RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Analiza rozwiązań źródła ciepła dla domu jednorodzinnego

The analysis of heat sources solutions in one-family houses

Analiza rozwiązań źródła ciepła dla domu jednorodzinnego
www.sxc.hu

Analiza rozwiązań źródła ciepła dla domu jednorodzinnego


www.sxc.hu

Z punktu widzenia inwestora budującego dom jednorodzinny ważną kwestią jest zasilanie budynku w ciepło oraz ciepłą wodę użytkową. Od przyjętego rozwiązania zależą koszty inwestycyjne i eksploatacyjne związane z ogrzewaniem oraz przygotowaniem i rozprowadzaniem ciepłej wody.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.

TTU Projekt Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych...

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych ładunków, ich załadunku do samochodu czy automatycznego poziomowania. Pozwalają zmniejszyć obciążenie pracowników oraz zwiększyć bezpieczeństwo ich pracy.

Ze względu na wygodę i nakład pracy związany z obsługą urządzeń obecnie najczęściej stosowane są kotłownie gazowe, a jeśli gaz przewodowy jest niedostępny, wykorzystuje się droższe paliwa: propan lub olej opałowy. Znacznie niższe koszty ogrzewania wiążą się z paliwami stałymi – drewnem i węglem, ale obsługa zasilanych nimi kotłów jest niestety pracochłonna.

W przypadku ekogroszku, a także pelet można zastosować kotły wyposażone w regulację pogodową z mechanicznym podajnikiem paliwa do kotła. Jednak kotły te mają określoną minimalną wydajność i w razie mniejszego zapotrzebowania na ciepło może nastąpić ich wygaszenie, przez co należy je na nowo rozpalać. Oprócz tego należy pamiętać o zasypie paliwa do zasobnika i okresowym wyrzucaniu popiołu. Kotły gazowe i olejowe takich ograniczeń nie mają.

W artykule przeanalizowane zostały rozwiązania układów hydraulicznych, które mogą być stosowane w kotłowniach domów jednorodzinnych i są najczęściej zalecane przez producentów kotłów [2]. Przedstawione schematy są schematami ideowymi – nie zaznaczono na nich armatury odcinającej, spustowej i odpowietrzającej, która musi być pokazana na schemacie montażowym będącym elementem każdego projektu realizacyjnego kotłowni.

Na schematach przedstawiono również elementy układów sterowania kotłowni, ograniczając się do pokazania urządzeń i czujników, które należy podłączyć do regulatora. Przy projektowaniu kotłowni po doborze kotła należy dokładnie zapoznać się z wytycznymi jego producenta i możliwościami dołączonego regulatora w celu przyjęcia optymalnego rozwiązania hydraulicznego.

Kotły

Istnieją różne możliwości podziału kotłów – dla użytkownika najważniejszy jest ten, który uwzględnia osiąganą sprawność i temperaturę wody powracającej do kotła. Jest to podział na kotły: tradycyjne, o obniżonych parametrach oraz kondensacyjne.

W kotłach tradycyjnych temperatura wody jest stała i wynosi około 90°C, a temperatura spalin zawiera się w przedziale 180–250°C. Temperatura wody powracającej musi być wyższa od temperatury kondensacji pary wodnej. Dla kotłów opalanych gazem nie powinna być ona niższa od 55°C, a dla kotłów opalanych olejem od 45°C. Sprawność tradycyjnych kotłów, zarówno gazowych, jak i olejowych, nie przekracza 90%.

Kotły o obniżonych parametrach charakteryzują się tym, że temperatura wody wypływającej z kotła nie przekracza 75°C i może się zmieniać w zależności od wartości temperatury zewnętrznej.

Temperatura spalin jest również niższa i wynosi zwykle 120–160°C. Kotły te mają specjalne rozwiązania ograniczające wykraplanie się pary wodnej na powierzchniach grzejnych urządzeń. Temperatura wody powracającej do kotła może być obniżona do 40°C przy opalaniu gazem i do 30°C przy opalaniu olejem. Sprawność zarówno gazowych, jak i olejowych kotłów osiąga maksymalną wartość 96%.

Kotły kondensacyjne to urządzenia, w których wykorzystywane jest dodatkowe ciepło otrzymywane z kondensacji pary wodnej zawartej w spalinach. Spaliny ochładzane są poniżej temperatury punktu rosy. Im niższa temperatura wody w kotle, tym wyższa jego sprawność.

Dla paliwa gazowego, aby w spalinach zachodziła kondensacja pary wodnej, temperatura spalin opuszczających kocioł powinna być niższa od 55°C, a często nie przekracza ona 40°C. Sprawność kotła kondensacyjnego może dochodzić do 109%.

Kotły gazowe produkowane są jako wiszące i stojące. Kotły wiszące mogą być wykonywane jako jednofunkcyjne (kotły grzejne) lub dwufunkcyjne (kotły centralnego ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej). Obecnie produkowane kotły wiszące standardowo wyposażane są w regulatory, pompy obiegowe oraz zawory bezpieczeństwa i przeponowe naczynia wzbiorcze, a także odpowietrzniki.

Podobne wyposażenie mają małe kotły stojące. Oba rodzaje urządzeń mogą mieć układy przygotowania ciepłej wody. Natomiast większe kotły zwykle wymagają oddzielnego montażu zaworów bezpieczeństwa, naczyń wzbiorczych, pomp obiegowych i układu podgrzewania wody. Zakres mocy cieplnej wiszących kotłów gazowych jest dosyć szeroki i mieści się w przedziale od kilkunastu do ponad stu kilowatów.

Ze względu na zajmowaną powierzchnię celowe wydaje się montowanie w domach jednorodzinnych kotłów wiszących.

Rozwiązanie układu przygotowania ciepłej wody

Budowane obecnie domy jednorodzinne charakteryzują się stosunkowo małym zapotrzebowaniem na ciepło do ogrzewania. Wynika to z faktu dostosowania się inwestorów do zapisów obowiązujących norm związanych z ochroną cieplną budynku oraz dążeniem do ograniczania kosztów ogrzewania wynikającym z rosnących cen paliw. Obliczeniowe zapotrzebowanie na ciepło do centralnego ogrzewania dla obecnie budowanego domu o powierzchni całkowitej 200 m2 rzadko przekracza 15 kW.

Przyjmując na przykład, że w domu mieszka 5 osób, a średnie zużycie ciepłej wody wynosi 70 dm3/os./doba, dobowe zapotrzebowanie na ciepło tylko do przygotowania c.w.u. wynosi ok. 73,5 MJ, co odpowiada pobieranemu średnio w trakcie doby strumieniowi ciepła 0,84 kW.

Przyjmując z pewnym zapasem, że straty ciepła obiegu cyrkulacji niewykorzystywane do ogrzewania obiektu wynoszą ok. 20% [5], średnie dobowe zapotrzebowanie na ciepło do przygotowania ciepłej wody wynosi ok. 1 kW i w porównaniu z zapotrzebowaniem na ciepło do c.o. jest niewielkie.

Przygotowanie ciepłej wody może odbywać się w wymienniku przepływowym – woda podgrzewana jest podczas jej poboru. Ciepła woda może być też przygotowywana „na zapas” i gromadzona w zasobniku (czy też podgrzewaczu pojemnościowym).

W domach jednorodzinnych kocioł pracuje najczęściej w pełnym priorytecie przygotowania ciepłej wody – podgrzewanie wody jest nadrzędne w stosunku do ogrzewania i w czasie nagrzewania ciepłej wody czynnik grzejny nie płynie do grzejników, ale wyłącznie do wymiennika ciepłej wody.

Zapotrzebowanie na ciepło do przygotowania ciepłej wody

Poniżej w uproszczony sposób określono minimalną moc cieplną kotła potrzebną do podgrzania wody w wymienniku przepływowym dla natrysku i dla wanny oraz w przypadku gromadzenia ciepłej wody w zasobniku [3].

Przygotowanie ciepłej wody w wymienniku przepływowym

Przygotowanie ciepłej wody odbywa się w podgrzewaczu (wymienniku ciepła) przepływowym, a strumień ciepła pobierany z podgrzewaną wodą musi być dostarczony w czasie jej poboru przez czynnik grzejny ze źródła ciepła.

Strumień ciepła potrzebny do podgrzania określonego strumienia ciepłej wody Q.  cw można określić ze wzoru:

gdzie:

V.  cw   – wypływ wody [dm3/s],

r  – gęstość wody [kg/dm3],

cp – ciepło właściwe wody [kJ/(kgK)],

tcw – temperatura wody ciepłej [K],

tzw – temperatura wody zimnej [K].

Przyjmując wypływ wody z głowicy natrysku jako 0,2 dm3/s, gęstość wody 0,9922 kg/dm3, ciepło właściwe wody 4,18 kJ/(kgK), temperaturę ciepłej wody 40 K, a zimnej 10 K, strumień ciepła potrzebny na podgrzanie wody w natrysku Q.n wynosi:

Przy określaniu ilości ciepła potrzebnego do nagrzania określonej objętości wody Vcw korzysta się ze wzoru:

Przyjmując objętość wanny jako 140 dm3, a pozostałe dane jak poprzednio, ilość ciepła potrzebna do nagrzania wody Qw dla wanny  wynosi:

Przyjmując optymalny czas napełnienia wanny t = 10 minut, strumień ciepła, jaki powinien zapewnić kocioł, wynosi:

Zatem maksymalna moc cieplna kotła powinna wynosić ok. 30 kW.

Można więc sformułować twierdzenie, że dla domu jednorodzinnego w przypadku zastosowania przepływowego podgrzewacza ciepłej wody minimalna moc kotła wynika przede wszystkim z chwilowego zapotrzebowania na ciepło do przygotowania ciepłej wody.

Przygotowanie ciepłej wody w przypadku jej gromadzenia w zasobniku

W budynku jednorodzinnym w zasobniku ciepłej wody należy zgromadzić taką jej ilość, aby pokryć wszelkie pobory. Ilość ta zależy od sposobu korzystania z ciepłej wody. Bardziej komfortowe warunki korzystania z wody zapewnia zgromadzenie większej jej ilości w zasobniku.

Jeśli dom wyposażony jest w wannę, maksymalne zużycie ciepłej wody występuje podczas jej napełniania. Przy założeniu, że nikt inny wtedy z wody nie korzysta, przyjmując pojemność wanny 140 dm3 i temperaturę ciepłej wody 40°C, objętość zgromadzonej w zasobniku wody o temperaturze 60°C powinna wynosić co najmniej 85 dm3.

Przy równoczesnym korzystaniu z innych mniejszych punktów poboru pojemność zasobnika powinna wynosić 120 lub 130 dm3. Czas podgrzewania ciepłej wody dla kotła pracującego w priorytecie jej przygotowania nie powinien przekraczać pół godziny (1800 s).

Zapotrzebowanie na moc do przygotowania ciepłej wody będzie wtedy wynosiło:

Aby zapewnić rodzinie 4–5-osobowej wysoki komfort korzystania z instalacji ciepłej wody, należy przyjąć, że w pełni naładowany zasobnik (podgrzewacz) ciepłej wody umożliwia dwie kąpiele, jedną po drugiej. Wtedy min. pojemność podgrzewacza to 2×85 = 170 dm3. Najlepiej przyjąć, że pojemność zasobnika (podgrzewacza) będzie wynosiła 180–200 dm3. Wymagana minimalna moc cieplna kotła przy zgromadzeniu w zasobniku 180 dm3 wyniesie:

Jak widać, w przypadku podgrzewaczy pojemnościowych maksymalne zapotrzebowanie na ciepło do podgrzania ciepłej wody jest mniejsze niż dla wymienników przepływowych, a jednocześnie zapewniony jest większy komfort korzystania z niej.

Przygotowywanie ciepłej wody w wymiennikach przepływowych

W przypadku przygotowania ciepłej wody w przepływowym wymienniku najczęściej stosowane są kotły dwufunkcyjne centralnego ogrzewania i ciepłej wody.

Do wad tego sposobu otrzymywania ciepłej wody należy zaliczyć [4]:

  • niski komfort korzystania z ciepłej wody wynikający z wydłużonego czasu oczekiwania na nią (kotły te zwykle nie współpracują z instalacją cyrkulacyjną),
  • obniżoną temperaturę ciepłej wody przy korzystaniu z więcej niż jednego punktu czerpalnego (wynikającą z ograniczonej mocy cieplnej kotła),
  • obniżanie się w trakcie eksploatacji temperatury ciepłej wody wywołane stosunkowo szybkim odkładaniem się kamienia kotłowego w wymienniku ciepła układu przygotowania ciepłej wody kotła, szczególnie w przypadku, gdy podgrzewana woda zimna ma dużą twardość,
  • stosunkowo niska trwałość układu podgrzewania ciepłej wody.

Natomiast zaletami tego rozwiązania są:

  • stosunkowo niski koszt źródła ciepła i instalacji ciepłej wody,
  • niższe koszty eksploatacyjne [1].

Rozwiązanie takie jest korzystne wtedy, gdy kocioł umieszczony jest centralnie w stosunku do punktów poboru ciepłej wody i w relatywnie niewielkiej odległości od nich. Przy większym chwilowym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę, np. konieczności jednoczesnego korzystania z dwóch natrysków lub natrysku i dwóch umywalek, albo przy znacznej odległości punktów czerpalnych od kotła, co wymaga zastosowania cyrkulacji c.w.u., wykorzystywane są podgrzewacze pojemnościowe.

Przygotowanie ciepłej wody z jej magazynowaniem

Ciepła woda może być gromadzona i podgrzewana w podgrzewaczach pojemnościowych lub gromadzona w tzw. zasobnikach warstwowych, a podgrzewana w wymienniku płytowym.

Podgrzewacze pojemnościowe

Podgrzewacze pojemnościowe to zbiorniki, w których ciepła woda podgrzewana jest za pomocą wężownicy umieszczonej w podgrzewaczu lub poprzez zewnętrzny płaszcz grzejny.

Podgrzewacze z wężownicą grzejną wykonywane są ze stali zwykłej lub kwasoodpornej. Obecnie podgrzewacze ze stali zwykłej zabezpiecza się przed korozją poprzez emaliowanie i dodatkowo wyposaża w anody magnezowe. Urządzenia te są fabrycznie pokryte warstwą izolacji termicznej o dużym oporze cieplnym, zabezpieczoną przed uszkodzeniem płaszczem z blachy lub tworzywa sztucznego.

Niektóre podgrzewacze przygotowane są do współpracy z dwoma źródłami ciepła, kotłem i kolektorem słonecznym, i wyposażone w dwie wężownice grzejne. Ciepło z kolektorów słonecznych jest oddawane ciepłej wodzie przez dolną wężownicę, a ciepło z kotła przez górną.

Przy podgrzewaniu ciepłej wody z jednego źródła ciepła wężownice te łączy się szeregowo. Montuje się je możliwie nisko, aby zmniejszyć tak zwaną objętość martwą zasobnika. Niektórzy producenci wyposażają podgrzewacze dodatkowo w grzałkę elektryczną. Przykładowe podgrzewacze z jedną i dwiema wężownicami grzejnymi pokazano na rys. 1 [2].

podgrzewacz pojemnościowy

Rys. 1. a) podgrzewacz pojemnościowy: A – otwór rewizyjny i wyczystkowy, B – wysokosprawna izolacja cieplna (bezfreonowa), C – wężownica grzewcza, D – zabezpieczona przed korozją komora podgrzewacza ze stali z emaliowaną powłoką; b) pojemnościowy podgrzewacz wody z dwoma wężownicami grzewczymi: A – wysokosprawna izolacja cieplna (bezfreonowa), B – ciepła woda użytkowa, C – górna wężownica grzewcza, przez którą dogrzewana jest woda użytkowa, D – cyrkulacja, E – komora podgrzewacza ze stali z emaliowaną powłoką, F – przyłącze grzałki elektrycznej EHE, G – dolna wężownica grzewcza (przyłącze kolektorów słonecznych), H – otwór rewizyjny i wyczystkowy (pomocny także przy montażu grzałki elektrycznej), K – spust


Źródło: Viessmann


 

Ciekawe rozwiązanie zasobnika ogrzewanego od zewnątrz oferuje jeden z producentów. Cylindryczny zbiornik wypełniony podgrzewaną wodą umieszczony jest koncentrycznie w zbiorniku zewnętrznym, przez który przepływa woda grzejna. Omywa ona ze wszystkich stron zbiornik zawieszony swobodnie na króćcach ciepłej i zimnej wody i w ten sposób podgrzewa ciepłą wodę.

Zasobnik (zbiornik) wykonany jest z chromoniklowej stali stopowej (304 lub DUPLEX) odpornej na korozję, a spawany całkowicie w osłonie argonowej metodą TIG. Zasobnik jest pofałdowany i wraz ze zmianą temperatury wody może się rozszerzać i kurczyć, co sprawia, że od jego ścianek odpada osadzający się kamień kotłowy.

Zapewnia to wymiennikowi czystą powierzchnię i powoduje, że jego wydajność cieplna się nie obniża. Schemat podgrzewacza i jego podłączenia do kotła pokazano na rys. 2 [2].

Układ z wymiennikiem przepływowym i zasobnikiem warstwowym

Stosunkowo popularne jest ostatnio gromadzenie ciepłej wody w tzw. zasobnikach warstwowych. Ciepła woda podgrzewana jest na zewnątrz i za pomocą pompy ładującej dostarczana do zasobnika. Jest to klasyczny układ przepływowy z pompą ładującą i zasobnikiem wykorzystujący do gromadzenia ciepłej wody jej stratyfikację termiczną.

podgrzewacz ciepłej wody

Rys. 2. a) podgrzewacz ciepłej wody: 1 – podłączenie cyrkulacji c.w., 2 – wlot zimnej wody, 3 – termostat nastawny, 4 – podłączenie zasilania (wodą grzewczą), 5 – piankowa izolacja poliuretanowa gr. 50 mm, 6 – podłączenie powrotu wody grzewczej, 7 – stalowy zbiornik zewnętrzny, 8 – odpowietrznik ręczny, 9 – wylot ciepłej wody, 10 – pokrywa polipropylenowa górna, 11 – nierdzewny zbiornik wewnętrzny, 12 – płaszcz polipropylenowy, 13 – pokrywa polipropylenowa dolna; b) schemat podłączenia podgrzewacza ciepłej wody do kotła: 1 – zawór odcinający, 2 – zawór zwrotny, 3 – zawór bezpieczeństwa, 4 – reduktor ciśnienia, 5 – naczynie wzbiorcze ciepłej wody, 6 – termostatyczny zawór mieszający, 7 – zawór poboru c.w., 8 – zawór spustowy c.w., 9 – zawór napowietrzający zasobnik c.w.


Źródło: ACV

Układy takie w ciepłownictwie były stosowane od dawna [6]. Woda płynie z przyłącza zimnej wody poprzez zasobnik (w którym zgromadzona jest ciepła woda) przewodami instalacji ciepłej wody do odbiorcy. Do zasobnika podłączony jest układ ładowania, w skład którego wchodzi przeciwprądowy wymiennik ciepła o dużej powierzchni podgrzewający wodę oraz pompa ładująca.

Pompa zasysa wodę z dolnej części zasobnika i tłoczy do wymiennika ciepła, w którym dogrzewana jest do właściwej temperatury, a stamtąd płynie do górnej części zasobnika. Dzięki dużej powierzchni wymiany ciepła i pracy w przeciwprądzie czynnik grzejny zostaje schłodzony do temperatury o kilka stopni wyższej od temperatury podgrzewanej wody dopływającej do wymiennika.

W celu uniknięcia zmieszania wody w zasobniku odpowiednio kształtuje się dopływ i ogranicza strumień ładowanej wody. Schemat ideowy tego układu przedstawiono na rys. 3.

Schemat ideowy układu

Rys. 3. Schemat ideowy układu z wymiennikiem przepływowym, pompą ładującą i zasobnikiem warstwowym; PO-1 – pompa obiegowa c.o., P – pompa zasilania wymiennika c.w., W – wymiennik c.w., Z – zasobnik, G – grzałka elektryczna


Źródło: WS

Układ taki ma w porównaniu z podgrzewaczami pojemnościowymi wiele zalet. Ciepła woda w zasobniku gromadzi się nad wodą chłodniejszą i od razu ma właściwą temperaturę, natomiast w podgrzewaczu pojemnościowym podgrzewana jest na całej objętości i odpowiednią temperaturę uzyskuje po pewnym czasie.

Po rozładowaniu podgrzewacza pobór niewielkiej ilości ciepłej wody szybciej można zrealizować w układzie z podgrzewaczem warstwowym – gorąca woda pobierana jest z góry zasobnika.

Woda grzejna opuszczająca podgrzewacz przeciwprądowy współpracujący z zasobnikiem warstwowym ma niższą temperaturę niż woda z podgrzewacza pojemnościowego – umożliwia to dobrą współpracę układu z kotłem kondensacyjnym i poprawia jego sprawność. W układ taki wyposażono kocioł kondensacyjny EcoCondens BBS C [2].

Zalety i wady zastosowania pojemnościowego podgrzewacza c.w.

Zastosowanie pojemnościowego podgrzewacza ciepłej wody obniża zapotrzebowanie na maksymalną moc cieplną kotła. Dla domu, w którym mieszka 5 osób, średnie dobowe zapotrzebowanie na ciepło do przygotowania c.w. wynosi ok. 1 kW i taka moc przy doborze kotła powinna być dodana do maksymalnego zapotrzebowania na ciepło do c.o.

Wadami tego sposobu przygotowania ciepłej wody są:

  • wyższy koszt urządzeń źródła ciepła i instalacji ciepłej wody,
  • wyższe koszta eksploatacyjne [1].

Natomiast do zalet należą:

  • wysoki komfort przy korzystaniu z ciepłej wody wynikający z krótkiego czasu oczekiwania na nią,
  • możliwość jednoczesnego korzystania z kilku punktów czerpalnych.

Układ taki może być stosowany przy dowolnym umieszczeniu kotła i wymiennika ciepłej wody w stosunku do punktów poboru c.w.u. i w dowolnej odległości od nich.

Literatura

  1. Koczyk H. i in., Ogrzewnictwo praktyczne – projektowanie, montaż, eksploatacja, Wyd. Systherm Serwis, Poznań 2005.
  2. Materiały informacyjne firm: ACV, Brötje, De Dietrich, Junkers, Vaillant, Viessmann.
  3. Mizielińska K., Olszak J., Gazowe i olejowe źródła ciepła małej mocy, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2005.
  4. Nejranowski J., Szaflik W., Rozwiązania układów hydraulicznych kotłowni w domach jednorodzinnych, „Instal” nr 6/2007.
  5.  Szaflik W., Straty ciepła i koszty eksploatacji instalacji ciepłej wody użytkowej w domach jednorodzinnych, „Instal” nr 1 i 2/2002.
  6. Szaflik W., Projektowanie instalacji ciepłej wody użytkowej w budynkach mieszkalnych, Ośrodek Informacji „Technika instalacyjna w budownictwie”, Warszawa 2011.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

kr Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona

Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona

Aplikacje mobilne oraz programy komputerowe wspierające projektowanie instalacji HVAC to narzędzia, bez których coraz trudniej obejść się przy projektowaniu instalacji, doborze urządzeń lub wykonawstwie....

Aplikacje mobilne oraz programy komputerowe wspierające projektowanie instalacji HVAC to narzędzia, bez których coraz trudniej obejść się przy projektowaniu instalacji, doborze urządzeń lub wykonawstwie. Także użytkownicy końcowi, korzystając z odpowiedniej aplikacji, mogą wpływać na funkcjonowanie budynku, w którym mieszkają czy pracują.

dr inż. Anna Życzyńska, mgr inż. Grzegorz Dyś Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju...

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju budynku przepisy wymagają uwzględnienia tylko potrzeb na cele ogrzewania i przygotowania ciepłej wody (budynki mieszkalne bez chłodzenia) albo dodatkowo energii na potrzeby oświetlenia wbudowanego (budynki inne niż mieszkalne) oraz energii na chłodzenie, jeżeli takie zapotrzebowanie występuje.

Redakcja RI BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii? BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

Redakcja RI Zastosowanie mikrokogeneracji

Zastosowanie mikrokogeneracji Zastosowanie mikrokogeneracji

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych...

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych rozwiązań m.in. instalacyjnych, pozwalających osiągnąć jak najwyższy poziom energooszczędności.

Redakcja RI Praktyka wdrażania BIM

Praktyka wdrażania BIM Praktyka wdrażania BIM

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie...

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie projektowania w oprogramowaniu BIM wciąż wiąże się z pokonaniem pewnych przeszkód.

dr inż. Jacek Biskupski Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze...

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze działania. Mogą czekać na lepsze warunki odsprzedaży energii lub skorzystać z oferowanego dofinansowania instalacji mikrokogeneracyjnych i budować niezależność energetyczną.

dr inż. Beata Biernacka Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

mgr inż. Michał Drozdowicz, dr inż. Marta Laska Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Termomodernizacja zabytkowych kamienic Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021 Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji,...

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji, gdyż to w nich tkwi największy potencjał osiągnięcia standardu budynków około zeroenergetycznych. Największe efekty można osiągnąć poprzez łączenie różnych działań dających kilkuprocentowe oszczędności, a skumulowany zysk pozwala zredukować zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do poziomu...

r k Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych....

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych. Oferta jest tak szeroka, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021 Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy...

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy mające wpływ na zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia budynku. Wskazano rozwiązania przyczyniające się do poprawy charakterystyki energetycznej i warunkujące osiągnięcie maksymalnych wartości referencyjnych.

dr inż. Jerzy Sowa Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Modernizacja budynków użyteczności publicznej Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu....

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu. Polska niestety nie ma dużych doświadczeń w tej dziedzinie. Dobrze znane technologie stosowane w trakcie termomodernizacji budynków nie wystarczają do osiągnięcia tak ambitnych celów. Konieczny jest intensywny transfer wiedzy z krajów o znacznie bogatszych doświadczeniach.

wj Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych....

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych. W obiektach służby zdrowia zdecyduje o tym m.in. łatwiejsze utrzymanie higieny w pomieszczeniach i redukcja ryzyka wędrówki kurzu wraz drobnoustrojami, a w domach – komfort i ekonomia.

Redakcja RI Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka...

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka studenckiego w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju.

dr inż. Maciej Robakiewicz Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach...

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach ich sporządzania. Ustawa, rozporządzenie i wytyczne URE zmieniły także tryb postępowania dotyczący uzyskiwania świadectw efektywności energetycznej (tzw. białych certyfikatów) i warunki ich sprzedaży.

mgr inż. Jerzy Żurawski Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków

Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków Etykietowanie energetyczne  w praktyce projektowania i budowy budynków

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes...

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes narodowy, wspólny dla obywateli oraz wszelkich struktur państwowych i samorządowych, a także organizacji społecznych – swego rodzaju energetyczna racja stanu. Niestety brakuje świadomości znaczenia, jaką ocena energetyczna budynku ma w skali makro – energetycznej, zdrowotnej i ekologicznej.

mgr inż. Jerzy Żurawski Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada...

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada za zużycie 41% energii. Możliwości techniczne pozwalają radykalnie ograniczyć zużycie energii w istniejących budynkach, niezależnie od okresu, w którym były one wznoszone. Różne są jednak koszty poprawy efektywności energetycznej i różne ograniczenia techniczne i prawne dla budynków, zwłaszcza objętych...

domoweklimaty.pl Domy parterowe - za i przeciw

Domy parterowe - za i przeciw Domy parterowe - za i przeciw

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy,...

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy, poznajmy jego mocne i słabe strony.

Redakcja RI Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i...

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i projektu i obejmują jego budowę, eksploatację oraz utylizację.

mgr inż. Wojciech Ratajczak Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają...

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają objąć również budynki mieszkalne [1]. Ograniczenie zużycia energii na potrzeby ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej dla tych pierwszych budynków nie wzbudza wątpliwości, mimo że uzyskanie wartości wskaźnika EPH+W poniżej 45 kWh/(m2 rok) będzie sporym wyzwaniem architektonicznym...

dr inż. Andrzej Górka Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i...

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i wykonaniem zdjęcia, ale pojawiają się trudności z prawidłową interpretacją termogramu przez kompetentną osobę.

mgr inż. Bartosz Radomski Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami...

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami ciepła wykazują najmniejsze zapotrzebowanie na energię końcową i pierwotną oraz najniższe koszty eksploatacji, ale najwyższe koszty inwestycyjne i amortyzacji urządzeń. Z ekonomicznego punktu widzenia – z uwzględnieniem kosztów inwestycyjnych, eksploatacyjnych prostych i zdyskontowanych całkowitych...

dr inż. Piotr Jadwiszczak, mgr inż. Elżbieta Niemierka Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak...

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak BREEAM, LEED, WELL, DGNB, HQE czy GBS, kładą duży nacisk na aspekty związane z inżynierią środowiska.

mgr inż. Jakub Szymiczek Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym

Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym

Dostępnych jest wiele kalkulatorów oraz metod obliczeń kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych systemów grzewczych. Narzędzia te pozwalają inwestorom dokonać optymalnego wyboru bez narażania...

Dostępnych jest wiele kalkulatorów oraz metod obliczeń kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych systemów grzewczych. Narzędzia te pozwalają inwestorom dokonać optymalnego wyboru bez narażania się na niepotrzebne koszty inwestycyjne lub wysokie koszty podczas eksploatacji. W każdym z wykorzystanych narzędzi dla wybranego niskoenergetycznego domu jednorodzinnego najkorzystniejszy okazał się wybór powietrznej pompy ciepła.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.