RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Głęboka termomodernizacja budynków w Polsce

The deep buildings thermomodernization in Poland

archiwum SSO
 

archiwum SSO


 

Budynki poddawane termomodernizacji wymagają zastosowania nowoczesnych systemów grzewczych i wydajnej wentylacji – dobranych do nowych warunków. Szczególne znaczenie będą miały systemy grzewczo­ wentylacyjne zintegrowane w ramach inteligentnego systemu zarządzania budynkiem, w tym wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła oraz pompy ciepła – m.in. wykorzystujące ciepło odpadowe z systemu wentylacji, zasilane z lokalnych źródeł energii elektrycznej z mikro- i minikogeneracji na poziomie osiedli i budynków.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.

TTU Projekt Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych...

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych ładunków, ich załadunku do samochodu czy automatycznego poziomowania. Pozwalają zmniejszyć obciążenie pracowników oraz zwiększyć bezpieczeństwo ich pracy.

Osiągnięcie wysokich standardów efektywności energetycznej budynków wymaga rozwiązania szeregu problemów prawnych, organizacyjnych, ekonomicznych i technologicznych oraz zastosowania nowych metod projektowania.

Z inżynierskiego punktu widzenia szczególnie istotne są zagadnienia techniczno-technologiczne, uwarunkowane względami ekonomicznymi.

W przypadku nowo projektowanych budynków liczba możliwych rozwiązań prowadzących do powstania budynków o wysokich standardach efektywności energetycznej i uzasadnionych ekonomicznie jest bardzo duża. Inwestor i projektant mogą więc wybrać rozwiązanie ich satysfakcjonujące.

Gorzej sytuacja wygląda w przypadku budynków istniejących. Tu osiągnięcie standardów domu pasywnego lub zero­energetycznego wymaga rozwiązania wielu problemów technicznych, czasami dużych nakładów finansowych, a wybór technologii remontowych oraz instalacyjnych jest często zdeterminowany przez istniejące już w budynku rozwiązania konstrukcyjne. Dlatego zagadnienia remontów i termomodernizacji (w tym tak zwanej głębokiej termomodernizacji) wymagają szczegółowego omówienia.

W artykule, rozpoczynającym cykl publikacji na temat termomodernizacji budynków, zdefiniowano problemy dotyczące zagadnień technicznych kompleksowej poprawy efektywności w istniejących budynkach (w tym głębokiej termomodernizacji). Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest głęboka termomodernizacja.

Definicja głębokiej termomodernizacji

Według „Strategii modernizacji budownictwa: mapa drogowa 2050” [1] głęboka termomodernizacja to zestaw działań remontowych i modernizacyjnych prowadzących do zmniejszenia zużycia energii w budynkach.

Zakres działań wykonanych w ramach głębokiej termomodernizacji określony jest na poziomie optymalnym z punktu widzenia ekonomicznego. Do określania optymalnego zestawu działań modernizacyjnych wykorzystuje się metodę kosztu optymalnego.

Efektywna technologicznie i ekonomicznie termomodernizacja budynków wymaga całościowego podejścia do kwestii remontów, uwzględniającego charakterystykę zużycia energii w zróżnicowanych budynkach, a także jej wytwarzanie wraz z uwzględnieniem wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Zgodnie z szacunkami ekspertów z Building Perfomance Institute Europe (BPIE [1]) całkowite korzyści społeczne netto wynikające z wdrożenia programu kompleksowej termomodernizacji do roku 2045 mogą sięgnąć ok. 700 mld zł. Są to:

  • korzyści ekonomiczne wynikające z oszczędności w zużyciu energii, a także rozwoju aktywności gospodarczej i wzrostu liczby nowych miejsc pracy w sektorach związanych z termomodernizacją;

  • korzyści społeczne wynikające przede wszystkim z ograniczenia zjawisk ubóstwa energetycznego i wykluczenia społecznego;

  • korzyści środowiskowe wynikające z ograniczenia lokalnych zanieczyszczeń powietrza (pyły, benzo(a)piren, NOx) i emisji dwutlenku węgla (CO2) prowadzących do zmian klimatu.

Według szacunków specjalistów z Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE) i Narodowej Agencji Poszanowania Energii (NAPE), które przeprowadzono na potrzeby opracowania [1], koszt modernizacji połowy wszystkich domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, a także budynków niemieszkalnych będzie, w zależności od przyjętego wariantu, wynosił od 270 do 470 mld zł.

Wynikiem tych działań modernizacyjnych będą średnie jednostkowe oszczędności energii pierwotnej sięgające, w zależności od wariantu termomodernizacji, od 60 do 109 kWh/(m2 rok). W przypadku energii końcowej, w zależności od wariantu termomodernizacji, łączne oszczędności powstałe w wyniku realizacji programu sięgną 3,8–6,8 Mtoe/rok.

Przyjęcie zakresu termomodernizacji na poziomie 50% wszystkich budynków jest oszacowaniem eksperckim powstałym na podstawie dotychczas przeprowadzonych termomodernizacji.

Z danych GUS wynika, że około połowa powierzchni budynków mieszkalnych jest ocieplona. Oceny eksperckie mówią o termomodernizacji na poziomie ok. 30% zasobów, głównie budynków wielorodzinnych. Wynika to również z ankiet przeprowadzonych przez KAPE SA.

Przyjmuje się, że podmioty, które już przeprowadziły termomodernizację, nie będą skłonne do nowych inwestycji w tym zakresie.

Problemy wynikające z modernizacji powłok zewnętrznych i konstrukcji budynków

Do kluczowych problemów modernizacji powłok zewnętrznych i konstrukcji budynków należy zaliczyć:

  • zły stan przegród uniemożliwiający zastosowanie optymalnych grubości ocieplenia,

  • wymagania konserwatorów zabytków wobec elewacji i stolarki okiennej,

  • znaczne grubości docieplenia przegród klasycznymi materiałami (styropian, wełna mineralna), co powoduje problemy technologiczne i architektoniczne oraz

  • niepożądane efekty estetyczne.

Przy rozwiązywaniu tych problemów opłacalne stanie się stosowanie nowoczesnych izolacji termicznych, takich jak izolacje transparentne i próżniowe, areożele, izolacje inteligentne oraz dynamiczne.

Niestety wszystkie te technologie są w warunkach polskich drogie, więc ich zastosowanie wymagać będzie w początkowej fazie finansowych mechanizmów wsparcia w ramach państwowych programów wdrażania innowacji w budownictwie.

Osiągnięcie w wyniku głębokiej termomodernizacji bardzo dobrych parametrów cieplno-wilgotnościowych dla ścian, dachów i podłóg na gruncie wymusi zastosowanie równie nowoczesnych rozwiązań dla okien i powierzchni przezroczystych.

Takim innowacyjnym rozwiązaniem mogą być np. inteligentne okna elektrochromowe (z zastosowaniem PV). Technologia ta umożliwia kontrolowanie ilości światła (ciepła) wpadającego do budynku przez okna poprzez ich przyciemnianie lub rozjaśnianie. W zimie okna te ulegają rozjaśnieniu, zwiększając ilość ciepła doprowadzanego do pomieszczenia i zmniejszając tym samym zapotrzebowanie na moc cieplną. W lecie z kolei ulegają zaciemnieniu i blokując światło, ograniczają ilość ciepła, a tym samym redukują zapotrzebowanie na chłodzenie pomieszczeń.

Rozjaśnianie lub zaciemnienie okien odbywa się na skutek reakcji chemicznych uruchomionych niskim napięciem. Zastosowana w oknach cienka warstwa ogniwa fotowoltaicznego wykonanego ze stopu niklowo-magnezowego ma możliwość wielokrotnego przełączania się ze stanu przezroczystego na odblaskowy.

Instalacje w termomodernizowanych budynkach

Główną rolę w modernizowanych budynkach odgrywać będą instalacje. Instalacje wewnętrzne powinny być zaprojektowane i wykonane w sposób ograniczający zużycie energii ze źródeł pierwotnych nieodnawialnych, z naciskiem na wykorzystanie energii wtórnej. Ponadto budynek wraz z instalacjami powinien być zaprojektowany z uwzględnieniem ich wpływu wzajemnego oraz całościowego wpływu na klimat wewnętrzny panujący w obiekcie.

Projektanci powinni [2] przestrzegać następujących zasad:

    • odpowiednie umiejscowienie instalacji – żeby wyeliminować kolizje i konieczność częstego krzyżowania się rur i kanałów,
    • odpowiednie umiejscowienie elementów grzewczych i nawiewno-wywiewnych z rekuperacji i klimatyzacji – tak aby współgrały, a nie kolidowały ze sobą,
    • odpowiednie obliczenie wzajemnie powiązanych instalacji – np. obliczając zapotrzebowanie na ciepło/chłód i dobierając moc urządzenia i instalacji grzewczej, należy wziąć pod uwagę zastosowanie rekuperacji, która obniża zapotrzebowanie na ciepło/chłód nawet o kilkadziesiąt procent,
    • odpowiednia lokalizacja samych urządzeń zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku – np. umieszczenie wymiennika powietrznej pompy ciepła i zewnętrznej jednostki klimatyzatorów z jednej, najmniej używanej strony budynku, najlepiej od północy,
    • eliminacja zbędnych elementów budynku w przypadku zastosowania nowoczesnych rozwiązań – np. większości kominów wentylacyjnych, bo zastąpi je instalacja wentylacji mechanicznej,
    • uwzględnienie możliwości centralnego sterowania wszystkimi instalacjami.

W modernizowanych budynkach możliwe jest wykorzystanie nowoczesnych technologii i urządzeń, takich jak np.:

    • kotły kondensacyjne,
    • gazowe kotły pulsacyjne (kondensacja z pulsacyjnym systemem spalania),
    • pompy ciepła do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej, w tym rewersyjne pompy ciepła typu powietrze/powietrze (utrzymanie stałej temperatury powietrza w pomieszczeniach i kontrola wilgotności) oraz
    • sprężarkowe gazowe pompy ciepła (mniejsze zużycie energii elektrycznej w sezonie letnim na chłodzenie i zimowym na ogrzewanie),
    • nowoczesne dwufunkcyjne węzły ciepłownicze,
    • ogrzewanie promiennikowe,
    • niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe (ścienne, podłogowe i sufitowe – elektryczne i wodne),
    • ogrzewanie nadmuchowe (kominek, piece nadmuchowe zasilane gazem, olejem opałowym, nagrzewnicą elektryczną lub wodną zasilaną kotłem kondensacyjnym lub biomasowym czy pompą ciepła).

Duży potencjał ma też mikro- i minigeneracja, czyli skojarzona produkcja energii cieplnej i elektrycznej, gdyż średnia sprawność urządzeń mikrokogeneracyjnych wynosi ok. 85%.

Ponadto w modernizowanych budynkach można wykorzystać energię odnawialną za pomocą kolektorów słonecznych oraz hybrydowych kolektorów słonecznych, które wykorzystują ciepło z paneli fotowoltaicznych – w miarę jak ogniwo fotowoltaiczne nagrzewa się i wzrasta jego temperatura, maleje produkcja energii elektrycznej, zatem odbiór ciepła zwiększa sprawność układu.

Takie konstrukcje mają sprawność ok. 15% produkcji prądu elektrycznego i aż 80% produkcji ciepła, gdy zwykły kolektor słoneczny tylko ok. 70%. Łącznie są w stanie spożytkować ponad 60% energii promieniowania słonecznego docierającego do urządzenia. Kolejne źródło energii odnawialnej dla modernizowanych budynków, zwłaszcza jednorodzinnych, to biomasa – pelety, brykiety i zrębki drzewne oraz brykiety ze słomy.

Przygotowanie c.w.u. w budynku energooszczędnym

W budynkach energooszczędnych do przygotowania ciepłej wody użytkowej najczęściej stosuje się następujące systemy:

    • indywidualny elektryczny z zasobnikiem,
    • indywidualny elektryczny przepływowy,
    • indywidualny gazowy z zasobnikiem,
    • indywidualny gazowy przepływowy,
    • zasilanie z sieci zdalaczynnej oraz
    • system oparty na kolektorach słonecznych wspomaganych pompą ciepła.

W nowoczesnych systemach przygotowania c.w.u. w celu ograniczenia strat wprowadza się automatyczną regulację temperatury wody oraz pracy pomp cyrkulacyjnych, regulator ciśnienia na przyłączu wodociągowym, a także szczelną armaturę.

Wentylacja w termomodernizowanych budynkach

Prawidłowo działająca wentylacja w budynkach i pomieszczeniach to wymóg podstawowy do zapewnienia wysokiego komfortu użytkowania pomieszczeń oraz dobrego samopoczucia mieszkańców.

W budynkach o dużej izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych wentylacja ma największy udział w bilansie zapotrzebowania na ciepło – nawet ponad 50%.

Kolejny problem to wysoka szczelność prawidłowo ocieplonych i wyposażonych w nowoczesne okna modernizowanych budynków. Dlatego ciężko sobie wyobrazić proces głębokiej termomodernizacji bez zastosowania wentylacji z odzyskiem ciepła lub zaawansowanych rozwiązań wentylacji hybrydowej.

Wentylacją hybrydową najczęściej określa się układ, w którym wentylacja naturalna (grawitacyjna) wspomagana jest urządzeniami mechanicznymi w celu zapewnienia jej wydajności na wymaganym poziomie niezależnie od warunków atmosferycznych, jak również w pewnej mierze sterowania jej wydajnością w zależności od potrzeb. Walory takiej wentylacji to możliwość kontroli wielkości strumienia powietrza wentylacyjnego, w tym np. jego ograniczanie w okresie, kiedy pomieszczenia nie są użytkowane.

Zarządzanie energią w budynkach energooszczędnych – obiekty inteligentne

Prawidłowo wykonana głęboka termomodernizacja może w praktyce nie przynieść planowanych efektów, jeśli zainstalowane urządzenia nie będą prawidłowo eksploatowane, dlatego konieczne jest wprowadzenie systemu zarządzania energią w zmodernizowanych budynkach.

Istnieje wiele sposobów zarządzania energią w budynkach, a najskuteczniejszymi są systemy BMS (Building Management Systems), czyli zaawansowane rozwiązana techniczne, których celem jest efektywne sterowanie instalacjami znajdującymi się w budynku, takimi jak: instalacje elektryczne, wentylacyjne, grzewcze i chłodnicze oraz dostosowanie ich pracy do zmieniających się warunków [3].

Głównym zadaniem systemu jest minimalizacja kosztów eksploatacji budynku przy jednoczesnym zwiększeniu jego funkcjonalności i bezpieczeństwa oraz zapewnieniu optymalnego komfortu jego użytkownikom. Systemy BMS na bieżąco gromadzą, archiwizują i przetwarzają dane związane ze stanem konkretnych instalacji, a także sterują nimi w sposób automatyczny lub półautomatyczny. Najbardziej zaawansowane systemy automatyki budynkowej realizują ideę inteligentnych budynków.

Zastosowanie inteligentnych systemów instalacji budynkowej pozwala na uzyskanie większej kontroli nad zużyciem energii. Technologia ta umożliwia też zdalne sterowanie urządzeniami elektronicznymi. Inteligentny budynek sam reaguje również na określone sytuacje, na przykład gasi światło w pokoju, w którym nikogo nie ma, czy wyłącza klimatyzację po otwarciu okien. Można w ten sposób zaoszczędzić nawet 30% energii elektrycznej i do 20% energii cieplnej.

Problemy z jakością realizacji robót remontowych i termomodernizacji

W warunkach polskich o powodzeniu programu głębokiej termomodernizacji może decydować jakość robót budowlanych. Wśród inżynierów (budowlanych i instalacyjnych) daje o sobie znać przede wszystkim brak doświadczenia w stosowaniu najnowocześniejszych materiałów i technologii, w tym wykorzystujących odnawialne źródła energii, oraz brak zintegrowanego podejścia do efektywności budynku. Również doświadczenie średniej kadry technicznej w zakresie stosowania najnowocześniejszych technologii i materiałów budowlanych jest niewielkie.

Kolejny problem to częsta rotacja pracowników bezpośrednio wykonujących prace termomodernizacyjne, co powoduje, że zanim nowi nabędą doświadczenie w stosowaniu danej technologii, zmieniają pracę i kolejne osoby trzeba uczyć od nowa. Żeby rozwiązać problem jakości robót budowlanych w obszarze głębokiej termomodernizacji, konieczne wydaje się przygotowanie na poziomie państwowym systemu szkoleń i doskonalenia zawodowego dla specjalistów, instalatorów i wykonawców robót budowlanych.

Finansowanie remontów i termomodernizacji

Obecnie w Polsce nie istnieje system wspierania głębokiej termomodernizacji. Mamy natomiast kilka mechanizmów finansowych wspierających klasyczną termomodernizację. Budynki użyteczności publicznej termomodernizowane są ze środków finansowych z Unii Europejskiej, programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Finansowanie to ma formę dotacji i preferencyjnych pożyczek. W przypadku inwestycji termomodernizacyjnych budynków instytucji państwowych dotacja może wynieść nawet 100% kosztów kwalifikowanych.

Kolejny funkcjonujący od 1999 r. mechanizm finansowy wspierający termomodernizację to ulokowany w Banku Gospodarstwa Krajowego fundusz termomodernizacyjny działający w oparciu o przepisy ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Z mechanizmu tego, opartego na komercyjnym kredycie i około 15-proc. premii termomodernizacyjnej, korzystają głównie spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Natomiast przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowe mogą uzyskać wsparcie procesu termomodernizacji swoich budynków w ramach systemu białych certyfikatów.

Największy problem ze znalezieniem dofinasowania termomodernizacji budynków mają właściciele domów jednorodzinnych. Teoretycznie mogą skorzystać z Funduszu Termomodernizacji oraz wsparcia WFOŚiGW, ale skomplikowany i mało opłacalny ze względów podatkowych proces uzyskiwania tych środków sprawia, że niewielu właścicieli domów jednorodzinnych po nie sięga, dlatego też z zadowoleniem należy przyjąć inicjatywę NFOŚiGW uruchomienia jeszcze w tym roku programu wsparcia termomodernizacji domów jednorodzinnych – o nazwie Ryś [4].

Ów program będzie skierowany do osób fizycznych i innych podmiotów mających prawo własności (w tym współwłasności) jednorodzinnego budynku mieszkalnego dopuszczonego do użytkowania. Proponowany budżet na lata 2015–2023 wynosi 300 mln zł.

Program w założeniach będzie obejmować przede wszystkim prace ociepleniowe budynków, ale przewidziano też dofinansowanie instalacji wewnętrznych oraz źródeł ciepła. Beneficjent będzie miał możliwość podejmowania indywidualnych decyzji co do zakresu wykonywanych prac modernizacyjnych, polegających na realizacji jednego lub kilku elementów, przy zachowaniu właściwej kolejności prac.

Połączenie kilku elementów z grupy Prace termomodernizacyjne będzie dodatkowo premiowane dotacją. NFOŚiGW założył udzielanie dofinansowania w formie dotacji na koszty oceny energetycznej budynku przed i po realizacji przedsięwzięcia oraz niezbędnej dokumentacji projektowej. Planuje się, że koszty inwestycji będą dofinansowywane w formie kredytu wraz z dotacją łącznie do 100% kosztów kwalifikowanych – dotacja będzie dotyczyła jedynie przedsięwzięć termomodernizacyjnych złożonych z kilku elementów oraz montażu wentylacji mechanicznej. Przewidywana wysokość dotacji: 10–30%. Wymiana źródeł ciepła oraz zastosowanie odnawialnych źródeł energii będzie dofinansowywane wyłącznie w postaci preferencyjnego kredytu.

Istnieje również możliwość skorzystania z usług firm typu ESCO, ale ta forma finansowania inwestycji termomodernizacyjnych jest w Polsce mało popularna.

Zakładając wielość źródeł finansowania termomodernizacji w przyszłości, systemem dystrybucji środków powinna kierować zasada, że maksymalne wsparcie uzyskane na jeden cel i jedną inwestycję nie może przekroczyć określonego w ramach systemu poziomu.

Oczywiście nie wyklucza to łączenia wsparcia – na przykład połączenia remontów, efektywności energetycznej oraz działań związanych z przeciwdziałaniem ubóstwu i dbaniem o ochronę powietrza. Wręcz przeciwnie, wsparcie powinno być rozsądnie łączone (co oznacza konieczność przygotowania stosownych procedur i zasad), tak aby maksymalnie wykorzystać potencjał społeczny i ekonomiczny danego przedsięwzięcia.

Podsumowanie i wnioski

Budynki poddawane termomodernizacji wymagają nowoczesnych systemów grzewczych dobranych do nowych warunków.

Szczególne znaczenie będą miały zintegrowane systemy grzewczo-wentylacyjne, m.in. system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z pompami ciepła do podgrzewania c.w.u. korzystającymi z wyrzucanego powietrza wentylacyjnego, zasilany z lokalnych źródeł energii elektrycznej, np. ogniw fotowoltaicznych. Inny kierunek zmian to domowe skojarzone źródła energii cieplnej i elektrycznej – mikro- i minikogeneracja na poziomie osiedli i budynków.

Rynek technologii efektywnych energetycznie jest na tyle rozwinięty, by wykorzystać znaczny potencjał zmniejszenia zużycia energii w budynkach, a co za tym idzie redukcję emisji gazów cieplarnianych.

Zwiększenie popytu na technologie efektywne energetycznie (zarówno w Polsce, jak i na świecie) może prowadzić do takiego rozwoju produkcji, który spowoduje zmniejszenie cen urządzeń i materiałów.

Budynki, które zużywają mało energii – budynki energooszczędne – korzystnie wpływają na środowisko (mniejsze zanieczyszczenie) oraz gospodarkę (mniejsze uzależnienie od importu surowców energetycznych).

Nowe wymagania dla budynków powodują konieczność zastosowania nowych metod projektowania ich modernizacji, gdzie czołową rolę będzie odgrywać projektowanie zintegrowane, z wykorzystaniem techniki BIM (modelowania budynku) i zastosowaniem optymalizacji wielokryterialnej.

Znacząca poprawa efektywności energetycznej budynków w Polsce to bardzo ambitne przedsięwzięcie, które nie może się obejść bez wsparcia ze strony administracji centralnej i samorządów. Jest to równocześnie jeden z nielicznych przykładów działań, które niemal od razu przynoszą pozytywne i wymierne korzyści ekonomiczne, środowiskowe i społeczne. Skala tych korzyści zależy nie tylko od wielkości i tempa wydawania środków publicznych, ale także, a może przede wszystkim, od dobrze przemyślanej strategii i konsekwencji we wdrażaniu jej w życie.

Literatura

  1.  Strategia modernizacji budownictwa: mapa drogowa 2050, praca zbiorowa zrealizowana przez pracowników: Instytutu Ekonomiki Środowiska (IEŚ), Buildings Performance Institute Europe (BPIE), Narodowej Agencji Poszanowania Energii SA (NAPE), Krajowej Agencji Poszanowania Energii SA (KAPE) oraz PwC.
  2. Węglarz A., Zintegrowane projektowanie instalacji, „Polski Instalator” nr 4/2014.
  3. Węglarz A., Systemy grzewcze również energooszczędne. Vademecum. Budownictwo energooszczędne, edycja 2014.
  4. www.nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,704,zapraszamy-do-konsultacji-projektu-programu-rys.html.

Komentarze

Powiązane

kr Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona

Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona

Aplikacje mobilne oraz programy komputerowe wspierające projektowanie instalacji HVAC to narzędzia, bez których coraz trudniej obejść się przy projektowaniu instalacji, doborze urządzeń lub wykonawstwie....

Aplikacje mobilne oraz programy komputerowe wspierające projektowanie instalacji HVAC to narzędzia, bez których coraz trudniej obejść się przy projektowaniu instalacji, doborze urządzeń lub wykonawstwie. Także użytkownicy końcowi, korzystając z odpowiedniej aplikacji, mogą wpływać na funkcjonowanie budynku, w którym mieszkają czy pracują.

dr inż. Anna Życzyńska, mgr inż. Grzegorz Dyś Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju...

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju budynku przepisy wymagają uwzględnienia tylko potrzeb na cele ogrzewania i przygotowania ciepłej wody (budynki mieszkalne bez chłodzenia) albo dodatkowo energii na potrzeby oświetlenia wbudowanego (budynki inne niż mieszkalne) oraz energii na chłodzenie, jeżeli takie zapotrzebowanie występuje.

Redakcja RI BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii? BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

Redakcja RI Zastosowanie mikrokogeneracji

Zastosowanie mikrokogeneracji Zastosowanie mikrokogeneracji

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych...

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych rozwiązań m.in. instalacyjnych, pozwalających osiągnąć jak najwyższy poziom energooszczędności.

Redakcja RI Praktyka wdrażania BIM

Praktyka wdrażania BIM Praktyka wdrażania BIM

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie...

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie projektowania w oprogramowaniu BIM wciąż wiąże się z pokonaniem pewnych przeszkód.

dr inż. Jacek Biskupski Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze...

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze działania. Mogą czekać na lepsze warunki odsprzedaży energii lub skorzystać z oferowanego dofinansowania instalacji mikrokogeneracyjnych i budować niezależność energetyczną.

dr inż. Beata Biernacka Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

mgr inż. Michał Drozdowicz, dr inż. Marta Laska Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Termomodernizacja zabytkowych kamienic Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021 Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji,...

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji, gdyż to w nich tkwi największy potencjał osiągnięcia standardu budynków około zeroenergetycznych. Największe efekty można osiągnąć poprzez łączenie różnych działań dających kilkuprocentowe oszczędności, a skumulowany zysk pozwala zredukować zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do poziomu...

r k Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych....

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych. Oferta jest tak szeroka, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021 Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy...

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy mające wpływ na zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia budynku. Wskazano rozwiązania przyczyniające się do poprawy charakterystyki energetycznej i warunkujące osiągnięcie maksymalnych wartości referencyjnych.

dr inż. Jerzy Sowa Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Modernizacja budynków użyteczności publicznej Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu....

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu. Polska niestety nie ma dużych doświadczeń w tej dziedzinie. Dobrze znane technologie stosowane w trakcie termomodernizacji budynków nie wystarczają do osiągnięcia tak ambitnych celów. Konieczny jest intensywny transfer wiedzy z krajów o znacznie bogatszych doświadczeniach.

wj Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych....

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych. W obiektach służby zdrowia zdecyduje o tym m.in. łatwiejsze utrzymanie higieny w pomieszczeniach i redukcja ryzyka wędrówki kurzu wraz drobnoustrojami, a w domach – komfort i ekonomia.

Redakcja RI Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka...

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka studenckiego w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju.

dr inż. Maciej Robakiewicz Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach...

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach ich sporządzania. Ustawa, rozporządzenie i wytyczne URE zmieniły także tryb postępowania dotyczący uzyskiwania świadectw efektywności energetycznej (tzw. białych certyfikatów) i warunki ich sprzedaży.

mgr inż. Jerzy Żurawski Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków

Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków Etykietowanie energetyczne  w praktyce projektowania i budowy budynków

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes...

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes narodowy, wspólny dla obywateli oraz wszelkich struktur państwowych i samorządowych, a także organizacji społecznych – swego rodzaju energetyczna racja stanu. Niestety brakuje świadomości znaczenia, jaką ocena energetyczna budynku ma w skali makro – energetycznej, zdrowotnej i ekologicznej.

mgr inż. Jerzy Żurawski Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada...

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada za zużycie 41% energii. Możliwości techniczne pozwalają radykalnie ograniczyć zużycie energii w istniejących budynkach, niezależnie od okresu, w którym były one wznoszone. Różne są jednak koszty poprawy efektywności energetycznej i różne ograniczenia techniczne i prawne dla budynków, zwłaszcza objętych...

domoweklimaty.pl Domy parterowe - za i przeciw

Domy parterowe - za i przeciw Domy parterowe - za i przeciw

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy,...

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy, poznajmy jego mocne i słabe strony.

Redakcja RI Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i...

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i projektu i obejmują jego budowę, eksploatację oraz utylizację.

mgr inż. Wojciech Ratajczak Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają...

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają objąć również budynki mieszkalne [1]. Ograniczenie zużycia energii na potrzeby ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej dla tych pierwszych budynków nie wzbudza wątpliwości, mimo że uzyskanie wartości wskaźnika EPH+W poniżej 45 kWh/(m2 rok) będzie sporym wyzwaniem architektonicznym...

dr inż. Andrzej Górka Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i...

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i wykonaniem zdjęcia, ale pojawiają się trudności z prawidłową interpretacją termogramu przez kompetentną osobę.

mgr inż. Bartosz Radomski Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami...

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami ciepła wykazują najmniejsze zapotrzebowanie na energię końcową i pierwotną oraz najniższe koszty eksploatacji, ale najwyższe koszty inwestycyjne i amortyzacji urządzeń. Z ekonomicznego punktu widzenia – z uwzględnieniem kosztów inwestycyjnych, eksploatacyjnych prostych i zdyskontowanych całkowitych...

dr inż. Piotr Jadwiszczak, mgr inż. Elżbieta Niemierka Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak...

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak BREEAM, LEED, WELL, DGNB, HQE czy GBS, kładą duży nacisk na aspekty związane z inżynierią środowiska.

mgr inż. Jakub Szymiczek Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym

Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym

Dostępnych jest wiele kalkulatorów oraz metod obliczeń kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych systemów grzewczych. Narzędzia te pozwalają inwestorom dokonać optymalnego wyboru bez narażania...

Dostępnych jest wiele kalkulatorów oraz metod obliczeń kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych systemów grzewczych. Narzędzia te pozwalają inwestorom dokonać optymalnego wyboru bez narażania się na niepotrzebne koszty inwestycyjne lub wysokie koszty podczas eksploatacji. W każdym z wykorzystanych narzędzi dla wybranego niskoenergetycznego domu jednorodzinnego najkorzystniejszy okazał się wybór powietrznej pompy ciepła.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.