Porównanie klas filtrów wg PN-EN 779 i PN-EN ISO 16890
Dobór filtrów o odpowiedniej skuteczności do systemów wentylacji mechanicznej wymaga uwzględnienia wielu aspektów związanych z przeznaczeniem budynku i jakością powietrza w jego otoczeniu. Praktyczne informacje i wskazówki dla projektantów HVAC i producentów urządzeń wentylacyjnych wspierające prawidłowe projektowanie systemów filtracji zawarte zostały w zaleceniach Eurovent 4/23 „Wybór klas filtrów powietrza do wentylacji ogólnej według normy PN-EN ISO 16890”.
Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z 31 stycznia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, porządkuje wymagania...
Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z 31 stycznia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, porządkuje wymagania dla przewodów wentylacji bytowej, łagodząc ich dotychczasową klasę reakcji na ogień.
Wymagania dla nowych budynków w zakresie izolacji termicznej oraz sprawności odzysku ciepła z powietrza wentylacyjnego są na tyle wysokie, że pole do dalszych działań jest niewielkie i należy go szukać...
Wymagania dla nowych budynków w zakresie izolacji termicznej oraz sprawności odzysku ciepła z powietrza wentylacyjnego są na tyle wysokie, że pole do dalszych działań jest niewielkie i należy go szukać w sterowaniu wentylacją reagującą na rzeczywiste, zmienne zapotrzebowanie oraz liczbę przebywających w budynku osób. Z kolei w budynkach istniejących, które będą poddawane modernizacji, możliwości działania w kwestii poprawy wentylacji ograniczają m.in. przepisy nienadążające za rozwojem techniki.
Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....
Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.
W artykule:
• Klasyfikacja filtrów według dwóch norm
• Jakość powietrza a pyły drobne
• Metodyka określania skuteczności filtracji
Cenione i regularnie aktualizowane wytyczne Euroventu „Wybór klas filtrów powietrza do wentylacji ogólnej według normy PN-EN ISO 16890” na początku 2022 r. doczekały się czwartego wydania (4/23-2022). Jego opracowanie wiąże się przede wszystkim ze zmianami zaleceń WHO w zakresie dopuszczalnych poziomów stężeń pyłów zawieszonych. Właśnie ukazało się polskie wydanie tych wytycznych.
Wytyczne odzwierciedlają szeroką i głęboką wiedzę techniczną oraz doświadczenie wielu ekspertów ds. filtracji działających w ramach stowarzyszenia Eurovent, a w szczególności jego Grupy Produktowej „Filtry powietrza” (PG-FIL), reprezentującej zdecydowaną większość producentów tych wyrobów działających na rynku EMEA. Polskie wydanie tego dokumentu przygotowała redakcja „Rynku Instalacyjnego” z pomocą dr inż. Anny Charkowskiej z Politechniki Warszawskiej, dr. inż. Kazimierza Wojtasa z Politechniki Krakowskiej oraz Igora Sikończyka ze stowarzyszenia Eurovent. Wytyczne są dostępne bezpłatnie w bibliotece Eurovent, na stronie: Eurovent 4/23 - 2022: Dobór klas filtrów powietrza do wentylacji ogólnej sklasyfikowanych według PN-EN ISO 16890 | Eurovent.
Klasyfikacja filtrów według dwóch norm
Wytyczne 4/23 powstały początkowo jako odpowiedź na potrzebę porównania klas filtrów w dwóch odrębnych klasyfikacjach – choćby po to, by umożliwić poprawny wybór filtrów klasyfikowanych zgodnie z PN-EN ISO 16890 (norma „nowa” – obowiązująca od 2018 r.) podczas wymiany zużytych filtrów klasyfikowanych wg PN-EN 779 (norma „stara” – nieaktualna). Mimo że „nowa” norma obowiązuje już od blisko czterech lat, przyzwyczajenie do nomenklatury z poprzedniego dokumentu wciąż pozostaje silne, a rynek poszukuje jasnych wskazówek dotyczących wzajemnego przełożenia obu klasyfikacji. Drugą ważną przesłanką stworzenia wytycznych jest brak znormalizowanych zasad dotyczących wyboru klas filtrów powietrza klasyfikowanych według normy PN-EN ISO 16890.
Różnice w klasyfikacji i metodach badawczych są na tyle istotne, że klas filtrów ocenionych zgodnie z PN-EN ISO 16890 i PN-EN 779 nie można bezpośrednio porównać czy przeliczyć. W normie PN-EN 779:2012 klasyfikacja skuteczności filtrów średnich i dokładnych opiera się na cząsteczkach 0,4 µm, a w PN-EN ISO 16890 skuteczność określana jest dla różnych frakcji wielkości cząstek – PM10, PM2,5 i PM1. Eurovent opracował jednak porównanie klas zgodnie z PN-EN 779 i PN-EN ISO 16890 dla tych samych filtrów w oparciu o rzeczywiste dane z badań, obrazujące pokrywanie się klas filtrów (por. tabela 1). W aktualnej wersji wytycznych dane wykorzystane do porównania bazują na 91 rodzajach filtrów dostarczonych przez Eurovent Certita Certification, a w kolejnych wydaniach planowana jest dalsza aktualizacja wyników, związana z coraz bogatszym zbiorem danych z badań.
Bardzo istotnym zagadnieniem jest prawidłowy dobór klas filtrów dla różnych zastosowań, umożliwiający osiągnięcie wymaganego poziomu jakości powietrza wewnętrznego. Brakuje obecnie standardu normatywnego – norma PN-EN 16798-3 wciąż odnosi się do nieaktualnej PN-EN 779, dlatego w wytycznych 4/23-2022 zebrano praktyczne wskazówki uwzględniające aktualny stan wiedzy, odwołujące się m.in. do zaleceń WHO w zakresie jakości powietrza pod kątem zawartości pyłów drobnych (PM).
Liczne badania wykazały ścisłą korelację między jakością powietrza w pomieszczeniach (IAQ) a zdrowiem użytkowników – całkowite szacowane obciążenie chorobami związanymi z IAQ w Unii Europejskiej wynosi ok. 2 mln DALY (tj. lat życia skorygowanych niepewnością), co oznacza, że w UE traci się rocznie 2 mln lat zdrowego życia! Koszt 1 DALY może wynieść do 100 tys. euro.
Badania wskazują także, że pył zawieszony (PM) oddziałuje negatywnie na zdrowie ludzi bardziej niż jakiekolwiek inne zanieczyszczenia. Co więcej, nie można określić takich wartości stężeń PM, poniżej których nie zaobserwowano by żadnych szkód dla zdrowia. Do najważniejszych chorób (wywołanych lub nasilonych) związanych z narażeniem ludzi na przebywanie w pomieszczeniach, w których powietrze zanieczyszczone jest pyłami drobnymi, należą: alergie, astma, nowotwory płuc czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.
Narażenie na pyły drobne w pomieszczeniach wynika głównie z zanieczyszczenia powietrza zewnętrznego, zwłaszcza na obszarach miejskich o dużym natężeniu ruchu samochodowego. Dane dotyczące średnich rocznych stężeń cząstek stałych (PM10 i PM2,5) dla 1600 miast w 91 krajach (najnowsze dane z 2014 r.) zawarte są w bazie WHO – www.who.int. Drugim ważnym źródłem pyłów drobnych jest aktywność w pomieszczeniach – gotowanie, ogrzewanie, spalanie (w tym palenie świec, kominki, niewentylowane urządzenia grzewcze, papierosy) czy uprawniane hobby – oraz aktywność organizmów i mikroorganizmów żywych. Właśnie ze względu na emisje wewnętrzne stężenie cząstek stałych w strumieniu powietrza nawiewanego powinno być wyraźnie niższe od projektowanego dla pomieszczeń – stosując zasadę rozcieńczania, można uzyskać oczekiwaną jakość powietrza przypisaną do różnych kategorii (SUP). Zalecane wartości graniczne stężeń PM w powietrzu, na których bazują wytyczne Euroventu, wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Najnowsze „Globalne wytyczne WHO dotyczące jakości powietrza” pochodzą z 2021 r. („WHO global air quality. Guidelines 2021”) i wskazują następujące wartości graniczne:
Na bazie wartości pochodzących z wytycznych WHO przyjmuje się oczekiwaną jakość powietrza w pomieszczeniach. Przy określaniu skuteczności filtracji uwzględniana jest zarówno jakość powietrza na zewnątrz, jak i emisje w pomieszczeniach. W tym celu wprowadzono trzy kategorie powietrza zewnętrznego (ODA – Outdoor Air) oraz pięć kategorii powietrza nawiewanego (SUP – Supply Air). Podstawą wyboru minimalnej skuteczności filtracji dla danego obiektu jest matryca uwzględniająca zarówno kategorie powietrza zewnętrznego, jak i nawiewanego (tabela 5). Co ważne, ze względu na zróżnicowanie wymagań higienicznych dla pomieszczeń skuteczność filtracji odnosi się do różnych zakresów wielkości cząstek stałych. Dla najwyższych wymagań, czyli zastosowań o kategorii SUP 1 i SUP 2, podano wartości skuteczności ePM1, dla standardowych i niskich wymagań higienicznych (SUP 3) odniesiono się do skuteczności ePM2,5, a dla wymagań bardzo niskich lub bez nich (SUP 4 i SUP 5) – do skuteczności ePM10. Wytyczne obejmują także przykłady zalecanych klas powietrza nawiewanego SUP dla typowych zastosowań w instalacjach wentylacyjnych (tabela 6 i tabela 7).
W wytycznych podano także zasadę i metodologię wstępnego szacowania skumulowanej skuteczności filtracji wielostopniowej, zasady stosowania dodatkowych filtrów zanieczyszczeń gazowych oraz przykłady uzyskiwania minimalnej skuteczności przy jednoczesnej optymalizacji systemu filtracji pod kątem różnych kryteriów, zwłaszcza efektywności energetycznej (tabela 8).
Literatura
World Health Organization (2021), WHO global air quality guidelines: particulate matter (PM2.5 and PM10), ozone, nitrogen dioxide, sulfur dioxide and carbon monoxide, https://apps.who.int/iris/handle/10665/345329
Jantunen Matti, Oliveira Fernandes Eduardo, Carrer Paolo, Kephalopoulos Stylianos, Promoting actions for healthy indoor air (IAIAQ), European Commission Directorate General for Health and Consumers, 2011
Healthvent. Health-based ventilation guidelines for Europe. Work package 8. Impact of the implementation of the ventilation guidelines on burden of disease. Final report 2013-january-31, National Institute for Health and Welfare (THL), Finland, 2012
PN-EN ISO 16890-1:2017-01 (wersja polska) Przeciwpyłowe filtry powietrza do wentylacji ogólnej. Część 1: Specyfikacje techniczne, wymagania i system klasyfikacji określony na podstawie skuteczności filtracji cząstek pyłu (ePM)
PN-EN 13053:2020-05 (wersja angielska) Wentylacja budynków. Centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne. Klasyfikacja i charakterystyki działania urządzeń, elementów składowych i sekcji
PN-EN 16798-3:2017-09 (wersja angielska) Charakterystyka energetyczna budynków. Wentylacja budynków. Część 3: Wentylacja budynków niemieszkalnych. Wymagania dotyczące właściwości systemów wentylacji i klimatyzacji pomieszczeń (Moduł M5-1, M5-4)
Dobór materiału na przewody instalacji wywiewnej z hal basenowych to istotny aspekt projektowania instalacji wentylacyjnej krytej pływalni.
Analiza rozwiązań materiałowych kanałów wentylacyjnych hali...
Dobór materiału na przewody instalacji wywiewnej z hal basenowych to istotny aspekt projektowania instalacji wentylacyjnej krytej pływalni.
Analiza rozwiązań materiałowych kanałów wentylacyjnych hali basenowej wymaga uwzględnienia jednocześnie takich czynników, jak: uzdatnianie powietrza, jego wilgotność oraz środki chemiczne stosowane do uzdatniania wody basenowej.
Na świecie, także w Polsce coraz więcej budynków, szczególnie tych o charakterze biurowym, jest obecnie prawie w całości przeszklonych.
Głównym powodem tego rosnącego trendu jest duża estetyka takiego...
Na świecie, także w Polsce coraz więcej budynków, szczególnie tych o charakterze biurowym, jest obecnie prawie w całości przeszklonych.
Głównym powodem tego rosnącego trendu jest duża estetyka takiego rozwiązania. Jednak we wstępnych rozważaniach inwestycyjnych nie bierze się pod uwagę zagadnień efektywności energetycznej przeszklonego budynku oraz konieczności zapewnienia w nim odpowiednich warunków mikroklimatu, a szczególnie komfortu cieplnego.
Tworzenie projektów typowych, powtarzalnych jednorodzinnych domów niskoenergetycznych wymaga określenia lokalizacji tych budynków w celu przeprowadzenia analiz energetycznych. Każda zmiana lokalizacji...
Tworzenie projektów typowych, powtarzalnych jednorodzinnych domów niskoenergetycznych wymaga określenia lokalizacji tych budynków w celu przeprowadzenia analiz energetycznych. Każda zmiana lokalizacji wiąże się z koniecznością wykonania nowej analizy i obliczeń.
W osiągnięciu celu – energooszczędności – niezbędny jest zintegrowany proces projektowy, który wymaga stałego kontaktu projektantów architektury, konstrukcji i instalacji sanitarnych oraz osób odpowiedzialnych za optymalizację energetyczną.
Liczba...
W poprzednim artykule (RI 11/2013) przedstawiono samą koncepcję wentylowanej fasady podwójnej. Opierając się na literaturze branżowej, stwierdzono, że zastosowanie podwójnej fasady w systemie wentylacji...
W poprzednim artykule (RI 11/2013) przedstawiono samą koncepcję wentylowanej fasady podwójnej. Opierając się na literaturze branżowej, stwierdzono, że zastosowanie podwójnej fasady w systemie wentylacji może zwiększyć efektywność energetyczną budynku i poprawić panujący w nim mikroklimat. Wymieniono również szereg zalet zastosowania podwójnej fasady w budynkach o dużym przeszkleniu, co może zdecydować o wyborze tego rozwiązania.
Poniżej omówiono praktyczne zastosowanie podwójnej fasady w systemie...
Doświadczenie z praktycznych realizacji solarnych układów absorpcyjnych w klimatyzacji wskazuje na występowanie wielu problemów, które utrudniają projektowanie takich instalacji.
Nie ma jednoznacznej...
Doświadczenie z praktycznych realizacji solarnych układów absorpcyjnych w klimatyzacji wskazuje na występowanie wielu problemów, które utrudniają projektowanie takich instalacji.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy jest to zawsze opłacalna inwestycja w porównaniu z tradycyjnymi układami chłodniczymi. Wiele zależy bowiem od lokalnych warunków i praktycznie w każdym przypadku konieczna jest ekonomiczna analiza projektu.
Z kolei pomiary przeprowadzone dla sprężarkowego urządzenia chłodniczego...
W celu analizy systemów klimatyzacyjnych SDEC pod kątem możliwości zmniejszenia zapotrzebowania na energię do regeneracji przedstawiono wpływ parametrów powietrza procesowego (zewnętrznego) i regeneracyjnego,...
W celu analizy systemów klimatyzacyjnych SDEC pod kątem możliwości zmniejszenia zapotrzebowania na energię do regeneracji przedstawiono wpływ parametrów powietrza procesowego (zewnętrznego) i regeneracyjnego, a także prędkości obrotowej rotora na efektywność pracy obrotowego osuszacza powietrza.
Uzyskane wyniki pozwolą sprawdzić możliwość pracy urządzenia w warunkach niskotemperaturowych. Jest to intrygujące zagadnienie, które podejmowano w licznych pracach (m.in. [6−8]), nie tylko w odniesieniu...
Kwestia zmniejszenia zapotrzebowania budynków na ciepło oraz zwiększenia wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych jest coraz częściej dostrzegana podczas procesu projektowego.
M.in. w związku z wymaganiami...
Kwestia zmniejszenia zapotrzebowania budynków na ciepło oraz zwiększenia wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych jest coraz częściej dostrzegana podczas procesu projektowego.
M.in. w związku z wymaganiami dyrektywy europejskiej 2010/31/EU dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków architekci coraz częściej proponują zastosowanie technologii aktywnych redukujących zapotrzebowanie budynku na energię do ogrzewania i chłodzenia.
Niestety wciąż mało popularne jest zagadnienie strategii pasywnych,...
Obowiązujące od początku br. zmiany wprowadzone do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych (WT) mają na celu poprawę charakterystyki energetycznej budynków.
W części dotyczącej wentylacji i klimatyzacji...
Obowiązujące od początku br. zmiany wprowadzone do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych (WT) mają na celu poprawę charakterystyki energetycznej budynków.
W części dotyczącej wentylacji i klimatyzacji jako wyposażenia technicznego budynków zmieniono tylko trzy paragrafy i załącznik, jednak waga tych zmian jest duża.
Nowe przepisy m.in. dopuszczają nowe rozwiązania, zwiększają też wymagania w zakresie regulacji wydajności wentylatorów i stosowania odzysku ciepła oraz zapobiegania kondensacji...
Z punktu widzenia dobrostanu środowiska architektura powinna być tania. Żeby poprawa jakości środowiska była zauważalna, musi bowiem nastąpić ograniczenie wpływu nań działalności człowieka na dużą skalę,...
Z punktu widzenia dobrostanu środowiska architektura powinna być tania. Żeby poprawa jakości środowiska była zauważalna, musi bowiem nastąpić ograniczenie wpływu nań działalności człowieka na dużą skalę, a to oznacza, że rozwiązania technologiczne, które temu służą, muszą być powszechnie dostępne i stosowane – co będzie niemożliwe, jeżeli znajdą się poza ekonomicznym zasięgiem zbyt wielu osób
W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy...
W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy chłodnicze w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, dlatego coraz częściej stosuje się rozwiązania wykorzystujące energię odnawialną. Pozwala to zredukować koszty eksploatacyjne tego typu systemów. Jedną z możliwości, atrakcyjną zarówno inwestycyjnie, jak i eksploatacyjnie, jest wykorzystanie...
Dwutlenek węgla uważany jest za gaz nietoksyczny. Jednak zbyt duże jego stężenie w pomieszczeniach może powodować dyskomfort i złe samopoczucie ich użytkowników. Ponieważ znaczną część swojego życia spędzamy...
Dwutlenek węgla uważany jest za gaz nietoksyczny. Jednak zbyt duże jego stężenie w pomieszczeniach może powodować dyskomfort i złe samopoczucie ich użytkowników. Ponieważ znaczną część swojego życia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych (ok. 80–90% czasu [1]), tak ważne jest, by zapewnić w nich odpowiednią jakość powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego stężenia CO2.
Sektor budownictwa ma jeden z największych udziałów w emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Opracowane zostały zatem wymagania, które dotyczą procesu projektowania obiektu, uwzględniając przy tym cały cykl...
Sektor budownictwa ma jeden z największych udziałów w emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Opracowane zostały zatem wymagania, które dotyczą procesu projektowania obiektu, uwzględniając przy tym cały cykl jego funkcjonowania.
Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.
Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.
Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy...
Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy zaprojektować system wentylacji i klimatyzacji, który podoła dużej dynamice zmian środowiska wewnętrznego i uwzględni zyski ciepła i wilgoci oraz emisję biozanieczyszczeń generowanych przez użytkowników.
W artykule opisano wyniki dwumiesięcznych pomiarów parametrów pracy urządzenia do bezpośredniego chłodzenia wyparnego (adiabatycznego, ewaporacyjnego) budynku. Na podstawie tych wyników wykonano obliczenia...
W artykule opisano wyniki dwumiesięcznych pomiarów parametrów pracy urządzenia do bezpośredniego chłodzenia wyparnego (adiabatycznego, ewaporacyjnego) budynku. Na podstawie tych wyników wykonano obliczenia dla typowych letnich parametrów klimatycznych w kilku miastach Polski.
Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi...
Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi nie jest wynajmowana, umożliwi on redukcję kosztów eksploatacji i krótki okres zwrotu dodatkowych wydatków inwestycyjnych w porównaniu do instalacji ze stałym strumieniem powietrza.
Jak przekonać inwestora i wykonawcę, że warto stosować technologię BIM?Realizacja większości inwestycji budowlanych przekracza planowany budżet lub harmonogram, a często obydwa te plany. Spory trafiają...
Jak przekonać inwestora i wykonawcę, że warto stosować technologię BIM?Realizacja większości inwestycji budowlanych przekracza planowany budżet lub harmonogram, a często obydwa te plany. Spory trafiają przed sądy, a informacje o wysokich roszczeniach stron codziennie zapełniają nagłówki prasowe.
Głównym źródłem tych problemów jest oddzielanie etapu projektowania od etapu realizacji inwestycji oraz sztywny podział ról, którego wynikiem jest brak rzeczywistej współpracy.
Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich...
Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich wymaganiach dotyczących parametrów powietrza wewnętrznego. Przed wyborem rozwiązania warto przeanalizować różne warianty instalacji i ich wpływ na koszty eksploatacyjne.
Projektowanie zintegrowane to metoda, która zakłada, że projekt budynku jako całość wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron – członków zespołu projektowego i przyszłych użytkowników.
Założenia...
Projektowanie zintegrowane to metoda, która zakłada, że projekt budynku jako całość wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron – członków zespołu projektowego i przyszłych użytkowników.
Założenia dotyczące właściwości technicznych i środowiskowych budynku uwzględniane są już w pierwszych etapach procesu projektowania, dzięki czemu łatwiej i efektywniej mogą zostać wprowadzone do dokumentacji.
Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków,...
Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków, tak aby w przyszłości powszechnie powstawały budynki energooszczędne i okołozeroenergetyczne.
W przypadku obiektów klimatyzowanych jednym z ważnych elementów oceny energetycznej jest wyliczenie rocznego (sezonowego) zapotrzebowania na energię do chłodzenia.
Z racji rosnącego zainteresowania techniką pośredniego chłodzenia wyparnego niezbędna stała się analiza poszczególnych elementów konstrukcji wyparnych wymienników ciepła w celu osiągnięcia maksymalnej...
Z racji rosnącego zainteresowania techniką pośredniego chłodzenia wyparnego niezbędna stała się analiza poszczególnych elementów konstrukcji wyparnych wymienników ciepła w celu osiągnięcia maksymalnej efektywności chłodniczej.
W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający...
W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający i strefowy (strumieniowy).
Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz...
Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz pacjentom – na salach operacyjnych i w każdym innym pomieszczeniu.
Lubimy produkty nowoczesne, innowacyjne, nieraz zaskakujące. Równocześnie każdy z nas ceni sobie sprawdzoną jakość, przetestowane rozwiązania i ponadczasowy design. Grzejniki aluminiowe to doskonałe połączenie...
Lubimy produkty nowoczesne, innowacyjne, nieraz zaskakujące. Równocześnie każdy z nas ceni sobie sprawdzoną jakość, przetestowane rozwiązania i ponadczasowy design. Grzejniki aluminiowe to doskonałe połączenie klasycznego wzornictwa z nowoczesną, a jednocześnie sprawdzoną przez miliony użytkowników funkcjonalnością. Są niezwykle popularnym wyborem wśród właścicieli domów, a także projektantów wnętrz ze względu na swój prosty, estetyczny kształt, ale przede wszystkim efektywność ogrzewania. Czym...
Inteligentna stacja ładowania firmy Fronius daje wiele nowych możliwości. Nowy Fronius Wattpilot oferuje zarządzanie obciążeniem, większą elastyczność, wyższy stopień ochrony IP i maksymalną trwałość.
Inteligentna stacja ładowania firmy Fronius daje wiele nowych możliwości. Nowy Fronius Wattpilot oferuje zarządzanie obciążeniem, większą elastyczność, wyższy stopień ochrony IP i maksymalną trwałość.
Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....
Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.
Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...
Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.
Wraz ze wzrastającą popularnością pomp ciepła, w tym pomp ciepła typu monoblok, dużym zainteresowaniem cieszy się również zawór antyzamarzaniowy Caleffi z serii 108. Jego zadaniem jest ochrona pompy ciepła...
Wraz ze wzrastającą popularnością pomp ciepła, w tym pomp ciepła typu monoblok, dużym zainteresowaniem cieszy się również zawór antyzamarzaniowy Caleffi z serii 108. Jego zadaniem jest ochrona pompy ciepła typu monoblok przed zamarznięciem w sytuacji wystąpienia awarii zasilania elektrycznego.
W dniach 13-17 marca 2023 roku we Frankfurcie nad Menem odbędą się kolejne targi ISH – wiodące wydarzenie dla branży instalacyjno-sanitarnej.
W dniach 13-17 marca 2023 roku we Frankfurcie nad Menem odbędą się kolejne targi ISH – wiodące wydarzenie dla branży instalacyjno-sanitarnej.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.