RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Zintegrowana ocena wpływu budynku jednorodzinnego na środowisko

Integrated environmental impact assessment of single-family houses

Oceniany dom jednorodzinny.
Po zeskanowaniu obrazka urządzeniem mobilnym, przy wykorzystaniu Tap2C, obejrzycie dodatkowy materiał filmowy.
PK

Oceniany dom jednorodzinny.


Po zeskanowaniu obrazka urządzeniem mobilnym, przy wykorzystaniu Tap2C, obejrzycie dodatkowy materiał filmowy.


PK

Duży wpływ na środowisko ma użytkowanie budynku. Żeby go ograniczyć, już na etapie projektowania budynku należy uwzględnić wszystkie potrzeby przyszłych użytkowników, mając przy tym na uwadze konsekwencje podjętych decyzji.

Zużycie ciepła nie jest już najważniejszym wskaźnikiem określającym standard budynku – coraz większy nacisk kładzie się na zagospodarowanie odpadów, zużycie energii elektrycznej i wody oraz ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.

TTU Projekt Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych...

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych ładunków, ich załadunku do samochodu czy automatycznego poziomowania. Pozwalają zmniejszyć obciążenie pracowników oraz zwiększyć bezpieczeństwo ich pracy.

Budownictwo jest jednym z najbardziej rozrzutnych materiałowo, energochłonnych i zanieczyszczających środowisko przejawów aktywności człowieka. Na środowisko negatywnie wpływa wiele czynników:

  • nieodpowiednie gospodarowanie odpadami,
  • nadmierne zużycie wody,
  • zbyt duże ilości produkowanej (czy zużywanej) energii elektrycznej,
  • wykorzystywanie nieodpowiednich źródeł ciepła czy materiałów.

Dlatego tak ważne jest stosowanie metod zmniejszających to negatywne oddziaływanie.

W artykule omówiono wpływ budynku jednorodzinnego na środowisko. Żeby go ocenić, określono zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną budynku, co pozwoliło na porównanie wartości dla poszczególnych wariantów. Przeprowadzono również ocenę jakościową budynku, w ramach której przebadano środowisko zewnętrzne i wewnętrzne obiektu, koszty w cyklu życia, aspekty oraz oddziaływania środowiskowe. Jednocześnie przeprowadzono analizę cyklu życia (LCA) budynku.

Pierwszy wariant to stan istniejący budynku powstałego w 2004 r. we wsi Bykowizna w gminie Dębe Wielkie (woj. mazowieckie). Budynek został następnie wirtualnie (w programie komputerowym) zmodernizowany do standardu niskoenergetycznego i również poddany certyfikacji energetycznej oraz ocenie środowiskowej.

Ostatnim etapem było dostosowanie tego budynku do standardów budownictwa ekologicznego i wykonanie dla niego certyfikatu oraz oceny środowiskowej. Zminimalizowano ilość energii wbudowanej, sposób ogrzewania i podgrzania ciepłej wody.

Porównano kolejne etapy modernizacji budynku. Pod uwagę wzięto przede wszystkim czynniki środowiskowe, tj. zakwaszenie, smog fotochemiczny, uszczuplenie warstwy ozonowej, efekt cieplarniany. Poza czynnikami środowiskowymi porównane zostało zapotrzebowanie na ciepło, wykorzystanie materiałów i wody oraz wyprodukowanie odpadów.

Zmniejszenie strat ciepła przez przenikanie bezpośrednio związane jest ze zwiększeniem energii wbudowanej poprzez dodanie np. warstwy ocieplenia na ścianach zewnętrznych czy stropie poddasza, dlatego warto sprawdzić, jak ocieplanie budynku wpływa na czynniki środowiskowe. Kompleksowe przeanalizowanie wszystkich wartości pozwoliło stwierdzić, czy modernizacja budynku znacząco wpływa na jego czynniki środowiskowe i czy ta różnica jest znaczna w porównaniu z wartościami dla jego obecnego stanu.

Zastosowane oprogramowanie

Do wykonania charakterystyki energetycznej wykorzystano program ArCADia-TERMO. Unikatowym i ciekawym rozwiązaniem było użycie do wykonania oceny środowiskowej programu opracowanego na bazie arkusza kalkulacyjnego Microsoft Excel w polsko­‑norweskim projekcie STEP realizowanym na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.

Metody obliczeń pod względem zakresu wzorowane są na odpowiednich normach ISO, a zaproponowane obliczenia LCA są uproszczeniem międzynarodowej metody SBTool.

Ocena zawiera dokładny opis cech i ich znaczenia dla budownictwa ekologicznego. Podlegały jej poszczególne obszary i kryteria wpływu budynku na środowisko oraz komfortu jego użytkowania.

Punktem odniesienia dla ocenianego budynku jest tzw. budynek referencyjny. Jest to obiekt o przeciętnym poziomie budowlanego zaawansowania, który spełnia aktualne wymagania prawne. Skala ocen to 1–5, gdzie ocena 3 jest przeznaczona dla budynków spełniających wymagania budynku referencyjnego.

Zakres wymagań, jakie muszą zostać spełnione, żeby otrzymać określony rezultat, został dołączony do skali oceny w formie programu. Dla każdej wartości punktowej na skali odniesienia określono wymagania, które musi spełniać rozpatrywana cecha budynku, aby otrzymać oczekiwaną liczbę punktów. Zakłada się, że budynki, w których nie zastosowano dodatkowych zabiegów prośrodowiskowych, otrzymują ocenę 3.

Budynki, w których zaniedbano któreś z kryteriów, otrzymują ocenę 1 lub 2, a budynki, w których zastosowano dodatkowe zabiegi prośrodowiskowe, otrzymują ocenę 4 lub 5, w zależności od skali tych zabiegów. Ocenę przeprowadza się dla dwóch obszarów: jest to ocena ilościowa LCA i ocena jakościowa. Dla każdego obszaru zdefiniowane zostały oddzielne kryteria.

W analizie ilościowej budynek oceniany jest pod kątem ilości zużytej energii, materiałów oraz emisji powstających w cyklu jego istnienia. Głównym jej celem jest porównanie ilościowych wskaźników charakteryzujących oceniany budynek ze wskaźnikami budynku referencyjnego.

W metodzie tej oceniane są wszystkie fazy użytkowania: wytworzenie materiałów wraz z budową, użytkowanie, renowacja oraz likwidacja budynku. Końcowym wynikiem jest świadectwo oceny charakterystyki środowiskowej obiektu.

Analiza jakościowa przeprowadzana jest pod kątem komfortu użytkowania budynku i trwałości oraz aspektów higienicznych i ekologicznych. Składa się z dwóch podobszarów: relacji ze środowiskiem zewnętrznym oraz wewnętrznym.

Wyniki oceny zestawiono w tabelach przedstawiających wszystkie cząstkowe oceny dla analizy budynku w jego cyklu istnienia oraz uproszczoną ocenę środowiskową budynku wraz z wynikiem końcowym.

Budynek istniejący

Oceniany obiekt (fot. 1) to budynek mieszkalny jednorodzinny (zamieszkuje go 7 osób), murowany, parterowy z poddaszem mieszkalnym. Wymiary budynku to: wysokość 8,10 m, długość 9,50 m i szerokość 11,60 m. Wysokość kondygnacji w świetle wynosi 2,60 m. Na parterze znajduje się pokój dzienny, kuchnia z aneksem jadalnym, przedpokój, WC, sień, a w części gospodarczej garaż i kotłownia. Na poddaszu ulokowano cztery pokoje sypialne i łazienkę.

Budynek znajduje się na terenie strefy mieszkaniowo-siedliskowej z dopuszczeniem zabudowy jednorodzinnej i usług nieuciążliwych. Postawiono go w pobliżu lasu i pól uprawnych, wokół rosną drzewa iglaste i liściaste. Sąsiednie budynki mają podobną wysokość i nie ograniczają dostępu światła słonecznego. Elewacja została pomalowana jasnymi kolorami, budynek znajduje się też w znacznej odległości od drogi.

Oceniany budynek mieszkalny

Fot. 1. Oceniany budynek mieszkalny jednorodzinny

Bryła budynku to prostopadłościan nakryty dwuspadowym dachem o kącie nachylenia połaci 40°. Ściany zewnętrzne mają współczynnik przenikania ciepła 0,29, stropy 0,23, drzwi zewnętrzne 2,0, a okna 1,70 W/(m2 K). Prostą bryłę urozmaica wysunięte zadaszenie wjazdu i wyjścia na taras. W budynku zastosowano wodne ogrzewanie rurowe zasilane z żeliwnego dwufunkcyjnego kotła olejowego o mocy maksymalnej 23,3 kW i sprawności nominalnej 92%.

Elementami grzejnymi są płytowe grzejniki stalowe dwurzędowe i jeden jednorzędowy w toalecie, wszystkie zasilane od dołu. Grzejniki wyposażone są w zawory termostatyczne i powrotne na podłączeniach. Ciepła woda użytkowa przygotowywana jest przez kocioł. Instalację cyrkulacji c.w.u. wykonano z rur plastikowych prowadzonych podtynkowo w ścianach oraz w posadzce, łączonych za pomocą zgrzewania.

Określone na podstawie wykonanej charakterystyki energetycznej zapotrzebowanie na energię pierwotną (EP) do ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej wynosi 311,8 kWh/(m2 rok), co znacznie przekracza wartość podaną wymaganą w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych z 2008 r., czyli 174,9 kWh/(m2 rok).

Zapotrzebowanie na energię końcową to 271,1 kWh/(m2 rok). Całkowity współczynnik strat ciepła przez przenikanie HT wyniósł 203,41 W/K. Wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji EUco to 154,3 kWh/(m2 rok). Wykonana charakterystyka pozwoliła na odczytanie wielu parametrów ocenianego budynku, ale w artykule porównane zostały te wymienione powyżej.

Jak wspomniano, ocena charakterystyki środowiskowej podzielona została na dwie części: jakościową i ilościową. W ocenie jakościowej przeanalizowano środowisko zewnętrzne oraz wewnętrzne, cykl życia budynku (LCA) oraz jego aspekty środowiskowe i ekonomiczne.

Każda z pięciu podgrup składała się z kilku lub kilkunastu podpunktów, które należało ocenić w skali 1–5, gdzie 3 to ocena dla budynku bez dodatkowych zabiegów prośrodowiskowych. Obiekt otrzymał końcową ocenę 3,48 (D), co oznacza, że jest budynkiem charakteryzującym się przeciętnym, ale dostatecznym poziomem zabiegów prośrodowiskowych. Pod względem emisji budynek również dostał ocenę dostateczną.

W ocenie ilościowej uwzględniono dane dotyczące budynku, na podstawie których powstało świadectwo oceny charakterystyki środowiskowej. Zużycie energii cieplnej kształtuje się na poziomie 68,44 GJ/rok, moc oświetleniowa to 1120 W, zużycie wody 280 m3/rok, a wytworzenie odpadów komunalnych 15 m3/rok. Na podstawie tych informacji oraz danych kubaturowych budynek otrzymał ocenę C, co jest wynikiem satysfakcjonującym.

Standard niskoenergetyczny

Budynek niskoenergetyczny cechuje się mniejszym niż w przypadku tradycyjnego budownictwa zapotrzebowaniem na ciepło do ogrzewania. Dom taki staje się przyjazny dla środowiska ze względu na niskie zużycie energii i koszty eksploatacji. Energia oszczędzana jest na wiele sposobów, przede wszystkim dzięki zmniejszeniu emisji podczas eksploatacji różnego typu urządzeń. Ważne jest także ograniczanie strat ciepła związanych z przenikaniem przez ściany, okna, drzwi, fundamenty i dach oraz z wentylacją.

W celu dostosowania tego budynku do standardów niskoenergetycznych zaproponowano wiele zmian. Głównym założeniem modernizacji było uzyskanie wskaźnika zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji nie większego niż 45 kWh/(m2 rok).

Problem zmniejszenia energii wbudowanej (jest to ilość energii zużytej do budowy budynku, zaczynając od energii zużytej do produkcji materiałów, poprzez przeznaczoną na ich transport, a kończąc na zużytej do wybudowania budynku) oraz systemu grzewczego i ciepłej wody użytkowej budynku nie był poruszany.

Jako główne kryterium przyjęto osiągnięcie wymaganego wskaźnika. W tabeli 1 zestawiono współczynniki przenikania U przed i po modernizacji, a w tabeli 2 zmieniające się liniowe współczynniki przenikania.

Zmiana współczynnika przenikania U po termomodernizacji

Tabela 1. Zmiana współczynnika przenikania U po termomodernizacji dla poszczególnych przegród

Zmiana liniowego współczynnika przenikania Ψe

Tabela 2. Zmiana liniowego współczynnika przenikania Ψe dla przykładowych mostków cieplnych

Na podstawie wykonanego świadectwa charakterystyki energetycznej dla tego wariantu budynku stwierdzono, że zapotrzebowanie na energię pierwotną (EP) do ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej wynosi 165,8 kWh/(m2 rok), czyli nie przekracza wartości podanej w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych z 2008 r. – 174,9 kWh/(m2 rok).

Zapotrzebowanie na energię końcową wyniosło 133,2 kWh/(m2 rok). Współczynnik całkowity strat ciepła przez przenikanie HT to 101,35 W/K. Wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji EUco wyniósł 43,6 kWh/(m2 rok). Cel został zatem osiągnięty. Budynek ten można tak zmodernizować, aby mógł on osiągnąć standard budynku niskoenergetycznego.

Ocena charakterystyki środowiskowej nie uległa znacznej zmianie. Zmniejszono jedynie wartość energii grzewczej, która wpływała na wyniki analizy LCA. Wynika to z założeń dla tego etapu modernizacji – dotyczyła ona głównie ingerencji projektanta w niwelowanie strat ciepła w budynku poprzez dodawanie warstw ocieplenia dla przegród, zmianę okien, drzwi oraz systemu wentylacji.

Wyniki dla etapu wznoszenia wzrosły z powodu zwiększenia liczby wmontowanych materiałów. Szeroko pojęte problemy dotyczące środowiska zewnętrznego i wewnętrznego budynku, materiałów oraz systemu ogrzewania rozważone zostały na kolejnym etapie modernizacji.

W ocenie ilościowej nastąpiło znaczne zmniejszenie zużycia energii cieplnej – do 19,33 GJ/rok. Pozostałe wartości oraz wynik końcowy nie uległy zmianie.

Standard ekologiczny

Dom ekologiczny to budynek przyjazny dla środowiska. Podczas eksploatacji minimalizowany jest jego niekorzystny wpływ na otoczenie poprzez zużywanie jak najmniejszej ilości energii i wykorzystanie jej odnawialnych źródeł.

Jednak w domach ekologicznych nie chodzi tylko o energię, ale też o wiele innych równie ważnych czynników, tj. jakość środowiska wewnętrznego czy wykorzystanie światła dziennego.

Budynek taki powinien być maksymalnie energooszczędny, ale także rozsądnie gospodarować światłem słonecznym i wodą deszczową. Warto pamiętać również o gospodarce ściekowej i odpadowej, bo odpowiednio przetworzone ścieki i odpady mogą być ponownie wykorzystane w otoczeniu budynku jako cenny surowiec.

Kolejnym ważnym elementem każdego domu ekologicznego są wszelkiego rodzaju źródła odnawialnej energii, np. kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe.

Równie istotna jest energia wbudowana w obiekt, czyli ilość energii zużytej do jego wzniesienia. Dlatego powinno się stosować materiały przyjazne środowisku, których wyprodukowanie nie wiąże się ze skomplikowanymi procesami technologicznymi. Jednym z najbardziej przyjaznych materiałów dla środowiska jest drewno.

W celu dostosowania obiektu do standardów ekologicznych zasymulowano wiele zmian mających na celu zminimalizowanie energii wbudowanej i wpływu budynku na środowisko.

Żeby zmniejszyć wartości czynników ekologicznych, przewidziano zmianę niektórych materiałów użytych do budowy, pozostając przy masywnej konstrukcji. Między innymi zastąpiono cegłę pełną bloczkami silikatowymi drążonymi, styropian wełną mineralną, a okna plastikowe drewnianymi.

Kocioł olejowy zastąpiono kotłem na biomasę opalanym peletami. Paliwo to ma stosunkowo wysoką wartość opałową i praktycznie zerową emisję dwutlenku węgla, ponadto pelety mogą być produkowane z lokalnie występujących surowców.

Żeby zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, zastosowano energooszczędne pompy obiegowe, pompy ładujące oraz napęd pomocniczy. Zwykłe żarówki zastąpiono energooszczędnymi, zmniejszono ilość produkowanych odpadów dzięki używaniu materiałów oraz opakowań możliwych do ponownego wykorzystania.

Dla zmniejszenia ilości zużywanej wody wprowadzono oszczędne urządzenia oraz krany i spłuczki. Przewidziano również pojemnik w ogrodzie gromadzący wodę opadową służącą później do celów gospodarczych.

Przeprowadzenie tak wielu zmian wiąże się ze wzrostem oceny środowiskowej budynku. Zabiegi te zwiększają komfort użytkowania budynku, a także jego możliwości adaptacyjne. Zmiana materiałów i źródła ciepła wpływa pozytywnie na analizę cyklu życia budynku LCA.

Na podstawie wykonanego świadectwa charakterystyki energetycznej stwierdzono, że zapotrzebowanie na energię pierwotną (EP) do ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej wynosi 40,3 kWh/(m2 rok), co jest wartością znacznie lepszą zarówno od tej dla stanu obecnego budynku, jak i dla standardu niskoenergetycznego.

Zapotrzebowanie na energię końcową wyniosło 150,3 kWh/(m2 rok). Całkowity współczynnik strat ciepła przez przenikanie HT to 100,76 W/K. Wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji EUco wyniósł 43,2 kWh/(m2 rok). Jest to wartość taka sama jak dla stanu niskoenergetycznego, ale znacznie lepsza niż dla obecnego stanu budynku.

Porównanie wyników

  1. Na rys. 1 zilustrowano zmianę wartości zapotrzebowania na energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania c.w.u. i pracy urządzeń pomocniczych w wypadku trzech wariantów. Widać, że wartość ta znacznie maleje wraz z wprowadzaniem kolejnych zmian. Dzięki temu budynek zużywa coraz mniej nieodnawialnej energii pierwotnej. W stosunku do stanu obecnego zapotrzebowanie na energię pierwotną zmalało o 47% dla stanu niskoenergetycznego i o 87% dla stanu ekologicznego. Różnica między stanem niskoenergetycznym i ekologicznym wynosi 76%.
  2. Na rys. 2 przedstawiono zużycie energii pierwotnej w całym cyklu życia budynku. W wypadku roku zerowego są to wartości dla fazy wznoszenia, a w roku ostatnim dla sumy fazy wznoszenia i użytkowania przez 60 lat. W analizie przyjęto liniowe zużycie energii i emisję gazów cieplarniach związaną z remontami i konserwacją budynku. Największym zużyciem energii w fazie wznoszenia charakteryzuje się wariant niskoenergetyczny, a wynika to ze zwiększenia ilości materiałów i nakładów energii na budowę. Wartość dla budynku ekologicznego jest najmniejsza w przypadku fazy wznoszenia i użytkowania, ponieważ zastosowano ekologiczne materiały i źródła energii.
  3. Na rys. 3 zestawiono wartości efektu cieplarnianego, czyli emisji ekwiwalentnego CO2 w kilogramach. W przypadku roku zerowego są to wartości dla fazy wznoszenia, a roku ostatniego dla sumy fazy wznoszenia i użytkowania przez 60 lat. Największą emisją w fazie wznoszenia charakteryzuje się wariant niskoenergetyczny, a wynika to ze zwiększenia ilości materiałów i nakładów energii na budowę. Dla budynku ekologicznego tak jak w przypadku energii pierwotnej najmniejsza wartość występuje w fazie wznoszenia i użytkowania, ponieważ zastosowano ekologiczne materiały i źródła energii.
Zapotrzebowanie na energię pierwotną

Rys. 1. Zapotrzebowanie na energię pierwotną


Źródło: PK

Zużycie energii pierwotnej dla fazy wznoszenia

Rys. 2. Zużycie energii pierwotnej dla fazy wznoszenia i użytkowania po 60 latach wykorzystane w analizie LCA


Źródło: PK

Wielkość efektu cieplarnianego dla fazy wznoszenia

Rys. 3. Wielkość efektu cieplarnianego dla fazy wznoszenia i użytkowania po 60 latach wykorzystana w analizie LCA


Źródło: PK

Wartość efektu cieplarnianego w fazie wznoszenia dla stanu obecnego budynku wynosi ok. 116 ton ekw. CO2. Dla wariantu niskoenergetycznego jest to ok. 121 ton ekw. CO2. Wartość ta jest większa, ponieważ przeprowadzone modernizacje spowodowały zwiększenie ilości materiałów, co przyczyniło się do wzrostu efektu cieplarnianego.

W fazie użytkowania różnice są dużo wyraźniejsze. Dla stanu obecnego wartość ta to 331 ton ekw. CO2, a dla stanu niskoenergetycznego jest ona niemal trzykrotnie mniejsza – ok. 124 ton ekw. CO2.

Dla wariantu ekologicznego wartość ta to ok. 43 ton ekw. CO2 – jest ona około ośmiokrotnie mniejsza niż dla stanu obecnego i trzykrotnie od wariantu ekologicznego. Dla zsumowanych wartości różnice te również są duże.

Dla stanu obecnego jest to ok. 447 ton ekw. CO2, dla wariantu niskoenergetycznego prawie o połowę mniej – ok. 246 ton ekw. CO2, a dla wariantu ekologicznego najmniej – ok. 143 ton ekw. CO2.

Na podstawie tych wartości widać, że zmiana źródła ciepła oraz zastosowanie ekologicznych materiałów powoduje zmniejszenie emisji gazów cieplarniach o 42% w stosunku do standardu niskoenergetycznego.

Podsumowanie

Przeprowadzenie ocen charakterystyki środowiskowej oraz sporządzenie certyfikatu energetycznego dla każdego wariantu budynku pozwoliły ocenić ich wpływ na środowisko. Wprowadzanie kolejnych zmian dla poszczególnych wariantów sprawiało, że większość współczynników dotyczących zużycia energii czy czynników środowiskowych uległo polepszeniu.

Jeśli chodzi o uproszczoną ocenę środowiskową, w której analizowane były wszelkie istotne dla środowiska aspekty budynku i jego otoczenia, wartość ta również ulegała poprawie. Dla stanu obecnego wynosiła ona 3,48 (w skali od 1 do 5), co oznacza, że jest to budynek charakteryzujący się przeciętnym, ale dostatecznym poziomem zabiegów prośrodowiskowych.

W przypadku stanu niskoenergetycznego wartość ta wyniosła 3,49 – tak niewielka różnica wynika z niezastosowania w tym wypadku żadnych zabiegów prośrodowiskowych. Natomiast dla wariantu ekologicznego osiągnięto 3,74, czyli wartość znacząco lepszą, pozwalającą wystawić ocenę dobrą.

Końcowy wynik świadectwa oceny charakterystyki środowiskowej dla ocenianego budynku to C (w skali od G do A, gdzie A jest oceną najlepszą). Dla wariantu niskoenergetycznego wynik końcowy to również C natomiast dla wariantu ekologicznego wynik poprawił się i budynek dostał ocenę B. Jest to bardzo dobra ocena, dzięki której widać, że przeprowadzone modernizacje przyniosły oczekiwane efekty prośrodowiskowe.

Wykazano, że budynek ekologiczny ma najkorzystniejsze wartości czynników środowiskowych oraz najmniejsze sezonowe zapotrzebowanie na ciepło, oraz energię pierwotną.

Budynek ekologiczny to coś więcej niż tylko budynek energooszczędny. Przy projektowaniu tego rodzaju obiektów należy uwzględniać również efekty środowiskowe i dbać zarówno o środowisko wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Przeanalizowane warianty modernizacji udowodniły, że można w znacznym stopniu ograniczyć negatywny wpływ budynków na środowisko.

Przeprowadzone oceny i sporządzone dla kolejnych etapów modernizacji certyfikaty energetyczne umożliwiają przeanalizowanie otrzymanych wyników i wybranie optymalnych zmian dla każdego przypadku.

Ekologiczne podejście do budownictwa jest coraz popularniejsze również w Polsce. Osiągnięcie standardu niskoenergetycznego to nie wszystko – zarówno dbanie o środowisko, jak i oszczędzanie energii powinny być jednym z podstawowych czynników branych pod uwagę na etapie projektowania konstrukcji.

Publikacja powstała w ramach projektu „Naukowcy dla gospodarki Mazowsza” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Literatura

  1. Panek A., Bonder J., Kwiatkowski J., Piasecki M., Metody oceny wpływu użytkowania budynków na środowisko, Fundacja Poszanowania Energii.
  2. Kronenberg J., Berger T., Wyzwania zrównoważonego rozwoju w Polsce, Fundacja Sendzimira, Kraków 2010.
  3. Panek A., Kwiatkowski J., Piasecki M., Ocena jakościowa charakterystyki środowiskowej budynku – przykład, ­
  4. www.swiadectwaenergetyczne.info/swiadectwa.html.
  5. Podręcznik ArCADia-TERMO Charakterystyka_Energetyczna, www.intersoft.pl.
  6. Domy niskoenergetyczne, budownictwopolskie.pl.
  7. Węglarz A., Budownictwo energooszczędne w Polsce, „Rynek Instalacyjny” nr 11/2009.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Andy Andy, 22.10.2013r., 13:11:03 Może i taka ocena wpływu domu jednorodzinnego na środowisko potrzebna, ale to jeszcze jeden papierek do wypełnienia będzie. A miało być prościej

Powiązane

kr Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona

Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona

Aplikacje mobilne oraz programy komputerowe wspierające projektowanie instalacji HVAC to narzędzia, bez których coraz trudniej obejść się przy projektowaniu instalacji, doborze urządzeń lub wykonawstwie....

Aplikacje mobilne oraz programy komputerowe wspierające projektowanie instalacji HVAC to narzędzia, bez których coraz trudniej obejść się przy projektowaniu instalacji, doborze urządzeń lub wykonawstwie. Także użytkownicy końcowi, korzystając z odpowiedniej aplikacji, mogą wpływać na funkcjonowanie budynku, w którym mieszkają czy pracują.

dr inż. Anna Życzyńska, mgr inż. Grzegorz Dyś Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju...

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju budynku przepisy wymagają uwzględnienia tylko potrzeb na cele ogrzewania i przygotowania ciepłej wody (budynki mieszkalne bez chłodzenia) albo dodatkowo energii na potrzeby oświetlenia wbudowanego (budynki inne niż mieszkalne) oraz energii na chłodzenie, jeżeli takie zapotrzebowanie występuje.

Redakcja RI BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii? BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

Redakcja RI Zastosowanie mikrokogeneracji

Zastosowanie mikrokogeneracji Zastosowanie mikrokogeneracji

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych...

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych rozwiązań m.in. instalacyjnych, pozwalających osiągnąć jak najwyższy poziom energooszczędności.

Redakcja RI Praktyka wdrażania BIM

Praktyka wdrażania BIM Praktyka wdrażania BIM

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie...

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie projektowania w oprogramowaniu BIM wciąż wiąże się z pokonaniem pewnych przeszkód.

dr inż. Jacek Biskupski Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze...

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze działania. Mogą czekać na lepsze warunki odsprzedaży energii lub skorzystać z oferowanego dofinansowania instalacji mikrokogeneracyjnych i budować niezależność energetyczną.

dr inż. Beata Biernacka Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

mgr inż. Michał Drozdowicz, dr inż. Marta Laska Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Termomodernizacja zabytkowych kamienic Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021 Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji,...

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji, gdyż to w nich tkwi największy potencjał osiągnięcia standardu budynków około zeroenergetycznych. Największe efekty można osiągnąć poprzez łączenie różnych działań dających kilkuprocentowe oszczędności, a skumulowany zysk pozwala zredukować zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do poziomu...

r k Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych....

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych. Oferta jest tak szeroka, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021 Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy...

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy mające wpływ na zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia budynku. Wskazano rozwiązania przyczyniające się do poprawy charakterystyki energetycznej i warunkujące osiągnięcie maksymalnych wartości referencyjnych.

dr inż. Jerzy Sowa Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Modernizacja budynków użyteczności publicznej Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu....

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu. Polska niestety nie ma dużych doświadczeń w tej dziedzinie. Dobrze znane technologie stosowane w trakcie termomodernizacji budynków nie wystarczają do osiągnięcia tak ambitnych celów. Konieczny jest intensywny transfer wiedzy z krajów o znacznie bogatszych doświadczeniach.

wj Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych....

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych. W obiektach służby zdrowia zdecyduje o tym m.in. łatwiejsze utrzymanie higieny w pomieszczeniach i redukcja ryzyka wędrówki kurzu wraz drobnoustrojami, a w domach – komfort i ekonomia.

Redakcja RI Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka...

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka studenckiego w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju.

dr inż. Maciej Robakiewicz Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach...

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach ich sporządzania. Ustawa, rozporządzenie i wytyczne URE zmieniły także tryb postępowania dotyczący uzyskiwania świadectw efektywności energetycznej (tzw. białych certyfikatów) i warunki ich sprzedaży.

mgr inż. Jerzy Żurawski Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków

Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków Etykietowanie energetyczne  w praktyce projektowania i budowy budynków

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes...

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes narodowy, wspólny dla obywateli oraz wszelkich struktur państwowych i samorządowych, a także organizacji społecznych – swego rodzaju energetyczna racja stanu. Niestety brakuje świadomości znaczenia, jaką ocena energetyczna budynku ma w skali makro – energetycznej, zdrowotnej i ekologicznej.

mgr inż. Jerzy Żurawski Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada...

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada za zużycie 41% energii. Możliwości techniczne pozwalają radykalnie ograniczyć zużycie energii w istniejących budynkach, niezależnie od okresu, w którym były one wznoszone. Różne są jednak koszty poprawy efektywności energetycznej i różne ograniczenia techniczne i prawne dla budynków, zwłaszcza objętych...

domoweklimaty.pl Domy parterowe - za i przeciw

Domy parterowe - za i przeciw Domy parterowe - za i przeciw

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy,...

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy, poznajmy jego mocne i słabe strony.

Redakcja RI Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i...

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i projektu i obejmują jego budowę, eksploatację oraz utylizację.

mgr inż. Wojciech Ratajczak Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają...

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają objąć również budynki mieszkalne [1]. Ograniczenie zużycia energii na potrzeby ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej dla tych pierwszych budynków nie wzbudza wątpliwości, mimo że uzyskanie wartości wskaźnika EPH+W poniżej 45 kWh/(m2 rok) będzie sporym wyzwaniem architektonicznym...

dr inż. Andrzej Górka Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i...

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i wykonaniem zdjęcia, ale pojawiają się trudności z prawidłową interpretacją termogramu przez kompetentną osobę.

mgr inż. Bartosz Radomski Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami...

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami ciepła wykazują najmniejsze zapotrzebowanie na energię końcową i pierwotną oraz najniższe koszty eksploatacji, ale najwyższe koszty inwestycyjne i amortyzacji urządzeń. Z ekonomicznego punktu widzenia – z uwzględnieniem kosztów inwestycyjnych, eksploatacyjnych prostych i zdyskontowanych całkowitych...

dr inż. Piotr Jadwiszczak, mgr inż. Elżbieta Niemierka Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak...

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak BREEAM, LEED, WELL, DGNB, HQE czy GBS, kładą duży nacisk na aspekty związane z inżynierią środowiska.

mgr inż. Jakub Szymiczek Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym

Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym

Dostępnych jest wiele kalkulatorów oraz metod obliczeń kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych systemów grzewczych. Narzędzia te pozwalają inwestorom dokonać optymalnego wyboru bez narażania...

Dostępnych jest wiele kalkulatorów oraz metod obliczeń kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych systemów grzewczych. Narzędzia te pozwalają inwestorom dokonać optymalnego wyboru bez narażania się na niepotrzebne koszty inwestycyjne lub wysokie koszty podczas eksploatacji. W każdym z wykorzystanych narzędzi dla wybranego niskoenergetycznego domu jednorodzinnego najkorzystniejszy okazał się wybór powietrznej pompy ciepła.

Najnowsze produkty i technologie

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.