RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W)

Wzory na średni strumień powietrza wentylacyjnego, collage: J. Sawicki

Wzory na średni strumień powietrza wentylacyjnego, collage: J. Sawicki

Zmiany do rozporządzenia o warunkach technicznych, które weszły w życia 1 stycznia 2014 r., umożliwiły częściowe wdrożenie wymagań dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.

ARTEKON Sklejka 18 mm

Sklejka 18 mm Sklejka 18 mm

Sklejka to materiał drewnopochodny, którego arkusze powstają poprzez sklejenie kilku cienkich warstw drewna nazywanych fornirami. Arkusz najczęściej składa się z 3 lub więcej warstw forniru. Warstwy są...

Sklejka to materiał drewnopochodny, którego arkusze powstają poprzez sklejenie kilku cienkich warstw drewna nazywanych fornirami. Arkusz najczęściej składa się z 3 lub więcej warstw forniru. Warstwy są klejone między sobą żywicami syntetycznymi. Włókna sąsiednich warstw są ułożone prostopadle do siebie.

Dla nowo projektowanych budynków konieczne jest jednoczesne spełnienie wymagań: cząstkowych – wyrażonych przez maksymalną wartość współczynnika przenikania ciepła (UC(max)) dla przegród oraz globalnych dla budynku – określonych przez maksymalną wartość obliczeniową wskaźników cząstkowych zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną: EPH+W na potrzeby ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ∆EPC na potrzeby chłodzenia i ∆EPL na potrzeby oświetlenia.

Wymagania globalne, obowiązujące od dnia wejścia nowych przepisów [1] w życie do 31 grudnia 2016 r., zawiera tabela 1.

Wymagania dla budynków

Tabela 1. Wymagania globalne dla budynków zgodnie z aktualnymi warunkami technicznymi [1]

Wraz z podaniem nowych wymagań warunki techniczne [1] precyzyjnie wskazują na metodę służącą do obliczania składowych cząstkowych EP. Zgodnie z § 328 jest nią rozporządzenie w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej [2].

Metoda obliczeniowa podana w tym rozporządzeniu oparta jest na standardowym sposobie użytkowania i wykorzystuje uśrednione w czasie wielkości parametrów mających wpływ na charakterystykę energetyczną budynków, np. zużycie ciepłej wody użytkowej, wewnętrzne zyski ciepła czy uśredniony w czasie strumień powietrza wentylacyjnego.

Ponieważ taki sposób obliczeń budzi pewne kontrowersje, szczególnie w porównaniu z uprzednio obowiązującą metodą obliczania charakterystyki energetycznej, należy zdać sobie sprawę, że obliczeniowa wartość EP nie służy do zobrazowania stanu projektowego budynku, ale pokazuje wartość osiąganą przez budynek dla uśrednionego sposobu użytkowania, co oznacza, że w czasie obliczeń charakterystyki energetycznej źródłem części parametrów nie jest projekt budynku, ale wartości uśrednione odzwierciedlające stan eksploatacji.

Mając powyższe na uwadze, można stwierdzić, że nowy budynek musi osiągnąć wartości wskaźników EP nie większe od podanych w warunkach technicznych [1] dla obliczeń przeprowadzonych zgodnie z rozporządzeniem w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej [2].

Obliczenia wg rozporządzenia w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej

Składową obliczeń, mającą istotny wpływ na wynik końcowy wskaźnika EPH+W, jest całkowita ilość ciepła przenoszonego ze strefy ogrzewanej przez wentylację. Wielkość tę wyznacza się dla każdego obliczeniowego miesiąca zgodnie z załącznikiem nr 1, pkt 5.2.3.2 rozporządzenia [2]:

okreslanie strumienia

Wielkość strumienia powietrza wentylacyjnego jest składową współczynnika przenoszenia ciepła przez wentylację ze strefy ogrzewanej Hve,s opisanego wzorem:

okreslanie strumienia

gdzie:
Vve,k,n – uśredniony w skali miesiąca strumień powietrza zewnętrznego k w strefie ogrzewanej;
bve,k – czynnik korekty temperatury dla strumienia powietrza zewnętrznego k.

Stosując metodę obliczeniową wg [2], obie powyższe wartości należy wyznaczać zgodnie z pkt 5.5.1. Metody obliczania współczynnika przenoszenia ciepła przez wentylację prezentowano już szczegółowo na łamach "Rynku Instalacyjnego" (np. [15, 16]), warto też zajrzeć do tekstu źródłowego [2].

Dalszym rozważaniom towarzyszyć będą obliczenia wykonane dla budynku mieszkalnego wielorodzinnego o następujących parametrach:

  • powierzchnia ogrzewana strefy obliczeniowej (mieszkania) (Af) – 1450 m2,
  • kubatura wentylowana strefy obliczeniowej (mieszkania) (V) – 3760 m3,
  • projektowany strumień powietrza wentylacyjnego w strefie (qvexhreq) – 2300 m3/h,
  • wentylatory usytuowane na zewnątrz budynku,
  • w instalacji wentylacyjnej zaprojektowano przewody o klasie szczelności B,
  • pole powierzchni przewodów instalacji wentylacyjnej Aduct = 130 m2, w tym pole powierzchni przewodów położonych wewnątrz budynku Aindoorduct = 123,5 m2,
  • budynek charakteryzuje się średnią klasą osłaniania i ma dwie wyeksponowane fasady (e = 0,07; f = 15),
  • w budynku zaprojektowano system wentylacji mechanicznej wywiewnej o działaniu ciągłym, sterowany lokalnie wg zapotrzebowania.
  •  

Zgodnie z punktem 5.5.1 rozporządzenia [2] współczynnik przenoszenia ciepła przez wentylację wyniesie:

współczynnik przenoszenia ciepła przez wentylację

gdzie:
Vex – średni podstawowy strumień powietrza w strefie ogrzewanej spowodowany pracą wentylacji mechanicznej wywiewnej; dla budynku z przykładu wynosi 0,464 m3/s,
Vx,ex – średni dodatkowy strumień powietrza zewnętrznego infiltrującego przez nieszczelności przy pracy wentylatorów spowodowany działaniem wiatru i wyporu termicznego w pomieszczeniach, obliczony zgodnie z PN EN ISO 13789 [3] ze wzoru:

średni dodatkowy strumień powietrza zewnętrznego

Wartość n50 stosowana do obliczeń dla budynku projektowanego wynosi zgodnie z rozporządzeniem [2] 4 h–1. Średni dodatkowy strumień powietrza infiltrującego dla strefy (mieszkania) wyniesie 0,082 m3/s. Przeprowadzając obliczenia zgodnie z podanym w tekście wzorem, należy pamiętać, że wielkość Vex powinna być wyrażona w m3/h.

Należy także zauważyć, że PN-EN ISO 13789 [3] proponuje alternatywny sposób określania strumienia objętości powietrza wentylacyjnego w stosunku do PN-EN 15242 [6], który zostanie omówiony w dalszej części artykułu. Metoda ta w przypadku wentylacji mechanicznej oparta jest na projektowych wartościach strumienia i do tych wartości odnoszą się oznaczenia we wzorach.

Ponieważ rozporządzenie w sprawie metodologii [2] odnosi się do średnich wartości strumienia, wydaje się merytorycznie poprawne, by korzystając ze wzorów podanych w załączniku C normy PN-EN ISO 13789 [3], użyte tam wielkości V1 i V2 odnosić do średnich wartości dla nawiewu i wywiewu. Wyjaśnienie to jest istotne, ponieważ metoda obliczeń charakterystyki energetycznej obowiązująca do 3 października 2014 r. opierała się na projektowych wielkościach strumienia powietrza.

Autor często spotyka się z praktyką, stosowaną przez wcale nie małą grupę certyfikatorów, przyjmowania do obliczeń wskaźnika EP dla budynku nowego wartości współczynników n50 zgodnych z zalecanymi przez rozporządzenie [1]. Praktyka taka wymaga komentarza.

Punkt 2.3 załącznika nr 2 rozporządzenia [1] zaleca projektowanie i wykonywanie elementów budynków pod kątem osiągnięcia całkowitej szczelności. Dalej w tym punkcie podawane są zalecane wartości wskaźnika n50 w zależności od rodzaju instalacji wentylacyjnej w budynku.

Dodatkowo rozporządzenie zaleca wykonanie próby szczelności po zakończeniu budowy i, w domyśle, doprowadzenie do zalecanej szczelności, o ile wynik próby okaże się gorszy od wartości założonej.

Abstrahując od tego, że zalecenia nie są obowiązujące, trzeba zdecydowanie stwierdzić, że nie istnieją metody projektowania budynku pozwalające uzyskać określony wskaźnik szczelności n50. Przede wszystkim dlatego, że wartość ta zależy od jakości wykonania prac budowlano-instalacyjnych.

Przyjmowanie do obliczeń charakterystyki energetycznej ad hoc wartości z rozporządzenia [1] jest pozbawione uzasadnienia, a także niezgodne z obowiązującymi przepisami. Jeśli bowiem uznać, że na etapie projektowym stosowane są rozwiązania, które w połączeniu z rzetelnym wykonaniem prac mają przynieść efekt w postaci określonej wartości wskaźnika n50, integralną częścią procesu budowy powinno być wykonanie próby szczelności, a w przypadku uzyskania wartości niższej od projektowanej poprawa i doprowadzenie budynku do założonej szczelności. Tylko takie postępowanie mogłoby uzasadnić przyjęcie do obliczeń wskaźnika EP konkretnej wartości n50.

Wszystkie te rozważania nie mają jednak zastosowania w przypadku budynku nowo projektowanego, gdyż zgodnie z rozporządzeniem [2] wartość wskaźnika n50 może być określona wyłącznie w efekcie przeprowadzenia próby szczelności, a tę dla budynku nieistniejącego w rzeczywistości nie sposób przeprowadzić. Dla takich przypadków nakaz przyjęcia wartości n50 = 4 h–1 jest bezdyskusyjny.

Obliczenia w oparciu o normy

W zakresie obliczania uśrednionego w czasie strumienia powietrza zewnętrznego k oraz czynnika korekty temperatury dla tego strumienia rozporządzenie w sprawie metodologii [2] pozwala na alternatywne korzystanie z metody obliczeniowej podanej w PN-EN ISO 13790 [4].

Zgodnie z pkt 9.3.1 tej normy średnia wartość w czasie natężenia przepływu strumienia powietrza k powinna być obliczona zgodnie ze wzorem:

natężenia przepływu strumienia powietrza

gdzie:
fve,t,k – część czasu działania elementu strumienia powietrza k, obliczona jako część liczby godzin w ciągu doby (pełny czas: fve,t,k = 1), określona zgodnie z odpowiednią normą podaną w Załączniku A;
qve,k – natężenie strumienia powietrza elementu k, określone zgodnie z odpowiednią normą podaną w Załączniku A, m3/s;
k – reprezentuje każdy z odpowiednich elementów strumienia powietrza, taki jak infiltracja powietrza, naturalna wentylacja, mechaniczna wentylacja i/lub ekstra wentylacja na chłodzenie nocne.

Jako właściwe do obliczania strumienia powietrza załącznik A wskazuje normy PN EN 15241 [5] i PN-EN 15242 [6].

Norma dotycząca metody obliczania strat energii spowodowanych wentylacją i infiltracją powietrza [5] opisuje wpływ systemów wentylacji na zużycie energii w budynkach, opierając się na określonych wcześniej wielkościach strumienia, dlatego w dalszej części artykułu nie będzie omawiana.

Z kolei w normie [6] zawarto metody obliczeniowe wyznaczania strumieni objętości powietrza w budynkach z uwzględnieniem infiltracji. Norma ta powstała w ramach opracowywanego przez CEN pakietu dokumentów pomocnych w obliczeniach charakterystyki energetycznej budynków.

Dokument omawia metody obliczeniowe dla instalacji wentylacji mechanicznej, naturalnej i hybrydowej oraz przypadki szczególne, tj. przepływ powietrza infiltrującego, ilość powietrza na potrzeby spalania oraz w wyniku otwierania okien.

Szczegółowe omówienie sposobów obliczania wszystkich systemów wentylacji wymagałoby odrębnego artykułu, dlatego dalsze rozważania poświęcone będą wentylacji mechanicznej wywiewnej, podobnie jak dla przedstawionej wcześniejszej metody obliczeniowej według rozporządzenia w sprawie metodologii [2].

Wszystkich zainteresowanych poznaniem szczegółowych metody obliczeniowych dla innych systemów oraz przypadków szczególnych odsyła się do tekstu normy [6].

Przepływ powietrza wywiewanego ze strefy w przypadku wentylacji mechanicznej oblicza się ze wzoru:

Przepływ powietrza wywiewanego ze strefy

gdzie:
qvexhreq – projektowa wartość strumienia powietrza usuwanego z pomieszczeń znajdujących się w obrębie tej samej strefy,
εv – efektywność wentylacji,
Cindoorleak – współczynnik nieszczelności w przypadku ustawienia centrali wentylacyjnej wewnątrz i na zewnątrz budynku,
Crec – współczynnik recyrkulacji,
Ccont – współczynnik zależny od miejscowej regulacji przepływu powietrza.

Efektywność wentylacji wyraża stosunek stężenia zanieczyszczeń w powietrzu wywiewanym do ich stężenia w powietrzu w strefie oddychania ludzi, co można zapisać następująco:

 

Efektywność wentylacji

gdzie:
cETA – stężenie zanieczyszczenia w powietrzu wywiewanym,
cSUP – stężenie zanieczyszczenia w powietrzu nawiewanym,
cIDA – stężenie zanieczyszczenia w strefie przebywania ludzi.

Wskaźnik ten odzwierciedla przede wszystkim skuteczność rozmieszczenia w pomieszczeniu elementów instalacji, nawiewnych i wywiewnych. Może on  przyjmować wartości większe lub mniejsze od 1, zależnie od występowania tzw. krótkich spięć w systemie wentylacji. Wartość standardowa równa 1 odpowiada idealnemu wymieszaniu powietrza.

Efektywność wentylacji może być oceniana w zależności od układu instalacji lokalnie, dla jednego pomieszczenia, albo centralnie – dla grupy pomieszczeń. Stanowi ona dobry wskaźnik jakości powietrza wewnętrznego.

Istnieją metody określania efektywności oddzielnie dla nawiewu i wywiewu. Dokładne jej określenie jest możliwe przy zastosowaniu złożonych programów symulacyjnych lub, w przypadku istniejących budynków, badań z użyciem gazów znacznikowych. Więcej informacji na ten temat znaleźć można m.in. w [7, 8 i 9].

Na potrzeby obliczeń EPH+W ocena efektywności wentylacji wiązać się będzie z całą strefą. W przypadku budynków mieszkalnych wyposażonych w system wentylacji mechanicznej wywiewnej stężenie zanieczyszczeń w powietrzu wywiewanym będzie zawsze równe lub większe niż w strefie przebywania ludzi.

Oczywiście przy ocenie poszczególnych mieszkań efektywność wentylacji będzie różna – w zależności od rozmieszczenia elementów nawiewnych i wywiewnych, rodzaju badanego zanieczyszczenia oraz ocenianego pomieszczenia.

Dla dalszych rozważań dotyczących budynków mieszkalnych, gdzie w skład jednej strefy ogrzewanej wchodzą wszystkie mieszkania, przyjęcie wartości εv = 1 należy uznać za poprawne.

Współczynnik recyrkulacji Crec stosuje się do instalacji o zmiennym strumieniu powietrza. Uwzględnia on konieczność doprowadzenia większej ilości powietrza zewnętrznego, niż jest to wymagane, i obliczany jest z zależności:

Współczynnik recyrkulacji

gdzie:
qv-req(i) – wymagany strumień objętości powietrza zewnętrznego w pomieszczeniu i,
qv-sup(i) – rzeczywisty strumień objętości powietrza nawiewanego do pomieszczenia i.

Ponieważ w instalacji wentylacji mechanicznej wywiewnej nie występuje recyrkulacja, współczynnik Crec zostanie pominięty w dalszych rozważaniach.

Współczynnik nieszczelności Cindoorleak, dla wentylatorów ustawionych na zewnątrz budynku, określa się z zależności:

Współczynnik nieszczelności

gdzie:
Rindoorduct – stosunek pola powierzchni przewodu położonego wewnątrz budynku do całkowitego pola powierzchni przewodów instalacji wentylacyjnej,
Cductleak – współczynnik nieszczelności przewodów, obliczany ze wzoru:

 współczynnik nieszczelności przewodów

gdzie:
Csyst – współczynnik uwzględniający dokładność projektowania systemu w zależności od opisu elementów składowych (współczynnik bezpieczeństwa), wyrażający fakt, że nie jest możliwe dokładne zapewnienie określonego strumienia powietrza, gdy wartość ta stanowi wymagane minimum. W zależności od decyzji projektanta współczynnik przyjmuje wartości ≥ 1,
qvductleak – strumień objętości powietrza przepływającego przez nieszczelności przewodów wentylacyjnych, wyrażony w m3/h, obliczany z zależności:

 

strumień objętości powietrza przepływającego przez nieszczelności

gdzie:
Aduct – pole powierzchni przewodów obliczone zgodnie z PN-EN 14239 [10], m2;
K – szczelność powietrzna przewodu odniesiona do 1 Pa, wyznaczona dla przewodów okrągłych zgodnie z PN-EN 12237 [11], a dla przewodów prostokątnych zgodnie z PN-EN 1507 [12], m3/(s m2);
dPduct – różnica ciśnienia między wnętrzem przewodu i otaczającym powietrzem, Pa.

Ponieważ wymagania krajowe odnoszą się do strumieni powietrza wentylacyjnego wyrażonych w m3/h, wzór na obliczanie qvductleak podano dla takiej samej jednostki.

Norma PN-EN 14239 [10] podaje przykłady obliczania pola powierzchni dla przewodów i kształtek instalacji wraz z zestawieniem wartości jednostkowych, wyrażonych w m2/m, dla przewodów okrągłych o średnicach nominalnych od 63 do 1250 mm oraz prostokątnych w zakresie od 100×200 do 1200×2000 mm. Szczelność powietrzną przewodów K podano w tabeli 2.

Szczelność powietrzna

Tabela 2. Szczelność powietrzna przewodów [11, 12]

Współczynnik Ccont stanowi stosunek rzeczywistego przepływu powietrza w danym czasie do wartości projektowej. Powinien być obliczany na podstawie sprawności układu regulacji i może być odniesiony do całkowitego bilansu energii pomieszczenia.

Wartość współczynnika może się zmieniać w zależności od zmieniających się warunków zewnętrznych i wewnętrznych (tj. warunki klimatyczne, sposób użytkowania pomieszczeń itd.)

Najdokładniej wartość współczynnika Ccont może być określona na podstawie symulacji przy zastosowaniu programów komputerowych, np. CONTAM, TRNSYS (TRNFLOW), AIRNET, BREEZE i in. Należy zaznaczyć, że w przypadku niektórych programów końcowym wynikiem symulacji może być już wartość uśrednionego w czasie strumienia powietrza wentylacyjnego. Na marginesie warto dodać, że wartość strumienia dla budynku określona dzięki programowi może uwzględniać również strumień infiltracyjny.

Projektanci stosujący w budynku dane rozwiązanie techniczne, określając wartość współczynnika Ccont, mogą skorzystać z danych producenta systemu wentylacji. Jeśli informacje takie są niedostępne, można się posługiwać wartościami podanymi w rozporządzeniu Komisji UE w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla systemów wentylacyjnych [13]. Podane tam dane zestawiono w tabeli 3.

systemy wentylacyjne

Tabela 3. Wymagania dla systemów wentylacyjnych [13]

Warto w tym miejscu zauważyć, że rozporządzenie w sprawie metodologii [2] określa domyślną wartość współczynnika Ccont dla instalacji wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej ze sterowaniem automatycznym lub ręcznym jako 0,75. W rozporządzeniu tym współczynnik został oznaczony jako rn.

Obliczanie naturalnego przepływu powietrza przez powłokę budynku wg normy PN-EN 15242 [6] dla instalacji wentylacji naturalnej i hybrydowej należy wykonywać metodą iteracyjną, której zastosowanie wymaga indywidualnego określania strumienia przepływu powietrza dla każdego elementu powłoki budynku (tj. nieszczelności, naturalne wloty powietrza). Te czasochłonne obliczenia najlepiej wykonywać, korzystając z programu komputerowego.

W przypadku wentylacji mechanicznej obliczenia mogą być dokonywane z zastosowaniem uproszczonej metody bezpośredniej.

Przepływ powietrza przez powłokę budynku (qv-inff) w wyniku działania wyporu termicznego (qv-stack) i wiatru (qv-wind) oblicza się z poniższych zależności:

Przepływ powietrza przez powłokę budynku

działanie wiatru

gdzie:
V – kubatura wentylowana, m3;
A – pole powierzchni powłoki budynku, m2;
hstack – obliczeniowa wysokość przyjmowana jako 0,7 wysokości strefy;
Θe – temperatura zewnętrzna, °C;
Θi – temperatura wewnętrzna, °C;
vsite – lokalna prędkość wiatru, określona w tabeli 4, m/s.

prędkości wiatru

Tabela 4. Lokalne prędkości wiatru [6]

gdzie:
vmeteo – prędkość wiatru dla najbliższej stacji meteorologicznej, m/s.

Sumaryczny wpływ wiatru i wyporu termicznego (qv-sw) określa się następująco:

Sumaryczny wpływ wiatru i wyporu termicznego

Dla instalacji z równymi strumieniami powietrza nawiewanego (qv-supply) i wywiewanego (qv-ext) do strefy strumień powietrza infiltrującego oblicza się z zależności:

strefy strumień powietrza infiltrującego

gdzie:

gdzie:
qv-comb – strumień powietrza ze względu na spalanie w paleniskach.

Dla instalacji o nierównych wartościach strumieni powietrza przepływających przez strefę do obliczeń strumienia powietrza infiltrującego stosuje się skorygowaną zależność:

gdzie:

obliczeń strumienia powietrza infiltrującego

qv-infred – zmiana strumienia infiltrującego na skutek powstającego w strefie nadciśnienia lub podciśnienia, obliczana ze wzoru:

zmiana strumienia infiltrującego

Na potrzeby obliczeń miesięcznych wskaźnika Hve należy wyznaczyć średni strumień powietrza infiltrującego, z zachowaniem udziałów czasowych poszczególnych stanów (co najmniej stan użytkowania i nieużytkowania strefy oraz pięć prędkości wiatru).

Porównanie wielkości podstawowego strumienia powietrza obliczonego wg dwóch różnych metod wskazuje, że strumień w strefie (mieszkania) obliczony zgodnie z rozporządzeniem w sprawie metodologii [2] wynosi 0,464 m3/s, a strumień w strefie (mieszkania) obliczony zgodnie z normą PN-EN 15242 [6] 0,415 m3/s.

Różnica pomiędzy dwiema metodami obliczeń może okazać się istotna w przypadku konieczności spełnienia przez budynek wymagań w zakresie EPH+W, postawionych w warunkach technicznych [1].

Podsumowanie

Metoda obliczeniowa przedstawiona w normie PN-EN 15242 [6] może się okazać ciekawą alternatywą dla projektantów budynków. Pozwala na bardziej rzeczywiste przedstawienie uśrednionej pracy instalacji wentylacyjnej. Z tego powodu można ją polecić również do stosowana przez wykonujących obliczenia na potrzeby sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej budynku.

Mniejsze obliczeniowe strumienie powietrza wentylacyjnego oznaczają po prostu mniejsze zużycie energii. Ponieważ zgodnie z art. 13 ustawy o charakterystyce energetycznej budynków [14] w przypadku reklamy towarzyszącej sprzedaży albo najmowi budynku lub części budynku należy podać wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię końcową, mniejszy strumień pozwoli na uzyskanie mniejszego wskaźnika EK. Nikogo nie trzeba przekonywać, że mniejszy wskaźnik, odzwierciadlający mniejsze zużycie energii, będzie wpływał pozytywnie na odbiór reklamy.

Literatura

  1. Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU 2013, poz. 926).
  2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej (DzU 2015, poz. 376).
  3. PN-EN ISO 13789:2008 Cieplne właściwości użytkowe budynków. Współczynniki przenoszenia ciepła przez przenikanie i wentylację. Metoda obliczania.
  4. PN-EN ISO 13790:2009 Energetyczne właściwości użytkowe budynków. Obliczanie zużycia energii na potrzeby ogrzewania i chłodzenia.
  5. PN-EN 15241:2011 Wentylacja budynków. Metody obliczania strat energii w budynkach spowodowanych wentylacją i infiltracją powietrza.
  6. PN-EN 15242:2009 Wentylacja budynków. Metody obliczeniowe do wyznaczania strumieni objętości powietrza w budynkach z uwzględnieniem infiltracji.
  7. Bassett M., Ventilation effectivenes. Recognition in the next ventilation standards, tekst referatu wygłoszonego w czasie konferencji IRHCE, Palmerston, Nowa Zelandia, marzec 2001.
  8. Rudd A., Bergey D., Ventilation system effectiveness and tested indoor air quality impacts, Building America Report – 1309, marzec 2013.
  9. Rim D., Novoselac A., Ventilation effectiveness as an indicator of occupant exposure to particles from indoor sources, "Building and Enviroment" No. 45 (2010).
  10. PN-EN 14239:2004 Wentylacja budynków. Sieć przewodów. Pomiar pola powierzchni sieci przewodów.
  11. PN-EN 12237:2005 Wentylacja budynków. Sieć przewodów. Wytrzymałość i szczelność przewodów z blachy o przekroju kołowym.
  12. PN-EN 1507:2007 Wentylacja budynków. Przewody wentylacyjne z blachy o przekroju prostokątnym. Wymagania dotyczące wytrzymałości i szczelności.
  13. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1253/2014 z dnia 7 lipca 2014 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla systemów wentylacyjnych (DzU UE z 25.11.2014, L 337).
  14. Ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków (DzU 2014, poz. 1200, z późn. zm.).
  15. Żurawski J., Węglarz A., Charakterystyka energetyczna budynku według nowych wymagań prawnych – wentylacja, "Rynek Instalacyjny" nr 10/2014.
  16. Kurtz-Orecka K., Siwińska A., Nowa charakterystyka energetyczna – przewodnik po normach. Cz. 1. Straty ciepła przez przenikanie i wentylację, "Rynek Instalacyjny" nr 12/2014.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

arch. Krzysztof Cebrat Wskaźnik energii wbudowanej w pieniądz – drugie spojrzenie na koszty budowy

Wskaźnik energii wbudowanej w pieniądz – drugie spojrzenie na koszty budowy Wskaźnik energii wbudowanej w pieniądz – drugie spojrzenie na koszty budowy

Z punktu widzenia dobrostanu środowiska architektura powinna być tania. Żeby poprawa jakości środowiska była zauważalna, musi bowiem nastąpić ograniczenie wpływu nań działalności człowieka na dużą skalę,...

Z punktu widzenia dobrostanu środowiska architektura powinna być tania. Żeby poprawa jakości środowiska była zauważalna, musi bowiem nastąpić ograniczenie wpływu nań działalności człowieka na dużą skalę, a to oznacza, że rozwiązania technologiczne, które temu służą, muszą być powszechnie dostępne i stosowane – co będzie niemożliwe, jeżeli znajdą się poza ekonomicznym zasięgiem zbyt wielu osób

mgr inż. Demis Pandelidis Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy...

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy chłodnicze w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, dlatego coraz częściej stosuje się rozwiązania wykorzystujące energię odnawialną. Pozwala to zredukować koszty eksploatacyjne tego typu systemów. Jedną z możliwości, atrakcyjną zarówno inwestycyjnie, jak i eksploatacyjnie, jest wykorzystanie...

dr inż. Mariusz Adamski, mgr inż. Justyna Siergiejuk Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej

Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej

Dwutlenek węgla uważany jest za gaz nietoksyczny. Jednak zbyt duże jego stężenie w pomieszczeniach może powodować dyskomfort i złe samopoczucie ich użytkowników. Ponieważ znaczną część swojego życia spędzamy...

Dwutlenek węgla uważany jest za gaz nietoksyczny. Jednak zbyt duże jego stężenie w pomieszczeniach może powodować dyskomfort i złe samopoczucie ich użytkowników. Ponieważ znaczną część swojego życia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych (ok. 80–90% czasu [1]), tak ważne jest, by zapewnić w nich odpowiednią jakość powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego stężenia CO2.

dr inż. Michał Piasecki Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków

Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków

Sektor budownictwa ma jeden z największych udziałów w emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Opracowane zostały zatem wymagania, które dotyczą procesu projektowania obiektu, uwzględniając przy tym cały cykl...

Sektor budownictwa ma jeden z największych udziałów w emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Opracowane zostały zatem wymagania, które dotyczą procesu projektowania obiektu, uwzględniając przy tym cały cykl jego funkcjonowania.

mgr inż. Katarzyna Knap-Miśniakiewicz Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania

Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania

Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.

Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.

mgr inż. Zuzanna Babicz, mgr inż. Ewa Żołnierska, dr inż. Jerzy Sowa Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy...

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy zaprojektować system wentylacji i klimatyzacji, który podoła dużej dynamice zmian środowiska wewnętrznego i uwzględni zyski ciepła i wilgoci oraz emisję biozanieczyszczeń generowanych przez użytkowników.

dr inż. Andrzej Górka, dr inż. Radosław Górzeński Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków

Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków

W artykule opisano wyniki dwumiesięcznych pomiarów parametrów pracy urządzenia do bezpośredniego chłodzenia wyparnego (adiabatycznego, ewaporacyjnego) budynku. Na podstawie tych wyników wykonano obliczenia...

W artykule opisano wyniki dwumiesięcznych pomiarów parametrów pracy urządzenia do bezpośredniego chłodzenia wyparnego (adiabatycznego, ewaporacyjnego) budynku. Na podstawie tych wyników wykonano obliczenia dla typowych letnich parametrów klimatycznych w kilku miastach Polski.

mgr inż. Nikola Szeszycka, dr inż. Maria Kostka Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca? Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi...

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi nie jest wynajmowana, umożliwi on redukcję kosztów eksploatacji i krótki okres zwrotu dodatkowych wydatków inwestycyjnych w porównaniu do instalacji ze stałym strumieniem powietrza.

mgr inż. Piotr Miecznikowski Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM

Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM

Jak przekonać inwestora i wykonawcę, że warto stosować technologię BIM?Realizacja większości inwestycji budowlanych przekracza planowany budżet lub harmonogram, a często obydwa te plany. Spory trafiają...

Jak przekonać inwestora i wykonawcę, że warto stosować technologię BIM?Realizacja większości inwestycji budowlanych przekracza planowany budżet lub harmonogram, a często obydwa te plany. Spory trafiają przed sądy, a informacje o wysokich roszczeniach stron codziennie zapełniają nagłówki prasowe. Głównym źródłem tych problemów jest oddzielanie etapu projektowania od etapu realizacji inwestycji oraz sztywny podział ról, którego wynikiem jest brak rzeczywistej współpracy.

mgr inż. Nikola Szeszycka, dr inż. Maria Kostka Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych

Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich...

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich wymaganiach dotyczących parametrów powietrza wewnętrznego. Przed wyborem rozwiązania warto przeanalizować różne warianty instalacji i ich wpływ na koszty eksploatacyjne.

dr inż. Michał Piasecki Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego

Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego

Projektowanie zintegrowane to metoda, która zakłada, że ​​projekt budynku jako całość wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron – członków zespołu projektowego i przyszłych użytkowników. Założenia...

Projektowanie zintegrowane to metoda, która zakłada, że ​​projekt budynku jako całość wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron – członków zespołu projektowego i przyszłych użytkowników. Założenia dotyczące właściwości technicznych i środowiskowych budynku uwzględniane są już w pierwszych etapach procesu projektowania, dzięki czemu łatwiej i efektywniej mogą zostać wprowadzone do dokumentacji.

dr inż. Kazimierz Wojtas Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów

Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów

Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków,...

Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków, tak aby w przyszłości powszechnie powstawały budynki energooszczędne i okołozeroenergetyczne. W przypadku obiektów klimatyzowanych jednym z ważnych elementów oceny energetycznej jest wyliczenie rocznego (sezonowego) zapotrzebowania na energię do chłodzenia.

mgr inż. Demis Pandelidis, prof. dr hab. inż. Sergey Anisimov Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej

Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej

Z racji rosnącego zainteresowania techniką pośredniego chłodzenia wyparnego niezbędna stała się analiza poszczególnych elementów konstrukcji wyparnych wymienników ciepła w celu osiągnięcia maksymalnej...

Z racji rosnącego zainteresowania techniką pośredniego chłodzenia wyparnego niezbędna stała się analiza poszczególnych elementów konstrukcji wyparnych wymienników ciepła w celu osiągnięcia maksymalnej efektywności chłodniczej.

Piotr Tarnawski Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura

Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura

W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający...

W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający i strefowy (strumieniowy).

Jerzy Kosieradzki Klimatyzacja nowoczesnych szpitali

Klimatyzacja nowoczesnych szpitali Klimatyzacja nowoczesnych szpitali

Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz...

Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz pacjentom – na salach operacyjnych i w każdym innym pomieszczeniu.

dr inż. Szymon Firląg, mgr inż. Artur Miszczuk Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje

Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje

Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła...

Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w znacznym stopniu ogranicza straty ciepła na podgrzanie powietrza wentylacyjnego. Dużo większego znaczenia nabierają wtedy straty ciepła spowodowane przez infiltrację.

dr inż. Dorota Brzezińska LPG w garażach podziemnych

LPG w garażach podziemnych LPG w garażach podziemnych

W Polsce blisko 10% samochodów napędzanych jest gazem LPG, czyli około 2 mln pojazdów. Obowiązujące przepisy [1] wymagają, by garaże podziemne, do których dopuszcza się wjazd samochodów z LPG, wyposażone...

W Polsce blisko 10% samochodów napędzanych jest gazem LPG, czyli około 2 mln pojazdów. Obowiązujące przepisy [1] wymagają, by garaże podziemne, do których dopuszcza się wjazd samochodów z LPG, wyposażone były w system detekcji tego gazu i samoczynnie uruchamianą wentylację.

dr inż. Michał Szymański, dr inż. Radosław Górzeński, dr inż. Kamil Szkarłat Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie

Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie

Głównym celem stosowania wentylacji w pomieszczeniach laboratoriów chemicznych jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza. W pierwszej kolejności należy...

Głównym celem stosowania wentylacji w pomieszczeniach laboratoriów chemicznych jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza. W pierwszej kolejności należy się skupić na przeznaczeniu i sposobie użytkowania laboratorium oraz możliwościach hermetyzacji procesów.

mgr inż. Jacek Janota-Bzowski Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych

Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych

Coraz częściej w publikacjach pojawia się zagadnienie zintegrowanego projektowania budynków. W większości z nich sygnalizowane są niewątpliwe korzyści ze stosowania tej metody. Na pierwszym miejscu wymieniana...

Coraz częściej w publikacjach pojawia się zagadnienie zintegrowanego projektowania budynków. W większości z nich sygnalizowane są niewątpliwe korzyści ze stosowania tej metody. Na pierwszym miejscu wymieniana jest, wynikająca ze specyfiki projektowania w formie przestrzennej (3D), eliminacja kolizji. Inne zalety to poprawa organizacji, skrócenie czasu realizacji i wynikające z tego obniżenie kosztów inwestycji oraz istotne dla użytkownika udogodnienia.

dr inż. Andrzej Górka, dr inż. Filip Pawlak Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych....

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych. W praktyce inżynierskiej stosuje się najczęściej pomiary prędkości przepływu powietrza za pomocą anemometrów, skuteczna jest też termograficzna metoda pomiaru zasięgu strumienia powietrza.

Redakcja RI Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Klimatyzacja - informacje dla projektanta Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić...

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić wymagania zapotrzebowania na energię, zatem system musi być energooszczędny. Klika zebranych aspektów związanych z projektowaniem instalacji wentylacji i klimatyzacji zamieszczono poniżej.

mgr inż. Katarzyna Rybka Sposoby obniżania zysków ciepła

Sposoby obniżania zysków ciepła Sposoby obniżania zysków ciepła

Projektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynkach jest na ogół jednym z najtrudniejszych zadań w pracy projektanta. Kiedy już wszystkie zyski ciepła zostaną policzone i dobrane elementy nawiewne wraz...

Projektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynkach jest na ogół jednym z najtrudniejszych zadań w pracy projektanta. Kiedy już wszystkie zyski ciepła zostaną policzone i dobrane elementy nawiewne wraz z kanałami i oporami przepływu, okazuje się, że dla zapewnienia komfortu użytkownikom pomieszczeń trzeba poszukać innowacyjnych rozwiązań.

Jerzy Kosieradzki Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce

Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce

Gdy projektant klimatyzacji staje przed zadaniem wykonania projektu instalacji klimatyzacyjnej w modernizowanym budynku, wie, że powinien jak najszybciej skontaktować się z architektem i użytkownikiem...

Gdy projektant klimatyzacji staje przed zadaniem wykonania projektu instalacji klimatyzacyjnej w modernizowanym budynku, wie, że powinien jak najszybciej skontaktować się z architektem i użytkownikiem obiektu. Im szybciej to zrobi, tym mniej kłopotów będzie miał później, a że problemy będą, to pewne – taka już specyfika modernizacji budynków. Wyobrażenia architekta są nierzadko rozbieżne z możliwościami realizacyjnymi i nie zawsze możliwy jest kompromis.

Kazimierz Zakrzewski Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie

Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie

Miedź to naturalny materiał o doskonałych własnościach fizycznych. Miedź jest trwała, niezawodna, odporna na wysokie i niskie temperatury oraz korozję. Jest w 100% antydyfuzyjna dla gazów. Dzięki temu...

Miedź to naturalny materiał o doskonałych własnościach fizycznych. Miedź jest trwała, niezawodna, odporna na wysokie i niskie temperatury oraz korozję. Jest w 100% antydyfuzyjna dla gazów. Dzięki temu instalacje z miedzi i jej stopów są szeroko stosowane w klimatyzacji i chłodnictwie.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.