RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Klimatyzacja pomieszczeń biurowych z wentylacją indywidualną (PV)

Ograniczenia i koszty systemu wentylacji indywidualnej (PV)

Wentylacja indywidualna pozwala utrzymywać komfort tylko w bezpośredniej bliskości użytkownika, oszczędzając energię na wentylację całego pomieszczenia
www.sxc.hu

Wentylacja indywidualna pozwala utrzymywać komfort tylko w bezpośredniej bliskości użytkownika, oszczędzając energię na wentylację całego pomieszczenia


www.sxc.hu

Systemy klimatyzacyjne generują znaczące koszty eksploatacyjne budynków biurowych. Wciąż prowadzone są prace nad redukcją tych kosztów bez zmniejszania komfortu w pomieszczeniach. Jednym z rozwiązań może być wentylacja indywidualna, pozwalająca utrzymywać komfort tylko w bezpośredniej bliskości użytkownika.

Zadaniem systemu klimatyzacji jest zapewnienie użytkownikom poczucia komfortu, czyli zadowolenia z warunków panujących w pomieszczeniu. Na poczucie komfortu wpływają warunki termiczne środowiska w otoczeniu człowieka, jakość powietrza (ilość powietrza świeżego, stężenie zanieczyszczeń) oraz poziom hałasu, generowanego m.in. przez urządzenia wentylacji i klimatyzacji.

Przeczytaj także: Nawiewniki powietrza w wentylacji i klimatyzacji >>

W kształtowaniu mikroklimatu powszechnie stosuje się urządzenia i systemy klimatyzacyjne. System klimatyzacji musi sprostać obciążeniom cieplnym użytkowanych pomieszczeń, wynikającym ze źródeł wewnętrznych (ludzie, oświetlenie, sprzęt elektroniczny) i warunków zewnętrznych (temperatura, nasłonecznienie). Jednocześnie bilanse ciepła w pomieszczeniach często znacząco się zmieniają, zarówno w cyklu dobowym, jak i rocznym. Mogą się one istotnie różnić w poszczególnych pomieszczeniach lub strefach dużych pomieszczeń obsługiwanych przez jedno urządzenie bądź system klimatyzacyjny.

Do klimatyzacji obiektów wielopomieszczeniowych (biurowce, hotele, banki czy urzędy) stosuje się zwykle systemy klimatyzacyjne o dwustopniowym uzdatnianiu powietrza wyposażone w klimakonwektory indukcyjne lub wentylatorowe (wentylokonwektory) czy belki chłodzące.

W wypadku wentylacji powietrze zewnętrzne najczęściej dostarczane jest do pomieszczeń przez system wentylacji mieszającej lub wyporowej. Wentylacja mieszająca, rozcieńczając zanieczyszczenia powstające w pomieszczeniu, a zarazem zapewniając jednorodne środowisko termiczne, nie stwarza warunków, które byłyby akceptowane przez wszystkich użytkowników.

System wentylacji wyporowej, w którym powietrze o temperaturze o 2–4 K niższej niż temperatura powietrza w pomieszczeniu dostarczane jest przez nawiewniki umiejscowione blisko poziomu podłogi, może wywoływać u użytkowników odczucie lokalnego dyskomfortu cieplnego spowodowane przeciągiem lub pionowym gradientem temperatury.

W takim przypadku rozwiązaniem najwłaściwszym wydaje się zastosowanie indywidualnego systemu regulacji mikroklimatu, co pozwoli zapewnić komfort cieplny wszystkim osobom przebywającym w danym pomieszczeniu. Polega ono na wprowadzeniu powietrza świeżego bezpośrednio do strefy przebywania ludzi, a konkretnie na biurka, przy pomocy specjalnie do tego celu zaprojektowanych nawiewników.

W artykule porównano pod względem inwestycyjnym i eksploatacyjnym dwa rozwiązania klimatyzacji: system wybierany „tradycyjnie” i oparty na klimakonwektorach, zwany dalej systemem odniesienia, oraz nowy system oparty na klimakonwektorach i nawiewnikach wentylacji indywidualnej (rys. 1).

 

Nawiewnik w systemie PV

Rys. 1. Widok nawiewnika w systemie PV


 

Opis instalacji

System odniesienia

W budynku zastosowano system dwustopniowego uzdatniania powietrza z klimakonwektorami kanałowymi. Powietrze świeże w centrali przechodzi tylko przez wymiennik obrotowy (w zimie też przez nagrzewnicę) i doprowadzane jest do klimakonwektorów, gdzie miesza się z powietrzem recyrkulowanym z pomieszczenia. Klimakonwektory zasilane są zimną wodą przygotowaną w agregacie ziębniczym (rys. 2).

 

Schemat instalacji

Rys. 2. Schemat instalacji odniesienia (KK)

System alternatywny

W systemie alternatywnym powietrze świeże nawiewane jest bezpośrednio do strefy przebywania ludzi przez nawiewniki wyporowe PV (ang. personalized ventilation) zlokalizowane na biurkach. Klimakonwektory oziębiają powietrze recyrkulacyjne, kompensując zyski ciepła w pomieszczeniu (rys. 3).

 

Schemat instalacji

Rys. 3. Schemat instalacji z nawiewnikami PV (KK+PV)

Instalacja wyposażona jest w centralę klimatyzacyjną nawiewno-wywiewną usytuowaną na dachu budynku. Strumień powietrza świeżego pobierany dla centrali za pomocą czerpni wynosi 8190 [m3/h]. Poza chłodnicą (pracującą tylko w jednym systemie) i wymiennikiem obrotowym centrala wyposażona jest również w filtry powietrza po stronie powietrza nawiewanego i wywiewanego (G4), nagrzewnicę (dla zimy), dwa wentylatory o mocy znamionowej 1,5 kW, tłumiki szumu oraz pełną automatykę. Agregat ziębniczy o mocy 200,2 kW znajduje się na dachu budynku.

Rys. 4. Rzut piętra II

Rys. 4. Rzut piętra II


Źródło: Autorzy

 Rysunek przedstawiający przekrój A-A

Rys. 5. Przekrój A-A


Źródło: Autorzy

Zakres analizy

  1. Określenie parametrów powietrza w pomieszczeniach (temperatury, wilgotności i wymaganego strumienia powietrza świeżego przypadającego na jedną osobę) według normy PN-78/B-03421 Parametry obliczeniowe powietrza wewnętrznego w pomieszczeniach przeznaczonych dla stałego przebywania ludzi, na podstawie których projektowany będzie system klimatyzacji, oraz parametrów powietrza zewnętrznego (temperatury i wilgotności) na podstawie danych klimatycznych dotyczących typowych lat meteorologicznych w przypadku Krakowa (zamieszczonych na stronie Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej) dla okresu maj–wrzesień, na podstawie których projektowany będzie system dla całego sezonu i dla wszystkich pomieszczeń.
  2. Określenie zysków wewnętrznych ciepła dla okresu letniego, tj. zysków ciepła od ludzi (jawnych i utajonych) oraz zysków od oświetlenia elektrycznego i innych urządzeń elektrycznych.
  3. Określenie zysków zewnętrznych ciepła dla okresu letniego, tj. zysków od nasłonecznienia w wyniku przenikania przez przegrody przezroczyste oraz przegrody nieprzezroczyste.
  4. Zaprojektowanie dwustopniowego systemu klimatyzacji z zastosowaniem klimakonwektorów kanałowych dla wszystkich pomieszczeń, obliczenie strumienia powietrza świeżego, nawiewanego i recyrkulowanego, określenie wymaganej temperatury nawiewu, entalpii nawiewu i punktu mieszania oraz wyznaczenie koniecznych do uzyskania mocy chłodniczych w zależności od temperatury zewnętrznej, jak również przedstawienie całego procesu uzdatniania powietrza na wykresie h-x.
  5. Zaprojektowanie dwustopniowego systemu klimatyzacji z zastosowaniem klimakonwektorów kanałowych i nawiewników indywidualnych typu PV dla  wszystkich pomieszczeń oraz przedstawienie całego procesu uzdatniania powietrza na wykresie h-x.

  6. Dobranie centrali klimatyzacyjnej nawiewno-wywiewnej dla całego systemu (powietrze świeże w lecie uzdatniane w rekuperatorze obrotowym oraz w mokrej chłodnicy, powietrze recyrkulowane uzdatniane w chłodnicy klimakonwektorów kanałowych).

  7. Dobranie klimakonwektorów kanałowych dla wszystkich pomieszczeń klimatyzowanych na podstawie wymaganej wydajności chłodnicy oraz strumienia powietrza nawiewanego.

  8. Dobranie nawiewników indywidualnych typu PV dla wszystkich pomieszczeń klimatyzowanych na podstawie wymaganego strumienia powietrza świeżego przypadającego na jedną osobę.

  9. Dobór agregatu ziębniczego na podstawie maksymalnego obciążenia ziębniczego. Następnie obliczenie ilości pobieranej mocy elektrycznej w każdej godzinie pracy biura i porównanie zużycia energii dla obydwu systemów.

  10. Projekt sieci kanałów nawiewnych, lokalizacja klimakonwektorów kanałowych, nawiewników indywidualnych i central wentylacji nawiewnej systemu KK i osobno KK+PV.11. Obliczenie sieci przewodów wentylacji nawiewnej, dobranie średnic kanałów nawiewnych na podstawie wymaganych prędkości, obliczenie spadków ciśnienia w poszczególnych odcinkach sieci oraz koniecznych długości kanałów powietrza świeżego doprowadzonych do klimakonwektorów oraz tych połączonych z nawiewnikami PV, porównanie kosztów inwestycyjnych.W wyniku analizy otrzymano bardzo ciekawe wyniki. Zaobserwowano zmniejszenie zysków ciepła w pomieszczeniu spowodowane podwyższoną temperaturą (tab. 1) oraz zmniejszenie mocy klimakonwektorów (tab. 2), których zadaniem jest utrzymanie temperatury wyższej niż w dotychczasowych rozwiązaniach.

Tabela z porównanie zysków ciepła

Tabela 1. Porównanie zysków ciepła dla wybranych pomieszczeń i godzin doby

Tabela z porównaniem całkowitej mocy chłodniczej klimakonwektorów

Tabela 2. Porównanie całkowitej mocy chłodniczej klimakonwektorów dla wybranych pomieszczeń i godzin doby

Dla systemu tradycyjnego, wykorzystując dane meteorologiczne, wykres h-x oraz indywidualne zyski ciepła w przypadku każdego pomieszczenia, obliczono wydajność chłodnicy klimakonwektora w każdej godzinie okresu maj–wrzesień. Obliczono sumę tych wydajności dla każdej godziny.

Dla systemu alternatywnego sumę wydajności chłodnic klimakonwektorów (wydajności innych niż poprzednio ze względu na różnicę w zyskach ciepła oraz w strumieniu powietrza uzdatnianego) dodano do wydajności chłodnicy w centrali uzdatniającej powietrze dla nawiewników PV.

Na podstawie powyższych wyników obliczono koszt energii elektrycznej zużywanej przez agregat przez cały sezon letni (od maja do września). Różnica w kosztach wyniosła ok. 4000 zł, co stanowi ok. 27% oszczędności w stosunku do systemu tradycyjnego.

Zalety systemu PV

System wentylacji indywidualnej różni się od tradycyjnie stosowanych rozwiązań tym, że powietrze świeże, odpowiednio uzdatnione, nawiewane jest bezpośrednio do strefy przebywania ludzi, tworząc strefę optymalnych parametrów powietrza tylko nad blatem biurka użytkownika. W pozostałej kubaturze pomieszczenia optymalne parametry komfortu nie będą utrzymywane, jedynie nieznacznie podwyższone.

W niniejszej analizie w systemie odniesienia zaprojektowano utrzymanie temperatury 23°C w całej kubaturze pomieszczenia, natomiast w systemie alternatywnym temperaturę 22°C nad blatem biurka, a w pozostałej części pomieszczenia 26°C. Taki układ temperatur generuje pewne oszczędności:

  1. Redukcja zysków ciepła – zamiast 23°C w pomieszczeniu uzyskuje się temperaturę 26°C, co zmniejsza zyski ciepła (patrz tab. 1). W przypadku większych pomieszczeń skutkuje to także możliwością doboru mniejszego klimakonwektora (tab. 2).  Zmniejsza się również strumień powietrza uzdatnianego przez klimakonwektor.
  2. Lepsza praca klimakonwektorów, które uzdatniają powietrze, spowodowana napływem do wymiennika powietrza o temperaturze 26°C. W systemie odniesienia jest to 23°C – powietrze recyrkulowane zmieszane ze strumieniem powietrza świeżego o zmiennej temperaturze wynikającej z warunków zewnętrznych oraz odzysku ciepła.
  3. Optymalne parametry powietrza nawiewanego bezpośrednio w otoczeniu użytkownika, nie występuje zjawisko mieszania powietrza zużytego ze świeżym jak przy nawiewie ze stropu. Nawiew wyporowy gwarantuje duże rozproszenie strumienia nawiewanego, co eliminuje zjawisko przeciągu spowodowane zbyt dużą prędkością powietrza lub za dużą różnicą temperatur.
  4. Redukcja zapotrzebowania na energię elektryczną dla mniejszych klimakonwektorów oraz agregatu ziębniczego. Dzięki mniejszym zyskom ciepła i wyższej temperaturze w pomieszczeniu praca agregatu jest lepsza. Istnieje również możliwość zwiększenia temperatury wody oziębianej w agregacie ze względu na pracę klimakonwektorów z powietrzem o wyższej temperaturze.

Ograniczenia

System PV utrzymuje optymalne parametry komfortu tylko w bardzo ograniczonej strefie, dlatego sprawdzi się jedynie w pomieszczeniach, w których pracownicy spędzają czas wyłącznie przy biurku, nie przemieszczają się i nie przyjmują interesantów. Pozostała część pomieszczenia może sprawiać wrażenie zbyt ciepłej, chociaż parametry w niej utrzymywane mieszczą się w granicach normy. Ponadto dostępne nawiewniki są jeszcze zbyt drogie.

Koszty

Przeprowadzono obliczenia kosztów energii elektrycznej dla obydwu systemów. Dla każdej godziny obliczono zapotrzebowanie na energię cieplną (chłodniczą) i energię elektryczną dla agregatu dostarczającego wodę oziębioną do centrali oraz do klimakonwektorów w poszczególnych pomieszczeniach. Przykładowo w lipcu koszt energii elektrycznej wyniósł 2991 zł dla systemu tradycyjnego, a 2189 zł dla systemu alternatywnego.

Na potrzeby analizy założono, że w obu systemach pracuje ten sam agregat, w pomieszczeniach znajdują się klimakonwektory tego samego typu (dobrane zgodnie z potrzebami), ta sama centrala przygotowuje też powietrze świeże. Różnice występują w kosztach kanałów wentylacyjnych – w systemie alternatywnym konieczne jest doprowadzenie powietrza do każdego biurka. Koszt kanałów w systemie tradycyjnym wyniósł 8650 zł, a w alternatywnym 22 840 zł. Dodatkowo jeden nawiewnik (w zestawie „biurkowym”) kosztuje ok. 1000 zł, a w budynku pracują 273 osoby.

Wnioski

Obecnie systemy PV są jeszcze dużo droższe inwestycyjnie, głównie ze względu na wysoką cenę nawiewników, i okres zwrotu poniesionych na nie wydatków będzie zbyt długi. Z kolei oszczędności eksploatacyjne są w tym wypadku niebagatelne – różnica w kosztach pracy w sezonie letnim wynosi ok. 4000 zł, co stanowi ok. 27% oszczędności w stosunku do systemu tradycyjnego.

Literatura

  1. Pełech A., Wentylacja i klimatyzacja – podstawy, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2009.
  2. Malicki M., Wentylacja i klimatyzacja, PWN, Warszawa 1974.
  3. Maczek K., Schnotale J., Skrzyniowska D., Sikorska-Bączek R., Uzdatnianie powietrza w inżynierii środowiska dla celów wentylacji i klimatyzacji, WPK, Kraków 2004.
  4. PN-76/B-03420 Wentylacja i klimatyzacja. Parametry obliczeniowe powietrza zewnętrznego.
  5. PN-78/B-03421 Wentylacja i klimatyzacja. Parametry obliczeniowe powietrza wewnętrznego w pomieszczeniach przeznaczonych dla stałego przebywania ludzi.
  6. Materiały informacyjne firm: Centrum Klima, CIAT, Exhausto, Trane, VTS.
  7. www.transport.gov.pl.
  8. www.ekowentylacja.eu.
  9. www.tauron-dystrybucja.pl/pl/dla_domu.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Fronius Polska Sp. z o.o. We're back! Fronius wraca z dostępnością falowników

We're back! Fronius wraca z dostępnością falowników We're back! Fronius wraca z dostępnością falowników

Mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa na kolejną edycję bezpłatnego wydarzenia We're back tour. Spotkanie jest kierowane do instalatorów systemów PV. Jesteśmy gotowi podzielić się z Wami wyjątkowymi...

Mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa na kolejną edycję bezpłatnego wydarzenia We're back tour. Spotkanie jest kierowane do instalatorów systemów PV. Jesteśmy gotowi podzielić się z Wami wyjątkowymi wiadomościami!

Redakcja RI Fotowoltaika na budynkach Agory obniża koszty energii

Fotowoltaika na budynkach Agory obniża koszty energii Fotowoltaika na budynkach Agory obniża koszty energii

Spółka Agora odnotowuje znaczne oszczędności energii dzięki systemowi fotowoltaicznemu o mocy 89,76 kWp, który okazał się niezbędny, by sprostać wyzwaniom związanym z rosnącymi cenami energii w Polsce....

Spółka Agora odnotowuje znaczne oszczędności energii dzięki systemowi fotowoltaicznemu o mocy 89,76 kWp, który okazał się niezbędny, by sprostać wyzwaniom związanym z rosnącymi cenami energii w Polsce. Koszt zainstalowanego w 2020 r. w warszawskiej siedzibie spółki medialnej systemu PV ma zwrócić się w ciągu zaledwie sześciu lat – dwa lata szybciej niż pierwotnie planowano. Sukces przedsięwzięcia w obniżaniu kosztów energii sprawił, że w marcu 2022 r. firma Agora zainstalowała w swoim zakładzie drukującym...

Redakcja RI Instalacje fotowoltaiczne. Poradnik wydanie VII

Instalacje fotowoltaiczne. Poradnik wydanie VII Instalacje fotowoltaiczne. Poradnik wydanie VII

Nowość na rynku wydawniczym! „Instalacje fotowoltaiczne” to poradnik dedykowany świadomym inwestorom, wykonawcom i handlowcom, którzy zamierzają rozpocząć swoją przygodę z fotowoltaiką lub już ją rozpoczęli.

Nowość na rynku wydawniczym! „Instalacje fotowoltaiczne” to poradnik dedykowany świadomym inwestorom, wykonawcom i handlowcom, którzy zamierzają rozpocząć swoją przygodę z fotowoltaiką lub już ją rozpoczęli.

dr inż. Bogdan Nowak Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251

Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251 Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251

Na wniosek Komitetu Technicznego nr 279 Polskiego Komitetu Normalizacji w sierpniu 2007 r. normie europejskiej EN 15251:2007 [1] został nadany status Polskiej Normy. Omawia ona własności środowiska wewnętrznego,...

Na wniosek Komitetu Technicznego nr 279 Polskiego Komitetu Normalizacji w sierpniu 2007 r. normie europejskiej EN 15251:2007 [1] został nadany status Polskiej Normy. Omawia ona własności środowiska wewnętrznego, które uwzględniane są przy projektowaniu instalacji oraz podczas oceny efektywności energetycznej budynków wynikającej z dyrektywy EPBD (energy performance of buildings directive) [2].

Dariusz Ryżkowski Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC

Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC

Cztery lata temu, kiedy zaczęła obowiązywać ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową [1], oparta zresztą na unijnym rozporządzeniu (WE) nr 2037/2000 [2], w większości omówień i wystąpień prawie...

Cztery lata temu, kiedy zaczęła obowiązywać ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową [1], oparta zresztą na unijnym rozporządzeniu (WE) nr 2037/2000 [2], w większości omówień i wystąpień prawie w ogóle nie zwracano uwagi na punkty mówiące o szczególnych, przyszłościowych zakazach zawartych w tych regulacjach i skupiano się na rozwiązywaniu bieżących problemów związanych z funkcjonowaniem branży chłodnictwa i klimatyzacji w zmienionej rzeczywistości. Czas jest jednak nieubłagany i wspomniane...

Waldemar Joniec Klimatyzatory – etykiety i przeglądy

Klimatyzatory – etykiety i przeglądy Klimatyzatory – etykiety i przeglądy

Energii elektrycznej zaczyna brakować latem, nie zimą. W dużych miastach podczas upałów sieć energetyczna jest niestabilna. Wpływ na to mają m.in. właśnie klimatyzatory. Ich sprzedaż wzrasta z roku na...

Energii elektrycznej zaczyna brakować latem, nie zimą. W dużych miastach podczas upałów sieć energetyczna jest niestabilna. Wpływ na to mają m.in. właśnie klimatyzatory. Ich sprzedaż wzrasta z roku na rok. Na rynku konkuruje kilka wiodących marek, a czołowi producenci wprowadzają do oferty coraz nowocześniejsze rozwiązania.

Jerzy Kosieradzki Klimatyzatory

Klimatyzatory Klimatyzatory

Nawet parę upalnych dni sprawia, że rośnie zainteresowanie urządzeniami, które są w stanie trochę nas ochłodzić. Należą do nich klimatyzatory.

Nawet parę upalnych dni sprawia, że rośnie zainteresowanie urządzeniami, które są w stanie trochę nas ochłodzić. Należą do nich klimatyzatory.

Redakcja RI Zasady doboru klimatyzatorów

Zasady doboru klimatyzatorów Zasady doboru klimatyzatorów

Przed wyborem klimatyzatora należy przede wszystkim jak najdokładniej ustalić wielkość zapotrzebowania pomieszczenia lub obiektu na moc chłodniczą, a także oczekiwania użytkowników. Zdarza się, że instalatorzy...

Przed wyborem klimatyzatora należy przede wszystkim jak najdokładniej ustalić wielkość zapotrzebowania pomieszczenia lub obiektu na moc chłodniczą, a także oczekiwania użytkowników. Zdarza się, że instalatorzy montują urządzenia bez obliczania zapotrzebowania na moc, opierając się na analogiach lub niepewnych szacunkach.

Waldemar Joniec Nowe etykiety dla klimatyzatorów

Nowe etykiety dla klimatyzatorów Nowe etykiety dla klimatyzatorów

Współczesne klimatyzatory osiągają wysoką efektywność energetyczną, która znacznie przekracza poziomy ustanowione kilka lat temu dyrektywą 2002/31/WE. Konieczne stało się więc wprowadzenie nowych systemów...

Współczesne klimatyzatory osiągają wysoką efektywność energetyczną, która znacznie przekracza poziomy ustanowione kilka lat temu dyrektywą 2002/31/WE. Konieczne stało się więc wprowadzenie nowych systemów ich etykietowania.

Redakcja RI Etykiety dla klimatyzatorów

Etykiety dla klimatyzatorów Etykiety dla klimatyzatorów

Współczesne klimatyzatory osiągają tak wysoką efektywność, że konieczna była zmiana ich klasyfikacji energetycznej. Nowe systemy etykietowania obowiązują od stycznia 2013 r. Zmiany te nie tylko dają precyzyjniejszą...

Współczesne klimatyzatory osiągają tak wysoką efektywność, że konieczna była zmiana ich klasyfikacji energetycznej. Nowe systemy etykietowania obowiązują od stycznia 2013 r. Zmiany te nie tylko dają precyzyjniejszą wiedzę o urządzeniach, mają też przynieść oszczędności energii elektrycznej rzędu 11 TWh rocznie do 2020 r.

Waldemar Joniec Zasady doboru klimatyzatorów, trendy i nowoczesne rozwiązania

Zasady doboru klimatyzatorów, trendy i nowoczesne rozwiązania Zasady doboru klimatyzatorów, trendy i nowoczesne rozwiązania

Od klimatyzatorów oczekuje się obecnie chłodzenia i osuszania powietrza latem, a w okresach przejściowych dogrzewania. Klimatyzator powinien też oczyszczać powietrze. Warto zatem wybierać spośród najlepszych...

Od klimatyzatorów oczekuje się obecnie chłodzenia i osuszania powietrza latem, a w okresach przejściowych dogrzewania. Klimatyzator powinien też oczyszczać powietrze. Warto zatem wybierać spośród najlepszych rozwiązań, gwarantujących energooszczędną eksploatację oraz najwyższy komfort temperatury i wilgotności.

dr inż. Kazimierz Wojtas Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą w energooszczędnych budynkach użyteczności publicznej

Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą w energooszczędnych budynkach użyteczności publicznej Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą w energooszczędnych budynkach użyteczności publicznej

Przy projektowaniu systemów chłodzenia budynków należy uwzględnić nie tylko koszty inwestycyjne, ale również eksploatacyjne, a także efektywność pracy urządzeń wchodzących w skład systemu. Systemy chłodzenia...

Przy projektowaniu systemów chłodzenia budynków należy uwzględnić nie tylko koszty inwestycyjne, ale również eksploatacyjne, a także efektywność pracy urządzeń wchodzących w skład systemu. Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą, zwane potocznie systemami „wody lodowej”, mogą pozostać nadal efektywną alternatywą w stosunku do systemów ze zmiennym przepływem czynnika ziębniczego („multisplit”) pod warunkiem zachowania podstawowych zasad na etapach projektowania, realizacji i eksploatacji systemu.

dr inż. Piotr Jadwiszczak Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki. Możliwość spełnienia wymagań EP

Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki. Możliwość spełnienia wymagań EP Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki. Możliwość spełnienia wymagań EP

Nowelizacja warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], zmienia wymagania odnośnie do energooszczędności budynków. Zaplanowano stopniowe zaostrzanie wymagań dotyczących...

Nowelizacja warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], zmienia wymagania odnośnie do energooszczędności budynków. Zaplanowano stopniowe zaostrzanie wymagań dotyczących izolacyjności cieplnej przegród budowlanych i zapotrzebowania na nieodnawialną energią pierwotną (w 2014, 2017 i 2012 r.) [2] oraz energooszczędności wentylacji i klimatyzacji [3].

Michał Dobrzyński Czynniki chłodnicze – legislacja dziś i jutro

Czynniki chłodnicze – legislacja dziś i jutro Czynniki chłodnicze – legislacja dziś i jutro

Minęło już 10 lat od uchwalenia ustawy określającej zasady stosowania freonów CFC i HCFC w Polsce [1]. Niebawem minie 8 lat od opublikowania unijnego rozporządzenia nr 842/2006 o F-gazach regulującego...

Minęło już 10 lat od uchwalenia ustawy określającej zasady stosowania freonów CFC i HCFC w Polsce [1]. Niebawem minie 8 lat od opublikowania unijnego rozporządzenia nr 842/2006 o F-gazach regulującego wykorzystanie czynników z grupy HFC [2] oraz 5 lat od wydania „nowego” unijnego rozporządzenia nr 1005/2009 w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową [3]. Za kilka miesięcy – z nowym rokiem – zakończy się kariera R22 w Europie.

dr inż. Kazimierz Wojtas Średniosezonowy wskaźnik efektywności agregatu ziębniczego w kontekście zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków

Średniosezonowy wskaźnik efektywności agregatu ziębniczego w kontekście zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków Średniosezonowy wskaźnik efektywności agregatu ziębniczego w kontekście zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków

W artykule podano sposób wyznaczania wartości sezonowego wskaźnika efektywności energetycznej źródła zimna, jakim jest agregat ziębniczy napędzany energią elektryczną (SEER, ESEER itp.), w kontekście wykorzystania...

W artykule podano sposób wyznaczania wartości sezonowego wskaźnika efektywności energetycznej źródła zimna, jakim jest agregat ziębniczy napędzany energią elektryczną (SEER, ESEER itp.), w kontekście wykorzystania go do obliczeń zapotrzebowania na energię niezbędną do chłodzenia budynków. Niniejsze opracowanie należy traktować komplementarnie z artykułem komentującym procedurę obliczeniową zawartą w nowej wersji rozporządzenia w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku,...

Redakcja RI Klimatyzatory - rynek i perspektywy

Klimatyzatory - rynek i perspektywy Klimatyzatory - rynek i perspektywy

Ostatnie lata przyniosły spore zmiany na polskim rynku klimatyzacji. Są na nim obecne główne marki światowe oraz wiele mniejszych firm. Do niedawna w Polsce pomieszczenia chłodzone były w biurowcach, ale...

Ostatnie lata przyniosły spore zmiany na polskim rynku klimatyzacji. Są na nim obecne główne marki światowe oraz wiele mniejszych firm. Do niedawna w Polsce pomieszczenia chłodzone były w biurowcach, ale wraz ze wzrostem poziomu życia rosną też nasze oczekiwania wobec komfortu w innych budynkach. Rynek klimatyzacji i wentylacji napędzały inwestycje w galerie i mniejsze obiekty handlowe oraz biurowe.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.