Jak nowelizowane prawo unijne wpłynie na rynek klimatyzatorów. Fot. Unsplash
Ważnym aspektem rozwoju rynku klimatyzatorów są stosowane w nich czynniki chłodnicze, o czym decydują nie tylko parametry techniczne czy użytkowe danego czynnika, ale także zmieniające się wymagania prawne związane z łagodzeniem efektu cieplarnianego. Do 24 czerwca 2022 r. trwają konsultacje społeczne w sprawie nowelizacji unijnego rozporządzenia F-gazowego – nowe zapisy mogą mieć znaczny wpływ na rozwój tego segmentu urządzeń.
W ofertach producentów znaleźć można typoszeregi urządzeń o szerokich zakresach mocy chłodniczej i grzewczej dla różnych typów budynków i pomieszczeń. Towarzyszy im bogata oferta różnych typów jednostek...
W ofertach producentów znaleźć można typoszeregi urządzeń o szerokich zakresach mocy chłodniczej i grzewczej dla różnych typów budynków i pomieszczeń. Towarzyszy im bogata oferta różnych typów jednostek wewnętrznych. Oferowane są głównie urządzenia inwerterowe o wysokich wskaźnikach efektywności energetycznej dla chłodzenia i grzania.
Jakość powietrza wewnętrznego ma ogromne znaczenie dla komfortu i zdrowia, gdyż blisko 90% czasu wielu ludzi spędza w pomieszczeniach. Jednym z istotnych parametrów powietrza wewnętrznego jest wilgotność....
Jakość powietrza wewnętrznego ma ogromne znaczenie dla komfortu i zdrowia, gdyż blisko 90% czasu wielu ludzi spędza w pomieszczeniach. Jednym z istotnych parametrów powietrza wewnętrznego jest wilgotność. Wpływa na komfort, ale też zdrowie osób przebywających w budynkach. Wilgotność jest też bardzo ważnym parametrem powietrza wewnętrznego w obiektach służby zdrowia, gdyż ma wpływ na zdolność przetrwania i rozprzestrzenianie się grzybów, bakterii czy wirusów.
Dziennik Ustaw z dnia 23 marca 2023 roku, poz. 553, zamieścił ustawę z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw.
Dziennik Ustaw z dnia 23 marca 2023 roku, poz. 553, zamieścił ustawę z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw.
Rynek klimatyzacji komfortu kształtują różne elementy, jednym z ważniejszych jest prawo Unii Europejskiej. Szczególnie od 2014 r. źródłem zmian na tym rynku jest rozporządzenie UE 517/2014 w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych i uchylenia rozporządzenia (WE) nr 842/2006 [1], znane także jako rozporządzenie F-gazowe. Do polskiego porządku prawnego zapisy tego rozporządzenia wprowadzone zostały ustawą o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych [2].
Rozporządzenie jest implementacją do europejskiego porządku prawnego poprawki z Kigali do Protokołu montrealskiego (oba dokumenty zostały ratyfikowane przez Polskę). Jego zadaniem jest ograniczanie wpływu na klimat fluorowanych gazów cieplarnianych (F-gazów), do których należą m.in. syntetyczne fluorowęglowodory (HFC), powszechnie stosowane jako czynniki chłodnicze w technice chłodniczej, klimatyzacyjnej i pomp ciepła. Ograniczanie emisji czynników chłodniczych do atmosfery jako gazów cieplarnianych jest realizowane m.in. poprzez stopniowe zmniejszanie wolumenu obrotu czynnikami o wysokim potencjale globalnego ocieplenia (GWP – Global Warming Potential), ich całkowite wycofywanie (phase out) z niektórych branż zgodnie z określonym harmonogramem czasowym oraz restrykcyjne podejście do kompetencji osób montujących, konserwujących i serwisujących urządzenia chłodnicze, klimatyzacyjne i pompy ciepła (np. poprzez wymóg certyfikacji personalnej techników, rejestr operatorów i urządzeń oraz wysokie kary administracyjne za realizację prac chłodniczych bez odpowiednich uprawnień – zarówno dla instalatorów, jak i korzystających z ich usług operatorów urządzeń). W założeniach do rozporządzenia F-gazowego przyjęto, że dzięki stosowaniu się do jego wymagań w latach 2020–2030 uda się osiągnąć obniżenie ilości syntetycznych czynników chłodniczych do 40% w odniesieniu do 1990 roku.
Komisja Europejska dokonuje planowych przeglądów (revision) unijnych aktów prawnych, analizując ich skuteczność i realizację założonych celów oraz decydując, jakie zmiany należy w nich wprowadzić. Na lata 2020–2021 przypadł przegląd rozporządzenia F-gazowego – do konsultacji społecznych, które zakończą się 24 czerwca 2022 r., trafiła właśnie propozycja jego nowelizacji [3]. Już w perspektywie najbliższych pięciu lat zaproponowane zmiany będą miały istotny wpływ na poszczególne sektory branży HVAC – w tym na sektor klimatyzatorów.
Zaostrzenie systemu kontyngentów
Jednym z najważniejszym narzędzi prawnych istotnie wpływających na branżę klimatyzacyjną jest wprowadzony w 2014 r. przez rozporządzenie F-gazowe system kontyngentów fluorowęglowodorów (HFC quota system), regulujący ilość i dostępność pierwotnych (czyli pierwszy raz wprowadzanych do obrotu) czynników chłodniczych zawierających F-gazy.
Zgodnie z tym systemem każdy podmiot może wprowadzić na rynek tylko określoną ilość czynników chłodniczych (kontyngent, ang. quota). Kontyngent na dany rok przyznaje Komisja Europejska na podstawie zgłoszenia złożonego przez importera lub producenta, przy czym ilość czynnika mierzy się w tonach ekwiwalentnych (równoważnych) CO2. Oznacza to, że można wprowadzić do obrotu większą (wagowo) ilość czynnika o mniejszym GWP – przykładowo 100 t CO2 eq odpowiada ok. 148,2 t czynnika R32 (GWP = 675), ale już zaledwie ok. 47,9 t czynnika R410A (GWP = 2088).
System kontyngentów ma prowadzić do stopniowego zmniejszania ilości HFC, które importerzy i producenci mogą co roku wprowadzać do obrotu. W przedstawionej propozycji nowelizacji rozporządzenia F-gazowego system kontyngentów ma zaowocować zmniejszeniem do 2050 roku wpływu F-gazów na klimat do 2,4% poziomu z 2015 roku [3].
Dla branży klimatyzacyjnej może to oznaczać przede wszystkim wzrost cen i malejącą dostępność czynnika R410A (GWP = 2088), potrzebnego do serwisu i konserwacji urządzeń istniejących. R410A był do 2017 r. powszechnie stosowany w klimatyzatorach typu split czy multisplit i w budynkach istniejących wciąż pracuje wiele urządzeń wykorzystujących ten czynnik.
Od czasu wejścia w życie zapisów rozporządzenia F-gazowego i polskiej ustawy F-gazowej na rynku dokonała się rewolucja – po początkowym okresie nieufności wśród producentów i instalatorów niemal każdy producent urządzeń klimatyzacyjnych jako pierwszy wybór proponuje rozwiązania oparte na czynniku R32 (GWP = 675). R32 charakteryzuje się dobrymi cechami technicznymi, m.in. wymaga nawet o 15–30% mniejszego napełnienia niż R410A. Ma lepszą przewodność cieplną i mniejszą lepkość, a zatem większą wydajność chłodniczą i efektywność energetyczną. Ułatwia też pracę instalatora, m.in. może być ładowany zarówno w stanie ciekłym, jak i gazowym, podczas gdy R410A tylko w stanie ciekłym. Zasadniczym ograniczeniem jest natomiast „lekka” palność czynnika R32 – klasa A2L zgodnie z normą PN-EN 378 [4]. Choć lekka palność nie stanowi problemu podczas normalnej, prawidłowej eksploatacji urządzenia, wymaga stosowania odpowiednich środków ostrożności w zakresie m.in. minimalnej wielkości obsługiwanego pomieszczenia, odpowiedniej wentylacji, detekcji nieszczelności czy reżimu prac instalacyjnych i konserwacyjnych. Zgodnie z raportem brytyjskiej agencji konsultingowej BSRIA, w 2019 roku urządzenia na R32 stanowiły 37% europejskiego rynku klimatyzatorów split, a już w 2023 roku udział ten ma przekroczyć 80% [5].
Dalsze wycofywanie czynników o wysokim GWP
Działaniem traktowanym przez Komisję Europejską jako uzupełniające jest całkowite wycofywanie określonych F-gazów z wybranych branż, według harmonogramu czasowego zapisanego w rozporządzeniu F-gazowym. Jednak z punktu widzenia producentów zakaz stosowania określonych czynników chłodniczych w nowych urządzeniach ma największy wpływ na zmiany rynkowe. To właśnie za sprawą harmonogramu wycofywania R410A popularność w nowych klimatyzatorach split zyskał czynnik R32. Od 1 stycznia 2025 roku w nowych (wprowadzanych do obrotu) klimatyzatorach typu split o pojemności czynnika chłodniczego poniżej 3 kg zakazane będzie stosowanie czynników chłodniczych o GWP > 750 [2].
W propozycji znowelizowanego rozporządzenia F-gazowego nastąpiło dalsze zaostrzenie tych ograniczeń. Utrzymano (choć nieco zmieniono redakcję przepisu) powyższy zapis, który de facto wymusza, by od 2025 r. nie stosować już czynnika R410A w nowych klimatyzatorach o napełnieniu czynnikiem do 3 kg. Co więcej, już od 1 stycznia 2027 r. zakazem będą objęte następujące urządzenia (podkreślenia redakcji) [3]:
Stacjonarne urządzenia klimatyzacyjne typu split i pompy ciepła typu split:
(b) układy typu split o mocy znamionowej 12 kW lub mniejszej, które zawierają fluorowane gazy cieplarniane o GWP równym 150 lub większym lub których działanie jest od nich zależne, z wyjątkiem sytuacji, gdy jest to wymagane do spełnienia norm bezpieczeństwa;
(c) układy typu split o mocy znamionowej powyżej 12 kW, które zawierają fluorowane gazy cieplarniane o GWP równym 750 lub większym lub których działanie jest od nich zależne, z wyjątkiem sytuacji, gdy jest to wymagane do spełnienia norm bezpieczeństwa.
W zapisach nowelizacji wśród urządzeń objętych restrykcjami pojawiła się także nowa kategoria: pokojowe i inne samodzielne urządzenia klimatyzacyjne i pompy ciepła typu plug-in (ang. plug-in room and other self-contained air-conditioning and heat pump equipment). Zapis ten dotyczy nie tylko monoblokowych pomp ciepła, ale też klimatyzatorów okiennych czy klimatyzatorów tzw. monoblokowych (mających tylko jednostkę montowaną w pomieszczeniu, bez jednostki zewnętrznej). Od 1 stycznia 2025 r. na rynek nie będzie można wprowadzać nowych urządzeń z tej grupy, zawierających fluorowane gazy cieplarniane o GWP równym 150 lub większym.
Powyższe zapisy oznaczają, że w wielu małych urządzeniach klimatyzacji komfortu od 2027 r. nie będzie można stosować także czynnika R32, choć pewną furtkę może dać tu zapis dotyczący „konieczności spełnienia wymogów bezpieczeństwa” – nie jest jeszcze jasne, jak będzie w praktyce stosowane to zastrzeżenie. Należy także podkreślić – co czasem budzi obawy instalatorów i użytkowników – że restrykcje dotyczą tylko urządzeń nowych (pierwszy raz wprowadzonych do obrotu). Nie będzie obowiązku wymiany czy przezbrajania już zamontowanych u klientów urządzeń, podobnie dotychczasowe urządzenia na R410A mogą funkcjonować aż do „technicznej śmierci”. Problemem może być natomiast dostępność czynników, w bliższej przyszłości R410A, w dalszej perspektywie także R32, do celów serwisowych i konserwacyjnych.
Obecnie czynniki będące potencjalnymi alternatywami dla R32 w obszarze klimatyzatorów split czy klimatyzatorów samodzielnych są wciąż w fazie badań i prototypowania. Przykładowo jeden z producentów prowadzi prace nad urządzeniem z wykorzystaniem czynnika chłodniczego R454C (GWP = 146) opracowanego przez Chemours [6] – jest to mieszanina czynników R32 i R1234yf. Wymienniki ciepła w urządzeniach pracujących z tym czynnikiem mają według wyników badań producenta mniejszą wydajność (o 10% mniej w odniesieniu do R404A), dlatego w konstrukcji konieczne będą rozwiązania zwiększające wydajność wymienników. Ze względu na niską wartość GWP i bezpieczeństwo związane z niepalnością tego czynnika nie należy wykluczać, że prace nad takimi urządzeniami podejmą inni producenci.
Inną możliwością jest zastosowanie czynnika R290, czyli propanu technicznego (GWP = 3). Według raportu niemieckiej agencji GIZ [7], przejście na wysokoefektywne klimatyzatory pracujące na R290 do poziomu 50% udziału w rynku do 2050 roku pozwoliłoby na ograniczenie całkowitej emisji gazów cieplarnianych o 25%. Jednak ze względu na wysoką palność stosowanie propanu w klimatyzacji komfortu musiałoby być obwarowane szeregiem restrykcji z zakresu bezpieczeństwa, choćby takich jak dodatkowa obudowa czy minimalizacja objętości czynnika w urządzeniu.
Warto też wspomnieć, że zgodnie z nowym zapisem art. 10 certyfikacja personelu i firm w zakresie prac z czynnikami chłodniczymi ma dotyczyć nie tylko F-gazów, ale także innych rozwiązań stanowiących alternatywę dla fluorowanych gazów cieplarnianych [3]. Do tej pory wymagano tylko zawarcia w programie szkoleń i egzaminów na certyfikaty F-gazowe informacji o rozwiązaniach alternatywnych wobec F-gazów.
Literatura
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 517/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych i uchylenia rozporządzenia (WE) nr 842/2006 (Dz.Urz. UE L 150/195 z dn. 20.05.2014)
Wniosek Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych zmieniające dyrektywę (UE) 2019/1937 i uchylające rozporządzenie (UE) nr 517/2014, COM(2022) 150 final 2022/0099(COD), https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=CELEX:52022PC0150&from=EN (dostęp: 10.05.2022)
Ustawa z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (tj. DzU 2019, poz. 2158)
PN-EN 378 Instalacje chłodnicze i pompy ciepła. Wymagania dotyczące bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Część 1: Wymagania podstawowe, definicje, klasyfikacja i kryteria wyboru
BSRIA’s view on refrigerant trends in AC and Heat Pump segments, https://www.bsria.com/uk/news/article/bsrias_view_on_refrigerant_trends_in_ac_and_heat_pump_segments/ (dostęp: 10.05.2022)
Materiały firmy MHI, https://www.mhi.com/news/190418.html (dostęp: 10.05.2022)
R290 Split Air Conditioners Resource Guide, 2019, https://www.green-cooling-initiative.org/fileadmin/Publications/2019_C4_R290_SplitAC_ResourceGuide.pdf (dostęp: 10.05.2022)
Program certyfikacji EUROVENT ma na celu standaryzację danych technicznych urządzeń przeznaczonych do klimatyzacji i chłodnictwa zgodnie z europejskimi i międzynarodowymi normami. Laboratorium EUROVENT...
Program certyfikacji EUROVENT ma na celu standaryzację danych technicznych urządzeń przeznaczonych do klimatyzacji i chłodnictwa zgodnie z europejskimi i międzynarodowymi normami. Laboratorium EUROVENT pozwala producentom uczestniczącym w programie na wyrównaną konkurencję oraz systematyzację parametrów technicznych urządzeń. W artykule zamieszczono przegląd programów certyfikacji EUROVENT. Z uwagi na stosunkową dużą liczbę grup certyfikacyjnych w pierwszej części zawarto informacje dot. pierwszych...
W artykule omówiono kwestie stosowania czynników chłodniczych w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych. Kilkanaście lat temu przepisy wymogły zakaz stosowania czynnika chłodniczego R12 i innych z...
W artykule omówiono kwestie stosowania czynników chłodniczych w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych. Kilkanaście lat temu przepisy wymogły zakaz stosowania czynnika chłodniczego R12 i innych z grupy CFC. W przyszłym roku podobny los spotka czynniki chłodnicze HCFC, łącznie z popularnym i sprawdzonym czynnikiem R22. Jednocześnie Wspólnota Europejska konsekwentnie dąży do możliwie szybkiej realizacji zaleceń Protokołu z Kioto, którego podstawą jest hipoteza o ogrzewaniu klimatu przez człowieka,...
W artykule omówiono kwestie stosowania czynników chłodniczych w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych. Kilkanaście lat temu przepisy wymogły zakaz stosowania czynnika chłodniczego R12 i innych z...
W artykule omówiono kwestie stosowania czynników chłodniczych w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych. Kilkanaście lat temu przepisy wymogły zakaz stosowania czynnika chłodniczego R12 i innych z grupy CFC. W 2010 r. podobny los spotka czynniki chłodnicze HCFC, łącznie z popularnym i sprawdzonym czynnikiem R22. Jednocześnie Wspólnota Europejska konsekwentnie dąży do możliwie szybkiej realizacji zaleceń Protokołu z Kioto, którego podstawą jest hipoteza o ogrzewaniu klimatu przez człowieka, w...
W projekcie zmian rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zawarto regulacje, które zmienią i uporządkują kwestię izolacji cieplnej przewodów...
W projekcie zmian rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zawarto regulacje, które zmienią i uporządkują kwestię izolacji cieplnej przewodów c.o., c.w.u., a także przewodów instalacji wentylacji i klimatyzacji, tak by były one efektywne energetycznie.
Warunki techniczne były wielokrotnie nowelizowane i dostosowywane do nowych rozwiązań konstrukcyjnych i funkcjonalnych źródeł ciepła. Już na pierwszy rzut oka widoczne są duże różnice w wymaganiach stawianych...
Warunki techniczne były wielokrotnie nowelizowane i dostosowywane do nowych rozwiązań konstrukcyjnych i funkcjonalnych źródeł ciepła. Już na pierwszy rzut oka widoczne są duże różnice w wymaganiach stawianych poszczególnym rodzajom urządzeń, przy czym nie wydają się one w pełni uzasadnione fizycznym charakterem procesu spalania, który w tych urządzeniach przebiega. Celem poniższej analizy jest wykazanie tego zróżnicowania i ocena jego zasadności, a także próba wskazania sposobu uproszczenia i ujednolicenia...
Budynek wpływa na środowisko w całym cyklu swojego istnienia. Żeby ocenić ten wpływ, należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, przyjmując przy tym możliwie jasne kryteria. Pomocne dla projektantów mogą się...
Budynek wpływa na środowisko w całym cyklu swojego istnienia. Żeby ocenić ten wpływ, należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, przyjmując przy tym możliwie jasne kryteria. Pomocne dla projektantów mogą się okazać deklaracje środowiskowe.
Dostosowanie Prawa budowlanego do standardów unijnych w zakresie zużycia energii wymagało zmian m.in. w metodyce obliczania charakterystyki energetycznej budynków oraz w warunkach technicznych.
Nowe...
Dostosowanie Prawa budowlanego do standardów unijnych w zakresie zużycia energii wymagało zmian m.in. w metodyce obliczania charakterystyki energetycznej budynków oraz w warunkach technicznych.
Nowe przepisy wywołały ożywioną dyskusję w środowisku projektantów i architektów z uwagi na konieczność zmiany podejścia do procesu projektowego. Pojawiły się też liczne głosy krytyczne wskazujące na wprowadzanie w życie zasad nie w pełni przeanalizowanych w zakresie ich oddziaływania na rynek budowlany....
Przy określaniu charakterystyki energetycznej budynku słoneczne zyski ciepła obliczane są jedynie dla przezroczystych elementów zbierających obudowy, z pominięciem wpływu powierzchni nieprzezroczystych....
Przy określaniu charakterystyki energetycznej budynku słoneczne zyski ciepła obliczane są jedynie dla przezroczystych elementów zbierających obudowy, z pominięciem wpływu powierzchni nieprzezroczystych. Przy przyjęciu miesięcznego kroku obliczeniowego może to prowadzić do znacznego niedoszacowania zapotrzebowania na energię do celów chłodzenia.
W ostatnim czasie publikowane są różne informacje dotyczące audytów energetycznych przedsiębiorstw i obowiązku ich wykonywania, przy czym mylone są ustalenia Unii Europejskiej z przepisami krajowymi, a...
W ostatnim czasie publikowane są różne informacje dotyczące audytów energetycznych przedsiębiorstw i obowiązku ich wykonywania, przy czym mylone są ustalenia Unii Europejskiej z przepisami krajowymi, a także błędnie rozumiane cele sporządzania i zawartość tych audytów.
Duże przedsiębiorstwa mają obowiązek przeprowadzenia raz na 4 lata audytu energetycznego. Z tego obowiązku zwolnione są przedsiębiorstwa posiadające wdrożony i certyfikowany system zarządzania energią...
Duże przedsiębiorstwa mają obowiązek przeprowadzenia raz na 4 lata audytu energetycznego. Z tego obowiązku zwolnione są przedsiębiorstwa posiadające wdrożony i certyfikowany system zarządzania energią określony we właściwych normach lub system zarządzania środowiskowego, jeżeli w ramach tych systemów przeprowadzono audyt energetyczny.
W dniu 30 listopada 2016 roku Komisja Europejska opublikowała istotny dokument dotyczący europejskiego prawodawstwa energetycznego: Pakiet "Czysta Energia dla wszystkich Europejczyków". Obejmuje on zagadnienia...
W dniu 30 listopada 2016 roku Komisja Europejska opublikowała istotny dokument dotyczący europejskiego prawodawstwa energetycznego: Pakiet "Czysta Energia dla wszystkich Europejczyków". Obejmuje on zagadnienia związane z efektywnością energetyczną, wykorzystaniem OZE, zarządzaniem rynkiem energii elektrycznej, prawami konsumentów oraz Unią Energetyczną. Proponowane zmiany dotyczą między innymi Dyrektywy o Efektywności Energetycznej Budynków (EPBD) i Dyrektywy o Efektywności Energetycznej (EED).
Polskie firmy budowlane i branż pokrewnych realizują szereg usług poza granicami kraju – od budowy mieszkań, dróg i obiektów hydrotechnicznych, przez renowację zabytków i usługi instalacyjne aż po budowę...
Polskie firmy budowlane i branż pokrewnych realizują szereg usług poza granicami kraju – od budowy mieszkań, dróg i obiektów hydrotechnicznych, przez renowację zabytków i usługi instalacyjne aż po budowę statków i elektrowni atomowych. Niedługo to się zmieni. Nowelizacja unijnej dyrektywy o delegowaniu pracowników sprawi, że ich usługi staną się za granicą niekonkurencyjne.
Nowelizacja ustawy o podatku VAT obowiązuje od początku roku. Jedna z najważniejszych zmian dotyczy rozszerzenia katalogu czynności rozliczanych w ramach procedury odwrotnego obciążenia, który teraz obejmuje...
Nowelizacja ustawy o podatku VAT obowiązuje od początku roku. Jedna z najważniejszych zmian dotyczy rozszerzenia katalogu czynności rozliczanych w ramach procedury odwrotnego obciążenia, który teraz obejmuje usługi budowlane. Co to oznacza dla przedsiębiorców i podwykonawców?
Jak informuje Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie", Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 22 czerwca 2017 r. wypowiedział się w sprawie definicji przyłącza kanalizacyjnego i wodociągowego.
Jak informuje Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie", Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 22 czerwca 2017 r. wypowiedział się w sprawie definicji przyłącza kanalizacyjnego i wodociągowego.
Ministerstwo Energii opublikowało projekt kolejnej nowelizacji ustawy o OZE, która ma wejść w życie już 1 września 2017 r. Nowela ma na celu zapewnienie pełnej zgodności przepisów tej ustawy z unijnymi...
Ministerstwo Energii opublikowało projekt kolejnej nowelizacji ustawy o OZE, która ma wejść w życie już 1 września 2017 r. Nowela ma na celu zapewnienie pełnej zgodności przepisów tej ustawy z unijnymi przepisami dotyczącymi pomocy publicznej. Wprowadza istotnie zmiany w kwestii systemu wsparcia dla małych biogazowni i hydroelektrowni oraz zasad budowy i opodatkowania farm wiatrowych.
W czwartek 27.07 br., Senat bez żadnych poprawek przyjął nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, zmieniającej wzór obliczania opłaty zastępczej.
W czwartek 27.07 br., Senat bez żadnych poprawek przyjął nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, zmieniającej wzór obliczania opłaty zastępczej.
Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, 1 września rozpoczęły się konsultacje publiczne projektów ustaw regulujących funkcjonowanie administracji budowlanej oraz zawodów architekta, inżyniera...
Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, 1 września rozpoczęły się konsultacje publiczne projektów ustaw regulujących funkcjonowanie administracji budowlanej oraz zawodów architekta, inżyniera budownictwa i urbanisty.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie rozpatrzył sprawę, której celem było wyjaśnienie zasady opodatkowania podatkiem akcyzowym energii, którą wyprodukują i oddadzą do sieci prosumenci, a także energii,...
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie rozpatrzył sprawę, której celem było wyjaśnienie zasady opodatkowania podatkiem akcyzowym energii, którą wyprodukują i oddadzą do sieci prosumenci, a także energii, którą z sieci pobiorą w ramach rozliczeń w systemie tzw. opustów - podaje portal gramwzielone.pl.
Zmiany warunków technicznych w zakresie bezpieczeństwa pożarowego stanowią realizację części postulatów zgłaszanych przez różne środowiska. Niektóre z wprowadzonych zmian służą zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa...
Zmiany warunków technicznych w zakresie bezpieczeństwa pożarowego stanowią realizację części postulatów zgłaszanych przez różne środowiska. Niektóre z wprowadzonych zmian służą zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa w budynku, część jednak spełnia głównie oczekiwania inwestorów i stanowi istotne złagodzenie wymagań obowiązujących dotychczas. Wiele kwestii nie zostało jeszcze wyjaśnionych lub doprecyzowanych, a planowane modyfikacje m.in. ustawy o ochronie ppoż. będą okazją do wprowadzenia kolejnych zmian.
1 stycznia br. weszła w życie ustawa podpisana 14 listopada 2017 roku przez ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny...
1 stycznia br. weszła w życie ustawa podpisana 14 listopada 2017 roku przez ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jakie poprawki zostały wprowadzone?
Projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących dotyczy ustanowienia uproszczonych zasad i procedur przygotowania oraz realizacji inwestycji...
Projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących dotyczy ustanowienia uproszczonych zasad i procedur przygotowania oraz realizacji inwestycji mieszkaniowych i ma stanowić przepisy szczególne wobec regulacji ustawy Prawo budowlane. Celem projektu jest odpowiedź na zauważone zjawiska deficytu liczby mieszkań dostępnych na polskim rynku w stosunku do innych państw Unii Europejskiej i braku możliwości zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych...
Źródła odnawialnej energii cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów jedno- i wielorodzinnych. Instalacja fotowoltaiki domowej pozwala ograniczyć rachunki za energię elektryczną praktycznie...
Źródła odnawialnej energii cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów jedno- i wielorodzinnych. Instalacja fotowoltaiki domowej pozwala ograniczyć rachunki za energię elektryczną praktycznie do zera. Chcesz się dowiedzieć się, jak przebiega montaż modułów PV oraz jak są projektowane schematy instalacji fotowoltaicznej? Przeczytaj poniższy artykuł!
Zielona Firma z Krakowa zwyciężyła w zmaganiach o tytuł „Instalatora roku”. To szósta już edycja konkursu organizowanego przez firmę Corab – lidera rynku dystrybucji komponentów PV. Szósta, i jak dotąd,...
Zielona Firma z Krakowa zwyciężyła w zmaganiach o tytuł „Instalatora roku”. To szósta już edycja konkursu organizowanego przez firmę Corab – lidera rynku dystrybucji komponentów PV. Szósta, i jak dotąd, najtrudniejsza.
Pompa ciepła pracuje zazwyczaj 2 do 2,5 tys. godzin rocznie. To znacznie dłużej niż praca silnika w prywatnym samochodzie, co do którego właściciel nie ma wątpliwości o potrzebie wykonywania okresowych...
Pompa ciepła pracuje zazwyczaj 2 do 2,5 tys. godzin rocznie. To znacznie dłużej niż praca silnika w prywatnym samochodzie, co do którego właściciel nie ma wątpliwości o potrzebie wykonywania okresowych przeglądów.
W dzisiejszych czasach marketing stał się jednym z najważniejszych narzędzi w promowaniu biznesu. Branża budowlana, która jeszcze kilka lat temu była dość konserwatywna w swoich podejściach do reklamy...
W dzisiejszych czasach marketing stał się jednym z najważniejszych narzędzi w promowaniu biznesu. Branża budowlana, która jeszcze kilka lat temu była dość konserwatywna w swoich podejściach do reklamy i promocji, obecnie w coraz większym stopniu korzysta z różnych form działań marketingowych. Jakie grupy docelowe są najistotniejsze według przedstawicieli firm produkujących materiały budowlane? Z jakich narzędzi do optymalizacji działań marketingowych korzystają? Jakie poparcie ma technologia BIM...
Pompy obiegowe są ważnym elementem instalacji ogrzewania oraz chłodzenia i klimatyzacji. Zadaniem pomp jest zapewnienie ciągłego obiegu nośnika energii wewnątrz instalacji. Dzięki temu zasilane urządzenia...
Pompy obiegowe są ważnym elementem instalacji ogrzewania oraz chłodzenia i klimatyzacji. Zadaniem pomp jest zapewnienie ciągłego obiegu nośnika energii wewnątrz instalacji. Dzięki temu zasilane urządzenia mogą przekazywać odpowiednie ilości energii dla zapewniania komfortu.
W ostatnich latach zauważalny jest znaczny wzrost zapotrzebowania na pompy obiegowe, które są ważnym elementem systemów grzewczych i klimatyzacyjnych. Pompy obiegowe są niezbędne do napędzania cyrkulacji...
W ostatnich latach zauważalny jest znaczny wzrost zapotrzebowania na pompy obiegowe, które są ważnym elementem systemów grzewczych i klimatyzacyjnych. Pompy obiegowe są niezbędne do napędzania cyrkulacji wody w systemie grzewczym, co oznacza, że są one kluczowymi elementami w zapewnianiu wydajnego działania instalacji. Niestety, wraz ze wzrostem zapotrzebowania na te pompy, narastały również problemy z ich dostępnością.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.