5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła

5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła
fot. Flickr
Zastosowanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania i chłodzenia budynków staje się powoli koniecznością. Coraz częściej w budynkach wykorzystywane są pompy ciepła - zarówno w domach jednorodzinnych jak i dużych obiektach przemysłowych.
Zobacz także
Barbara Jurek (Specjalista ds. techniczno-handlowych Caleffi Poland), Calefii Poland Sp. z o.o. Co warto wiedzieć o zaworze antyzamarzaniowym z serii 108 marki Caleffi

Wraz ze wzrastającą popularnością pomp ciepła, w tym pomp ciepła typu monoblok, dużym zainteresowaniem cieszy się również zawór antyzamarzaniowy Caleffi z serii 108. Jego zadaniem jest ochrona pompy ciepła...
Wraz ze wzrastającą popularnością pomp ciepła, w tym pomp ciepła typu monoblok, dużym zainteresowaniem cieszy się również zawór antyzamarzaniowy Caleffi z serii 108. Jego zadaniem jest ochrona pompy ciepła typu monoblok przed zamarznięciem w sytuacji wystąpienia awarii zasilania elektrycznego.
FRAPOL Sp. z o.o. Jak zaprojektować wydajny system grzewczy z pompą ciepła Frapol PRIME?

PRIME – monoblokowa pompa ciepła na R290 – powstała w odpowiedzi na potrzeby projektantów, instalatorów i inwestorów, zmieniające się wraz z dynamiką rozwoju europejskiego rynku HVACR. To rozwiązanie perspektywiczne,...
PRIME – monoblokowa pompa ciepła na R290 – powstała w odpowiedzi na potrzeby projektantów, instalatorów i inwestorów, zmieniające się wraz z dynamiką rozwoju europejskiego rynku HVACR. To rozwiązanie perspektywiczne, zgodne z coraz bardziej restrykcyjnym prawem europejskim i energooszczędne. Temperatura zasilania na poziomie ponad 60°C umożliwia stabilną produkcję ciepła technologicznego oraz ciepłej wody użytkowej w różnych warunkach otoczenia, a także współpracę z różnymi instalacjami grzewczymi....
Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Mikrotrigeneracja w Mirai Clinic na terenie zabytkowego obiektu

Panasonic, jako producent gazowych pomp ciepła, zainicjował i współtworzył nowatorski, unikatowy na skalę międzynarodową system mikrotrigeneracji, stworzony w odpowiedzi na wysokie wymagania inwestora...
Panasonic, jako producent gazowych pomp ciepła, zainicjował i współtworzył nowatorski, unikatowy na skalę międzynarodową system mikrotrigeneracji, stworzony w odpowiedzi na wysokie wymagania inwestora dokonującego adaptacji zabytkowego budynku na nowoczesną, specjalistyczną klinikę medyczną. Powstało innowacyjne, ale przede wszystkim niezawodne, samowystarczalne i zrównoważone pod względem środowiskowym źródło energii elektrycznej, ciepła i chłodu, które w ciągu zaledwie kilku lat zacznie przynosić...
1. Dom jednorodzinny
Nowoczesne budownictwo wymaga coraz bardziej energooszczędnych rozwiązań. Dobrym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych są pompy ciepła. Coraz częściej inwestorzy pytają, ile inwestycja w to źródło ciepła będzie kosztować oraz czy taki zakup się opłaca. Ceny urządzeń stopniowo spadają, dlatego coraz chętniej są stosowane, np. przynajmniej do podgrzewania c.w.u. Ważnym aspektem jest dobór dolnego źródła ciepła i jeżeli to wymiennik gruntowy — odpowiedniego jego zaprojektowania. Dla podgrzewania tylko c.w.u. najcześciej stosuje się pompy ciepła powietrze-woda i lokuje w kotłowni czy pralni lub innym pomieszczeniu gospodarczym, w którym będzie odpowiednio wysoka temperatura.
Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie oddzielnie pompy ciepła do zasilania c.o. i c.w.u. Wtedy możliwe jest uzyskanie wyższych wartości współczynnika COP, oraz jeżeli dolnym źródłem dla jednej z pomp jest grunt — szybsza jego regeneracja. Przykładowe koszty instalacji pompy ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym dla domu jedorodzinnego o powierzchni 180 m2 to 51 tys. zł netto.
Zobacz pełne informacje dla tego przykładu >>
2. Budynek użyteczności publicznej - uczelnia
Poniżej przedstawiono przykład modernizacji źródła ciepła na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej. Poza zaprojektowaniem kompaktowych węzłów cieplnych zaproponowano także cztery pompy ciepła typu solanka/woda podzielone na dwie kaskady po dwie pompy, współpracujące z węzłem nr 1 w układzie biwalentnym równoległym.
Łączna moc cieplna zaprojektowanych pomp ciepła wynosi 276,8 kW, chłodnicza 221,6 kW, a łączna moc elektryczna 57,76 kW.Poznaj szczegóły tego rozwiązania >>
3. Budynki przemysłowe
IKEA — znane przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją i sprzedażą mebli dużą uwagę poświęca także energooszczędnym rozwiązaniom w swoich zakładach przemysłowych.
Ciekawym przykładem realizacji instalacji z pompami ciepła jest nowy obiekt IKEA we Wrocławiu. Głównym źródłem ciepła i chłodu dla budynku są dwie pompy ciepła PC1 i PC2 typ FOCS2-W/H/CA o mocy grzewczej 540 kW i chłodniczej 830 kW każda.
Dolnym źródłem jest grunt, z którego ciepło odprowadzane jest za pomocą pionowych sond zlokalizowanych pod naziemnym parkingiem obok budynku IKEA.
Przeczytaj więcej na temat tej realizacji >>
4. Budynek usługowo-handlowy
Obiekt zlokalizowany jest w Rybniku, a jego roczne zapotrzebowanie na energię wynosi 13 kWh. Wykorzystano w nim do ogrzewania zarówno pompy ciepła, jak i kolektory słoneczne. Dogrzanie budynku realizowane jest przez centralę wentylacyjną.
Pompy ciepła zamontowano na kanale wylotowym instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła. Jako że budynek nie ma dużego zapotrzebowania na moc, dobrano niewielką pompę ciepła - 3,8 kW. Cały obiekt jest opomiarowany, dzięki czemu na bieżąco można śledzić zużycie mediów.
Pełny opis rozwiązania znajdziesz tutaj >>
5. Rozwiązania hybrydowe
Na rynku dostępne są także takie pompy ciepła, które są połączeniem dwóch różnych rodzajów urządzeń. Przykładem może być jednostka, która działa jako pompa typu powietrze/woda, a w połączeniu ze szczytowym wymiennikiem gruntowym jako typ powietrze/grunt/woda.
Obieg pierwotny podłączony jest do jednostki powietrznej i wymiennika gruntowego poprzez zastosowanie dwóch zaworów trójdrogowych. Umożliwia to pracę w trybach: tylko z jednostką powietrzną, tylko z wymiennikiem gruntowym lub jednocześnie z dwoma dolnymi źródłami ciepła. O tym, który tryb będzie załączony w danej chwili decyduje automatyka na podstawie aktualnego zapotrzebowania na energię w budynku.
Jaką pompę ciepła wybrać?
Przy wyborze urządzenia należy kierować się w pierwszym kroku dostępnością dolnego źródła ciepła i swoimi możliwościami finansowymi. Tanie w eksploatacji są pompy czerpiące energię z gruntu, ale wykonywanie odwiertów pod sondy czy montaż poziomego wymiennika może być kosztowne. Dodatkowo, taki wymiennik wymaga odpowiedniej powierzchni działki, dlatego nie w każdym budynku jest możliwe zastosowanie takiego rozwiązania.
Popularne pompy ciepła typu powietrze-woda najczęściej są stosowane do przygotowywania c.w.u., ale mogą także służyć jako źródło ciepła. Warunkiem jest zapewnienie odpowiedniej temperatury powietrza — czyli dolnego źródła ciepła dla tego typu pompy. Najlepiej jest ją zatem lokalizować w pobliżu urządzeń emitujących ciepło.
Ważnym parametrem są współczynniki: COP i SCOP. Szczególnie ten drugi jest istotny, ponieważ informuje o całorocznej sprawności urządzenia. Dzięki temu można porównywać między sobą pompy ciepła — im wyższy współczynnik, tym wyższa energooszczędność urządzenia. Pamiętać jednak należy, aby porównywać te współczynniki dla tych samych parametrów, np.: COP 4,2 dla punktu pracy A2/W35 oznacza, że jest on podany dla parametrów powietrze o temperaturze 2°C i woda 35°C.