Analiza rozwiązań źródła ciepła dla domu jednorodzinnego
The analysis of heat sources solutions in one-family houses

Analiza rozwiązań źródła ciepła dla domu jednorodzinnego
www.sxc.hu
Z punktu widzenia inwestora budującego dom jednorodzinny ważną kwestią jest zasilanie budynku w ciepło oraz ciepłą wodę użytkową. Od przyjętego rozwiązania zależą koszty inwestycyjne i eksploatacyjne związane z ogrzewaniem oraz przygotowaniem i rozprowadzaniem ciepłej wody.
Zobacz także
Bricoman Instalacja elektryczna w domu. Jak rozplanować przewody i gniazdka?

Na co dzień nie widać instalacji elektrycznej, przez co łatwo nie docenić, jak skomplikowana sieć przewodów i kabli kryje się w naszych domach. Wystarczy zaznaczyć, że oświetlenie i gniazda w danym pomieszczeniu...
Na co dzień nie widać instalacji elektrycznej, przez co łatwo nie docenić, jak skomplikowana sieć przewodów i kabli kryje się w naszych domach. Wystarczy zaznaczyć, że oświetlenie i gniazda w danym pomieszczeniu to dwa zupełnie osobne obwody. Z kolei ułożenie gniazdek dodatkowo potrafi skomplikować całą sytuację. Przygotowanie projektu instalacji elektrycznej, która zapewni wygodę oraz bezpieczeństwo użytkowania, nie jest łatwym zadaniem. Dlatego podpowiadamy, jak się do tego zabrać!
TTU Projekt Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych...
Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych ładunków, ich załadunku do samochodu czy automatycznego poziomowania. Pozwalają zmniejszyć obciążenie pracowników oraz zwiększyć bezpieczeństwo ich pracy.
Aleo.com Czy każdy z nas ma dostęp do bazy KRS? Jakie informacje sprawdzisz tam o kontrahencie?

Przedsiębiorcy często twierdzą, że — z ich punktu widzenia — najwięcej interesujących danych można odnaleźć w bazie NIP. Nie do końca jest to zgodne z prawdą. Krajowy Rejestr Sądowy to kopalnia wiedzy...
Przedsiębiorcy często twierdzą, że — z ich punktu widzenia — najwięcej interesujących danych można odnaleźć w bazie NIP. Nie do końca jest to zgodne z prawdą. Krajowy Rejestr Sądowy to kopalnia wiedzy o niemal każdym obszarze działania firmy. Jakie dane można tam znaleźć?
Ze względu na wygodę i nakład pracy związany z obsługą urządzeń obecnie najczęściej stosowane są kotłownie gazowe, a jeśli gaz przewodowy jest niedostępny, wykorzystuje się droższe paliwa: propan lub olej opałowy. Znacznie niższe koszty ogrzewania wiążą się z paliwami stałymi – drewnem i węglem, ale obsługa zasilanych nimi kotłów jest niestety pracochłonna.
W przypadku ekogroszku, a także pelet można zastosować kotły wyposażone w regulację pogodową z mechanicznym podajnikiem paliwa do kotła. Jednak kotły te mają określoną minimalną wydajność i w razie mniejszego zapotrzebowania na ciepło może nastąpić ich wygaszenie, przez co należy je na nowo rozpalać. Oprócz tego należy pamiętać o zasypie paliwa do zasobnika i okresowym wyrzucaniu popiołu. Kotły gazowe i olejowe takich ograniczeń nie mają.
W artykule przeanalizowane zostały rozwiązania układów hydraulicznych, które mogą być stosowane w kotłowniach domów jednorodzinnych i są najczęściej zalecane przez producentów kotłów [2]. Przedstawione schematy są schematami ideowymi – nie zaznaczono na nich armatury odcinającej, spustowej i odpowietrzającej, która musi być pokazana na schemacie montażowym będącym elementem każdego projektu realizacyjnego kotłowni.
Na schematach przedstawiono również elementy układów sterowania kotłowni, ograniczając się do pokazania urządzeń i czujników, które należy podłączyć do regulatora. Przy projektowaniu kotłowni po doborze kotła należy dokładnie zapoznać się z wytycznymi jego producenta i możliwościami dołączonego regulatora w celu przyjęcia optymalnego rozwiązania hydraulicznego.
Kotły
Istnieją różne możliwości podziału kotłów – dla użytkownika najważniejszy jest ten, który uwzględnia osiąganą sprawność i temperaturę wody powracającej do kotła. Jest to podział na kotły: tradycyjne, o obniżonych parametrach oraz kondensacyjne.
W kotłach tradycyjnych temperatura wody jest stała i wynosi około 90°C, a temperatura spalin zawiera się w przedziale 180–250°C. Temperatura wody powracającej musi być wyższa od temperatury kondensacji pary wodnej. Dla kotłów opalanych gazem nie powinna być ona niższa od 55°C, a dla kotłów opalanych olejem od 45°C. Sprawność tradycyjnych kotłów, zarówno gazowych, jak i olejowych, nie przekracza 90%.
Kotły o obniżonych parametrach charakteryzują się tym, że temperatura wody wypływającej z kotła nie przekracza 75°C i może się zmieniać w zależności od wartości temperatury zewnętrznej.
Temperatura spalin jest również niższa i wynosi zwykle 120–160°C. Kotły te mają specjalne rozwiązania ograniczające wykraplanie się pary wodnej na powierzchniach grzejnych urządzeń. Temperatura wody powracającej do kotła może być obniżona do 40°C przy opalaniu gazem i do 30°C przy opalaniu olejem. Sprawność zarówno gazowych, jak i olejowych kotłów osiąga maksymalną wartość 96%.
Kotły kondensacyjne to urządzenia, w których wykorzystywane jest dodatkowe ciepło otrzymywane z kondensacji pary wodnej zawartej w spalinach. Spaliny ochładzane są poniżej temperatury punktu rosy. Im niższa temperatura wody w kotle, tym wyższa jego sprawność.
Dla paliwa gazowego, aby w spalinach zachodziła kondensacja pary wodnej, temperatura spalin opuszczających kocioł powinna być niższa od 55°C, a często nie przekracza ona 40°C. Sprawność kotła kondensacyjnego może dochodzić do 109%.
Kotły gazowe produkowane są jako wiszące i stojące. Kotły wiszące mogą być wykonywane jako jednofunkcyjne (kotły grzejne) lub dwufunkcyjne (kotły centralnego ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej). Obecnie produkowane kotły wiszące standardowo wyposażane są w regulatory, pompy obiegowe oraz zawory bezpieczeństwa i przeponowe naczynia wzbiorcze, a także odpowietrzniki.
Podobne wyposażenie mają małe kotły stojące. Oba rodzaje urządzeń mogą mieć układy przygotowania ciepłej wody. Natomiast większe kotły zwykle wymagają oddzielnego montażu zaworów bezpieczeństwa, naczyń wzbiorczych, pomp obiegowych i układu podgrzewania wody. Zakres mocy cieplnej wiszących kotłów gazowych jest dosyć szeroki i mieści się w przedziale od kilkunastu do ponad stu kilowatów.
Ze względu na zajmowaną powierzchnię celowe wydaje się montowanie w domach jednorodzinnych kotłów wiszących.
Rozwiązanie układu przygotowania ciepłej wody
Budowane obecnie domy jednorodzinne charakteryzują się stosunkowo małym zapotrzebowaniem na ciepło do ogrzewania. Wynika to z faktu dostosowania się inwestorów do zapisów obowiązujących norm związanych z ochroną cieplną budynku oraz dążeniem do ograniczania kosztów ogrzewania wynikającym z rosnących cen paliw. Obliczeniowe zapotrzebowanie na ciepło do centralnego ogrzewania dla obecnie budowanego domu o powierzchni całkowitej 200 m2 rzadko przekracza 15 kW.
Przyjmując na przykład, że w domu mieszka 5 osób, a średnie zużycie ciepłej wody wynosi 70 dm3/os./doba, dobowe zapotrzebowanie na ciepło tylko do przygotowania c.w.u. wynosi ok. 73,5 MJ, co odpowiada pobieranemu średnio w trakcie doby strumieniowi ciepła 0,84 kW.
Przyjmując z pewnym zapasem, że straty ciepła obiegu cyrkulacji niewykorzystywane do ogrzewania obiektu wynoszą ok. 20% [5], średnie dobowe zapotrzebowanie na ciepło do przygotowania ciepłej wody wynosi ok. 1 kW i w porównaniu z zapotrzebowaniem na ciepło do c.o. jest niewielkie.
Przygotowanie ciepłej wody może odbywać się w wymienniku przepływowym – woda podgrzewana jest podczas jej poboru. Ciepła woda może być też przygotowywana „na zapas” i gromadzona w zasobniku (czy też podgrzewaczu pojemnościowym).
W domach jednorodzinnych kocioł pracuje najczęściej w pełnym priorytecie przygotowania ciepłej wody – podgrzewanie wody jest nadrzędne w stosunku do ogrzewania i w czasie nagrzewania ciepłej wody czynnik grzejny nie płynie do grzejników, ale wyłącznie do wymiennika ciepłej wody.
Zapotrzebowanie na ciepło do przygotowania ciepłej wody
Poniżej w uproszczony sposób określono minimalną moc cieplną kotła potrzebną do podgrzania wody w wymienniku przepływowym dla natrysku i dla wanny oraz w przypadku gromadzenia ciepłej wody w zasobniku [3].
Przygotowanie ciepłej wody w wymienniku przepływowym
Przygotowanie ciepłej wody odbywa się w podgrzewaczu (wymienniku ciepła) przepływowym, a strumień ciepła pobierany z podgrzewaną wodą musi być dostarczony w czasie jej poboru przez czynnik grzejny ze źródła ciepła.
Strumień ciepła potrzebny do podgrzania określonego strumienia ciepłej wody Q. cw można określić ze wzoru:
gdzie:
V. cw – wypływ wody [dm3/s],
r – gęstość wody [kg/dm3],
cp – ciepło właściwe wody [kJ/(kgK)],
tcw – temperatura wody ciepłej [K],
tzw – temperatura wody zimnej [K].
Przyjmując wypływ wody z głowicy natrysku jako 0,2 dm3/s, gęstość wody 0,9922 kg/dm3, ciepło właściwe wody 4,18 kJ/(kgK), temperaturę ciepłej wody 40 K, a zimnej 10 K, strumień ciepła potrzebny na podgrzanie wody w natrysku Q.n wynosi:
Przy określaniu ilości ciepła potrzebnego do nagrzania określonej objętości wody Vcw korzysta się ze wzoru:
Przyjmując objętość wanny jako 140 dm3, a pozostałe dane jak poprzednio, ilość ciepła potrzebna do nagrzania wody Qw dla wanny wynosi:
Przyjmując optymalny czas napełnienia wanny t = 10 minut, strumień ciepła, jaki powinien zapewnić kocioł, wynosi:
Zatem maksymalna moc cieplna kotła powinna wynosić ok. 30 kW.
Można więc sformułować twierdzenie, że dla domu jednorodzinnego w przypadku zastosowania przepływowego podgrzewacza ciepłej wody minimalna moc kotła wynika przede wszystkim z chwilowego zapotrzebowania na ciepło do przygotowania ciepłej wody.
Przygotowanie ciepłej wody w przypadku jej gromadzenia w zasobniku
W budynku jednorodzinnym w zasobniku ciepłej wody należy zgromadzić taką jej ilość, aby pokryć wszelkie pobory. Ilość ta zależy od sposobu korzystania z ciepłej wody. Bardziej komfortowe warunki korzystania z wody zapewnia zgromadzenie większej jej ilości w zasobniku.
Jeśli dom wyposażony jest w wannę, maksymalne zużycie ciepłej wody występuje podczas jej napełniania. Przy założeniu, że nikt inny wtedy z wody nie korzysta, przyjmując pojemność wanny 140 dm3 i temperaturę ciepłej wody 40°C, objętość zgromadzonej w zasobniku wody o temperaturze 60°C powinna wynosić co najmniej 85 dm3.
Przy równoczesnym korzystaniu z innych mniejszych punktów poboru pojemność zasobnika powinna wynosić 120 lub 130 dm3. Czas podgrzewania ciepłej wody dla kotła pracującego w priorytecie jej przygotowania nie powinien przekraczać pół godziny (1800 s).
Zapotrzebowanie na moc do przygotowania ciepłej wody będzie wtedy wynosiło:
Aby zapewnić rodzinie 4–5-osobowej wysoki komfort korzystania z instalacji ciepłej wody, należy przyjąć, że w pełni naładowany zasobnik (podgrzewacz) ciepłej wody umożliwia dwie kąpiele, jedną po drugiej. Wtedy min. pojemność podgrzewacza to 2×85 = 170 dm3. Najlepiej przyjąć, że pojemność zasobnika (podgrzewacza) będzie wynosiła 180–200 dm3. Wymagana minimalna moc cieplna kotła przy zgromadzeniu w zasobniku 180 dm3 wyniesie:
Jak widać, w przypadku podgrzewaczy pojemnościowych maksymalne zapotrzebowanie na ciepło do podgrzania ciepłej wody jest mniejsze niż dla wymienników przepływowych, a jednocześnie zapewniony jest większy komfort korzystania z niej.
Przygotowywanie ciepłej wody w wymiennikach przepływowych
W przypadku przygotowania ciepłej wody w przepływowym wymienniku najczęściej stosowane są kotły dwufunkcyjne centralnego ogrzewania i ciepłej wody.
Do wad tego sposobu otrzymywania ciepłej wody należy zaliczyć [4]:
- niski komfort korzystania z ciepłej wody wynikający z wydłużonego czasu oczekiwania na nią (kotły te zwykle nie współpracują z instalacją cyrkulacyjną),
- obniżoną temperaturę ciepłej wody przy korzystaniu z więcej niż jednego punktu czerpalnego (wynikającą z ograniczonej mocy cieplnej kotła),
- obniżanie się w trakcie eksploatacji temperatury ciepłej wody wywołane stosunkowo szybkim odkładaniem się kamienia kotłowego w wymienniku ciepła układu przygotowania ciepłej wody kotła, szczególnie w przypadku, gdy podgrzewana woda zimna ma dużą twardość,
- stosunkowo niska trwałość układu podgrzewania ciepłej wody.
Natomiast zaletami tego rozwiązania są:
- stosunkowo niski koszt źródła ciepła i instalacji ciepłej wody,
- niższe koszty eksploatacyjne [1].
Rozwiązanie takie jest korzystne wtedy, gdy kocioł umieszczony jest centralnie w stosunku do punktów poboru ciepłej wody i w relatywnie niewielkiej odległości od nich. Przy większym chwilowym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę, np. konieczności jednoczesnego korzystania z dwóch natrysków lub natrysku i dwóch umywalek, albo przy znacznej odległości punktów czerpalnych od kotła, co wymaga zastosowania cyrkulacji c.w.u., wykorzystywane są podgrzewacze pojemnościowe.
Przygotowanie ciepłej wody z jej magazynowaniem
Ciepła woda może być gromadzona i podgrzewana w podgrzewaczach pojemnościowych lub gromadzona w tzw. zasobnikach warstwowych, a podgrzewana w wymienniku płytowym.
Podgrzewacze pojemnościowe
Podgrzewacze pojemnościowe to zbiorniki, w których ciepła woda podgrzewana jest za pomocą wężownicy umieszczonej w podgrzewaczu lub poprzez zewnętrzny płaszcz grzejny.
Podgrzewacze z wężownicą grzejną wykonywane są ze stali zwykłej lub kwasoodpornej. Obecnie podgrzewacze ze stali zwykłej zabezpiecza się przed korozją poprzez emaliowanie i dodatkowo wyposaża w anody magnezowe. Urządzenia te są fabrycznie pokryte warstwą izolacji termicznej o dużym oporze cieplnym, zabezpieczoną przed uszkodzeniem płaszczem z blachy lub tworzywa sztucznego.
Niektóre podgrzewacze przygotowane są do współpracy z dwoma źródłami ciepła, kotłem i kolektorem słonecznym, i wyposażone w dwie wężownice grzejne. Ciepło z kolektorów słonecznych jest oddawane ciepłej wodzie przez dolną wężownicę, a ciepło z kotła przez górną.
Przy podgrzewaniu ciepłej wody z jednego źródła ciepła wężownice te łączy się szeregowo. Montuje się je możliwie nisko, aby zmniejszyć tak zwaną objętość martwą zasobnika. Niektórzy producenci wyposażają podgrzewacze dodatkowo w grzałkę elektryczną. Przykładowe podgrzewacze z jedną i dwiema wężownicami grzejnymi pokazano na rys. 1 [2].

Rys. 1. a) podgrzewacz pojemnościowy: A – otwór rewizyjny i wyczystkowy, B – wysokosprawna izolacja cieplna (bezfreonowa), C – wężownica grzewcza, D – zabezpieczona przed korozją komora podgrzewacza ze stali z emaliowaną powłoką; b) pojemnościowy podgrzewacz wody z dwoma wężownicami grzewczymi: A – wysokosprawna izolacja cieplna (bezfreonowa), B – ciepła woda użytkowa, C – górna wężownica grzewcza, przez którą dogrzewana jest woda użytkowa, D – cyrkulacja, E – komora podgrzewacza ze stali z emaliowaną powłoką, F – przyłącze grzałki elektrycznej EHE, G – dolna wężownica grzewcza (przyłącze kolektorów słonecznych), H – otwór rewizyjny i wyczystkowy (pomocny także przy montażu grzałki elektrycznej), K – spust
Źródło: Viessmann
Ciekawe rozwiązanie zasobnika ogrzewanego od zewnątrz oferuje jeden z producentów. Cylindryczny zbiornik wypełniony podgrzewaną wodą umieszczony jest koncentrycznie w zbiorniku zewnętrznym, przez który przepływa woda grzejna. Omywa ona ze wszystkich stron zbiornik zawieszony swobodnie na króćcach ciepłej i zimnej wody i w ten sposób podgrzewa ciepłą wodę.
Zasobnik (zbiornik) wykonany jest z chromoniklowej stali stopowej (304 lub DUPLEX) odpornej na korozję, a spawany całkowicie w osłonie argonowej metodą TIG. Zasobnik jest pofałdowany i wraz ze zmianą temperatury wody może się rozszerzać i kurczyć, co sprawia, że od jego ścianek odpada osadzający się kamień kotłowy.
Zapewnia to wymiennikowi czystą powierzchnię i powoduje, że jego wydajność cieplna się nie obniża. Schemat podgrzewacza i jego podłączenia do kotła pokazano na rys. 2 [2].
Układ z wymiennikiem przepływowym i zasobnikiem warstwowym
Stosunkowo popularne jest ostatnio gromadzenie ciepłej wody w tzw. zasobnikach warstwowych. Ciepła woda podgrzewana jest na zewnątrz i za pomocą pompy ładującej dostarczana do zasobnika. Jest to klasyczny układ przepływowy z pompą ładującą i zasobnikiem wykorzystujący do gromadzenia ciepłej wody jej stratyfikację termiczną.

Rys. 2. a) podgrzewacz ciepłej wody: 1 – podłączenie cyrkulacji c.w., 2 – wlot zimnej wody, 3 – termostat nastawny, 4 – podłączenie zasilania (wodą grzewczą), 5 – piankowa izolacja poliuretanowa gr. 50 mm, 6 – podłączenie powrotu wody grzewczej, 7 – stalowy zbiornik zewnętrzny, 8 – odpowietrznik ręczny, 9 – wylot ciepłej wody, 10 – pokrywa polipropylenowa górna, 11 – nierdzewny zbiornik wewnętrzny, 12 – płaszcz polipropylenowy, 13 – pokrywa polipropylenowa dolna; b) schemat podłączenia podgrzewacza ciepłej wody do kotła: 1 – zawór odcinający, 2 – zawór zwrotny, 3 – zawór bezpieczeństwa, 4 – reduktor ciśnienia, 5 – naczynie wzbiorcze ciepłej wody, 6 – termostatyczny zawór mieszający, 7 – zawór poboru c.w., 8 – zawór spustowy c.w., 9 – zawór napowietrzający zasobnik c.w.
Źródło: ACV
Układy takie w ciepłownictwie były stosowane od dawna [6]. Woda płynie z przyłącza zimnej wody poprzez zasobnik (w którym zgromadzona jest ciepła woda) przewodami instalacji ciepłej wody do odbiorcy. Do zasobnika podłączony jest układ ładowania, w skład którego wchodzi przeciwprądowy wymiennik ciepła o dużej powierzchni podgrzewający wodę oraz pompa ładująca.
Pompa zasysa wodę z dolnej części zasobnika i tłoczy do wymiennika ciepła, w którym dogrzewana jest do właściwej temperatury, a stamtąd płynie do górnej części zasobnika. Dzięki dużej powierzchni wymiany ciepła i pracy w przeciwprądzie czynnik grzejny zostaje schłodzony do temperatury o kilka stopni wyższej od temperatury podgrzewanej wody dopływającej do wymiennika.
W celu uniknięcia zmieszania wody w zasobniku odpowiednio kształtuje się dopływ i ogranicza strumień ładowanej wody. Schemat ideowy tego układu przedstawiono na rys. 3.

Rys. 3. Schemat ideowy układu z wymiennikiem przepływowym, pompą ładującą i zasobnikiem warstwowym; PO-1 – pompa obiegowa c.o., P – pompa zasilania wymiennika c.w., W – wymiennik c.w., Z – zasobnik, G – grzałka elektryczna
Źródło: WS
Układ taki ma w porównaniu z podgrzewaczami pojemnościowymi wiele zalet. Ciepła woda w zasobniku gromadzi się nad wodą chłodniejszą i od razu ma właściwą temperaturę, natomiast w podgrzewaczu pojemnościowym podgrzewana jest na całej objętości i odpowiednią temperaturę uzyskuje po pewnym czasie.
Po rozładowaniu podgrzewacza pobór niewielkiej ilości ciepłej wody szybciej można zrealizować w układzie z podgrzewaczem warstwowym – gorąca woda pobierana jest z góry zasobnika.
Woda grzejna opuszczająca podgrzewacz przeciwprądowy współpracujący z zasobnikiem warstwowym ma niższą temperaturę niż woda z podgrzewacza pojemnościowego – umożliwia to dobrą współpracę układu z kotłem kondensacyjnym i poprawia jego sprawność. W układ taki wyposażono kocioł kondensacyjny EcoCondens BBS C [2].
Zalety i wady zastosowania pojemnościowego podgrzewacza c.w.
Zastosowanie pojemnościowego podgrzewacza ciepłej wody obniża zapotrzebowanie na maksymalną moc cieplną kotła. Dla domu, w którym mieszka 5 osób, średnie dobowe zapotrzebowanie na ciepło do przygotowania c.w. wynosi ok. 1 kW i taka moc przy doborze kotła powinna być dodana do maksymalnego zapotrzebowania na ciepło do c.o.
Wadami tego sposobu przygotowania ciepłej wody są:
- wyższy koszt urządzeń źródła ciepła i instalacji ciepłej wody,
- wyższe koszta eksploatacyjne [1].
Natomiast do zalet należą:
- wysoki komfort przy korzystaniu z ciepłej wody wynikający z krótkiego czasu oczekiwania na nią,
- możliwość jednoczesnego korzystania z kilku punktów czerpalnych.
Układ taki może być stosowany przy dowolnym umieszczeniu kotła i wymiennika ciepłej wody w stosunku do punktów poboru c.w.u. i w dowolnej odległości od nich.
Literatura
- Koczyk H. i in., Ogrzewnictwo praktyczne – projektowanie, montaż, eksploatacja, Wyd. Systherm Serwis, Poznań 2005.
- Materiały informacyjne firm: ACV, Brötje, De Dietrich, Junkers, Vaillant, Viessmann.
- Mizielińska K., Olszak J., Gazowe i olejowe źródła ciepła małej mocy, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2005.
- Nejranowski J., Szaflik W., Rozwiązania układów hydraulicznych kotłowni w domach jednorodzinnych, „Instal” nr 6/2007.
- Szaflik W., Straty ciepła i koszty eksploatacji instalacji ciepłej wody użytkowej w domach jednorodzinnych, „Instal” nr 1 i 2/2002.
- Szaflik W., Projektowanie instalacji ciepłej wody użytkowej w budynkach mieszkalnych, Ośrodek Informacji „Technika instalacyjna w budownictwie”, Warszawa 2011.