RynekInstalacyjny.pl

Instalacja elektryczna w domu. Jak rozplanować przewody i gniazdka?

Bricoman | 2021-11-22
Instalatorzy rozplanowujący położenie gniazdek w domu, fot. Bricoman

Instalatorzy rozplanowujący położenie gniazdek w domu, fot. Bricoman

Na co dzień nie widać instalacji elektrycznej, przez co łatwo nie docenić, jak skomplikowana sieć przewodów i kabli kryje się w naszych domach. Wystarczy zaznaczyć, że oświetlenie i gniazda w danym pomieszczeniu to dwa zupełnie osobne obwody. Z kolei ułożenie gniazdek dodatkowo potrafi skomplikować całą sytuację. Przygotowanie projektu instalacji elektrycznej, która zapewni wygodę oraz bezpieczeństwo użytkowania, nie jest łatwym zadaniem. Dlatego podpowiadamy, jak się do tego zabrać!

treść sponsorowana

Rozmieszczenie gniazdek w domu – na co zwracać uwagę?

Rozplanowanie położenia gniazdek w domu jest wymagającym zadaniem z prostego względu. Na etapie kładzenia przewodów trzeba przewidzieć, gdzie w przyszłości będą stały poszczególne odbiorniki. Przykładowo warto zastanowić się nad takimi pomieszczeniami, jak:

 • gabinety i pokoje ­– na etapie stanu surowego bezpiecznym rozwiązaniem jest umieszczenie gniazdek około metra od każdego rogu pomieszczenia. W przypadku pokojów dziecięcych warto zastanowić się, gdzie będzie stało biurko. Będzie tam potrzebna większa liczba gniazdek na peryferia komputerowe;
 • kuchnia – w celu zasilania drobnych urządzeń kuchennych warto zostawić gniazdka w pobliżu blatu kuchennego. Za szafkami znajdzie się kilka gniazdek dla sprzętu AGD. W przypadku płyty grzejnej często potrzebny jest dodatkowy obwód trójfazowy;
 • łazienka – gniazdka będą potrzebne na pewno w okolicy umywalki oraz w rogu, gdzie stać będzie pralka. Jeśli planowana jest wanna z hydromasażem, będzie potrzebne dodatkowe gniazdko do jej zasilania. Warto w łazience stosować zabezpieczenia przed dostaniem się wody do środka gniazdka. Najczęściej stosowane są specjalne klapki, które fizycznie zamykają nieużywane gniazdko;
 • salony – w tym przypadku warto pamiętać, że przy telewizorze do podłączenia jest często większa ilość urządzeń, dlatego warto zaplanować tam nawet około sześciu gniazdek;
 • korytarze – w przypadku niewielkich korytarzy zazwyczaj wystarczy jedno gniazdko. W takich pomieszczeń raczej rzadko podłączane są dodatkowe urządzenia;
 • garaż i podwórko – nie należy również zapominać o większej liczbie gniazd w garażu, gdzie podłączane są różne elektronarzędzia czy kompresor. Warto też wypuścić jeden obwód na bramę oraz drugi na ogród, nawet jeśli na ten moment w planach nie są one konieczne.

Rozmieszczenie lamp w domu

Warto również wcześniej zastanowić się nad oświetleniem. W tym przypadku także należy położyć dość dużą liczbę przewodów elektrycznych. W niektórych pomieszczeniach zastosowanie znajdą przełączniki schodowe. Pozwalają one zapalać i gasić światło w różnych miejscach w pomieszczeniu (na przykład na dole oraz na górze klatki schodowej). Jak wygląda instalacja elektryczna w domu związana z oświetleniem? Warto tutaj także rozbić to na poszczególne pomieszczenia.

 • Pokoje i gabinety. W każdym pomieszczeniu należy umieścić oświetlenie główne w centralnej części sufitu. Dodatkowe oświetlenie w postaci lampy biurkowej zazwyczaj jest podłączane do gniazdka, co oznacza, że w takich pomieszczeniach wystarczy tylko jeden obwód.
 • Kuchnia. W kuchni wykonuje się wiele prac, dlatego też warto zapewnić dobre doświetlenie całego pomieszczenia. Dobrze sprawdzają się lampy nad blatem, które bezpośrednio oświetlają miejsce pracy. Przyszłościowo warto również wypuścić przewody pod oświetlenie LED lub halogenowe pod szafkami.
 • Łazienka. Przewody elektryczne położone w łazience powinny pozwolić na zasilenie lampy sufitowej oraz dodatkowego oświetlenia w pobliżu lustra.
 • Salon. Oświetlenie w salonie zdecydowanie wpływa na jego wystrój, dlatego też jest to temat bardzo indywidualny. Często stosuje się kilka obwodów oświetlenia. Warto uwzględnić jakieś dodatkowe miejsca, gdzie mogą zostać umiejscowione lampy w salonie.
 • Sypialnia. W sypialni zazwyczaj obok głównego oświetlenia są dodatkowe lampki przy samym łóżku. Czasem są one podłączane do gniazdka, ale można pomyśleć również o oświetleniu montowanym do ściany.

Rodzaje kabli i przewodów do instalacji elektrycznej

Do różnych zastosowań powinno się stosować inne rodzaje przewodów. Otwierając ofertę najbardziej znanych sklepów sprzedających kable i przewody, zauważyć można wiele tajemniczych symboli jak przewód YDY. Co oznaczają te kody i hasła? Opisują one budowę przewodu, a jednocześnie określają, w jakim celu może zostać użyty.

Użycie niewłaściwego przewodu może powodować przeciążenie sieci, a w pewnych sytuacjach także zagrożenie bezpieczeństwa. Podobnie jak dobór nieodpowiednich przekrojów kabli. Na przykład przewód 3x15 oznacza, że w środku ukryte są trzy żyły. Każda żyła posiada pole przekroju poprzecznego wynoszące 15 mm². Im większy jest przekrój żyły, tym większy prąd może nią płynąć bez stwarzania niebezpieczeństwa.

Przewody instalacyjne YDYp i YDY

Przewód YDY posiada jeden drut miedziany z izolacją oraz powłoką z polwinitu zwykłego. Może pracować w pomieszczeniach suchych i mokrych. Często układa się go pod tynkiem. W przypadku YDYp mamy do czynienia z analogicznym kablem, ale płaskim. Przewody takie służą do tworzenia podstawowych instalacji w budynku. Szeroką ofertę przewodów YDYp i YDY znajdziemy w sklepie Bricoman.pl.

Kable przyłączeniowe YKY

Kabel YKY jest to elektroenergetyczny, miedziany, o powłoce oraz izolacji poliwnitowej. Kładzie się je przede wszystkim w ziemi, ponieważ jest to typowy kabel do podłączenia budynku do sieci elektroenergetycznej. Kończy się w skrzynce rozdzielczej, do której doprowadza zasilanie.

Przewody przyłączeniowe OMY i OMYp

Jest to miedziany przewód oponowy. Posiada izolację oraz oponę poliwnitową. Dodatkowa litera „p” na końcu oznacza, że jest to przewód płaski. Brak tej litery natomiast oznacza wersję okrągłą. Układa się je w domach oraz biurach w celu podłączenia urządzeń AGD, jak pralka czy lodówka. Nie może mieć styczności z gorącymi elementami. Nie powinno się go także stosować na zewnątrz budynków.

Przewody warsztatowe OWY OnPd

Jest to przewód przeznaczony do warsztatów. Służy do zasilania urządzeń trójfazowych, zatem zawiera w sobie więcej żył niż zwykłe przewody. Także jest miedziany, oponowy, z izolacją poliwinitową. Nie powinien stykać się z gorącymi elementami.

Przewody DY i Lgy

Przewód DY jest miedziany, posiada jeden drut oraz izolację poliwinitu. Sprawdza się on w suchych pomieszczeniach. Pozwala na podłączenie urządzeń oświetleniowych oraz sterowniczych. W przypadku LgY mamy kabel giętki, miedziany, wielodrutowy, z izolacją poliwnitową.

Kable i przewody UTP, RTV oraz IT

Przewód UTP to kabel sieciowy do podłączenia internetu Ethernet. Zwany również skrętką. W przypadku kabla RTV mówimy po prostu o kablu antenowym odbierającym głównie telewizję naziemną. Przewody IT stosowane są w komputerach oraz przy serwerach. Są to często przewody konkretnego użytku, których charakterystyczna budowa przeznaczona jest do konkretnych zadań.

O czym warto pamiętać, planując instalację elektryczną?

Projektowanie instalacji elektrycznej nie jest proste. Często wymaga odpowiedniego doświadczenia i wiedzy, aby przewidzieć jakie mogą być potrzeby choćby na koniec budowy, nie mówiąc o dalszej przyszłości. Wielu zwykłych użytkowników nie potrafi trafnie ocenić, czego będą potrzebowali, dlatego też warto zawsze przewidywać więcej gniazdek, niż wydaje się to potrzebne.

Wiedząc jaki kabel do gniazdka sprawdzi się najlepiej, można wyposażyć się na przykład w przewód 3x15 100 m, co pozwoli na położenie większej części instalacji elektrycznej samemu. Warto jednak dokładnie sprawdzić, jakie przewody będą potrzebne przy większej liczbie dużych urządzeń. Podłączenie pod jeden obwód wszystkich sprzętów w kuchni doprowadzi szybko do tego, że cały czas będzie wyskakiwać bezpiecznik, ponieważ w czasie uruchamiania jakiegoś urządzenia łatwo będzie przeciążyć ten jeden obwód.

Warto również stosować obwody awaryjne na wypadek uszkodzenia obwodów roboczych. W wielu sytuacjach wystarczy niebieska rura, przez którą można w późniejszym czasie przeciągnąć potrzebny przewód. Szczególnie dotyczy to różnego rodzaju przejść w ścianach lub pod ziemią.

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

Z jakiego powodu wentylatory dachowe są niezbędne

Z jakiego powodu wentylatory dachowe są niezbędne Z jakiego powodu wentylatory dachowe są niezbędne

Zapoznaj się z programem doboru wentylatorów strumieniowych

Zapoznaj się z programem doboru wentylatorów strumieniowych Zapoznaj się z programem doboru wentylatorów strumieniowych

Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę

Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę

Skuteczna klimatyzacja - co to znaczy?

Skuteczna klimatyzacja - co to znaczy? Skuteczna klimatyzacja - co to znaczy?

Zostań ceryfikowanym instalatorem systemów

Zostań ceryfikowanym instalatorem systemów Zostań ceryfikowanym instalatorem systemów

Jakie może być maksymalne zużycie energii »

Jakie może być maksymalne zużycie energii » Jakie może być maksymalne zużycie energii »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? » Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Czy bezdotykowy design stanie się standardem? » Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych » Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym »

Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym » Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem » Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” "

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” " Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” "

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe

Skorzystaj z pomocy przy projektowaniu systemu wentylacji

Skorzystaj z pomocy przy projektowaniu systemu wentylacji Skorzystaj z pomocy przy projektowaniu systemu wentylacji

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego » Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »

Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »

Dlaczego multi-split jest lepszy od oddzielnych jednostek typu split

Dlaczego multi-split jest lepszy od oddzielnych jednostek typu split Dlaczego multi-split jest lepszy od oddzielnych jednostek typu split

Jak sterować ogrzewaniem podłogowym

Jak sterować ogrzewaniem podłogowym Jak sterować ogrzewaniem podłogowym

Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego?

Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego? Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego?

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O.

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O. Jak skutecznie oczyścić instalację C.O.

Jak skutecznie nawilżyć powietrze na dużych metrażach

Jak skutecznie nawilżyć powietrze na dużych metrażach Jak skutecznie nawilżyć powietrze na dużych metrażach

Poznaj rodzaje bezkanałowej wentylacji z odzyskiem ciepła

Poznaj rodzaje bezkanałowej wentylacji z odzyskiem ciepła Poznaj rodzaje bezkanałowej wentylacji z odzyskiem ciepła

Instalacja a zdrowy budynek

Instalacja a zdrowy budynek Instalacja a zdrowy budynek

Sprawdź, jak poprawnie przeprowadzić pomiar w wentylacji

Sprawdź, jak poprawnie przeprowadzić pomiar w wentylacji Sprawdź, jak poprawnie przeprowadzić pomiar w wentylacji

Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie

Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie

Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła

Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła

Czy wiesz, jakimi preparatami czyścić klimatyzację?

Czy wiesz, jakimi preparatami czyścić klimatyzację? Czy wiesz, jakimi preparatami czyścić klimatyzację?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.