RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Projektowanie wentylacji w obiektach gastronomicznych a wyzwania spowodowane pandemią

Wizualizacja rozwiązania wentylacji w kuchni; fot. Autorka

Wizualizacja rozwiązania wentylacji w kuchni; fot. Autorka

Projektowanie instalacji sanitarnych w lokalach gastronomicznych wymaga zastosowania rozwiązań, które zapewnią komfort i bezpieczeństwo pracowników i ich gości. Gastronomia to branża zużywająca duże ilości energii potrzebnej do przygotowania posiłków i wentylacji. Inwestorom zależy zatem, by uzyskać maksymalne oszczędności w zakresie działania systemów HVAC. Kolejnym wyzwaniem, z jakim mierzy się branża gastronomiczna, jest pandemia COVID-19. Przykłady płynące zza oceanu pokazują, że aby móc przynajmniej częściowo rozwijać tego typu biznes, warto zainwestować w rozwiązania poprawiające jakość powietrza.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.

ARTEKON Sklejka 18 mm

Sklejka 18 mm Sklejka 18 mm

Sklejka to materiał drewnopochodny, którego arkusze powstają poprzez sklejenie kilku cienkich warstw drewna nazywanych fornirami. Arkusz najczęściej składa się z 3 lub więcej warstw forniru. Warstwy są...

Sklejka to materiał drewnopochodny, którego arkusze powstają poprzez sklejenie kilku cienkich warstw drewna nazywanych fornirami. Arkusz najczęściej składa się z 3 lub więcej warstw forniru. Warstwy są klejone między sobą żywicami syntetycznymi. Włókna sąsiednich warstw są ułożone prostopadle do siebie.

W artykule:

• Wentylacja w gastronomii a obecne wyzwania
• Gdy brakuje informacji od technologa
• Projektowanie obiektów gastronomicznych według zagranicznych i polskich wytycznych

Wentylacja w gastronomii a obecne wyzwania

Projekt wentylacji restauracji powinien powstać na podstawie wytycznych od technologa. Znając przeznaczenie danego obiektu, ustawia on na rzucie niezbędne urządzenia, np. zlewy czy okapy, kuchnie. W lokalach gastronomicznych można wyodrębnić następujące strefy [1]:

  • produkcyjną (kuchnia i zmywalnia),
  • magazynową,
  • ekspedycyjną,
  • handlową,
  • administracyjno-socjalną,
  • sale konsumenckie.

Sprawdź: Sprzęt gastronomiczny marki Hendi >>

Zadaniem projektanta wentylacji i klimatyzacji jest skoordynowanie projektu technologii ze swoim, zastosowanie się do wytycznych i podłączenie odpowiednich urządzeń do instalacji. Projektant wentylacji potrzebuje informacji o:

  • typie kuchni,
  • typie urządzeń i zyskach ciepła jawnego i utajonego, najlepiej w formie tabeli z przypisaniem ich do konkretnych pomieszczeń,
  • lokalizacji urządzeń i ich wymiarach zaprezentowanych na aktualnych rzutach architektury,
  • współczynniku jednoczesności i czasu pracy,
  • rodzaju nawiewu powietrza.

Wszystkie te dane powinna zawierać „technologia”, ale nie zawsze projektant HVAC je otrzymuje. Gdy kontakt z technologiem jest utrudniony, a czasu do wydania projektu coraz mniej, trzeba działać samodzielnie, opierając się na wiedzy inżynierskiej.

W pomieszczeniach kuchni i zmywalni na etapie projektowym należy zwrócić uwagę na zyski ciepła od urządzeń technologicznych oraz zyski wilgoci związane z emisją pary wodnej. Poza tym w kuchniach emitowane są opary i cząstki tłuszczu, zapachy, produkty spalania oraz wydzielające się podczas obróbki termicznej jedzenia aldehydy. Konieczny jest taki rozdział powietrza dla tych pomieszczeń, który uniemożliwi przedostawanie się powietrza z kuchni czy zmywalni do sali konsumenckiej. Z kolei w pomieszczeniach, w których przechowywana jest żywność, należy tak zorganizować wymianę powietrza, aby nie docierało ono z sąsiednich pomieszczeń i nie niosło ryzyka transmisji bakterii czy nawet wirusów.

Ciepło jawne oddawane na drodze konwekcji oraz opary powstające w kuchni usuwa się za pomocą okapów. Ciepło oddawane na drodze promieniowania jest akumulowane np. w ścianach lub elementach wyposażenia, a następnie oddawane, co zwiększa temperaturę w pomieszczeniu. Dlatego konieczna jest także instalacja klimatyzacji, aby zapewnić komfort pracownikom. Projektując przewody wyciągowe z okapów, należy przewidzieć otwory rewizyjne, które pomogą kontrolować odkładanie się łatwopalnego tłuszczu w instalacji. Istotny jest także materiał kanałów, a okapy powinny być wykonane ze stali kwasoodpornej. Ważne jest też, by nie łączyć systemów obsługujących pomieszczenia kuchni oraz przygotowania i wydawania posiłków z systemami obsługującymi pozostałe pomieszczenia w obiekcie.

Gdy brakuje informacji od technologa

W trakcie wzorcowego procesu projektowego technolog opracowuje dokumentację i dostarcza ją w wyznaczonym terminie, tak aby inżynierowie sanitarni mogli zacząć swoją pracę. W rzeczywistości nierzadko się zdarza, że projekt architektury zmienia się bardzo dynamicznie ze względu na uwagi sugerowane przez inwestora. Jeśli nawet pierwsza wersja technologii została udostępniona projektantom sanitarnym w odpowiednim czasie, to na skutek zmian w trakcie procesu projektowego staje się nieaktualna. Bywa też tak, że technolog, mając do czynienia ze skomplikowanymi i rozbudowanymi urządzeniami gastronomicznymi, jest tak zajęty innymi zleceniami, że dostarcza swoją dokumentację niemal równocześnie z terminem wydania projektów branżowych.

Czytaj też: Systemy wentylacji budynków muszą być znacznie lepsze >>

W takich sytuacjach projektanci branżowi, szczególnie wentylacji i klimatyzacji, muszą sobie radzić samodzielnie. Niemniej jednak powinni otrzymać informacje o rodzaju planowanych do zastosowania urządzeń i ich rozmieszczeniu. Jeśli nie zostały podane wartości zysków ciepła dla poszczególnych urządzeń, to ilość ciepła oddawanego na drodze konwekcji można obliczyć za pomocą wytycznych VDI 2052 [3], korzystając ze wzoru:

(1)

gdzie:
Qj – zyski ciepła jawnego wg tabeli A1 w normie VDI 2052 [3], W/kW;
P – moc urządzenia kuchennego, kW.

Strumień konwekcyjny, który okap musi odebrać, wyliczyć można ze wzoru:

(2)

gdzie:
k – współczynnik empiryczny, przyjmuje się wartość 18;
Qj – strumień ciepła obliczony z poprzedniego wzoru, W;
dh – średnica hydrauliczna źródła ciepła:

(3)

L – długość źródła ciepła, m;
B – szerokość źródła ciepła, m;
z – wysokość między urządzeniem a okapem, m;
r – współczynnik zmniejszający wynikający z ustawienia źródła ciepła, który wyznacza się zgodnie z tabelą 1.

Projektowanie obiektów gastronomicznych według zagranicznych i polskich wytycznych

Przyjmuje się następujące ogólne wytyczne dla kuchni [3]:

  • projektowa temperatura powietrza wewnętrznego: 19–28°C, latem zaleca się < 26°C (kuchnia gorąca) lub 17–20°C (kuchnia zimna);
  • wilgotność względna: 30–80%;
  • maksymalna zawartość wilgoci: 11,5 g/kg;
  • poziom ciśnienia akustycznego mierzony na wysokości 1,7 m od posadzki: 50–60 dB(A). W wydawalni posiłków dopuszcza się maks. 50 dB(A);
  • filtracja dwustopniowa, filtr wstępny F5 i główny F7 lub F9;
  • zapewnienie podciśnienia względem sąsiednich pomieszczeń.

Dla zapewnienia komfortu cieplnego pracownikom należy przyjąć wartość wilgotności z wykresu Moliera na podstawie projektowej temperatury powietrza wewnętrznego oraz maksymalnej zawartości wilgoci 11,5 g/kg. Przyjmuje się, że obszar uzyskania komfortu cieplnego znajduje się w odległości 0,5 m od urządzeń emitujących ciepło oraz 1,1 m nad poziomem posadzki [2].

Prędkość powietrza dla pomieszczeń kuchni przyjmuje się według tabeli 2.

Strumień powietrza nawiewanego dla pomieszczenia kuchni

Projektowanie wydajności instalacji wentylacyjnej dla kuchni przeprowadza się w następujących krokach:

  1. Obliczenie ilości powietrza nawiewanego (ze względu na liczbę wymian lub zyski ciepła jawnego).
  2. Przyjęcie ilości powietrza wyciąganego przez okap na podstawie danych otrzymanych od technologa. Jeśli strumień powietrza nie został podany ani nie był obliczany (wzór 2), trzeba go przyjąć w przybliżeniu na podstawie prędkości porywania w otworze wlotowym okapu. Znając powierzchnię wlotu okapu i przyjmując prędkość od 0,25 do 0,5 m/s, można wyznaczyć strumień powietrza wyciąganego przez okap [6]. Jeśli okap nie został dobrany przez technologa, trzeba obliczyć strumień wg wzorów (1) i (2).
  3. Obliczenie koniecznej ilości powietrza wyciąganego przez wentylację ogólną, tak aby zapewnić w kuchni podciśnienie.
  4. Zbilansowanie ilości powietrza nawiewanego i wywiewanego w trybie, gdy okapy są włączone oraz gdy działa tylko wentylacja ogólna.

Projektując instalację wentylacji dla kuchni, warto pamiętać, że okap nie pracuje stale w ciągu doby, i należy to uwzględnić w bilansie powietrza. Chodzi o to, że poza okapem wyciągającym powietrze jest jeszcze wentylacja wywiewna dyżurna. Całość musi ze sobą współpracować, tak aby stale utrzymywać podciśnienie lub ewentualnie równowagę ciśnień.

Czytaj też: Konieczność zmiany zbioru pojęć i teorii tworzących podstawy wiedzy o wentylacji budynków >>

Reasumując, w bilansie należy uwzględnić [6]:

  • strumień powietrza nawiewanego przez wentylację ogólną,
  • strumień powietrza wywiewanego przez wentylację ogólną (bez okapów),
  • strumień powietrza wyciąganego przez okapy.

Z powodu dominującego wpływu zysków ciepła jawnego od urządzeń na jakość powietrza obliczeniowy strumień powietrza na potrzeby wentylacji ogólnej kuchni oblicza się ze wzoru [4]:

(4)

gdzie:

V – wymagany strumień objętości powietrza wentylacyjnego, m3/h;
Qmax – maksymalna wartość sumaryczna zysków ciepła jawnego dla kuchni, W;
ρ – gęstość powietrza (1,2 kg/m3);
cp – ciepło właściwe powietrza (1,005 kJ/kgK);
tn – temperatura powietrza nawiewanego, K;
tu – temperatura powietrza usuwanego, K.

Strumień powietrza potrzebny do odebrania zysków wilgoci można obliczyć według poniższego wzoru:

(5)

gdzie:

V – wymagany strumień objętości powietrza wentylacyjnego, m3/h;
Wmax – maksymalna wartość sumaryczna pary wodnej wydzielanej do pomieszczenia, g/h;
ρ – gęstość powietrza (1,2 kg/m3);
xn – zawartość pary wodnej w powietrzu nawiewanym, g/kg;
xu – zawartość pary wodnej w powietrzu usuwanym, g/kg.

Powyższe równanie można także zastosować do obliczeń strumienia powietrza w kuchniach. Obliczona wartość wymian powietrza powinna się mieścić w granicach 5–10 w/h [2]. Opieranie się na krotności wymian jest jednak metodą orientacyjną i może być stosowane jedynie jako wskaźnik. Ostateczna wartość strumienia powietrza przyjęta do dalszych obliczeń powinna być wynikiem analizy bilansu ciepła i wilgoci.

Temperaturę powietrza usuwanego w pomieszczeniu o wysokości w świetle do 4 m można przyjmować jako temperaturę powietrza w strefie pracy [4]. Temperatura powietrza nawiewanego jest niższa i wg zaleceń HCA DW/172 [5, 6] powinna wynosić 16°C dla wentylacji mieszającej. Wzór ten uznawany jest za metodę dokładną, którą można zastosować, mając podane zyski ciepła jawnego od urządzeń kuchennych. Pozostałe wartości można przyjąć zgodnie z zaleceniami VDI [3, 5] zamieszczonymi w tabeli 3.

Według krajowych zaleceń Stowarzyszenia Rzeczoznawców Sanitarnohigienicznych [2] dla kuchni wartość strumienia powietrza należy przyjmować na podstawie zysków ciepła jawnego lub utajonego, ale maksymalna wartość wymian powietrza nie może przekroczyć 40 1/h. W przeciwnym wypadku należy zweryfikować przyjęte w projekcie rozwiązanie chłodzenia kuchni.

W tabeli 4 zestawiono wymagania dotyczące obliczania strumienia powietrza dla kuchni wg zaleceń SRS [2], VDI [3] oraz HCA DW/172 [5, 6].

Dla uzyskania podciśnienia w kuchni względem pomieszczeń sąsiadujących wg wytycznych VDI 2052 należy przyjąć od 3 do 5% mniej powietrza nawiewanego niż wywiewanego. Z kolei wytyczne HCA DW/172 sugerują większą wartość podciśnienia, strumień powietrza nawiewanego ma stanowić ok. 85% wartości powietrza wywiewanego.

Pozostałe wymagania dotyczące organizacji przepływu powietrza [2, 5] to:

  • lokalizacja nawiewników i wywiewników powinna zapewniać swobodny przepływ powietrza w pomieszczeniu, bez tzw. krótkich spięć lub martwych stref;
  • należy zapewnić przepływ powietrza od pomieszczeń „czystych” do „brudnych” poprzez jego odpowiednie zbilansowanie;
  • strefy o różnym przeznaczeniu i wymaganiach sanitarnych nie mogą być wpinane w ten sam system;
  • urządzenia technologiczne wydzielające znaczne ilości ciepła muszą być zlokalizowane pod okapami;
  • w kuchniach nie można stosować nadciśnienia, jedynie równowagę ciśnień lub niewielkie podciśnienie. Rekompensatę powietrza nawiewanego lokalizuje się w pomieszczeniach komunikacji i w rozdzielni posiłków;
  • obiekt powinien być wietrzony w sposób ciągły.

Czytaj też: Mapa drogowa BIM? >>

Zmywalnie oraz pozostałe pomieszczenia pomocnicze

Według polskich i zagranicznych wytycznych strumień powietrza dla pomieszczenia zmywalni powinien zostać obliczony na podstawie bilansu ciepła zysków i wilgoci według podanych wcześniej wzorów (4) i (5). Korzystając z metody wskaźnikowej, można przyjąć strumień powietrza na podstawie liczby wymian – jest to 5–10 1/h [2]. Prędkość nawiewanego powietrza w zmywalni przyjmuje się w przedziale 0,22–0,25 m/s [2].

Maksymalną temperaturę latem można przyjmować wg PN-78/B-03421 [13] i nie powinna być ona wyższa od temperatury zewnętrznej o:

  • 3 K przy zyskach ciepła jawnego <50 W/m2;
  • 5 K przy zyskach ciepła jawnego >50 W/m2.

Aby dokładniej określić komfortową temperaturę powietrza zimą i latem w zmywalni, można skorzystać z tabeli 5 [7].

Bilans powietrza dla zmywalni powinien uwzględniać podciśnienie względem sąsiadujących pomieszczeń (10–20%) z oddzielnym wentylatorem wyposażonym w klapę zwrotną oraz złącze przeciwdrganiowe i podstawę dachową tłumiącą lub tłumik na kanale. Strumień powietrza dla pozostałych pomieszczeń pomocniczych oblicza się na podstawie liczby wymian – wg wytycznych SRS [2, 5] lub przyjmując powierzchnię podłogi – wytyczne VDI 2052 [3]. Wybrane typy przestrzeni z uwzględnieniem sposobu obliczeń zaprezentowano w tabeli 6.

Elementy nawiewne

W kuchniach można stosować dwa rozwiązania nawiewu powietrza:

  • wentylację mieszającą (nawiewniki ścienne, sufitowe lub stropy wentylowane),
  • wentylację wyporową (nawiewniki wyporowe zlokalizowane w podłodze lub nad pracownikami jako podwieszane lub sufitowe).

Działanie wentylacji z sufitami wentylacyjnymi pokazano na rys. 1.

W kuchniach zaleca się stosowanie wentylacji wyporowej, ponieważ pozwala ona uzyskać zmniejszenie obciążenia cieplnego oraz redukcję zanieczyszczeń na stanowisku pracy. Przy zastosowaniu nawiewników wyporowych sufitowych temperatura powietrza nawiewanego nie powinna być niższa od 19°C. Nawiewniki wyporowe można także montować w strefie pracy. Minimalna temperatura nawiewanego przez nie powietrza wynosi 20°C [3].

Drugim rozwiązaniem jest wentylacja mieszająca, gdzie stosuje się nawiewniki ścienne lub sufitowe. Te pierwsze mogą zakłócać przepływ strumienia konwekcyjnego znad urządzeń kuchennych. Nieco lepiej pod tym względem sprawdzają się nawiewniki sufitowe.

Rozwiązanie wentylacja kuchni

Rys. 1. Rozwiązanie wentylacji kuchni z sufitami wentylacyjnymi [7]

Poza nawiewnikami można stosować także sufity wentylacyjne, zwane również stropami nawiewno-wywiewnymi (rys. 1). Wykorzystuje się je wtedy, gdy liczba wymian powietrza na godzinę jest bardzo duża.

Zaprojektowanie komfortowo działającej wentylacji spełniającej wymagania wszystkich norm, stosując tylko nawiewniki, jest niemożliwe – trzeba zastosować także modułowe stropy wentylacyjne. Składają się one z sekcji usuwania zanieczyszczeń z filtrami tłuszczowymi i mogą występować w wersji z wbudowanym oświetleniem. Wykonuje się je ze stali nierdzewnej. Wymagana przestrzeń instalacyjna nad tymi urządzeniami to 20–30 cm w zależności od producenta [8], czyli wykorzystują one przestrzeń ekonomicznie. Zalecana minimalna temperatura nawiewu jest taka sama jak dla wentylacji mieszającej, czyli 16°C. Stropy te pozwalają na zachowanie komfortowych warunków na stanowisku pracy, a ich „wadą” jest koszt inwestycyjny.

Przewody wentylacyjne

Projektując instalację wentylacji, która zapewni komfort zarówno pracownikom restauracji, jak i klientom, nie należy zapominać o hałasie. W dużej mierze zależy on od prędkości powietrza w kanałach. Zalecane wartości projektowe zamieszczono w tabeli 7.

Prędkość powietrza wyciąganego przez kanał okapowy powinna być utrzymywana na poziomie od 2,5 do 7,5 m/s.

Tam, gdzie występuje ryzyko kondensacji, kanały wentylacyjne powinny być wykonane z materiałów na nią odpornych – zaleca się stal nierdzewną z połączeniem wsuwanym zgodnie z kierunkiem przepływu powietrza. Kanały powinny mieć izolację, nawet jeśli są to przewody wyrzutowe, np. ze zmywalni.

Odzysk ciepła i centrale

Zgodnie z wymaganiami zawartymi w rozporządzeniu w sprawie Warunków Technicznych [10] w budynkach, w których wydajność wentylacji mechanicznej ogólnej nawiewno-wywiewnej wynosi przynajmniej 500 m3/h, konieczne jest stosowanie odzysku ciepła. Jeśli chodzi o kuchnie, wykorzystanie odzysku ciepła z powietrza usuwanego jest korzystne pod względem ekonomicznym. Pamiętać jednak należy, że w takim wypadku wymiennik musi być szczelny i łatwy w czyszczeniu.

Rzeczoznawcy sanepidu wymagają najczęściej, aby był to wymiennik glikolowy. Pozwala on na szczelne rozdzielenie strumieni powietrza wywiewanego i nawiewanego.

Do niedawna jedną z najczęstszych metod rozdziału powietrza przy wentylowaniu kuchni w obiektach gastronomicznych był nawiew i wyciąg powietrza obiegowego przez centralę oraz bezpośredni wyrzut na zewnątrz oparów z okapu. Jest to jednak rozwiązanie nieefektywne energetycznie. Obecnie dopuszcza się odzysk ciepła z powietrza usuwanego z okapu pod warunkiem, że jest on wyposażony w filtr zapewniający usunięcie cząstek tłuszczu na poziomie min. 95% [2, 8]. Mogą to być lampy UV-C albo filtry cyklonowe-cylindryczne z filtrami siatkowymi.

Wyzwania dla branży HVAC a COVID-19

W artykule wymieniono wybrane wymagania dotyczące projektowania wentylacji w obiektach gastronomicznych. W czasie pandemii branża gastronomiczna jest w szczególnie trudnej sytuacji i w wielu krajach, także w Polsce, działalność restauracji ogranicza się do wydawania dań na wynos. Rodzi się zatem pytanie, czy istnieją sposoby, które mogłyby umożliwić funkcjonowanie tych obiektów w czasie zagrożenia pandemią.

Wskazówką może być Filadelfia, która zezwoliła na otwarcie restauracji przy obłożeniu 50% miejsc pod warunkiem spełnienia podwyższonych standardów wentylacji powietrza. Przykład ten wskazuje, ze rozwiązanie takie jest możliwe [11].

Wymagania, jakie postawiono wentylacji sal konsumenckich, to przede wszystkim poziom filtracji minimum F6 i zalecane filtry klasy F9 lub nawet HEPA. W Polsce dla tych pomieszczeń stosuje się obecnie maksymalnie klasę F5. Poza tym strumień powietrza powinien umożliwiać minimum 15 wymian w ciągu godziny. Wprowadzenie takich zmian wiąże się ze sporymi kosztami, ale amerykańscy właściciele restauracji są przychylni takim inwestycjom [11]. Ten kierunek w organizacji wentylacji w obiektach gastronomicznych jest wart uwagi, gdyż alternatywą jest często przerwa w działalności i ryzyko jej likwidacji lub nawet bankructwa.

Możliwe dodatkowe rozwiązania

Całkowite wyeliminowanie rozprzestrzeniania się wirusów powodujących pandemię jest praktycznie niemożliwe, ale dzięki pewnym krokom można ograniczyć ryzyko zakażenia. Jedną z propozycji może być zwiększenie ilości wymian świeżego powietrza. Dodatkowo warto, żeby system wentylacji nie był wyłączany na weekendy i pracował stale, wymieniając powietrze z mniejszą wydajnością [12]. Koniecznym minimum jest praca centrali przynajmniej przez 2 h przed otwarciem lokalu i 2 h po jego zamknięciu. Dla zminimalizowania transferu wirusa ważny jest taki dobór elementów nawiewnych, żeby prędkość powietrza była jak najniższa, a jego ruch zbliżony do laminarnego. Inne metody zwiększenia jakości powietrza w salach konsumenckich to m.in. [12]:

  • zastosowanie filtrów o wyższej klasie, np. F9;
  • stosowanie oczyszczaczy powietrza wysokiej jakości;
  • ukierunkowanie przepływu powietrza w taki sposób, aby zużyte powietrze jak najszybciej trafiało do wywiewnika.

Zastosowanie oczyszczaczy powietrza ma sens, o ile są to urządzenia skuteczne dla frakcji, w których znajdują się wirusy (czyli tych najmniejszych), posiadające elementy do automatycznej i częstej autodezynfekcji podzespołów – zwłaszcza filtrów, np. promieniowanie UV i jonizujące lub układy termiczne [12]. Zwykłe urządzenia wyposażone w materiał filtrujący lub membranę mogą się okazać niewystarczające.

Projektowanie wentylacji w obiektach gastronomicznych jest procesem złożonym. Wymaga włożenia sporej ilości pracy w poznanie technologii i wymogów z nią związanych. Do tego coraz częstszym warunkiem stawianym przez inwestorów jest zastosowanie rozwiązań energooszczędnych. Z drugiej strony wykonawcy zależy, żeby jak najwięcej zaoszczędzić na materiałach. W procesie projektowania dochodzi jeszcze konieczność zapewnienia odpowiedniego komfortu pracownikom i klientom restauracji.

Pandemia pokazała, że najważniejsze jest bezpieczeństwo i zdrowie. To z kolei podpowiada, że branżę HVAC czekają zmiany i konieczność sprostania wyzwaniu, jakie spowodował wirus COVID-19. Dotyczy to nie tylko obiektów gastronomicznych, ale i m.in. opustoszałych biur.

Literatura

  1. Koziorowska Barbara, Projektowanie technologiczne zakładów gastronomicznych kuchni hotelowych i szpitalnych, Gastro-projekt.pl
  2. Materiały pomocnicze do uzgadniania projektów wentylacji mechanicznej zakładów żywienia zbiorowego w zakresie wymagań sanitarnohigienicznych, oprac. Stowarzyszenie Rzeczoznawców Sanitarnohigienicznych w Warszawie, Biuletyn Informacyjny nr 11/2002
  3. VDI 2052, Raumlufttechnische Anlagen für Küchen (Ventilation equipment for kitchens), 2006
  4. Malicki Maksymilian, Wentylacja i klimatyzacja, PWN, Warszawa 1980
  5. Charkowska Anna, Wybrane metody projektowania wentylacji dla kuchni zbiorowego żywienia, „Rynek Instalacyjny” 12/2010, rynekinstalacyjny.pl
  6. Specification for Kitchen Ventilation Systems, HVCA (Heating and Ventilating Contractors’ Association), DW/172, 2005, UK
  7. Heinonen J.S., Heinonen J., Kosonen R., Seppanen O., Design of good climate in commercial kitchens, 2000
  8. Materiały firm: Halton, Hidria, Jeven
  9. ASHRAE Handbook – HVAC Systems and equipment, ASHRAE 2011
  10. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU 2019, poz. 1065, t.j. z 7.06.2019)
  11. https://www.facilitiesnet.com/hvac/tip/Restaurant-Reopening-Tied-to-HVAC-Systems--47751
  12. https://www.mckinsey.com/industries/advanced-electronics/our-insights/can-hvac-systems-help-prevent-transmission-of-covid-19#
  13. PN-B-03421:1978 Wentylacja i klimatyzacja. Parametry obliczeniowe powietrza wewnętrznego w pomieszczeniach przeznaczonych do stałego przebywania ludzi

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

arch. Krzysztof Cebrat Wskaźnik energii wbudowanej w pieniądz – drugie spojrzenie na koszty budowy

Wskaźnik energii wbudowanej w pieniądz – drugie spojrzenie na koszty budowy Wskaźnik energii wbudowanej w pieniądz – drugie spojrzenie na koszty budowy

Z punktu widzenia dobrostanu środowiska architektura powinna być tania. Żeby poprawa jakości środowiska była zauważalna, musi bowiem nastąpić ograniczenie wpływu nań działalności człowieka na dużą skalę,...

Z punktu widzenia dobrostanu środowiska architektura powinna być tania. Żeby poprawa jakości środowiska była zauważalna, musi bowiem nastąpić ograniczenie wpływu nań działalności człowieka na dużą skalę, a to oznacza, że rozwiązania technologiczne, które temu służą, muszą być powszechnie dostępne i stosowane – co będzie niemożliwe, jeżeli znajdą się poza ekonomicznym zasięgiem zbyt wielu osób

mgr inż. Demis Pandelidis Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy...

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy chłodnicze w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, dlatego coraz częściej stosuje się rozwiązania wykorzystujące energię odnawialną. Pozwala to zredukować koszty eksploatacyjne tego typu systemów. Jedną z możliwości, atrakcyjną zarówno inwestycyjnie, jak i eksploatacyjnie, jest wykorzystanie...

dr inż. Mariusz Adamski, mgr inż. Justyna Siergiejuk Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej

Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej

Dwutlenek węgla uważany jest za gaz nietoksyczny. Jednak zbyt duże jego stężenie w pomieszczeniach może powodować dyskomfort i złe samopoczucie ich użytkowników. Ponieważ znaczną część swojego życia spędzamy...

Dwutlenek węgla uważany jest za gaz nietoksyczny. Jednak zbyt duże jego stężenie w pomieszczeniach może powodować dyskomfort i złe samopoczucie ich użytkowników. Ponieważ znaczną część swojego życia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych (ok. 80–90% czasu [1]), tak ważne jest, by zapewnić w nich odpowiednią jakość powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego stężenia CO2.

dr inż. Michał Piasecki Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków

Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków

Sektor budownictwa ma jeden z największych udziałów w emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Opracowane zostały zatem wymagania, które dotyczą procesu projektowania obiektu, uwzględniając przy tym cały cykl...

Sektor budownictwa ma jeden z największych udziałów w emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Opracowane zostały zatem wymagania, które dotyczą procesu projektowania obiektu, uwzględniając przy tym cały cykl jego funkcjonowania.

mgr inż. Katarzyna Knap-Miśniakiewicz Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania

Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania

Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.

Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.

mgr inż. Zuzanna Babicz, mgr inż. Ewa Żołnierska, dr inż. Jerzy Sowa Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy...

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy zaprojektować system wentylacji i klimatyzacji, który podoła dużej dynamice zmian środowiska wewnętrznego i uwzględni zyski ciepła i wilgoci oraz emisję biozanieczyszczeń generowanych przez użytkowników.

dr inż. Andrzej Górka, dr inż. Radosław Górzeński Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków

Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków

W artykule opisano wyniki dwumiesięcznych pomiarów parametrów pracy urządzenia do bezpośredniego chłodzenia wyparnego (adiabatycznego, ewaporacyjnego) budynku. Na podstawie tych wyników wykonano obliczenia...

W artykule opisano wyniki dwumiesięcznych pomiarów parametrów pracy urządzenia do bezpośredniego chłodzenia wyparnego (adiabatycznego, ewaporacyjnego) budynku. Na podstawie tych wyników wykonano obliczenia dla typowych letnich parametrów klimatycznych w kilku miastach Polski.

mgr inż. Nikola Szeszycka, dr inż. Maria Kostka Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca? Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi...

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi nie jest wynajmowana, umożliwi on redukcję kosztów eksploatacji i krótki okres zwrotu dodatkowych wydatków inwestycyjnych w porównaniu do instalacji ze stałym strumieniem powietrza.

mgr inż. Piotr Miecznikowski Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM

Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM

Jak przekonać inwestora i wykonawcę, że warto stosować technologię BIM?Realizacja większości inwestycji budowlanych przekracza planowany budżet lub harmonogram, a często obydwa te plany. Spory trafiają...

Jak przekonać inwestora i wykonawcę, że warto stosować technologię BIM?Realizacja większości inwestycji budowlanych przekracza planowany budżet lub harmonogram, a często obydwa te plany. Spory trafiają przed sądy, a informacje o wysokich roszczeniach stron codziennie zapełniają nagłówki prasowe. Głównym źródłem tych problemów jest oddzielanie etapu projektowania od etapu realizacji inwestycji oraz sztywny podział ról, którego wynikiem jest brak rzeczywistej współpracy.

mgr inż. Nikola Szeszycka, dr inż. Maria Kostka Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych

Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich...

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich wymaganiach dotyczących parametrów powietrza wewnętrznego. Przed wyborem rozwiązania warto przeanalizować różne warianty instalacji i ich wpływ na koszty eksploatacyjne.

dr inż. Michał Piasecki Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego

Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego

Projektowanie zintegrowane to metoda, która zakłada, że ​​projekt budynku jako całość wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron – członków zespołu projektowego i przyszłych użytkowników. Założenia...

Projektowanie zintegrowane to metoda, która zakłada, że ​​projekt budynku jako całość wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron – członków zespołu projektowego i przyszłych użytkowników. Założenia dotyczące właściwości technicznych i środowiskowych budynku uwzględniane są już w pierwszych etapach procesu projektowania, dzięki czemu łatwiej i efektywniej mogą zostać wprowadzone do dokumentacji.

dr inż. Kazimierz Wojtas Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów

Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów

Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków,...

Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków, tak aby w przyszłości powszechnie powstawały budynki energooszczędne i okołozeroenergetyczne. W przypadku obiektów klimatyzowanych jednym z ważnych elementów oceny energetycznej jest wyliczenie rocznego (sezonowego) zapotrzebowania na energię do chłodzenia.

mgr inż. Demis Pandelidis, prof. dr hab. inż. Sergey Anisimov Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej

Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej

Z racji rosnącego zainteresowania techniką pośredniego chłodzenia wyparnego niezbędna stała się analiza poszczególnych elementów konstrukcji wyparnych wymienników ciepła w celu osiągnięcia maksymalnej...

Z racji rosnącego zainteresowania techniką pośredniego chłodzenia wyparnego niezbędna stała się analiza poszczególnych elementów konstrukcji wyparnych wymienników ciepła w celu osiągnięcia maksymalnej efektywności chłodniczej.

Piotr Tarnawski Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura

Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura

W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający...

W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający i strefowy (strumieniowy).

Jerzy Kosieradzki Klimatyzacja nowoczesnych szpitali

Klimatyzacja nowoczesnych szpitali Klimatyzacja nowoczesnych szpitali

Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz...

Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz pacjentom – na salach operacyjnych i w każdym innym pomieszczeniu.

dr inż. Szymon Firląg, mgr inż. Artur Miszczuk Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje

Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje

Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła...

Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w znacznym stopniu ogranicza straty ciepła na podgrzanie powietrza wentylacyjnego. Dużo większego znaczenia nabierają wtedy straty ciepła spowodowane przez infiltrację.

dr inż. Dorota Brzezińska LPG w garażach podziemnych

LPG w garażach podziemnych LPG w garażach podziemnych

W Polsce blisko 10% samochodów napędzanych jest gazem LPG, czyli około 2 mln pojazdów. Obowiązujące przepisy [1] wymagają, by garaże podziemne, do których dopuszcza się wjazd samochodów z LPG, wyposażone...

W Polsce blisko 10% samochodów napędzanych jest gazem LPG, czyli około 2 mln pojazdów. Obowiązujące przepisy [1] wymagają, by garaże podziemne, do których dopuszcza się wjazd samochodów z LPG, wyposażone były w system detekcji tego gazu i samoczynnie uruchamianą wentylację.

dr inż. Michał Szymański, dr inż. Radosław Górzeński, dr inż. Kamil Szkarłat Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie

Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie

Głównym celem stosowania wentylacji w pomieszczeniach laboratoriów chemicznych jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza. W pierwszej kolejności należy...

Głównym celem stosowania wentylacji w pomieszczeniach laboratoriów chemicznych jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza. W pierwszej kolejności należy się skupić na przeznaczeniu i sposobie użytkowania laboratorium oraz możliwościach hermetyzacji procesów.

mgr inż. Jacek Janota-Bzowski Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych

Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych

Coraz częściej w publikacjach pojawia się zagadnienie zintegrowanego projektowania budynków. W większości z nich sygnalizowane są niewątpliwe korzyści ze stosowania tej metody. Na pierwszym miejscu wymieniana...

Coraz częściej w publikacjach pojawia się zagadnienie zintegrowanego projektowania budynków. W większości z nich sygnalizowane są niewątpliwe korzyści ze stosowania tej metody. Na pierwszym miejscu wymieniana jest, wynikająca ze specyfiki projektowania w formie przestrzennej (3D), eliminacja kolizji. Inne zalety to poprawa organizacji, skrócenie czasu realizacji i wynikające z tego obniżenie kosztów inwestycji oraz istotne dla użytkownika udogodnienia.

dr inż. Andrzej Górka, dr inż. Filip Pawlak Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych....

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych. W praktyce inżynierskiej stosuje się najczęściej pomiary prędkości przepływu powietrza za pomocą anemometrów, skuteczna jest też termograficzna metoda pomiaru zasięgu strumienia powietrza.

Marcin Gasiński Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W)

Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W) Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W)

Zmiany do rozporządzenia o warunkach technicznych, które weszły w życia 1 stycznia 2014 r., umożliwiły częściowe wdrożenie wymagań dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Zmiany do rozporządzenia o warunkach technicznych, które weszły w życia 1 stycznia 2014 r., umożliwiły częściowe wdrożenie wymagań dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Redakcja RI Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Klimatyzacja - informacje dla projektanta Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić...

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić wymagania zapotrzebowania na energię, zatem system musi być energooszczędny. Klika zebranych aspektów związanych z projektowaniem instalacji wentylacji i klimatyzacji zamieszczono poniżej.

mgr inż. Katarzyna Rybka Sposoby obniżania zysków ciepła

Sposoby obniżania zysków ciepła Sposoby obniżania zysków ciepła

Projektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynkach jest na ogół jednym z najtrudniejszych zadań w pracy projektanta. Kiedy już wszystkie zyski ciepła zostaną policzone i dobrane elementy nawiewne wraz...

Projektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynkach jest na ogół jednym z najtrudniejszych zadań w pracy projektanta. Kiedy już wszystkie zyski ciepła zostaną policzone i dobrane elementy nawiewne wraz z kanałami i oporami przepływu, okazuje się, że dla zapewnienia komfortu użytkownikom pomieszczeń trzeba poszukać innowacyjnych rozwiązań.

Jerzy Kosieradzki Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce

Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce

Gdy projektant klimatyzacji staje przed zadaniem wykonania projektu instalacji klimatyzacyjnej w modernizowanym budynku, wie, że powinien jak najszybciej skontaktować się z architektem i użytkownikiem...

Gdy projektant klimatyzacji staje przed zadaniem wykonania projektu instalacji klimatyzacyjnej w modernizowanym budynku, wie, że powinien jak najszybciej skontaktować się z architektem i użytkownikiem obiektu. Im szybciej to zrobi, tym mniej kłopotów będzie miał później, a że problemy będą, to pewne – taka już specyfika modernizacji budynków. Wyobrażenia architekta są nierzadko rozbieżne z możliwościami realizacyjnymi i nie zawsze możliwy jest kompromis.

Najnowsze produkty i technologie

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.