RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Odbiory instalacji wentylacji pożarowej – projekt i wykonanie a przepisy

Odbiory instalacji wentylacji pożarowej
fot. freeimages.com

Odbiory instalacji wentylacji pożarowej


fot. freeimages.com

O skuteczności zaprojektowanego w obiekcie systemu ochrony przeciwpożarowej decydują detale, dlatego bardzo ważne jest wypracowanie koncepcji odpowiadającej miejscowym uwarunkowaniom. Wentylacja pożarowa jest jednym z ważnych, niekiedy wręcz kluczowych ogniw takiej koncepcji, dlatego warto zadbać, by była zaprojektowana i wykonana oraz użytkowana w sposób gwarantujący spełnienie przez nią swojej funkcji na wypadek pożaru. Tylko co to za funkcja?

Zobacz także

RESAN pracownia projektowa Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów

Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów

Budynki powinny być nie tylko funkcjonalne i komfortowe dla użytkowników, ale też bezpieczne, m.in. pod względem ochrony przeciwpożarowej. Choć wszyscy życzą sobie, by zabezpieczenia pożarowe nigdy nie...

Budynki powinny być nie tylko funkcjonalne i komfortowe dla użytkowników, ale też bezpieczne, m.in. pod względem ochrony przeciwpożarowej. Choć wszyscy życzą sobie, by zabezpieczenia pożarowe nigdy nie były używane, muszą być w budynku obecne, a do tego prawidłowo zaprojektowane, wykonane i kontrolowane, by pozostawać w gotowości do ocalenia zdrowia i życia użytkowników w sytuacji zagrożenia.

Redakcja RI Skuteczne oddymianie zimą

Skuteczne oddymianie zimą Skuteczne oddymianie zimą

Obciążenie śniegiem odgrywa niezwykle ważną rolę podczas doboru dachowych okien oddymiających. Warto pamiętać, że na skutek nieuwzględnienia tego wskaźnika i nieodpowiedniego doboru stolarki oraz współpracujących...

Obciążenie śniegiem odgrywa niezwykle ważną rolę podczas doboru dachowych okien oddymiających. Warto pamiętać, że na skutek nieuwzględnienia tego wskaźnika i nieodpowiedniego doboru stolarki oraz współpracujących z nią siłowników system nie spełni swojej funkcji.

mgr inż. Izabela Tekielak-Skałka, Jarosław Wiche, Dyrektor Techniczny firmy SMAY Sp. z o.o. Systemy wentylacji pożarowej przeznaczone do stosowania w garażach zamkniętych

Systemy wentylacji pożarowej przeznaczone do stosowania w garażach zamkniętych Systemy wentylacji pożarowej przeznaczone do stosowania w garażach zamkniętych

Ograniczona ilość przestrzeni pod inwestycję spowodowała, że w naszym kraju coraz popularniejsze stało się budowanie pod budynkami garaży podziemnych. Jest to szczególnie popularne w centrach dużych miast,...

Ograniczona ilość przestrzeni pod inwestycję spowodowała, że w naszym kraju coraz popularniejsze stało się budowanie pod budynkami garaży podziemnych. Jest to szczególnie popularne w centrach dużych miast, w których liczba miejsc postojowych przy ulicach jest znacznie mniejsza od ilości kierowców szukających miejsc postojowych, co wpłynęło na popularyzację parkingów podziemnych oraz wielopoziomowych.

Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie zawsze jest oczywista. Tak samo jak nie zawsze oczywiste są wymagania funkcjonalne stawiane omawianym instalacjom. Jeśli dołożyć do tego pewien nieład pojęciowy i dość częstą presję inwestora na obniżanie kosztów inwestycji, okazuje się, że przyjęcie odpowiednich założeń projektowych wcale nie jest łatwe.

Może się też okazać, że wykorzystane w projekcie modele matematyczno-fizyczne nie zawsze odzwierciedlają rzeczywiste uwarunkowania występujące w danym obiekcie i to, co w teorii miało działać bez zarzutu, w trakcie prób odbiorowych zawodzi. W konsekwencji może dojść do stworzenia urządzenia o nieodpowiednich parametrach, co zazwyczaj w takich okolicznościach przekłada się na odmowę jego odbioru przez organy ochrony przeciwpożarowej.

Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie kluczowych wymagań formalnych i technicznych w zakresie zabezpieczenia przed zadymieniem. Autor ma nadzieję, że przedstawione treści ułatwią właściwe zrozumienie omawianego zagadnienia, a tym samym przyczynią się do projektowania i wykonywania systemów wentylacji pożarowej o odpowiednim standardzie.

Zdefiniowanie celu stosowania zabezpieczenia przed zadymieniem

Jak wspomniano, cel stosowania systemu wentylacji pożarowej nie zawsze jest oczywisty. W praktyce w zależności od okoliczności może nim być:

    • zabezpieczenie przed zadymieniem dróg ewakuacyjnych,
    • ochrona mienia,
    • bezpieczeństwo ekip ratowniczych.

Poniżej pokrótce omówiono każdy z powyższych aspektów.

Zabezpieczenie przed zadymieniem dróg ewakuacyjnych

Biorąc pod uwagę wymagania § 2 ust. 1 pkt 10 oraz § 15 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków [1], nie ulega wątpliwości, że nadrzędnym celem stosowania urządzeń zabezpieczających przed zadymieniem jest zapewnienie odpowiednich warunków ewakuacji. Przy czym należy mieć świadomość, że stanowią one jedno z wielu ogniw umożliwiających bezpieczne opuszczenie obiektu w razie pożaru.

Z tego względu konieczne jest zadbanie, by były zaprojektowane w sposób gwarantujący odpowiednie współgranie z pozostałymi urządzeniami przeciwpożarowymi. Przedmiotowy postulat powinien być realizowany w ramach opracowania scenariusza rozwoju zdarzeń w czasie pożaru (o którym mowa w dalszej części).

W kontekście pojęciowym wspomniane powyżej przepisy zawierają dwa istotne wskazania. Pierwszym z nich jest zawarta w § 2 ust. 1 pkt 10 [1] definicja pojęcia zabezpieczenia przed zadymieniem dróg ewakuacyjnych, pod którym należy rozumieć zabezpieczenie przed utrzymywaniem się na drogach ewakuacyjnych dymu w ilości, która ze względu na ograniczenie widoczności, toksyczność lub temperaturę uniemożliwiałaby bezpieczną ewakuację.

Z kolei § 15 ust. 1 pkt 4 [1], traktując o obowiązku zabezpieczenia przed zadymieniem dróg ewakuacyjnych, zawiera:

    • odesłanie do wymagań dotyczących wspomnianych dróg, określonych w przepisach techniczno-budowlanych,
    • wskazanie, że wśród omawianych urządzeń znajdują się:

- urządzenia zapobiegające zadymieniu lub - urządzenia i inne rozwiązania techniczno-budowlane zapewniające usuwanie dymu.

Wspomniana powyżej definicja zawiera ogólne, ale kluczowe wymagania funkcjonalne (parametry pożarowe), na których powinna się koncentrować uwaga projektanta. Oczywiście w tym miejscu większość projektantów zapyta o wartości wymienionych parametrów: widoczności, toksyczności oraz temperatury - główne przepisy przeciwpożarowe wszak na ten temat milczą.

Co więcej, analizując historię, chociażby wymagań § 270 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych [2], zwanego dalej warunkami technicznymi dla budynków, dotyczących instalacji wentylacji oddymiającej nie sposób nie zauważyć, że w trakcie jego nowelizacji w 2009 r. usunięto precyzyjne kryterium 10 wymian powietrza na godzinę, pozostawiając jedynie, zbieżne ze wspomnianymi powyżej, kryteria funkcjonalne obejmujące obowiązek:

    • usuwania dymu z intensywnością zapewniającą, że w czasie potrzebnym do ewakuacji ludzi na chronionych przejściach i drogach ewakuacyjnych nie wystąpi zadymienie lub temperatura uniemożliwiające bezpieczną ewakuację,
    • zapewnienia stałego dopływu powietrza zewnętrznego uzupełniającego braki tego powietrza w wyniku jego wypływu wraz z dymem.

Co to oznacza dla projektanta?

Do czasu stworzenia przepisów, w których zdefiniowane byłyby wspomniane cele oraz wskazane wartości kluczowych parametrów pożarowych, których zapewnienie będzie równoznaczne z osiągnięciem wspomnianych celów, poza nielicznymi wyjątkami nie pozostaje nic innego jak sięgnięcie do zasad wiedzy technicznej. Natomiast wśród wspomnianych wyjątków jako swego rodzaju forpocztę w omawianym obszarze należy wymienić rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane metra i ich usytuowanie [3].

Ochrona mienia

W przepisach przeciwpożarowych w zakresie wentylacji pożarowej próżno doszukiwać się bezpośrednich odniesień do celu w postaci ochrony mienia. Oczywiście są przypadki, np. w odniesieniu do obiektów magazynowych, gdy ten cel wydaje się oczywisty. Niemniej nawet wtedy pojawiają się dylematy dotyczące innych celów, np. w aspekcie bezpieczeństwa ekip ratowniczych.

W odniesieniu do ochrony mienia zasadne jest również zwrócenie uwagi na trwającą aktualnie dyskusję na temat rzeczywistego wpływu urządzeń oddymiających na zmniejszenie szkód pożarowych. Jeśli weźmie się do tego pod uwagę możliwy konflikt funkcjonalny urządzeń oddymiających ze stałymi urządzeniami gaśniczymi, np. instalacją tryskaczową, pozytywne ich oddziaływanie w postaci odprowadzenia dymu i gazów pożarowych, a przez to obniżenie temperatury pożaru, może się okazać znikome.

W związku z tym, podejmując decyzję o zastosowaniu systemu oddymiającego w aspekcie ochrony mienia, np. o skorzystaniu z dopuszczenia § 215 warunków technicznych dla budynków [2] pozwalającego na przyjęcie klasy E odporności pożarowej dla jednokondygnacyjnego budynku PM, wspomniane dylematy należy poddać wnikliwej analizie.

Wspomaganie działania ekip ratowniczych

Podobnie jak w przypadku ochrony mienia, aktualnie obowiązujące przepisy nie zawierają wprost odniesień do relacji urządzenie zabezpieczające przed zadymieniem – wspomaganie działań ekip ratowniczych, pomimo tego że sama kwestia uwzględniania bezpieczeństwa wspomnianych ekip pojawia się w nich coraz częściej, chociażby w § 207 ust. 1 warunków technicznych dla budynków [2] czy też załączniku I rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 305/2011 ustanawiającego zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych [4].

Niemniej panuje coraz większa zgoda co do kwestii, że ten cel postrzegany jest jako priorytetowy w kontekście oddymiania garaży, zwłaszcza w przypadku stosowania wentylacji strumieniowej, która, jak wiadomo, co do zasady nie może być rozpatrywana w kontekście zapewnienia odpowiednich warunków ewakuacji.

Wartości parametrów pożarowych istotnych dla projektowania wentylacji pożarowej

Jak wspomniano wcześniej, wykazanie osiągnięcia zakładanego celu jest możliwe, jeśli znane są kryteria (parametry) odniesienia. W odniesieniu do urządzeń zabezpieczających przed zadymieniem obecnie wspomniane parametry są dostępne przede wszystkim w źródłach wiedzy technicznej (np. norma brytyjska BS 7346 [5], polska PN-EN 12101-6 [6]), ale także w niektórych aktach prawnych, jak na przykład przywołanym wcześniej rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane metra i ich usytuowanie [3].

W pkt 5 załącznika do tego rozporządzenia zdefiniowany został stan krytyczny środowiska, przez który rozumie się wystąpienie w obiekcie budowlanym metra krytycznego dla życia i zdrowia ludzi warunku środowiskowego na skutek przekroczenia jednego z następujących parametrów:

a) temperatury powietrza powyżej 60°C na wysokości mniejszej lub równej 1,8 m od poziomu drogi ewakuacyjnej,b) gęstości strumienia promieniowania cieplnego o wartości 2,5 kW/m2 przez czas ekspozycji dłuższy niż 30 s,c) temperatury gorących gazów pożarowych powyżej 200°C na wysokości ponad 2,5 m od poziomu drogi ewakuacyjnej,d) zasięgu widzialności mniejszego niż 10 m na wysokości mniejszej lub równej 1,8 m od poziomu drogi ewakuacyjnej,e) zawartości tlenu poniżej 15%.

Ponadto w przepisie tym wskazano wartości wielu innych parametrów pożarowych i funkcjonalnych niezbędnych do prawidłowego zaprojektowania systemu zabezpieczenia przeciwpożarowego obiektów metra. Warto wspomnieć chociażby o:

    • projektowej mocy pożaru dla tuneli i stacji metra, przyjmowanej na podstawie właściwości palnych materiałów ich wyposażenia oraz pojazdów metra, nie mniejszej niż 15 MW, jeżeli właściwości te nie zostały określone,
    • prędkości przepływu powietrza w tunelu, przy której nie następuje cofanie się dymu w kierunku przeciwnym do założonego, nie niższej niż 1,5 m/s,
    • prędkości przepływu powietrza w rejonie wyjść ewakuacyjnych, która nie może przekraczać 5 m/s,
    • współczynniku bezpieczeństwa przyjmowanym w kontekście obliczonego czasu ewakuacji, ocenianym indywidualnie, lecz nie mniejszym niż 1,3.

W związku z niezakończoną jeszcze w naszym kraju dyskusją nieco więcej dylematów można napotkać w kontekście parametrów dostępu dla ekip ratowniczych. Niemniej również w tym zakresie dostępne są źródła wiedzy technicznej.

Wśród nich warte polecenia wydają się rekomendacje [7], w świetle których za kryteria projektowe przyjmuje się możliwość pracy strażaka w czasie do 10 min, przy występowaniu na wysokości 1,5 m od posadzki:

    • temperatury powietrza do 120°C,
    • strumienia promieniowania cieplnego do 3 kW/m2.

W kwestii określania wymagań dla urządzeń realizujących cele w zakresie dostępu dla ekip ratowniczych kluczowe jest też ustalenie realnego czasu rozpoczęcia działań przez wspomniane ekipy. Każdorazowo powinno się to odbywać w oparciu o szczegółową analizę uwarunkowań lokalnych.

W ramach ograniczonych ram niniejszego artykułu nie sposób omówić detali dotyczących wszystkich czynników, które powinny być brane pod uwagę przy projektowaniu danego rodzaju urządzenia. Konieczne jest jednak przynajmniej wspomnienie o następujących parametrach, które, obok już scharakteryzowanych powyżej, powinny zostać rozpatrzone przez projektantów urządzeń zabezpieczających przed zadymieniem:

a) parametry pożaru:

- moc i szybkość rozprzestrzeniania się pożaru (krzywa rozwoju pożaru),- powierzchnia pożaru,- dymotwórczość,- transfer ciepła (promieniowanie, konwekcja, przewodzenie w kontekście pochłaniania przez przegrody);

b) uwarunkowania przestrzenno-konstruk­cyjne;

c) uwarunkowania związane z przepływem powietrza oraz dymu i gazów pożarowych, w tym:

- prędkość przepływu,- różnice ciśnienia,- turbulencje;

d) kwestie funkcjonalne, np.:

- czas działania urządzenia ze względu na wymagania ewakuacyjne, ochronę mienia lub dostęp ekip ratowniczych,- maksymalna dopuszczalna siła niezbędna do otwarcia drzwi.

Wybór modelu projektowego, scenariusz rozwoju zdarzeń w czasie pożaru

W kolejnym kroku, dysponując już wiedzą na temat parametrów projektowych, można przystąpić do ustalenia właściwych parametrów danego urządzenia zabezpieczającego przed zadymieniem – klapy dymowej, wentylatora oddymiającego czy urządzeń służących wytworzeniu nadciśnienia w danej przestrzeni. W tym celu niezbędne jest wykorzystywanie narzędzi stanowiących uznane elementy wiedzy technicznej.

Nie mniej krytycznym czynnikiem jest wybór właściwego scenariusza rozwoju zdarzeń w czasie pożaru, odzwierciedlającego uwarunkowania funkcjonalno-użytkowe w obiekcie oraz różne rodzaje mogącego wystąpić ryzyka. Konieczne jest zwrócenie uwagi, że urządzenia wentylacji pożarowej są szczególnie wrażliwe na spotykane często w praktyce zakłócenia.

Jako przykład można wskazać ryzyko m.in.:

    • innego niż założony przebiegu ewakuacji (np. ewakuacja całkowita zamiast strefowej),
    • niezapewnienia zamknięcia drzwi wydzielających zabezpieczaną przestrzeń, których zamknięcie jest niezbędne do prawidłowego działania urządzenia (np. w wyniku rozłączenia samozamykaczy),
    • nieuwzględnienia zmiany warunków w związku z dokonywanymi pracami w zakresie aranżacji przestrzeni użytkowych.

O obowiązku opracowania przedmiotowego scenariusza traktuje § 5 rozporządzenia w sprawie uzgadniania projektu budowlanego pod względem ochrony przeciwpożarowej [8], w świetle którego wśród danych, które pozwalają dokonać uzgodnienia projektu budowlanego pod względem ochrony przeciwpożarowej, wymienia się dobór urządzeń ppoż. oparty na wymaganiach przepisów oraz scenariuszu rozwoju zdarzeń w czasie pożaru.

W zamyśle taka konstrukcja prawna miała służyć podkreśleniu potrzeby stosowania zasad wiedzy technicznej przy doborze urządzeń przeciwpożarowych. Jednak jak się okazuje w praktyce, autorzy projektów budowlanych, ale także projektanci poszczególnych „branż” nadal nie poświęcają temu aspektowi należytej uwagi, w wyniku czego dochodzi do przyjmowania rozwiązań, które nie uwzględniają uwarunkowań występujących w poszczególnych obiektach, m.in. w zakresie:

    • specyfiki zagrożenia pożarowego, w tym przewidywanego przebiegu pożaru (np. niewłaściwe: moc pożaru, parametry dymotwórczości, intensywność wydzielania ciepła, czas podjęcia działań przez ekipy ratownicze itp.),
    • uwarunkowań przestrzenno-konstrukcyjnych (np. zakładanie dwuwarstwowego modelu oddymiania w pomieszczeniach o niedużej wysokości),
    • wymagań funkcjonalno-użytkowych (np. stosowanie zamknięć otworów w elementach oddzieleń przeciwpożarowych wykonanych w sposób stanowiący zawadę w codziennym użytkowaniu obiektu, w efekcie czego dochodzi do ich rozszczelnienia),
    • charakterystyki użytkowników (np. przy projektowaniu urządzeń zapobiegających zadymieniu dobieranie parametrów w zakresie siły otwarcia drzwi nieuwzględniających faktu użytkowania obiektu przez małe dzieci, osoby niepełnosprawne itp.),
    • interakcji pomiędzy różnymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, także pomiędzy samymi urządzeniami przeciwpożarowymi (np. nieuwzględnienie niekorzystnego wzajemnego oddziaływania urządzeń oddymiających i stałych urządzeń gaśniczych czy wpływu hałasu powodowanego przez pracujące wentylatory oddymiające na zrozumiałość komunikatów ogłaszanych przez dźwiękowy system ostrzegawczy),
    • kwestii organizacyjnych, np. w kontekście faktycznych możliwości właściwej reakcji personelu w razie powstania pożaru (chociażby nieprawidłowe oszacowanie czasu potrzebnego na sprawdzenie alarmu pierwszego stopnia wygenerowanego przez system sygnalizacji pożarowej),
    • dostępu do miejsca pożaru ekip ratowniczych, co może powodować nie tylko utrudnienie w gaszeniu pożaru, ale także ryzyko zadymienia przestrzeni przed zadymieniem chronionych.

Podobnie nie dość wnikliwie rozpatrywane są kwestie ściśle związane z funkcjonowaniem danego urządzenia, dotyczące m.in.:

    • jego zasilania w energię,
    • parametrów użytkowych (np. wydajności wentylatorów oddymiających, kratek nawiewnych i wyciągowych, prędkości przepływu powietrza w instalacjach oddymiających),
    • matrycy sterowań.

 

Koncepcja ochrony przeciwpożarowej

Ze względu na występowanie omówionych powyżej problemów w ramach nadchodzącej nowelizacji przepisów cytowanego § 5 [8] planuje się dokonanie takiej jego modyfikacji, żeby jako podstawę uzgodnienia projektu budowlanego wyraźnie wskazać przyjętą przez projektanta „koncepcję ochrony przeciwpożarowej”, opartą na wymaganiach przepisów oraz zasadach wiedzy technicznej uwzględniających scenariusz przebiegu zdarzeń w czasie pożaru.

Planuje się również wskazanie, że w zakresie wspomnianej koncepcji powinny się znaleźć szczegółowe wytyczne dla projektantów poszczególnych branż (elektrycznej, sanitarnej itd.). Rozważona zostanie także celowość „mocniejszego” odwołania się w tym zakresie do kwestii oceny ryzyka.

Co to będzie oznaczało w praktyce?

    • Po pierwsze, należy wyrazić przekonanie, że wprowadzenie powyższych uregulowań ograniczy przypadki „instrumentalnego” traktowania wymagań ochrony przeciwpożarowej, objawiającego się m.in. ignorowaniem wymagań funkcjonalno-użytkowych oraz zasad wiedzy technicznej.
    • Po drugie, zawarcie szczegółowych wytycznych dla poszczególnych branż powinno umożliwić już na wczesnym etapie projektowym zidentyfikowanie, w ramach przyjmowanego scenariusza rozwoju zdarzeń w czasie pożaru, ewentualnych sytuacji „kolizyjnych” (np. wspomnianego już wcześniej wzajemnego zakłócania pracy przez różne urządzenia) oraz ich wyeliminowanie poprzez właściwą synchronizację i koordynację działania poszczególnych urządzeń.
    • Po trzecie, mając na względzie potrzebę obiektywnego wykazania poprawności opracowanej koncepcji, należałoby oczekiwać systematycznego zwiększania się obszaru zastosowania w ochronie przeciwpożarowej systemowej analizy i oceny ryzyka pożarowego, według schematu przedstawionego na rys 1.

Wspomniana analiza i ocena to nic innego jak konieczność wykonania kilkuetapowego procesu analitycznego, w ramach którego:

    • zidentyfikowane zostaną czynniki zagrożenia oraz okoliczności ich potencjalnego „uwolnienia”,
    • oszacowane zostanie prawdopodobieństwo powstania pożaru oraz jego możliwych skutków, z uwzględnieniem wpływu zastosowanych zabezpieczeń,
    • dokonane zostaną ustalenia w zakresie akceptowalności bądź nieakceptowalności ryzyka (notabene jest to najtrudniejszy etap całego procesu),
    • w przypadku nieakceptowalności ryzyka zostanie dokonana analiza pod kątem wprowadzenia dodatkowych rozwiązań zmniejszających poziom zagrożenia i ich wpływ na poziom ryzyka,
    • wskazane powyżej czynności będą prowadzone w sposób interaktywny dopóty, dopóki poziom zagrożenia nie osiągnie poziomu akceptowalnego.

Odbiory urządzeń zabezpieczających przed zadymieniem dokonywane przez Państwową Straż Pożarną

Zgodnie z postanowieniami § 3 ust. 1 rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków [1] urządzenia przeciwpożarowe w obiekcie powinny być wykonane zgodnie z projektem uzgodnionym przez rzeczoznawcę do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, a warunkiem ich dopuszczenia od użytkowania jest przeprowadzenie odpowiednich dla danego urządzenia prób i badań, potwierdzających prawidłowość działania.

Weryfikacja powyższych wymagań odbywa się zazwyczaj w ramach czynności kontrolno-rozpoznawczych prowadzonych w trybie art. 56 ustawy Prawo budowlane [9]. W związku z dokonanymi w grudniu 2014 r. uzgodnieniami pomiędzy Głównym Inspektorem Nadzoru Budowlanego a Komendantem Głównym PSP zmieniono nieco procedury postępowania odbiorowego.

W zakresie odbioru urządzeń przeciwpożarowych, w tym urządzeń zabezpieczających przed zadymieniem, podobnie jak w odniesieniu do pozostałych elementów zabezpieczenia przeciwpożarowego, wystąpić mogą następujące sytuacje negatywne:

1) jeśli projekt urządzenia nie spełnia parametrów przewidzianych dla tego urządzenia w projekcie budowlanym – stwierdzana jest niezgodność z projektem budowlanym, będąca podstawą sformułowania przez organ PSP, w zależności od skali nieprawidłowości i ich wpływu na stan bezpieczeństwa pożarowego, sprzeciwu lub uwag,

2) jeśli projekt urządzenia spełnia parametry przewidziane dla tego urządzenia w projekcie budowlanym, ale nie spełnia wymagań przepisów przeciwpożarowych, w zależności od ich skali i wpływu na stan bezpieczeństwa pożarowego, wystąpią przesłanki do wniesienia:

- sprzeciwu, jeśli stwierdzone nieprawidłowości mają charakter rażącego naruszenia prawa, polegającego na dopuszczeniu rozwiązań projektowych mających istotny negatywny wpływ na stan bezpieczeństwa pożarowego obiektu budowlanego w związku z niespełnieniem wymagań z zakresu ochrony przeciwpożarowej, określonych w przepisach techniczno-budowlanych lub przeciwpożarowych, w szczególności mogących powodować zagrożenie życia ludzi,

- zastrzeżeń, jeśli stwierdzone nieprawidłowości nie noszą znamion scharakteryzowanych powyżej.

W zależności od zajętego przez Państwową Straż Pożarną stanowiska dalsze czynności będą miały następujący przebieg:

1) w przypadku sprzeciwu – organ nadzoru budowlanego odmawia wydania pozwolenia na użytkowanie,2) w przypadku uwag – organ nadzoru budowlanego podejmuje decyzję o wydaniu pozwolenia na użytkowanie w oparciu o ustalenia obowiązkowej kontroli przeprowadzanej w zakresie, o którym mowa w art. 59a Prawa budowlanego [9],3) w przypadku zastrzeżeń:

- jeżeli w zastrzeżeniach stwierdzono nieprawidłowości w zakresie naruszenia przepisów techniczno-budowlanych, organy nadzoru budowlanego wydają pozwolenie na użytkowanie obiektu budowlanego, określając jednocześnie warunki użytkowania tego obiektu albo uzależniając jego użytkowanie od wykonania, w oznaczonym terminie, określonych robót budowlanych, na podstawie art. 59 ust. 2 ustawy Prawo budowlane [9]; w przypadku niewykonania wskazanych robót budowlanych lub niespełnienia warunków w oznaczonym terminie decyzja o pozwoleniu na użytkowanie wygasa,

- jeżeli w zastrzeżeniach stwierdzono nieprawidłowości w zakresie naruszenia przepisów przeciwpożarowych, komendant powiatowy (miejski) Państwowej Straży Pożarnej, po oddaniu obiektu budowlanego do użytkowania przez organ nadzoru budowlanego, wydaje (po wszczęciu i przeprowadzeniu odrębnego postępowania administracyjnego) decyzję nakazującą usunięcie stwierdzonych uchybień w ustalonym terminie, w trybie art. 26 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej.

Literatura

  1. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (DzU nr 109/2010, poz. 719).
  2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75/2002, poz. 690, z późn. zm.).
  3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 17 czerwca 2011 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane metra i ich usytuowanie (DzU 2011 nr 144, poz. 859).
  4. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające dyrektywę Rady 89/106/EWG (DzU UE nr L 88/5).
  5. BS 7346 Components for smoke control systems.
  6. PN-EN 12101-6:2007 Systemy kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła. Część 6: Wymagania techniczne dotyczące systemów różnicowania ciśnień. Zestawy urządzeń.
  7. Poh W., Tenability criteria for design of smoke hazard management systems, Ecolibrium, August 2011.
  8. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 czerwca 2003 r. w sprawie uzgadniania projektu budowlanego pod względem ochrony przeciwpożarowej (DzU nr 121/2003, poz. 1137, z późn. zm.).
  9. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (DzU 2013, poz. 1409, z późn. zm.).
  10. Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (DzU 2013, poz. 1340, z późn. zm.).

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI Oddymianie budynków wielokondygnacyjnych

Oddymianie budynków wielokondygnacyjnych Oddymianie budynków wielokondygnacyjnych

Zapobieganie ryzyku rozprzestrzeniania się pożaru na inne kondygnacje, strefy pożarowe czy drogi ewakuacyjne w budynkach wielokondygnacyjnych wymaga stosowania odpowiednich materiałów budowlanych oraz...

Zapobieganie ryzyku rozprzestrzeniania się pożaru na inne kondygnacje, strefy pożarowe czy drogi ewakuacyjne w budynkach wielokondygnacyjnych wymaga stosowania odpowiednich materiałów budowlanych oraz instalacji alarmowych, ppoż. i oddymiania. Wentylacja oddymiająca ma wpływ na czas potrzebny do podjęcia akcji ewakuacyjnych i ratunkowych oraz ich przebieg. Od jej poprawnego zaprojektowania i solidnego wykonania zależy bezpieczeństwo i życie ludzi w razie pożaru.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Wymagania przeciwpożarowe stawiane instalacjom wentylacyjnym

Wymagania przeciwpożarowe stawiane instalacjom wentylacyjnym Wymagania przeciwpożarowe stawiane instalacjom wentylacyjnym

Instalacje wentylacyjne mogą być wykorzystywane nie tylko osobno do celów bytowych albo przeciwpożarowych, ale dzięki odpowiedniej modyfikacji łączyć mogą w budynku dwie funkcje: wentylacji bytowej i pożarowej....

Instalacje wentylacyjne mogą być wykorzystywane nie tylko osobno do celów bytowych albo przeciwpożarowych, ale dzięki odpowiedniej modyfikacji łączyć mogą w budynku dwie funkcje: wentylacji bytowej i pożarowej. W razie wystąpienia pożaru instalacja wentylacyjna niebędąca instalacją pożarową powinna automatycznie wyłączyć się, ustępując miejsca instalacji spełniającej również funkcję ochrony przeciwpożarowej. Podczas projektowania wydajność wentylacji pełniącej jednocześnie te dwie funkcje obliczana...

dr inż. Grzegorz Kubicki Nadciśnieniowy system ochrony przed zadymieniem klatek schodowych

Nadciśnieniowy system ochrony przed zadymieniem klatek schodowych Nadciśnieniowy system ochrony przed zadymieniem klatek schodowych

Artykuł prezentuje badania oraz symulacje, które mogą doprowadzić do skonstruowania kompleksowego i całkowicie nowatorskiego systemu ochrony przed zadymieniem dróg ewakuacyjnych w budynkach wysokich. System...

Artykuł prezentuje badania oraz symulacje, które mogą doprowadzić do skonstruowania kompleksowego i całkowicie nowatorskiego systemu ochrony przed zadymieniem dróg ewakuacyjnych w budynkach wysokich. System ten, dzięki możliwości stałej regulacji parametrów przepływu powietrza w trzonie klatki schodowej, ma szansę zdecydowanie poprawić uzyskiwany obecnie poziom bezpieczeństwa w tego typu obiektach.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Wentylacja tuneli komunikacyjnych

Wentylacja tuneli komunikacyjnych Wentylacja tuneli komunikacyjnych

Budowle podziemne, do których należą tunele, służą m.in. do celów transportowych, komunikacyjnych, magazynowych i militarnych. Z uwagi na dużą liczbę osób przebywających w tunelach komunikacyjnych, drogowych...

Budowle podziemne, do których należą tunele, służą m.in. do celów transportowych, komunikacyjnych, magazynowych i militarnych. Z uwagi na dużą liczbę osób przebywających w tunelach komunikacyjnych, drogowych i kolejowych, a szczególnie w metrze oraz ze względu na realne niebezpieczeństwo utraty przez nie zdrowia i życia w razie wystąpienia zagrożenia pożarowego konieczne jest zastosowanie odpowiednich środków ochrony ppoż. Podczas pożaru w tunelach powstają produkty spalania stanowiące zagrożenie...

mgr inż. Krzysztof Kaiser Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 2)

Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 2) Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 2)

Zgodnie z przepisami [4, 5] w budynkach wysokich i wysokościowych, w strefach pożarowych innych niż ZL IV, należy zastosować rozwiązania techniczno-budowlane chroniące przed zadymieniem poziome drogi ewakuacyjne....

Zgodnie z przepisami [4, 5] w budynkach wysokich i wysokościowych, w strefach pożarowych innych niż ZL IV, należy zastosować rozwiązania techniczno-budowlane chroniące przed zadymieniem poziome drogi ewakuacyjne. Również klatki schodowe i przedsionki przeciwpożarowe, będące drogami ewakuacyjnymi, powinny być wyposażone w urządzenia zapobiegające ich zadymieniu.

Waldemar Joniec Izolacje przewodów oddymiających

Izolacje przewodów oddymiających Izolacje przewodów oddymiających

Instalacja wentylacji oddymiającej powinna podczas pożaru usuwać dym z intensywnością, która zapewni odpowiednią ilość czasu na ewakuację ludzi i umożliwi prowadzenie akcji gaśniczej. Przewody powinny...

Instalacja wentylacji oddymiającej powinna podczas pożaru usuwać dym z intensywnością, która zapewni odpowiednią ilość czasu na ewakuację ludzi i umożliwi prowadzenie akcji gaśniczej. Przewody powinny być wykonane z właściwych materiałów oraz zainstalowane i zabezpieczone tak, aby same nie stały się drogami, przez które pożar rozprzestrzeni się w budynku.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 1)

Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 1) Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 1)

W artykule scharakteryzowano metody oddymiania obiektów wielkokubaturowych, pomieszczeń specjalnych, takich jak laboratoria czy zakłady gastronomiczne, i zagrożonych wybuchem oraz podziemnych kondygnacji...

W artykule scharakteryzowano metody oddymiania obiektów wielkokubaturowych, pomieszczeń specjalnych, takich jak laboratoria czy zakłady gastronomiczne, i zagrożonych wybuchem oraz podziemnych kondygnacji budynków. W kolejnej części opisane zostaną systemy oddymiania dróg komunikacyjnych, garaży oraz szybów windowych.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Bezpieczeństwo pożarowe

Bezpieczeństwo pożarowe Bezpieczeństwo pożarowe

Ze względu na bezpieczeństwo osób przebywających w budynkach wprowadzane są wymagania prawne dotyczące konstruowania, wykonania i wyposażenia tych budynków. Głównym celem przepisów jest zminimalizowanie...

Ze względu na bezpieczeństwo osób przebywających w budynkach wprowadzane są wymagania prawne dotyczące konstruowania, wykonania i wyposażenia tych budynków. Głównym celem przepisów jest zminimalizowanie ryzyka powstania pożaru, a w przypadku jego zaistnienia – zwiększenie szans przeprowadzenia sprawnej ewakuacji osób z budynku. Nie bez znaczenia jest również zmniejszenie strat materialnych spowodowanych działaniem dymu i wysokiej temperatury.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Wentylacja pożarowa. Przebieg pożaru i przepływ dymu

Wentylacja pożarowa. Przebieg pożaru i przepływ dymu Wentylacja pożarowa. Przebieg pożaru i przepływ dymu

Do powstania pożarów dochodzi bardzo często w wyniku zaistnienia sprzyjających czynników, takich jak np.: zwarcie instalacji elektrycznej, zaprószenie ognia czy samozapłon substancji łatwopalnej. Do najbardziej...

Do powstania pożarów dochodzi bardzo często w wyniku zaistnienia sprzyjających czynników, takich jak np.: zwarcie instalacji elektrycznej, zaprószenie ognia czy samozapłon substancji łatwopalnej. Do najbardziej niebezpiecznych i katastrofalnych w skutkach należą pożary budynków wysokich, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. W cyklu artykułów opisane zostaną m.in. przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w tunelach i budynkach oraz wymagania ppoż. stawiane instalacjom wentylacyjnym.

dr inż. Grzegorz Kubicki Warunki skuteczności systemów zapobiegania zadymieniu

Warunki skuteczności systemów zapobiegania zadymieniu Warunki skuteczności systemów zapobiegania zadymieniu

Krajowe przepisy techniczno-budowlane nakładają na inwestorów obowiązek stosowania w budynkach wielokondygnacyjnych urządzeń służących przeciwpożarowej ochronie pionowych dróg ewakuacji. Cel ten może zostać...

Krajowe przepisy techniczno-budowlane nakładają na inwestorów obowiązek stosowania w budynkach wielokondygnacyjnych urządzeń służących przeciwpożarowej ochronie pionowych dróg ewakuacji. Cel ten może zostać zrealizowany przy wykorzystaniu instalacji oddymiania lub układów zapobiegania zadymieniu, przy czym liczne próby i analizy symulacyjne wskazują na znacznie wyższą skuteczność drugiej z tych metod. Dlatego układy różnicowania ciśnienia (systemy zapobiegania zadymieniu) należy obowiązkowo stosować...

dr inż. Grzegorz Kubicki Systemy nawiewu pożarowego

Systemy nawiewu pożarowego Systemy nawiewu pożarowego

System oddymiania pożarowego składa się z dwóch zasadniczych elementów: urządzeń odbioru dymu oraz otworów lub urządzeń dostarczania powietrza zewnętrznego (kompensacyjnego). W poprzednich artykułach (RI...

System oddymiania pożarowego składa się z dwóch zasadniczych elementów: urządzeń odbioru dymu oraz otworów lub urządzeń dostarczania powietrza zewnętrznego (kompensacyjnego). W poprzednich artykułach (RI nr 10 i 11/2010) opisane zostały zasady wykorzystania w układach wentylacji pożarowej klap oddymiających i wentylatorów pożarowych. Przyszła zatem kolej na omówienie rozwiązań służących dostarczaniu powietrza kompensacyjnego, których zadaniem jest wypchnięcie powstającego podczas pożaru dymu ze strefy...

Jarosław Wiche, Dyrektor Techniczny firmy SMAY Sp. z o.o., dr inż. Marek Prymon, Jakub Wojtyga, Michał Cieślik Klapy przeciwpożarowe

Klapy przeciwpożarowe Klapy przeciwpożarowe

W ostatnich latach w Polsce oraz w innych krajach Unii Europejskiej nastąpiło zaostrzenie przepisów związanych z ochroną budynku przed pożarem. Każdego roku w Polsce jest instalowanych dziesiątki tysięcy...

W ostatnich latach w Polsce oraz w innych krajach Unii Europejskiej nastąpiło zaostrzenie przepisów związanych z ochroną budynku przed pożarem. Każdego roku w Polsce jest instalowanych dziesiątki tysięcy klap przeciwpożarowych odcinających z napędem elektrycznym, których zadaniem jest w przypadku pożaru odcięcie danej części instalacji, by zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia przez instalację wentylacji ogólnej (bytowej).

Redakcja RI Klapy odcinające

Klapy odcinające Klapy odcinające

Wymóg stosowania klap przeciwpożarowych w przewodach wentylacji i klimatyzacji wprowadza rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1]. Przepisy te zacytowano poniżej w obszernych fragmentach, gdyż...

Wymóg stosowania klap przeciwpożarowych w przewodach wentylacji i klimatyzacji wprowadza rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1]. Przepisy te zacytowano poniżej w obszernych fragmentach, gdyż uległy one pewnym zmianom, wprowadzonym 12 marca 2009 r.

Waldemar Joniec Przewody oddymiające

Przewody oddymiające Przewody oddymiające

Celem systemów odprowadzających dym jest wytworzenie nad podłogą warstwy wolnej od niego. Systemy grawitacyjne wykorzystują zjawisko unoszenia się dymu. Mechaniczne odprowadzanie dymu pełni te same funkcje...

Celem systemów odprowadzających dym jest wytworzenie nad podłogą warstwy wolnej od niego. Systemy grawitacyjne wykorzystują zjawisko unoszenia się dymu. Mechaniczne odprowadzanie dymu pełni te same funkcje co odprowadzanie naturalne. Zaletą oddymiania wymuszonego jest to, że pełna moc wolumetryczna jest dostępna natychmiast i może być użyta także wobec zimnego dymu. Jednak przepływ gazów spowodowany przez wentylatory zmniejsza się w miarę wzrostu temperatury tych gazów, dlatego tak ważna jest odporność...

mgr inż. Krzysztof Kaiser Tlenek i dwutlenek węgla w pomieszczeniach

Tlenek i dwutlenek węgla w pomieszczeniach Tlenek i dwutlenek węgla w pomieszczeniach

Podczas pogoni za obniżaniem energochłonności budynków, mającym wpłynąć na zmniejszenie emisji do atmosfery dwutlenku węgla, niestety często zapomina się o konieczności zachowania właściwej jakości powietrza...

Podczas pogoni za obniżaniem energochłonności budynków, mającym wpłynąć na zmniejszenie emisji do atmosfery dwutlenku węgla, niestety często zapomina się o konieczności zachowania właściwej jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń. Nierozważne hermetyzowanie budynków, szczególnie starych, o wentylacji niedostosowanej do wprowadzanych zmian termomodernizacyjnych, jest przyczyną pogarszania się stanu higienicznego powietrza wewnętrznego.

dr inż. Grzegorz Kubicki Wentylatory w systemach oddymiania

Wentylatory w systemach oddymiania Wentylatory w systemach oddymiania

Systemy oddymiania mechanicznego to jedne z najbardziej rozpowszechnionych układów wentylacji pożarowej stosowanych w budynkach wielkokubaturowych i wielokondygnacyjnych. Wentylatory oddymiające, jako...

Systemy oddymiania mechanicznego to jedne z najbardziej rozpowszechnionych układów wentylacji pożarowej stosowanych w budynkach wielkokubaturowych i wielokondygnacyjnych. Wentylatory oddymiające, jako urządzenia odpowiedzialne za usuwanie toksycznych produktów spalania poza budynek, zajmują w tych systemach szczególne miejsce. Zarówno w układach mechanicznego oddymiania, jak i zapobiegania zadymieniu wentylatory muszą być wykonane bardzo starannie i spełniać rygorystyczne wymagania techniczne. Jednak...

Waldemar Joniec Sterowanie wentylacją garaży – detektory gazów

Sterowanie wentylacją garaży – detektory gazów Sterowanie wentylacją garaży – detektory gazów

W nowych i modernizowanych budynkach powstaje coraz więcej garaży zamkniętych. Wymagają one zastosowania skutecznej wentylacji usuwającej produkty spalania z silników samochodowych różnego typu, zwłaszcza...

W nowych i modernizowanych budynkach powstaje coraz więcej garaży zamkniętych. Wymagają one zastosowania skutecznej wentylacji usuwającej produkty spalania z silników samochodowych różnego typu, zwłaszcza śmiertelnie trującego tlenku węgla, oraz ewentualnych wycieków gazów wybuchowych z pojazdów zasilanych propanem-butanem lub metanem.

Waldemar Joniec Ograniczanie ryzyka przenoszenia pożaru i oddymianie dróg ewakuacyjnych Klapy odcinające i dymowe

Ograniczanie ryzyka przenoszenia pożaru i oddymianie dróg ewakuacyjnych Klapy odcinające i dymowe Ograniczanie ryzyka przenoszenia pożaru i oddymianie dróg ewakuacyjnych Klapy odcinające i dymowe

Ryzyko przenoszenia pożaru i dymów przez instalacje wentylacyjne, oddymiające oraz drogi komunikacyjne i ewakuacyjne, a także szyby dźwigowe można skutecznie ograniczyć, stosując m.in. odpowiednie zabezpieczenia...

Ryzyko przenoszenia pożaru i dymów przez instalacje wentylacyjne, oddymiające oraz drogi komunikacyjne i ewakuacyjne, a także szyby dźwigowe można skutecznie ograniczyć, stosując m.in. odpowiednie zabezpieczenia pomiędzy strefami pożarowymi. Dla sprawnej ewakuacji niezbędne są z kolei wydajne systemy oddymiania zgodne z funkcją i konstrukcją obiektu.

Redakcja RI Sterowanie urządzeniami przeciwpożarowymi w obiektach budowlanych. Relacja z konferencji

Sterowanie urządzeniami przeciwpożarowymi w obiektach budowlanych. Relacja z konferencji Sterowanie urządzeniami przeciwpożarowymi w obiektach budowlanych. Relacja z konferencji

7 listopada 2013 roku, w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, odbyła się konferencja poświęcona instalacjom ppoż., organizowana przez redakcje miesięczników "Rynek Instalacyjny" oraz "elektro.info"....

7 listopada 2013 roku, w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, odbyła się konferencja poświęcona instalacjom ppoż., organizowana przez redakcje miesięczników "Rynek Instalacyjny" oraz "elektro.info". Organizatorzy w tym roku zaproponowali uczestnikom skupienie się na sterowaniu urządzeniami przecipożarowymi w obiektach budowlanych - projektowaniu, montażu i eksploatacji instalacji elektrycznych, wentylacyjnych i gaśniczych.

Waldemar Joniec Detektory gazów jako sterowniki wentylacji

Detektory gazów jako sterowniki wentylacji Detektory gazów jako sterowniki wentylacji

Samochody coraz częściej znikają z ulic, gdyż brakuje na nich miejsc do parkowania. Zamknięte i podziemne garaże w nowych obiektach stają się standardem. Ich wentylacja wymaga stosowania skutecznego systemu...

Samochody coraz częściej znikają z ulic, gdyż brakuje na nich miejsc do parkowania. Zamknięte i podziemne garaże w nowych obiektach stają się standardem. Ich wentylacja wymaga stosowania skutecznego systemu usuwającego gazy spalinowe oraz zapobiegającego zagrożeniom w razie wycieku gazów wybuchowych, którymi coraz częściej zasila się silniki samochodów.

dr inż. Grzegorz Kubicki Wybrane problemy wentylacji pożarowej w budynkach wielokondygnacyjnych

Wybrane problemy wentylacji pożarowej w budynkach wielokondygnacyjnych Wybrane problemy wentylacji pożarowej w budynkach wielokondygnacyjnych

Funkcjonowanie wentylacji pożarowej regulowane jest przez zaledwie kilka przepisów wykonawczych do ustawy Prawo budowlane oraz o ochronie przeciwpożarowej. Z jednej strony te skąpe regulacje umożliwiają...

Funkcjonowanie wentylacji pożarowej regulowane jest przez zaledwie kilka przepisów wykonawczych do ustawy Prawo budowlane oraz o ochronie przeciwpożarowej. Z jednej strony te skąpe regulacje umożliwiają stosowanie systemów wentylacji pożarowej w budynkach, ale z drugiej ich ogólność nie zawsze sprzyja stosowaniu rozwiązań najwłaściwszych z technicznego punktu widzenia. Niestety w wielu przypadkach nadal dominującym kryterium wyboru jest cena, a nie skuteczność systemu. Minimalizacja kosztów powoduje...

dr inż. Grzegorz Kubicki Systemy wentylacji pożarowej w nowych i modernizowanych budynkach wielokondygnacyjnych

Systemy wentylacji pożarowej w nowych i modernizowanych budynkach wielokondygnacyjnych Systemy wentylacji pożarowej w nowych i modernizowanych budynkach wielokondygnacyjnych

Od projektu do eksploatacji instalacji wentylacji pożarowej długa droga, a nawet z pozoru niewielki błąd może znacząco wpłynąć na funkcjonowanie całego systemu. Każdy detal jest istotny, nieodzowny jest...

Od projektu do eksploatacji instalacji wentylacji pożarowej długa droga, a nawet z pozoru niewielki błąd może znacząco wpłynąć na funkcjonowanie całego systemu. Każdy detal jest istotny, nieodzowny jest zatem skrupulatny nadzór nad realizacją projektu.

mgr inż. Magdalena Gawrońska-Dudek Oddymianie grawitacyjne w energetyce

Oddymianie grawitacyjne w energetyce Oddymianie grawitacyjne w energetyce

Rosnące wymagania stawiane zakładom produkującym energię elektryczną w zakresie emisji szkodliwych substancji wpłynęły na modernizacje w energetyce nie tylko w odniesieniu do instalacji SCR, IMOS, ale...

Rosnące wymagania stawiane zakładom produkującym energię elektryczną w zakresie emisji szkodliwych substancji wpłynęły na modernizacje w energetyce nie tylko w odniesieniu do instalacji SCR, IMOS, ale również w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

dr inż. Grzegorz Kubicki Ochrona dróg ewakuacji – przypadki rzeczywistych budynków

Ochrona dróg ewakuacji – przypadki rzeczywistych budynków Ochrona dróg ewakuacji – przypadki rzeczywistych budynków

Każdy budynek mieszkalny i użyteczności publicznej musi gwarantować użytkownikom możliwość jego bezpiecznego opuszczenia podczas pożaru. Fakt ten, poparty wymaganiami przepisów techniczno-budowlanych...

Każdy budynek mieszkalny i użyteczności publicznej musi gwarantować użytkownikom możliwość jego bezpiecznego opuszczenia podczas pożaru. Fakt ten, poparty wymaganiami przepisów techniczno-budowlanych i o ochronie przeciwpożarowej, często nie wytrzymuje konfrontacji z ograniczeniami budżetowymi, niską świadomości administratorów obiektów lub ignorancją uczestników procesu projektowego. Praktyczne obserwacje poczynione w wielu budynkach o różnym przeznaczeniu nie napawają niestety optymizmem.

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.