RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Nagrody PASCAL 2024

Dach budynku Narodowego Instytutu Onkologii z instalacjami wentylacyjnymi. Źródło: G. Kalicki

Dach budynku Narodowego Instytutu Onkologii z instalacjami wentylacyjnymi. Źródło: G. Kalicki

W tym roku jury przyznało dwie główne nagrody PASCAL – dla projektu rewitalizacji systemu wentylacji i klimatyzacji w budynku szpitalnym oraz projektu odzysku ciepła z procesów technologicznych w obiekcie przemysłowym wykorzystywanego następnie do ogrzewania i chłodzenia. Wyróżniono cztery projekty instalacji – w dwóch budynkach muzealnych oraz biurowym i badawczo-laboratoryjnym. Zwrócono też uwagę na innowacyjne rozwiązania zastosowane w innych projektach nominowanych do konkursu.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.

ARTEKON Sklejka 18 mm

Sklejka 18 mm Sklejka 18 mm

Sklejka to materiał drewnopochodny, którego arkusze powstają poprzez sklejenie kilku cienkich warstw drewna nazywanych fornirami. Arkusz najczęściej składa się z 3 lub więcej warstw forniru. Warstwy są...

Sklejka to materiał drewnopochodny, którego arkusze powstają poprzez sklejenie kilku cienkich warstw drewna nazywanych fornirami. Arkusz najczęściej składa się z 3 lub więcej warstw forniru. Warstwy są klejone między sobą żywicami syntetycznymi. Włókna sąsiednich warstw są ułożone prostopadle do siebie.

W artykule:

• Laureaci nagrody PASCAL 2024

• Wyróżnienia PASCAL 2024

• Nominacje PASCAL 2024

 

Laureaci nagrody PASCAL 2024

  • Projekt rewitalizacji systemu wentylacji i klimatyzacji w budynku szpitalnym Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie przy ul. Roentgena 5 w Warszawie – wykonany przez zespół projektowy: Grzegorz Kalicki (główny projektant instalacji HVAC), Katarzyna Skarbek, Małgorzata Różycka oraz Piotr Szczęsny z firmy Altercraft.
fot 1 narodowy instytut onkologii

Fot. 1. Dach budynku Narodowego Instytutu Onkologii z instalacjami wentylacyjnymi


Źródło: G. Kalicki

W budynku poddanym rewitalizacji aż 80% pomieszczeń miało wentylację grawitacyjną z własnymi kanałami. Kanały te wykorzystano do wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła zasilanej przez centrale dachowe. Zakres prac remontowych w pomieszczeniach ograniczono tylko do wymiany kratek, co miało szczególne znaczenie, gdyż prace były prowadzone podczas pandemii COVID-19. Do odzysku ciepła wykorzystano jeden centralny wymiennik glikolowy z pompą ciepła, do którego trafia całość powietrza z central wywiewnych. Centrale nawiewne mają różne wydajności, co pozwala dopasować je do wymagań obsługiwanych pomieszczeń higienicznych i kanałów po wentylacji grawitacyjnej. Pompa ciepła ogrzewa i ochładza powietrze nawiewane. Dla funkcji chłodzenia dobrano parametry wody lodowej 10/20°C, aby uzyskać maksymalną moc chłodniczą w instalacji – zwymiarowanej nie jak woda lodowa, ale w praktyce jako odzysk ciepła. W układzie zastosowano cztery zbiorniki buforowe zapewniające pracę instalacji w różnych trybach. W węźle wody lodowej i odzysku ciepła pełnią one funkcje akumulatorów ciepła oraz sprzęgieł hydraulicznych.

  • Projekt zaawansowanych technologii odzysku ciepła w obiekcie Copernicus w Fabryce PepsiCo w Świętem k. Środy Śląskiej, który wytycza nowe standardy instalacji HVAC dla zrównoważonych obiektów przemysłowych – zrealizowany przez zespół projektowy: Jowita Podraza (główny projektant instalacji HVAC, Arup Polska), Marek Piotrowicz (projektant źródła chłodu, DHJ-Bimtek), Piotr Peregudowski (projektant źródła ciepła, Gpomega).
fot 2 fabryka pepsico

Fot. 2. Fabryka PepsiCo w Świętem k. Środy Śląskiej


Źródło: PepsiCo

W obiekcie koncernu PepsiCo zastosowano odzysk ciepła do wody grzewczej z linii technologicznych jako główne źródło ciepła i chłodu ogrzewania wodnego w okresie zimowym oraz chłodzenia latem z wykorzystaniem agregatu absorpcyjnego. Po doświadczeniach z pandemią COVID-19 w systemie wentylacyjnym przewidziano możliwość zwiększenia krotności wymian powietrza ze względów higienicznych w wybranych pomieszczeniach, zwłaszcza sanitarnych. Instalacje zaprojektowano z wymiennikami glikolowymi, aby nie dochodziło do mieszania się powietrza w centralach wentylacyjnych, które obsługują także pozostałe części budynków, w tym pomieszczenia socjalno-biurowe.

Wyróżnienia PASCAL 2024

  • Nowoczesny system z gruntowymi wymiennikami ciepła zapewniający wysoką jakość środowiska wewnętrznego w budynku Muzeum Wojska Polskiego na terenie Cytadeli Warszawskiej – zaprojektowany przez zespół projektowy: Paweł Lisiak (główny projektant instalacji HVAC) i Angelika Wrzosek-Fabisiak z Buro Happold.
fot 3 muzeum wojska polskiego

Fot. 3. Budynek Muzeum Wojska Polskiego na terenie Cytadeli Warszawskiej


Źródło: https://muzeumwp.pl/

To jeden z pierwszych budynków użyteczności publicznej w Polsce bez przyłącza do sieci ciepłowniczej i kotłowni. Wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię pierwotną budynku jest o prawie 20% niższy, niż wymagają przepisy, i spełnia kryterium taksonomii UE w zakresie łagodzenia zmian klimatycznych. Energię do ogrzewania, chłodzenia i wentylacji dostarczają gruntowe pompy ciepła. Pod budynkiem oraz w jego sąsiedztwie wykonano 91 sond o głębokości 150 m każda. Chłodzenie i ogrzewanie realizują instalacje płaszczyznowe – podłogowe i sufitowe, a moc szczytową dla chłodzenia zapewniają chłodnice oraz klimakonwektory zasilane wodą lodową z chillera usytuowanego na dachu budynku. Instalacje zostały dobrane tak, aby elementy grzewcze i chłodzące nie były widoczne dla zwiedzających.

  • Projekt, w którym zrealizowano pomysły naukowców, nie ograniczając ich kreatywności aspektami technicznymi, w tym związanymi z wentylacją i klimatyzacją budynku laboratoryjnego Selvita z częścią biurową w Centrum Badawczo-Rozwojowym w Krakowie przy ul. Podole 79 – wykonany przez zespół: Łukasz Tryc (główny projektant instalacji HVAC), Karolina Półgęsek i Karolina Urbanowska z firmy Industria Project.
fot 4 selvita

Fot. 4. Budynek laboratoryjny Selvita w Centrum Badawczo-Rozwojowym przy ul. Podole 79 w Krakowie


Źródło: Selvita

W tym obiekcie naukowo-badawczym zaprojektowano instalację dostosowaną do indywidualnych potrzeb użytkowników. Budynek jest nietypowy, gdyż pełni różne funkcje i wymaga zastosowania różnych instalacji, w tym w laboratorium farmakologii, gdzie system wentylacji ciągłej oraz awaryjnej i kaskada ciśnień chronią personel przed ryzykiem infekcji i minimalizują ryzyko kontaminacji podczas badań. Z kolei laboratoria chemiczne wyposażono w odciągi oraz dygestoria. Duże ilości powietrza dostarczanego do kubatury laboratoriów skłoniły zespół do wykorzystania nawiewników stosowanych w salach operacyjnych. Urządzenia oraz kanały wentylacyjne obsługujące wyciągi laboratoryjne wykonane są z materiałów kwasoodpornych.

  • Projekt złożonych systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych zapewniających wysoką jakość powietrza wewnętrznego i wysokie oceny wielokryterialne budownictwa zrównoważonego dla budynku biurowo-usługowego z garażem podziemnym przy ul. Puławskiej 180 w Warszawie – opracowany przez zespół: Małgorzata Reluga (główny projektant instalacji HVAC), Grzegorz Rutkowski, Natalia Karpińska, Marzena Michałkiewicz z firmy RWK Inżynierowie.
fot 5 budynek biurowo uslugowy

Fot. 5. Budynek biurowo-usługowy z garażem podziemnym przy ul. Puławskiej 180 w Warszawie


Źródło: Skanska

W budynku wykorzystano szereg rozwiązań zmniejszających zużycie energii sterowanych z poziomu BMS. W celu zwiększenia potencjału odzysku ciepła z powietrza wywiewanego zastosowano wymiennik glikolowy, który pozwala odzyskiwać ciepło z niższych pięter budynku, w tym z toalet oraz parkingu podziemnego, i wykorzystać do ogrzewania parkingu. Tym samym można było zrezygnować z ogrzewania elektrycznego rurociągów prowadzonych przez parking i zmniejszyć zapotrzebowanie na ogrzewanie pomieszczeń pomocniczych na kondygnacji podziemnej (np. szatnie i prysznice dla rowerzystów). W budynku zastosowano energooszczędne nawilżanie adiabatyczne powietrza wentylacyjnego zużywające znacznie mniej energii elektrycznej niż parowe.

W obiekcie tym ciepło z instalacji powrotnej z belek chłodniczych zasila układ free coolingu współpracujący z centralami nawiewnymi obsługującymi kondygnacje biurowe. Z kolei z instalacji powrotnej z klimakonwektorów zasilany jest układ wstępnego podgrzania powietrza wentylacyjnego współpracujący z centralami nawiewnymi dla parteru budynku. Układy te uruchamiają się, gdy temperatura medium powrotnego z instalacji zasilających belki i klimakonwektory jest o minimum 4 K wyższa niż temperatura powietrza zewnętrznego. Na kanałach wywiewnych z biur zastosowano czujniki CO2 w celu sterowania wielkością wymiany. Przyjęte ilości powietrza spełniają wymagania certyfikacji LEED i są wyższe, niż wymagają przepisy budowlane.

  • Projekt wykorzystujący zaawansowane rozwiązania HVAC ograniczające zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych w nowoczesnym obiekcie Muzeum Historii Polski na terenie Cytadeli Warszawskiej – opracowany przez zespół: Marcin Zimmer (główny projektant instalacji HVAC) oraz Tomasz Porczyk, a także Urszula Tyszka-Ryskalczyk (współautorka projektu koncepcyjnego branżowego) z firmy WSP POLSKA.
fot 6 muzeum historii polski

Fot. 6. Hol Muzeum Historii Polski na terenie Cytadeli Warszawskiej


Źródło: MHP

W obiekcie tym parametry powietrza nawiewanego są regulowane także przez czujniki temperatury i wilgotności, a udział powietrza świeżego zmienia się w zależności od danych z czujników CO2 w pomieszczeniach oraz w kanale wyciągowym. W pomieszczeniach stałych i czasowych ekspozycji zastosowano nawiewniki oraz kratki wywiewne. Nawiewniki rozmieszczono równomiernie w pomieszczeniach wysokich, tak aby możliwa była regulacja kierunku nawiewu przy użyciu siłownika. System umożliwia odcięcie ok. 50% nawiewników i wywiewników przy zachowaniu charakterystyki wypływu powietrza. Centralę wentylacyjną wyposażono w sekcje mieszania powietrza wentylacyjnego (praca na powietrzu obiegowym). W celu realizacji funkcji chłodzenia, gdy temperatura zewnętrzna jest niższa od projektowej, w pomieszczeniach zwiększany jest udział powietrza zewnętrznego w celu ograniczenia zużycia energii chłodniczej (free cooling). Ciepło z pracy instalacji chłodniczej w okresie letnim jest odzyskiwane i wykorzystywane do wstępnego podgrzewu c.w.u. oraz do produkcji wody grzewczej w instalacji ciepła technologicznego na potrzeby wentylacji mechanicznej. W obiekcie zastosowano system ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego podłogowego zasilany gruntową pompą ciepła z sondami pionowymi wokół budynku.

Przeczytaj także: Nagrody PASCAL 2023 przyznane | RynekInstalacyjny.pl

Nominacje PASCAL 2024

  • System wentylacji w budynku ozonowania pośredniego i filtrów węglowych w Zakładzie Północnym w Wieliszewie – zaprojektowany przez zespół: Grzegorz Kalicki (główny projektant instalacji HVAC) oraz Katarzyna Skarbek, Małgorzata Różycka, Piotr Szczęsny z firmy Altercraft, a branżowy projekt koncepcyjny opracowała Bożena Komerska z Instal Warszawa.
fot 7 budynek ozonowania posredniego

Fot. 7. Budynek ozonowania pośredniego i filtrów węglowych w Zakładzie Północnym MPWiK Warszawa w Wieliszewie


Źródło: M. Zwardoń, Seen Technologie

W obiekcie znajdują się baseny filtrów powolnych napowietrzanych dmuchawami, żeby przyspieszyć proces uzdatniania wody. Nadmiar powietrza wydostaje się z basenów i powoduje występowanie nadciśnienia w całej hali filtrów, co może grozić przedostawaniem się ozonu i wilgoci do sąsiednich pomieszczeń. Zaprojektowano układ nawiewno-wywiewny z czterema centralami nawiewnymi oraz ośmioma wyciągowymi wentylatorami dachowymi nad basenami, które usuwają wilgotne powietrze z ozonem bezpośrednio znad luster wody. W pomieszczeniach dmuchaw zastosowano kanały transferowe wyrównujące ciśnienie. Centrale nawiewają powietrze świeże do przestrzeni hali filtrów, które także kompensuje pracę dmuchaw i dostarczane jest do wentylatorów dachowych. Innowacyjnym rozwiązaniem jest nawiew powietrza rozprowadzany wokół basenów filtracyjnych za pomocą perforowanych kanałów tekstylnych. Rozwiązanie to daje taki efekt jak kurtyny powietrzne i ogranicza wydostawanie się powietrza z ozonem znad luster do przestrzeni hali.

W instalacji zastosowano kontrolę wilgotności, gdyż stacja filtrów uzdatnia wodę o temperaturze od 6 do 14°C. Latem jest to temperatura poniżej punktu rosy powietrza w pomieszczeniu, przez co na niezaizolowanych termicznie rurociągach technologicznych o średnicy ponad 1 m występuje roszenie. Przy braku kontroli wilgotności istnieje nawet ryzyko zalania pomieszczeń wodą ze skroplin pochodzących z tak dużych powierzchni. Z tego powodu powietrze nawiewane – częściowo recyrkulowane i częściowo świeże – osuszane jest w osuszaczach absorpcyjnych do wartości 6 g/kg, a temperatura punktu rosy spada do 6,5°C. W przypadku wzrostu stężenia ozonu powyżej 0,10 ppm włącza się wentylacja bez ogrzewania i kontroli wilgotności w celu przewietrzenia pomieszczeń, tak aby obsługa mogła bezpiecznie zlokalizować awarię. W celu zmniejszenia liczby kanałów wentylacyjnych koniecznych do wydajnej pracy w trybie awaryjnym w budynku przewidziano wykorzystanie kubatury hali rurociągów i korytarzy technologicznych do transportu powietrza wentylacji awaryjnej.

  • System wentylacji tunelu drogowego pod Świną łączącego wyspy Uznam i Wolin – zaprojektowany przez zespół: Kamil Feret (główny projektant instalacji HVAC), Dorota Dornowska, Daria Sitkowska-Koć z firmy Cundall Polska.
rys 1 przekroj tunelu

Rys. 1. Przekrój tunelu pod Świną


Źródło: GDDKiA

W tunelu zaprojektowano wentylację z półpoprzecznym wywiewem w trybie bytowym i pożarowym za pomocą kanału żelbetowego zlokalizowanego w górnej części, nad jezdnią. Nawiew odbywa się poprzez portale wjazdowe i jest wspomagany wentylatorami strumieniowymi. W obiekcie zastosowano nietypowe rozwiązanie – maszynownię tylko po jednej stronie tunelu, co wymagało m.in. precyzyjnego doboru wentylatorów pełniących funkcję bytową i pożarową, tak aby sprostać spadkom ciśnienia w kanale żelbetowym o nietypowym kształcie i długości ok. 1500 m. Drogi ewakuacyjne znajdują się pod obszarem ruchu, poniżej poziomu jezdnego – jest tam galeria ewakuacyjna i galerie techniczne. Galeria ewakuacyjna biegnie pod całą długością tunelu (1500 m) i wymagała niestandardowych rozwiązań wentylacji pożarowej. Jako główne kryterium projektowe zabezpieczające przed przedostawaniem się dymu do galerii ewakuacyjnej przyjęto nadciśnienie +50 Pa. System wentylacji pożarowej w galeriach ewakuacyjnych prowadzących do końców tunelu zaprojektowano z podziałem w połowie obiektu na dwie oddzielne sekcje – z wentylatorami napowietrzającymi o równomiernym rozkładzie ciśnienia w obszarze chronionym, z których każda obsługuje połowę galerii. Klatki schodowe prowadzące z galerii ewakuacyjnej na zewnątrz obsługuje wentylator napowietrzający – od wyjścia z galerii ewakuacyjnej do wyjścia na zewnątrz.

  • System HVAC w Hali Widowiskowo-Sportowej „Słowianka” w Gorzowie Wielkopolskim – zaprojektowany przez zespół: Łukasz Barnaś (główny projektant instalacji HVAC), Paweł Zięzio, Wojciech Szczepaniak i Justyna Suska z firmy Flowent.
fot 8 hala slowianka

Fot. 8. Wnętrze hali „Słowianka” w Gorzowie Wlkp.


Źródło: Urząd Miasta w Gorzowie Wlkp., MD Biuro Architektoniczne

W hali zastosowano powietrzny system ogrzewana i chłodzenia z instalacją kanałów wentylacyjnych i nawiewników dalekiego zasięgu. Dla zapewnienia odpowiedniej jakości powietrza wewnętrznego zaplanowano nawilżacze rezystancyjne. W centralach wentylacyjnych wykorzystano dodatkowo komory recyrkulacyjne, które gdy hala nie jest wykorzystywana (noc, dni świąteczne itp.), umożliwiają zastosowanie wysokosprawnego odzysku ciepła przy redukcji udziału i uzdatniania powietrza świeżego. Zapewni to znaczne oszczędności eksploatacyjne zwłaszcza latem i zimą. Czujniki CO2 w centralach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych regulują ilość dostarczanego świeżego powietrza, co umożliwia jego obróbkę według potrzeb i redukuje koszty eksploatacyjne. System BMS weryfikuje pracę całego układu i nadzoruje jego energochłonność. Monitoruje m.in. parametry powietrza wewnętrznego i zewnętrznego oraz dostosowuje pracę systemu do zmiennego udziału powietrza świeżego. Optymalizuje to zużycie ciepła, chłodu i energii elektrycznej. Dachowa instalacja PV pozwala obniżyć zużycie energii z sieci.

  • Instalacje HVAC w budynku handlowo-usługowym Ogrody Ulricha przy ul. Górczewskiej 124 w Warszawie – zaprojektowane przez zespół: Agnieszka Polakowska (główny projektant instalacji HVAC) i Emilia Blimel z firmy Sago Projekt.
fot 9 ogrody ulricha

Fot. 9. Ogrody Ulricha w Wola Park w Warszawie


Źródło: Wola Park

W systemie wentylacji zastosowano okapy wentylacyjne nawiewno-wywiewne z wiązką wychwytującą, zapewniające dwustopniową wysokosprawną filtrację z filtrami TurboSwing z szybkoobrotową płytą filtracyjną i filtrem UV. Nawiew powietrza świeżego odbywa się przez przewody nawiewne, co zapewnia skuteczną wentylację całej przestrzeni. Do zalet instalacji należą: łatwa regulacja, niski poziom hałasu i małe prędkości powietrza w przewodach. W obiekcie zastosowano trójrurowy systemu VRV ze zmienną objętością oraz zmienną temperaturą czynnika chłodniczego. Dostosowuje się on do zmiennego zapotrzebowania na temperaturę i wydajność strumienia powietrza, co umożliwia osiąganie optymalnych efektywności sezonowych. Regulacja temperatury odparowania jest automatyczna i płynna i dopasowuje się do warunków pogodowych w zakresie od 6 do 11°C. System jest wyposażony w odzysk ciepła i każda jednostka wewnętrzna podłączona do indywidualnego portu w rozdzielaczu może pracować w trybie grzania lub chłodzenia niezależnie od pozostałych. Ciepło z pomieszczenia chłodzonego transferowane jest do pomieszczeń wymagających ogrzewania. W oranżeriach zastosowano jednostki wewnętrzne zapewniające utrzymanie odpowiedniej temperatury oraz nawilżacze rezystancyjne z odrębną jednostką nadmuchową. System VRV umożliwia pracę w trybie chłodzenia do temperatury zewnętrznej –5°C lub ogrzewania przy temperaturze zewnętrznej do –25°C. Układ VRV jest podłączony do systemu BMS i możliwy jest podział kosztów między poszczególnych najemców.

Opracowano na podstawie informacji pokonkursowych Pascal 2024 przygotowanych przez Stowarzyszenie Polska Wentylacja

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Michał Piasecki Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków

Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków

Sektor budownictwa ma jeden z największych udziałów w emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Opracowane zostały zatem wymagania, które dotyczą procesu projektowania obiektu, uwzględniając przy tym cały cykl...

Sektor budownictwa ma jeden z największych udziałów w emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Opracowane zostały zatem wymagania, które dotyczą procesu projektowania obiektu, uwzględniając przy tym cały cykl jego funkcjonowania.

mgr inż. Katarzyna Knap-Miśniakiewicz Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania

Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania

Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.

Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.

mgr inż. Zuzanna Babicz, mgr inż. Ewa Żołnierska, dr inż. Jerzy Sowa Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy...

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy zaprojektować system wentylacji i klimatyzacji, który podoła dużej dynamice zmian środowiska wewnętrznego i uwzględni zyski ciepła i wilgoci oraz emisję biozanieczyszczeń generowanych przez użytkowników.

dr inż. Andrzej Górka, dr inż. Radosław Górzeński Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków

Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków

W artykule opisano wyniki dwumiesięcznych pomiarów parametrów pracy urządzenia do bezpośredniego chłodzenia wyparnego (adiabatycznego, ewaporacyjnego) budynku. Na podstawie tych wyników wykonano obliczenia...

W artykule opisano wyniki dwumiesięcznych pomiarów parametrów pracy urządzenia do bezpośredniego chłodzenia wyparnego (adiabatycznego, ewaporacyjnego) budynku. Na podstawie tych wyników wykonano obliczenia dla typowych letnich parametrów klimatycznych w kilku miastach Polski.

mgr inż. Nikola Szeszycka, dr inż. Maria Kostka Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca? Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi...

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi nie jest wynajmowana, umożliwi on redukcję kosztów eksploatacji i krótki okres zwrotu dodatkowych wydatków inwestycyjnych w porównaniu do instalacji ze stałym strumieniem powietrza.

mgr inż. Piotr Miecznikowski Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM

Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM

Jak przekonać inwestora i wykonawcę, że warto stosować technologię BIM?Realizacja większości inwestycji budowlanych przekracza planowany budżet lub harmonogram, a często obydwa te plany. Spory trafiają...

Jak przekonać inwestora i wykonawcę, że warto stosować technologię BIM?Realizacja większości inwestycji budowlanych przekracza planowany budżet lub harmonogram, a często obydwa te plany. Spory trafiają przed sądy, a informacje o wysokich roszczeniach stron codziennie zapełniają nagłówki prasowe. Głównym źródłem tych problemów jest oddzielanie etapu projektowania od etapu realizacji inwestycji oraz sztywny podział ról, którego wynikiem jest brak rzeczywistej współpracy.

mgr inż. Nikola Szeszycka, dr inż. Maria Kostka Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych

Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich...

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich wymaganiach dotyczących parametrów powietrza wewnętrznego. Przed wyborem rozwiązania warto przeanalizować różne warianty instalacji i ich wpływ na koszty eksploatacyjne.

dr inż. Michał Piasecki Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego

Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego

Projektowanie zintegrowane to metoda, która zakłada, że ​​projekt budynku jako całość wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron – członków zespołu projektowego i przyszłych użytkowników. Założenia...

Projektowanie zintegrowane to metoda, która zakłada, że ​​projekt budynku jako całość wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron – członków zespołu projektowego i przyszłych użytkowników. Założenia dotyczące właściwości technicznych i środowiskowych budynku uwzględniane są już w pierwszych etapach procesu projektowania, dzięki czemu łatwiej i efektywniej mogą zostać wprowadzone do dokumentacji.

dr inż. Kazimierz Wojtas Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów

Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów

Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków,...

Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków, tak aby w przyszłości powszechnie powstawały budynki energooszczędne i okołozeroenergetyczne. W przypadku obiektów klimatyzowanych jednym z ważnych elementów oceny energetycznej jest wyliczenie rocznego (sezonowego) zapotrzebowania na energię do chłodzenia.

mgr inż. Demis Pandelidis, prof. dr hab. inż. Sergey Anisimov Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej

Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej

Z racji rosnącego zainteresowania techniką pośredniego chłodzenia wyparnego niezbędna stała się analiza poszczególnych elementów konstrukcji wyparnych wymienników ciepła w celu osiągnięcia maksymalnej...

Z racji rosnącego zainteresowania techniką pośredniego chłodzenia wyparnego niezbędna stała się analiza poszczególnych elementów konstrukcji wyparnych wymienników ciepła w celu osiągnięcia maksymalnej efektywności chłodniczej.

Piotr Tarnawski Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura

Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura

W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający...

W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający i strefowy (strumieniowy).

Jerzy Kosieradzki Klimatyzacja nowoczesnych szpitali

Klimatyzacja nowoczesnych szpitali Klimatyzacja nowoczesnych szpitali

Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz...

Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz pacjentom – na salach operacyjnych i w każdym innym pomieszczeniu.

dr inż. Szymon Firląg, mgr inż. Artur Miszczuk Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje

Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje

Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła...

Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w znacznym stopniu ogranicza straty ciepła na podgrzanie powietrza wentylacyjnego. Dużo większego znaczenia nabierają wtedy straty ciepła spowodowane przez infiltrację.

dr inż. Dorota Brzezińska LPG w garażach podziemnych

LPG w garażach podziemnych LPG w garażach podziemnych

W Polsce blisko 10% samochodów napędzanych jest gazem LPG, czyli około 2 mln pojazdów. Obowiązujące przepisy [1] wymagają, by garaże podziemne, do których dopuszcza się wjazd samochodów z LPG, wyposażone...

W Polsce blisko 10% samochodów napędzanych jest gazem LPG, czyli około 2 mln pojazdów. Obowiązujące przepisy [1] wymagają, by garaże podziemne, do których dopuszcza się wjazd samochodów z LPG, wyposażone były w system detekcji tego gazu i samoczynnie uruchamianą wentylację.

dr inż. Michał Szymański, dr inż. Radosław Górzeński, dr inż. Kamil Szkarłat Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie

Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie

Głównym celem stosowania wentylacji w pomieszczeniach laboratoriów chemicznych jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza. W pierwszej kolejności należy...

Głównym celem stosowania wentylacji w pomieszczeniach laboratoriów chemicznych jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza. W pierwszej kolejności należy się skupić na przeznaczeniu i sposobie użytkowania laboratorium oraz możliwościach hermetyzacji procesów.

mgr inż. Jacek Janota-Bzowski Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych

Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych

Coraz częściej w publikacjach pojawia się zagadnienie zintegrowanego projektowania budynków. W większości z nich sygnalizowane są niewątpliwe korzyści ze stosowania tej metody. Na pierwszym miejscu wymieniana...

Coraz częściej w publikacjach pojawia się zagadnienie zintegrowanego projektowania budynków. W większości z nich sygnalizowane są niewątpliwe korzyści ze stosowania tej metody. Na pierwszym miejscu wymieniana jest, wynikająca ze specyfiki projektowania w formie przestrzennej (3D), eliminacja kolizji. Inne zalety to poprawa organizacji, skrócenie czasu realizacji i wynikające z tego obniżenie kosztów inwestycji oraz istotne dla użytkownika udogodnienia.

dr inż. Andrzej Górka, dr inż. Filip Pawlak Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych....

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych. W praktyce inżynierskiej stosuje się najczęściej pomiary prędkości przepływu powietrza za pomocą anemometrów, skuteczna jest też termograficzna metoda pomiaru zasięgu strumienia powietrza.

Marcin Gasiński Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W)

Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W) Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W)

Zmiany do rozporządzenia o warunkach technicznych, które weszły w życia 1 stycznia 2014 r., umożliwiły częściowe wdrożenie wymagań dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Zmiany do rozporządzenia o warunkach technicznych, które weszły w życia 1 stycznia 2014 r., umożliwiły częściowe wdrożenie wymagań dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Redakcja RI Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Klimatyzacja - informacje dla projektanta Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić...

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić wymagania zapotrzebowania na energię, zatem system musi być energooszczędny. Klika zebranych aspektów związanych z projektowaniem instalacji wentylacji i klimatyzacji zamieszczono poniżej.

mgr inż. Katarzyna Rybka Sposoby obniżania zysków ciepła

Sposoby obniżania zysków ciepła Sposoby obniżania zysków ciepła

Projektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynkach jest na ogół jednym z najtrudniejszych zadań w pracy projektanta. Kiedy już wszystkie zyski ciepła zostaną policzone i dobrane elementy nawiewne wraz...

Projektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynkach jest na ogół jednym z najtrudniejszych zadań w pracy projektanta. Kiedy już wszystkie zyski ciepła zostaną policzone i dobrane elementy nawiewne wraz z kanałami i oporami przepływu, okazuje się, że dla zapewnienia komfortu użytkownikom pomieszczeń trzeba poszukać innowacyjnych rozwiązań.

Jerzy Kosieradzki Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce

Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce

Gdy projektant klimatyzacji staje przed zadaniem wykonania projektu instalacji klimatyzacyjnej w modernizowanym budynku, wie, że powinien jak najszybciej skontaktować się z architektem i użytkownikiem...

Gdy projektant klimatyzacji staje przed zadaniem wykonania projektu instalacji klimatyzacyjnej w modernizowanym budynku, wie, że powinien jak najszybciej skontaktować się z architektem i użytkownikiem obiektu. Im szybciej to zrobi, tym mniej kłopotów będzie miał później, a że problemy będą, to pewne – taka już specyfika modernizacji budynków. Wyobrażenia architekta są nierzadko rozbieżne z możliwościami realizacyjnymi i nie zawsze możliwy jest kompromis.

Kazimierz Zakrzewski Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie

Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie

Miedź to naturalny materiał o doskonałych własnościach fizycznych. Miedź jest trwała, niezawodna, odporna na wysokie i niskie temperatury oraz korozję. Jest w 100% antydyfuzyjna dla gazów. Dzięki temu...

Miedź to naturalny materiał o doskonałych własnościach fizycznych. Miedź jest trwała, niezawodna, odporna na wysokie i niskie temperatury oraz korozję. Jest w 100% antydyfuzyjna dla gazów. Dzięki temu instalacje z miedzi i jej stopów są szeroko stosowane w klimatyzacji i chłodnictwie.

mgr inż. Jacek Janota-Bzowski Modelowanie budynków - aspekty ekonomiczne

Modelowanie budynków - aspekty ekonomiczne Modelowanie budynków - aspekty ekonomiczne

Pojęcie Building Information Modeling (BIM) kojarzone jest najczęściej z projektowaniem trójwymiarowym. Pozostałe elementy pozostają nadal w sferze wizji przedstawianych na wykładach, szkoleniach i w prasie...

Pojęcie Building Information Modeling (BIM) kojarzone jest najczęściej z projektowaniem trójwymiarowym. Pozostałe elementy pozostają nadal w sferze wizji przedstawianych na wykładach, szkoleniach i w prasie fachowej. Poniżej wskazano ekonomiczne aspekty stosowania tej metodyki.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Metody obniżania strat energetycznych i kosztów wentylacji mechanicznej i klimatyzacji (cz. 2)

Metody obniżania strat energetycznych i kosztów wentylacji mechanicznej i klimatyzacji (cz. 2) Metody obniżania strat energetycznych i kosztów wentylacji mechanicznej i klimatyzacji (cz. 2)

Energia cieplna i elektryczna mają decydujący wpływ na koszty działania układów wentylacji i klimatyzacji w obiektach. Koszty te można redukować, wykorzystując m.in. automatyczną regulację parametrów instalacji,...

Energia cieplna i elektryczna mają decydujący wpływ na koszty działania układów wentylacji i klimatyzacji w obiektach. Koszty te można redukować, wykorzystując m.in. automatyczną regulację parametrów instalacji, w tym płynną zmianę mocy dostarczanej do nagrzewnic i chłodnic.

Wybrane dla Ciebie

Gdzie najlepiej zamontować klimatyzator »

Gdzie najlepiej zamontować klimatyzator » Gdzie najlepiej zamontować klimatyzator »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Klimatyzatory pokojowe, jakie dobrać »

Klimatyzatory pokojowe, jakie dobrać » Klimatyzatory pokojowe, jakie dobrać »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Poznaj nowe metody zasilania rezerwowego »

Poznaj nowe metody zasilania rezerwowego » Poznaj nowe metody zasilania rezerwowego »

Dobierz narzędzie instalacyjne do swoich potrzeb »

Dobierz narzędzie instalacyjne do swoich potrzeb » Dobierz narzędzie instalacyjne do swoich potrzeb »

Dlaczego ogrzewanie nawiewowe?

Dlaczego ogrzewanie nawiewowe? Dlaczego ogrzewanie nawiewowe?

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Na czym polega fenomen pomp ciepła nowej generacji »

Na czym polega fenomen pomp ciepła nowej generacji » Na czym polega fenomen pomp ciepła nowej generacji »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Projekt LEGAL HFC 4LIFE

Projekt LEGAL HFC 4LIFE Projekt LEGAL HFC 4LIFE

Po sukcesie Projektu Refrigerants LIFE Cycle, którego najważniejszym celem było ograniczenie emisji fluorowanych gazów cieplarnianych do atmosfery, Fundacja Ochrony Klimatu PROZON rozpoczęła realizację...

Po sukcesie Projektu Refrigerants LIFE Cycle, którego najważniejszym celem było ograniczenie emisji fluorowanych gazów cieplarnianych do atmosfery, Fundacja Ochrony Klimatu PROZON rozpoczęła realizację kolejnych dwóch, ważnych dla branży chłodniczo-klimatyzacyjnej w kraju, projektów finansowanych ze środków unijnych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news MULTI promocja Hisense

MULTI promocja Hisense MULTI promocja Hisense

Kupując agregaty Hisense MULTI SPLIT, otrzymasz bony Pluxee!

Kupując agregaty Hisense MULTI SPLIT, otrzymasz bony Pluxee!

HOMEKONCEPT Projekty domów z płaskim dachem, czyli nowoczesność i funkcjonalność. Sprawdź!

Projekty domów z płaskim dachem, czyli nowoczesność i funkcjonalność. Sprawdź! Projekty domów z płaskim dachem, czyli nowoczesność i funkcjonalność. Sprawdź!

W ostatnich latach projekty domów z płaskim dachem zyskały na popularności, stając się symbolem nowoczesnej architektury. Domy z płaskim dachem, dzięki swojej minimalistycznej bryle i funkcjonalności,...

W ostatnich latach projekty domów z płaskim dachem zyskały na popularności, stając się symbolem nowoczesnej architektury. Domy z płaskim dachem, dzięki swojej minimalistycznej bryle i funkcjonalności, odpowiadają na potrzeby współczesnych inwestorów, pragnących połączyć nietuzinkowy wygląd z praktycznym wykorzystaniem przestrzeni. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, dlaczego warto wybrać projekt domu z płaskim dachem, jakie są jego zalety i na co zwrócić uwagę, wybierając taki projekt.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompa ciepła Hisense z adapterem Hi-Mit za 1 zł

Pompa ciepła Hisense z adapterem Hi-Mit za 1 zł Pompa ciepła Hisense z adapterem Hi-Mit za 1 zł

Inteligentne sterowanie pompą ciepła za pomocą aplikacji? Dzięki adapterowi Hi-Mit II użytkownicy mogą wygodnie sterować systemem Hi-Therma i konttrolować temeraturę w pomieszczeniu w dowolnym miejscu...

Inteligentne sterowanie pompą ciepła za pomocą aplikacji? Dzięki adapterowi Hi-Mit II użytkownicy mogą wygodnie sterować systemem Hi-Therma i konttrolować temeraturę w pomieszczeniu w dowolnym miejscu i czasie.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Nowe jednostki ścienne Hisense Energy PRO X w dwóch wersjach!

Nowe jednostki ścienne Hisense Energy PRO X w dwóch wersjach! Nowe jednostki ścienne Hisense Energy PRO X w dwóch wersjach!

Hisense Energy Pro X to nowoczesny klimatyzator, który łączy elegancki design z wyjątkową efektywnością. Dzięki nowej stylistyce i proporcjom, urządzenie wyróżnia się na tle konkurencji. Dzięki unikalnej...

Hisense Energy Pro X to nowoczesny klimatyzator, który łączy elegancki design z wyjątkową efektywnością. Dzięki nowej stylistyce i proporcjom, urządzenie wyróżnia się na tle konkurencji. Dzięki unikalnej technologii inwerterowej opracowanej przez Hisense, współczynniki SEER/SCOP wzrosły o 25%, co pozwala na oszczędność energii do 30%!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Program lojalnościowy Panasonic Aquarea

Program lojalnościowy Panasonic Aquarea Program lojalnościowy Panasonic Aquarea

Kupuj pompy ciepła Aquarea, zbieraj punkty i zdobądź szansę na wygranie atrakcyjnych nagród!

Kupuj pompy ciepła Aquarea, zbieraj punkty i zdobądź szansę na wygranie atrakcyjnych nagród!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Webinar Panasonic: jak najlepiej zabezpieczyć pompę ciepła przed mrozem

Webinar Panasonic: jak najlepiej zabezpieczyć pompę ciepła przed mrozem Webinar Panasonic: jak najlepiej zabezpieczyć pompę ciepła przed mrozem

Panasonic we współpracy z redakcją GlobEnergia, kontynuuje cykl „Webinarowej Środy”, oferując praktyczną wiedzę na temat nowoczesnych technologii grzewczych. Już 4 września o godzinie 10:00 odbędzie się...

Panasonic we współpracy z redakcją GlobEnergia, kontynuuje cykl „Webinarowej Środy”, oferując praktyczną wiedzę na temat nowoczesnych technologii grzewczych. Już 4 września o godzinie 10:00 odbędzie się kolejny webinar, podczas którego Paweł Maj, doświadczony ekspert w dziedzinie pomp ciepła, omówi, jak skutecznie zabezpieczyć pompy ciepła typu monoblok i hydrosplit przed mrozem.

Vosti Jak złożyć wniosek o dofinansowanie „Mój Prąd”?

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie „Mój Prąd”? Jak złożyć wniosek o dofinansowanie „Mój Prąd”?

Myślisz o inwestycji w instalację fotowoltaiczną, magazyn energii elektrycznej lub magazyn ciepła? Istnieje możliwość ubiegania się o rządowe dofinansowanie na ten cel. Już we wrześniu 2024 roku rusza...

Myślisz o inwestycji w instalację fotowoltaiczną, magazyn energii elektrycznej lub magazyn ciepła? Istnieje możliwość ubiegania się o rządowe dofinansowanie na ten cel. Już we wrześniu 2024 roku rusza szósta edycja programu „Mój Prąd”. Dla beneficjentów przygotowano wsparcie w wysokości łącznej aż 400 milionów złotych. Dowiedz się, czym jest program „Mój Prąd” 6.0 oraz w jaki sposób złożyć wniosek o dofinansowanie.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Promocja testo Industry REF & VENT

Promocja testo Industry REF & VENT Promocja testo Industry REF & VENT

Technologia pomiarowa testo dla chłodnictwa i klimatyzacji. Kompaktowe przyrządy pomiarowe teraz w promocyjnych cenach!

Technologia pomiarowa testo dla chłodnictwa i klimatyzacji. Kompaktowe przyrządy pomiarowe teraz w promocyjnych cenach!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.