukuje koszty poniesione na energię elektryczną, jest inwestycja w mikroinstalację: fotowoltaika dostarczy do domu darmowy prąd konieczny do działania urządzeń elektrycznych, w tym działania pompy ciepła. Instalacje pv także objęte są dopłatami pochodzącymi z programów „Mój Prąd” oraz „Czyste Powietrze”.

Koszty ogrzewania pompa ciepła: podsumowanie

Rozważając ogrzewanie domu pompą ciepła, zaprojektowanie systemu z uwzględnieniem doboru pompy ciepła o mocy odpowiadającej zapotrzebowaniu na energię grzewczą budynku oraz sam montaż pompy ciepła dobrze jest powierzyć profesjonalnej firmie.

Rosnąca popularność pomp ciepła sprawiła, że na rynku pojawiły się podmioty gospodarcze oferujące usługi montażu, jednak są to osoby niemające fachowej wiedzy na temat instalacji grzewczej opartej na pompie ciepła, a ich usługi związane są z tzw. szarą strefą”, zatem inwestor nie dostanie gwarancji na zakup pompy ciepła, a zakres prac montażowych nie będzie ujęty w żadnej umowie, więc niemożliwym będzie ewentualne dociekanie swoich praw i podważenie jakości usługi.

Warto zwrócić się do firmy oferującej transparentne warunki współpracy, ceny odpowiadające jakości usług oraz oferującej pompy ciepła producentów wyróżniających się wysokiej klasy komponentami. Firmy specjalizujące się w instalacjach OZE pomogą w dobrze pompy, zaproponują niesztampowe rozwiązania i otoczą inwestora opieką techniczną na etapie wykonania systemu, a także posprzedażową związaną z serwisowaniem i regularnym przeglądem urządzeń.

Komentarze

Powiązane

ECO Comfort Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i...

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i okresy długotrwałych upałów są silnie odczuwalne nawet w nowoczesnych, dobrze izolowanych budynkach wyposażonych w rolety zewnętrzne lub wewnętrzne, dlatego nowoczesne systemy klimatyzacji są coraz chętniej wybierane przez inwestorów, którzy budują lub modernizują swoje domy.

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024! Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki...

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki nie ograniczają się jedynie do pojedynczych zadań.

ECO Comfort Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora? Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do...

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do domów i firm sprawiły, że montaż klimatyzatora jest niemalże standardem w nowoczesnym budownictwie, a sam koszt założenia klimatyzacji nie należy do wysokich, ponadto zakup klimatyzatora wraz z usługą montażu jest objęty programami dofinansowującymi inwestycję.

ECO Comfort Pompa ciepła: kalkulacja, jak dobrać pompę ciepła do inwestycji?

Pompa ciepła: kalkulacja, jak dobrać pompę ciepła do inwestycji? Pompa ciepła: kalkulacja, jak dobrać pompę ciepła do inwestycji?

Pompy ciepła są urządzeniami przyszłości: najbardziej ekologicznymi systemami bazującymi tylko i wyłącznie na całkowicie niewyczerpalnych i odnawialnych zasobach naturalnych. Pompy służą nie tylko do tego,...

Pompy ciepła są urządzeniami przyszłości: najbardziej ekologicznymi systemami bazującymi tylko i wyłącznie na całkowicie niewyczerpalnych i odnawialnych zasobach naturalnych. Pompy służą nie tylko do tego, by pokryć zapotrzebowanie na ciepło w budynku, ale i do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Wielofunkcyjne modele pomp ciepła zapewnią także ochłodzenie domu w trakcie letnich, wysokich temperatur.

ECO Comfort Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej: na co zwracać uwagę, decydując się na ten system klimatyzacji?

Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej: na co zwracać uwagę, decydując się na ten system klimatyzacji? Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej: na co zwracać uwagę, decydując się na ten system klimatyzacji?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesne budownictwo komercyjne bez wydajnie działającej klimatyzacji. Klimatyzator daje gwarancję sprawnego systemu zarządzania strumieniami powietrza tak, by w budynku zapewniony...

Trudno wyobrazić sobie nowoczesne budownictwo komercyjne bez wydajnie działającej klimatyzacji. Klimatyzator daje gwarancję sprawnego systemu zarządzania strumieniami powietrza tak, by w budynku zapewniony był komfort termiczny, szczególnie istotny w ciepłych porach roku, kiedy z powodu upałów spada nasza wydajność pracy i koncentracja. O komfortową temperaturę dbają także właściciele domów jednorodzinnych, decydując się coraz częściej na montaż klimatyzacji.

ECO Comfort Pompy ciepła gruntowe i powietrzne: na jaką inwestycję się zdecydować?

Pompy ciepła gruntowe i powietrzne: na jaką inwestycję się zdecydować? Pompy ciepła gruntowe i powietrzne: na jaką inwestycję się zdecydować?

Niepewność na rynku cen gazu, coraz większe stawki za kilowatogodzinę prądu, wprowadzone limity zużycia z gwarantowaną ceną: to wszystko sprawia, że poszukujemy systemu grzewczego, który nie tylko będzie...

Niepewność na rynku cen gazu, coraz większe stawki za kilowatogodzinę prądu, wprowadzone limity zużycia z gwarantowaną ceną: to wszystko sprawia, że poszukujemy systemu grzewczego, który nie tylko będzie niezawodny, ale przede wszystkim ekonomiczny. Innowacyjne pompy ciepła spełniają te warunki: to najnowocześniejsze, najbardziej ekologiczne oraz oszczędne urządzenia grzewcze, które pokryją zapotrzebowanie na ogrzewanie domu, zadbają o przygotowanie ciepłej wody użytkowej, a latem także o schłodzenie...

ECO Comfort Pompa ciepła: schemat instalacji pompy ciepła, koszty inwestycji

Pompa ciepła: schemat instalacji pompy ciepła, koszty inwestycji Pompa ciepła: schemat instalacji pompy ciepła, koszty inwestycji

Pompy ciepła to najbardziej ekologiczne, ale i opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia, systemy ogrzewania domu. Wielofunkcyjne modele pomp nie tylko pokryją zapotrzebowanie na ciepło w domu, ale także...

Pompy ciepła to najbardziej ekologiczne, ale i opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia, systemy ogrzewania domu. Wielofunkcyjne modele pomp nie tylko pokryją zapotrzebowanie na ciepło w domu, ale także przygotują ciepłą wodę użytkową (c.w.u.), a latem posłużą do chłodzenia budynku. Niewątpliwą zaletą urządzeń jest możliwość montażu pompy ciepła zarówno w nowoczesnym budownictwie, nastawionym na energooszczędne rozwiązania technologiczne, jak i w modernizowanych domach bez rezygnacji z dotychczasowej...

ECO Comfort Klimatyzatory naścienne: wady, zalety, funkcje. Wszystko, co musisz wiedzieć o klimatyzatorach ściennych!

Klimatyzatory naścienne: wady, zalety, funkcje. Wszystko, co musisz wiedzieć o klimatyzatorach ściennych! Klimatyzatory naścienne: wady, zalety, funkcje. Wszystko, co musisz wiedzieć o klimatyzatorach ściennych!

Ostatnie lata w polskim budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym pokazały nie tylko potrzebę budowy ekonomicznych budynków, o wysokiej szczelności i niskim zapotrzebowaniu energetycznym, ale także uwidoczniły...

Ostatnie lata w polskim budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym pokazały nie tylko potrzebę budowy ekonomicznych budynków, o wysokiej szczelności i niskim zapotrzebowaniu energetycznym, ale także uwidoczniły trend podnoszenia komfortu użytkowania i przebywania w nowych i modernizowanych budynkach. Powszechne stało się wykorzystywanie pomp ciepła do ogrzewania budynków, fotowoltaiki do uzyskania niezależności energetycznej i zasilania budynku w darmową i czystą energię elektryczną oraz wentylacji...

ECO Comfort Fotowoltaika na gruncie – inwestuj i oszczędzaj!

Fotowoltaika na gruncie – inwestuj i oszczędzaj! Fotowoltaika na gruncie – inwestuj i oszczędzaj!

Montaż instalacji fotowoltaicznej to doskonałe remedium na rosnące ceny prądu oraz limity zużycia, z gwarantowaną stawką za kilowatogodzinę. W dobie niepewnych czasów na rynku energetycznym oraz ciągle...

Montaż instalacji fotowoltaicznej to doskonałe remedium na rosnące ceny prądu oraz limity zużycia, z gwarantowaną stawką za kilowatogodzinę. W dobie niepewnych czasów na rynku energetycznym oraz ciągle rosnącej inflacji, takie rozwiązanie pozwala cieszyć się spokojem i niezależnością. Choć najczęstszym sposobem montażu instalacji fotowoltaicznej jest konstrukcja na dachu, istnieją wskazania i okoliczności, by zamontować panele fotowoltaiczne na gruncie. W jakich sytuacjach sprawdzą się stelaże naziemne?...

Wybrane dla Ciebie

Jak wybrać odpowiednie urządzenie »

Jak wybrać odpowiednie urządzenie » Jak wybrać odpowiednie urządzenie »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Klimatyzatory pokojowe, jakie dobrać »

Klimatyzatory pokojowe, jakie dobrać » Klimatyzatory pokojowe, jakie dobrać »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Poznaj nowe metody zasilania rezerwowego »

Poznaj nowe metody zasilania rezerwowego » Poznaj nowe metody zasilania rezerwowego »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Zarejestruj urządzenie i odbieraj nagrody »

Zarejestruj urządzenie i odbieraj nagrody » Zarejestruj urządzenie i odbieraj nagrody »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleci ekspert

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleci ekspert Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleci ekspert

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wytypuj Mistrza EURO 2024

Wytypuj Mistrza EURO 2024 Wytypuj Mistrza EURO 2024

Marka Hisense już po raz trzeci jest globalnym sponsorem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO. Zapraszamy do piłkarskiego szaleństwa podczas EURO2024 i do wzięcia udziału w Konkursie „Wytypuj Mistrza...

Marka Hisense już po raz trzeci jest globalnym sponsorem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO. Zapraszamy do piłkarskiego szaleństwa podczas EURO2024 i do wzięcia udziału w Konkursie „Wytypuj Mistrza z Hisense”. Zasady Konkursu są bardzo proste:

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte szkolenia dla instalatorów A2W Panasonic

Otwarte szkolenia dla instalatorów A2W Panasonic Otwarte szkolenia dla instalatorów A2W Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions serdecznie zaprasza na otwarte, dwudniowe szkolenia akredytacyjne dedykowane pompom ciepła Aquarea. Te szkolenia są wyjątkową okazją dla wszystkich instalatorów pragnących...

Panasonic Heating & Cooling Solutions serdecznie zaprasza na otwarte, dwudniowe szkolenia akredytacyjne dedykowane pompom ciepła Aquarea. Te szkolenia są wyjątkową okazją dla wszystkich instalatorów pragnących poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności w zakresie instalacji i obsługi zaawansowanych systemów grzewczych.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Inwestycje firmy Panasonic w sektorze usług i wielorodzinnych budynków mieszkalnych

Inwestycje firmy Panasonic w sektorze usług i wielorodzinnych budynków mieszkalnych Inwestycje firmy Panasonic w sektorze usług i wielorodzinnych budynków mieszkalnych

Firma Panasonic Heating & Cooling Solutions ogłosiła inwestycję w wysokości 9 milionów euro w swoim francuskim zakładzie w Tillières-Sur-Avre w celu produkcji nowej wysokowydajnej pompy ciepła powietrze-woda,...

Firma Panasonic Heating & Cooling Solutions ogłosiła inwestycję w wysokości 9 milionów euro w swoim francuskim zakładzie w Tillières-Sur-Avre w celu produkcji nowej wysokowydajnej pompy ciepła powietrze-woda, Big Aquarea serii M. Posunięcie to podkreśla ambicje firmy dotyczące rozwoju na europejskim rynku ogrzewania i klimatyzacji.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Katalog Nowoczesne Chłodnictwo 2024

Katalog Nowoczesne Chłodnictwo 2024 Katalog Nowoczesne Chłodnictwo 2024

Zaostrzenie harmonogramu redukcji wprowadzania do obrotu F-gazów (Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/573 z dnia 7 lutego 2024) przyczynia się do intensyfikacji działań służących wprowadzaniu...

Zaostrzenie harmonogramu redukcji wprowadzania do obrotu F-gazów (Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/573 z dnia 7 lutego 2024) przyczynia się do intensyfikacji działań służących wprowadzaniu technologii o wysokiej efektywności energetycznej, które poza niskim poziomem emisji bezpośredniej, dzięki zastosowaniu czynników naturalnych lub o niskim GWP, będą również źródłem niskiej emisji pośredniej. W Schiessl Polska nadchodzące zmiany traktujemy jako kolejne wyzwanie i doskonałą...

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news Esybox Max: innowacyjne rozwiązanie dla instalacji komercyjnych

Esybox Max: innowacyjne rozwiązanie dla instalacji komercyjnych Esybox Max: innowacyjne rozwiązanie dla instalacji komercyjnych

W świecie dynamicznie rozwijającej się technologii wodnych, DAB rozwija serię Esybox Line, która redefiniuje standardy w efektywności i niezawodności. Najnowszym modelem tej serii jest Esybox Max – przełomowy,...

W świecie dynamicznie rozwijającej się technologii wodnych, DAB rozwija serię Esybox Line, która redefiniuje standardy w efektywności i niezawodności. Najnowszym modelem tej serii jest Esybox Max – przełomowy, inteligentny system pompowy, stworzony w nowoczesnej technologii, aby służyć z maksymalną wydajnością i bezpieczeństwem budynkom komercyjnym takim jak apartamentowce, hotele średniej wielkości czy szpitale.

Electrolux Rodzaje zmywarek: do zabudowy, szerokie, wąskie

Rodzaje zmywarek: do zabudowy, szerokie, wąskie Rodzaje zmywarek: do zabudowy, szerokie, wąskie

Zmywarka jest nieodłącznym elementem wyposażenia każdej nowoczesnej kuchni. Dzięki niej zyskujemy czas, oszczędzamy wodę i energię, a przede wszystkim mamy pewność, że nasze naczynia są dokładnie umyte...

Zmywarka jest nieodłącznym elementem wyposażenia każdej nowoczesnej kuchni. Dzięki niej zyskujemy czas, oszczędzamy wodę i energię, a przede wszystkim mamy pewność, że nasze naczynia są dokładnie umyte i zawsze gotowe do użycia. Ale jaką zmywarkę do domu wybrać?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.